Nu spoedig run op olie en aardgas onder Noordzee „Langs Waterweg slechts plaats voor één dokproject" Leeuwedeel voor N.A.M. Laat uw salaris Dubieus spoor van vader die 4 kinderen doodde Schiphol-meisje claimt beloning na waardevolle tip over oplichters Voordat het zover was „Oorlogsmisdadiger" is niet altijd een belediging MINISTER DE BLOCK WEES 18 CONCESSIES TOE VOOR NEDERLANDS DEEL CONTINENTAAL PLAT GOUD BLIJKT GESTOLEN Tractatie in ziekenhuizen PDTTER S LINIA rente-girorekening 3 V2 procent rente duizend gulden krediet betaalcheques. Algemene Bank Nederland DRAMA IN ROOSENDAAL Tienduizend Mark delen met collega? Terechtwijzing Gebrek aan stijl VRIJDAG 8 MAART 1968 Kamerleden: Minister laat vijf werven weten: Voorwaarde 4. De bijdragen, die de aanvragers tot nu toe hebben geleverd aan de Neder landse economie. COMBINATIES zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Rente over uw inkomen? en andere periodieke inkomsten boeken op een bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan over het contante saldo per halve maand èn zo u wilt tot en de beschikking over - U bent welkom bij de PANIEK AFWACHTEN NIETS GEHOORD TWIJFEL DE VRIJGEVIGSTE MAN VAN NEDERLAND ADVERTENTIE AMSTERDAM De kapitale partij goud en juwelen waar de Amsterdamse centrale recherche beslag op legde bij de arrestatie van drie vreemdelingen, blijkt te zijn buit gemaakt bij een In braak in Brussel. De mannen werden aangehouden op de Geldersekade bij de Schreierstoren, waar de politie een val had opgezet. Een Marokkaan die in het net van de politie bleef hangen, is een toevallige voorbijganger gebleken. Hij heeft niets met de zaak te maken en is inmiddels vrijgelaten. De inbraak in Brussel werd zaterdag 24 februari gepleegd bij een juwelier in de Boterstraat. Voor omtrent honderd vijftigduizend gulden aan gouden siera den en juwelen werd geroofd. ADVERTENTIE OLIFANT OP HOOG NIVEAU. Wie denkt, dat een Olifant niet klimmen kan heeft het mis! Neem die Olifant uit Schiedam., Tot op het hoogste niveau! Olifant cognac! DEN HAAG De vervolging van degenen die president Johnson open lijk een oorlogsmisdadiger noemen, moet zo spoedig mogelijk worden ge staakt. Hierop hebben de Tweede-Ka merleden drs. H. Wiebenga en dr. B. van der Lek (beiden pac. soc.) aange drongen bij minister Polak (Justitie). Volgens hen blijkt uit het antwoord van de minister op vragen over een mo gelijke strafvervolging van prof. B. Delfgaauw, dat het gebruik van het woord, „oorlogsmisdadiger" met be trekking op president Johnson geen be lediging van een bevriend staatshoofd hoeft te zijn. Minister Polak had al eerder gezegd dat de „zaak-Delfgaauw" zich onder scheidt van de tot dusver bekende ge vallen van belediging omdat de hoogle raar tijdens een bijeenkomst in de oude RAI in Amsterdam het volgende zou hebben gezegd: „Naar mijn wijze van zien moeten president Johnson, zijn naaste mede werkers en zijn generaals, gemeten naar de maatstaven van Neurenberg, als oorlogsmisdadigers worden be stempeld." In alle andere gevallen ging het steeds om het roepen of schrijven van scheld woorden. O Te Valthermond is donderdagavond de boerderij van de heer J. Schutte geheel uitgebrand. Van inboedel en in ventaris kon niets gered worden. Oor zaak van de brand was kortsluitng in een tractor. Veel landbouwgereedschap ging verloren, evenals vier hectare pootaardappelen en 25 ton stro. De delen van het Nederlandse part van het Continentale Plat, die gren- j zen aan de plaats waar al veel-1 belovende gasvondsten zijn gedaan (vooral in het Engelse deel) heb- J ben de meeste