Internationale werkgroep zoekt opvolger na 1975 voor de „Starfighter" Vim wil fe een stuk kaas* uit het vuistje 9 £sso Boekennieuws „Richtprijzen melk en boter verlagen ter bestrijding overschotten" Reclame-adviseur bron van opzienbarende geruchten! Import tweedehands auto's overschreed f 40 miljoen CNV: „In 't Noorden desnoods staatsbedrijven stichten" Brand Sikkens nieuwe slag voor verzekeraars Penningmeester vakbond stak f 60.000 in eigen zak KLM verkoopt haar Electra's Twee arrestaties na verduistering van auto's Tsjoe valt Lioe zeer fel aan Ocean Prince in wolven verdwenen Directeur kocht van verduisterd geld platen Sneeuw in Spanje Zilveren broodmand voor prof. Dols Pas verschenen Sex-sationeel MACHIAVELLI IN ZAKEN Zwaar risico Absoluut record STAFEISEN OP SNELLE WIJZE Voorstel Mansholt: Reeds meer dan een week is de populaire Esso tijger middelpunt van de wildste geruch ten. Gaat hij weg? Komt hij op non-actief na vele jaren juist zo extra actief te zijn geweest? Moet gemotoriseerd Nederland het binnenkort zonder deze krachtfiguur stellen? Er is maar één man die op deze vragen ant woord kan geven: reclame-adviseur De Vries! Want hij heeft de Esso Directie geadviseerd de tijger eervol te ontslaan. - aldus De V. - „de tijger zijn tijd heeft gehad. Het publiek is toe aan iets nieuws. En Esso staat bekend als de vooruit strevende vernieuwer"... Eind maart valt de beslissing: tijger of geen tijger. Dat worden spannende dagen voor de miljoenen tijger-in-de-tank- Waarom? supporters! KRITIEK OP MAATREGELEN REGERING NS reorganiseert TREINVERTRAGINGEN KUNNEN STRAKS BETER WORDEN OPGEVANGEN ZATERDAG 9 MAART 1968 DEN HAAG De chef van de Britse luchtmachtstaf, generaal Grandy, zal volgende week tijdens zijn bezoek aan ons land spreken over mogelijkheden van een eventuele aansluiting van Groot-Brittannië bij een werkgroep die zich be zighoudt met de opvolging van de „Starfighter" na 1975. DEN HAAG Na de recente mil.joenenbranden bij Danlon in Emmen en de Hemhuttersgemeen- schap in Zeist, alsmede de- grote schade van de explosie bij de Shell raffinaderij te Pernis. heeft de om vangrijke brand bij Sikkens in Sas- senheim in het verzekeringsbedrijf een schok teweeggebracht, zo deelt het bureau voorlichting schadever zekeringsbedrijf mee. Deze nieuwe omvangrijke brand, waarvan de schade miljoenen gul dens zal bedragen, versterkt brand- verzekeraaTS in de overtuiging dat alle bij de bevordering van de brandpreventie betrokken groeperin gen de handen ineen moeten slaan om deze desastreuze ontwikkeling tegen te gaan. Voor de Sikkens Lakfabrieken in Sassenheim bestaat een totale ver zekeringsdekking voor brand- en bedrijfsschade van ongeveer 55 mil joen gulden. Het bedrijf is tot een maximum bedrag van ongeveer 35 miljoen gulden verzekerd tegen di recte brandschade. De verzekerings dekking voor bedrijfsschade beloopt een bedrag van ruim 20 miljoen gulden. De verzekering tegen de di recte brandschade is gedeeltelijk in Nederland en gedeeltelijk in het buitenland gesloten. De bedrijfs schadeverzekering is vrijwel geheel in Nederland ondergebracht. Door dat het in Nederland gesloten aan deel van de beide verzekeringen grotendeels via de assurantiebeur zen tot stand is gekomen, wordt een grote spreiding van de verzeke ring over een groot aantal verzeke ringsmaatschappijen in binnen- en buitenland bereikt. Verf- en vemisfabrieken worden door verzekeraars door hun aard reeds beschouwd als een zwaar ri sico. De aanwezigheid van vluchti ge stoffen draagt in belangrijke ma