Zorgenkindjes De Ruiter en Loef Raad moest twee oude koeien uit de sloot halen Afscheid van raadslid H. Brouwer Twee doden bij ongeval C Jflfl VEENENDAAL ZAL OOK OVER DE BRUG KOMEN" Welstandscommissie werd niet toegejuicht VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. GEVAARLIJK KRUISPUNT EISTE OPNIEUW TOL Actieleider W. Koster meent: Kindercrèche 10 extra Sloop Administrateur Benoemingen Ds. J. J. Buskes voor bejaarden Ganzenbord Onderscheiden Calvijnmuseum VAN WOUT BLAUWKOUS Ongelukkig Loef Welstand ACH TERBERG. Opnieuw heeft het kruispunt Zuidelijke Meentsteeg-Veenweg slachtoffers geëist. Gisteravond werden twee personen gedood en twee zwaar gewond bij een ernstig ver keersongeval. toen twee personenauto's op elkaar inreden. VEENENDAAL Permanent FORD-show in showroom Verstand VRIJDAG 8 MAART 1968 Als je als bejaarde een beetje in de running wilt blijven, moet je min stens een keer in de week ergens in een zaaltje gaan zitten om iemand aan te horen. Het is allemaal erg vrijblijvend, het hoeft niet. Je kunt je ook aan de NTS toevertrouwen, maar dan zit je hooguit met z'n tweeën. In zo'n zaaltje maak je contact. Contact met heel veel anderen, die gezamenlijk de aow-premie opsnoe pen, die van het jonge geslacht wordt ingehouden. Zulke bejaarden uitspattingen worden ook contact middagen en -avonden genoemd. Er verschijnt meestal een persoon die ergens heen is gereisd, waar wij bejaarden nog nooit geweest zijn. Tenminste dat wordt verondersteld, want de meeste sprekers brengen hun ervaringen op een manier alsof zij in een gebied zijn geweest, dat voor de normale mensheid totaal onbereikbaar is. Je hebt erbij van wie je zou denken dat ze zojuist te ruggekeerd zijn van de maan. Een beetje betoog wordt opgevro lijkt met lichtbeelden uit een tover lantaarn. Zo'n moderne knipdoos met allemaal van die kleine rogge sneetjes met een stuk fotografie er op. Daar zit wel eens een voorstel ling op z'n kant in of nog erger op de kop. Dat verstoort op een plezierige manier de regelmaat van de projectie. Een dwars plaatje ver oorzaakt altijd hilariteit, zelfs on der het belegen mensdom, en de beste conférenciers voor bejaarden stoppen er een paar met opzet ver keerd in de trommel. Die voelen het aan, dat ouwe mensen ook van een geintje houden. En het wakkert de kans op hun eigen succes aan. Zulke doorgewinterde plaatjespra ters zijn echter uitzonderingen. Meestal zijn het ongeschoolde ama teurs, die een poosje bij geëmi greerde verwanten op zicht zijn ge weest of als zakenmensen in hun buitenlandse afzetgebied hebben ge pionierd. Mensen, die het ook hele maal zonder bijbedoelingen doen. „Voor niks" zogezegd. Gewone ge meenteleden. De meeste contactpozen voor be jaarden gaan uit van de kerk. Ze zijn bestemd voor de bejaarde ge meentegenoten, hoewel ik veron derstel dat je mag blijven zitten als je toevallig in een bijeenkomst van een andersdenkend kerkgebouw verzeild bent geraakt. Ik weet niet of het zover gaat, dat je je ook met een afwijkende ligging kunt laten vervoeren per kerkelijke tractie. Het lijkt me iets te ver gaan, maar het is te proberen. Evenzo met de tractatie de sigaar en het snoep je die doorgaans worden uitge deeld. U denkt natuurlijk, dat ik bezig ben deze waardevolle instelling voor bejaarden op de hak te ne men. Niets is minder waar. Ik juich het toe, dat de uitgeploeterde gene ratie eens achter de azalea's van daan gehaald wordt om gezamen lijk een doos vol lichtbeelden te on dergaan. Maar dan met mate. Ik bedoel met mate lichtbeelden en verhaal tjes-vertellers. Iets wat me in dit alles afschrikt, is het gebrek aan oorspronkelijkheid. Als