Maatschappelijk werk in Indonesië gaat ondanks alles toch door Roemenië weigert kernbeleid Rusland goed te keuren Sovjet-vrouw Russische moederdag Conferentie in Nieuw Delhi dreigt mislukking te worden Verbond Gebrek aan hulpmiddelen en geld Gehoord op 't Grand Gala Over de PLOMP IN WESTERSE OGEN Noorwegen blijft in NAVO Boekarest opnieuw dwars Scholieren betogen in Milaan Vrouwen veroordeeld in Portugal Frankrijk koopt N.A.V.Ó.-gel>ouw Makarios bereid om te praten Hulp van kerken aan Viëtnam Kritiek rechters op Lübke Verandering Overlijdensdefinitie in F.S. bepleit I Twaalf orders voor Stami Carbon Indon. studentenleiders aangehouden Beraad over fusie van ,,Gezinsvoorlichting*, en „Huishoudraad" BELANGELOOS Plomp Hard werk Urenlang ZATERDAG 9 MAART 1968 OSLO De Noorse regering heeft laten weten, dat een voortzetting van het lidmaatschap van de NAVO „de beste garantie tegen oorlog" is. In een verklaring aan de Raad van State, voorgezeten door koning Olaf V, beveelt de regering aan, geen veran dering aan te brengen in het beleid als het NAVO-verdrag volgend jaar na 20 jaar af zal lopen Deze aanbeveling zal door de Stor-% ting (het parlement) nader worden be studeerd. Goedkeuring is niet noodza kelijk daar er geen verandering wordt voorgesteld, maar de regering zal zich zeker te weer moeten stellen tegen aan vallen van extreem linkse zijde. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het overgrote deel van de Storting de regering zal steunen, maar verwacht wordt dat de uiterst linkse partij, die slechts twee zetels heeft, en de uiterste linkervleugels van de socialistische en liberale fracties, voor een heet debat sullen zorgen. DJAKARTA Opgeleide en vrijwillige maatschappelijk werkers in Indonesië doen verrassend goed werk ondanks 't schrijnend gebrek aan geld en andere hulpmiddelen. Dit is het oordeel van een vooraanstaande Nederlandse maat schappelijk werksttr, mej. Hermina H. P. Post, na de eerste twee maanden van een studiereis van ruim drie maanden op uitnodiging van de Indonesische regering. SOFIA Roemenië heeft geweigerd de Sovjet-Unie te volgen in haar kernbe leid en geweigerd een overeenkomst met de landen van het Warschau-pact te on dertekenen, waarby het Warschau-pact zich stelt achter het Amerikaans-Russi sche ontwerpverdrag tegen de verdere spreiding van kernwapens. De landen van het Warschau-pact hebben aan het einde van hun topconferentie •en scherpe aanval gepubliceerd op het Amerikaanse beleid in Viëtnam. MILAAN De studentenonlusten heb ben zich uitgebreid tot de middelbare scholen. De politie is opgetreden in de Parini school, waar driehonderd leer lingen eerder de klassen hadden bezet. De leerlingen baanden zich een weg in de school, nadat 4000 van hen een protestmars in Milaan hadden gehou den. De leerlingen protesteerden tegen de schorsing van het hoofd van de Parini- school, Daniële Mattalia, omdat hij dagen geleden geschorst, omdat hij een demonstratie van de leerlingen had toegestaan voor onderwijshervormingen. LISSABON Op beschuldiging van het „bedrijven van ondermijnende ac tiviteiten" zijn in Lissabon twee vrou wen de 31-jarige Maria Fernanda Martins Rodriguez en Ana Rita Gan- dr« Gansalves, 21 jaar tot respec tievelijk 10 en 20 maanden gevangenis straf veroordeeld. Beide vrouwen, die deel zouden heb ben uitgemaakt van een pro-Chinese communistische organisatie, werden in vrijheid gesteld daar zij al zwaardere straffen hadden uitgezeten. HEERLEN De chemische sector van Stamicarbon n.v. dochteronderne ming van Staatsmijnen/DSM voor de exploitatie van aan de moedermaat schappij toebehorende kennis, boekte in het jaar 1967 weer 12 orders voor de ver koop van een chemisch fabricage-pro- ces. Vergeleken bij de 13 orders van 1966 bleef de positie van Stamicarbon op de internationale chemische „know-how"- markt derhalve vrij stabiel. Van de 12 orders in 1967 hebben er zes betrekking op het DSM-proces voor de bereiding van ureum. De fabrieken die nu krach