Terugblikken Beurs van. Amsterdam „Operatie vers" liep uit de hand „Gulden Schot" gaat verdwijnen Zonder subsidie geen „Elcerlyc" in Delft Residentie orkest dwars door Europa Winststijging Kon. /Shell 12,5 procent I VANAVOND MORGEN Dividendvoorstellen i PILOOT STORM Kon. Olie opnieuw zeer vast RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE Hl T.V. LANGENBERG Pagina 2' VRIJDAG 8 MAART 19iZ 130 Soergel had gezegd: „In een beperk te ruimte zijn de gevolgen der machi ne-eeuw schadelijk voor de mensen." Wat heeft de uitbarsting van een vulkaan met moraal en rechtvaardig- dighedd te maken, dacht Pauline, de hele omtrek wordt door een blinde macht verwoest en die blinde macht begint thans in Europa te werken. Zijn kracht openbaart zich in de strijd tussen het sterven der naties. Toch wisten zelfs de mannen, die aan dit streven uiting hadden gegeven, niet eens hoe deze strijd zou eindigen, maar zij wisten wel, dat hoe het re sultaat ook zijn mocht Europa er niet groter door zou worden. Een oorlog in Europa betekende een algemene ondergang. Men had slechts weinig verbeeldingskracht nodig om te we ten, dat de Middellandse Zee als grens tussen twee werelddelen van weinig betekenis meer was. Over haar blau we oppervlakte moesten Europa en Afrika elkaar de hand reiken. Miljoe nen bajonetten wezen in die richting; miljoenen geweren, een vloot van ge pantserde vliegtuigen en drijvende forten stonden gereed de storm te ontketenen, die door de drang naar levensruimte en ruw materiaal aange wakkerd zou worden. Maar was Afrika niet reeds ver overd? Enkele politiekorpsen bewaar den er de orde; er was meer toe no dig om onder „beschaafde" mensen de orde te handhaven; men had be hoefte aan een nieuwe levensvorm, aan een andere moraal en rechtvaar digheid, aan een betere wijze om te geven en te nemen. Nu begreep Pau line ook, waarom Amadeus naar En geland was gegaan. Engeland be waarde de gouden sleutel voor Afrika in zijn schatkist. Amadeus was naar Engeland gegaan om het volk uit te leggen, dat de Middellandse Zee een gedeelte van twee werelddelen was, dat de kanonnen in Gibraltar tot de tijd der Corsairs behoorden, dat het Suezkanaal niet langer een bevoor rechte positie innam, dat de tijd der Afrikaanse kusthandel voorbij was, dat Afrika van binnen uit geopend moest worden en dat de natuur het door zijn ligging tot een onmisbaar gedeelte van Europa had gemaakt. Pauline begon ook de waarde van Atlantropa als vredesplan te begrij pen, zelfs al bevatte het grote geva ren die nog overwonnen moesten wor den. Atlantropa zou zich tegen de steeds groeiende macht van Azië moe ten verdedigen. Het stelde de inwo ners van Europa nieuwe koloniale problemen. In elk geval zou de Middellandse Zee de watervallen van Afrika en de drie grote Afrikaanse meren Tschad, Con go en Victoria alle toevoer van elek triciteit en olie verzekeren. Dit ver delingsplan van ruw materiaal zou de staten van Europa, al naar hun be hoeften, van brood en werk voorzien. De honger en de armoede zouden ver minderen en tenslotte onbekende fac toren worden in de beschaving der blanke mensen. Voor deze zaak ge bruikte Amadeus zijn tijd, geld en energie. Het was zijn naastenliefde, zijn eerbied voor de eeuwige ziel der mensheid. Pauline dacht niet langer na; als een openbaring werd een nieuw ver trouwen in haar geboren. Zij had ein delijk haar levensdoel gevonden en met een diep geluk wb'dde zij zich daaraan. Haar pad leidde in de rich ting van Amadeus. Eindelijk had haar ziel de zijne ontmoet. Zij zocht Mel- chior op, die in een oud houten ge bouw in het centrum der stad zijn werk verrichtte. Hier was 's winters het bureau van Atlantropa gevestigd. „Schiet je op?" vroeg