Plan-Mansholt stuit op veel weerstand Kiesinger: gesprek met O.-Duitsland mogelijk Weinig te doen tegen het regiine-Smith in Rhodesië Over de grenzen Kiezen Te veel melk en boter in E.E.G. Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN Bondskanselier wil zeer vergaan Goudhonger in Parijs Prof. Pont moet betalen Studenten vochten in Italië Tijdelijk opvolger van Ailleret Roemenië houdt liet been stijf Succes N.P.D. in Ruhrgebied Rajakovic weet nog van niets Mauritius heden onafhankelijk Massagraven in Hoeé Overstromingen in Brazilië V IphIlTps iATTÉmJENl die móéten ivel\ in\ Plannen Te hoog Gratis prachtige kleurenplaatjes VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES D DINSDAG 12 MAART 1968 PARIJS Op de goudmarkt van Parys is de vraag naar goud meer dan verdubbeld ten opzichte van de vrij dag j.I. bereikte omzet, ondanks de de in het weekeind in Bazel uitgegeven verklaring door de leden van de „Lon- dense goudpool", dat zij de huidige goudprijs blijven steunen. Er werd voor 54 miljoen frank goud verhandeld ver geleken met vrijdag 25,1 miljoen frank, wat op zichzelf reeds een record bete kende voor de goudhandel tot dusver re dit jaar. Gewoonlijk bedraagt de omzet op de Parijse goudmarkt gemid deld 5,5 miljoen frank per dag. Een zeer krachtige toeneming deed zich voor in de vraag naar goudharen van 12,5 kilogram, waarvan er negentig verkocht werden tegen 5595 frank per kilogram tegen vrijdag een omzet van zestien bij een prijs van 5585 frank. Aan goudharen van een kilogram werd acht ton verkocht tegen 5600 frank per kg tegen vrijdag vier ton tegen 5595 frank. Ook de prijzen van gouden mun ten gingen merendeels omhoog, zo wer den bijvoorbeeld van de gouden Napo leon 20.000 stukken verhandeld tegen een prijs van 52,90 frank vergeleken met vrijdag ongeveer dezelfde omzet, bij een prijs van 52,70 frank. Proces Zuid-Afrika BLOEMFONTEIN Het hof van be roep heeft het beroep afgewezen, dat was ingesteld door de hoogleraar in de theologie, Adriaan Pont, tegen het be drag, dat hy ingevolge een vonnis van het hooggerechtshof te Johannesburg van 9, juni 1967 als schadeloosstelling plus rente moest betalen, aan twee vooraanstaande andere theologen, we gens smaad. Bij genoemd vonnis was hem gelast, aan prof. Albert Geyser, hoofd van de theologische faculteit van de universi teit van Johannesburg en ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het veel- rassige Christelijk Instituut ieder 10.000 rand (f 50.000) plus kosten te betalen. De kosten werden geraamd op vele malen het bedrag van de schadeloosstel ling. Daarenboven moest prof. Pont per jaar 6 procent rente van het bedrag van de schadeloosstelling betalen tot de rekeningen vereffend zouden zijn. Prof. Geyser en ds. Naudé hadden de schadeloosstellingen gevorderd naar aanleiding van een reeks artikelen van prof. Pont in „Die Hervormer", het of ficiële orgaan van de hervormde kerk, een der drie Nederlands-gereformeerde kerken in Zuid-Afrika, waarin zij, naar zij beweerden, waren beschreven als communisten en voorstanders van gewelddadige revolutie in Zuid-Afrika. ADVERTENTIE ROME Studenten hebben in Rome en Milaan met elkaar gevochten waarbij verscheidene gewonden vie len, terwijl het universitaire leven in geheel Italië nog stil ligt. Het kwam tot gevechten tussen verte genwoordigers van gematigde en rechtse studenten bij een poging een oplossing uit te werken, welke de heropening van de universiteit m Ro me zou mogelijk maken. Fascistische groepen begonnen de ongeregeldhe den toen een gematigde meerderheid bij stemming besloot hun voorstel voor algeheel verzet tegen de senaat, te verwerpen. Vijf jongelui, onder wie de zoons van een oud-mipister en een hoogleraar, moesten in het zoekenhuis worden opgenomen nadat de fascisten hen met stokken in het gebouw van de economische faculteit dat de rector beschikbaar had gesteld voor de ver gadering, hadden aangevallen. Ondertussen hielden linkse studenten hun eigen vergaderingen in het ge bouw van de pedagogische faculteit, waar zij probeerden alle colleges te verhinderen door het gebouw te be zetten. In Milaan braken 50 rechtste studenten het universiteitsgebouw binnen, om de linkse groepen te verwijderen, die het al weken bezet houden. De aan val werd afgeslagen. PARIJS De Franse regering heeft de stafchef van het leger, generaal Emile Cantarel, benoemd tot tijdelijk opvolger van de chef van de gene rale staf van de Franse strijdkrachten, generaal Charles Ailleret, die zaterdag bij een vliegtuigongeluk in de buurt van het eiland „Réunion" om het leven kwac. Generaal Emile Cantarel is 58 jaar. Men verwacht in Parijs geen beslis- »ing op korte termijn over de definitie ve opvolger van generaal Ailleret, on der wiens leiding de Franse kernbewa pening tot stand kwam. BRUSSEL De plannen van dr. Manshoit om de steeds groter wordende overproduktie van melk en boter in de EEG tegen te gaan met drastische maat regelen, w.o. een verlaging van de Europese richtprijs voor melk, is maandag in de Europese ministerraad in Brussel niet al te goed ontvangen. Naar verluidt heeft alleen