Engelsman Harvey Smith in Indoor-Brabant' volmaakt ruiter vieu.v Bestuursvergadering IOC waarschijnlijk op 14 april Amsterdamse Bep Weeteling zwom nieuw rugslagrecord Dameszaalhandbalteam verloor duel tegen Zuid-Slavië: 10-21 Nederlandse hockeydames leden tegen Engeland een eervolle nederlaag Voelbal in het buitenland Pieter Karregat jeugdkampioen turnen EK atletiek volgend jaar in Athene Antoon Ebben weer ruiter van het jaar DE GRAAUWE HENGST Winst en verlies voor zaalhandbalteam Piet Beelen benaderde Nederlands record Killy mag starten in Amerika Merwede-schaal voorgoed naar HDZ Over kwestie „Zuid-Afrika" TIJDENS GEWONNEN INTERLANDWEDSTRIJD TEGEN TSJECHO-SLOVAKIJE Paul Nash sprintte opnieuw snel Spanje België Italië Portugal Indrukwekkend Met lof Nationaal zoudtU willen zeggen, en dan spreekt U van: 10.80 10 Engelse mijl Niet tevreden Opgepept Hockey MAAND\G II MAAftT I960 •s-HERTOGENBOSCH Mel Har vey Smith als winnaar is het tweede internationale concours hippique „In- door Brabant" besloten in de stijl van dit bijzonder geslaagde evenement. De spannende strijd om de Grote Prijs van de stad 's-Hertogenbosch werd beslist in een enerverende barrage, waarin de groten van dit driedaagse concours zich hadden geplaatst: Jeanette Smith met Saila, Harvey Smith met O'MaJly, Alwin Shöckemöhle met Donald Rex, Hans Giinther Winkler met Enigk en min of meer als outsider de frêle Zweedse Marjan van Geijer met Im perial. Harvey Smith, duidelijk méér dan alleen een puissancespringer, was de primus inter pares van dit vijftal, datt in de beide manches strafpuntloos was gebleven. Een groot winnaar deze Brit, een volmaakte ruiter, die van O'Mally niets méér vroeg dan nodig was. In beide manches deed hij het rustig aan, net als Shöckemöhle en de al even behoedzame Winkler. Marjan von Geijer, de Zweedse met de ravenzwarte haren, was driftiger rondgegaan en Jeanette Smith vloog beide keren over het parcours. Het leek wel of Saila en zij het niet lang zaam konden doen. Bij ieder ander paar zou het dwaasheid zijn geweest, maar bij Jeanette Smith is het geen gokken. Het is gewoon de ideale combi natie van kunde, durf en moed. Voor de barrage waren onder meer afgeval len Anton Ebben, die in zijn kundige tweede ronde vier strafpunten, opgelo pen op de laatste (eigenlijk gemakke lijke) hindernis in de eerste manche, niet meer teniet kon doen. Maar ook Nelson Pessoa, die in de tweede om loop strandde, net als Charles Moi- zard, de sympathieke Fransman, die al van zijn 22e jaar burgemeester is van het minidorpje Saint Gard (183 inwo ners) in het departement Somme en Andrew Fielder, wiens capaciteiten in Den Bosch er niet uit kwamen. Marjan von Geijer moest als eerste de ring in voor de barrage. De donkere Zweedse gebruikte 32,3 sec voor haar foutloze parcours. Hans Günther Winkler sneed de bochten scherper af maar eindigde toch op 33,4. Het kon sneller, natuur lijk. Jeanette Smith en Saila bewezen het: 30,7 sec en een donderende ovatie van 2500 toeschouwers. Zó snel en toch geen winnares. Nuchtere Harvey Smith als vierde in de ring vond een nog kortere weg over de acht overge bleven hindernissen. Negentiende van een seconde winst op zijn landgenote. De laatste kans was voor Alwin Schöckemöhle. Zijn illusie eindigde door een weigering voor de vijfde hin dernis, de muur, en daardoor kon de Brabanthal voor de tweede achtereen volgende avond Harvey Smith als dè grote winnaar bejubelen. In het jachtspringconcours hield jea nette Smith weer alle andere groten in haar schaduw. Haar tijd van 55.8 sec was zonder meer