je oud bent dan kun je met je originaliteit al niet zo best meer uit de voeten (denkt u zich die geklede mantel van Driek met dat bontje 'es in, in gekort tot minimale afmetingen) en dan moet men je tot overmaat van ramp niet overspoelen met een boel verpozing, die de een van de ander heeft afgekeen. „En asjeblieft geen sigaren en een boterbal voor de vrouwen" zei Bram. „Als ik naar een vrijblijven de avond ga, steek ik m'n eigen ro kerij bij me. En dan wil ik er nog wel één weggeven ook. En als Mijn tje een rolletje van het een of an der in de tas wil stoppen moet ze dat helemaal zelf weten. Maar ik steek niet op van de diaconie. Dat ze wat doen goed, maar niet overdrijven". Dat ontviel mijn buurman zo om dat wij gevieren op zo'n avond mee contact hebben zitten maken. Een gezellige avond, daar niet van, maar mét een recente reiziger en een doos vol plaatjes. „Waarom nou altijd zo dubbelop?" denk je dan. Waarom een man mét plaatjes en niet bescheiden 'es een keer een film zonder man. Of hele maal geen film en geen man, maar gewoon zonder hulpmiddelen con tact maken. In ieder geval de vrou wen hebben zich buitengewoon ge amuseerd. Prachtige vergezichten in prachtige kleuren. t Was dik de moeite waard" zei Driek toen we thuis waren „al leen heb ik niet goed verstaan waar die man geweest is Wout Blauwkous. VEENEN DAAL De gemeenteraad kreeg donderdagavond twee „oude" zaken te behandelen. De eerste was de kwestie, die al tien jaar loopt tussen de gemeente en firma De Ruiter Dzn. Handelmaatschappij. De tweede was de procedurekwestie met de heer A. Loef. die ook meer dan twee jaar loopt. De benoeming van een intergemeentelijke welstandscommissie stuitte op diverse bezwaren uit de raad. Uiteindelijk gaf de gemeenteraad echter aan alle voorstellen van B. en W. zijn fiat, zij het dan dat er gestemd moest worden over het voor stel, dat in verband stond met de firma De Ruiter. Bij de koffie tijdens de vergadering was er gebak, beschikbaar gesteld door de heer H. Brouwer (BP), wegens zijn afscheid van de raad. De heer Brouwer hoopt in april naar Canada te vertrekken. Met de Handelmaatschappij De Rui ter loopt een geschil, waarbij de Han delmaatschappij zich .benadeeld voelt in haar bedrijfsuitoefening. Dit heeft reeds tot een schadeclaim van enkele miljoenen guldens geleid. De gemeente heeft de grond, waarop het bedrijf mo menteel is gevestigd, nodig voor diver se voorzieningen. Met name de strook achter „Linquenda" naast de vaart, is nodig voor de aanleg van een weg, die de Molenbrug met het centrum moet verbinden. Hierop ligt nu een grote hoe veelheid oud ijzer van de Handelmaat schappij. Gisteravond kwam een voor stel aan de orde om grondruil aan te gaan met de heer A. C. J. van Dijk. in de nabijheid van het industrieterrein II. De grond van de heer Van Dijk i6 noodzakelijk om een stuk grond met een oppervlakte van 1,5 ha te bezitten om aan de Handelmaatschappij aan te bieden in ruil voor haar grond in het centrum. Een deel van de raad was het niet eens met deze transactie, omdat men bevreesd was, dat het aanzien van het Industrieterrein II hieronder zou lijden en de verkoopbaarheid van de aanliggende gronden moeilijker zou worden. De heer G. J. van Deelen (SGP) opende de rij van sprekers: „Toen dit voorstel ih de commissie kwam, vond ik het al ongelukkig, maar ik heb eerst nu begrepen, dat de strook grond aan het begin van het Industrieterrein ligt. Ik vind het onjuist, dat een dergelijk bedrijf op deze plaats gevestigd wordt. Er zijn nog wel andere stukken grond in de gemeente beschikbaar." De heer H. van Manen (AR) wilde zich niet verzetten tegen de grondruil