Veenendaals dagblad Auto onder trein: drie doden De kwestie-Vietnam wordt opnieuw bezien Ministerie van Cultuur in Warschau geplunderd Novotny denkt aan aftreden Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei union matrassen Rush voor Senaat: Luchtmacht had schuld aan 447 van 669 aanrijdingen Toestand prof. Oud bevredigend Bij huiszoeking bij Kamerlid Boetes (PSP) pamfletten in beslag genomen Man bekneld in locomotief Tanjoeg: Hanoi Mil praten Komende dagen zachter Gummiknuppels ook tegen vrouwen en kinderen GEVANGENE SPRINGT UIT RAAM EN ONTSNAPT Misschien zondag transplantatie Beschieting over Jordaan BIJ APELDOORN Route van sterrit voerde over onbewaakte De meest makkelijke verf heet EXCVSES Treinbotsing in Engeland BESTORMING A Schaduw-minnend IX KANTONGERECHT: ZIONISTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLE i Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce# „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 12 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 61 Anti-Joods gefluister begint het la waai te overstemmen van de ernstige onlusten in Polen. Sinds het begin van de demonstraties vorige week vrydag, hebben de offici ële nieuwsmedia „oproerkraaiers" en studenten van goedeb huize met klein zielige politieke ambities", de schuld ge geven van de ongeregeldheden. Nu krijgen meer en meer de zionis ten, die ijveren voor een „bondgenoot schap tussen West-Duitsland en Israël", dat de bedoeling heeft Polen te lastereh, de schuld. Het pro-regime dagblad Slowo Pows- zechne drukte een lijst af van een aan tal gearresteerde „organisatoren", van wie vele Joodse namen dragen. In het artikel wordt gezegd dat deze mensen „elkaar regelmatig ontmoeten in het Joodse culturele centrum". Zionisten, vervolgt het artikel, niet in staat de Poolse communistische partij leider Vladyslaf Gomoelka te vergeven „voor diens rechtvaardige veroordeling van de Israëlische agressie van vorig jaar juni", hebben intellectuelen en de jeugd opgezet tegen het regime. APELDOORN Op de onbeveiligde spoorwegovergang Barnewinkel op de lijn Zutphen-Apeldoorn, vlakbij Apel doorn. is gisteravond omstreeks kwart voor tien een personenauto met drie inzittenden tegen een passerende trein gereden. De inzittenden waren allen op slag dood. Het drietal, leerlingen van de Autotechnische School in Apel doorn deed mee aan een sterrit, die door de leerlingenvereniging was geor ganiseerd. De spoorwegovergang was in de route van de rit opgenomen. De slachtoffers zijn de 21-jarige be stuurder T. S. de Boer uit Slootdorp (Wieringermcer), de 24-jarige J. C. Hertly afkomstig uit Paramaribo, die tijdelijk in Apeldoorn verbleef en de 21-jarige J. R. Kuipers uit Amster dam. De auto is door de trein 300 meter meegesleurd. Het treinverkeer was en kele uren geblokkeerd. De aangereden trein werd dermate beschadigd dat de lijn gestoord is. Het treinverkeer vanuit het oosten kan tot Klarenbeek plaatsvinden van waaruit de passagiers met bussen naar Apel doorn worden vervoerd. Arbeiders van een grote autofabrieh. in de Poolse hoofdstad Warschau hebben gisteren een demonstratie gehouden tegen de nu reeds vier dagen durende stu dentendemonstraties tegen het verbod van een toneelstuk waarin anti-Russische uitlatingen voorkomen. Hier een beeld van deze demonstratie waarin borden werden meegevoerd met opschriften „Werk, studeer en wees kalm", „Studenten hou je bij studeren". WASHINGTON De Amerikaanse regering is bezig de hele kwestie-Viëtnam van a tot z onder de loep te nemen. Dean Kusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zei dit gisteren voor de' commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Senaat. Ily voegde er aan toe, dat hy er op dat ogchUik niet meer over kon zeggen. Senator Albert Gore uit Tennessee had Rusk gevraagd of de Amerikaanse regering aan een herziening bezig was voor haar Viëtnamese politiek en of generaal Westmoreland, de Amerikaan se commandant in Viëtnam, had ver zocht om een aanvullende troepen macht van tweehonderdduizend man. Daarop zei Rusk dat de regering Johnson de hele Viëtnamese kwestie op nieuw aan het beschouwen is en dat president Johnson op dit ogenblik geen aanbeveling tot uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht in Viëtnam in behandeling