Goed (film-)werk Beurs van Amsterdam Internationals prijshoudend UIT DE KERKEN VANAVOND Linda Christian is ernstig ziek Tsjechisch schrijver mag terug keren MORGEN Wisselmarkt RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S FINANCIËLE NOTITIES EMS geen gevaar voor Westlandsehe Hoofdkantoor HBM naar Rijswijk PILOOT STORM I RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Dl VI DEIS D VOORSTELLEN HolL Soc. Slavenburg KJCPL KPM Pagina 2' DINSDAG 12 MAART 1968 133 Een ogenblik werd zijn geest helder, als hi een laatste krachtsinspanning. Hij ging met moei te rechtop zitten en keek langs zijn lang, mager lichaam. Zijn voeten schenen eindeloos ver van hem weg. Hij trachtte op te staan. „Verdraaid!" bromde hij, „ik wil..." maar hij viel uitgeput in de kussens terug: Het werd nu zeer don ker. Iemand stak het licht aan. Hij voelde een hand op zijn voorhoofd. Een liefhebbend gezicht boog zich over hem heen. Hij zag twee ogen, die hem aankeken. „Amadeus, liefste, herken je me niet?" Hij hoorde zichzelf kreunen. Toén hij zich uitstrekte, was het, of zijn gewrichten van rood gloeiend ijzer waren. Van verre bereikten hem de stemmen van Melchior en Lionel. Wat deden zij toch? Trokken zij hem uit het meer? Hij zag de koppen van vissen om zich. Even later boog een man een vreemdeling, zich over hem heen. Hij had twee buisjes in de oren. Hij voelde, dat zijn hoofd opge tild werd en hij slikte iets brandends ln, dat een warme gloed over zijn gehele lichaam verspreidde. HOOFDSTUK XVIII De volgende morgen hing er een grijze mist. Gedurende de nacht was er wat sneeuw gevallen, maar de zon had deze spoedig doen smelten. De lucht was fris met de wonderlijke zwoelte, die het komende voorjaar aankondigt. Amadeus lag in het don ker met een hevige zenuwkoorts. Pau line zat op een oude bank voor het raam van de aangrenzende kamer. Voor haar hadden vele boerenge slachten door dat raam gekeken. De uitdrukking van haar gezicht was vastbesloten, zoals van een schipper, die zijn schip in nood weet. Zij ver wachtte zuster Frederica uit Bern. Zij herinnerde zich de lieve vróuw zeer goed, die haar enkele jaren ge leden verpleegd had. Die periode uit haar leven scheen weggewist te zijn, doch zuster Frederica met haar prachtige huid, haar goudbruin haar, dat koket uitkwam onder het witte gesteven kapje met een klein rood geborduurd kruis, was gebleven. Amadeus zou het prettig vinden naar haar te kijken, want hij hield van al les wat mooi was. Er was veel te doen. Hij had eigenlijk naar het hos pitaal gebracht moeten worden, maar daarvoor was het nu te laat. De koorts was te hoog. Even na tienen kwam Mitzi met de verpleegster binnen. Zij was naar het station in Muttenthal gegaan om haar te halen. Men be hoefde slechts naar alle bedrukte ge zichten van de mannen en vrouwen uit het district te kijken, om de ernst van Amadeus' toestand in te zien. Velen kwamen gedurende de dag naar het kleine huis, velen ook 's avonds, om fluisterend naar hem te vragen of alle mogelijke genees middelen aan te raden, maar nie mand werd bij hem toegelaten en de bezoekers gingen op hun tenen weg, om de zieke vooral niet te sto ren. Er kwamen nachten, waarin zelfs zuster Frederica ongerust werd. Ze sloot dan de deur, om te verhin deren dat Pauline, die al haar tijd in het huis doorbracht, zou horen, hoe haar dierbare patiënt met zijn tanden knarste en luid steunde. Er werd een specialist uit Bern ontbo den. Hij bleef de nacht over en gaf Amadeus injecties. Hij haalde de schouders op, keek ernstig en zei wei nig. Pauline zat op de kleine bank en wachtte. Zij beet op haar zakdoek, anders uitte zij haar gevoelens niet. Zij moest op zichzelf passen. Zij moest sterk blijven, want Amadeus had haar nodig. Twaalf dagen lang verkeerde hij in 'n toestand van vol slagen uitputting. Dikwijls