Veenendaals dagblad Officieren eisen aftreden van Novotny Buiten Poolse studenten keren zich tegen toneelcensuur Schade bij Sikkens nog beneden f 10 miljoen „Noorden" is geen eenheid Zes Afrikanen worden maandag opgehangen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ROOKWOLKEN VERDUISTERDEN ZON R SILLY PUTTY Meer hulp aan Indonesië Speculatie in ponden en dollars naar toppunt Vader van vermoorde kinderen is dood Nieuwe Shell- gebouwen niet op oude plaats Betoging in Warschau POLITIEMAN OP AANDRANG VAN CHEF LIT BESTUURS FUNCTIES Ravage na treinbotsing in Duitsland Vrouw aangerand door zes mannen Genuanceerder oordeel over V AR A-interview Weer executies in Rhodesië Lentewarmte nog ver zaterdag 9 maart i?68 - 42e jaargang no. 59 OTTERDAM De vrees in Europa voor devaluatie van de Amerikaanse dollar en een verdere waardever mindering van liet Engelse pond is thans groter dan ooit. Op de goud- en wisselmarkten bereikte de speculatie gisteren een hoogtepunt. Dat blijkt uit f2.95 QUINT geschenkenhuis Regentuter BESLISSING OM CALAMITEITEN TE BEPERKEN APPLAUS Mijnwerkers omgekomen in zoutmijn DRAAIENDE WIND HIELP BRANDWEER Explosies Bezworen TWEEDE-KAMERLEDEN* MERKTEN IN ASSEN t Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prije 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dr., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. GROEIENDE VREES VOOR DEVALUATIE WENEN (Reuter) Officieren van de Tsjechische generale staf hebben gisteren in een open brief het af treden geëist van de president, Anto- nin Novotny. Novotny, die in januari van dit jaar werd afgezet als voorzitter van de in Tsjechoslowakije communistische partij, is volgens de officieren verantwoorde lijk voor de desertie van de Tsjechische generaal Jan Sejna naar de Verenigde Staten. Novotny en de uitgeweken generaal kenden elkaar goed. Tijdens de verga dering van het centrale comité van de communistische partij in januari bracht de generaal een tankdivisie op straat om Novotny te beschermen. Sejna onderhield ook nauwe betrek kingen met Novotny's zoon, die direc teur-generaal was van een onderneming die handel dreef met het buitenland. ROOSENDAAL In de zwaaikotn van de Roosendaalse Vliet, niet ver van a$n huis, is gisteren het lijk opgedregd van de heer C. van der W„ die woensdag avond zijn vier kinderen door ophan ging om het leven heeft gebracht. Het lichaam van de heer Van der W. lag op ongeveer zes meter uit de kant. Hij was normaal gekleed. Bij de sectie zijn geen andere verwondingen ontdekt. De dood was door verdrinking ingetre den. ADVERTENTIE - Veenendaal Jan Steenlaan 67 Telefoon 11136 fleert vogel brengt teruggekeerd van het overwinteringsgebied rond de Oude Wereldzee, of zelfs onze eigen zeekant tussen de tweede en derde week van lentemaand zoveel leut op de verlaten hei als de wulp, die de buitenman meestal regentuter of -flui ter noemt. Hij komt stipt op tijd en ik heb mensen gekend, die aan de zoom van het veld woonden en er naar zaten uit te kijken. Tegenwoor dig gaat dat minder makkelijk, want de wulpen namen helaas sterk in aantal af; de weinigen evenwel, die er nog zijn, begroeten we met instem ming en bijval. Want anders dan door de vlinderachtige boomleeuwerik (de vroeger door cfandestiene vogelvan gers 3o vurig begeerde tuimelaar, zoe telief of kokkelevie), is het maartse orkest nog slechts matig bezet. Glij den dan opeens de zuivere glissando's van de tuter langs de strakke hemel, dan komt er een gans ander volume op ons af dan dat van de voordracht door boom- of veldleeuwerik. Elke dag wint het optreden der wulpen aan schoonheid en klankenrijkdom. Week, elastisch en terughoudend beginnen ze met „wüie wüie", dat dra in snelle drukke muzikant het eenzame stuif- prachtige „blalih"-reeks, volfluitend en rein van toon. We zien de fazantgrote vogel met de omgebogen sabelsnavel rondzeilen en als hij wat verderop over de wildwei koerst, gaan de klanken over in een rein „djiih djüh" of een snel „kwie kwie kwie". Zo kan deze drukke muziant het eenzame stuif zand, hei- of veenoord vol blij lente gerucht zetten, terwijl ook het meeuw achtige vliegbeeld bekoort. Veel regen fluiters overwinteren in het Wadden gebied en dat der riviermonden, doch van begin maart tot de nazomer hui zen ze binnen hun broedmilieu van het utille vlakke veld. 9-3-1968 A. B. WIGMAN 1. De ongekend grote vraag naar goud. In Parijs boekte de goudmarkt een recordomzet voor dit jaar. In Londen werd de omzet slechts overtroffen door die van de twee slechtste dagen tijdens de goudkoorts in november en december. 