zij, toen zij binnenkwam. Hij haalde de schouders op en glim lachte weemoedig. „Ik zit zoals altijd tot over mijn oren in het werk. Ik moet nog ontel bare brieven beantwoorden en dan nog die eeuwige bedelbrieven. Kijk eens wat een stapel. Ik heb een lijst ervan aan Amadeus gezonden. Hij heeft die teruggestuurd met achter el ke naam een aantekening, welk be drag ik moet overmaken. Hij handelt dwaas, vind ik, als hij niet oppast, komt hij nog eens in het armenhuis". „Armenhuis?" Pauline lachte en schudde het hoofd. Ik zal je een geheim verklappen. Van nature is Amadeus altijd het middelpunt van voorspoed. Waar hij ook is, komt het geld binnen. Elk be drag, dat hij uitgeeft, komt weer bij hem terug. Er rust een zegen op". „Dat is waar", zei Melchior. „Ik heb het zelf ondervonden". „Nu dan, waarvoor zou je je dan zorgen maken". „Ik voel me terneergeslagen, hij heeft me een briefje geschreven en ik heb het gevoel dat het hem niet goed gaat". „Wat schrijft hij dan?" „Hier, lees het maar". Hij gaf haar een brief. „Hallo, Melchior, oude kameraad! Ik begrijp je moeilijkheden. Soms vraag ik me zelf af, wat ik voor de toekomst van onze vereniging doen kan. Sinds onze arbeidsgemeen schap bijna opgeheven is, kunnen we de leden bezwaarlijk bijeenhou den. Toch weet ik zeker, dat wij naar verhouding nog weinig tot stand hebben gebracht. Maar in elk geval is het resultaat goed ge weest. Werk door en laten we niet wanhopen. Bedankt voor je belang stelling in mijn gezondheid. Het gaat me redelijk, maar de laatste zeven of acht jaren van mijn leven laat zich nu gelden. Ik heb veel energie verbruikt en er zijn ogen blikken, waarin ik wat moedeloos ben. Ik vertel je dit, om je duide lijk te maken, hoezeer ik je mede werking op prijs stel. Arriba Atlantropa! Hartelijke groe ten aan allen, Amadeus Müller. Pauline legde de brief langzaam op de tafel en keek de jongeman door dringend aan. „Melchior", zei ze, „ik ben hier ge komen om te werken, vind je het goed?" „Of ik het goed vind? Ik ben dol blij, dat je me helpen wilt. Ga maar mee, er is genoeg te doen". Hij liep opgewonden rond en wees naar rijen mappen, waarbij hij haar haastig alles uitlegde. „Haast je toch niet zo", glimlachte ze, „ik moet me eerst systematisch inwerken". Melchior was zeer gehecht aan Amadeus. Niet alleen was hij een vu rig Atlantropeaan, maar in hem brandde ook het vuur van een sociaal hervormer. Hij was jong en onerva ren en dit was een hinderpaal voor hem als hij een besluit moest nemen. In het bureau heerste een grote wan orde. Pauline ontdekte eveneens spoe dig, dat hij Amadeus bij alle mogelij ke kleinigheden om raad vroeg. Zij bracht hierin onmiddellijk verande ring. Het heeft geen zin hem nodeloos te belasten", gaf zij Melchior te kennen. „Voortaan zullen we die onbelangrij ke punten zelf behandelen. Amadeus heeft wel wat anders te doen, dan aan iedereen te schrijven. Daar zijn wij voor. (Wordt vervolgd) 3756. Nauwelijks had David zijn normale volume te rug of hij verzeilde in een oervegetatie, die hem enigs zins een idee gaf van de ouderdom van deze planeet. De zuurstof was er zó uitstekend, dat hij zijn druk- helm durfde afnemen en de ietwat zwavelachtige, maar toch frisse lucht inademde. Een onverwachte ontroering greep hem aan, toen hij vlak voor zich een libel zag en hoorde voorbijvliegen. „Net als eenmaal miljoenen jaren geleden op Aarde", mompelde hij. Zijn hart begon willekeurig sneller te kloppen. Maar het nachtmerrie-monster dat plotseling vóór hem uit de varens oprees, vertoonde heel weinig verwantschap met één der hem bekende, voorwereldlijke dieren. Het wezen, dat de indringer blijkbaar meteen had opge merkt kwam met eigenaardige, golvende bewegingen naderbij. David was volkomen verrast en wist niet goed wat hem te doen stond. De beslissing werd voor hem genomen door het lot, dat wilde, dat toevallig op dat ogenblik een tweede monster voorbijkwam. Zon der aarzelen wierpen deze twee zich in een heftig twee gevecht! 