tens deze stamivarbon-licenties in aan bouw zijn of worden genomen, zijn be rekend voor een totale capaciteit van 2000 ton. De capaciteitsgarantie van dit strip proces is inmiddels verhoogd kunnen worden tot 1000 ton per dag per unit. Dienovereenkomstig wordt DSM's eigen ureum fabriek 1 verbouwd tot 1000 ton per dag. De verkoop van de fabricageproces sen omvat ook het maken van het ont werp en het verschaffen van gegevens voor de basis-engineering t.b.v. de bouw en de installatie van de fabrieken, als mede het adviseren bij de montage en bij de inbedrijfstelling ervan. ADVERTENTIE Eén discussie over Edison, 2 twist gesprekken over minimode, 23 klachten over het weer en 76 loftuitingen^op Friendchips. U weet wel: die nieuwe verleidelijk lekkere tasttoe-traktatie van snack expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! Zij hebben een algemeen commu niqué en een verklaring over Viëtnam ondertekend. Maar volgens welingelichte bronnen kon ten aanzien van het Russische kernbeleid geen algehele overeenstem ming worden bereikt en dus verwacht men een aparte verklaring hierover, naast het communiqué en het docu ment met betrekking tot Viëtnam. Roemenië dringt erop aan, dat de Sovjet-Unie en andere kernmogendhe- den onder kemtoezicht komen te staan, maar de Sovjet-Unie verzet zich er fel tegen bepalingen te dezent in het voor gestelde ontwerp verdrag tegen de spreiding van kernwapenen op te ne men. Het was de tweede achtereenvolgen de week dat het kleine Roemenië laat zien dat het onafhankelijk is van Rus land. ongeacht de druk die de Sovjet- Unie uitoefent. Verleden week zijn de Roemenen van conferentie van communistische partij en in Boedapest weggelopen, omdat zij van mening waren dat de Sovjet-Unie met stalinistische methoden vrije dis cussie onmogelijk had willen maken. Roemenië had gewaarschuwd dat het ook in Sofia zou vertrekken, als er kri tiek op haar beleid zou worden uitge oefend. Zover is het niet gekomen. Het slotcommuniqué van de top-confe- rentie zegt alleen dat het verdrag tegen de spreiding van kernwapenen is be sproken. Het communiqué dreigt niet met spe ciale maatregelen maar herhaalt dat de communisten de Viëtnamezen volle dig zullen blijven steunen. Het commu niqué zwijgt over West-Duitsland en Is raël. Roemenië onderhoudt nl. vriendschap pelijke betrekkingen met deze beide landen, terwijl de andere Oosteuropese landen een uitgesproken vijandige koers tegenover hen volgen. De vertegenwoordigers van de lan den van het Warschau-pact - Bulgarije, Tsjecho-Slowakije. Hongarije, Oost- Duitsland, Polen en de Sovjet-Unie wa ren door de leiders van hun partijen, re geringsleiders en ministers van Buiten landse Zaken in Sofia vertegenwoor digd. De meeste delegaties hebben in middels de Bulgaarse hoofdstad verla ten. PARIJS Frankrijk heeft het voor malige hoofdkwartier van de NAVO aan de rand van het Bois de Boulogne in Parijs gekocht. De waarde van het complex, dat bijna duizend kamers en twaalf grote vergaderzalen bevat, is geschat op 88 miljoen frank, welk be drag Frankrijk aan de NAVO zal be talen met aftrek van de tien procent die het indertijd in de bouwkosten bij gedragen heeft. Van de talrijke ministeries die het gebouw wilden hebben, krijgt het de partement van Onderwijs van Alain Peyrefitte de beschikking over het mo derne gebouw dat pas vijf jaar gele den werd opgetrokken en leeg kwam te staan toen de NAVO verhuisde naar Brussel' DJAKARTA In Djakarta zijn zes studentenleiders aangehouden op be schuldiging van ondermijnende activi teit door het organiseren van illegale betogingen. Zij zullen na verhoor wor den vrijgelaten. Indonesische actie fronten hebben de afgelopen dagen pro testbetogingen in verband met presi dent Suharto's reorganisatie van het parlement en andere kwesties gehou den. DEN HAAG Er zal nadei beraad volgen over een fusie tussen de „Natio nale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting" en de „Nederland se Huishoudraad" en de