2. Op de Europese wisselmarkten daal de de dollarkoers van het pond ster ling tot het laagste punt dat ooit is voorgekomen. De dollar zelf daalde tot ongeveer het laagste peil van dit jaar. 2. In Nederland neemt het reisbureau Lissone Lindeman sinds gisteren geen Amerikaanse dollars, Canadese dol lars, Belgische franken en Engelse ppnden meer aan. De grenswisselkan toren N.V. heeft tot maandag het in wisselen van Engelse ponden beperkt tot vijfentwintig per persoon. Beslissingen over devaluaties worden meestal in het weekeinde genomen en daardoor vierde de speculatie gisteren hoogtij. Lissone Lindeman en De Grenswissel kantoren N.V. hebben hun beperkende maatregelen genomen om grote verlie zen bij eventuele devaluaties in het ko mende weekeinde te vermijden. De Grenswisselkantoren N.V. heeft de dienstverlening in het weekeinde niet geheel willen stopzetten. „Normaal ver dienen wij er ook aan, dus moeten wij nu een zeker risico durven nemen", zei men ons daar. Andere grote reisbureaus hebben het voorbeeld van Lissone Lindeman niet gevolgd, omdat zij in het weekeinde over het algemeen gesloten zijn. De handels banken namen gisteren normaal buiten lands geld aan. DEN HAAG Het leven is rondom de jaarwisseling even dtiur gebleven. Het prijsindexcijfer (basis 1959/'60 is 100) is van half december tot half januari van dit jaar op 133 blijven staan. PERNIS De directie van de Shell- raffinaderij bestudeert op het ogenblik of het na de explosie van 20 januari (twee doden, tientallen gewonden, vele miljoenen guldens schade) verant woord is de kantoorgebouwen, service centra en kantines, die werden ver woest, op dezelfde plaatsen te herbou wen. Voorts heeft de commissie van onder- ziek, die onmiddellijk na de ramp naar de oorzaak begon te zoeken, een tus sentijds rapport opgesteld. Eind van deze maand zal dit rapport de leden van de Tweede Kamer worden aange boden. De directie van de Shell heeft inmid dels al besloten, dat een servicecen trum, dat bij de ramp werd verwoest, niet op dezelfde plaats zal worden her bouwd. Volgens Shell kan uit de bestu dering van de plaatsen van de gebou wen op de raffinaderij blijken, dat veel van deze grote gebouwen, waar overdag en 's nachts veel mensen wer ken, de gevolgen van eventuele ram pen kunnen verergeren. Men vraagt zich af, of deze gebouwen een veiliger plaats moeten hebben. Het gebouw van de technische dienst, dat op 20 januari vrijwel geheel werd verwoest is voor een klein deel weer in gebruik. In dit gebouw werkten vóór de ramp dagelijks ongeveer 250 men sen. De directie van de raffinaderij vraagt zich onder meer af of het vei liger is het deel van dit gebouw, dat nog niet is hersteld, te slopen en elders een andere huisvesting neer te zetten. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is in het eindstadium geko men. WARSCHAU (Reuter) Ongeveer vierduizend studenten aan de uni versiteit van de Poolse hoofdstad War schau hebben gisteren gedemonstreerd tegen de verbanning van twee collega's die hadden deelgenomen aan een beto ging tegen het verbod van een klassiek Pools toneelstuk. Er ontstond handgemeen tussen de studenten en ongeveer vijfhonderd man in burger van de politiehulptroepen toen de studenten de rector wilden spre ken terwijl zij schreeuwden: „Geen stuüie zonder vrijheid. Geeh brood zon der vrijheid". Op 30 januari was de politie opgetre den tegen studenten die door de stad marcheerden nadat het Poolse ministe rie van Cultuur de uitvoeringen van het toneelstuk De Voorvaderen van de ne- gentiende-eeuwse Poolse dichter Adam Mickiewicz had stopgezet. Vijftig studenten waren toen tijdelijk gearresteerd en zes moesten verschij nen van commissie voor een disciplinaire