Meeste met zorg de eindjes aan elkaar Roeien met door leden aangereikte nemen Thermische staaf wordt getemd Orang oetan Sam is bet vuilnisvat van Artis CONTRIBUTIE ALLEEN IS NIET VOLDOENDE Kath Volkspartij rooit het wel Geen wondermiddelen in strijd tegen kanker In verkeerde handen BEHANDELING LANGDURIG BEWUSTELOZEN GEEFT SOMS NIEUWE HOOP Meevaller xl- P vd A. xj- Reserves Ar ARP. *4- Verhoging *C.H.U Hulpmiddel in de bouw werd in dubbele zin sensationeel V.V.D. Terughoudendheid geboden Hoogspanning Scotland Yard In ziekenhuis te Bennekom Warm mes Preventief '66 4- Er vroeg b ij F>olitieke partijen zijn geen ondernemingen, die enorme winsten maken. Zij mogen al heel blij zijn als zij de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Zoals Vadertje Staat de tering naar de nering moet zetten en zoals moeder-de-vrouw moet zien uit te komen met haar huishoudgeld, zo moet een politieke partij roeien met de riemen, die haar door de leden worden aangereikt. De vraag dringt zich daarom op: Hoe staan de partijen er financieel voor? TQE Katholieke Volksparty rooit het wel. Dat wil niet zeggen dat als er een koper komt voor het Romme-insti- tuut in Baarn (het wetenschappelijk centrum van de partij) hij onmiddel lijk buiten de deur wordt gezet. Het ge bouw vertegenwoordigt met de grond een waarde van twee miljoen gulden en dat is nog altijd een bedrag, waar zelfs minister Luns lief tegen lacht. Vooralsnog lóópt de KVP niet met het instituut te leuren. Alleen het logies en de maaltijden zijn niet langer gratis. De KVP niet geperst in het keurs lijf van een Bogaers-woning, maar royaal gehuisvest aan de Haagse Mau- ritskade kan zichzelf bedruipen. Slechts in de verkiezingstijd moeten Aalberse en Van der Stee (de voorzit ter en de penningmeester van de KVP) hun toevlucht nemen tot de be- delkromstaf. Dan moeten de katholieke kiezers dieper in de beurzen tasten. Dat doen ze doorgaans ook. De KVP (secretariaatskosten: 245.000 gulden) loopt niet met haar huishoud boekje te koop. De heer W. Perquin, directeur van het partijbureau, is wel bereid een paar belangrijke cijfers te noemen. Aan baten en lasten geeft de begroting van de nog steeds grootste partij in Nederland een bedrag van ruim één miljoen gulden aan. Voor wie het naad je van de (oude) kous wil weten: be groting 1965-1966 een som van 1,067 miljoen, begroting 1967-1968: 1,107,5 miljoen. Wie brengen dat geld bijeen? De heer Perquin: „Voor een belangrijk deel de leden". Nu is het bijzonder moeilijk te zeggen hoeveel leden de KVP op dit ogenblik heeft. De massale achteruitgang, die hier en daar van de daken wordt geschreeuwd, noemt de heer Perquin een fabel. Op het partij bureau staan thans 230.000 leden gere gistreerd. In de afdracht van de contri butie zit een grote marge. Vandaar het ongewisse aantal. „Maar de afdracht komt er, vroeg of laat". Ruw geschat hebben,-van die 230,000 leden er 170.000 hun contributie aan de kringen betaald. Die kringen dragen de gelden dan weer aan de partij centrale af. Een lid van de KVP moet ten min ste 7,5 gulden per jaar opbrengen. Als zijn vrouw ook is aangesloten, mag ze volstaan met een rijksdaalder. Een vijfde van de mannelijke leden van de KVP heeft kans gezien de echtgenote voor het lidmaatschap te strikken. De politieke partijen krijgen van het Rijk duizend gulden voor een televisie uitzending. Nu de spoeling door het grote aantal in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde partijen wat dun is gewórden, valt de last nogal mee, al komt elke partij aan die duizend gul den te kort. Vorig jaar gaf de KVP nog 35.000 gulden aan de T.V. uit, dit jaar is de post verlaagd tot twintigdui zend gulden (voor vier of vijf uitzen dingen). Zouden de,partijen niet uit de brand zijn als zij