indrukwekkend. De ene springfout toen miss Smith eigenlijk het onmogelijke wilde en Sai la het toch nog bijna deed ook bete kende een extra last van vier secon den. Het bleek geen probleem ten op zichte van de enkele foutlozen, want de snelste van hen, Alwin Schöckemöhle, was op dit extreem zware, moeilijke parcours toch meer dan vijf seconden op Jeanette Smith en Saila samen een klasse apart achtergebleven. Schöckemöhle werd met Wimpel twee de en met Pesgoe derde. Na hem, maar op ruime afstand, kwam Teddy Storme, de jonge Belg, die op dit parcours zijn driftige jonk heid kon uitleven, acht strafseconden moest incasseren wegens springfouten, maar desondanks nog net voor de bes te Nederlandse combinatie (Jan Maat huis met Nenuphar C) eindigde. De rijzige, blonde Josje Ernst met Nancy slaagde in de barrage van het progressieve springconcours, toen de seconden zwaar telden, met lof voor haar examen. Als eerste in de ring be dwong zij de vijf hindernissen in on danks haar wat schokkerige stijl slechts 26,8 seconden. Siem Pruikema ker kwam als enige van de volgende ruiters die foutloos bleven, in de buurt van de tijd van Josje Ernst. Hij ge bruikte slechts 0,1 sec meer. Indrukwekkender nog was de triomf van Jeanette Smith, die in volstrekte harmonie met Saila het vrije-keus- parcours overmeesterde. De bouwers Mom en Arts hadden dertien hindernis sen door de ring gestrooid. De ruiters mochten slechts vijftig seconden ge bruiken, maar zelf wel hun route be palen. De jachtspringruiters konden hun hart ophalen, maar de opgave bleek te zwaar. Want Alwin Schöcke möhle met Pesgoe, het paard dat alles leek te kunnen, bleef slechts eentiende seconde onder de knap bemeten tijdli miet. Jeanine Lefebvre haalde het niet. Maar Jeanette Smith bewees met haar twaalfjarige schimmelruin dat een en keling voor dit examen ook met lof kon slagen. Als een grijze flits schoot het paard van hindernis naar hinder nis. De Engelse bouwde haar reeks op de formidabele wendbaarheid van Sai la en de grote sprongkracht van het paard. Na 49.6 sec bleek dat zij niets teveel van hem had gevraagd. Alwin Schöckemöhle had er frnisschien nog iets aan kunnen doen als zij met Do nald Rex risico's had genomen. De Duitser deed het niet want 's avonds moest dezelfde combinatie ook nog puissance springen. Nelson Pessoa het Napoleon op zijn witte schimmel Gran Geste bleef drie seconden ach ter op de in dit parcours zo gehaaide Britse. Vlak achter deze grote drie be zette Irene Wagemakers-Jansen, die als laatste in de piste kwam, de vier de plaats. Het jachtpsringconcours nationaal werd gewonnen door Pia Arts met Me lissa. Het parcours had een lengte van 425 meter en telde elf hindernissen (maximale hoogte 1.30 meter) met 12 sprongen, De uitslag: 1. Pia Arts (A'dam) met Melissa 48.7 sec; 2. Antoon Ebben (H'sum) met Kings Pride 49.7; 3. Atie Mellema (Beerta) met Majoor 52.5; 4. Harry Wouters van den Oudenweyer (Nieuwloosdrecht) met Rameau 52.7; 5. C. de Drijver (Putten) met Helena- ADVF.RTENT1E Harvey Smith op O'Mally: volmaakte combinatie 2 55.6; 6. Lance Huet (Wassenaar) met Medrano 56.6; 7. ex aequo Rita Meu- lendijks (Stiphout) met Prince Polis- son en Rudi Keg (Bunnik) met Ade lante, beiden 58.6. Voorts werd nog gehouden 't spring concours nationaal voor de beste vijf tien nationale combinaties uit de voor gaande springconcoursen. De wedstrijd bestond uit twee manches. Het par cours was 400 meter, de toegestane rijtijd 69 seconden, 12 hindernissen van maximaal 1.40 meter hoogte met 15 sprongen. De uitslag: 1. G. Maathuis (Geeste ren) met