20 CENT VOOR HOFNAR SENORITAS SPECIAL U STEEKT DAN IETS FIJNS O Ceylonese zwendelaar acht jaar in gevangenis dagelijks 'n goede portie vlees Conferentie van Warsehaupaet al geëindigd Bonaparte Resultaten pacificatie-programma teniet gedaan Mysterieuze strijdmacht in een film Noordkoreanen herhalen beschuldiofinof tenen V.S. VIËT-CONGSTRIJDERS HEERSEN OP PLATTELAND ier8topt? LACHENDE BLAIBERG Kernstri j dmacht van Frankrijk voor 1980 voltooid V.S.-vliegtuig neergehaald Elf jaar zonder vereiste brevet gevlogen Geen „mini" in Malawi STEUN VOOR" INDIANEN Partij marihuana VELE DUIZENDEN ENGELSEN GEDUPEERD WEER EEN DEMONSTRATIE IN ROME Damp0 breekt Praag eist uitlevering generaal Sejna Vrijlatingen in Griekenland Ganges door olie ernstig bevuild Nu zij'n de narcissen op hun mooist! Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. WAARSCHUWING WEINIG OPTIMISTEN DOODGEBLOED OP DE HAK GEEN RUSSEN KEIJZER TAPIJT een ilealonl tapijt KAMERBREED DE KLEINE MAN CENTEN WEG VAT1CAAN Sigismond von Braun ambassadeur in Parijs VRIJDAG 8 MAART 1968 CHAOS IN DE MEKONG Een lachende Philip Blaiberg, de Zuidafrikaanse tandarts die met het hart van een ander leeft. De harttransplantatie in Kaapstad is een groot succes geworden. De patiënt maakt het prima, zoals op de foto is te zien. PARIJS President De Gaulle heeft de stafchef van de strijdkrachten, ge neraal Ailleret, belast met het organi seren van de Franse kernstrijdmacht, die vanaf 1970 moet kunnen opereren en waarvan de opbouw tegen 1980 moet zijn voltooid. De strategische strijd krachten krijgen raketten met kernla ding, die ruim honderd maal zo krach tig zijn als de atoombom op Hirosjima en een reikwijdte hebben van 10.000 km. Ook komen er Franse kernduikboten. Het is de bedoeling dat Frankrijk in staat zal zyn, overal ter wereld een eventuele tegenstander te treffen. De 60-jarige generaal Ailleret, die de eerste Franse kernproef in de Sahara in 1958 leidde, is sindsdien in grote ma te verantwoordelijk geweest voor de ontwikkeling van het Franse kernwa pen. Hij zou binnenkort met pensioen gaan, maar blijft nu tot eind maart 1969 op zijn post. Volgens militaire functionarissen zou Aillerets taak ook omvatten de bestudering van de ont wikkeling van een bom die men vanuit een baan om de aarde naar een doel zou kunnen sturen. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! PEKING Een onbemand Ameri kaans vliegtuig is gisteren boven Chi na neergeschoten. Naar het persbureau „Nieuw-China" meldt „was het toestel met spionagedoeleiniden en om te pro voceren het Chinese luchtruim binnen gedrongen". Het werd in het zuidoosten van het land door luchtdoelgeschut neergehaald. ADVERTENTIE Narcissen brengen sfeer. 807 SAIGON (AP) Het grote nieuw jaarsoft'ensief van de Viët-Cong heeft het leven in de Mekongdelta vrijwel verlamd. Vijf weken na de eerste ver rassende aanvallen is het herstel nog nauwelijks op gang gekomen. De Viët- Cong heeft op het platteland vrij spel. Vele resultaten van het pacificatie- programma in de Mekongdelta, waar zes miljoen mensen een derde deel van de bevolking van Zuid-Viëtnam wonen, zijn teniet gedaan. De psy chologische winst van de verkiezingen van het vorige jaar zal waarschijnlijk ook verloren gaan. De vrees dat de Viët-Vong een nieuw offensief zal beginnen is zo groot, dat er een levendige handel is ontstaan in lege zandzakken. Vroeger kon men ze voor niets krijgen, maar nu kosten ze veertig cent per stuk in Can Tho, de voornaamste stad van de delta. De mensen gebruiken de zandzakken voor het bouwen van schuilkelders in hun huizen. Niemand die een verantwoordelijke functie bekleedt durft voorspellingen te doen over de tijd en de moeite die het zal kosten om de aangerichte schade te herstellen. De grootste drie steden in de delta Can Tho, My Tho en Vinh Long en vele kleinere steden hebben zwaar geleden onder de ge vechten. Vinh Long, eens een aantrekkelijke in koloniale stijl gebouwde stad, is voor de helft verwoest. Een bezoek aan de steden en aan het platteland, voor zover dat laatste