sprak hij wartaal en riep zo vaak naar een man, Wieland Kurz, dat Pauline en de verpleegster er met Lionel over spraken. Deze krabde zich op het hoofd. „Dat is de beeldhouwer ja, dat is Wieland Kurz. Hij is zeer bekend en woont in Zürich, geloof ik". En zij maakten gissingen, totdat Pauline de oplossing vond. „Amadeus heeft me over de bas reliëfs van maestro Ignatio gespro ken. Hij herhaalde steeds, dat hij die aan de elektrische centrale moest plaatsen vóór de opening in juni. Het is mogelijk, dat Wieland Kurz dit in zijn dromen voor hem doet of hij wil het misschien graag. Laten we in elk geval trachten met die man in aanraking te komen". Zij vonden zijn naam in het telefoon boek. Hij scheen direct te begrijpen waarover het ging. Hij was een oude vriend van Amadeus, zei hij en Ama- 2 deus had hem over de bas-reliëfs ge- sproken en gevraagd om hem, als hij tijd had, te helpen. Lionel greep de telefoon. „Komt u dadelijk hierheen. De heleboel moet in kisten van de dam worden ge haald. Müller staat met één been in het graf. Als wij hem vertellen, dat u komt, bedenkt hij zich misschien en trekt zijn voet terug. Hij ver trouwt het werk klaarblijkelijk alleen aan u toe". Wieland Kurz beloofde, dat hij on middellijk zou komen. Op de 15e dag zat Pauline laat in de avond aan Amadeus' bed. Zij ver heelde zuster Frederica niet, dat zij zich erop voorbereidde, de man, die zij liefhad, te verliezen. Zij beefde bij de gedachte, doch behield zelfs nu nog haar zelfbeheersing. Zij hield Ama deus' hand in de hare. Het was een magere, tengere hand. Vanuit de schemering, die om hen heen waarde, sprak hij fluisterende woorden. Hij sprak van voorbije tijden en Afrika. Soms verstond zij enkele woorden, soms rustten haar ogen op zijn lip pen om de onverstaanbare taal daar van te kunnen aflezen. Elk woord was een kostbare gift voor haar. „De rook stijgt op", fluisterde hij, „mensen in het bos, bij de rivier met de palmen. Vogels bijen de zon gaat rood onder. Mannen en vrouwen dansen niet elkaar..." Pauline was alleen met hem. Zij boog zich naar hem toe en kuste hem zacht op de lippen. Zij kon het in de kleine kamer niet langer uithou den en ging naar buiten, de nacht in. Zij kon hem niet opgeven. Het was onmogelijk. Hij moest blijven le ven. Snel liep zij naar het huis te rug. De deur naar zijn kamer was gesloten. Zuster Frederica was bij hem, maar toen zij Pauline hoorde aankomen, kwam zij de ziekenkamer uit. Haar gezicht stond rustig en zij legde een vinger tegen haar lippen. „Zijn temperatuur is gedaald", zei ze, „en hij is in slaap gevallen". Zij legde haar hand licht op Pauli nes schouder. „Ik zou ook maar naar bed gaan". Pauline keek de verpleegster aan en wist, dat deze ogen geen onwaar heid konden vertellen. HOOFDSTUK XIX In het midden van de maand mei werd Amadeus naar zijn hut gebracht. Men droeg hem de honderden treden van de Gandhi-rots op. Een glimlach speelde om zijn lippen over de ver ontschuldigingen van de mannen, als ze de stoel even deden schokken. Een jonge, zwarte Schotse terrier, die een zijner vrienden hem vanuit En geland gezonden had, liep achter de kleine groep aan. Hij sprong van rots tot rots en stond nu en dan stil, alsof hij zich over de uitgestrektheid der bergen verbaasde. Amadeus riep hem: „Tatters, Tatters", en de hond sprong luid blaffend om hen heen. (Wordt vervolgd) 3759. In de bungalow konden de vrienden toch geen rust vinden en daarom reden zij voor de zoveelste maal maar weer naar de bunker. „Jullie laten je te vlug uit 't veld slaan!" vond professor Dubois. „Dit is een experiment, moet je niet vergeten. De tijdlimiet van zes uren, die Buck nodig had om terug te keren binnen het oude krachtscherm, is nog lang niet verstre ken!" Bij de Pillendoos aangekomen, begaven Arend en Buck zich naar het platte, ronde