heeft. Rusk voegde er aan toe dat hij zon dag no,g met president Johnson had ge sproken. Deze had hem toen gezegd dat hij niet tot nieuwe conclusies was ge komen. Minister Rusk gaf toe dat het jongste communistische offensief in Viëtnam het pacificatieprogramma in Zuid-Viët- nam ernstig had ontregeld. Medewer kers aan het pfogramma moesten naar de steden worden gerepatrieerd, de ver bindingen waren op vele plaatsen ver broken en verscheidene dorpen die in het ontwikkelingsprogramma waren op genomen bevonden zich op het ogen blik in handen van de Viët-Cong, zo deelde Rusk mee. Eerder had senator William Ful- bright, voorzitter van de Senaatscom missie gezegd dat de effecten van de Amerikaanse politiek in Viëtnam zowel m eigen land als daarbuiten niet an ders dan „rampzalig" konden worden genoemd. ADVERTENTIE DEN HAAG Bij 477 van de 669 ongelukken waarbij vorig jaar voertui gen van de Koninklijke Luchtmacht waren betrokken, lag de schuld bij de luchtmacht. Acht ongelukken waren te wijten aan inhalen, 33 aan te hard rijden, 32 aan slippen en 140 aan achteruitrijden. Dat meldt Veilig Vliegen, het orgaan van de sectie vlieg- en bedrijfsveilig heid van de luchtmachtstaf. Met mili taire voertuigen van de luchtmacht is vorig jaar ongeveer dertig miljoen ki lometer afgelegd. Een persoon kwam bij de ongelukken om het leven. Morgen zal minister van Defensie Bohumir Lomsky op een kabinetsver gadering de vlucht van Sejna die met Novotny bevriend was moeten ver klaren. Blijkbaar geeft men voorlopig de voorkeur aan openlijke kritiek op No votny, in de hoop dat hij zelf zal zor gen voor een elegante oplossing door bij voorbeeld „met ziekteverlof" te gaan. Het partijblad, Rude Pravo, schrijft letterlijk: „In het verleden zijn tallo ze malen veranderingen haastig uitge voerd. Het groptste gevaar van een nieuwe politiek is dat men haar ten uitvoer wil brengen met oude metho den." i Deze maand nog komt de partijlei ding bijeen om de nieuwe, liberale, koers te bespreken. Volgens de grond wet kan echter niemand en niets de president dwingen zijn functies op te geven. Wanneer Novotny weigert heen te gaan, zal het liberalisatieprogram ma vertraagd worden. Michaël Pecho, lid van het secreta riaat van de communistische partij in Slowakije, heeft voor radio-Bratislava aangekondigd, dat de staatspolitie in Tsjecho-Slowakije sterk aan macht zal inboeten. Hij vond dat alle emigranten die zich niet aan zware vergrijpen hebben schuldig gemaakt, moeten wor den uitgenodigd naar het land terug te keren, om mee te werken aan de op bouw van een nieuwe socialistische re publiek. Ook zouden allen die ten on rechte gevangen zijn gezet, moeten worden gerehabiliteerd en in hun func ties hersteld. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vandaag als nog erkend, dat de politie te hard is opgetreden bij de studentenbetoging in november te Praag. In een communiqué waaruit de nieu we geest in het land blijkt werd ge zegd dat „het niet mogelijk is het op treden van sommige leden van de po litie tegen de studenten goed te praten, integendeel, zij verdienen een ernstige terechlw,Ijzing". Hieraan werd toegevoegd dat „ver ontschuldigingen aangeboden zijn of zullen worden, aan alle studenten die onrechtvaardig door de politie behan deld. Zij zullen schadevergoeding krij gen." Het communiqué geeft de schuld voor het gebeurde aan „de politieke gedragslijn in die tijd toen de stalinis tische Antonin Novotny nog partijleider was". Bij de botsing.in november zijn 13 studenten en drie agenten gewond. De verwondingen van twee van de studen ten waren ernstig. Het communiqué gaf een uitvoerige beschrijving van de botsing welke ge volgd was nadat een 1500 studenten de stad waren ingetrokken, om te protes teren tegen de slechte verlichting en verwarming van hun slaapzalen. Een aantal politieagenten had gummistok ken en kleine traangasspuitbussen ge bruikt om de studenten te verspreiden. Vertegenwoordigers van de studen ten hadden herhaaldelijk geëist dat 'n onderzoek zou worden ingesteld naar 't politieoptreden. HEILOO Gisteravond is bij het Eer ste Kamerlid O. M. Boetes van de PSP in zjjn woning in Heiloo huis zoeking verricht door een rechter, een officier van justitie en de grif fier van de arrondissementsrecht bank te Alkmaar, die hierbij