Germaan 1/4 str.p. 134.7 sec; 2. P. Bakker (Ermelo) met Wervel wind 4 125.5; 3. T. Velstra (Brummen) met Good Luck 4 134.0; 4. P. Bakker (Ermelo) met Pasquino 6 127.5; 5. L. Huet (Wassenaar) met Medraho 7 127.1; 6. Pia Arts (A'dam) met Melis- sa 8 113.3. HELMOND. De Volendammer Pieter Karregat (St. Mauritius) is zondag in de sporthal van Helmond Nederlands kam pioen bij de jeugdturners geworden. Karre gat had drieënenhalve punt voorsprong op de PSV'er Arnout v. d. Zeeuw, die tweede werd. In Helmond bleek dat de twaalfkamp (verplichte en keuzestof op de zes onder delen), die dit jaar voor het eerst werd ge houden, voor het merendeel van de jeug dige turners toch te veel is. Sommigen konden van louter vermoeidheid hun oefe ningen niet volledig afwerken. De uitslag 1. Karregat (St. Mauritius, Volendam) 102,20 pnt.; 2. v. d. Zeeuw (PSV, Eind hoven) 98,70 pnt.; 3. Pot (Pro Patria, Den Helder) 98,- pnt.; 4. Oudt (St. Mauritius) 92,75 pnt.; 5. Tol (St. Mauritus) 90,75 pnt. MADRID De Europese atletiek- kampioenschappen zullen volgend jaar definitief in Athene worden gehouden. Als data voor de wedstrijden heeft de Europa-commissie van de internationa le atletiek federatie, die zaterdag in Madrid vergaderde, de periode van dinsdag 16 t/m zondag 21 september vastgesteld. Vorig jaar september was het zeer dubieus geworden of de kampioenschap pen in de Griekse hoofdstad konden wor den gehouden omdat de organisatoren de mogelijkheid van rechtstreekse tele visie-uitzendingen niet konden garande ren. De Europa-commissie kwam terug van haar plan om de Europa Cup-wed strijden voortaan om de vier jaar te houden. De plannen voor de komende Zauli keert dus elke twee jaar terug. Door dit besluit is het mogelijk elk jaar een zeer belangrijk atletiektoernooi te houden. De planne voor de komende jaren zijn: 1968: Olympische Spelen (Mexico), 1969: Europese kampioen schappen (Athene) 1970: Europa Cup, 1971: Eur. kampioenschappen (Helsinki) 1972: Olympische Spelen (München), 1973: Europa Cup: 1974: Europese kam pioenschappen, 1975: Europa Cup. De Europa-commissie stond niet af wijzend tegenover een gratieverzoek van West-Duitsland om de schorsing van Jürgen May op te heffen. May vluchtte in juni van het vorig jaar van Oost- naar West-Duitsland nadat hij door de Oostduitse bond voor het leven was geschorst omdat hij tijdens de Europese kampioenschappen in Boeda pest geld van een sportschoenenfabriek had aangenomen. Enkele maanden ge leden had de IAAF de schorsing van May teruggebracht tot twee jaar. De Westduitse bond probeert nu gratie te verkrijgen voor May, die ook op nationa le wedstrijden in West-Duitsland niet mag starten. Op de bijeenkomst van de IAAF in Mexico zal opnieuw over het geval May worden gesproken. De schorsing loopt tot januari 1969. DEN BOSCH. Tijdens het concours „Indoor-Brabant" is, net als in 1967, de Nederlandse ruiter van het jaar uitge roepen. Ook nu weer viel de keuze van de commissie, bestaande uit de heren Kloppenburg, Hasselman en Rijks, op Antoon Ebben. Bij de beoordeling wer den niet alleen de verrichtingen van de springruiters in aanmerking genomen, maar ook die van de deelnemers aan dressuur- en samengestelde wedstrijden. De juiy motiveerde haar besluit met verwijzing naar de prestaties van Ebben in eigen land en daarbuiten en de suc cessen, die hij ook op internationaal ge bied behaalde. vieux étalon vieux brandy special CHICAGO Het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité zal bih- nenkort waarschijnlijk op 14 april te Lausanne bijeenkomen om te be zien of de kwestie „Zuid-Afrika" het bijeenroepen van de leden van het IOC noodzakelijk maakt. Avery Brun- dage, de president van het IOC ver klaarde zaterdag in Chicago: „Ih mijn functie heb ik het recht een algemene vergadering bijeen te roepen, maar in dit speciale geval, waarbij de standpun ten zo lijnrecht tegenover elkaar staan, wil ik dat niet persoonlijk beslissen". Zoals bekend namen de 71 leden van het IOC door middel van schriftelijke stemming het besluit Zuid-Afrika weer toe te laten tot de Olympische Spelen. Veertig landen dreigden daarop de Spe len te boycotten, terwijl andere landen opriepen tot een buitengewone algeme ne vergadering van het IOC. Voorlopig zal echter alleen het bestuur bijeenko men. Dit bestaat uit Avery Brundage als voorzitter, de vice-presidenten Ar- mand Massard (Fr.), Constantin Andri- anov (Rusl.) en generaal Clark (Mexi co) en de leden dr. Giorgio de Stefani (It.), Gabriel Gamayl (Libanon), de markies van Exeter (Groot Brittannië), Syed Wajid Ali (Pakistan)en Lord Kil- lanin (Ierland). Laatstgenoemde was voorzitter van de speciale commissie, die Zuid-Afrika bezocht en rapport uit bracht over de verhouding tussen blank en zwart aldaar. Op basis van dit rap port brachten de leden van het IOC schriftelijk hun stem uit. Het staat overigens wel vast dat de buitengewone algemene ledenvergade ring inderdaad bijeengeroepen zal wor den. Graaf Jean de Beaumont, de voor zitter van het Franse Olympische Co mité, eiste zondag in een persoonlijk schrijven een dergelijke bijeenkomst. ST. MAUR Het Nederlands zaal handbalteam heeft zaterdagavond in St. Maur een nederlaag van 20-13 gele den tegen de Franse herenploeg. Bij de rust was het verschil minder groot: 10-7. De Fransen speelden meer aanval lend dan de Nederlandse heren, die dan ook snel een achterstand opliepen. Nog voor rust werd het verschil terugge bracht tot drie doelpunten, maar in de tweede helft liepen de Fransen, die in Sellenet en Alexandre de beste schut ters hadden, langzaam maar zeker ver der weg. Dat bij het eind het verschil niet groter dan 7 punten was, dankte de Nederlandse ploeg hoofdzakelijk aan doelverdediger George van Noesel (Esca-VQ. De meeste Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Kees Keyzer (3), Ed Hiensch (3) en Hennie Loefen (3). Vrijdagavond wonnen de heren in Dendermonde de interlandwedstrijd te gen België met 20-17. Bij de rust had den onze landgenoten met 8-6 de lei ding. RIJSWIJK Piet Beelen, de Neder landse kampioen op de tien kilometer, heeft zondag in Rijswijk het Neder landse record op de 10 Engelse mijl, dat sedert september van het vorig jaar met 50 minuten en 30.6 seconden op naam van Aad Steylen staat, tot op 6.6 seconden benaderd. Vooral ge zien de slechte weersomstandigheden was de prestatie van Beelen in de openingswedstrijd van het seizoen van bijzonder gehalte. De Rotterdammer Dirk de Bruin, die halverwege de wed strijd door een onoplettende automo bilist werd aangereden, bezette met nog geen zes' seconden achterstand op de winnaar de tweede plaats. De uitslag luidde: 1. Piet Beelen (De Spartaan. Lisse) 10 Eng. mijl in 50.37.2; 2. Dirk de Bruin (AV Rotterdam) 50.44.6,; 3. Hans van Kasteren (Sparta, Den Haag) 50.26.6; A. Tom Fairlev (Quick. Nijme gen) 53.32.2; 5. Harm Hendriks (VLTC, Den Haag) 53.45.6. Ixmis Vink (AV '23, Amsterdam) 54.24.8; 7. Rudi Mol (GAC. Hilversum) 54.32.8. Dick van Wilgenburg (Fit, Zeist) 54.36.