de universiteit. In het toneelstuk wordt het lijden van Polen onder onderdrukking van tsaris tisch Rusland uitgebeeld. Anti-Russi sche uitlatingen in het stuk werden tel kens met luid applaus beloond. Het mi nisterie gaf als reden voor de stopzet ting dat er zich „georganiseerde straat- schennende excessen" onder delen van het publiek had voorgedaan. Eerder deze week hadden schrijvers uit Warschau, in tegenstelling tot hun communistische collega's, het verbod van het stuk een ernstige vorm van censuur genoemd. De betogingen van gisteren werden gesust door de conrector, die beloofde maandag met de studenten te zullen praten. De demonstranten kregen de verzekering dat er geen maatregelen tegen hun vertegenwoordigers worden genomen. Een zware rookkolom, die zelfs de zon boven Wassenaar verduisterde, steeg gisteren op uit het complex van de Sikkens verffabrieken in Sassen- heim. De zware brand ging vergezeld van knallen van ontploffende vaten met verf of chemicaliën. De dertien brandweerkorpsen moesten met, in vergelijking met de vuurzee, maar nietige waterstraaltjes de strijd aan binden. 's Middags om -één uur was men de brand meester. ALKMAAR Enkele dagen na zijn benoeming tot voorzitter van het nieu we Comité Nederland dat vol gende week zaterdag een demonstratie houdt voor de Amerikaanse politiek in Vietnam heeft de Alkmaarder J. Bo- gaards deze functie neergelegd. Hy heeft dit gedaan op instigatie van de commandant van het rijkspolitiekorps waarvan hjj deel uitmaakt, overste A. Cammaert. Tegelijkertijd deed hij afstand van zijn functies in de besturen van de stichting Nederlands-Zuidafrikaanse Werkgemeenschap en de Christen-de mocratische Unie, van welke besturen hij secretaris, respectievelijk penning meester was. De chef van het Alkmaarse rijkspoli tiekorps heeft te kennen gegeven er geen bezwaar tegen te hebben, dat zijn mannen zich met politiek inlaten, be halve wanneer zij actieve bestuursfunc ties gaan innemen. Volgens overste Cammaert ontstaat dan het risico dat het korps in opspraak wordt gebracht. „Wij zijn nu eenmaal kwetsbaarder dan andere beroepen", zegt hij. De secretaris van het Comité Neder land Vrij, Hugo de Oude (24) uit Haar lem, zei de houding van overste Cam maert onbegrijpelijk te achten. „Als on ze groep nu extreem was, maar ons co mité wil het wettige gezag ondersteu nen. De politie wordt daarmee alleen maar geholpen". CALUMET (V.S.) Alle eenentwin tig mijnwerkers, die na een brand in een zoutmijn in Calumet (Louisiana) werden vermist, zijn om het leven ge komen. Een reddingsploeg vond gisteren hun stoffelijke resten. Op het traject FrankfurtMannheim bij Mörfelden, zijn gisteren twee pas- sagierstreinen met elkaar in botsing gekomen. Drie wagons ontspoorden en kantelden. Bij het ongeluk werden tien mensen zwaar en vijfentwintig licht gewond. De foto geeft een indruk van de ravage. SASSENHEIM De inzet van honderdtwintig brandweerlieden met een enorme gezamenlijke bluscapaciteit en het draaien van de wind naar een meer gunstige richting hebben gisteren de Sikkens Lakfabrieken bij Sassenheim voor de totale ondergang behoed. De enorme brand, die op zijn hoogtepunt dreigde het hele bedrijf in de as te zullen leggen, heeft uiteindelijk niet zoveel schade kunnen aanrichten als men eerst vreesde. Waarschijnlijk blijft het scha debedrag onder de tien miljoen gulden. Tien procent van het bedrijf, voornamelijk opslagruimten, is verloren gegaan, doch de meest vitale delen van het concern bleven gespaard, zodat er geen stagnatie is ontstaan in de om zet van verven voor de vliegtuig- en autoindustrie. Vier van de honderdtwintig brand weerlieden, die de brand hebben bestre den. zyn licht gewond. De Rijkspolitie heeft, by de regeling van het verkeer over de rijksweg Den Haag-Amsterdam waarlangs de fabrieken gelegen zijn, ge bruik gemaakt van een vliegtuig. Hel weg- en treinverkeer ondervond van de enorme rookwolken vry veel hinder. Oorzaak van de brand is vermoede lijk een vonk die is ontstaan uit stati sche elektriciteit, toen gistermorgen om acht uur in de verdunningstapperij uiterst brandbare grondstoffen door een nylon