naar concesssies din-1 gende maatschappijen aangetrok- j ken. Dat deel ook ligt op één lijn j met Slochteren. Bij het Duitse en Deense deel van het Plat zijn even eens veel liefhebbers. Voorlopige onderzoeken duiden eveneens op de aanwezigheid van gas of olie. De N.A.M. Mobiloil en de groep waarin ook de Steenkolen Handels Vereeniging deelneemt, hebben in deze gebieden belangrijke conces sies gekregen. De gearceerde ge bieden zijn niet uitgegeven. Het zijn belangrijke scheepvaartroutes en militaire gebieden. DEN HAAG In het gebied van de Nieuwe Waterweg is op korte termijn slechts plaats voor één werf voor mam moetschepen, zo meent de regering. De vijf werven, die bij het project be trokken zijn, moeten binnen een maand aan de minister van Economische Za ken meedelen of zij tot samenwerking bereid zijn. Verolme enerzijds en de vier overi ge werven aan de andere kant willen liever elk zo'n bedrijf stichten. De an dere bedrijven zijn: de Rottërdamsche Droogdok Maatschappij in Rotterdam, Wilton-Feijenoord in Schiedam, de Ne- derlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij in Amsterdam en De Schelde in Vlis- singen. Minister De Block van Economische Zaken heeft gisteren aan de directies van deze vijf scheepswerven de grootste in ons land meegedeeld, dat er op het ogenblik slechts plaats is voor één groot dokproject De regering heeft zich bereid verklaard zo nodig een garantie te geven voor de financie ring van een dergelijk project. Hieraan is echter de voorwaarde ver bonden dat de vijf werven overeen stemming moeten bereiken over een gezamenlijke opzet. De regering heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op de directies om samen te werken. Dit is twee maanden geleden ook al gebeurd. Sindsdien hebben de werven evenwel nog niet tot een zodanige vorm van samenwerking kunnen komen dat de regering daarop een beslissing tot het verlenen van een financieringsga rantie kon baseren. Verolme kondigde vorig jaar op Ro zenburg de bouw aan van een helling en 'n dok voor zeer grote schepen kos ten honderd miljoen gulden. Met de bouw van de helling is al een begin ge maakt. De vier andere werven hebben een gezamenlijk plan voor de bouw van twee dokken (elk voor schepen met 'n draagvermogen tot vijfhonderdduizend ton) en een schoonmaakbedrijf voor tankers op de Maasvlakte. De kosten worden geraamd op tweehonderd mil joen gulden. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeft aan acht tien oliemaatschappijen of combinaties hiervan vergunning gegeven voor 't zoeken naar gas en olie op ons deel van de Noordzee. Hij heeft zich bij de verdeling laten leiden door de adviezen van de Mijnraad en door vier overwegingen: 1. De financiële draagkracht en de technische bekwaamheid van de aanvra gers. 2. De eigen voorkeur van de aanvragers. 3. De afzetmogelijkheden en de raffinagecapaciteit van de aanvragers in Ne derland en in de andere landen van Europa. De Nederlandse Aardoliemaatschap- pfj (N.A.M.) kreeg het grootste aantal blokken: dertien. Ze heeft bovendien een gedeelte toegewezen gekregen van het gebied, dat het meeste wordt be geerd, het stuk tussen de „bel van Slochteren" en de plaats waarop het Engelse deel gas en olie zijn gevonden. De combinatie van de Tenneco Nether lands, Monoil Netherlands, Laura en Vereeniging en Ethyl Netherlands kreeg elf blokken. De oliemaatschappijen kunnen tot 4 april protest indienen tegen de beslis sing van minister De Block. De minis ter heeft bovendien bepaald dat de maatschappij die een economisch win bare hoeveelheid olie of gas aanboort het recht