42. Na het onderhoud met de vijandig gestemde Opperkamerheer, laat Rechter Tie zich door de officier van de Garde rechtstreeks naar de paleispoort brengen, waar de palankijn staat waarmee hij uit de Ijsvogel Herberg werd opgehaald. Nee, de Opperkamerheer was hem niet meegevallen. Een stugge, bijna arrogan te man, die hem duidelijk meteen had gewantrouwd. Eigenlijk had hij in de afgesloten paleispalankijn naar de poort moeten worden gebracht, omdat buitenstaan ders geen idee mogen krijgen van de precieze ligging van het paleiscomplex, maar nu de Opperkamerheer zijn papieren in orde bevonden heeft, wordt die regel blijkbaar niet zo nauw meer genomen. Rechter Tie had graag afscheid genomen van de dochter van Vrou we Hortensia, maar die was waarschijnlijk toch al te ruggekeerd naar haar eigen vertrekken. Als ze de pa- leispport naderen, wordt Rechter Tie's aandacht ge trokken door een lange, forse officier in gouden wa penrusting en gepluimde helm. De Rechter vangt een glimp op van het knaope maar gekwelde gezicht van deze hoge officier. „Was dat soms kolonel Kang?" vraagt hij zacht aan de luitenant die hem begeleidt. „Ja, onze commandant", antwoordt de luitenant op een toon van diep respect. „De hele Garde zou voor hem door het vuur gaan!" 'Het televisieprogramma van gister avond bevatte drie interessante te rugblikken. De eerste terugblik viel in het sportprogramma van de NTS op de geschiedenis van het honderdjarige KNGV (met 220.000 leden op een na de grootste sportbond in ons land). De vereniging „Quick" uit Huizum, een paar jonge cracks en de beroemde turnfamilie Boot leverden wel de bes te bewijzen voor de vitaliteit van deze bonid, al had ik met name van de oude re Boot-generatie wel eens willen horen wat de in het verleden bedreven gym nastiek voor invloed heeft gehad op hun huidige conditie. De KRO herdacht op waardige wij ze de vijftigste sterfdag van de Fran se componist Claude Debussy, in een documentaire mét fraaie beelden en karakteristieke muziek, boeiend ver tolkt door met name het pianoduo Fa- nia Chapiro en Peter Bark („En ba teau" uit de Petite Suite!). Als ver stokt Debussy-fan vond ik het wel jam mer, dat de tekst zoveel van die spe cifieke documentaire-gemeenplaatsen bevatte, zoals bijvoorbeeld over Parijs, de stad waarin het leven bruiste als champagne en de nieuwe wereld, die opeens voor hem open ging. Tenslotte liet de TROS Johan Kaart terugblikken op belangrijke hoogtepun ten uit zijn artiestenleven, zoals „De Jantjes", „My Fair Lady", Ciske de Rat",,,Koek en ei" en natuurlijk „Po- tasch en Perlemoer". Mary Schuur man interviewde nogal onzeker en ver zuimde af en toe ook, dóór te vragen. Zo had ik graag willen weten, waarom een toneelspeler volgens Kaart best een beetje ij del mag zijn. Het publiek (dat naar zijn mening vandaag de dag nog om precies de zelfde dingen lacht als veertig jaar ge leden) beschouwt hij als zijn critici. Wat de echte kritiek betreft: „Als je eenmaal geréusseerd (lees: geslaagd - Red.) bent, is kritiek waardeloos", al dus Kaart, die dan ook het zo graag gehanteerd voorbeeld van de twee verschillende kritieken in de twee ver schillende kranten aanhaalde. Ten onrechte natuurlijk, want je kunt twee serieuze critici, die zo objectief mogelijk een voorstelling op haar juis te waarde proberen te toetsen, even moeilijk in negatieve zin met elkaar vergelijken als twee serieuze acteurs, die zo waarheidsgetrouw mogelijk