door de overheid rijkelijk zoudenworden gesubsidieerd? De heer Perquin: „Vanzelfsprekend. Wat .'mij betreft mag dè overheid over de brug komen. Dan geen volledige staatssubsidie,- maar wel voldoende steun aan bepaalde taken, zoals studie en wetenschappelijk speurwerk, vor ming en voorlichting". Het Centrum voor Staatkundige Vor ming, het wetenschappelijk bureau van de KVP (directeur: de christen radicaal drs, J. M. Aarden), krijgt van de partij een subsidie van 35.000 gulden per jaar. Dat is vijftienduizend gulden te weinig. „Het moet uit de lengte of uit de breedte komen, maar die aanvul ling kwam toch iedere keer weer op tafel", zegt de heer Perquin. Hij vindt ook dat de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer en alles wat daaraan vastzit (van overheidswege) subsidia bel zou moeten zijn. van een minumumloon moeten leven en gehuwde vrouwen zonder eigen in komen. Twee gulden per maand de le den met een eigen inkomen tot en met dertienduizend gulden per jaar en vier gulden per maand de leden die meer dan dertienduizend gulden verdienen. Wat gaat die verhoogde contributie die partij opleveren? Opinie (het orgaan van de P.v.d.A.) gaf het antwoord. De socialistische re kenmeesters becijferden, dat de meer opbrengst van de ledenbijdragen 508.000 gulden zal zijn. Daarvan ont vangen de afdelingen gewesten en het verkiezingsfonds 207.000 gulden. Daar naast vloeit nog drie ton meer naar de landelijke partijkas. En, zeggen de Pascals van de P.v.d.A. er opgewekt bij, zelfs met een geschat tekort van 160.000 gulden biedt de regeling de kans wat armslag te krijgen. Het snoeimes kan dan zo lang mogelijk in de gereedschapskist blijven liggen. Voor 1967 1968 heeft de Partij van de Arbeid de totale inkomsten op 2,47 miljoen gulden geraamd. De P.v.d.A. denkt erover om voortaan ieder jaar een begroting op te maken in plaats van eenmaal in de twee jaar. In het hoge hoekpand aan de Tesselschadestraat in Amsterdam zegt penningmeester C. G. Baan: „Allerlei nieuwe activiteiten komen op je af. Daar moet je geld voor heb ben. Je moet reserves kunnen kwe ken." De heer Baan wijst overheids subsidie, ook een beperkte, voorlopig van de hand. „We zijn ons op dat punt gaan oriënteren. Het is een internatio nale zaak. Duitsland is ervan terugge komen, Engeland heeft de boel in stu die. Ook de Scandinavische landen hou den zich met deze materie bezig." De verkiezingen kosten ook de PvdA handen vol geld. Van de totale inkom sten staat zij iéder jaar tien procent af aan het verkiezingsfonds. En in de tijd dat het gaat spannen wordt het land afgestroopt. Duizend gulden voor de televisie is te weinig, vinden de so cialisten, maar zij zijn toch beschei den: hun uitzendingen kosten door de bank genomen niet meer dan veertien honderd gulden. Hoe reilen en zeilen nu de middel grote partijen? TIE Partij van de Arbeid geeft zich, wat de financiën aangaat, meer bloot dan de KVP. Het blijkt dan, dat de socialisten over voldoende rode ruggen beschikken om het hoofd bo ven water te houden. Het accountants rapport spreekt de naakte waarheid: De P.v.d.A. ontving in het vereni gingsjaar 1965-1966 aan contributiegel- den (en dat afgerond op hele guldens) I.159Ï690 gulden. Maar de uitgaven ste gen daar bovenuit: 1.296.232 gulden. Alzo een tekort van 136.542 gulden (of II,7 procent). Grote slokops waren het partijbestuur, de rayonbestuurders en het secretariaat (545.000 gulden). De Vrouwenbond mocht er ook zijn (87.000 gulden) en de Federatie van Jongeren groepen eiste 41.000 gulden op. Dan waren er nog twee indrukwek kende posten: scholing, voorlichting en kadercursussen (160.000 gulden) en wetenschappelijk werk (Wiardi Beck- manstichting, Koos Vorrink-instituut) 196.000 gulden. De tekorten nemer bij de Partij