krijgt op een winningsvergun- ning. Onder een economisch winbare hoe veelheid wordt verstaan ten minste honderd kubieke meter olie of honderd duizend kubieke meter aardgas per et maal. Ook Mobil heeft een vrij groot aantal blokken toegewezen gekregen: negen. De B.P. en de Gulf, die samenwerken, krijgen zeven blokken. Dit geldt ook voor de combinatie Noorwinning-groep, waarin o.m. Hoogovens Delfstoffen NV, de NV Billitonmaatschappij en de In dustriële Handelscombinatie Holland zitten. Petroland heeft met enkele an dere maatschappijen acht blokken ge kregen. Er zijn ook combinaties van maat schappijen, die hun geluk slechts in één blok mogen beproeven, zoals bijvoor beeld Verolme, tezamen met King Re- cources Company, Golden Eagle Rafi- ning Company, Eason Oil Company, Boele's Scheepswerven, Hunter-Dou glas, Jack C. Grynberg, Fokker en An ker Kolenmaatschappij. In totaal hebben ongeveer vijftig maat schappijen, alleen of in combinatie met anderen, een vergunning aangevraagd. Minister De Block herinnert er aan, dat over uiterlijk tien jaar het gebied, waarvoor nu een vergunning is gege ven, tot de helft moet worden terugge bracht. Met het boren moet binnen acht maanden worden begonnen. Elke maatschappij of combinatie hiervan moet de eerste vijf jaar ten minste zesduizend gulden per vierkante kilometer aan het boorwerk besteden en in de volgende vijf jaar twee keer zo veel. Bovendien vraagt de schatkist een eenmalige bonus van duizend gul den per vierkante meter. Het oppervlakterecht kost per jaar vijftig gulden per vierkante kilometer gedurende de eerste vijf jaar, honderd gulden per vierkante kilometer In de volgende vijf jaar en daarna 150 gulden per vierkante kilometer. Deze laatste bedragen schommelen mee met het in dexcijfer van de lonen. DEN HAAG De Nederlandse be schuitfabrikanten zullen bij de geboor te van de baby van prinses Margriet (eind april) de patiënten en het perso neel van de ziekenhuizen in Nederland, Suriname en de Antillen trakteren op beschuit met muisjes. Door de medewerking van de Ne derlandse ambassade in Canada zal ook het Civic Hospital in Ottawa, waar prinses Margriet is geboren, in deze Nederlandse traktatie delen. 9 juni 1964: Minister Andriessen dient een wetsontwerp in, waarin staat dat de overheid alleen kan deelnemen in de winning van aardgas. 24 mei 1965: Zijn opvolger, Minister Den Uyl, wijzigt het wetsontwerp. De staat krijgt wel de mogelijk heid om ook mee te doen aan het winnen van olie. 1 julie 1965: De Tweede Kamer neemt het wetsontwerp aan. Ook wordt het amendement-BIaisse aangenomen, waarin staat, dat als een vijfde van de Kamerleden dit wenst, de Algemene Maatregel van Bestuur met de voorwaarden voor het zoeken naar delfstoffen in de vorm van een wetsontwerp moet worden bekrachtigd. 21 september 1965: De Eerste Ka mer neemt het wetsontwerp-Den Uyl aan. 30 januari 1967: Minister Bakker (Economische Zaken) publiceert de Algemene Maatregel) van Be stuur. Hierin staat, dat de over heid niet zal deelnemen in het wininen van olie. Een groot aantal Kamerleden vraagt bekrachtiging van deze algemene maatregel in gevolge het amendement-BIaisse door een wetsontwerp. 25 mei 1967: Dit wetsontwerp wordt door de Tweede Kamer aangeno men. 25 juli 1967: De Eerste Kamer aan vaardt het ook. 16 augustus 1967: De Algemene Maatregel treedt in werking. De oliemaatschappijen kunnen tot 15 november aanvragen voor bepaal de blokken indienen. 17 november 1967: Publikatie van de maatschappijen, die een aan vrage hebben ingediend. 