kous werden overgetapt. Geschat wordt dat ongeveer 250 ton aan verfprodukten verloren is gegaan. Onmiddellijk na het uitbreken van de brand waarschuwde de bedrijfsbrand weer via een directe lijn ook de brand weer van Leiden. De vuurhaard werd fors aangepakt en omstreeks negen uur zag het er naar uit dat de bedrijfsbrand weer en de brandweer uit Leiden het vuur tot de verdunningstapperij konden beperken. Exploderende verfvaten zetten echter omstreeks kwart over negen ook de ma gazijnen in brand. By die explosies wer den vier brandweerlieden door rondvlie gende glasscherven licht gewond. Ranzendsnel grepen de vlammen om zich heen. Roetzwarte rookwolken mar keerden de plaats van de brand; er werd om assistentie gevraagd aan gemeenten in de omgeving. Omstreeks twaalf uur, toen de brand zijn hoogtepunt had bereikt, draaide de wind licht naar het zuiden. Hierdoor werd het gevaar voor uitbreiding naar nog andere fabrieksgedeelten voorko men. Zeventien autospuiten spoten toen naar schatting dertigduizend liter water per minuut in de vlammenzee; een hoe veelheid die de boezem in de polders rond de fabriek niet aankon. Het water peil liep er zienderogen terug: de brand weer ëtak een aantal dijkjes door om meer druk te krijgen. Om kwart over één was gevaar voor uitbreiding definitief bezworen. Hon derdtwintig brandweerlieden haalden verlicht adem. Ongeveer tweehonderd duizend liter uiterst brandbare stoffen, in tanks onder de grond van het bran dende fabrieksgedeelte, had men kun nen behouden. De achthonderd werknemers van het getroffen bedrijf zijn naar huis gestuurd. Zoals het er echter gisteravond uitzag, zal het voltallige personeel echter maan dag weer aan de slag kunnen. Een groot deel van de directie van Sikkens bevond zich op het moment van de brand in Brussel, waar een vergade ring was belegd. De directie van de Sik- kensgroep de firma heeft alleen in Nederland al tien bedrijven keerde hals over kop naar Sassenheim terug. LIMMEN Zes mannen uit Velsen zijn gisteren voor de officier van jus titie te Alkmaar geleid op verdenking van aanranding van een vrouw in Lim- mcn. Terwijl haar echtgenoot zich nog in een bar bevond, was de 32-jarige vrouw, die eveneens in Velsen woont gisternacht in de auto van haar man gaan zitten, omdat zij zich niet goed voelde. De zes mannen hebben zich toen aan haar vergrepen. DJAKARTA Minister Udink (Ont wikkelingshulp) heeft in Djakarta be kend gemaakt, dat Nederland zijn bij drage in de hulp aan Indonesië aanzien lijk zal verhogen. Dit jaar zal Neder land 114.3 miljoen gulden voor Indone sië bestemmen. Hiervan zal 94.3 miljoen gulden voor financiële hulp worden besteed. Van dit laatste bedrag zal 24,3 miljoen gulden worden uitgetrokken voor ontwikke lingsprojecten, die zijn ontworpen door de Indonesische regering in overleg met de Wereldbank. Voor technische hulp zal ongeveer 20 miljoen gulden ter beschikking komen. Vorig jaar stelde Nederland 74 mil joen gulden ter beschikking voor hulp aan Indoneseë. Indonesië zal het geld onder meer be steden aan de rehabilitatie en uitbrei ding van de textielindustrie. Vermoe delijk zullen hierbij ook Nederlandse deskundigen worden betrokken. ASSEN De dertig Tweede-Kamer leden. die gisteren een gehoor hielden in Assen, hebben in elk geval één dui delijke ervaring opgedaan: Het noor den is onderling zeer sterk verdeeld. De partij van de Arbeid heeft gepro beerd de provincies Groningen, Fries land en Drente als een eenheid te ver kopen aan het Westen. Drs. H. J. Eijsink, burgemeester van Bellingwol- de bracht als enige naar voreh. dat, hoe dan ook, het Noorden moet blijven praten over gemeenschappelijke pro blemen. Het gehoor in het Noorden is als ex periment mislukt. De Tweede-Kamer leden kregen te veel tegenstrijdige in lichtingen om nog tot een begin van besluitvorming te kunnen komen. Met name is hun duidelijk geworden, dat Groningen en Drente een kans hebben om zeker door de Eemshaven tot nieu we ontplooiing te komen, maar dat Friesland helemaal buiten het schip valt. Friesland heeft zijn eigen problemen niet verdoezeld, heeft zelfs nadrukke lijk de helft van de groep Kamerleden