positie van laatstgenoemde instelling. Dit hebben de respectieve voorzitters de staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk mon deling meegedeeld. Een en ander houdt verband met be zwaren, die er bij een aantal landelij ke vrouwenorganisaties zijn gerezen. Men streeft ernaar op 1 mei het be raad af te sluiten. Mej. Post, die is uitgezonden via het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, zal de Indonesische re gering adviseren over verbetering van het revalidatiewerk en de Nederlandse regering over mogelijke samenwer king op dat terrein. In een gesprek met het ANP in Dja karta zei mej. Post, staffunctionaris Algemene Zaken van de Nederlandse centrale vereniging ter bevordering van de revalidatie, dat de Indonesiër een natuurlijk gevoel voor het maat schappelijk werk heeft, die hem in staat stelt resultaten te boeken, on danks het gebrek aan vrijwel alles. De opgeleide maatschappelijke wer ker heeft een grote drang naar kennis maar de voorziening van vaklitera tuur is uiterst magre, ook al weer als gevolg van gebrek aan geld Inrichtingen voor lichamelijk gehan dicapten. doven en blinden worden vaak met sluiting bedreigd. Op haar studiereis over Java en op Bali had zij inrichtingen voor gehandicapte kin deren bezocht, die een subsidie kregen van tien Rupiah ongeveer twaalf cent per kind per dag. De ouders van de meeste verpleegden waren niet in staat iets bij te dragen en de geld middelen moesten vrijwel uitsluitend worden verkregen van contribuanten en verder door schenkingen en ba zaars. Mej. Post zef in het bijzonder ge troffen te zijn door de grote en doel treffende activiteit van vrijwilligers, die naast hun vaak zeer slecht betaal de hoofdfunctie, geheel belangeloos maatschappelijk werk verrichten. Dat gaat niet alleen op voor het revalida tiewerk, maar ook op andere gebie den, zoals bij plaatselijke projecten voor gemeenschapsontwikkeling. Deze projecten verschilden van plaats en omvatten kleuterscholen, po liklinieken en cursussen aan vrouwen. Vele vrijwilligers besteden halve dagen aan deze vormen van maatschappelij ke activiteit. Mej. Post zei dat men haar had ver teld, dat in ongeveer 35.000 van de 55.000 dorpen dergelijke vormen van maatschappelijke activiteit bestaan. Mej. Post zei ook dat het haar had getroffen dat de meeste inrichtingen voor gehandicapten, doven en blinden omstreeks 1960 waren opgericht en dat geheel op Indonesische initiatief. In antwoord op de vraag of men bij het revalidatiewerk de gehele be volking kan bereiken antwoordde mej. Post, dat veel ouders de kinderen bij zich willen houden, omdat men anders volgens de traditionele opvattingen te kortschiet. Het is echter van groot be lang kinderen vroeg naar een inrich ting te zenden, speciaal bij doofheid en in het geval van dreigende blind heid. In een aantal gevallen kan op jonge leeftijd het gezichtsvermogen nog wor den gered, als de kinderen tijdig wor den behandeld. Mej. Post zal in de komende weken nog een bezoek brengen aan Medan en aan het revalidatiecentrum van dr. Suharso in Solo. Over de adviezen die zij aan de In donesische en de Nederlandse rege ring zal doen zei mej. Post nog. geen inlichtingen te kunnen geven. Wel zei zij dat zij ook suggesties zal doen aan de International Society for Reha bilitation of the Disabled te New York. Na haar terugkeer in Europa, zal mej. Post haar functie bij de centrale vereniging opgeven, om regionaal assis tente voor Europa van de Interna tional Society te worden. NICOSIA De regering van Cy prus is bereid besprekingen aan te gaan met de Turks-Cypriotische lei ders om tot een oplossing van de be staande problemen te komen, zo ver luidt het in welingelichte kringen in Nicosia. President Makarios liet donderdag de Turks-Cyprioten in Nicosia volledi ge bewegingsvrijheid* teruggeven. Zou hij ook de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash, de sinds 1964 niet op het eiland mag komen, toestaan terug te keren naar Cyprus, dan