werden vergezeld door lechercheurs en ge- uniformeerde politiemannen. Men zocht en vond in het huis van de heer Boetes pamfletten met vermel ding van de woorden van prof. Dell- gaauw, dat president Johnson vol gens de uitspraken van de tribunalen van Neurenberg en Tokio als oor logsmisdadiger moet worden be schouwd. Voorts werd een spandoekje met woor den van gelijke strekking gevonden. In verband met deze vondst werd proces-verbaal opgemaakt tegen de heer Boetes. Deze heeft verklaard, dat mannen van justitie en politie, ne gen in totaal, omstreeks half zeven in zijn woning waren gearriveerd, toen hij niet thuis was. Mevrouw Boetes wist haar man, toen hij met zijn au to voor de woning aankwam te waar schuwen, waarop de heer Boetes ach teruit de oprit weer afreed om de cir ca 500 pamfletten, die hij in zijn au to had elders „in veiligheid" te bren gen. ADVERTENTIE ROTTERDAM De gezondheids toestand van prof. mr. P. J. Oud. die sinds vorige week in het Rotterdamse Havenziekenhuis ligt, was gisteravond bevredigend. Prof. Oud. die 81 jaar is, en sinds 1963 minister van staat is, -heeft een operatie ondergaan wegens moeilijkhe den in de bloedsomloop. Voorts lijdt hij aan een longontsteking. Gisteravond maakte het ziekenhuis bekend, „dat er geen enkele aanlei ding tot zorg is. De toestand van de patiënt is goed". PETERBOROUGH Bij Peterbo rough in Engeland zijn maandagavond twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Volgens de eerste be richten zijn er twee mensen om het le ven gekomen en verscheidene gewond geraakt. Brandweerlieden waren vanmorgen in alle vroegte nog bezig te pogen een man uit het wrak van een van de trei nen te bevrijden. Naast de opgesloten man bevinden zich de lijken van twee van zijn collega's. Slechts een brandweerman tegelijk kan zijn snijbrander gebruiken, uit vrees dat twee goederenwagons met cement, die in evenwicht hangen bo ven de verwrongen cabine van de die sellocomotief en die zeker 50 ton we gen, in beweging zullen komen. Een politieman dacht dat de redding van de man nog wel een tijd in beslag zal nemen. De drie mannen bevonden zich in de cabine van een trein met een lading as, die op een stilstaande goederen trein reed. Negen uur na de botsing zat de man nog steeds opgesloten. Gedurende de nacht kreeg hij boterhammen te eten en werden hem koppen thee toege reikt, terwijl de brandweerlieden om hem heen bezig waren met hun snij- BELGRADO Hanoi is bereid tol onderhandelingen met Washington, als de V.S. onvoorwaardelijk de bombarde menten en andere oorlogshandelingen tegen Noord-Viëtnam staken, zo bericht het Joegoslavische persbureau Tan- joeg uit Peking. De correspondent meldde dat dit de inhoud was van een commentaar van radio-Hanoi dat aan de buitenlandse diplomatieke missies in Peking is toegestuurd. (Van onze weerkundige medewerker) ff et is een koud nachtje geworden! Op de Veluwe kwam het tot vier graden vorst, in Twente en Noord- Drente tot zes graden. Deze lage temperaturen de laagste sinds 26 februari deden zich voor onder 'n rug van hoge druk, die snel tot ontwikkeling was gekomen. Er tekenen zich nu veranderingen in de weerstaestand af. Het oude hoge- drukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden, dat zo lang de aan voer van poollucht heeft bevorderd, trekt zich naar het zuiden terug, waardoor er ruimte is gekomen voor een stroming van zachtere oceaan- lucht, waarin het kwik vandaag op de Britse eilanden al tot tien a twaalf graden C. oploopt. Het is te verwachten dat deze zachtere stroming ook tot onze omgeving zal doordringen, wat morgen gepaard gaat met veel bewolking en kans op regen. De wind gaat naar de west- tot zuid westhoek terug en neemt later toe, maar in de komende nacht zal het nog eenmaal tot lichte vorst kunnen ko men. POLEN VECHTEN MET POLITIE WARSCHAU Honderden demonstranten hebben gisteravond het Poolse mi nisterie van Culturele Zaken geplunderd. Zij verdedigden zich tegen de politie, die hen trachte te verjagen, met afgebroken stoel- en tafelpoten. Eerder op de dag hadden meer dan tienduizend demonstranten vrywel ononder broken slag geleverd met politie en hulppolitie, die waren geM-apend met knup-, pels en traanga.