maar zei hij „We behouden ons het VEENENDAAL Aan het eind van de donderdag gehouden raads vergadering sprak burgemeester mr. dr. J. Hazenberg een afscheids woord tot de heer H. Brouwer, die de raad gaat verlaten wegens ver trek naar Canada. De heer Hazen berg zei onder meer: „U hebt bij de aanvang van de nieuwe zittingsperiode van de raad intrede gedaan in deze raad als vertegenwoordiger van een nieuwe partij. Als er bij de kiezers een overweging zou hebben bestaan waar ik overigens niets van weet dat er bij het stemmen op de lijst van uw partij misschien mogelijkhe den zouden bestaan voor een raads lidmaatschap, waarbij jnen zich bij het bepalen van standpunten zou la ten leiden door extreme gevoelens, dan moet dit voor die kiezers wel een teleurstelling zijn geweest. Het kost niet de minste moeite te verkla ren dat duidelijk van het begin af uw standpunt in de raad nooit 'n an der is geweest dan te trachten te werken in het waarachtig belang van de gemeente Veenendaal. Uw gehele gedragspatroon heeft bestaan uit het willen verlenen van diensten aan de gehele gemeenschap. Ik wil u dan ook bijzonder dank zeggen voor al hetgeen u hebt willen doen in het be lang van die gemeenschap. Het is met leedwezen, dat wij u zien ver trekken, maar dat neemt niet weg, dat wij u en uw gezin een goede toekomst toewensen in het nieuwe land, waarin u zich gaat vestigen, aldus de burgemeester. De heer Brouiver dankte met de woorden: ,Jk ben dankbaar voor het voorrecht dat ik deel heb mogen uitmaken van deze raad. Ik wil alle leden dankzeggen voor de prettige wijze van samenwerking in raad en commissies. Ik hoop dat men nog veel zal doen voor het welzijn van de Veenendaalse gemeenschap." recht voor tegen de bestemming van de grond te stemmen. In verband met de woningen in de omgeving zouden we op de duur tot de conclusie kunnen ko men, dat de moeilijkheden alleen maar verplaatst zijn." De heer H. van Wa- gensveld (CHU) vroeg het college of het juist was, dat het nu reeds een grondruil met de heer Van Dijk aan gaat. „Ik zou liever een koopcontract willen hebben, waarbij de clausule is opgenomen, dat de gemeente er vanaf kan zien, als ze het niet nodig heeft." De heer B. J. van Remmerden (PvdA) zei: „Onze fractie vindt de plaats van vestiging ook niet zp prettig, maar als oplossing van het gehele vraagstuk heb ben we er wel vrede mee." De heer A. de Kievid (BP) had klachten ge hoord van omwonenden. Hij was we zen kijken en hem was gebleken, dat de plek niet geschikt was voor vesti ging van De Ruiter. De zaak werd tot in derde instantie door vrijwel de gehele raad uitgepraat. In het algemeen kwam het erop neer, dat men zich wel met het voorstel voor grondruil kon verenigen, maar dat men de vestiging van De Ruiter op die grond niet erg aangenaam vond. Wet houder Koppenberg sloot zich aan bij ondermeer de heer Van Wagens veld, die ook betoogd had, dat men met de grond niet in de maag behoeft te zitten, indien deze niet naar De Ruiter gaat. Het stond vast, dat de gemeente de grond wilde hebben als ruilobject en dat het nog in het geheel niet zeker is, dat de Handelmaatschappij akkoord zal gaan. „We moeten wat hebben om aan te bieden," merkte de burgemeester op. Toen het tot stemming kwam ble ken de heren Van Enk, Van de Haar, Vrieling, Kievid, Van Manen. Van de Berg en Van Deelen tegen, zodat de gemeente met 14 tegen 7 stemmen de grond van de heer Van Dijk in bezit krijgt. Een schikking met de heer Loef was een bij het begin van de avond aan de agenda toegevoegd punt. De heer A. Visser <CHU) vroeg en kreeg gelegen heid voor fractieberaad. Na de schor sing van de vergadering kreeg