te bij tot vergroting van de brand risico's. Bij hun beoordeling nemen assuradeuren voorts in overweging dat over de vele moderne syntheti sche stoffen die in het produktie- proces van de verf- en vemisfabrie ken worden toegepast, nog vele vraagtekens bestaan. Volgens een zegsman van het schadeverzekeringsbedrijf betekenen de cijfers over de directe brand schade in het jaar 1967, die zojuist door de Inspectie voor het Brand weerwezen werden gepubliceerd, een absoluut record. Volgens voor lopige cijfers nadert de directe brandschade van het afgelopen jaar de 170 miljoen gulden. Het vorige record stond op naam van het jaar 1964, toen de directe brandschade in Nederland de indrukwekkende som van 150 miljoen gulden bereik te. Bij de beoordeling van deze cij fers moet in overweging worden ge nomen dat deze slechts de directe brandschade betreffen. De totale aan de Nederlandse economie door branden toegebrachte schade moet op een veelvoud van dit bedrag wor den geraamd. Door de explosie bij de Shell-raffinaderij en de brand bij Sikkens Sassenheim is het jaar 1968 voor wat de brandschade be treft zeer slecht begonnen. In de loop van 1967 hebben de in Nederland werkende brandassura deuren zich beraden over maatre gelen om de ongunstige ontwikke ling in de brandschade om te bui gen. Eind 1967 gaven zij bekend heid aan een wijziging in hun be leid die .tot gevolg zal hebben dat bedrijven die naar moderne maatstaf gemeten onvoldoende tegen brand zijn beveiligd, slechts tegen een hogere premie verzeke ringsdekking zullen kunnen vinden. DELFT Twee van de vijf verdach ten in de Delftse abortuszaak zijn gis teren op vrije voeten gesteld. Het zijn de 23-jarige loswerkman R. A. H. en de 26-jarige loswerkman P. C. O. Bei den zijn afkomstig uit Suriname en woonachtig in Den Haag. Hun aandeel in de zaak bleek zo gering te zijn, dat ze zijn vrijgelaten. ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker Die werkgroep is, zo vernemen we nader, deze week op de vliegbasis Wahn bij Keulen opgericht. Het is een permanente werkgroep van lucht machtdeskundigen die een gedetailleer de studie moet maken van 'n gevechts vliegtuig als opvolger van de F-104G „Starfighter" o.a. in de Bondsrepu bliek Duitsland en in Nederland. De chefs van de luchtmachtstaven van de vier landen België, Bondsrepu bliek Duitsland, Italië en Nederland, die in consortium de „Starfighter" ge bouwd hebben, onderhouden al meer dan een jaar periodiek overleg over de opvolging van die straaljager. Zo be spraken zij onder meer op 2 en 3 maart van het vorige jaar deze zaak in Den Haag en in oktober op de basis Fürstenfeldbrück in de bondsrepubliek. Dat overleg gold dan plannen en voor bereidingen voor een gevechtsvliegtuig dat deze landen na 1975 ter beschik king zouden moeten hebben. Als resultaat van dit overleg zijn nu voorlopige stafeisen opgesteld waar aan dit opvolgend vliegtuigtype zou moeten voldoen. „Vliegtuigtype voor verscheiden doeleinden 1975" (WVD-'75) zou de Nederlandse benaming kunnen zijn van de aanduiding „Multi role aircraft 1975" (MRA-'75) waaronder het onder luchtmachtdeskundigen bekend staat. De voorlopige stafeisen moeten nog worden verdiept en uitgewerkt met het doel een operationeel, technisch en logistiek verantwoord geheel aan ver eisten te krijgen. Dat geheel van ver eisten kan dan aan vliegtuigindustrie- en worden aangeboden ter verdere ont wikkeling. Daarbij zullen de industrie- en van alle deelnemende landen zoveel mogelijk betrokken moeten zijn. De permanente werkgroep van