dak, wellicht in de hoop, vanaf die hoogte hun verloren vriend eerder te ontdekken. „Ik heb er toch 'n hard hoofd in, deze keer", mompelde Buck, „want hoe zou David kunnen terugkeren? Zijn apparaat kan niet teruggeschakeld worden, dus blijft hij maar altijd door groeien, totdat zijn zuurstoftanks leeg zijn". Arend stuurde over de zon-gestoofde woestijn, die op ieder uur van de dag een ander aspect bood. Vooral die verweerde rotsformaties maakten het geheel tot een fantastisch panorama. Het viel moeilijk ie bedenken, dat zij eens de bodem van een geweldige oceaan vormden! Miljoenen jaren ge leden moest dat geweest zijnOnnomoelijk ver weg, in een andere kosmos, schrok David Lodge op uit zijn gemijmer en sprong meteen overeind, toen hij het wa ter aan zijn voeten van de oever zag wegtrekken, om in een serie grote vloedgolven terug te komen rollen...! 45. Als Rechter Tie enkele minuten behoedzaam voortgeslopen is langs de kant van de weg, zonder on raad te bespeuren, overwint hij zijn bezorgdheid. Mis schien hadden de dragers wel opdracht gekregen van Vrouwe Hortensia om hem midden in het bos af te zetten. Misschien was ze bang dat het argwaan zou wekken als hij in een palankijn van het paleis zou worden teruggebracht naar de herberg. Maar als de Rechter een zware, noestige tak ziet liggen, raapt hij hem toch maar op. Je kunt nooit weten. Hij nadert nu de stad, het bos wordt minder dicht en verderop ziet hij al een lemen gebouwtje, dat de voorraadschuur moet zijn van een handelaar uit de stad. De verdwij ning van zijn zwaard is eigenlijk ook wel verklaar baar, bedenkt de Rechter. Een officier van de Garde kan het onder de bank hebben gevonden en in beslag genomen. Strikt genomen had hij zijn zwaard tenslotte niet mogen meenemen naar het paleis. Hij moest wel zorgen dat hij het terugkreeg. Regendraak is een be roemd zwaard, dat al sinds vele generaties in zijn fa milie is. Rechter Tie begint juist te geloven dat zijn vrees voor een overval ongegrond was, als drie gewa pende boeven tevoorschijn springen uit de voorraad schuur. 56. Een hevig plons en de batiscaaf verdween onder de waterspiegel. Niemand dacht eraan, dat het vlieg tuig nog wel eens een derde aanval op de boot zou kun nen ondernemen en iedereen snelde naar de verschan sing. Van de bol was echter niets meer te zien. Slechts enkele luchtbellen en waterkringen toonden de plaats aan, waar de batiscaaf ten onder gegaan was. „Adde ren gebroed!" schreeuwde de kapitein die door het schieten uit zijn slaapje gewekt was en die nu in zijn borstrok 't dek kwam opgerend. „Mijn bol! Mijn batis caaf! Met man en muis vergaan!" jammerde Starre- veld. „En Taks die zo veel voor mij gedaan heeft weet niet hoe hij het ding weer boven moet brengen! Oh, oh, oh! Wat moet ik beginnen?" En wanhopig liet Starreveld zich op het dek neervallen waar hij met 't hoofd in de handen zitten bleef. Net gierde 't toestel vóór de derde maal over doch ditmaal zonder te schie ten en verdween toen snel in zuidelijke richting. „Wat nu?" bromde de kapitein. „Ik ben een bootshaak als ik begrijp wat die kerels tegen ons hadden!" „Ja, wat nu?" zuchtte Starreveld moedeloos. „Kon ik Taks maar op de nof andere maniér bereiken." En toen dacht hij opeens aan de telefoonverbinding met de ba tiscaaf. Dat een rooms-katholieke omroep als de KRO gisteravond het grootste ge deelte van een film van een commu nistische cineast op het televisiescherm bracht, zal niet zo verwonderlijk zijn geweest voor degenen die aalmoezenier Groenendijk eerder op de avond voor de KRO-caméra's hadden horen plei ten voor samenwerking tussen christe nen en communisten met het oog op het voortbestaan van de wereld, voor dege nen die in „Kenmerk" het protest van een aantal kerken tegen de Amerikaan se bombardementen op Viëtnam had den vernomen en