de heer Van Remmerden als eerste het woord. De kwestie ging over het proces, dat de heer Loef tegen de gemeente heeft aangespannen. Voor de pachtkamer in Wageningen was de heer Loef zijn vor dering ontzegd, maar bij een behande ling voor het gerechtshof in Arnhem bleek het hof bereid te zijn de heer Loef enigermate in het gelijk te stellen. Het Hof stelde de gemeente en de her Loef voor een schikking te treffen. In verband daarmee heeft het gemeente bestuur de heer Loef een schikking voorgesteld, die bestaat uit: Een scha devergoeding aan de heer Loef van f 10.000,-; beide partijen moeten eigen kosten van het geding betalen en de heer Loef moet verklaren geen bedrijf te vestigen in het deel van Veenendaal dat omsloten wordt door de Zandstraat, Korte Molenstraat en Kostverloren. De heer Loef was het met beide eerste voor waarden eens, zodat het college voor stelde hem f 10.000.- uit te betalen. Dat dit voorstel in de raadsvergadering werd behandeld, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer Loef het bedrag van 10 mille voor 1 april wil hebben. De heer Van Remmerden zei: „Hoewel een dergelijke kwestie altijd moeilijk verteerbaar is, zijn we als fractie over tuigd dat het zeer wenselijk is hierop in te gaan." De andere fracties konden zich ook wel verenigen met het voorstel van het college, al gaf de heer Van Deelen te kennen dat het hem „zeer slecht smaak te". De heer P. G. van Oyik (CHU) ont hield zijn stem aan het voorstel: „De vraag zal zijn of de heer Loef niet in het genoemde gebied gaat beginnen. Het zal er wel weer op uitdraaien dat we hem nóg eens schadeloos moeten stellen." De heer Van Manen hoopte namens zijn fractie, dat dit de laatste maal was, dat de heer Loef op de raadsagenda voorkomt. Een moeilijk verteerbaar punt voor de raad vormde ook het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met andere gemeenten tot instelling van een „welstandscommissie", de opvol ger van de oude „schoonheidscommis sie" de heer D. van Enk (ARP) opende de rij van sprekers over dit onderwerp met op te merken: „Waarom moet er, volgens het voorstel, een lid van het col lege deel uitmaken van het algemeen bestuur van deze commissie. Wordt de zaak hierdoor niet te exclusief, want het is aannemelijk, dat er in de raad een betere deskundige is, dan in het college." De heer Van Deelen vertelde nooit zo 'enthousiast te zijn geweest voor instelling van de commissie. „We zullen er wel niet van buiten kunnen, maar ik vraag me af wat de financiële consequenties zullen zijn. Heeft het col lege het laatste woord bij een advies?" Zo vroeg hij ook nog. sen in benoemd worden met een nor maal gezond verstand. In de oude schoonheidscommissie is wel eens ge bleken, dat er deskundigen in zaten, die tot conclusies kwamen, waar iemand met een normaal gezond veVstand de noodzaak niet van inzag." Hij hoopte dat het niet al te duur zou worden. De heer M. G. H. Hendriks (KVP) was „in principe voor, want ik ben voor gemeenschappelijke regelingen. Ik hoop, dat dit apparaat geen apparaat in het leven zal roepen om dat appa raat in stand te houden, volgehs de wet van Parkinson." De heer Brouwer was voor een goede welstandscommis sie, maar sprak de vrees uit, dat deze te stroef zou gaan werken. Hij pleitte voor een eigen Veenendaalse commis sie. De heer Van VVagensveld wilde het gemeentebestuur in laatste instahtie la ten uitmaken, wat de kosten moesten zijn voor een advies. In het ontwerp- reglement is dit voorbehouden aan het algemeen bestuur. De heer R. Koppenberg antwoordde als wethouder van openbare werken: „De gemeente krijgt een grote vinger in de pap, doordat zij