mogelijk is, geeft weinig reden tot optimisme. De Viët- namese en Amerikaanse eenheden heb ben zich voor het grootste deel terug getrokken in de steden en dorpen. De vorige week is generaal-majoor Nguyen Due Thang benoemd tot mili tair commandant van het vierde leger korps in de Mekongdelta. Onmiddellijk na zijn benoeming is de generaal, die voorheen aan het hoofd stond van het pacificatieprogramma, naar Can Tho vertrokken. Enkele uren na zijn aan komst reed de generaal met een escor te van slechts twee vrachtauto's van Vinh Long naar Can Tho om aan te to nen dat de gevaarlijk geachte weg open was. Maar generaal Thang kan niet over al tegelijk zijn en de Viët-Cong is heer en meester in de laag gelegen rijstvel den van de delta. In het gunstige ge val zou men kunnen zeggen dat de Zuidviëtnamezen de belangrijkste ste den beheersen en in naam op de rivie ren Bassab en de Mekong de baas zijn en de grote weg van Saigon naar het deltagebied onder controle hebben. Maar de scheepvaart op de rivieren is vrijwel tot nul teruggebracht. De Viët- Cong heeft de bevolking gewaarschuwd niet op de rivieren te komen en de meeste militaire posten langs de ri vier zijn zonder slag of stoot in handen van de Viët-Cong gevallen. Op een stuk van 32 kilometer langs de Me kong zijn tien tot vijftien posten in han den van de Viët-Cong. Elders is de si tuatie niet beter. Op de grote weg naar Saigon is het verkeer weer normaal, maar alle an dere wegen lopeix door gebieden die de Viët-Cong in handen heeft. Hier moeten de mensen belasting betalen als zij verder willen. „Overal zie je vlaggetjes van de Viët-Cong", zei een Amerikaanse piloot van een helikop ter die de Mekongdelta al sinds 1963 kent. „Vroeger zette de Viët-Cong die 's nachts uit en haalden de mensen z£ overdag weer naar beneden. Maar dat is voorbij". Zijn reactie typeert de stemming on der de Amerikanen van hoog tot laag. Men vindt niet veel optimisten iin de Mekongdelta. De Amerikanen spreken tegenwoordig ook vrijuit over schanda len, die vroeger in de doofpot gingen. Eenzelfde stemming heerst in Hoeé, de oude keizerstad in het noorden van Zuid-Viëtënam, die de vorige week na zware strijd op de Noordviëtnamezen werd heroverd. Hoe is het mogelijk dat de Noordviëtnamezen deze stad konden infiltreren zonder dat één van de ge zagsdragers van wist, zo vragen de Amerikanen zich af. In elk ander land zou als er iets dergelijks gebeur de de minister van Defensie moeten af treden. En waarom is de provinciale gouverneur niet voor de krijgsraad ge bracht? Na bijna vier weken strijd ziet Hoeé er uit als een stad die is doodgebloed. De puinhopen en de menselijke ellen de hebben menige Amerikaan tot een weten sonderzoek gebracht. „In de afgelopen dertig dagen", zei een func tionaris. „hebben wij reden gehad ons af te vragen of de Zuidviëtnamese re gering het vermogen heeft van dit land een natie te maken". Een andere Ame rikaan vertelde er zeker van te zijn dat de Viëtnamese leiding hier in dezelfde handen zal blijven. „Zij laten de com munisten binnenkomen en zich overal in de stad nestelen zonder dat een schot wordt afgevuurd. Toch worden zij gehandhaafd. Het volgende jaar kunnen zij rijk zijn van het Amerikaan se geld en goederen die hier binnenstro men". WASHINGTON Het Amerikaanse orgaan voor de burgerluchtvaart onder zoekt grondig de brevetten van alle pi loten op lijndiensten nadat men tot de ontdekking was gekomen, dat een man elf jaar lang passagierstoestellen had gevlogen aan de oostkust van de VS zonder het daarvoor vereiste brevet te hebben gehad. Het is Jimmie Lane, die sinds 1957 op de lijn Washington- New York heeft gevlogen, een van de drukste lijnen ter wereld. Lane was in dienst van Eastern Air lines die overigens onlangs geheel is overgegaan op straaltoestellen. Bij het onderzoek van de brevetten van de pi loten bleek toen dat Lane slechts be schikte over een brevet voor particu liere vliegtuigen. Voor deze laatste zijn slechts 40 vlieguren vereist, voor 't an dere brevet 1200 uren, waaronder 75 uur instrument