een personage als pak weg Cyrano de Bergerac trachten te geven. J. v. d. K. LEEUWARDEN De Operatie Vers van de drie jonge Friese dichters Btfl- sma, De Haan en Van der Zwaag is zo'n doorslaand succes dat de PTT er een stokje voor moest steken omdat de liji overbelast is. Er zouden vijf netlijnen nodig zijn om alle oproepen te kunnen verwerken Op een drukke dag werden achtduizend oproepen ontvangen waarvan er slechts tweeduizend doorkwamen. Gemiddeld werden vijf- a zevenduizend oproepen gedaan. De Operatie Vers is tijdelijk gestaakt. Wie nu het telefoonnummer Franeker 3553 belt en niet de in-gesprek-toon krijgt hoort nu de SOS noodkreet en een verzoek om geld te storten teneinde het aantal l^jnon te kynnen uitbreiden. De heer Van der Zwaag zei ons dat men in elk geval van plan is met de ac tie door te gaan. „We hebben een aan tal culturele instellingen benaderd voor een gift en er zijn ook al enkele reacties per giro geweest. Wij hebben in totaal tweeduizend gulden nodig. Het kan nog wel enkele weken duren voor wij weer op gang zijn". HILVERSUM Het Gulden Schot, het maandelijkse quizprogramma van de K.R.O.-televisie, gaat verdwijnen. De programmaleiding van de K.R.O. heeft de medewerkers aan de quiz laten weten, dat er nog drie uitzendingen zullen worden gemaakt. Met ingang van het volgende seizoen echter zal het programma niet meer terugkomen. 53. Diezelfde morgen, even buiten de stad, waren twee vreemdelingen op 't vliegveld van Zanzibar met elkaar in gesprek. „Ik hoop maar, dat amfiebievliegtuig hier voorhanden zijn Alfredo!" sprak de één die een grote strohoed droeg. „Voor geld zijn alles te krijgos Glu- po!" antwoordde de ander lachend. „Reken maar op mio. Professor Starreveld hebben vergeefse reis ge maakt. Die eerst dag die beste dat hij zijn in Zanzi- barino zijn hij zijn batiscagio al kwijt. Laten mio maar beganos. Ik daar zijn de jongen al weerom!" „Ver geef dat ik storen heren!" sprak de inlandse bediende die onhoorbaar naderbij gegleden was. „Maar er zijn geen watervliegmachine voorhanden. Over drie dagen pas arriveren hier groot watervliegtuig en mij niet ge loven dat u dat zullen kunnen huren. Hier zijn slechts één klein politievliegtuig aanwezig en Hoge Commissa ris zijn bereid u dat tegen die beloofde vergoeding af te staan." „Onmogelijk! Zeg maar tegen...!" wilde Glu- po beginnen. Maar Alfredo de Gappos viel hem in de rede en zei: „Goed, goed! Aangenomen! Dan zullen wij wel afrekenen zodra wij zijn teruggekeren!" Zo kwam het dat even later hoewel tegen de zin van Glupo en Linkes, 't kleine tweestaartige duwschroefvliegtuig toch opsteeg boven Zanzibar en afzwenkte naar de baai. „La ten alles maar aan mio over!" lachte Alfredo die de stuurknuppel bediende. „Eerst even poolshoogte nemen boven de bajos. En dan als wind naar Durban in Na- tal om deze machine te omruilen voor amfibievlieg tuig!" En toen lachte Glupo ook weer. HILVERSUM I NCRV: 18.00 Kerkorgelconc.: mod. en klass. muz. 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 Lichte gr.muz. voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Lichte gr.muz. NRU: 20.15 Grand Gala du Disque populaire 1968 te Amster dam. (22.00-22.15 Nws.; 22.15-22.30 Com mentaar en interview). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Ber. 18.20 Uitz. /an het GPV. Spreker: de heer D. van Leeuwen ir., lid van de Verbondsraad. 18.30 Hee: progr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 De Nederlander van morgen, lez. 19.30 Nws. 19.35 Cri terium: kunstkroniek. 20.00 Sexegese: gesprekken over sexualiteit en moraal. VARA: 21.00 Stereo: Radio Philharm. Ork. en sol.: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. AVRO: 16.06 In kleur: D? High Chaparral: TV-feuilleton. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. AVRO: In kleur: Grand Gala du Disque Populaire 1968. 21.40 De vlie gende Non, TV-feuilleton. NTS: 22.05 Journ. AVRO: 22.15-23.30 In kleur: Grand Gala de Disque Populaire 1968. (22.10-22.15 Pauze). NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. 19.03 Weekjourn. (met titels voor gehoorge stoorden). 19.25 Open Oog, üps voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reel. NCRV: Politiemuseum: De postzegel, politie- feuilleton. 21.35 Farce Majeure. 21.55 Koorzang: geestelijke liederen. 22.05 Actrubriek. NTS: 22.25-22.30 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Mod. gitaarmuziek. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Instru- DELFT Het gemeentebestuur van Delft voert momenteel onderhandelin gen met het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, inza ke een subsidie voor de opvoering van het middeleeuwse moraliteit „Elcker- lyc" in Delft. Indien het ministerie die subsidie niet verleent, zal „Elckerlyc" waarschijnlijk niet voor Delft behouden kunnen worden. DEN HAAG Het Residentie orkest vertrekt aanstaande dinsdag voor een Europese tournee onder leiding van Pierre Boulez. Er zullen negen concerten worden gegeven in zes landen. Het voltallige orkest, aangevuld met musici voor enkele ongebruikelijke in strumenten, totaal 115 man, blijft weg tot vrijdagavond 21 maart. Geconcerteerd wordt in Luik, Parijs, Genève, rrankfort, Stutgart, Kassei, Selb, Wenen en Boedapest, Het Residen tieorkest is het eerste Nederlandse or kest dat in de Hongaarse hoofdstad op treedt. In totaal zullen de Haagse musici een afstand van ongeveer 4750 kilometer af leggen. mentaal trio: mod. kamermuz. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek: gevar. muz. progr. en kunst kroniek. (9.35 Waterstanden). 11.00 Nws. 11.02 Leren leven met oecume ne, lezing. 11.17 Solistenkamer: ge sprek over Jo Vincent. KRO: 12.00 Ste reo: Country and Western Express (gr.). 12.14 Marktber. 12.16 Overheids voorlichting: ,De politie nu. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12.41 Act. 12.50 Zonder grenzen: een ru briek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven: verzoekplaten voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes (16.00- 16.02 Nws). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Muzikale volkenkunde, mu zikale lezing. KRO: 17.30 Voor de tie ners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorpagina, pers overzicht. 8.15 Z.O. 135: gevarieerd pr. 10.30 Sores van Dorus: licht program ma. 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Finale van het Britse Brassband Concours 1966 (opn.). 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: Metropole orkest. 12.15 Voor nu en later, lezing. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teenagers: lichte gr.muz. 14.00 Uitlaat: program ma voor twintigers. 14.40 Radio Jazz Ma gazine. NRU: 15.00 Wat biedt de Mam moetwet uw kind, lezing. 15.10 De tijd waarin wij leven: progr. over spel en ernst in de cultuur. 15.30 Volksmuziek uit Spanje. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jazz. VARA: 16.30 Eindhovens vocaal dubbelkwartet: volksliederen. 16.50 Ui lenspiegel: studentenprogr. 17.10 Licht instr. trio. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Skivatoon: informatie over nieuwe langspeelplaten. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Licht instrumentaal sextet met solisten. 13.30 Zuidzee-Serenade. 14.00 Nws. 14.03 T(w)ienerama: pro gramma voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.03 Halte: progr. voor twinti gers. 15.30 Strictly Country Style: coun try and western muziek. 