lucht machtdeskundigen is nu opgericht om die verdere studie op snelle wijze te realiseren. De werkgroep heeft op 5 maart in haar vestigingsplaats Wahn de eerste vergadering gehouden. Voorlopig zijn de bondsrepubliek Duitsland en Nederland lid van die permanente werkgroep. Canada, d at ook omstreeks 1975 een vervanger van de „Starfighter" nodig heeft, is geas socieerd lid. België en Italië nemen voorlopig als waarnemers aan de stu die van de werkgroep deel. Commodore ir. H. K. Stokla en lui tenant-kolonel H. Motshagen zijn voor de Nederlandse luchtmacht enige der deskundigen die deel uitmaken van de werkgroep. ENSCHEDE De politie van En schede, heeft de 45-jarige J. J. J., af delingspenningmeester van de Rooms- katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid „St.-Joseph, aangehou den, die verdacht wordt van verduiste ring van f 60.000,ten nadele van de bond en de leden. Tot dit bedrag beho ren f 30.000,— aan vakantiebonnen; de rest is uit de kas genomen. J. haa een circulaire aan de leden gestuurd, waarin hij hun adviseerde om de vakantiebonnen door hem te la ten verzilveren en op de bank te zet ten, zodat ze er ook nog rente van zou den krijgen. Enkele honderden leden hebben aan zijn voorstel gehoor gege ven, maar J. droeg het geld niet aan de bank over, doch stak het in eigen zak. De verduisteringen zijn sedert 1953 gepleegd. Telkens wist J. op handige wijze de controleurs om de tuin te leiden. Hij zorgde er voor, dat er geen tekort in kas was. Was dat er wel, dan leende hij geld, zodat de controleurs geen arg waan kregen. Van het verduisterde geld is niets meer over. J. is gisteren voor de officier van justitie te Almelo ge leid. Het hoofdbestuur van St. Joseph deelt mee, dat de bond zich garant stelt voor eventuele verliezen onder de leden, die voortvloeien uit handelingen van J. SCHIPHOL Na 10 jaar trouwe dienst is thans het moment van af scheid voor de KLM-Electra's aange broken. De KLM heeft haar 11 Elec- tra-machines verkocht aan de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Uni versal Airlines Inc. te Ypsilanti, Michi gan. t Gisteren is het eerste toestel, de PH-LLK Pallas, van Schiphol vertrok ken om (met een nachtstop te Mon treal) naar Ontario International Air- port in Califomië te vliegen. Daar wordt de Pallas door de Lockheed-fa- brieken omgebouwd tot vrachtvlieg tuig. Deze toekomst is ook weggelegd voor de andere Electra's, die in de ko mende 12 maanden successievelijk worden overgedragen. De KLM, die als enige Europese luchtvaartmaat schappij deze Electra II vliegtuigen heeft gebruikt, heeft er bijzonder gun stige ervaringen mee opgedaan. Zowel bij passagiers als vliegend personeel geniet het toestel een goede reputatie. Als begin volgend jaar alle 11 Elec tra's zijn overgedragen zal de KLM- vloot voor passagiersvervoer uitslui tend uit straalvliegtuigen bestaan. Tot deze massale verkoop kan de KLM overgaan dank zij de aanschaf van 14 DC-9-30 straalvliegtuigen (waarvan er reeds 5 aan de vloot zijn toegevoegd), die tezamen met de eerder in dienst genomen 6 DC-9-10 machines het Eu ropese lijnennet gaan bedienen. BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie, heeft aan de mi nister van landbouw van de zes gemeen- schapslanden voorstellen gezonden ter bestrijding van het grote melk- en bo- teroverschot in de EEG. In doorgaans goed ingelichte kringen in Brussel wordt vernomen, dat zijn plannen voorzien in een verlaging van de Europese richtprijs voor melk „met een Pfennig per liter" en de in terventieprijs