van de Arbeid ieder jaar toe. Daarom heeft de partijraad onlangs besloten de con tributie te verhogea. De partij deelt haar leden (tussen de 130.000 en 135.000) in drie. groepen in. Drie kwart jes per maand betalen de leden die TkE journalist Jan van den Berg (van Vrij Nederland) noemt in zijn boek De Anatomie van Nederland de Anti- Revolutionaire Partij een solide partij, met enig effectenbezit (in enkele gere formeerde kerken en de Bank voor Ne derlandse Geementen). Het innen van de contributie en de afdracht geschieden regelmatig. Het beeld van de ARP is daarom in zeke re zin een ideaalbeeld, waarschijnlijk het beste dat te bieden is van de Ne derlandse partijen in het algemeen, zegt Van den Berg. De ARP (ruim 100.000 leden) is zeer scheutig met haar huishoudboekje, dat wil zeggen dat iedereen die belangstel ling heeft in haar portemonnee mag kijken. Uit een lawine van cijfers ma ken we op dat het geesteskind van Abraham Kuyper niet tot de „kleine luyden" onder de politieke partijen ge rekend mag worden. De begroting 1968 vermeldt een,be drag aan baten en lasten van ruim 614.000 gulden. Aan contributie komt ruim 545.000 gulden binnen. De Dr. Kuyperstichting krijgt dan van de ARP 49.000 gulden. De contributie-af dracht aan het Centraal Comité van de partij is bepaald op ruim zes gulden per jaar per lid (echtgenoot-leden een rijksdaalder). Het secretariaat kost de ARP ruim 224.000 gulden, de organisa tie vraagt 64.500 gulden, de jeugdorga nisatie 50.000 gulden, voor propaganda- kosten is 84.000 gulden uitgetrokken-en dan zijn er nog de overige kosten die op 192.000 gulden worden geschat. De ARP voelt niets voor staatssubsi die. „Onze partij drijft op het particu lier initiatief", zeggen de Anti's. "P|E thermische brandstaal' het machtige wapen, waarmee betonmuren en kluisdeuren in snel tempo kunnen worden opengebrand wordt getemd. Het helse apparaat, dat in de bouwwereld een sensationeel hulpmiddel is ge worden, maar waarvoor in handen van inbrekers niets meer veilig is, wordt in zijn meest geduchte eigenschap aangepakt: de hitte, waarmee hij door alles heengaat, dat kan smelten. Verkiezingsacties zijn reuze aardig, maar ze verslinden veel geld en zijn voor de politieke partijen dus een „rib uit het lijf". uitbreiding komt daar nog twee ton bij). Er blijft dah toch altijd nog een tekort van dertienduizend gulden. De CHU deze zomer zestig jaar is zich ervan bewust dat het extra schepje-er-bovenop het ledental tot on geveer 35.000 zal terugbrengen. Staats subsidie voor de Unie? „Neen dank u zeer", zeggen de meeste christelijk- historischen. T)E Volksparty voor Vryheid en De mocratie (penningmeester oud-mi nister Sidney van den Bergh te Wasse naar) geeft opening van zaken in een dik blauw jaarboekje. Daaruit biykt dat de twintig jaar oude VVD in 1966 zich moest zien te redden met ruim een half miljoen gulden. Opvallend is, dat in 1966 bijna drie- maaL zoVeel 'giften binnenkwamëh als in 1965 (340.000 gtfldefjJ, ~maar daar zal de Stembusstrijd niet vreemd aan zijn. Aan contributie 'ontving de heer" Van den Bergh 156.000 gulden'. De WD die nog geen veertigduizend leden telt, is geen goedkope partij, in ieder geval niet voor mensen die nog onder de loongrens zitten. De minimum contributie is 25 gulden per jaar, ge- zins- en aspirantleden betalen het vijf de gedeelte daarvan. Het huishoudelijk reglement bevat echter nog een heel mild artikel: „Het bestuur van een afdeling, kamer centrale of het hoofdbestuur verleent ge hele of gedeeltelijke vrijstelling van contributie als daarvoor in het belang der partij termen aanwezig zijn. „In het (Witte) veen ziet men op geen turfje. De liberalen zijn strak in de afdracht van de contributie: De penningmeesters van de afdelingen moeten voor 1 