Ook jonge katholieke radicalen verdeeld Aanslagen mogelijk werk van anarchistische groep Nieuwe uitgifte van rentespaarbrieven Volgelingen van afgezette pastoor demonstreerden voor bisschoppelijk paleis vlees eten is verantwoord eten BEDEVAART VAN PRAAGSE STUDENTEN NAAR GRAF VAN JAN MASARIJK Morgen begint de verkoop! SPANNING EN VREUGDE Resultaat congres KVPJG in Utrecht: Wetsartikel kan anders, maar beledigen moet strafbaar blijven" Overeenstemming met Suriname over grensconflict Schade anderhalf miljoen na hrand bij Palthe Protest tegen arrestatie in Brussel Kinderen vonden babylijkje Dagen van Novotny nu wel geteld Generaal Ailleret omgekomen Opnieuw brand op Shell-raffinaderij VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURS KARWEI+FILM EN FOTO Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar MINISTER POLAK: IN BESLAG NIEUW VERZOEK PERSOONLIJK GESLOTEN DEUREN CH-RADICALEN STOPPEN LANGE JAN PROTEST N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN Serie I in 6'/ Serie II in 9 i jaar 50°fo jaar 75°l0 rente rente CLEMENTIS „ORDELIJK" ONDERDAK MAANDAG II MAART 1968 ADVERTENTIE UTRECHT „Ik heb voor de KVP bedankt omdat er geen alternatief is. Het is een stap verder naar een progressieve volkspartij en naar de deconfessiona lisering". Dit zei (toen nog) voorzitter E. van Dongen tijdens zijn openingsrede van het congres van de Jongeren-KVP, zaterdag in Utrecht. Tijdens die vergadering keerden 70 leden van de KVP-jeugd de partij de rug toe. De heer Van Dongen zei te hopen dat leden van het Democratisch Centrum Ne derland ook uit de KVP zouden stappen. „Waar z(j naar toe gaan is hun zaak. Ik hoop dat zfj bij ons komen". Op het congres luisterden de gaan de en de komende man (resp. Van Dongen (l.) en Stienen (r.) naar een radio-uitzending over het congres. Nadat de meerderheid van het con gres zich had uitgesproken voor verdere samenwerking met de KVP heerste hij velen in de zaal grote vreugde over de uitslag van de stem ming. DEN HAAG „Tussen hetgeen de wet toestaat en wat het geweten voor schrijft kan verschil bestaan. Het ge weten kan tot protesten en felle kritiek leiden, maar schelden kan het niet rechtvaardigen. Beledigingen maken het debat onmogelijk". Dat zei zaterdagavond prof. Polak, de minister van justitie, voor de televi sie. Hij liet daarop volgen, dat het ge wraakte artikel in het Wetboek van Strafrecht misschien veranderd moet worden, maar dan toch nooit zó, dat schelden en beledigen straffeloos wordt. De uitlatingen van prof. Delfgaauw („Johnson oorlogsmisdadiger gerekend naar de maatstaven van de processen in Neurenberg en Tokio") bleven, vol gens de minister, binnen de in ons land gelukkig wijde grenzen van de vrije meningsuiting. Naar de mening van het openbaar ministerie blijven die van de studenten dat niet. Dat hebben dan zaterdagavond ook de vijftien jeugdige Rotterdammers zij variëren in leeftijd van zeventien tot 25 jaar ondervonden, die hun borden op het Stadhuisplein ronddroegen en door de politie werden bekeurd. Later konden zij naar huis gaan. De Rotterdamse politie verwijderde die avond ook in de kunstenaarssocië teit aan de Eendrachtsstraat 'n pamflet met „Johnson Oorlogsmisdadiger" erop, dat voor het raam hing. In Amsterdam werden zaterdagavond in opdracht van de Amsterdamse of ficier van justitie op het Leidseplein twintig exemplaren van het Provo-Car toonblad „God, Nederland en Oranje" in beslag genomen. Aangehouden wer den een meisje en de 23-jarige student en ex-provo Johan B. M. Vrijdagnacht ging de Bossche politie er op uit om jongelui, die plakkaten met anti-Johnson-leuzen aan het aan plakken waren, in dit werk te storen. Vier