zou volgens waarnemers een gunstig klimaat voor onderhandelingen zijn geschapen. VATICAANSTAD Dc grootste rooms-katholieke hulporganisatie zal een voorraad medicijnen, voedsel, kle ren en speelgoed ter waarde van 290.000 dollar naar Noord- en Zuid- Viëtnam zenden. (paritas internationalis maakte be kend dat deze hulp wordt gezonden in navolging van het verzoek van Paus Paulus oorlogsslachtoffers aan beide zijden steun te verlenen. De eerste zending zal heden vanuit Rotterdam met het Poolse vrachtschip Kochanow'ski naar Hanoi worden ver scheept. Aan boord zal zich medische apparatuur tot een bedrag van 100.000 dollar bevinden, waarom werd ge vraagd door het Rode Kruis te Hanoi. De goederen werden verzameld in Frankrijk, Duitsland, België en Zwit serland door zowel Caritas als de We reldraad van Kerken. Voor een bedrag van 20.000 dollar zul len door Duitse katholieken geschonken goederen op 14 maart van Berlijn naar Noord-Viëtnam worden gevlogen. De zending voor Zuid-Viëtnam zal volgende week maandag uit Bremen worden verscheept aan boord van een Duits schip. Caritas deelde mee dat deze partij uit 170.000 dollar aan dekens, speelgoed, desinfecterende middelen en kinder- kleertjes bestaat. Caritas verklaarde dat deze zendin gen „een eerste reactie zijn op het drin gende beroep van Paus Paulus. dat de ze 29 februari aan Caritas richtte." In zijn brief verzocht de Paus alle katholieken „met de grootste edelmoe digheid te offeren voor de oorlogsslacht offers in Zuid- zowel als Noord-Viët- nam." FRANKFURT/M Een groep West- duitse rechters heeft vrijdag kritiek geoefend op het besluit van Bondspre sident Lübke geen gerechtelijke stap pen te ondernemen om de beschuldi gingen dat hij zou hebben meegewerkt aan de bouw van concentratiekampen te weerleggen. „De burger van dit land moet een ongelukkige indruk krij gen: als zelfs de bondspresident van de rechter ge~n passende bescherming van zijn eer verwacht, hoe kan de ge wone burger daar dan op hopen?" zo vragen de afdelingen Berlijn en Hes sen van de Vereniging van Rechters zich in een verklaring af. In zijn vorige week door radio en tv uitgezonden rede verklaarde Lübke zich niet tot de rechter te hebben ge wend, omdat hij weet dat degenen die zijn naam in diskrediet willen brengen erop uit zijn „een zich jarenlang voort slepend proces op gang te brengen". De adviseurs van de president willen de rechter niet inschakelen. Zij wijzen daarbij op de schade die aan het pre sidentiële ambt is toegebracht door de vele processen van president Friedrich Ebert tegen zijn lasteraars ten tijde van de republiek van Weimar, voor het aan de macht komen van Hitier. De rechters zijn van mening dat Lübke niet huiverig moet zijn voor een lang proces, nu de openbare discussie die veel onplezieriger is, al jaren aan de gang is. De visie van de rechter op de democratie is sinds de proces sen van Ebert aanzienlijk gewijzigd, zodat vergelijking daarmee niet op gaat, zo stellen zij. Regeringswoordvoerder Günter Diehls heeft gezegd niet te verwachten dat de president door de verklaring van de rechters op zijn besluit zal terugko men. MOSKOU Dc Sovjet-vrouwen, die een zware last te dragen hebben in deze hard werkende samenleving, hadden gisteren een vrije dag, want het was in de communistische we reld de internationale vrouwendag een van de feestelijkste vakantie dagen van het jaar. En de Sovjet-vrouwen verdienen het. Zij hebben hun houwelen en schoffels terzijde gelegd en zijn van hun kranen en stoomwalsen afge daald om zicheen dag door hun mannen te laten vertroetelen. De hele week hebben mannen in geschenkenwinkels en bloemzaken druk cadeaux gekocht voor hun vrouwen en dochters. Deze feestdag verenigt in zich de beste elementen van het westerse kerstfeest, moederdag en Sint Va- lentijns-dag. Alle fabrieken, kanto ren en scholen zijn gesloten. Een gelijkwaardige feestdag voor man nen bestaat niet, maar dat schijnt de getrouwde mannen niet te kun nen schelen. De Sovjets