7 maart 1968: De blokken zijn toe gewezen aan de gegadigden. ADVERTENTIE T acnToTst'VnKe.lpijn ^uitwerking frappan^ - ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten GRONINGEN Het bestuur van de afdeling Groningen van de KVP heeft op één man na besloten zich aan te slui ten bij de partij Radicalen. De enige niet-radlcaal is het gemeenteraadslid A. J. Berger. Op een binnenkort te houden leden vergadering zal het uitgetreden KVP- bestuur zijn besluit motiveren. vileda ADVERTENTIE ADVERTENTIE Inlichtingen en folders bij onze kantoren ROOSENDAAL De 39-jarige C. van de W. wordt sinds woensdagavond uit Roosendaal vermist, nadat in ztfn huis aan de Gerard Doulaan de vier kindertjes uit zjjn gezin de dood hadden gevonden door ophanging. Wij maakten daar gis teren in een deel van onze oplage reeds melding van. Men neemt aan, dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering de hand aan zjjn vier kinderen heeft geslagen. Dat zou zjjn gebeurd nadat z(jn vrouw hem na verscheidene rustkuren weer alleen met de kinderen had durven laten en op bezoek bij familie in Ber gen op Zoom was gegaan. Van de W. was chef vah de expedi tie van een ijzergieterij in Roosendaal. In december 1966 raakte hij overspan nen door de overstelpende drukte. Na enkele rustkuren was hij veertien da gen geleden uit het Charitas zieken huis in Roosendaal gekomen waar hij ohder andere een slaapkuur had onder gaan. Toen mevrouw v. d. W. woensdag avond omstreeks half twaalf thuis kwam, was het hele huis donker. Zij draaide beneden in de gang het licht aan en zag boven in het trapgat haar beide dochtertjes, de zevenjarige Lenie en de zesjarige Liesbeth. In paniek wekte zij haar buurvrouw, mevrouw C. van Boven, die al op bed lag. Met haar 21-jarige zoon Kees kwam zij op het geschreeuw af. Daar men verder niemand meer in huis zag, werd verondersteld dat de heer v. d. W. met de twee jongens het huis had verlaten. Toen echter politie en G.G.D. in het huis waren, opende Kees van Boven op de slaapkamer een kast. Aan de roede van de kleerhangers zag hij zijn twee buurjongetjes, de drie jarige Jan en de anderhalfjarige Huub. Alle vier de kinderen waren in pyjama. Mevrouw v. d. W. had de twee jong- sten zelf nog naar bed gebracht voor dat zij met de bus van half zeven naar Bergen op Zoom vertrok. Vermoed wordt, dat de twee oudste meisjes om streeks acht uur als gewoonlijk naar bed zijn gegaan. De heer v. d. W. zou die avond op de tv naar de voetbalwedstrijd Real Madrid-Spartak Praag kijken. Hij was dol op voetballen. De politie heeft echter nergens uit kunnen afleiden of hij inderdaad naar de wedstrijd heeft gekeken. Wel heeft zij vastgesteld, dat het gordijnkoord, waarmee de vier kinderen zijn opgehan-' gen, niet uit het huis afkomstig is. Niets in het gedrag van de man heeft er de laatste weken op gewezen, dat zich een dergelijk huiveringwekkend drama zou kunnen afspelen. Hij was juist bezig op te knappen na de kuur in het ziekenhuis. Voor die tijd was hij nogal eens depressief en die stemming werd af en toe afgewisseld met buien van agressiviteit. Het werd toen niet raadzaam geacht hem alleen in huis te laten. Eén keer had hij een AMSTERDAM Dat het Duitse oplichterspaar Friedrich Ermisch (43) en Bri gitte Glinga (25) in Mexico gearresteerd kon worden, is mogeljjk rechtstreeks te danken aan een tip van de 20-jarige Amsterdamse Thea Kn(jn, die op Schiphol werkt b(j het reis- en passagebureau Intraned. Ermisch en zijn vriendin hebben de Westduitse staat voor ruim elf miljoen Mark opgelicht De Duitse justitie heeft een beloning van tienduizend Mark (negenduizend gulden) uitgeloofd voor