voor boter met „25 Pfen nig per kg", zulks als rem op de pro- duktie van deze melk en boter. Zijn voorstellen, die maandag en dinsdag in Brussel door de ministers van land bouw zullen worden besproken, zouden ook voorzien in een stimulans voor het verminderen van de melkveestapel, door een premie voor het slachten van melkkoeien op kleine bedrijven, aldus deze bron. De nieuwe Europese prijzen zou dr. Mansholt voor een periode van drie jaar op het nieuwe, verlaagde niveau willen bevriezen. DEN HAM Donderdag zijn de 51- jarige H. H. B. L. uit Zwolle en de 30- jarige G. W. S. uit Den Ham door de rijkspolitie aangehouden wegens ver duistering van auto's en wegens fraudu leuze handelingen tegenover een finan cieringsmaatschappij. Het aanhouden en in verzekerde be waring stellen van de twee mannen was het resultaat van een lang en in tensief onderzoek van de rijkspolitie in Den Ham-Vroomshoop. De aangehoude nen zouden verscheidene auto's ge huurd en vervolgens op financierings- voorwaarden verkocht hebben. Bo vendien zijn er kopers van auto's, die een financieringscontract hebben on dertekend, waarbij een krediet werd verleend, zonder dat door hen een auto werd ontvangen. Deze contracten kre gen ze door bemiddeling van L. en ,S. De zo verkregen bedragen zijn door bei den vrijwel zeker ten eigen bate aange wend. Verwacht wordt, dat nog meer personen het slachtoffer van L. en S. zijn geworden. Thans staat reeds vast, dat het om enkele tienduizenden gul dens gaat. TOKIO De communistisch Chine se premier Tsjoe En-Iai heeft presi dent Lioe Sjao-tsji ervan beschuldigd een „revisionist" te zijn die zich tegen partyvoorzitter Mao Tse-toeng heeft gekeerd. De correspondent in de Chinese hoofdstad van het Japanse blad Asahi heeft gemeld dat Tsjoe zijn beschuldi ging woensdagavond had geuit in een rede tot een vergadering van Japanse particuliere zakenlieden in Peking. President Lioe is al sedert twee jaar het mikpunt van felle aanvallen op zijn persoon, maar zit nog rustig in zijn paleis. Maar in die twee jaar van „proleta rische culturele revolutie" is hij nog nooit zo beschimpt als woensdagavond. Tot voordien werd over hem gespro ken als de „Chinese Kroestsjef" of „een topfunctionaris van de partij, die de kapitalistische weg is ingeslagen".. Het blad meldde voorts dat Tsjoe een aanval had gedaan op de Verenig de Staten die ervan beschuldigd wer den spionage tegen China te bedrij ven onder de dekmantel van Japanse handelsfirma's en Japanse correspon denten in Peking. LONDEN Het 11.000 ton metende Britse booreiland „Ocean Prince" dat woensdag tijdens een zware storm voor de noordoostkust van Engeland op drift raakte is verdwenen en waarschijnlijk gezonken. Alle 45 opva renden werden door een hefschroef- vliegtuig in veiligheid gebracht. ADVERTENTIE WORDT ESSO TUGER ONTSLAGEN ROTTERDAM De 30-jarige direc teur van een internationaal expeditie bedrijf te Rotterdam, C. H. is aange houden in verband met verduistering van ongeveer f 80.000 ten nadele van zijn firma. Hij inde sinds 1964 zelf in binnen- en buitenland vorderingen van het bedrijf en droeg dit geld dan niet over aan de boekhouding. C. H. wordt vandaag voor de officier van justitie te Rotterdam geleid. De directeur had circa f 40.000 be steed aan grammofoonplaten. In zijn huis trof men een forse discotheek met ca. 7000 platen aan, waaronder enke le zeer oude, die voor liefhebbers veel geld waard zijn. De duurste aankoop van C. H. was een oude plaat voor 100 dollar. De platen en een stereo-appara- tuur zijn