ingepraat voor zijn eigen belangen. Het eindresultaat was, dat de Kamer leden zeer goed gingen beseffen, dat een of andere nota van de regering voor het Noorden als totaliteit geen zin heeft, tenzij tussen de onderlinge belangen zeer duidelijk verschil wordt gemaakt. Daarmee is in wezen een ein de gemaakt aan de zin van het bestaan van één bestuurscommissie voor het Noorden des lands. DEN HAAG De vraaggespreken. die de VARA en Het Vrije Volk hebben gehad met een man die betrokken zou zijn geweest bij de bomaanslagen op drie ambassades in Den Haag, zijn niet „misdadig" maar „uiterst onverant woordelijk". De hoofdcommissaris van de Haagse politie, J. H. A. K. Gual- thérie van Weezei, heeft laten weten, dat de term „misdadig", die een woord voerder van de politie gebruikte, te zwaar geladen is. Hoofdinspecteur H. v.d. Poel van de Haagse politie heeft gisteren in de stu dio's van de VARA in Hilversum een geluidsbandje in beslag genomen, waar op het omstreden vraaggesprek, dat 8 maart werd uitgezonden, was vastge legd. Het Eerste-Kamerlid Snoek (B.P.) heeft de ministers Klompé (C., R. en M.) en Polak (Justitie) laten weten, dat volgens hem de radiouizending een pro vocerende propaganda was voor het uitvoeren van misdadige acties. Het Ka merlid vindt, dat de uitzending het be tamelijke heeft overschreden en dat zij moet worden beschouwd als een vorm van strafbare opruiing, althans medeplichtigheid daaraan. De heer Snoek vraagt de ministers om maatre gelen tegen de VARA te nemen. Van onze correspondent LONDEN Maandagochtend om acht uur zullen opnieuw zes inheemse Rho- desiërs in Salisbury worden opgehangen. Het doodvonnis zal telkens aan drie man tegelijk worden voltrokken. Er is een drievoudige galg voor opgericht. Intussen heeft een advocaat in Londen opnieuw clementie gevraagd by koningin Elisabeth voor enkele van de meer dan honderd Afrikaanse Rhodesiërs die In Salisbury in de dodencellen wachten. Dezelfde advocaat deed dat vorige week ook voor de drie mannen die woensdagochtend werden opgehangen. Hij deed dat toen op eigen initiatief, zonder opdracht van de verdediger in Rhodesië, die hij in Engeland vertegen woordigt. Er was geen tijd meer voor overleg. Zijn initiatief werd door de advocaten in Salisbury evenwel volko men goedgekeurd. Er zijn in Engeland en in Rhodesië politici en juristen die menen dat de gratie niet aan de Britse koningin had moeten worden gevraagd. Daardoor zou de regering-Smith zich uit prestige overwegingen wel gedwongen hebben gevoeld om het gratiebesluit af te wij zen. Men had zich, zo zeggen zij, beter tot de gouverneur van het bewind van Ian Smith kunnen wenden of tot de Rhodesische premier zelf. Inmiddels heeft Ian Smith in een in terview met Winston Churchill, klein zoon van de Britse oud-premier, weer op zijn bekende vage manier hoop ge wekt. Churchill vroeg hem of hij bereid was verdere terechtstellingen op te schor ten indien er uit Londen bericht komt dat Engeland weer wil onderhandelen. Smith antwoordde: „Ik kan me op dit ogenblik nergens toe verplichten. Laat ons zeggen dat ik een redelijk man ben en dat ik bereid ben elk redelijk voor stel te overwegen". De Britse regering kan, behoudens de ze eventuele verscherping van de blok kade van Rhodesië weinig of niets doen om het regime van Ian Smith en zijn volgelingen ten val te brengen. Xff 'ij behoeven ons nog geen illusies S te maken over eerste lentewarm- j te. De wind blijft in de N.W.-hoek en uit deze richting stroomt afwisselend vrij koude en wat zrchtere lucht naar onze oontreien. Vandaag valt er in Gelderland hier en daar een bui, af ge- J wisseld met een bescheiden zonnetje. Zondag komt een nieuwe depressie ten zuiden van Groenland tot ontwik- keling, een hernieuwde weersverslech- tering in de vorm van bewolking, enige regen en mogelijk harde wnnd. Dit is nu nog niet geheel met zeker- I heid te zeggen vanwege 9de niet pre- cies vaststaande baan van het mini- mum. Bij dit alles blijft het hogedruk- gebied van 1035 millibar dat nu al j langer dan een week ten westen van de Britse eilanden ligt, de grote re- gisseur.

De Vallei | 1968 | | pagina 1