- granaten. De gevechten Woedden nu niet. zoals de vorige dagen, aTleen by de universiteiten, maar ook by het hoofdkwartier van de communisti sche party. PRAAG Volgens communistische kringen in Praag, overweegt president Anto nin Novotny af te treden, onder de sterke druk van de militairen en de hervor mingsgezinde elementen in de party. De Tsjecho-Slowaakse president, in januari als partyleider al vervangen door Alexander Dubcek, heeft de afgelopen weken geprobeerd de krachten die hem nog steunen, om zich heen te verzamelen, maar na het uitwijken van generaal-majoor Jan Sejna naar Amerika zijn volgens waarnemers zyn dagen politiek gezien geteld. De hulppolitié, die overal waar zij op trad, werd uitgescholden voor „Gesta po", droeg stalen helmen en knuppel de er genadeloos op los, daarbij ook vrouwen en kinderen niet ontziend. Het begon gisteren met een goedmoe dige en rustige betoging bij de universi teit, waar vertegenwoordigers van de studenten en van de leiding van de uni versiteit vergaderden over middelen om verdere onrust te voorkomen. De menigte groeide echter zo sterk aan, dat er ten slotte vele duizenden op de been waren. De politie begon toen, geholpen door de hulppolitie, die herkenbaar was aan armbanden, de straten en pleinen schoon te vegen. Het publiek verzette zich, de politie voerde charges uit en het duurde niet lang of de strijd golfde heen en weer van straat tot straat. De politie sloeg erop los met gummiknuppels, maar moest hier en daar wijken. Daarop wer den traangasgranaten gegooid in de menigte, die hoestend en proestend, zo goed zij kon, de granaten opraapte en terugsmeet. Vlak voor de bestorming van het mi nisterie van Culturele Zaken was er al eeh poging gedaan om het partijhoofd kwartier te bezetten. De demonstranten stuitten daar echter op een zo grote po litiemacht, dat zij het gebouw niet bin nen konden dringen. Traangas dreef hen uiteen. Ook het ministerie werd tenslotte ont zet. Politie drong het gebouw van de achterkant binnen, zodat de studenten tussen twee vuren kwamen te zitten. Met traangas werden zij uit het geru- ineerde gebouw gejaagd. Bij de vechtpartijen in de loop van het weekeinde zijn 58 mensen gewond geraakt, onder wie 28 politiemannen. Warschause bladen meldden maan dag, dat er bij de leiders van de beto gingen studenten zijn wier vaders be langrijke overheidsfuncties bekleden. Een van hen is Henry Szlaifer, de zoon van een van Polens officiële censoren. Szlaifer jr mag als straf voor deelne ming aan een betoging, voorlopig geen colleges volgen. Op de bijeenkomst in het universiteitsgebouw is een resolu tie ingediend, waarin onder meer in trekking van de strafmaatregel tegen Szlaifer en stopzetting van het werk van de tuchtcommissie van de univér- siteit worden geëist. In een verzoek schrift wordt verder verzocht de naam bekend te maken van degene die de le den van de militie vrijdag bevolen heeft naar de universiteit te gaan en daar de terreinen binnen te dringen. De studenten hebben in hun resolutie ook de vrijlating van de gearresteerden geëist. Intussen zijn er in verscheidene War schause fabrieken protestbijeenkomsten gehouden, gericht tegen de „onverant woordelijke elementen die de openbare orde verstoren". Men drong erop aan dat de studenten „zich bij hun studie houden." Kardinaal Wyszynski, en Poolse pri maat, moest afzien van een voorgeno men preek in de St. Anna kerk bij de universiteit, als gevolg van de gewei- l bloeit de taxus, waar we gisteren even bij stilstonden, het eerst van onze naaldendragers, toch zijn hazel en els veel meer spectaculair door hun lichte, wemelende lentetoets. De venijnboom is donker, haast zwaar moedig van uiterlijk en staat in zijn groep niet zelden onder het schut van andere bomen in zonloze kasteelper- ken, want hij leeft vanouds in de schaduw en verbergt bescheiden bloem en vrucht aan de onderkant der naal den. Wanneer ik er zo bij sta, verwon dert het mij niet, dat deze sombere boom aan de goden der onderwereld gewijd was en uit lang-vervlogen tijden stamt. Ook zouden onze voor vaderen zich in het veld ongaarne te slapen leggen onder een taxus, want reeds zijn schaduw brengt speciaal in de bloei ziekte en ongeluk. De Engelse dichter Tennyson kwam tot lyrische ontboezeming, toen hij met zijn stok het stuifmeel uit zo'n „wach ter over rustende gebeenten" lustig liet dwarrelen. Ge kunt