in beslag genomen, een flink karwei: men moest 21 meter platen uit de woning halen. Minister kondigt aan: WETSONTWERP OM HET POLITIEKE RISICO TE DEKKEN BIJ HULP AAN ARME LANDEN DEN HAAG Minister Udink hoopt nog voor deze zomer bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp te kuttnen indie nen met betrekking tot garanties tegen politieke risico's, met een looptijd van 15 jaar, voor particuliere investeringen uit Nederland ln ontwikelingslanden Een tweede stimulans is de samen werking tussen overheid en bedrijfsle ven in de oprichting van de Nederland se maatschappij voor ontwikkelingslan den, die met aanzienlijke bedragen zal kunnen deelnemen aan ontwikkelings projecten van het bedrijfsleven. Verder is de minister bezig een „zwaartepun- tenbeleid" uit te stippelen, waarin naast de internationale fondsen voor ontwikkelingshulp bijzondere aandacht wordt besteed aan bepaalde landen, zo als Suriname, de Nederlandse Antil len en Indonesië, en aan deelneming van Nederland in zg. consortia. Minister Udink vertelt dit in een in terview met „De Nederlandse Onder neming", het blad van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen VNO. AMSTERDAM De import van gebruikte personenauto's heeft in 1967 voor het eerst de grens van veertig miljoen gulden overschreden. In totaal kwamen er 56.376 auto's over de grens, waarvan 53.039 uit Duitsland. Dit komt neer op een gemiddelde waarde van f 720,per auto. In het officieel orgaan van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automo biel Industrie" wordt over deze import gezegd: „Men spreekt er ten departemen- te van Verkeer en Waterstaat nogal luchtig over. Protesten niet alleen van de RAI tegen fiscale bevoordeling van de merkwaardige importactiviteit worden de laatste tijd afgewimpeld met de mededeling, dat de Duitse kneuzen tenminste nog gekeurd worden en de Nederlandse helemaal niet Dat argument is, wat be treft de Nederlandse tweedehandsjes niet zo sterk, om<jat er weer mede door de RAI al jarenlang voor een periodieke keuring wordt gepleit". In het commentaar staat voorts: „Wanneer de CBS-cijfers uitwijzen dat 20 pro cent van de import-kneuzen niet op de weg komt, blijven er toch altijd een klei ne 50.000 over". ASSEN „Het scheppen van of deelnemen in nieuwe industriële projecten door de overheid wanneer het particulier initiatief duidelijk tekort schiet". Dat is één van de maatregelen die het Christelijk Nationaal Vakverbond bepleit in een schriftelijke uiteenzetting van zyn standpunt over de „Nota ontwikkeling noorden des lands". Dit stuk is toegezonden aan de commissie van Tweede-Kamer leden die vandaag in Assen een „hearing" houdt. Het CNV is tot de conclusie geko men, dat de in de nota in het vooruit zicht gestelde maatregelen allerminst voldoende zijn voor de zo noodzakelij ke snelle ontwikkeling van Noord-Ne derland. Met nadruk stelt het, dat het scheppen van werkgelegneheid in Nrd- Nederland een dubbel doel dient, na melijk het inhalen van een grote ach terstand in welvaart in het Noorden en het afremmen van de nog steeds voort durende trek naar het overvolle Wes ten. „Zuinigheid ten aanzien van het Noorden is een zuinigheid die de wijs heid bedriegt", aldus het CNV, dat hieraan toevoegt dat in Nederland meer begrip moet komen voor het feit dat het Noorden niet een soort ontwik kelingsgebied is dat op grond van so ciale overwegingen moet worden ge holpen: het Noorden kan een belang rijke rol spelen bij de oplossing van na tionale problemen. Het verbond constateert, dat er een