een vertegen woordiger heeft in het algemeen be stuur. Bovendien behoeft de begroting van de commissie de goedkeuring van G.S. Momenteel nemen 12 gemeenten in de regeling deel en 14 hebben toe gezegd te willen meewerken als de raad akkoord gaat. Hoe meer gemeenten meewerken, hoe goedkoper het wordt," aldus de heer Koppenberg. Aan het begin van de vergadering be vond een commissie, bestaande uit me vrouw Buddingh en de heren Van Hall en Hendriks de geloofsbrieven van de heer H. J. Beijer in orde. De heer Beijer zal de heer Brouwer opvolgen als lid van de raad voor de Boerenpar tij. De raad stelde de leerlingenvergoe ding voor de bijzondere scholen vast en verleende medewerking voor aanschaf van verscheidene artikelen voor diverse scholen. Het bestuur van de wijkge- meenschap „De Engelenburg" kreeg lof toegezwaaid van vrijwel alle fracties, over de activiteiten, die worden ont plooid. Een en ander naar aanleiding van een kredietaanvraag voor de aan leg van een speeltuin. Op een vraag van de heer Van Hall beloofde de heer C N. van Kuyk, wethouder voor cul tuur, dat in de toekomst bij de prijsbe paling van nieuwe woningen rekening zal worden gehouden met de aanleg van een speeltuin. Ook de heer Van Kuyk bracht het bestuur van de wijk- gemeenschap luidde voor het voortva rend beleid. Mevrouw Buddingh waarschuwde het bestuur niet terug te vallen, maar een goede activiteit te blijyen houden. „Als de activiteit van de volwassenen wegvalt, vermindert de animo van de jeugd voor de speeltuin," meende zij. De heer Van Hall, blij met de speel tuin, vroeg het college aandacht voor de bejaarden: „Doet u nu ook eens iets voor de bejaarden. Ik stel voor alle be jaarden vrij te stellen van gemeentelij ke belastingen." De heer Van Kuyk wil de, onder het motief dat lang niet alle bejaarden onvermogend zijn, niets van deze suggestie weten. Lof ondervond ook het voorstel voor Bij een ernstig verkeersongeval in de Achterbergse Meent ontstond 'n enor me ravage. Twee auto's raakten total- loss. De 23-jarige automonteur J. H. Bos uit Heelsum die geen voorrang verleen de aan de automobilist C. J. Jansen uit Wageningen werd op slag gedood. Van de drie inzittenden van de andere per sonenauto overleed het veertienjarige zoontje van de heer Jansen. Zqn even de bouw van een gymnastiekzaal aan de Krouwellaan, achter de speeltuin „Prins Willem-Alexander". De heer Vis ser stelde voor de sloot achter de speel tuin te dempen en hier een toegangs weg naar de speeltuin te maken, zodat de kinderen niet van de (drukke) Buurtlaan gebruik hoeven te maken. De heer Van Kuyk zegde toe, dat dit bezien zal worden, maar volgens hem moeten de leerlingen voorlopig nog over de Buurtlaan. De opleveringstermijn van de gymzaal, die gesteld was op vier maanden na dagtekening van de overeenkomst met de aannemer, werd bepaald op 1 september. Aan het einde van de vergadering stelde de raad een datum vast, waarin hij voorgelicht zal worden over het werk van de Utrechtse Welstandscom missie en besloot men een dag op ex cursie te gaan. oude vriendje werd evenals de heer Jansen in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. Beide auto's werden bij het ongeval totaal vernield. Op het kruispunt ontstond een enorme rava ge. Een auto belandde in een sloot ter- wyl de andere wagen in een weiland terecht kwam. Op het gevaarlijke kruispunt hebben in de loop der jaren reeds verschillen de dodelijke ongevallen plaatsgevonden. Een woning op een der hoeken belem mert het uitzicht en kan als voornaam ste oorzaak van de tragische gebeurte nissen worden aangewezen. Vanochtend was het levensgevaar b'u de beide gewonden