voor degenen, die in „Achter het nieuws" iets hadden opge vangen over herziening van de Ameri kaanse Viëtnam-politiek. „De zeventiende breedtegraad" bleek inderdaad, zoals Joris Ivens ook reeds had aangekondigd, een film tegen de Amerikaanse agressie in Viëtnam te zijn. Geen protest in de vorm van een wild betoog in woord en beeld, maar een protest in de vorm van een, in ci neastisch opzicht vaak meesterlijk ge dane, constatering van even eenvoudige als harde, en juist daardoor welspreken de, feiten: de strijd van een groot aan tal mensen, die met opmerkelijk veel doorzettingsvermogen en optimisme een eigen bestaansminimum tegenover een vijandige macht trachten te hand haven of telkens opnieuw op te bou wen. Toch vormden de vele macabere, toch niet al te „sensationele" beelden (huilende of tot de strijd opgeleide kin deren. doden, een verwoeste stad, schuilkelders, gevechten, etc.) niet al leen maar een protest tegen het Ame rikaanse optreden in Viëtnam doch ook een protest tegen de oorlog in het algemeen. Het doet er niet toe, tot welke natie een aantal zich in oorlog bevindende mannen, vrouwen en kinderen behoren. Zij zijn onze door tragiek getroffen me demensen. Een vergelijking van Ivens' veel „understatement" bevattende me demensen-verfilming in „De zeventien de breedtegraad" met die van Haanstra in „Alleman" is dan ook niet zo bizar en ongepast als het lijkt. Hoewel: als tv-kijker in de welvaartsstaat van Alle man ervaar je bij het zien van „De ze ventiende breedtegraad" pijnlijk het contrast tussen het nogal weldoorvoede en vrij goede leven van de Nederlan ders anno 1968 en het moeilijke bestaan van hun tijdgenoten in Viëtnam of in welk ander land ook, waar strijd wordt geleverd. Opmerkingen uit het commen taar in Ivens' film als „Wie op het erg ste is voorbereid, behoudt altijd het initiatief" en „De enige ware verdedi ging is de aanval" kennen wij Neder landers, sedert 1945 dan ook nog uit sluitend uit voorbeschouwingen van „belangrijke" voetbalwedstrijden. In „De zeventiende breedtegraad" bege leiden zij echter de weergave van een strijd op leven en dood. „We denken aan voorbije dagen. We geven ons bloed en ons zweet," aldus een citaat uit een fragment van een to neelvoorstelling in de film van Ivens. Het is te hopen, dat alle bij een oorlog betrokken mensen, met name die in Viëtnam, zullen blijven onthouden en eenmaal (al dan niet voor het eerst) zullen mogen beleven, hoe groot het goed is, waarvoor zij hun bloed en hun zweet wensen te geven. Als „De zeven tiende breedtegraad" die hoop bij ve len heeft doen ontstaan en misschien ook op een andere wijze indirect tot echte vrede heeft bijgedragen of nog zal bijdragen, dan heeft de maker hoe men ook «vfer zijn visie op de strijd in Viëtnam moge denken met deze film én als artistiek produkt én „communicatiemiddel" goéd werk gele verd. J. v. d. K. Geref. Kerken: Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Pijnacker en Nootdorp F. J. Jonkhof, emerituspredikant te Rotter dam. Examens: Aan de V.U. te Amsterdam slaagde voor het kand. ex. theologie de heer A. van der Heide te Amsterdam. Voor het doet. ex. theologie slaagde ds. Sutarno te Amstelveen. Chr. Geref. Kerken: Beroepen te Zaandam: H. Biesma te Stadskanaal. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Metropole ork. 18.20 Uit zending v.d. BP. 18.30 Nws. 18.46 Act 19.05 Li. instr. ensemble met solisten. 19.40 Conciliepostbus, lezing. 19.45 Zoe kend geloven: Godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Judas Maccabeus, orato rium van Handel (deel 3), koor van de Ned. Handel Ver., radio kamerork. en sol. 20.50 Gesprekken op dinsdag: inter view met Noord- en Zuidnederlandse schrijvers. 21.05 Leipziger Gewandhaus Ork. en sol. (opn.): klass. en mod. muz. 22.00 Kunst: cult. pr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: Muz. lezing. 