inwoners van Den Bosch en een jongeman uit Hilversum werden op he terdaad betrapt. De plakkaten bleken gekocht van het Eerste-Kamerlid O. M. Boetes (pac. soc.). Er stond „Johnson- Oorlogsmisdadiger" op. De vijf jonge lui zijn bekeurd. Nadat eerder al een groep van 22 predikanten en twaalf anderen in Am sterdam een brief aan de minister van justitie had gestuurd waarin zij om vervolging vroegen, hebben 26 van de 51 Zaanse predikanten en priesters in een brief aan de Staten-Generaal en de fractievoorzitters van de politieke par tijen in ons land eveneens verzocht op één lijn te worden gesteld met hen die om hun overtuiging zijn geverbali seerd. Onder meer schreven de predi kanten: „Het moet duidelijk worden, dat niet wordt geprotesteerd vanuit bewust grie vende emotionaliteit noch vanuit pure rebelsheid, maar vanuit overwegingen van menselijke aard en op volkenrech telijke gronden"! SCHIPHOL „En dan gaan wij nu zien wat het met Ajax Feyenoord wordt." Want zo moe was vice-premier drs. J. A. Bakker niet na zjjn drukke reis naar de West of hij zou als voet balliefhebber die wedstrijd zien vóór dat hij in zijn bed kroop. Minister Bakker kwam uit Suriname waar hij met de Surinaamse regering overeenstemming had bereikt over de grenskwestie met Guyana. De regering van het koninkrijk heeft de Guynezen voorgesteld terug te keren tot de toe stand van vóór de bezetting door Guy anese politietroepen van het omstre den kamp aan de Oronoquerivier. Het overleg over de grenskwestie dat in 1966 werd afgebroken zou daarna moeten worden hervat. De regering van Suriname is ge machtigd om de kwestie met het buur land Guyana te regelen. Als het op aspecten van buitenlands beleid aan komt zal overleg met de andere leden van het koninkrijk worden gepleegd. De Surinaamse delegatie zal worden geleid door de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, dr. J. Einaar. De jongerenvoorzitter deed in zijn openingsrede nog een laatste poging om de hele vergadering mee te krijgen: „De eigen inbreng van de KVPJG op de Partijraad en daarna is een farce ge weest. Men zette ons voor schut. Dat zal zo blijven zolang wij niet in de hou ding staan voor de gevestigde orde in de partij. Wij staan voor de keus: meelopen of weggaan". Het blijf-er-in-advies-Tholen werd verdedigd door ir. Jac. Stienen uit Hil versum, een gematigd radicaal, die na de breuk tot tijdelijk tussentijds voor zitter van de „blijvers" werd gekozen. Hij vond het van veel groter werke lijkheidszin getuigen om binnen de par tij zoveel mogelijk te bereiken dan zich af te zonderen in een splinterpartij van strikt gelijkgezinden. „De groep-Van Dongen ziet bewust af van het ombui gen van het beleid van de KVP in een vooruitstrevende koers. Vele radicale jongeren hebben dat ingezien en weige ren haar te volgen". Ir. Stienen zag de oorzaak van alle moeilijkheden in de KVP in persoonlij ke tegenstellingen liggen. „Achterom kijken heeft weinig zin meer. Wij moe ten ons nu gaan bezinnen op de werke lijk belangrijke vraagstukken: oorlog en vrede, ontwikkelingsproblemen, Europe se eenwording, werkgelegenheid". Een groot aantal voor- en tegenstan ders van de „blijf-in"-motie van de heer Van Tholen deed daarna zijn zeg je. Daarbij was ook iemand van het De mocratisch Centrum Nederland. Hij zei aan het eind van de maand zijn stand punt te zullen bepalen en verliet daar om vóór de stemming de zaal. Een an der eiste in een motie het aftreden van de fractieleider drs. W. K. N. Schmel- zer, maar deze motie werd door een on middellijke daarop gevolgde motie van orde („de benoeming van de fractie voorzitter is een zaak die alleen de fractie aangaat") in de kiem