—. PRAAG Voor het eerst in haar lange zwemcarrière heeft de Amsterdamse stu dente Bep Weeteling een Nederlands record gebroken. Tijdens de landenwedstr\jd Tsjecho-Slowaküe—Nederland in Praag won zy de 200 meter rugslag in de re cordtijd van 2 min. 30.4 sec. Het oude record van de 50-meterbanen stond sinds de nationale kampioenschappen van Groningen (1967) op naam van de Groningse Coby Sikkens met 2.31.5. Voordien was Korrie Winkel met 2.32.3 in 1963 zeven dagen Europees recordhoudster. Het huidige Europese record is met 2.27.9 in han den van de Fransaise Christine Caron. Het wereldrecord op de 200 meter staat met 2.24.1 op naam van de Zuidafrikaanse Karen Muir. „Zo'n puntentelling van een interland wedstrijd zegt mij echt niet veel", zei coach Rob Kerkhoven zondagavond in het ondergesneeuwde Praag, nadat de Nederlandse zwemploeg Tsj. Slowakije met 87,5 tegen 81,5 had verslagen. „Ik was zaterdagavond echter niet tevre den over de manier waanop sommigen aan de start waren verschenen: onvol doende geconcentreerd om er ondanks alles een goede tijd uit te draaien. Daar was ik ontevreden over. Natuur lijk men was moe. Ik heb ze deze week een grote hoeveelheid arbeid laten ver richten. Met zes a zeven kilometer per dag. Zelfs het inzwemmen werd soms nog gebruikt om de oefenstof nog eens een keer door te nemen. Dat kon ook omdat ik niet zoveel waarde aan deze wedstrijden hechtte. Maar dat geeft de ploeg nog niet het recht om alles maar te laten waaien. Ik heb ze zaterdag na de wedstrijd dan ook verteld, dat ik boos was en dat ik zondag een grotere inzet wilde zien. Je weet natuurlijk nooit helemaal hoe zo'n preek inwerkt. Het feit ligt er echter, dat ze ondanks het feit, dat ik er zondagochtend bij de training nog harder aan heb getrokken dan zaterdag, prima hebben gezwom men. Bep Weeteling, die zaterdag de 400 m. liet voor wat het was, draaide me daar even op de 200 m. rug een Ne derlands record uit. Marjan Janus evenaarde haar eigen adspirantenre- cord op de 200 meter schoolslag en de overigen gingen als leeuwen van de startbloken. En dat wil ik van ze zien. Altijd. Al zijn ze nog zo moe". Kerkho ven had inderdaad gelijk. De oranje equipe had er zaterdag gewoon geen zin in na de harde training van de afgelo pen week. Het straffe ritme van op staan, ontbijten - zwemmen - eten - sla pen, - zwemmen - eten - slapen wilde men wel eens even onderbroken door heerlijk ontspannen zijn wedstrijdje te zwemmen. Nu werkte de sfeer in het podoli-bad niet mee. De wedstrijd was eventjes tussen de zwemuren van het publiek geplakt en pas vijf minuten voor de aanvang kwamen er enige te kenen, die wezen op een naderende in terlandwedstrijd. Voor de Nederlandse zwemmers en zwemsters niet direct een aansporing om „er eens lekker tegen aan" te gaan. De Tsjechen, die zich wel zeer nauw gezet op dit treffen hadden voorbereid, gingen met een heel andere instelling te water. Men wilde winnen van de ge duchte Nederlandse ploeg. En daar voor, wisten zij, moest keihard worden gezwommen. Het lukte die eerste dag. Met fier geheven hoofden kon de Tsjechische zwemploeg zaterdagavond de kleedhokjes opzoeken. Tenslotte was de 49-40 voorsprong op de Neder landse ploeg, waarin alleen Henny Pen- termann (400 meter wisselslag in 5.28.2) en Dolly Maaneman (400 meter vrije slag in 4.59.0) stevig van zich af beten, een kleine sensatie. En in hun achterhoofd tekende zich zelfs al zo iets van een triomf op Nederland af. Hoe hadden zij zich vergist. Want zondags kwam een opgepepte Neder landse ploeg in het water. Een ploeg die tot het uiterste wenste te gaan en die de blamage van een nederlaag te gen de internationaal nog onbetekenen de Tsjechen niet wilde ondergaan. Met uitzondering van de 4 