23.00 Contekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: Liedjespr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Pro- menade-ork. en zangsol.: am.muz. 19.00 Trefpunt: discussierubr. voor act. za ken. 19.30 Nws. 19.35 Tot uw orders: gev pr. voor de mil. 20.40 Stereo: Li. gr.muz. 21.00 Stereo: Ballroomork. 21.20 Jazz-Spectrum 22.00 De Anschluss - 12 maart 1938 - Oostenrijk, doe. pr. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Ste reo: Muz. v. deze eeuw (opn.). 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 10.20-12.00 Schooltv. 18.50 Pipo de Clown. 18.56 STER: reel. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. AVRO: 19.06 In kleur: De vliegende non, tv-feuill. Tweemaal min is plus. 19.32 Doe. tv- film over Admiral Byrd. STER: 19.56 reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 Televizier. 20.45 In kleur: Amsterdam in muz.: Ned. top talent, li. muz.pr. 21.50 Mijnheer, wat zeg je van mijn kippen: pr. over de boer en zijn kippen. Bond §onder naam: U (w)eet goedmiljoenen eten niet! NTS: 22.30 Journ. 22.35-23.35 De bezet ting ter discussie. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Gown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. 19.03 In kleur: Suriname en Ned. Antillen, film- ber. 19.15 Van gewest tot gewest. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: dl. 20. Verken ningen van de geest, wetenschappelijke doe. 20.00 Journ. STER: 2Q.16 Reclame NTS: 20.20 Kleur: Dubbelspion, film, afl. Rumoer in het klooster. 21.10 Denk- Beeld: Hoek kiest Amerika zijn nieuwe president?, inf. uitz. 22.00 Tweeduuster: Wiloughy! Uitstappen!, tv-film 22.25- 22.30 Journaal. ROME Linda Christian, de interna tionale filmster van Nederlandse af komst, is zondag in ernstig overspannen toestand in een neuro-psychiatrische kliniek in Rome opgenomen. Zij werd met een ambulance uit haar woning meegenomen, nadat daar ettelijke voor werpen, waaronder haar hond, uit het raam waten gevlogen. Het dier stierf aan zijn verwondingen. PRAAG De Tsjechoslowaakse schrijver Ladislav Mnacko zal niet ver volgd worden wanneer hij naar huis te rugkeert, heeft het vakbondsblad Praca zaterdag geschreven. Aan Mnacko wer den vorig jaar zijn staatsburgerschap en lidmaatschap van de partij ontnomen nadat hij tijdens de oorlog in het mid den-oosten Israël had bezocht. Volgens het blad is geen enkele officier van justitie in het land van plan tot vervol ging van de schrijver over te gaan. Mnacko woont nu in Wenen, waar hij werkt aan de publikatie van zijn boek „De agressors". HILVERSUM I. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord 7.15 Stereo: moderne grammofoonmu- ziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen (gr.) 8.00 Nws. TROS: 8.11 Lichte grammofoonmu- ziek en praatje. 9.10 Muziek uit Peru. 9.35 Waterstanden. 9.4 Voor de kleu ters. 9.55 Klassieke grammofoonmuz. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws 11.02 Piek uur: amusementsprogram ma. 11.50 Actualiteiten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd pro gramma. (ong. 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten; 13.15 Ondernemend: berichten); NCRV: 14.00 Stereo: Platennieuws. 15.00 Harmonie, hoorspel. 15.55 Sauda- ra-Saudari: leven en kerken in Indone sië. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Duitse volks- en studen tenliederen (gr.). 17.15 Recht op en neer: cabaretprogramma. 17.30 Stereo; lichte grammofoonmuziek. 17.50 Over heidsvoorlichting: Zeker is zeker: in formaties over onze sociale verzekerin gen. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (7.30- 7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. (8.00-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw). 9.00 Stereo: Klassieke gram mofoonmuziek. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.4 OStèreo: Moderne orkest werken (gr.). 12.22 Voor het platteland, lezing. 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Stereo: Licht instru mentaal sextet met zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten en kalen der. 13.25 Viool en piano (opn.): mo derne en klassieke muziek. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Pianorecital: Tsjechische wer ken. 15.40 Fluit en piano: klassieke muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Operette klanken (gr.). 16.50 VARA's Popshow. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte vo- kale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelplaten. 10.30 Ramblers Radio Reprises. NRU: 11.00 Nieuws. 11.03 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloos: muziek uit alle windstreken. (12.00 Nieuws). 12.30 Fragmenten uit musicals. AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten." 13.06 Vro lijk platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Muziek-Boetiek. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nieuws. 16.03 Poptopnonstop: verzoekplatenpro- gramma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actuali teiten. 17.05-18.00 Gevarieerd platen- programma voor automobilisten. DINSDAG 12 MAART 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ, (herh. v. gis- teravopd). 10.20 Am.pr. 11.00 Ins Netz gegangfen, speelfilm. 12.00-1330 Act- kronieq 16.40 Nws. 16.45-18.00 Gev. kin- derpr. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmanne tje 19.00 act. 19.26 tv-serie 19.59 Pr overzicht WDR: 18.05 Feuilleton. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 Muz. pr. 19.40 tv-film). 20.00 Journ. en weer- ber 20.15 Reisen in Deutschland, film- rep. 21.00 Ein Tag ohne Morgen, spel. 22.45 Journ., comm. en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Zimmer 13, tv-serie. 18.50 KI. Zezaubernde Jeannie, t.v.-serie. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sport- spiegel. 20.30 Filmdoc. AansL: Nws. 21.15 KL: Mit Schirm, Charme und Me- lone, tv-film (niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.05 Inf. en meningen uit het bedrijfsleven. 22.30 Nws., weer ber. en act. Fonds Vorige 1ste koers not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. 1946 Ned. dollarlng. 1947 1966-1 7 1966 6i 1968 6i 1967 6i 1967 6 1965-1 5i 1964-1 5* 1964 5 1958 4i 1964 4è 1959 41 1963-1 41 1961 4 1953 31 1947 31 1951 3t 1953 1-2 3b 1950 1-2 31 1954 1-2 31 3 3 Bank v. N.G. wnb.l. *57 6 id. 30-jar. 1958/*59 41 H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.vs. Kon. Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe r. f. a. H.A1. a. Java-China p n.r.c.v.a. K.L.M a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 61 Bk v. Ned. Gem. '67-1-2-3 61 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 4i Nat. bk v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron Hyp.b dw Alb. Heyn wdlobl. '55 British Petrol. 1966 Bijenkorf Co-op Ned. r^paarbr. Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegen 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn PijpLmij. K.L.M. 15-jarig 10311 99% 98 A 98 ii 95% 93% 90 A 89 A 88 A 9518 87% 83 A 84% 80% 7111 91% 84 73Vt 75 83% 86% 97 A 85% 116% 71.6 81.5 119.8 124.8 113.4 156.8 709 159.1 76% 168 182 154 130% 100*1 98% 95% 87 103*i 99% 98 A 98% 95Vt 90 A 89% 96 87% 83Vs 84% 80% 7131 91% 84 73% 75 83% 85Vs 97 A 85% 116 72 82 122.2 125.6 113.7 157.5 717'/t 145.1 76% 171 155 130 100% 98% 94% 87 101'/s 101% 94% 94% 6 93% 93% 4 132 7è 103% 103 6 97% 145V. 6* 99 98% 51 94 A 94% 4 80% 79% 6 96% 96% 6 95% 95% 5i 94% 94% 5 94V» 94% (Slotkoersen van gisteren) Ned Spoorw 57 1-2 41 90A 90A Berghuizer Pap.fabr. 4i 94% 94% Gelder Zonen v. 43 88% 88% Grasso's Kon. Mach.f. 53 90% Meteoor beton 53 85% 85% Stokvis en Zonen 43 87% 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 44 109% 108% Alg. Bank Ned. a. 230 231 Amrobank f20,a. 45.9 45.5 Nationale Ned. cert. 619 623 Ned. Credietb. aand. b. 172 171% Ned. Middenstandsbank a. 91 90.6 Slavenburg's Bank a. 173 174% Albert Heyn a. 1320 1324% Amstel Br. nr.c.va. 404 405 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 Blijdenst-Will. f 1000 nreva 68% Lucas Bols a. 185 Bredero vast goed a. 137 Bredero ver. bedr. nr. c.v.a. 384 Buhrmann-Tetterode a. 450% Bijenkorf n.