zeer groot verschil is in de manier waarop de overheid de moeilijkheden in Limburg en die in het Noorden helpt bestrijden. De bedragen die in het Noorden beschikbaar worden ge steld voor het scheppen van directe werkgelegenheid, zijn volgens het CNV zowel absoluut als relatief aanzienlijk kleiner dan de sommen die voor Lim burg zijn bestemd. Bovendien doet daar het mijnbedrijf zelf alle mogelij ke moeite om nieuwe vervangende werkgelegenheid te scheppen. Een staatsbedrijf kan vooral in een periode van onvermijdelijke om schakeling kennelijk meer zekerheid bieden voor de werknemers en de werkgelegenheid dan het particuliere bedrijfsleven, aldus het CNV. „Dit moet voor een land waar het particuliere bedrijfsleven regel en het staatsbedrijf uitzondering is, een con clusie zijn die te denken geeft". Tegenover de vele duizenden werk lozen in Noord-Nederland acht het CNV het niet verantwoord, een politiek te volgen van stimuleren en afwachten of er iets gebeurt. De overheid zelf zal veel meer initiatief moeten nemen, zo wel voor de ontwikkeling op korte als op lange termijn. Het CNV dringt er bij de Kamerleden dan ook op aan, de totstandkoming van een ontwikkelings programma voor Noord-Nederland te bewerkstelligen waarmee de bestaande werkloosheid snel en krachtig kan wor den bestreden, waarmee een gunstig klimaat kan worden geschapen voor de vestiging van nieuwe bedrijven en waarmee aan de bewoners van deze provincies enige zekerheid kan worden gegeven ten aanzien van de toekomsti ge werkgelegenheid ook voor het geval het particuliere bedrijfsleven verstek laat gaan. MADRID Vrijdagmiddag is het hevig gaan sneeuwen m Madrid. Ook in andere delen van het land, uitgezon derd in Zuid-Spanje, wordt hevige sneeuwval gemeld, een uitzonderlijke verschijnsel voor deze tijd van het jaar. UTRECHT Met ingang van de mei-dienstregeling gaan de Nederland se Spoorwegen een begin maken met de overschakeling op een nieuwe vorm van treindienstbeheersing. De nieuwe organisatie, „hoofdverkeers leiding" genoemd, wordt opgezet om grotere zorg te kunnen besteden aan de klanten, met name wanneer vertra gingen en stremmingen optreden. De spoorwegen willen de overschake ling in drie fasen realiseren en in 1970 gereed zijn. De hoofdverkeersleiding zal vanuit drie rayons worden geleid. Voor elk gebied zullen een verkeersleider en een assistent worden aangewezen. Zij krijgen de beschikking over speciale telefoonverbindingen met de belang rijkste verkeersleidingsposten en overzichten van plaatsen waar zich materieel en mensen bevinden. Voor de verwezenlijking van de con centratie van de verkeersleiding in de N.S.-rayons zullen ongeveer 20 centra worden ingericht. Onder deze ver keersleiding ressorteren niet alleen maatregelen om de treinenloop „bij te sturen", maar ook de omloop van lo comotieven en ander materieel en de diensten van machinisten en conduc teurs. De drie rayons in de hoofdver keersleiding zijn geformeerd om voor namelijk de treindienst op de belang rijkste trajecten beter te kunnen be heersen. Op het niveau van de ver keersleiders zal veel gecoördineerd dienen te worden om een goede af stemming van regelingen op elkaar rakende of kruisende stromen te berei ken. Elke verkeersleidingspost krijgt straks de bevoegdheid om alle ver keersleidingsaspecten in het eigen ge bied te behartigen. In het bijzonder geldt dit het verkeer op de secundaire lijnen. Daardoor komen tussenniveaus te vervallen en wordt een grotere slag vaardigheid mogelijk. In het kader van de niéuwe organisatie