x 100 meter wis selslag estafetteploeg, waarin Hans Spijkerman op de schoolslag niet ver der kwam dan 1.14.7 (zijn selectie blijkt geen gelukkige greep te zijn ge weest) kwam Nederland tot goede re sultaten. Op de 200 meter vrije slag zwommen Mirjam van Hemert en Dol ly Maaneman naar tijden, die zij nog nooit op de 50 meterbanen hadden ge maakt, Ada Kok kon een verrassend sterke Nel Bos op de 100 meter vlinder slag maar juist van de eerste plaats af houden, Johan Schans en Dick Langer- horst zorgden op de 400 meter vrije slag voor een ongedachte dubbele overwin ning, de damesploeg met Henny Pen- termann als invalster voor een niet fit te Corrie Mulder, raasde de 4 x 100 meter vrije slag estafette in een uitste kende 4.13.8 af, Marjan Janus werd ach ter Klenie Bimolt tweede op de 200 me ter schoolslag met een tijd, die gelijk was aan haar eigen Nederlandse adspi- rantenrecord en als grootste wapenfeit kwam daar dan nog bovenop die re cordverbetering van Bep Weeteling op de 200 meter rugslag. De Zaandamse, die zich op de 400 meter vrije slag za terdag al kennelijk lag te sparen, had al de halve week van dit record ge droomd. Tijdens de wedstrijden van woensdag en donderdag jl. was zij er maar even boven gebleven en toen al kondigde zij aan: mijn kans komt nog wel. Ze hield woord. Voor de tweede maal in enkele dagen versloeg zij de erkende specialiste op dit nummer, de Groningse Coby Sikkens. Haar tijd: 2.30.4 was ruim voldoende voor het eer ste Nederlandse record, dat zij in haar lange zwemcarrière verstigde. „De voorgestelde bestuursvergadering is geen aanvaardbare oplossing om de dreigende massale boycot af te wen den. Onder deze omstandigheden doe ik een dringend beroep op u een buitenge wone algemene ledenvergadering bijeen te roepen, zodat alle leden de situatie kunnen bespreken, zoals die zich mo menteel ontwikkelt", aldus de Frans man. De Beaumont gaf duidelijk blijk het in het geheel niet eens te zijn met de wijze waarop de 80-jarige IOC presi dent de zaak „Zuid-Afrika" heeft be handeld. „Het is betreurenswaardig dat u geen notie hebt genomen van mijn voorstel om Zuidafrikaanse atleten on der de Olympische vlag als vertegen woordigers van het IOC te laten uitko men. Het was de enige oplossing, die de atleten bevredigd zou hebben", aldus de Fransman, die schreef er van over tuigd te zijn dat tenminste 24 IOC-le- den voorstanders van een buitengewone algemene vergadering zijn. Volgens de statuten moet minimaal eenderde van het totale aantal van 71 een dergelijke bijeenkomst wenselijk achten, wil men van de zijde van de leden het initiatief nemen. In de wirwar van verklaringen, die elke dag opnieuw aan de kwestie Zd.-Afrika worden gewijd, was die van Mexico opmerkelijk. Het organiserende land van de komende Olympische Spe len is van mening van Zuid-Afrika ten onrechte weer is toegelaten tot de Olympische Spelen. Bij de stemming per brief werd de volgens Mexica nen vereiste tweederde meerderheid niet bereikt. MERIBEL Jean-CIaude Killy, de Franse skiër, die tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble drie gouden medailles won, zal kunnen deelnemen aan de wedstrijden om de wereldcup, die deze week in de Verenigde Staten worden gehouden. De Internationale Ski Federatie (FIS) had Killy met een schorsing bedreigd omdat hij de amateurbepalingen zou hebben overtreden. De FIS heeft Killy zondag laten weten, dat hij naar de Verenigde Staten kan vertrekken. Killy heeft zondag de reuzeslalom van Meribel gewonnen. De Fransman, die vrijdag in de eerste manche tweede werd, was in de tweede manche zo snel, dat hij de achterstand van 0,89 secon den op zijn landgenoot Georges Mau- duit goed maakte. De uitslag luidde: 1. Jean-CIaude Killy (Fr.) 2.46.01; 2. Georges Mauduit (Fr.) 2.46,05; 3. Guy Perillat (Fr.) 2.49,07; 4. Milan Pazout (Tsj.