16.00 Nws. 16.03 Act. 16.07 Lichtvoetig: licht platen- progr. 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Hier en nu wekelijkse sportshow met lichte gr. muz. VRIJDAG 8 MAART 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Aus dem Bücher- schrank geholt: Stiller. 11.40 Canada- Magazin. 12.00-13.30 Actualiteitenkron. 16.40 Journ. 16.45 Was willst du wer den, progr. over beroepskeuze. 17.15 Leben zu weit. 17.55 Progr.-overz. 18.00- 18.05 Journ. (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19..26 Graf Yoster gibt sich die Ehre, TV-serie. 18.25 Goedenavond. 1.830 Hier und Heute. 19.10 Auf Freiers- füssen, TV-serie. 19.40 Bulgaarse dan sen). 20.00 Journ. en weerber. met win- tersportber. 21.05 Monitor: act.kroniek. 21.00 Kleur: Duell der Komödianten, TV-film. 21.50 Journ., weerber. en win- tersportber. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.20 Adolf-Grimme-Preis 1967/'68, reporta ge. 22.35 Das Bohrloch, oder Bayern ist nicht Texas, TV-film (herh.). 23.55 Journm DUITSLAND II 17.40 Wintersportweerber. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Die Drehscheibe: ac tualiteiten en muz. 18.15 Sportprogr. 18.50 Kleur: Hauptstrasse Glück, lief desgeschiedenis. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Die Elefanten kom men, rep. 20.30 Klange aus Rumanien; muziek uit de Balkan. Aansl.: nieuws. 21.00 Wolf unter Wölfen. TV-film. 22.30 Nws., weerber., act. en winsportweer- ber. 23.00 Das Jazz-Studio. Fonds Vorig® 1st® koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. 1966-1 7 104% 1031» 1966 6i 99% 99% 1968 6i 98% 1967 6i 99% 1967 6 1965-1 53 1964-1 5i 1964 5 1958 4i 1964 4i 1959 4k 1963-1 4i 1961 4 1953 33 1947 3i ■■■■■■iiiiiuiiiiiiiiuiimmunmiu ■■immiiiiimmmmmi Nederland 1951 3è Nederland 1953 1-2 3è Nederland 1950 1-2 33 Nederland 1954 1-2 33 Ned. grootb. obL 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 43 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Peer. f. a. HAL. a. Java-China p n.r.c.v.a. KLM. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. 129% Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 101% Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 6i 99% Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 95V« Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 43 87% Nat. bk v. mid. kred. *66 7 101% Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. Alb. Heyn wdlobl. '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r.spaarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegeir 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pijpljnij. K.L.M. 15-jarig 96% 931» 9033 89% 88% 96 ft 87 V* 8331 84% 80 ft 71% 91% 84 73% 75% 83ft 85% 97% 85% 117% 70.7 82 120.5 123.6 110.6 157.2 711 157.8 75 168 168 151% 9838 9838 96 93% 9033 89% 88»/* 87% 83% 84% 80% 71% 91% 84 73% 83 ft 85% 97% 85% 117V« 71.3 81.8 120.5 125.2 112.1 157.2 719 160.8 75% 168 172 153 130 101 99 95 87 101% 6 93% 93 ft 4 132 71 103'/* 103% 6 97% 97% 145 V* 145% 6i mt 99 ft 5! 94 H 94 H 4 79'/* 80 6 96% 96»/* 6 97 96 5i 94% 94% 5 94'/* 94»/* (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90ft 90% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94% 94% Gelder Zonen v. 43 88% 88% Grasso's Kon. Mach.f. 53 90 Meteoor beton 52 85% 85% Stokvis en Zonen 43 88% 88% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 109% 109% Alg. Bank Ned. a. 228 229 Amrobank f20,— a. 45.3 45.2 Nationale Ned. eert. 611 619 Ned. Credietb. aand. b. 171% 171% Ned. Middenstandsbank a. 91.1 91 Slavenburg's Bank a. 172 171 Albert Heyn a. 1310 1314 Amstel Br. n.r.c.v.a. 402% 402 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 210 209% Blijdenst.