nog niet geweken. Geboren: Maria Adriana, d.v. J. Wil- lemsen en M. A. Bos; Willemina, d.v. A. Bouman en S. v. Dok; Saskia Anke. d.v. A. Hardeman en L. G. J. Dijkstra; Jan z.v. D. v.d. Brink en G. v.d. Haar; Klaasje, dv. G. M. Weigraven en A H. v.d. Kraats; Reijer, z.v. K. v.d. Bo- venkamp en C. W. v. Walsem, Wouter Cornelis, z.v. D. J. v. Schaik en J. van Essen; Pauline Merleen, d.v. N. van Rijlaarsdam en R. Klein Poelhuis; Jo hanna, d.v. A. Spies en A. C. Post;Jan Hendrik, z.v. G. van Appeldoorn en C. v.d. Pol. Ondertrouwd: G. v.d. Burg en A. B. v. Wijk; B. W. Jansen en G. C. van Kranenburg; A. A. ter Maten en J. K. van Neerbos. Getrouwd: G. J. H. Verwoert en W. Lagerweij; C. v. Ede en D. H. Honders; C. J. Diepeveen én M. J. Staal; G. Vink en M. R. Roodbeen; D. J. Baas en H. Verwoerd; J. P. Praag en J. van Lavieren; Jan Kroesbergen en M. Koops. Overleden: Cesar Diaz Boudon, 42 jr., e.v. M. O. Pol Varela; Maria Otilia, 34 e/v C. Diaz Boudon; Henricus J. J. Christiaans, 65 jr., e/v H. G. Janssen; Breunisje v. Ginkel, 75 jr., wed. v. G. v. Appeldoorn; Hijlkje Jelsma, 96 jr., wed. v. Nijhuis; Sara Hendrika v. Beek 30 jr., e/v H. J. v. Hunnik; Janna Hen drika vm Lutterveld, 48 jr., e.v. N. de Waal. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 Mevrouw H. Buddinh-de Vries Lentsch (VVD) had gemerkt dat er sub-commissies in het leven geroepen zouden worden: „Ik hoop dat er men- VEENENDAAL De organisatoren van de actie „Kom over de brug" te Veenendaal hebben een groot deel van de voorbereidingen rond. Men heeft echter nog een tekort aan medewerkers voor de huis-aan-huisactie. Hiervoor zijn 350 personen nodig. Deze medewerkers zal gevraagd worden maandag 18 maart ongeveer 20 huizen te bezoeken om een enveloppe af te geven. Vrijdag 22 maart zullen de enveloppen weer worden opgehaald, ho pelijk voorzien van rijke giften. Een der leden van het organisa tiecomité, de heer W. Koster, zegt van de actie: „Ook Veenendaal zal over 'de brug komen. Tien Neder landse kerken en het Leger des Heils werken samen in de actie, die in de periode 18.-22 maart in ons land één en twintig miljoen gulden bijeen wil brengen tot steun van het werk der kerken in de landen over zee. Professor Verkuyl heeft van de actie gezegd: „Dit is hoognodig, broodnodig". De mensen overzee zitten op deze actie te wachten. Willen de kerken in de arme landen hun taak naar behoren kunnen ver vullen, willen zij hun bijdragen kun nen leveren aan de opbouw van hun land, dan zullen wij ze daarbij moeten assisteren. „Wij in het wes ten zijn op schokkende wijze bevoor deeld", heeft dr. Visser 't Hooft kortgeleden gezegd". Honderveertig aanvragen om hulp zijn in Nederland binnengekomen. Het betreffen projecten, die samen een bedrag van f 21 miljoen zullen vergen in Afrika, Azië, Zuid-Ameri- ka, Indonesië en Suriname. De pro jecten liggen op terreinen van medische hulp, onderwijs, vor mingswerk, landbouwvoorlichting, kraamklinieken, bejaardenzorg. „Het geld moet bij elkaar worden gebracht door een huis-aan-huis actie. Maandagavond 18 maart, krijgt iedereen in Veenendaal be- giro 7600," aldus de heer Koster. De heer Van Engelenburg, Buurt laan West 79, telefoon 10497. zoekt nog enkele ouderen en jongeren, die bereid zijn aan de verspreiding en inzameling van de enveloppen mee te werken. Ook de hervormden in Ameron- gen kunnen nu hun kleinste kinde ren onderbrengen tijdens de kerk diensten. Voor de kinderen, die nog niet naar de kerk of de zondags school kunnen is deze gelegenheid in het leven geroepen. De kerkvoogdij van de hervorm de gemeente te Amerongen heeft de gemeenteleden gevraagd de vrijwil lige