-SI.) 2.52,10; 5. Sepp Heckelmiller (W.-Dld.) 2.52.21. EERSTE KLASSE HEREN- WESTEN LarenKampong 20 BMHCHDM 0—O AmsterdamSCHC 00 HGCHHIJC 11—1 Hilversum—HIC 20 ZUIDEN Tilburg—HTCC 0—1 's-HertogenboschEindhoven 10 Venlo—EMHC 1—0 Keep FitBreda 01 OOSTEN DKS—Zwolle 3—1 PW—Hattem 0—1 NijmegenApeldoorn 33 ArnhemUnion afg. NOORDEN IHHCEmmen 23 HMC—LHC afg. GH BS—Dash 5—1 Gron. StudentenGroningen 0—1 OOSTEN TWEEDE KLASSE Bully—EHV afg. AlmeloCoevorden 2—3 UpwardDeventer 00 ZutphenHengelo 00 DERDE KLASSE EpeWageningen afg. KromhoutersTempo '41 10 LochemEde afg. AresOosterbeek afg. VIERDE KLASSE ZOW—Mezen 1—3 DoetinchemQuick 00 GoorDieren 31 RESERVE EERSTE KLASSE Zwolle IIUpward II 22 DKS II—PW II 2—1 DKS III—Nijmegen II 1—1 Nijmegen IIIArnhem II afg. DAMES EERSTE KLASSE WESTEN- FIT—BDHC afg. RBCGooische afg. AmsterdamBe Fair afg. VoordaanLaren afg. ZUIDEN HTCC—Were Di 0—0 Racing—'s-Hertogenbosch afg. Push—EMHC 1—2 Keep FitOranje Zwart 20 OOSTEN DKS—Zwolle afg. Almelo—DKS 1—0 NijmegenDeventer afg. ArnhemUnion afg. NOORDEN Hurry UpEmmen afg. HMC—LHC afg. Gron. StudentenGroningen 13 TWEEDE KLASSE Bully—EHV afg. PW—Hattem 3—1 Tempo '41Hengelo 32 UpwardApeldoorn 00 DERDE KLASSE EpeWageningen afg. KromhoutersCoevorden 4—3 LochemEde afg. ZutphenOosterbeek afg. VIERDE KLASSE ZOW—Mezen 1—0 DoetinchemAres 01 GoorDieren 21 HEERLEN Het Nederlandse da meszaalhandbalteam heeft zondag in Heerlen de eerste kwalificatiewedstrijd voor de eindronde van het wereldkam pioenschap tegen Zuidslavië met 10-21 verloren. Bij de rust leidden de Zuid- slavische dames reeds met 9-4. De Zuidslavische ploeg was op alle fronten de meerdere van de Oranje formatie. De techniek was gaver, de balvoering beter verzorgd en het spel sneller en gevarieerder. De overwin ning van de Oosteuropese dames kwam dan ook geen moment in gevaar. De gasten leidden na tien minuten reeds met 4-0 door drie doelpunten van Mara Veinovic en een van Zlata Re- bernjak. Nadat Wil Aarts (Swift Roer mond) de achterstand tot 1-4 had gere duceerd, liep Zuidslavië via een straf- worp van Mara Veinovic, die met haar snelle break-outs steeds een gevaar voor de Nederlandse verdediging vorm- PORTCHEFSTROOM Paul Nash, de Zuidafrikaanse sprinter, die de laatste we ken in een voortreffelijke vorm steekt, heeft zondag in Portchefstroom de 200 meter ge lopen in 20.2 seconden. Hij verbeterde daarmee het nationale record van Zuid- Afrika, dat hij enkele weken geleden op 20.5 seconden had gebracht. In Adelaide, bij de Australische atletiek- kampioenschappen, veroverde Dianne Bur- ge twee titels. Zij won zowel de 100 als 200 metei; in resp. 11.3 en 23.- seconden. LONDEN Het Nederlandse dames- hockeyelftal heeft zaterdagmiddag in Londen met 1-0 verloren van Engeland. Het enige doelpunt werd in de 15e mi nuut door Denise Parrv uit een straf- bully gescoord. Het was voor de Nederlandse dames een zeer eervolle nederlaag. In het met zestigduizend schoolmeisjes bezette Wembley-stadion hebben onze landge noten voortreffelijk tegenstand geboden. Zij namen dadelijk na het begin het initiatief en de aanval, goed geleid door middenvoor Heieen van Rooy, kwam tot enkele gevaarlijke acties, die wel resulteerden in een aantal korte cor ners, maar niet in doelpunten. Toen de Engelse aanvalslinie haar ritme en zelfvertrouwen had gevonden, dreigde