ge smoord. De trouw gebleven radicaal T. Arts beschouwde het uittreden als een tacti sche fout. „Splintervorming brengt schade toe aan de radicale ideeën", meende hij. En ter inleiding van veel applaus: „Kies niet de gemakkelijkste weg "door weg te lopen". Na de stemming vertrokken de uit getreden radicalen naar een ander gebouw om daar met gesloten deuren verder te vergaderen. Ook drs. Bogaers was van de partij. In Utrecht vergaderden zaterdag de ch radicalen. Hun kritiek op fractielei der J. T. Mellema spitste zich vooral toe op het feit dat hij van het christen democratisch overleg een politiek had gemaakt door zijn optreden samen met drs. Schmelzer (KVP) en mr. Bies heuvel (ARP) voor de televisie. Dit overleg is volgens de ch radicalen in de eerste plaats een kwestie van programpunten waarover bovendien in de partijen zelf nog moet worden be slist. Het propageren van een soort Neder landse CDU beschouwen zij trouwens als strijdig met de opvattingen in de Unie, die niet houdt van een geïsoleerd christelijk machtsblok. Artikel acht van het program van beginselen van de CHU verzet zich ook tegen een opsplit sing van ons volk in een christelijk en een niet-christelijk deel. Het overleg van de Achttien moet voorlopig maar stoppen, zo menen de ch radicalen. Er is met de beschikbare rapporten (o.a. over de functie van het gezag), de vredespolitiek en de inko mensverdeling stof genoeg om eerst in de partijen te behandelen. Overigens heeft afsplitsing van de groep-Aarden en de oprichting van de radicale partij kennelijk een wissel ge trokken op het geduld van de ch radica len. In Utrecht waren er die heil zagen in een overgang naar de ARP, terwijl anderen het liefst meteen aansluiting bij de groep-Aarden wilden zoeken. ALMELO Grote schade (ander half miljoen gulden) heeft zaterdag middag in de binnenstad van Amelo een- brand aangericht in het ruwdoek- magazijn van Palthe's Textielverede- lingsbedrijven. Duizenden rollen ruw- doek gingen in de vlammen op. Nadat de brand al een uur had ge woed de verschrikkelijke rookont wikkeling maakte het winkelen zater dagmiddag in Almelo niet tot een pret je sloeg het vuur over naar het di rectiekantoor. Daar kon de brand ech ter gauw tot staan worden gebracht. De sterk verouderde gebouwen van Palthe in het centrum van Almelo wa ren vorig jaar aan de gemeente ver kocht. BRUSSEL De bomaanslagen op de ambassades in Den Haag en Londen van Spanje, Griekenland en Portugal zouden zijn bedoeld als protest tegen de arrestatie in België van een veertig jarige Spanjaard. Octavio Alberola. Deze man, die vorige maand illegaal België binnenkwam, zou het brein zijn achter de zogenaamde 1-mei-beweging, een internationale anarchistische orga nisatie. Er zijn aanwijzingen dat het hoofdkwartier van de beweging is ge vestigd in Canada. Men houdt ook re kening met de mogelijkheid dat de lei ding in Den Haag zetelt. (De B.D.V. in Den Haag meent echter zeker te weten, dat de beweging tot de aanslagen, geen vestiging in Nederland had). Een Spaanse anarchist die onbekend wenste te blijven, deed in een café in Brussel.een en ander uit de doeken te genover een journalist. Octavio Alberola, ook bekend als Juan el largo (Lange Jan), werd op 9 februari in België gearresteerd nadat de Spaanse politie haar Belgische col lega's op de hoogte had gebracht van zijn illegale aanwezigheid in België. Alberola hoopte in België een ontmoe ting te hebben met Alberto Ullastres Calvo, het hoofd van de Spaanse verte genwoordiging bij de EEG. Hij wilde deze Spaanse oud-minister van Handel overhalen bepaalde politieke gevange nen vrij te laten. De besprekingen tus sen Spanje en de EEG over een