bijdragen met 10 pet. te ver hogen. In vorige jaren werd steeds 1 pet. van het jaarinkomen gevraagd. De circulaires zullen dinsdag a.s. door vijftig medewerkers bij de ge meenteleden worden bezorgd en een week later zal het antwoord worden opgehaald. zoek. Er wordt dan een folder plus een offerzakje overhandigd. De vrij dag daarop wordt het weer opge haald hopenlijk gevuld met de gevraagde 1 pet. van het jaarinko men. (Dat bedrag mag overigens ook in meerdere termijnen be taald worden). Op diezelfde vrij dagavond hoopt men de uitslag van de actie via een extra tv-uitzending bekend te maken. Mochten sommi gen niet bezocht worden, dan is er de mogelijkheid om via een giro storting toch in te haken. Het num mer, dat daarvoor openstaat, is Het gebouw „Bethel" van de Amerongense hervormde gemeente is geheel van de aardbodem wegge vaagd. Vrijwillige krachten hebben het gebouwtje gesloopt. Op dezelfde plaats komt en nieuw jeugdgebouw. De plaatselijke winkeliersvereni ging heeft van de opbrengst van de Sint Nicolaasactie 300 gulden be schikbaar gesteld voor dit jeugdge bouw. In verband met de verkiezing van de huidige administrateur tot ouder ling zit de hervormde kerkvoogdij van Amerongen zonder administra teur. Een oproep heeft nog geen re sultaat gehad. Gebruik makend van het hun toe komende recht hebben de Erven Bentinck te Amerongen herbenoemd tot kerkvoogden der hervormde ge meente de heren K. G. Tiel en B. Weijman en tot notabelen J. Ol- bertijn en P. Henzen jr. De bekende hervormde predikant dr. J. J. Buskes te Amsterdam zal a.s. donderdag een causerie houden op een contactavond voor bejaar den, uitgaande van de gereformeer de kerk te Veenendaal. Dr. Buskes zal hoewel men mo gelijk in verband met de actualiteit rond zijn persoon een Assense aan gelegenheid had verwacht spre ken over zijn ervaringen in Amster dam. Het is met het celibaat soms maar een ingewikkelde zaak. Als een gehuwde predikant rooms-katho- liek wordt en zich vervolgens tot priester laat wijden, kan hij ge trouwd blijven. Bij hem mag dan wat bij een gewone rooms-katholie- ke geestelijke niet mag. Dr. v. d. Linde mocht bovendien ook nog be paalde wijdingen overslaan. Dit is de achtergrond van wat het Bisdom blad- van Den Bosch gaf als „regels in het kerkelijk .ganzenbord". Ie mand is getrouwd en wordt priester mag verder spelen. Iemand is priester en is getrouwd mag ver der spelen. Iemand is getrouwd en wordt priester mag twee wijdin gen overslaan. Iemand is priester en gaat trouwen moet in de put. Evang. Luthers Weekblad Tijdens de laatste dagen van de Duitse bezetting werd op de „Berg" langs de weg Veenendaal-Elst een zestal Nederlanders gefusilleerd. Onder hen bevond zich ds. B. J. Ader, die samen met zijn vrouw meer dan tweehonderd Joodse vrou wen en meisjes had geholpen. Me vrouw J. A. Ader-Appels zet het werk van haar man in Groningen voort. Zij is pastoraal medewerk ster van de hervormde gemeente te Nieuw-Beerta-Drieborg. Onlangs heeft zij tijdens een verblijf te Is raël, op uitnodiging van de regering van dat land, een hoge onderschei ding gekregen. Mevrouw Ader heeft. i in Jad Wasjem een vlam ontstoken i en een boom in de Laan der Recht- vaardigen geplant. Op dezelfde dag onthulde zij een plaquette van het dominee-Aderpark, dat in het Ne- derlandse Woud ligt. De stichting „Calvijnmuseum" heeft grote plannen. Men wil een gebouw met een bijbehorend terrein i aankopen, dat binnen afzienbare tijd dienst kan doen als museum en Z reformatorisch centrum. De kosten: 9-ton. Voorzitter van de stichting is ds. J. van der Haar, hervormd pre dikant te Achterberg.

De Vallei | 1968 | | pagina 3