-r. c.v.a 643 Calvé njr. c.v.a. 785 Calvé com.pref.wd.nr. eert 139 Drentsch-overijs. houth. a. 117 D.R.U. a. 322 Edy emaille a. 70 Elsevier uitgeversmij. a. 340 Erdal mij. voor wasverw. a. 532 Excelsior metaalbuizen a. 62% Fokker a 420 Gazelle rijwielfabriek a. 154% Gelder (van) papier a 111% Gist-Brocades a. 724 Grasso's kon. mach. fabr. a. 138 Heineken's Bierbr. aand. 629 Holec aand. 140 Interratio aand.- 302 Kon. Ned. Papierfabr. a. 136 Kon. Ned. Textielunie eert. 49% Krasnapolsky Lr. 59.2 K.VT (kon ver tap.) aand. 210 Leidsche Wolspinnerij a. 263 Lips en Gispen eert 120 Meteoor Beton a 105 Misset Uitgeversmij. a 244 Naarden Chem. fabr. a. 526 Naeff gebr. a 165 Nedap ned. appiabr. aand. 144 Ned. Kabelfabrieken aand. 276 Nelle, wed. J. van aand. 370% Nyma n.r.c.v.a. 30% Niiverdal-ten Cate a. 83 Overz. Gas, nat bez. vsi. S3 Pakhoed a. 99 209 66% 187 135% 388 447 646 792% 139% 117% 318 69 350 532 60% 416 160 110% 723 136 629% 143 301 138 49% 59 210% 263 120% 107 241 528 165 143% 275 30% 82 92.5 99.8 60% Pal the a 59 Pont Houthandel a. 165% Reesink en Co. a. 162 Scheveningen Expl.miji. a. 25 Schokbeton aand. b. 177% Scholten Carton en Pap. a. 235 Schuppen Sajetfabriek a. 77 Simon de Wit aand. b. 427 Technische Unie a. 250 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 106.5 Twentsche Kabelfabriek a. 346 Ubbink-Davo a. 32 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 173 Ver. Machinefabrieken a. 156'/2 155 Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek Geldersche Tramwjnij a. H.B.B bel depot 1-2 pb f. 161% 26 179 227 77% 428 244 106 31% 108 Interbonds 1 pb t Vastgoedbei .fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.OA. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert US. Steel (10) cert. Woolworth cert. VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 145.30; Unilever 114.40; lips 126.30; AKU 72.40; Oude Hoogovens 124.00; Nieuwe Hoogovens 121.00; KLM 195.00. 69 143 159 61 88 156 a. 785 56 738 639 625 184.2 226.4 183 410 102.2 49 tf 112% 28A 51% 42% 29% 61% 48% 86 158 87 75% 40% 55 47% 40% 59% 36% 38% 23 80 142% 159% 61 158 55 740 639 615 183.5 226.4 183 410 102.2 49% 112 27% 52 42% 29% 62% 47% 85 156% 87% 76 40% 54% 46% 40% 59% 38% 22% Phi- AMSTERDAM 11 maart Beurs plein 5 heeft vandaag de nieuwe beurs- week ingezet mét een goed prijshou dende stemming by de opening voor de internationale waarden. De handel was over de gehele linie kalm. Het publiek toonde enige belangstelling voor deze fondsen Kon. Olie werd ex 10 pet. stockdividend by de opening verhan deld op 145.30, tegen vrijdag als slot- prijs 159.20, plus 10 pet stock. Vrijdag sloot Kon. Olie in Wall Street 1/4 dol lar lager, doch deze verlaging was in Amsterdam toen reeds ruimschoots ver disconteerd. Philips verbeterde een halve gulden tot 125.50, waarna de koers nog opliep tot 125,80. AKU en Unilever waren prijs houdend op respectievelijk 72.10 en 113.90. Hoogovens werd hoger geadvi seerd op 120.50. KLM kreeg eveneens een hogere advieskoers doch dit lag meer in verband met het feit, dat KLM vrijdag in Wall Street 2V« dollar no- ger sloot. De New Yorkse beurs gaf vrijdag bij het slot geen veranderingen van betekenis te zien. De Nederlandse fondsen waren er, behalve dan KLM, iets gemakkelijker doch dit was niet van invloed