han delsakkoord werden gehouden tussen 6 en 9 februari. Zodoende kon Alberola er zeker van zijn dat de oud-minister inderdaad in Brussel was. Volgens de onbekend gebleven woord voerder van de 1-mei-beweging hoopte Aberola in Brussel etevens de Spaanse minister voor Industrie, Gregorio Lo pez Bravo, te ontmoeten. Hem wilde hij een verklaring laten tekenen over de politieke gevangenen in Spanje. Voor Alberola de ontmoetingen tot stand kon brengen werd hij gearres teerd. Hij werd beschuldigd van het il legaal in bezit hebben van wapens, het gebruik van een schuilnaam in het openbaar en van illegaal verblijf in België. Na een tip uit Spanje schaduwde de Belgische politie Alberola geruime tijd tijdens trips die hij regelmatig maakte van Spanje naar Brussel. Bij zijn ar restatie in de flat van een vriendin in Brussel trof men een pistool op hem aan. Naar men aanneemt zal België hem aan Spanje uitleveren. De bomaanslagen die vorig weekein de werden gepleegd op ambassades; in Den Haag en Londen, zouden protesten zijn geweest tegen de arrestatie van Al berola. „In de 1-mei-groep", aldus de woordvoerder van de anarachisten, „staat het gevoel van solidariteit met kameraden in de gevangenis voorop". De groep ontleent haar naam aan haar eerste actie. Dat was de ontvoe ring op 1 mei 1966 van monseig neur Marco Ussia, kerkelijk gezant van het Vaticaan. Ussia werd tien dagen vastgehouden. Als gevolg van deze ac tie zouden vier politieke gevangenen, drie Fransen en een Engelsman die in Spanje twintig jaar uitzaten, zijn vrijge laten. ADVERTENTIE 's-Gravenbage in stukken van f 500,- en 100.-; KOERS .100% Rert*e betaalbaar aan het eind van de looptijd Vraag brochure met volledige inlichtingen bij uw bank 01 commissionair in effekten, of bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. ROERMOND Met grimmige gezichten keken de nauwelijks honderdvjjftlg de monstranten volgelingen van de afgezette pastoor Ed Miedema uit Schaesberg zaterdagmiddag in Roermond naar het achter een bloemenweelde en r(jendlkk« mensenhagen schuilgaande paleis van bisschop P. Moors. Vier jongens uit Schaesbergs buurtschap Het Eikske werkten zich haastig bij gestaan door een nerveuze politie-officier even dat paleis in en uit om de mee gebrachte petitie van de Sint-Michaëlparochie in Schaesberg aan de bisschop af te geven. ZIERIKZEE In het riet van een ondiepe gracht bij de gasfabriek heb ben spelende kinderen zaterdag het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Het lichaampje was in een plastic zak verpakt. Die was verzwaard met een bijl en een nijptang. Door de on diepte was het trieste pakketje zicht baar in het riet blijven liggen. Bij na der onderzot bleek dat om de hals van de baby een koord was gesnoerd. Dr. J. Zeldenrust heeft bij de sectie vastgesteld dat het kind ongeveer een week geleden was geboren. De Rijks politie van Zierikzee begint vandaag een huis-aan-huis-onderzoek. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditio.Conclusie? Vlees uw hoofdschotel,elke dag! WENEN Het Praagse comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische party heeft een verklaring uitgegeven, waarin het aandringt op een „onmiddellijke ple naire vergadering van het centrale comité" van de party. Men neemt aan dat het machtige comité van de hoofdstad, het snelle aftreden van president Antonin No votny wil bewerkstelligen. Enkele duizenden studenten uit Praag zijn zondag naar het graf getrokken van Jan Masaryk, de eerste Tsjecho-Slowaakse minister van Buitenlandse Zaken na de oorlog en dat van diens vader Thomas Masaryk, de grondlegger van de repu bliek. Op de 40 km van Praag gelegen begraafplaats, legden