kan de coör dinatie in de treinbeheersing meer rechtstreeks worden gevoerd. De hoofdverkeersleiding die in Utrecht is gevestigd voert de supervisie over het geheel. DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten heeft de „zilveren broodmand", de prijs die zij jaarlijks uitreikt voor bijzondere ver diensten voor de voedselvoorziening, dit jaar toegekend aan prof. dr. I. M. J. L Dols, raadadviseur bij het ministe rie van landbouw, visserij en voedsel voorziening. De uitreiking is donder dag 4 april in Den Haag. Wij ontvingen de volgende boeken: In de serie „Wereldakademie" twee uitgaven van de uitg.mij W. de Haan nl.: „Grondslagen voor besluitvor ming", een inleiding tot de praxeologie door Arnold Kaufmann en „Wat is licht?" door A. C. S. van Heel en C. H. F. Velzel (per stuk f 11,50). „Op weg met de wetenschap" door drs. J. C. de Moor, een handleiding voor methode en techniek van studie en wetenschapsbeoefening (Uitg. J. H. Kok te Kampen - f 9,95). „De aarde in actie" door dr. Klaus Raacke, een populair wetenschappelijk geologisch boekje met twintig tekenin gen en zeven foto's (Uitgave „Nautilus" te Deventer - f 5,90). Twee jongensboeken van de Bossche uitgeverij Malmberg NV, te weten „Geen alibi voor Arendsoog" door P. Nowee (nr. 36 in de Arendsoog-serie, f 4,50) en „De wraak van de medicijn man" door J. L. Eggermont, (nr. 11 in de Kleine-Beverserie, f 4,-). „Jezus is opgestaan", het vijfde deel tje in de op zwakbegaafden afgestemde serie „Wat de Bijbel cms vertelt", met bijzonder mooie tekeningen in vier kleu ren. (Uitg. Ned. Bijbelgenootschap - f 3,50). j^pannende en tegelijk ontspannende k~ lectuur vormen de detective-poc kets over Honey West (de sexsationele privé-detective). Wij ontvingen ter re- centie „Moord in het nudisten^amp", „De dodende drieling" en „De kussen de moordenaar", alle geschreven door G. G. Fickling en uitgegeven door de uitgeverij A. J. Luitingh te Laren (NH). Het zijn er drie uit een serie spannende avonturen, waarin de koel bloedige, maar bepaald niet koele Ho ney West de hoofdrol speelt. Zij schijnt het lugubere avontuur aan te trekken, maar weet zich er altijd weer, zij het op het nippertje, üit te redden, zodat zij weer kan opduiken in een ander avontuur. (paan achter de facades van de gro te wereldconcerns als IBM, Gene ral Motors, Shell, Singer etc. zelfstan dige vorstendommen schuil, compleet met hovelingen, baronnen, diplomaten, orthodox-gelovigen en ketters, oorlogen en vredesverdragen? Deze vraag komt aan de orde in het belangwekkende boek van Antony Jav „Management and Machiavelli", dat door de uitgeverij H. J. Paris te Am sterdam in het Nederlands is uitgege ven onder de titel: „Machiavelli in za ken". De Nederlandse vertaling is van J. Eijkelboom. De schrijver vergelijkt in zijn boek de wereldconcerns, van vandaag met de vorstendommen van weleer en komt tot een bijzonder boeiende beschrij ving. Antony Jay laat de lezer zien, dat allerlei systemen, die vandaag de dag gevolgd worden om de machtige concerns met de duizenden werknemers goed te laten lopen, de beslissingen die genomen worden, de ongeschreven wet ten en regels die gevolgd worden pre cies zo zijn terug te vinden in de eeuwenoude geschiedenis, toen konin gen en baronnen over het leven van vele onderdanen heersten. De schrijver doet dit op een bijzon der boeiende manier, en heeft hiermee voor een waardevol en zeer lezens waardig boek gezorgd (Machiavelli in Zaken f 12.50. Uitgeverij H. J. Paris. Amsterdam).

De Vallei | 1968 | | pagina 5