tips, die tot de arrestatie van het tweetal leiden. Thea Knijn: „Het was, geloof ik, op een dinsdag dat een Duitser bij ons kwam om twee koffers naar Mexico te versturen. Het was half vijf 's middags en zijn vliegtuig zou om vijf uur ver trekken. Hij had daarom veel haast en ik raadde hem aan zich eerst te laten inboeken. Onderwijl kon ik dan voor een vrachtbrief zorgen. Hij liep weg, maar ik zag hem niet weer terug. We hebben die koffers toen niet verstuurd. Er moet altijd eerst voor de vracht zijn betaald". „De week daarna, op een woensdag, was hij weer terug. „De koffers zijn niet verstuurd, juffrouw", zei hij. Het was bepaald niet fatsoenlijk, zoals hij optrad. Hij liet een paspoort zien van de vrouw, met wie hij reisde en hij noemde hetzelfde adres, dat hij de vo rige keer had opgegeven". „Wat is dat voor een vent", infor meerde Thea's buurman aan de balie, Ted van Genderen. Bij hem ging een lampje branden, toen hij later met een krantebericht in de herinnering de naam zag van de vrouw. Samen met de heer Van Genderen en haar baas, de heer Bobeldijk, stapte Thea Knijn met de vrachtbrief voor de koffers naar de Koninklijke Marechaussee. Daar hing aan de deur al het verzoek van de Duitse justitie om aanhouding van Er misch en Glinga. „Ik heb nu nog gehoord", zegt Thea's chef. „dat op het adres in Mexico, dat op de vrachtbrief stond, die twee ook zijn gevonden". Bij het reisbiljettenkantoor van de KLM op Schiphol werd eens te zeer duidelijk, dat het oplichtersduo naar Mexico was uitgeweken. De baliechef Rooze bleek op 13 februari al twee bil jetten voor Mexico voor het paar te hebben uitgeschreven. Thea claimt de beloning, „maar", zegt ze, „laten we eerst maar 's af wachten of we geld gaan zien". Zij zal de beloning in ieder geval delen met Ted van Genderen. Het is nu wel duidelijk dat de Rotter dammer A. P. Bom geen aanspraak op de Duitse beloning kan maken. Dat heeft een onderzoek gisteren uitgewe zen. zeer grote dosis slaaptabletten ingeno men, hetgeen echter tijdig werd ont dekt. Dr. J. Zeldenrust, die gisteren een medisch onderzoek instelde, achtte sec tie op de kinderen niet nodig. Hij heeft kunnen vaststellen, dat verder geen ge weld is gebruikt. Het Is echter nog eeh volslagen raad sel hoe dit alles zich zo stil heeft kun nen afspelen zonder dat een van de bu ren iets heeft gehoord. Direct na de ont dekking werd aangenomen, dat de man ook de hand aan zich zelf had geslagen. Nadat echter bij de politie een tip was binnengekomen over een zeer ner veuze man, die woensdagavond met de trein van zeven minuten voor half elf uit Roosendaal naar Eindhoven is ge reisd, wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat de man aan het zwerven is geslagen. De lokettist van het station Roosendaal herinnert zich een zenuwachtige man, die een en kele reis Eindhoven nam. De politie heeft nadien uitgezocht dat deze man, wiens signalement in grote lijnen overeenstemt met het voorkomen van de vermiste v. d. W. met een taxi naar het station in Roosendaal is ge komen. In de straat waar het drama zich heeft afgespeeld heeft echter nie mand een taxi gezien. De Roosendaalse politie heeft giste ren alle bossen en waterpartijen, en het zwembad in de buurt afgezocht. In samenwerking met de rijkspolitie te water werd gistermiddag een deel van de Roosendaalse Vliet afgedregd. Dit stuk water ligt tussen de woning van de getroffen familie en de fabriek, waar de man op het expeditiekantoor werkte. Zeker is dat de man zonder eigen ver voermiddel zijn huis heeft verlaten. Een auto had hij niet. Zijn fiets stond in