de studenten een gro te krans en ontvouwden ze spandoeken waarop stond „Jan we zullen je nooit ver geten" en „De waarheid zal zegevieren zelfs hier". De spreuk „Pravda vitezi", de waarheid zal zegevieren, is de spreuk in het Tsjecho-Slowaakse staatswapen. Een van de studenten hield vervolgens een korte toespraak, waarin hy de hoop uitsprak, dat „mensen van de kwaliteit van Jan Masaryk ons land zullen gaan leiden". Herdenkingen van deze aard waren in Tsjecho-Slowakije tot voor kort ta boe. Jan Masaryk en zijn vader zijn doodgezwegen tot Alexander Dubcek de partijleiding van Novotny overnam. Op 7 maart van dit jaar. de 118de geboor tedag van Thomans Masaryk, eiste de Tsjecho-Slowaakse pers openlijk zijn rehabilitatie. Jan Masaryk was zondag precies twintig jaar geleden, twee weken na de communistische machtsoverneming, uit een raam van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Praag „gevallen". De omstandigheden van zijn dood zijn onopgehelderd gebleven. De Praa'gse pers betitelde hem zondag als een der belangrijkste personen uit de Tsjecho- Slowaakse geschiedenis. In Praag wor den de stemmen sterker die een onder zoek .naar de waarschijnlijke moord op Masaryk eisen. De tocht van de studenten naar het graf symboliseert de huidige sfeer in Tsjecho-Slowakije, dat op de drempel staat van ontwikkelingen die volgens velen zullen leiden tot ingrijpende li beralisering. Dubeck, die in januari Novotny opvolgde als partijleider, heeft al toestemming gegeven tot tal van her vormingen maar schijnt onder groeien de druk te staan, nog verder te gaan. Van alle kanten wordt momenteel het ontslag van Novotny als president ge- eist. Hij wordt als een der laatste re presentanten van het stalinistische tijd perk gezien. Het Praagse dagblad Svobodne Slovo, het orgaan van de socialistische partij die met de communisten het „nationa le front" vormt, heeft zondag een arti kel van de hand van de weduwe van de terechtgestelde minister Clementis ge publiceerd, waarin zij Masaryk prijst als een man „wielis hele hart en natuur behoorde aan zyn vaderland. Lida Clëmentis-Patkova schrijft over de dag dat zij en haar man het nieuws van de dood van Masaryk vernamen. Twee boeken lagen op zijn nachtkastje, zegt Lyda Clementis, de bijbel en het klassieke Tsjechische boek over de lot gevallen van de brave soldaat Schweg. Zij noemt ook de romance van Masa ryk met de Amerikaanse schrijfster Marcia Davenport. Wijlen haar echtgenoot brak in tra nen uit toen hij bij het graf van Masa ryk een rede hield. Deze rede is later tegen hem gebruikt bij het proces dat eindigde met zijn terdoodveroordeling. Het blad haalt in een begeleidend stukje een uitspraak van Masaryk aan: „Alles zal zich ten goede keren, als wij onderscheid leren maken tussen fatsoenlijke mensen en onfatsoen lijke. Als er meer fatsoenlijke komen, dan kan men de anderen van hoge pos ten weren." „Klinkt het niet alsof dit de erfenis is die hij ons heeft nagelaten om in de ze dagen toe te passen", vraagt het blad. ASTEN Nauwelijks een halve dag nadat hij brand had gesticht in een ka pitale boerderij is in Asten de 31-jari- ge F. S. M. aangehouden. De boerderij brandde uit. De zeven bewoners kon den op het laatste nippertje worden ge red. Tien koeien, een paard, tien var kens, de hele landbouwinventaris en de voorraad hooi ging in vlammen op. De schade bedraagt ruim een ton. Kort voor deze brand had M. geprobeerd een andere vier jaar oude boerderij aan te steken. De man heeft bekend. SAINT DéNIS (Réunion) De chef der Franse generale staf, generaal Charles Ailleret, is zaterdagavond bij een vliegtuigongeluk op het eiland Réunion bij Madagascar om het