er dadelijk gevaar voor Nederland. De nise Parry trof de paal en linksachter Marijke moest op de lijn redding bren gen bij een schot van Verona Nolan. Het was echter uitstel van executie. In de vijftiende minuut gaf Denise Parry Engeland de leiding: 1-0, die het niet meer zou afstaan, al heeft de Engelse defensie menigmaal op instorten ge staan. Want de Nederlandse dames, die hockey-moderne-stijl speelden, kwa men in de tweede helft herhaaldelijk onder zware druk. De aanvallen liepen echter telkens in de cirkel vast op de aldaar samengebundelde Engelse krach ten. Vooral linksachter Kathleen Mal colm en spil Pam Rogers waren voor onze landgenoten schier onneembare hindernissen op de weg naar het Engel se doel. Wel ondernamen in de eind fase de Engelse dames, vooral over links, verscheidene uitvallen, maar de Nederlandse defensie liet zich geen tweede maal passeren. Engeland mocht zich tenslotte gelukkig prijzen met de kleine overwinning op dit bekwame Ne derlandse damesteam, waarin spil An- netje Braat als de centrale figuur, de grote uitblinkster was. Real Sociedad Atletico Madrid, 2 0; Real Madrid Sabadell 20; Mala ga Betis 0—0; Sevilla Valencia 2 0; Pontevedra Cordova 31; Zarago- za Atletico Bilbao 10. Na 24 wedstrijden is de stand: 1. Real Madrid, 34 pnt.; 2. Barcelona, 30 pnt.; 3. Valencia, 29 punten. de, en een schot van de cirkel af van Zlata Rebernjak uit tot 6-1. Ondanks de zes-nul verdediging van Nederland dreigde Zuidslavië al voor de rust een bijzonder grote voorsprong te nemen, een korte opleving aan Nederlandse zijde hield de marge draaglijk. Wil Aarts wist in die periode met een af standsschot de Zuidslavische doelvrou- we te verrassen. Enkele schitterende saves van Gien van Maanen (Athle- ta) voorkwamen zeker schijnende doel punten. De tweede helft begon hoopvol. Adri Meyer bracht de achterstand te rug tot 5-9. Maar daarna trok Zuidsla vië het initiatief tot zich. Met snelle aanvallen werd de Nederlandse verde diging overspeeld. Tot 16-5 vergrootten de Zuidslavische dames hun voorsprong voordat Nederland weer aan bod kwam Zuidslavië geloofde het in de laatste minuten wel en deed het merkbaar kal mer aan. DORDRECHT Het Amsterdamse HDZ heeft zaterdagavond in Dordrecht de Merwede-schaal definitief veroverd. De Amsterdamse dames eindigden za terdag op de eerste plaats vóór het Vlaardingse VZC. Bij de heren ging de schaal voor een jaar naar HPC. De eindstanden: Dames: 1. HDZ, Amsterdam 591,7 pnt. (definitief in bezit van schaal); 2. VZC, Vlaardingen 606,1 pnt.; 3. HPC, Heem stede 608,5 pnt. Heren: HPC 534,4 pnt.; 2. VZC 537,1 pnt.; 3. AZ '1870, Amsterdam 555,1 pnt Standard Racing White 20; Dar ing Lierse SK 10; Antwerp FC Mechelen 12; Charleroi SC Ware- gem 23; Anderlecht Beerschot 3 1; FC Brugge FC Luik 42; Beve- ren Waas Olympic Charleroi 01; St. Truiden Beringen 40. De stand op kop: 1. Anderlecht, 35 pnt., 2. FC Brugge, 33 pnt., 3. Standard 29 punten. Atalanta Bergamo Mantua 20; Fiorentina Napels 30; Internaziona- le Brescia 30; Juventus Caglia- ri 20; Lanerossi AS Roma 00; Sampdoria AC Milan 03; Spal Fer- rare Bologna 13; Varese Torino 0—0. De stand op kop: 1. AC Milan, 34 pnt, 2. Varese en Torino, beide 28 pnt.; 4. Napels. 27 pnt.; 5. Fiorentina, 26 pnt.; 6. Internazionale en Juventus, beide 25 punten. Braga Sporting 31; Academica Porto 11; San Joanense Varzim 20; CUF Guimaraes 11; Tirsen- le Barreirense 32; Leixoes Ben- fica 02; BelenensesSetubal 22. Stand na 19 wedstrijden: 1/2-. Spor ting en Benfica 31 punten; 3. FC Por to 27 punten.

De Vallei | 1968 | | pagina 9