maart het geld van de leden innen. Twee maanden later moeten de afdelingen van de totale contributie een bepaald bedrag aan het hoofdbestuur hebben af gedragen. Bekend is dat de leden van de VVD (en ook het bedrijfsleven) in verkiezingstijd zeer gul kunnen zijn. Maar bij de gedachte aan staatssubsidie trekken de liberalen de neus op. Je kunt geen politiek bedryven op een koopje", waarschuwde de oud penningmeester van de Christelijk-His torische Unie, mr. J. van Bruggen, op het congres van de Unie onlangs in Utrecht. Mede daarom verhoogde de CHU, die bezig is zich het kleed van een hechte partij-organisatie aan te meten, drastisch de contributie. De af dracht van het hoofdbestuur is voor 1968 op negen gulden per lid gebracht. Voorheen was die afdracht zegge en schrijve drie gulden. Damesleden moe ten voortaan 4,5 gulden per jaar gaan betalen. De CHU (43.000 leden) wü onder meer een groter partijbureau, een nieuw ledencontactblad en een centra le ledenadministratie. Vandaar ook de hogere contributie. Zonder de uitbrei ding komt de begroting 1968 niet ho ger dan 136.000 gulden per jaar (met A FGAANDE op allerlei enquêtes mor gen we D'66 wellicht ook al tot de middelgrote partyen gaan rekenen, al wijst het ledental daar allerminst op. Tot nu toe hebben zich vierduizend democraten als lid van de partij opgege ven. Op die basis moet de penningmees ter, de arts Beekmans uit Melissant, ook zijn begroting opmaken. Hij komt met een contributie van 25 gulden per jaar per lid tot een grens van een ton. Levensgrote vraag, voor D'66: hoe voeren we het ledental op? De zeven Kamerleden: Anneke, Hans, Erwin, Minne, Arend, Sef en Erik (zoals ze zelf genoemd willen worden) willen er in ieder geval hard aan trekken. IN de strijd van de geneeskundigen tegen kanker zijn de laatste decennia bij het toepassen van chemische middelen tot bestrijding van verschillende vor men van deze ziekte opmerkelijke resultaten bereikt. Verhoudingsgewijze sterven in ons land thans meer mensen aan kanker dan een kleine twintig jaar geleden. Het is daarom geen wonder dat zeer vele mensen grote belangstelling tonen wanneer zij iets vernemen over de pogingen van kan kerinstituten en ook van de geneesmiddelenindustrie tot het vinden van stoffen, die het kwaad van de kanker weer iets verder kunnen terugdringen. Sterke terughoudendheid is hierbij geboden. Van de zogenaamde wonder middelen tegen kanker, die de laatste tientallen jaren in de publiciteit kwa men is niet één echt een wondermid del gebleken, t Tegenwqórdjg zijn de meeste der on dernemingen1 die op dit gebied werk-' zaam zijn, dan ook zo verstandig dat zij in hun berichtgeving aan het publiek alles voorkomen om valse hoop te wek ken bij lijders aan kanker wier kansen op genezing bij de huidige stand van de medische wetenschap uiterst klein zijn. Volkomen terecht maakte dan ook de voorlichtingsdienst van de Westduitse chemische onderneming Bayer onlangs met de uiterste reserve melding van proeven op dieren van een nieuw che misch preparaat. Die reserve kwam tot uitdrukking in de mededeling, dat het nog jaren kon duren voordat men zou weten in hoeverre het preparaat bruik baar was. Bij Bayer handhaafde men ,deze reserve rustig, ook nadat de aan delen van deze onderneming op de beurs van Frankfort aan de Main met een sprong waren gestegen. In kringen van Nederlandse kanker deskundigen neemt men voorlopig aan, dat Bayer proeven gaat nemen met een nieuw middel, dat de celdeling afremt, een zogenaamd cytostaticum. Chemi sche preparaten, die deze afremmende werking hebben en dus de groei van sommige kwaadaardige kankergezwel len lange tijd tot staan kunnen brengen bestaan al twintig jaar. Ook mensen die lijden aan beenmerg kanker een soort leukemie kunnen baat hebben