leven gekomen. In totaal verloren 19 mehsen bij de ramp het leven. Het toestel verongelukte toen het te gen een heuvelrug aanvloog om 23.20 uur plaatselijke tyd. De plaats van het ongeluk ligt op ongeveer 5 km van het vliegveld van Saint Dénis. De generaal had met zijn vrouw en 21-jarige dochter Annick een officieel bezoek gebracht aan Madagascar. Op Réunion werd een tussenlanding ge maakt. Kort nadat het vliegtuig van Saint Dénis was opgestegen, vloog het tegen de heuvelrug. De wrakstukken liggen verspreid over een gebied van 300 meter omtrek. Ailleret is de vader van de Franse kernmacht en een van De Gaulles voornaamste adviseurs wat betreft diens theorie van de „verdediging in alle richtingen". In die petitie vraagt de parochie de heer Ed Miedema als pastoor in haar midden te mogen behouden. Achter volgd door groepen joelende tegenbeto- gers uit Roermond, Weert en Sittard zetten de Eikskenaren de protesttocht door de bisschopsstad daarna voort. De burgemeester van Roermond, mr. René Hoppener, maakte direct na het woelige kwartiertje voor het huis van de bisschop zijn opwachting bij mgr. P. Moors. „U zult onderweg worden toege schreeuwd door tegenbetogers, die zich met spandoeken langs de route hebben opgesteld. Trekt u zich daar niets van aan en loopt ordelijk door", had com missaris G. van Vlijmen van de Roer- mondse gemeentepolitie de Eikskanaren gewaarschuwd, toen die in een lange fi le auto's in Roermond waren gearri veerd. Een rondtoerende „old-timer" met een bord „So de Miedema op" kwam toen juist voorbij. Commissaris Van Vlijmen gaf zelf het startsein voor de optocht en stapte voor de demonstranten, die enkele tien tallen spandoeken met zich droegen, uit. Zaterdagmorgen om half negen al wa ren de eerste bloemen bezorgd bij het huis van de bisschop. Ze waren in Ge leen besteld. Voordat de Eikskenaren 's middags tot bij die woning in de Pa radisstraat waren gekomen, was het boeketje uit Geleen gegroeid tot een ware bloemzee. Individueel en groepsgewijs hebben enkele duizenden Limburgers de bis schop met tulpen en hyacinten en een vijftigtal kostbare bloemstukken hun trouw betuigd. Inmidldels heeft pastoor'Miedema dit weekeinde vijf keer de mis opgedragen in het voormalige ziekenfondskantoortje in Schaesberg. Hij begon het „clande stiene" liturgische weekeinde met het doopsel van Bianca Fiala, dochter van een buitenlandse mijnwerker. Tot be sluit van de doopplechtigheid zette hij een „lang zal ze leven" in. Vijf keer zaterdag en gisteren was het gebouwtje tjokvol met mensen uit Het Eikske en van ver daarbuiten. Wat Het Eikske van de heer Miede ma verwacht laat geen twijfel. De pa rochie kocht zonder veel bedenkingen het ziekenfondsgebouwtje van het Alge meen Mijnwerkersfonds voor 35.000 gulden. Tegelijkertijd werd een stich ting „Gemeenschapshuis Het Eikske" in het leven geroepen om het nieuwe kerkgebouw te beheren. Nog deze week zullen de hal, wacht kamer en kantoor van dat gebouw tot één grote ruimte worden verbouwd. Al* altaar doet voorlopig een vergadertafel van het AMF dienst. PERNIS Opnieuw heeft het ge brand op de raffinaderij van de Shell in Pernis. Vrijdagmiddag sloegen de vlammen uit een warmtewisselaar van een destillatiefabriek. Niemand werd gewond. De schade bleef beperkt. Om ongeveer vier uur vrijdagmiddag steeg van de raffinaderij een dikke rookzuil de lucht in, die omwonenden het ergste deed vermoeden. Uit een lekke leiding van een destillatiefabriek druppelde olie op een gloeiend hete warmtewisselaar. De olie vatte vlam en zorgde voor een grote rookontwik keling. De bedrijfsbrandweer had het vuur na een kwartier onder controle.

De Vallei | 1968 | | pagina 5