-Will. f 1000 nreva 65 66 Lucas Bols a. 182.5 183% Bredero vast goed a. 131% 135 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 369 372 Buhrmann-Tetterode a. 454 453 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 646 641 Calvé nj. c.v.a. 755 775 Calvé com.pref.wd.nr. eert 138% 138% Drentsch-overijs. houth. a. 117 117 D.R.U. a. 320 317 Edy emaille a. 74 70 Elsevier uitgeversmij. a. 330 331 Erdal mij. voor wasverw. a. 525 526 Excelsior metaalbuizen a. 61 61 Fokker a. 419 424 Gazelle rijwielfabriek a. 150 152 Gelder (van) papier a. 111% 111% Gist-Brocades a. 724 724 Grasso's kon. mach. fabr. a. 138 134 Heineken's Bierbr. aand. 612 619% Holec aand. 135 138 Interratio aand. 305 302 Kon. Ned. Papierfabr. a. 136 133% Kon. Ned. Textielunie eert 49% 49% Krasnapolsky La. 59.5 59.5 K.V.T (kon ver. tap.) aand. 208 209 Leidsche Wolspinnerij a. 255 255 Lips en Gispen eert 123 121 Meteoor Beton a. 103 104% Misset Uitgeversmij. a. 244 244% Naarden Chem. fabr. a. 529 532 Naeff gebr. a. 165 165 Nedap ned. app.fabr. aand. 143 143% Ned. Kabelfabrieken aand. 268 272% Nelle, wed. J. van aand. 366% 370 Nyma n.r.c.v.a. 27% 30 Niiverdal-ten Cate a. 82 84 Overz. Gas, nat bez. v.aL 92.7 93 Pakhoed a. 98 100 Pal the a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expl.mij.f. a. Schok beton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Spaame ver. bez. 500-100 a. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br, c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco L Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy. Can. cert Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio eert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert. Dupo'nt d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric eert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. eert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Wool worth cert. 60 167% 163 23.5 175% 228 77 425% 69 248 106.8 345 33 109 675 157 140 158 63 60 165% 162 23.3 177 232'/* 77 428 250 105.5 34% 108 673 156% 145 159 68 88.3 156 801 57% 56 732 735 637 638 630 630 183.5 184 225 182 409.5 101.7 50 111% 27 51% 41V8 29 62% 47% 82s/* 158% 87% 745/a 226.3 183 410 102.2 49% 111% 27% 53 43 29% 62 48 V* 85% 158 V* 88% 763/4 49 41 55% 54% 46% 47 40 41 57% 58 35% 35% 38V* 39V< 22»/« 23 VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 159.60; Unilever Philips 126.50; AKU 71.70. i AMSTERDAM Het aandeel Kon. Olie heeft vandaag de zeer vaste stem ming van woensdag met kracht verder kunnen voortzetten. De stemming b(j de opening was zeer vast, met een eerste verhandeling op 161.40, tegen gisteren als slotprijs 158.40. Het buitenland, als mede het publiek toonden wederom be langstelling voor dit olie-aandeel al moet worden gezegd, dat de handel *n kalmer karakter had vergeleken met gisteren. De kopers in Amsterdam werden aan gemoedigd door Wall Street, alwaar Kon. Olie gisteren 2 3/8 dollar hoger sloot met een omzet van ver boven de 100.000 aandelen. De hoogste koers van woensdagavond op 162.50 en die van da voorbeurs vandaag op 162.40 kon de of ficiële beurs niet halen. Als gevolg van winstnemingen zakte de koers in tot 160.80. Vandaag na beurs, maakt de Kon./Shell-groep de cijfers over 1967 alsmede het slotdividend bekend. Zoals eerder gezegd zijn de verwachtingen op Beursplein 5, alsmede in Amerika, hoog gespannen. Men is nog steeds op timistisch doch vergeten moet ook niet worden dat dit optimisme van de laat ste beursdagen reeds rijkelijk in de koers van het olie-aandeel is verdiscon teerd. Ook Philips deed het weer uitstekend met een koerswinst van 1.50 op 125.40. Unilever deed van zich spreken op 112.40, na een opening op 112.10 (110.80). AKU lag goed in de markt op 71.20 (70.70). Hoogovens