het schuurtje. Hij heeft een drie kwart donkergrijze tweedjas aan. Hij is blootshoofds. Hij is 1.75 meter lang, heeft lichtblond haar en 'een spits ge zicht met ingevallen wangen. In de kantine van de ijzergieterij waar hij werkte, werd het dramatische nieuws gisterochtend aan alle werkne mers meegedeeld. Er viel een ontroe- rende^tilte over de meer dan 150 men sen, toen de bedrijfsleider de ontzetten de feiten meedeelde. De hevig geschokte mevrouw v. d. W. is gisternacht naar haar ouders in Ber gen op Zoom vertroken. Gisteravond laat is ernstige twijfel gerezen aan de veronderstelling, dat de nerveuze treinreiziger, die woensdag avond van Roosendaal naar Eindhoveh is gegaan, dezelfde man zou zijn als de gezochte C. van der W. De politie kreeg gisteravond een re centere foto van de vermiste Van der W.. De loketbeambte van de Nederland se Spoorwegen, die woensdagavond de nerveuze treinreiziger aan zijn loket heeft gehad, zei nu dat deze helemaal geen gelijkenis vertoonde met de man, die hij had gezien. Hoofdinspecteur J. A. Weisscher van de Roosendaalse politie meent, dat daardoor het spoor naar Eindhoven zeer dubieus is geworden. ADVERTENTIE komt aan uw deur. Een team in rood en geel geklede heren doorkruist heel Ne derland. In dorp en stad, huis en flat bellen ze aan. Antwoordt u juist op een makkelijk vraagje, dan wint u al 15 gulden. Toont u bovendien een pak Spie Span dan bent u direct 25 gulden rijker. Laat u niet verrassen, haal nieuwe Spie Span in huis voor uw grote schoon maak, en u hebt een werkelijke kans op 25 harde guldens. jyjinister Polak heeft de Groningse hoogleraren die zich achter de jongelui van de kreet „Johnson oor logsmisdadiger" plaatsten, een scherpe brief geschrepen. Hij betreurt het, dat deze hoogleraren het oirbaar vinden om jonge mensen te stijven bij het ple gen van strafbare handelingen, rele veert „de Volkskrant" (r.k.). „Wij menen, dat de minister de zaak met deze terechtwijzing wat al te simpel benadert. De Groning se hoogleraren zijn ervan uitge gaan, dat bedoelde jongelui als gevolg van hun verzet tegen de Amerikaanse Viëtnampolitiek zich in geweten verplicht kun nen achten om een dergelijke be- schuldigiging te uiten. Dan zou er dus sprake zijn,van een botsing tus sen wat het geweten nodig vindt en de wet verbiedt. Als dat het geval is gaat het niet enkel om de jongelui maar ook om de wet, die hen in een dergelijke dwangpositie brengt en daaraan gaat de minister in zijn brief voor bij. Dat is te meer vreemd omdat hij in zijn ongeveer tegelijkertijd gegeven antwoord op vragen van 'n Tweede-Kamerlid toegeeft, dat d« bepaling waarin belediging van be vriende staatshoofden strafbaar wordt gesteld, niet meer geheel van deze tijd is. Als, zoals de mi nister in dit antwoord nogmaals aankondigt, wijziging in studie is, wordt het toch zeker zaak voorzich tig te zijn met vervolgingen en ver oordelingen op grond van in feite reeds verouderde bepalingen. Hierbij dient tegelijkertijd op het gevaar van rechtsongelijkheid te worden gewezen. Wanneer prof. Delfgaauw de kreet „Johnson oor logsmisdadiger" slaakt, wordt hij niet vervolgd, maar anderen krij gen voor hetzelfde feit een verbaal. Het argument van minister Polak, dat prof. Delfgaauw niet echt bele digd heeft, omdat hij enkel naar mogelijke toetsing aan de normen van Neurenberg verwees, kan ook al is het juridisch misschien waterdicht niemand bevredigen. Het rechtsgevoel eist een gelijke houding tegenover in wezen gelijke zaken. Dat geldt vooral als dege nen die wel vervolgd worden, een kreet gebruiken, die notabene het