bij cytostatische middelen. Hier ligt het terrein, waarop de genees kunde in de strijd tegen de kanker prachtige resultaten heeft bereikt. Het gaat hierbij dus om het tot staan brengen van kanker in een lichaam, dat erdoor is aangetast, en daarbij is verlenging van de levensduur van de patiënt met vele jaren mogelijk. De cytostatische middelen zijn dus geen geneesmiddelen in de meest strik te zin van dat woord. Bij de toediening ervan is grote zorgvuldigheid geboden, omdat deze middelen niet alleen de groei van het weefsel van een kanker gezwel tot staan brengen, maar ook ge zond weefsel. Bij sommige vormen van kanker zoals kanker van borstklier en prostaat T\e orang oetan Samin het apenhuis bekend als het vuilnisvat, bezorgt de Artis- mensen handen vol werk. Zijn echtgenote Coco heeft sinds de geboorte van haar dochter Njonja, omstreeks anderhalf jaar geleden, gescheiden geleefd van haar man. Daar de baby de laatste tijd geheel zelfstandig in het verblijf rondklautert achtte men het moment gekomen het gezinnetje te herenigen. Men was echter bang, dat Sam al het voedsel van Njonja zou afkapen, zodat zij niet voldoende aan haar trekken zou komen. Bovendien houdt Sam van een opge ruimde kooi en alles wat hij niet aantrekkelijk vindt of niet meer op kan, wordt buiten het verblijf gedeponeerd. Dat Sam geschat gewicht ongeveer 125 kilo zeer gestel dis op lekker eten, bleek toen de deur tussen de verblijven van de orang oetans werd geopend. Al had Sam juist een stevig ontbijt achter de rug, bestaande uit een half kilo mengvoer, een half kilo appelen, een pond wortelen, een half kilo andijvie, enkele kinderbiscuits, twee sinaasappels en een flesje kindervoeding-rijstebloem met karnemelk begaf hij zich toch ogenblikkelijk naar het nog nauwelijks aangeraakte voedsel van Coco en Njonja. In het bijzonder de appelmoes, vermengd met bosbessesap en rozenbottel- siroop, viel zeer in zijn smaak. In één hap verdween meer dan een half pond van de lekkernij in zijn enorme mond. Sam is daarna zeer verliefd geworden op Coco, waardoor hij enkele dagen lang zijn maaltijden nauwelijks aankeek en alleen maar geïnteresseerd was in het doen en laten van zijn gade. Daardoor kregen moeder en dochter gelegenheid hun maal tijden naar binnen te werken. Nu hij echter langzamerhand aan de nieuwe situatie gewend is geraakt, neemt.zijn eetlust hand over hand toe en gaat hij weer over tot de orde van de dag, waarbij het overgebleven voedsel van vrouw en kind uit het verblijf wordt gesmeten. zijn ook mooie resultaten bereikt door behandeling met hormonen. Soms bereiken de geneeskundigen met deze behandeling langdurige en belangrijke verbeteringen voor de patiënt. Wordt kanker in een vroeg stadium ontdekt, dan is het vaak mogelijk door een operatie of bestraling het kanker gezwel te verwijderen en zo de patiënt te genezen. Een echte genezing is dat lang niet altijd omdat na zo'n operatie elders in het lichaam van de patiënt soms toch weer kankergezwellen kun nen gaan groeien. De kanker heeft dan al te lang in het lichaam van de pa tiënt gewoekerd. Toepassing van bestraling in een vroeg stadium van bijvoorbeeld baar moederkanker brengt in ongeveer ze ventig procent van alle gevallen herstel van de patiënt teweeg. Kankerdeskundigen zijn in het alge meen niet optimistisch in hun verwach tingen met betrekking tot de kansen op chemische middelen tot genezing van kanker. Zij hopen verder dat door ver anderingen in de rookgewoonten de sterke stijging van de gevallen van longkanker tot stilstand kan komen of zal overgaan in een daling. Ook door een goede beschrming te gen te grote doses radio-actieve stra ling en röntgenstraling en het vermij den van de schadende overdaad bij het nemen van zonnebaden, kan het aantal