vliegen. Van onze correspondent BONN Een mysterieus leger dat met tanks en helikopters rond spookt in Beieren, heeft de West- duitse militaire overheid zenuwslo pende uren bezorgd. De raadsel achtige strijdmacht was te zien op filmopnamen waarvan vaststond dat zij waren gemaakt in de buurt van München. De scènes maken deel uit van een pacifistische klucht. „Met eikenloof en vijgeblad' die deze da gen in de bioscopen verscheen. Vorig jaar vroeg de filmproducent de medewerking van het Westduitse leger, maar de Bundeswehr weiger de omdat de film alles wat militair is krachtig op de hak neemt. Des ondanks opereren nu op het film doek militaire eenheden die zijn uit gerust met materieel van de Navo waarvan de nationale kentekens zijn verwijderd. Gelukkig stond weldra vast dat het geen Russen of Chinezen kon den zijn. Ook de Amerikaanse strijd macht in Zuid-Duitsland waste haar handen in onschuld. Militaire in stanties zochten naar eigenmachtige bevelhebbers in de provincie, maar ook dat bleef zonder gevolg. Na een etmaal van speurwerk kon het spookleger tenslotte worden geïdentificeerd. Het waren verkle de figuranten, een gehuurde helikop ter en pantservoertuigen uit dump partijen van de Bundeswehr. ADVERTENTIE l j BLANTYRE In Malawi is het de dames niet meer toegestaan rokken te dragen welke niet tot over de knièën reiken. Alle rokken die ook maar iets van het dijbeen laten zien zijn daar „mini" en dus verboden. Iedere buitenlandse die het verbod durft trotseren, zal worden verzocht het land te verlaten en winkels die mini-rokken verkopen, worden ge- sloten. Minister van Staat, Albert Moewalo, heeft een omschrijving gegeven van de rokken die als mini worden be- schouwd. „Een jurk of rok moet een zodanige minimum lengte hebben dat de rok tot over de knieschijf aan de voorzijde en over de knieholte aan de S achterzijde reikt als de vrouw staat". S WASHINGTON President Johnson heeft het Amerikaanse Congres ver zocht 500 miljoen dollar uit te trekken voor steun aan de 600.000 Amerikaanse Indianen. Het geld moet besteed wor den voor de gezondheidszorg,1 het onder wijs, de huisvesting en de verwezenlij king van de burgerrechten. Johnson zegt in een boodschap aan het Congres dat de Indianen al twee eeuwen lang vreemden zijn in hun eigen land en legt er de nadruk op dat de oplossing van het probleem van de integratie der Idianen acuut geworden na jaren van exploitatie, verwaarlozing en onvol doende steunverlening, vele jaren zal vergen. TERNEUZEN De politie van het Belgische Aalst heeft, op aanwijzing van de recherche in Terneuzen, de 23- jarige Belg J. P. de R. gearresteerd. De man had per fiets de 2900 gram ma rihuana de grens overgebracht, die de Terneuzense politie dindagavond in be slag nam. Ook werden toen gearresteerd de der tigjarige G. de J. en de 26-jarige me vrouw A. J. B.-F., beiden uit Terneu zen. De vrouw is weer vrijgelaten, om dat zij door toevallige omstandigheden bij de zaak betrokken was geraakt. Van onze correspondent LONDEN Drie jaar geleden stond iedereen van het personeel nog op als hy binnenkwam. Gisteren stond h(j met gebogen hoofd in de beklaagden bank van de Old Bailey in Londen en hoorde zich veroordelen tot een gevange nisstraf van acht jaar en een boete van 50.000 pond of nog eens twee jaar. Dit is de pry's voor de gigantische zwendel onder leiding van de 43-jarige Cey- lonees dr. Emil Savundra en zyn medeplichtige Stuart de Quincy Walker (42) die vijf jaar kreeg en 30.000 pond sterling of nog eens twee jaar. Samen moeten zij ook nog tienduizend pond kosten betalen. Savundra is veroordeeld wegens fraude, vervalsing van de balans en geknoei met nagemaakte obligaties en aandelen van het autoverzekeringsbe drijf aan het hoofd waarvan hij heeft gestaan tot vlak voor de ineenstorting ervan in 1966. Samen met Walker heeft hij via een „bank in „Lichtenstein" meer dan 600.000 pond sterling (dat was destijds meer dan zes miljoen gul den) aan premies van het bedrijf ten eigen bate aangewend. Tijdens het pro ces sprak de aanklager van