eerst door prof. Delfgaauw werd aangeheven. Schenkt de brief van minister Po lak aan de Groningse hoogleraren te weinig aandacht aan de beweeg redenen, die in dit geval tot straf bare handelingen kunnen leiden, het moet wel een vraag zijn of bij de kreet „Johnson oorlogsmisdadi ger" nu werkelijk in alle gevallen gewetensnoodzaak aanwezig is. Wie kritiek heeft op de Amerikaan se Viëtnam-politiek kan hieraan even goed en even scherp op een andere wijze uiting geven. De kwestie wordt nog moeilijker wanneer het de bedoeling kan zijn om juist met strafbare handelingen opschudding te wekken. Uit de bomaanslagen op ambassades in Den Haag is gebleken, dat deze methodes levensgevaarlijke vor men kunnen aannemen. Omwille van het politieke protest wordt het dan zelfs geoorloofd geacht vernie lingen aan te richten en mensenle vens op het spel te zetten. In een democratische maatschappij moet alle ruimte zijn om politieke me ningen uit te dragen. Het kan zin hebben om wetten en verordenin gen ten behoeve hiervan nog wat te verruimen. Maar er blijven gren zen en als die worden overtreden, is ingrijpen, en zo nodig hard in grijpen, noodzakelijk." Tn het „Algemeen Handelsblad" (lib.) schreef Ina van der Beugel de vol gende overpeinzing: „Men zou zeggen wat heeft Keessio te maken met de Gijsbrecht. Maar toch. De mentaliteit, die ene we reldkampioen in het openbaar zijn coach doet afvallen is dezelfde als die ernstige en hoorbare overwe ging om op te houden de Gijsbrecht van Vondel op 1 januari in de Amsterdamse stadsschouwburg te spelen. Het is een gebrek aan stijl, een gemis aan gevoel voor wat inherent is aan een bepaalde positie. Het wereldkampioenschap legt niet alleen verplichtingen op voor de benen. Grote sport omvat meer. Zo brengt het bespelen van de Amsterdamse Schouwburg ook bepaalde verplichtingen met zich mee. die niet alleen zijn te dekken door het begrip: boeiend toneel. Het heeft, in laatste instantie, mis schien zelfs niets te maken met de vraag of de Gijsbrecht al dan niet een groot toneelstuk is. Het spel echter behoort bij de eerste janua- riweek van Amsterdam. Maar in Nederland heeft men voor dit soort overwegingen nauwelijks gevoel. Wij Nederlanders schelden ten aanhore van de hele aarde op een coach. Wij hebben in de hoofdstad een park dat de naam en het standbeeld bezit van onze grootste 17de-eeuwse dichter, maar kom, wat kan het ons nog schelen wat de man ook maar weer heeft ge dicht. Wij en wij alleen sjacheren met de datum van de dodenher denking en nergens ter wereld heeft een nationaal monument een bejegening gekregen zoals bij ons Wij willen alles breken en niets be houden want behouden is a priori een schimmelig en door de maaien aangevreten begrip. Alleen met de traditie van andere landen blijven we op hooggestemde voet. In We nen vervelen wij ons extatisch bij Nestroy en slaan geen zondagmor gen in de Spanische Reitschule over. In Parijs spreken wij over de Comédie Frangaise met lichtjes van cultuur in de door Racine ver moeide ogen en in Londen is het hollen van de Changing of the Guards naar de Old Vic. De hoe den af bij de Are de Triomphe en de broodkruimels en vetvrije pa piertjes neer bij de urnen op de Dam. Kees en Carry, ten aanhore van iedereen die het wel en voor al van iedereen die het niet wil we ten, ontevreden over de hen in hun zwaarste trainingsmaanden bege leidende coach. En wie weet: op 1 januari 1969 bij leven en welzijn al lemaal gezellig op een avondje uit. Naar de Schouwburg van het oud, het schoon Amsterdam. Naar Snip en Snap",

De Vallei | 1968 | | pagina 9