kankergevallen verkleind worden. Op die hitte-ontwikkeling zijn alarm apparaten ontwikkeld, die door ther mostaten in werking komen. Het is een zgn. stil-alarm, dat op de plek zelf niet te horen is, maar dat klinkt bij de politie en de mensen van de bank zelf. Die kunnen zo met tegen maatregelen beginnen als de inbrekers nog maar riet begonnen zijn met de brandstaaf. Ook zijn alarmindicators ontworpen, die reageren op de vonkenregen en het licht van de snijvlam. De inbrekers kunnen in het gebouw zelf het licht af schermen zodat er buiten niets te zien is van hun activiteiten. Op de plek waar zij hun slag willen slaan met gebruik van de thermische brandstaaf zullen zij echter het helse vuur moeten gebruiken willen zij door de muur of de kluisdeur heen komen. Op dat licht reageren weer de alarm installaties, die sinds de ontdekking van de kracht, waarmee de thermische brandstaaf ook bankkluizen kan ope nen, met deze nieuwe signaleringsmo gelijkheden zijn uitgebreid. „Wij vonden het helemaal niet leuk dat wij met dit werktuig voor de bouw wereld ook de brandkastkrakers onge wild een machtig wapen in handen had den gegeven", zegt de heer W. Christi- aanse, directeur van het gelijknamige bedryf aan de Charloise Lagedijk te Rotterdam, waar de thermische brand- staven worden gemaakt. Er wordt daar op het ogenblik onder hoogspanning ge werkt aan een order van vierduizend brandstaven, die binnenkort moeten worden afgeleverd. „Zodra bekend was, dat inbrekers dit werktuig ook hadden ontdekt, heb ik mij bereid verklaard mee te werken met de bankiersvereniging en de poli tie, om de thermische brandstaaf on schadelijk te maken als inbrekers- werktuig". In een oud bankgebouw te Groningen zijn daarvoor onlangs uitgebreide proe ven genomen. „Wij hebben daar naar hartelust kunnen branden", zegt de heer Christiaanse vergenoegd. „Dat bankgebouw wordt toch afge broken. Het was dus een ideaal object om er allerlei proeven te nemen op de oude kluis". „Ik kan natuurlijk niet precies in de tails vertellen wat daar allemaal is ge daan en hoeveel verschillende apparaten daar zijn gecontroleerd op het inbre ken met de brandstaaf, maar ik kan wel zeggen, dat bij al die proeven over tuigend is bewezen, dat er afdoende be veiligingsapparaten tegen de thermische brandstaaf zijn. Overal in het land zijn of worden deze extra beveiligingen aan gebracht". „Ik geloof te kunnen zeggen, dat de extra beveiligde kluizen geen prooi meer kunnen zijn voor de thermische brand staaf. De periode van paniek is voor bij". Die paniek ontstond vorig jaar toen bij de miljoenenroof uit de kluis van de Londense verbruikscoöperatie, thermi sche brandstaven bleken te zijn ge bruikt. Het vermoeden rees zelfs, dat die brandstaven afkomstig waren uit Rotterdam. Daarom zijn rechercheurs van Scot land Yard op de Charloise Lagedijk komen kijken naar de fabricage van de geduchte brandstaven. Die geduchtheid was in Londen duide lijk gedemonstreerd. De zestig centi meter dikke kluisdeur, die als onneem baar gold, was er mee opengesneden als een sardineblikje. Het was zo snel en trillingvrij gegaan, dat de alarmin stallatie er niet op had gereageerd. Om die eigenschap van snel en vrij wel geluidloos werken zonder veel tril lingen, worden de thermische brandsta ven juist gebruikt in kantoorgebouwen T>olitie en bankwereld werden ge- schokt door de ontdekking, dat het nieuwste hulpmiddel in de bouwe rij, de thermische brandstaaf, een uitermate gevaarlijk werktuig was in handen van inbrekers. Een opengesne den geldkluis in Londen waaruit enke le miljoenen werden geroofd, was het bewijs, dat geduchte brandkastkrakers in het bezit waren gekomen van deze wonderbaarlijke snijbrander. Paniek ontstond ook in ons land, toen bleek, dat in de fabriek