maken van de gelegen- heid gebruik om tevens het einde schoonheid en mode op het laagste van de harde, Russische winter te b6'1 bewegen. De dag voor Vrouwendagkopen de Russische mannen en jongens de pe perdure bloemen op de markt. taak op zich genomen, het gebrek aan mankracht, veroorzaakt door de zware verliezen van Rusland in de tweede wereldoorlog, aan te vul len. Er zijn' nog altijd 127 miljoen vrouwen tegen 108 miljoen mannen. Zij zijn al lang gewend aan han denarbeid. De Sovjet-pers verheer lijkt de hardwerkende vrouw in haar gewatteerde overall, en met haar rode halsdoek. Uit een studie in Leningrad is on langs gebleken, dat de Sovjet-vrou wen, maar half zoveel vrije tijd hebben als de mannen en het per nacht met een uur slaap minder moeten doen. Dit harde leven heeft zwaar zijn stempel gedrukt op haar vrouwe lijkheid. De lichamelijke kenmerken van de Russin zijn toch al niet de lief lijkste ter wereld, maar het harde werken van de vrouwen draagt er toe bij, dat zij zich in de wereld van vieren. De straten van Moskou zijn nog glad en er valt nog sneeuw, maar vergeleken met een maand geleden lijkt het al wel lente. De Sovjet-vrouw heeft haar strijd om gelijkheid gewonnen. Zij is nu in de meeste delen van het land zo gelijk, dat zij het misschien be treurt, zoveel gelijkheid te hebben geëist. In dc Sovjet-Unie wordt geen on derscheid gemaakt tussen „man nenwerk" en „vrouwenwerk. Buitenlanders merken onmiddel lijk de oude en jonge vrouwen op, die in de zomer als wegwerksters gloeiend asfalt over de straat uit storten of in de winter met een ijzeren paal ijs stuk stampen. Vrouwen hebben de heroische Moskou is geen meisjes te kijken. stad om naar In feite heeft het gebrek aan aan trekkelijke vrouwen bij de mannen een averechtse waardering doen ontstaan voor de zwaar gebouwde. Een vrouw van gemiddeld gewicht volgens Westerse opvattingen, wordt beklaagd als „ziek" en vaak op een speciaal dieet van vier maal tijden per dag gesteld. Een operazangeres van 180 pond, werd onlangs door een jonge Mos- koviet „een echte Russische schoon heid" genoemd. De speciale rol van de vrouw in de Sovjet-samenleving heeft haar eigenaardige morele opvattingen bijgebracht, die Westerlingen soms schokken. De Sovjet-vrouw viert dit jaar haar feestdag met trots om Jjaar gelijkheid, maar zij weet en be treurt, dat zij niet kan wedijveren met westerse schoonheid. WASHINGTON De Amerikaanse chirurg dr. Adrian Kantrowitz uit New York heeft voor een subcommissie van de Senaat gepleit, voor een andere wctteljjke definitie van het intreden van de dood, om de dokters te helpen wanneer zij vi tale organen in zieke patiënten willen gaan overplanten. Momentcel is deze defi nitie gebaseerd op het ogenblik waarop het hart niet langer klopt. Dr. Kantro witz stelt voor dit te veranderen en onherstelbaar hersenletsel als basis te nemen. „Naar schatting sterven ongeveer 10.000 mensen per jaar aan ernstige schade aan de hersenen. Misschien de helft daarvan zal als hartdonor beschikbaar kunnen komen", zei hg. „Wanneer een patiënt eenmaal dood verklaard is, is het volkomen ethisch, levensvatbare organen te verwijderen om deze te gebruiken voor een le- vendee die er dringend behoefte aan heeft", aldus dr. Kantrowitz. Over enige jaren kunnen minstens 100.000 mensen per jaar gered worden door kunstmatige harten, die de last van zieke harten verlichten en het effect van hartaanvallen teniet doen. Voor 't oplossen van alle wettelijke, morele en sociale vraagstukken, die ontstaan zijn door de vooruitgang in de medische en biologische technologie, «is regerings leiding nodig, zei de chirurg voor de subcommissie, die belast is met de vraag of er een nationale commissie moet worden benoemd om de implicaties van de jong ste medische vooruitgang, zoals harttransplantaties te bestuderen. De Zuidafri- kaanse hartchirurg dr. Barnard verschijnt vrijdag voor de subcommissie. NEW DELHI De eerste „crisis" van de wereldhandelsconferentie (UNCTAD) in New Delhi is op niets uitgelopen en men is niet dichter by een oplossing voor de omstreden kwesties gekomen, aldus schrgft de DPA-correspondent Helmut Rather. De conferentie is nu al zeven weken aan de gang en dient over achttien dagen haar besluit te krygen. De afgevaardigden van de ontwikkelingslanden hebben er voortdurend over geklaagd dat de rgke landen hun beloften van hulp aan de ar me landen niet hebben waargemaakt. Woensdagavond heeft de voorzitter van de conferentie, de Indiase minister van Financiën Dinesh Singh, een bijeenkomst van de voorzitters der diverse commissies belegd in een poging om uit de impasse te geraken. Een week geleden heeft een aantal vertegenwoordigers uit de ontwikke lingslanden gezegd, dat men niet ver der behoefde te onderhandelen als de industrielanden niet bereid zouden zijn verder te gaan dan tot dusver gedane toezeggingen. Thans schijnt dé veronderstelling van de ontwikkelde landen bevestigd te worden, dat de armere landen de on derhandelingen wilden activeren door een spektakel te ensceneren. Tot een dramatische buitengewone voltallige vergadering, die menige vertegenwoor diger uit de ontwikkelingslanden ver langd had en waardoor de discussie on getwijfeld verscherpt zou zijn. is het niet gekomen, doordat secretaris-gene raal Raul Prebisch van de UNCTAD bij gesprekekn met vele delegatie-lei ders, olie op de golven heeft gegoten. Maar de rust is bedrieglijk, want de opvattingen van de armen en de rijken liggen nog steeds wijd uiteen, aldus de DPA-correspondent. Na de woorden vloed van de eerste conferentieweken volgt nu een reeks resolutie-ontwerpen, die aan de zijde van de industrielanden zo algemeen mogelijk, maar aan de kant van de eisende landen uiterst con creet gesteld zijn. Bij de vergaderingen achter gesloten deuren gaat de strijd vaak urenlang om de vraag, welk ontwerp als ge- spreksbasis moet dienen. Beide partij en verwijten elkaar, op deze wijze te verhinderen, dat de conferentie voort gang maakt. Bovendien prikkelt de zelf verzekerdheid van de beterbedeelde landen de ontwikkelingslanden. Niettemin heerst er bij de gever-lan den optimisme, want naar hun mening kan de conferentie in geen geval volle dig mislukken, omdat de eisende lan den uiteindelijk ook bescheiden aanbie dingen zullen accepteren. Hoewel zij in de minderheid zijn, heb ben de industrielanden in Nieuw-Delhi het heft in handen en zij gaan geen stap verder dan hun goeddunkt. Bij hun con cessies laten zij zich voldoende bewe gingsvrijheid over. Men garandeert bijvoorbeeld verhoging van financiële hulp, zonder zich echter op een termijn vast te leggen. Of men stemt in met het afsluiten van internationale over eenkomsten over de cacao-markten tot aan het eind van dit jaar en. zegt wei nig of niets over de inhoud ervan. Op deze wijze zou overeenstemming in Nieuw-Delhi over bijna elke kwestie bereikt kunnen worden, zonder dat de gever-landen zich als het erop aan komt op iets vastleggen. Of de ontwikkelingslanden dit spel meespelen, waarvan zij de regels niet hebben vastgesteld, lijkt twijfelachtig, aldus de DPA-correspondent in Nieuw- Delhi. FRAUENFELD Frauenfeld, de hoofdplaats van het Zwitser kanton Thurgau, wordt van 22 tot 9 mei een „Holland-week" gehouden, waarin door middel van filmvoorstellingen, le zingen, een kunsttentoonstelling, een volksfeest en een openluchtconcert van een Nederlands Muziekkorps aandacht voor Nederland wordt gevraagd. Labourpartij en de conservatie ve partij lijken zich te bewegen naar een stilzwijgende samenwerking om de nationale economie te verde digen, maar het is onwaarschijnlijk, dat er een officieel bondgenootschap of coalitie tussen de labourregering van premier Harold Wilson en de conservatieven van Edward Heath tot stand komt. Het is die stilzwijgende overeenstem ming geweest, waardoor de aanne ming werd verzekerd van de contro versiële wet om het aantal Aziaten die in Engeland worden toegelaten te beperken, hoewel tientallen