uitmelken. Waar al dat geld is gebleven is niet precies uit de doeken gedaan. Wel weet men dat Savundra een huis bezat in het Londense Hampstead van bijna een miljoen gulden, een vleugel van twintigduizend gulden, een Rolls Royce van 70.000 gulden, een he le serie peperdure raceboten, een kostbare radiozender en ontvanger en meer van dat soort zaken. „Nu ben ik straatarm", zegt hij. Hij ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandéórvlees uw hoofdschotel, elke dag! PANMOEN Noord-Korea heeft gis teren de beschuldiging herhaald dat Amerika het spionageschip Pueblo in januari zijn wateren heeft binnen ge zonden als onderdeel van de voorberei dingen tot het uitloken van oorlog. Dit werd gezegd door de Noordkoreaan- se afgevaardigde generaal majoor Tsjoeng-Koek Pak op een bijeenkomst van de wapenstilstandscommissie te Panmoenjon, die op communistisch verzoek gehouden wed. Zijn Ameri kaanse collega, schout-bij-nachtJohn Smith, wees de beschuldigi.bg van de hand. Dit is onwaar, het is altijd on waar geweest en het zal altijd on waar blijven", zei Smith, die tien ge heime bijeenkomsten met generaal Park heeft gehad om aan te dringen op de vrijlating van de Pueblo en zijn bemannihg. Generaal Pak beschuldigde voorts de ADVERTENTIE de kracht van een verkoudheid bij Vader, Moeder en Kind.e*™ Amerikanen ervan, sinds 20 februari 630 boten zogenaamd als vissersschepen in Noordkoreaanse wateren te hebben laten opereren, en sinds de helft van de vorige maand meer dan 3000 scho ten over de gedemilitariseerde zone heen te hebben gelost. Smith van zijn kant beschuldigde Noord-Korea ervan een groot aantal infiltranten naar het zuiden te hebben gezonden. PRAAG De Tsjechoslowaakse re gering heeft de uitlevering geëist van generaal Jan Sejna. die in Tsjecho-Slo- wakije gerechtelijk werd vervolgd we gens verduistering van staatsgelden en misbruik van zijn bevoegdheden." Voor het uitleveringsverzoek baseert de regering in Praag zich op de in 1926 getekende «juridische overeenkomst met de Ver. Staten. Ongeveer 3000 arbeiders en stu denten hebben gisteren in de stro mende regen gedemonstreerd bij het parlementsgebouw te Rome. De betogers eisen dat het parlement wetsontwerpen inzake pensioenen en onderwijsherziening goedkeurt voor het de volgende week wordt ontbonden. ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM SOFIA De conferentie van de leden van het Warschaupact in Sofia is gis teravond na twee dagen geëindigd. In een korte verklaring is gezegd dat een aantal documenten is goedgekeurd. Er zijn geen aanwijzingen over hetgeen er gezegd is maar verondersteld wordt dat het ontwerpverdrag tegen versprei ding van kernwapens, Viëtnam en de veiligheid in Eüropa aan de orde zijn geweest. Men verwacht dat vandaag een com muniqué zal worden verstrekt nadat de delegaties naar huis zijn teruggekeerd. Aan de conferentie namen partij- en re geringsleiders en de ministers van bui tenlandse zaken en defensie van de Sovjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, en de Duitse Democratische Republiek deel. Albanië is ook lid van het Warschau pact maar boycot sedert 1961 de bijeen komsten. Men verwacht dat de confe rentie pas vandaag of morgen zal ein digen. ATHENE De procureur van het Atheense militaire tribunaal heeft be sloten tot invrijheidstelling op gron^ van clementiemaatregelen van 15 men sen die onlangs door het tribunaal wer- wen veroordeeld. Het zijn merendeels leden van het patriottische front. Tot de vrijgelatenen behoren o.a. Ioannis Leloedas, die als een van de leiders van het patriottische front werd beschouwd en tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld en Iason Pa- pailiopoelos, die 15 jaar gevangenis straf kreeg in dezelfde zaak. MONGHYR (Noord-India) Het wa ter van de Ganges, die door de Hin does als heilig wordt beschouwd, is over een afstand van verscheidene ki lometers bevuild met olie. Men ver moedt dat er een lek is ontstaan in een buisleiding van een olieraffinaderij, die aan een zijrivier van de Ganges is ge legen. Voor