van ther mische brandstaven te Rotterdam en kele exemplaren waren gestolen. Dit alles was het sein voor politie en bankwereld om naar middelen te zoe ken teneinde de onmisbare veiligheids marge te herstellen. In bijgaande reportage vertelt de heer W. Christiaanse, fabrikant van de thermische brandstaven, hoe hij eraan meewerkt om zijn eigen produkt dat voor de bouwwereld van zoveel bete kenis is, voor misdadige doeleinden onbruikbaar te maken. In het protestants-christelijke streekziekenhuis in Bennekom zijn de laatste maanden drie langdurig bewusteloze jonge mensen na een nieuwe behan deling bij kennis gekomen. Het toedienen van speciale medicamenten maakt deel uit van die behandeling, die er op gericht is het contact tussen hersenstam en hersenschors te herstellen. en ziekenhuizen, waar tijdens verbou wingen en uitbreidingen het gewone le ven moet doorgaan. Het gebruik van sloophamers zou daar storend zijn. De thermische brandstaven maken geen la waai en werken tienmaal vlugger. De sensationele werking van dit appa raat voor de bouwwereld kregen wij ge demonstreerd door de zoon van de heer Christiaanse, gestoken in een asbest overall en met een veiligheidshelm op waaraan een gezichtsbeschermer was bevestigd. Het leek wel een warmgemaakt mes dat door de boter gleed, zo snel vrat de brandstaaf, zich door het dikke ge wapende beton. Uit het gat liep de gloeiende steen- en staalmassa als lava uit een krater. „Alles wat kan smelten bezwijkt, maar met een plaat hard board kun je de vonken opvangen als er kans op brand zou kunnen zijn". Omdat het smeltpunt van staal lager ligt dan van steen, ging de brandstaaf nog sneller door de kluisdeur die als proef werd gebruikt en een zeven cen timeter dik stuk staal. Overigens duur de het slechts één minuut voor de vlam een veertig centimeter dikke wand van gewapend beton had doorboord. Na de demonstratie bleek maar één meter van de drie meter lange brand staaf te zijn verbruikt, ondanks het ve le brandwerk. Betontechnisch heeft de thermische brandstaaf veel voordelen. Architecten zijn tot de ontdekking gekomen, dat het veel goedkoper is achteraf de gaten voor leidingen en zelfs ramen en deuren te branden dan er bekistingen voor te ont werpen en in elkaar te zetten. De enorme hitte blijft zeer plaatselijk. Naast een ingebrand gat of snede kan men onmiddellijk de hand op het beton leggen. De thermische brandstaaf bestaat fei telijk uit een stalen buis waarin elek troden zijn gebundeld. Met een koperen mondstuk als van een brandslang wordt de staaf gekoppeld aan een gewone zuurstofcilinder. Aan het uiteinde van de staaf ontstaat een felle vlam zodra er een lucifer bij wordt gehouden en het branden kan beginnen. De stalen kluisdeur, die bij de demon stratie werd gebruikt is een lachertje. De brandstaaf glijdt erdoorheen alsof hij van papier was. „Dit is ook maar een grapje", zegt de heer Christiaanse. „Wie nog zulke kluis- deurtjes gebruikt kan zijn geld en waardepapier beter onder zijn hoofd kussen leggen". „Bij de verschillende proeven in het hele land in diverse banken heb ik ech ter gezien, dat de banken heel andere safes hebben. Ook worden nieuwe le geringen gebruikt zowel in de kluisdeu ren als de muren. Ondanks het feit dat wij de brandstaven zelf maken, breng ik mijn geld met een gerust hart naar de bank". De laatste van de drie patiënten al len verkeersslachtoffers heeft het zie kenhuis verlaten. Het jongetje is opge nomen in een revalidatiecentrum, om dat zich bij hem nog spastiche ver- schynselen voordoen. Hy is echter volle dig bij kennis, evenals een jongeman en een meisje, die eerder het zieken huis hebben verlaten. De medische staf van het ziekenhuis blijft zich echter uiterst kritisch opstel len tegenover mogelijke resultaten