parle mentsleden van zowel Labour als •conservatieven of tegen de wet stem den, of zich van de stemming ont hielden. s In goed ingelichte kringen ontdekt men aanwijzingen, dat de mannen van Heath bereid zijn een aantal kritieke maatregelen te steunen of zich er althans niet tegen te verzetten welke de regering beoogt om het Pond Sterling te beschermen en t« versterken. Deze conservatieve steun of het ont breken van oppositie, kan deze maand van het hoogste belang wor den voor de minister van Financiën Roy Jenkins, als hij zijn bégroting 1968-1969 en een daarmee gepaard gaande bevriezing van de lonen moet verdedigen. Zowel begroting als bevriezing vormen de laatste termijn van het program om de devaluatie van het pond ef fectief te maken. T)e betekenis van zulk een niet open lijk bondgenootschap kan ver reikende gevolgen hebben. De meerderheid van Wilson in het La gerhuis van 630 leden is thans 78. Ongeveer 30 linkse labourleden heb ben het program voor besnoeiing van de sociale verzekeringen de oor log vertelaard. Van nog 40 a 50 ander» Lagerhuisleden, die normaliter de re gering steunen, kan worden verwacht dat zij zich tegen loonbevriezing zul len verzetten, omdat zij de vakbewe ging vertegenwoordigen. En ongeveer EDWARD HEATH meedoen, anders de hele vakbeweging, negen miljoen leden vertegenwoordigend, heeft zich tegen een nieuwe gedwongen bevrie zing verklaard, terwijl de helft zich tegen vrijwillige bevriezing verzette, ndien 70 a 80 labourrebellen op dit punt tegen de regering stemmen, is de meerderheid voor Wilson verdwe nen, en als de conservatieven zich ook verzetten, valt de labourrege ring. I-Iet is een feit, dat heel wat conser vatieven het met Wilson en Jen kins eens zijn, over de noodzaak van de bevriezing. Zij weten dat er een opeenstapeling is van eisen van vijf miljoen arbeiders en dat tegen de zo mer nog eens zes miljoen meer geld zullen verlangen. Door inwilliging van die eisen, worden de Britse goe deren duurder en gaat de kans ver loren die de devaluatie heeft gebo den om de export te vergroten en 's lands boeken in evenwicht te brengen. Twee waarheden springen in deze inge wikkelde situatie naar voren: 1. Aan de ene kant lijkt de regering van Wilson, na tegenslag op tegen slag, opzettelijk bij kritieke proble men een koers te kiezen, welke op steun van beide partijen kan rekenen. 2. Aan de andere kant nemen de con servatieven van Heath, die nog niet zover zijn dat ze verkiezingen kun nen forceren om weer aan de macht te komen, er genoegen mee dat La bour aan het Rewind blijft, althans tot de vooruitzichten voor de natie wat zonniger worden. Een bestand tussen Labour en conser vatieven in het belang van het Pond Sterling kan het proces bevorderen van het zich reeds wijzigende poli tieke beeld. In de sleutelvakbonden wordt reeds gesproken over het ver breken van de banden met de Labour partij. Aangezien de vakbonden de hoofdbron vormen voor de verkie zingsfondsen van de partij, kan dit een zware slag betekenen. Een breuk tussen vakbeweging en partij kan ook een fase van gevaarlijke industriële onrust inluiden, waarbij de linksen hun greep zullen versterken op de meer militante arbeidersorganisaties. Ook zou zulk een ontwikkeling, waar schijnlijk de labourpartij splitsen in een linkse en rechtse groepering, waarbij de verleiding voor de recht- sen groot kan worden om samen te gaan met de liberale vleugel van de conservatieven. Intussen lijkt het wel zeker, dat de eerste begroting van Jenkins die op 19 maart uitkomt, zal beslissen welke partij in de jaren zeventig En geland gaat regeren. Zijn doel is om de tegenwoordige trends te beheersen die leiden naar e^n voortijdige hausse, welke rich reeds aankondigt door vermindering van de werkloosheid, stijgende pro- duktie en onbeheerste bestedingen van de consumenten. Zijn voornaam ste instrumenten zullen waarschijn lijk worden hogere belastingen, ge koppeld aan een verbod van hogere inkomens.

De Vallei | 1968 | | pagina 6