het in maart bij droeg, zonnig Weer herhalen; bij nevel en regen sluiten de bloemen, zich. We vinden de taxus overigens zelden echt in 't wild; bijna alle komen uit de kwekerij. Ze zijn taai, leven heel lang en er wordt door dendrologen zelfs een ouderdom van een paar duizend jaar voor mogelijk gehouden. Dr. ir. B. K. Boom noemt hen vanouds heilig wegens het altijd-groene karak ter (symbool van het eeuwige leven), gevreesd om hun giftigheid en nuttig door de hoge kwaliteit van het hout. Door de eeuwen heen heeft de venijn boom een belangrijke rol onder de Westeuropese volken gespeeld. Hij sprak dcor tal van eigenschappen sterk tot hun verbeelding en voedde bijgelovige vrees soms tot een be angstigend hoogtepunt. 12 maart '68 A. B. WIGMAN EINDHOVEN Gistermiddag om streeks half vier heeft een gevangene de 24-jarige H. M. kans gezien uit het gebouw van het kantongerecht in Eindhoven te ontsnappen. De man. die in Den Haag een gevangenisstraf van drie jaar moest uitzitten, is van drie meter hoogte uit een raam ge sprongen. Tot op heden is hij spoor loos. De man was 's morgens, begeleid cfoor twee leden van de parketgroep van de rijkspolitie van Den Haag naar Eindhoven gebracht. Voor de kanton rechter aldaar moest hij verschijnen terzake van een tenuitvoerlegging van een voorwaardelijk vonnis. Na de zitting kreeg de man toestem ming even met enkele familieleden te spreken. In een kamer op de eer ste etage van het gebouw zaten zijn zuster, zwager en twee kinderen. De man is uit een raam van deze kamer, drie.meter hoog, naar beneden ge sprongen. De twee leden van de par ketgroep van de rijkspolitie in Den Haag, die voor het gebouw stonden, zagen de man uit het raam springen. Voor zij bij hem waren, was hij ver dwenen. De politie in Eindhoven vermoedt, dat een auto heeft klaargestaan. Ook de familieleden van M., zijn zuster met haar man en twee kinderen waren verdwenen. Een verhoor van deze familieleden, die in Eindhoven hun domicilie hebben, heeft niets opgele verd. H. M. zat in de strafgevangenis te Scheveningen een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek uit terzake van diefstal met braak en inklimming. Zijn straftijd zou 27 juni 1969 om zijn. NEW YORK De Zuidafrikaanse chirurg Christian Barnard heeft maan dagavond in New York in antwoord op vragen gezegd, dat hij misschien zon dag al een nieuwe harttransplantatie zal verrichten. Wie de patiënt zou zijn wist hij nog niet. „Het gaat erom wie het hardst een nieuw hart nodig heeft" zei hij. Dr. Barnard sprak op het vliegveld Kennedy bij aankomst uit Chicago, waar hij eerder op de dag op een bij eenkomst had gezegd te verwachten, dat hij Philip Blaiberg de enige die tot dusver met een ruilhart in leven is gebleven nog deze week uit het Groote-Schuurziekenhuis in Kaapstad kan ontslaan, circa tachtig dagen na de operatie. Barnard, die een reis door Amerika heeft gemaakt, gaat nu eerst nog naar Lissabon en keert don derdag naar Zuid-Afrika terug. TEL AVIV Israëlische strijdkrach ten hebben vanmorgen in alle vroegte voor de tweede achtereenvolgende dag machinegeweervuur uitgewisseld met Jordaanse stellingen aan de andere kant van de Jordaan. Het Israëlische leger deelt mee, dat de Israëli onder vuur werden genomen nadat een patrouille strijd had gele verd met een groep infiltranten, die de rivier overstak bij Fott Mandassa, 6 km ten noorden van de Allenby brug. Een van de infiltranten werd gedood. De rest vluchtte terug over de Jordaan. In het legercommuniqué stond dat 'n uur later door de Jordaniërs het vuur werd geopend. De Israëli beantwoord den de beschieting. Over eventuele slachtoffers werd niets gezegd. Maandagmorgen had een machinege weerduel plaats bij Naharayim iets meer naar het noorden, nadat een pa trouille een bende Arabische terroristen had uitgeschakeld, die het Beisan dal was binnengedrongen. dadigheid vlak voor de ingang van de kerk. De gelovigen werd meegedeeld dat de kardinaal, die zich reeds lang tegen het regeringsbeleid keert, niet zou spre ken om te voorkomen dat de toestand nog verergerd zou worden. De ongeregeldheden waren de ergste sinds 1957 toen protesten wegens de sluiting van een liberaal studentenblad leidde tot ongeregeldheden gedurende drie dagen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1