de 100.000 inwoners van Mong- hyr heeft men het drinkwater moeten rantsoeneren. Zes mensen die van het rivierwater gedronken hebben zijn ge storven. Twaalf anderen zijn met maag- en darmstoornissen in ziekenhui zen opgenomen. is dan ook pro deo verdedigd terwijl zijn vrouw, die zelf schatrijk is, elke dag met een Rolls Royce naar het ge rechtsgebouw kwam. Het proces tegen Savundra duurde 42 dagen. Bijna vierhonderdduizend mensen in Engeland, meest met bescheiden in komens, zijn door zijn bedrog gedu peerd. Zij allen waren verzekerd bij Savundra's maatschappij, Fire Auto and Marine Insurance. Er waren ze ker 45.000 claims ter waarde van onge veer anderhalf miljoen pond sterling ingediend toen F.A.M. in 1966 over de kop ging. Voor velen betekende dit bit tere ellende en armoede: er waren vrouwen bij die him man bij een auto ongeluk hadden verloren, maar die geen cent kregen uitgekeerd omdat er geen geld meer was. Savundra voelde zich formeel, noch moreel hiervoor verantwoordelijk. Emll Savundra heeft F.A.M. in 1963 opgericht. Als eerste verzekerings maatschappij in Engeland werkte die met computers. De tarieven waren aantrekkelijke laag en de premies kon men op afbetaling voldoen. Een ge weldige reclame war velen invlogen. Twee en een half jaar ging het goed, althans voor Savundra en Walker, die gisteren door de rechter werden be schreven als meedogenloze mannen zonder scrupules. Meer dan 700.000 pond werd door het tweetal van de maatschappij overgemaakt naar hun bank in Lichtenstéin, die het tegen belachelijk lage rente weer aan hen uitleende. Daar is nimmer een cent van terugbetaald. Savundra is op Ceylon geboren als zoon en kleinzoon van eminente rech ters. Hij diende in het leger en maakte al spoedig naam in zaken. Zijn doctorstitel kreeg hij, naar hij beweert, van de Grieks Orthodoxe kerk, na het schrijven van een proef schrift Hij heeft een buitengewoon gladde tong, is sluw, ijdel en arrogant. Toen hij 25 jaar was maakte hij naam door de eerste van een reeks schemerige transacties op internatio naal handelsgebied waardoor hij met de justitie van allerlei landen in aan raking kwam. Hij sloot toen een con tract voor de levering van smeerolie aan China. De olie kwam er nooit maar Savundra werd er 235.000 dollar rijker door. In 1953 financierde hij de verkoop van achtduizend ton rijst voor Goa, in India. De haven waar die rijst heen moest bestond niet eens, en er werd helemaal geen rijst verscheept. In Bel gië, dat door dit schandaal voor 250.000 pond sterling was gedupeerd, werd Savundra tot vijf jaar veroor deeld. Zijn zwakke hart tijdens het proces in Londen nam hij aan de lo pende band zware pillen in redde hem. Na vijftien maanden was hij weer vrij. Geknoei in Ghana met rechten voor de exploitatie van diamant- en andere mijnen, werk als „geheim agent" on der meer voor het Vaticaan, contacten met allerlei hooggeplaatsten in vele landen, een leven van weelde, groot spraak en fantastische projecten, mondde uit ln een schitterend inge richt kantoorgebouw van negen verdie pingen in Londen, waar, behalve FAM, nog elf andere ondernemingen in wa ren gevestigd, waar Savundra hoofd was. Ceasar had het toppunt van zijn macht bereikt. Gisteren zei deze vader van vijf kin deren op fluisterende toon in de Old Bailey: „Ik kan alleen maar zeggen dat ik mijn best heb gedaan. Het is al lemaal voorbij. Wanneer nu wordt ge oordeeld dat ik heb gezondigd, het zij zo". De rechter noemde hem ten slotte een misleid genie, zijn vrouw zegt van haar man: „Eer. zeer briljant, maar geen praktisch mens". PARIJS Tot Duits ambassadeur te Parijs is benoemd Sigismond von Braun, een broer van Werner von Braun, de Amerikaanse raketdeskundi- ge, en zoon van baron Magnus von Braun, die in 1932 minister was van de republiek van Weimar in het kabinet- Von Papen. Sigismond von Braun zal over enke le weken de huidige ambassadeur, Man fred Klaiber, vervangen, die door de Duitse regering is benoemd tot coördi nator van de Frans -Duitse samenwer king. I

De Vallei | 1968 | | pagina 7