kroop verder een gulden omhoog tot 121 als advieskoers. In deze laatste fondsen verliep de han del rustig. Een goede stimulans voor Amsterdam was dat Wall Street giste ren, na de aanhoudende koersdalingen van de laatste tijd, een krachtig koers- herstel te zien gaf. Het Dow Jones-ge- middelde voor de industrie-aandelen steeg er ruim 10 punten. Vooral de computer-aandelen waren in New York zeer vast. De scheepvaartsector stelde teleur. Het gepubliceerde jaarverslag van de KNSM (Kon. Boot) bracht de koers van dit aandeel bij de opening een punt lager op IO6V4. Hiervoor trokken de beursbezoekers slechts de schouders op. De KNSM heeft over 1967 welis waar een lagere omzet bereikt, doch de exploitatie-winst was ruim 6 min. hoger. Dit hoofdzakelijk als gevolg van de modernisering. Volgens de beurs ligt dit fonds te laag geklasseerd in de markt met een dividend van negen pro cent De cultures waren licht verdeeld doch de staatsfondsenmarkt was aan de zwakke kant. DEN HAAG De nettowinst van de Koninklijke/Shell-Groep bedroeg vorig jaar 266 miljoen pnd. Dit is 29,5 mil joen pnd. of 12,5 procent meer dan in 1966. Door de devaluatie van het pond is de winststijging in dollars 10,5 procent. Het nettoresultaat van de Koninklij ke Nederlandse Petroleum Maatschap pij, die een belang van 60 pet. in de Groep heeft, steeg met 4,3 pet. van f 673 miljoen tot f 702 miljoen. Het resultaat van 266 miljoen pond komt neer op een rendement van 9 pet. op het gemiddelde netto-actief van de Groep, vergeleken met 8,4 pet. in 1966 Door de devaluatie van het pond steeg het resultaat met ongeveer 9 miljoen pond. Ten einde rekening te houden met de gevolgen van die devaluatie op 18 november is daarvan 4 miljoen pond gereserveerd voor aanvullende afschrij vingen. Deze zijn op het eigenlijke net toresultaat van 270 miljoen pond in mindering gebracht. Meer dan 80 pet. van het bedrijf van de Groep wordt uitgeoefend in landen, die hun valuta niet hebben gedevalu eerd. Hierdoor tonen de winsten in pon den van de devaluatie af tot het eind van het jaar een stijging. De resultaten over 1967, in het bijzon der die van de groepsmaatschappijen buiten Noord-Amerika, zijn niet alleen door de devaluatie moeilijk te vergelij ken met die van 1966, maar ook door de ontwrichting van de olie-aanvoer uit het Midden-Oosten en Nigeria. Zowel de kosten als de opbrengst werden hierdoor beïnvloed. Sommige groepsmaatschappijen moes ten aanzienlijke extra kosten maken om de bevoorrading op peil te houden. De ze situatie duurt dit jaar nog voort In de meeste van de betrokken landen werden echter d eprijzen verhoogd om die kosten op vangen. Zonder deze wa ren de kosten per eenheid produkt in 1967 opnieuw lager, met name bij het transport over zee en de verkoop. Dit was voornamelijk te danken aan grote re efficiency, maar ook aan de grote investeringen. In de Verenigde Staten was de netto winst van de Shell Oil Company onge veer 12 pet. hoger; die van Shell Ca nada steeg met ca. 5 pet. Deze maat schappijen hebben samen ongeveer een derde bijgedragen aan de stijging van het resultaat van de Koninklijke/Shell Groep. Voor de chemie was 1967 een vrij be vredigend jaar. KEMO Voorgesteld wordt het dividend over 1967 te verlagen van 20 tot 18 pet. LEEUWARDER PAPIER Onveranderd dividend van 17 procent over 1967. De jaarvergadering is op 25 april. G. C. T. VAN DORP Dividend verhoging van 71/* tot 10 pro cent over 1967. De jaarvergadering wordt vermoedelijk op 21 juni gehou den. NED. CREDIETBANK Over 1967 onveranderd dividend van 10 procent op aandelen B, waarvan 2 procent in aandelen B ten laste van 114.50; de agioreserve. De jaarvergadering is op 18 april. c*

De Vallei | 1968 | | pagina 2