van deze behandelingen. Ook al is het aan tal spontane ontwakingen uit langduri ge bewusteloosheid, blijkens de bestaan de medische literatuur, ongeveer één op 35, en zijn er in Bennekom in korte tijd drie van cfè zes patiënten ontviaakt. „Toch geeft dit geen reden tot opti misme", aldus de medisch directeur van het ziekenhuis dr. L. M. Brans. ;,Wij willen waken tegen het vestigen van valse hoop. Uit niets is nog gebleken dat het tot bewustzijn komen van deze langdurig bewustelozen een gevolg is van deze nieuwe behandeling. Het kun nen ook spontane ontwikkelingen zijn geweest". „Wat er is gebeurd zal onderzocht moesten worden. Zo'n onderzoek vergt tijd, uiterst kritisch denken en objec tiviteit". Naar ons werd meegedeeld, is het soort behandelingen, zoals in Benne kom is toegepast, zeer ingewikkeld en voor een leek niet begrijpelijk. In ie der goed geoutileerd ziekenhuis kunnen ze echter zonder meer door bekwame artsen worden toegepast. de behandelend specialist, de chirurg S. Oudkerk, heeft zich dan ook bereid verklaard aan iedere belangstellend medicus informatie te verschaffen. „Wat ons daarbij echter benauwt", al dus dr. Brans, „is het idee, dat over ons ziekenhuis zou kunnen ontstaan. We willen geen onnodige publiciteit. Wij vinden dat wij recht hebben op rust om ons onderzoek te kunnen voortzetten. Daar staat tegenover, dat we niet de indruk willen wekken een of andere ge heimzinnige methode toe te passen. Wat wij doen is medich verantwoord, maar het ligt in een experimenteel sta dium waarin wij nog niet veel kunnen zeggen. Dat zou er alleen maar toe kun nen leiden dat valse hoop wordt gewekt, omdat niets met zekerheid vaststaat. In Nederland zijn tientallen langdurig bewustelozen, van wie op dit moment niemand kan zeggen of zij ooit geholpen kunnen worden. Het stadium waarin wij thans verkeren is daar eenvoudig nog niet rijp voor". Ook het Enschedese meisje Mia Ver sluis, dat nu bijna twee jaar geleden niet uit een narcose ontwaakte, wordt in Bennekom verpleegd. Bij haar is nog steeds geen duidelijke verbetering in de bewustzijnstoestand opgetreden. De beveiliging tegen de brandstaaf is meer preventief. Dat begint al bij de produktie. Ook is een controlesysteem ontworpen voor de aflevering. Dat deze maatregel niet overbodig is, bleek na de arrestatie van de 37- jarige A. C. en zijn vrouw te Kerkrade, die in een flat valse bankbiljetten had den gedrukt. Deze uit IJzendyke af komstige figuur, die zo perfect briefjes van honderd gulden kon namaken, was ook in het bezit van een thermische brandstaaf. Uitgekomen is, dat hij die brandstaaf zelf in Rotterdam is komen halen. Hij gaf zich bij die gelegenheid uit voor een bekend aannemer uit Zeeland. Kij liet zich de brandstaven demonstreren en kocht daarop meteen. Hij nam er zelfs direct een mee in zijn auto. Hij was echter nog zo druk met zijn valse bankbiljetten, dat hij niet tot het gebruik van de thermische brandstaaf is gekomen. Hoewel het zeker is, dat enkele tien tallen thermische brandstaven in ver keerde handen zijn terechtgekomen, is tot nu toe in ons land nog geen enkele inbraak bekend geworden waarbij zij zijn gebruikt. „Dat wil niet zeggen, dat ze nog niet gebruikt zijn", meent de heer Christi aanse. In het begin is er zo geheimzin nig over gedaan, dat zelfs de politie niet overal over de thermische brandstaven was ingelicht. Daardoor kon bij het on derzoek naar een opengesneden brand kast ook geen rekening worden gehou den met dit wapen". „Nu is dat anders. Ik vind trouwens, dat ook de inbrekers best mogen we ten, dat overal beveiligingen tegen zijn. Ze mogen zich wel twee keer beden ken, want dank zij de snelheid van werken zullen zij ook bijzonder snel te gen de lamp lopen".

De Vallei | 1968 | | pagina 15