vandaag voor de stemming van de hoofdfondsen in Amsterdam. De strijd door vele maatschappijen voor het boren naar aardgas en olie in de Noordzee is in volle gang. De Shell heeft het f 20 min kostende booreiland van de Britse kust naar het gedeelte van de Nederlandse noordzee laten sle pen om het aldaar te plaatsen. De verwachtingen van vele speculan ten, dat over het weekeinde de goud prijs zou worden verhoogd, zijn door de landen van de goudpool, te weten de Verenigde Staten, Engeland, Neder land, België, Zwitserland, Italië en West-Duitsland, de bodem ingeslagen. Deze landen hebben de Verenigde Sta ten beloofd om de goudprijs te blijven steunen en te handhaven op 35 dollar cent per ounce. Hiermede wordt een devaluatie van de dollar voorkomen alsmede een verdere devaluatie van het pond sterling. Deze beide valuta waren vandaag dan ook hoger. In de scheepvaartsector was Van Nievelt dè verrassing. Na een 3 punten hogere opening op 120 liep de prijs ver der uit tot 123. Dit door wat lokale vraag in een dunne markt. De stem ming voor de overige scheepvaartwaar den was licht verdeeld. De cultures ble ven een fractie beneden vrijdag. Ook de staatsfondsenmarkt gaf zeer geringe af wijkingen naar beide richtingen te zien in een zeer stille markt. Merendeels bleef de vraag van het publiek voor de internationale waarden gedurende de verdere beursduur aan houden waardoor AKU kwam op 72.50, Unielever op 114.40 en Kon. Olie op 145.70. Philips echter zakte in tot 125.40. Van de scheepvaartwaarden moest Van Nievelt een kleinigheid van de eerder behaalde koerswinst weer prijsgeven tot 121V». Aan de jaarvergadering van de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzeke ringen op 27 maart wordt over 1967 on veranderd 14 pet. dividend voorgesteld. Zpals gemeld heeft Hollsoc met de Am sterdamse Maatschappij van Levensver zekeringen Amstleven de Delta Verze keringsgroep gevormd. Dividendverhoging van 10 tot 11 pet., waarvan weer 2 pet. in agioaandelen. De jaarvergadering is 2 april. De Kon. Java-China Paketvaartlijnen zal over 1967 een onveranderd dividend voorstellen van 14 pet. in contanten. De Kon. Paketvaart Mij. stelt over 1967 een onveranderd dividend voor van 12 pet. in contanten. Per winstbewijs wordt f 227,14 (v.j. f 364,52) uitgekeerd, minus dividendbelasting. DEN HAAG Het belang bij de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen van de Westlandsehe Hypotheekbank ls dusdanig gedekt, dat mochten er onver hoopt moeilijkheden ontstaan, de West landsehe er praktisch zonder enige kleerscheuren zal afkomen. Dit werd meegedeeld in de vergadering van aan deelhouders van de Westlandsehe, waarin de aftredende directeur, de heer A. T. Staal, per 1 mei werd benoemd tot commissaris en lid van de raad van toezicht. De huidige hypotheekrente voor de meeste courante panden ligt op het ogenblik op V/t procent. Bij aflopende hypotheken, die worden verlengd ligt de rente per januari eveneens voor couran te panden op 7 procent. Voor de dochtermij. Stadhouderslaan zijn twee grote flatgebouwen in aan bouw. De directie heeft hiervan goede verwachtingen. De verkoop loopt goed. DEN HAAG Een buitengewone aandeelhoudersvergadering heeft door een statutenwijziging de verplaatsing van het hoofdkantoor van de Holland- sche Beton Maatschappij van Den Haag naar de buurgemeente Rijswijk goedge keurd. De aandeelhoudersvergaderingen kunnen nu voortaan in Den Haag, Rijs wijk en Amsterdam worden gehouden. AMSTERDAM, 11 maart Londen 8.62Vt—8.63; New York 3.60 Vs—3.60J<'8; Montreal 3.31'/*—3.31»/<; Parijs 73.27— 73.32; Brussel 7.25J/4—7.26V«; Frankfort 90.28—90.33; Stockholm 69.7 IV2—69.76V2 Zürich 83.00—83.05; Milaan 57.70Vs— 57.75V2; Kopenhagen 48.35—48.40; Oslo 50.46—50.51; Wenen 13.93—13.94; Lissa bon 12.57V412.58*/«.

De Vallei | 1968 | | pagina 2