de Nederlandse minister van Landbouw, ir. Lardi- nois, een zekere waardering voor de volgens hem moedige plannen uitgespro ken, zonder zich echter op details akkoord te kunnen verklaren. Het felste verzet kwam van de Belgi sche minister Heger, die sprak van een „absurd" idee, om nu nog de melkprijs te willen veranderen, die vorig jaar met veel moeite werd vastgesteld op een voor de Belgische boeren abso luut minimum en die op 1 april a.s. van kracht zou moeten worden. De boeren rekenen er al op, zo zei hij. Ook de Italiaanse minister, die even als Heger binnenkort verkiezingen heeft en derhalve weinig behoefte aan boze boerenkiezers, sprak zich krachtig te gen elke verlaging van de Europese richtprijs voor melk uit. Verzet kwam ook van Franse en Luxemburgse zijde. De Duitse minis ter Höcherl sprak zich in eerste instan tie evenals minister Lardinois genuan ceerder uit. De vergadering, die heden wordt voortgezet, begon maandagmiddag met een uiteenzetting van dr. Manshoit. Hij waarschuwde, dat de financiële lasten van de overproduktie van melk en bo ter (en met name de afzet van de over tollige boter) te zwaar zullen worden. Het boteroverschot beloopt nu reeds 150 miljoen kg en het zal binnen enkele jaren tot meer dan 200 miljoen kg per jaar oplopen, als men geen maatrege len neemt. Als we nu niet de moed hebben de si tuatie met weliswaar impopulaire maat regelen te herstellen, zullen we spoe dig in een noodsituatie komen, die nog veel pijnlijker maatregelen zal vergen, zo zei hij. De voornaamste punten van het plan- Mansholt om de melk- en boterproduk- tie meer in overeenstemming te bren gen met de te behoefte en een over schakeling van melk- op slachtvee te stimuleren, zijn: Verlaging van de Europese richt prijs voor melk van 37 ct per liter (af boerderij) tot 36.1 ct. Verlaging van de interventieprijs voor boter van f. 6,34 per kg tot f. 6,12. Verlaging van de subsidies op ma gere melk en magere melkpoeder, die gebruikt worden voor veevoeder. Vastlegging van deze prijzen tot 1971/1972. Een premie van 900 gulden voor el ke melkkoe, die kleine boeren (met een tot vijf koeien) slachten, waardoor tien procent van de huidige melkproduktie uitgeschakeld zou kunnen worden. Aanvullende premies voor aankoop van slachtvee. Een heffing op margarinegrondstof fen als door de Europese ministerraad in 1963 reeds overeengekomen met een maximum van 315 miljoen gulden per jaar, waarbij Nederland het recht zou hebben, zijn aandeel in dit bedrag niet via een verhoging van de margari- neprijs in te brengen, doch via een bij drage uit de begroting. Dr. Manshoit herinnerde de minis ters er aan, dat zij in 1966 de Europe se melkprijs hoger vastgesteld hebben, dan de commissie verantwoord achtte. Bij het uitwerken vah de maatregelen om deze Europese prijs op 1 april a. te laten ingaan, is gebleken, dat de overschotten nu reeds veel groter zijn dan werd voorzien. En bovendien is de boterprijs op de wereldmarkt waar op de E.E.G. haar overproduktie zal moeten afzetten sterk gedaald. Een en ander heeft tot gevolg, dat het ge meenschappelijke beleid in de zuivel sector veel meer zal gaah kosten dan men in 1966 dacht. Manshoit geloofde, dat zijn plannen binnen enkele jaren een redelijk even wicht tussen produktie en consumptie in de melk- en botersector tot gevolg konden hebben. Op een persconferentie na de verga dering van de ministers verklaarde hij, dat zijn voorstellen niet verworpen wa ren en de discussie voortgezet werd. Hij gaf voorts toe, dat het onder de huidige omstandigheden onwaarschijn lijk is, dat op 1 april a.s. de gemeen schappelijke zuivelmarkt van kracht kan worden. Dit leek hem echter geen ramp. Laten we maar gaan hopen op de datum van 1 mei, zo zei hij. GENèVE Roemenië heeft maandag het been stijf gehouden tegen de Sovjet- Unie, wat betreft het ontwerp verdrag tegen de spreiding van kernwapenen. Het hoofd van de Roemeense delega tie heeft maandag een nieuw element in de discussie op de ontwapeningscon ferentie gebracht, door te verlangen, dat de kernmogendheden als onderdeel van het verdrag „binnen vijf jaar", na dat het verdrag is ondertekend „welom schreven maatregelen" ter ontwape ning moeten uitvoeren. De Roemeense eis was vervat in een amendement, dat maandag werd inge diend: „de kernmogendheden dienen specifieke maatregelen te nemen, ten einde zo spoedig mogelijk de produktie van kernwapenen stop te zetten en de voorraad bestaande kernwapenen te verminderen, aldus het amendement. Indien vijf jaar na de inwerkingtre ding van het verdrag deze maatregelen niet genomen zijn, zullen de verdrags partners de dan ontstane situatie nader bezien en nadere maatregelen treffen. Een tweede Roemeens amendement heeft in Genève groot opzien gebaard, omdat het vrijwel gelijkluidend was aan de verlangens, die West-Duitsland ten aanzien van het verdrag heeft ken baar gemaakt. Dit amendement luidde: „kernmogendheden beloven plechtig nooit kernwapenen te zullen gebruiken of daarmee te zullen dreigen tegen niet- kernmogendheden, die hunnerzijds ga randeren geen kernwapenen te zullen produceren of te zullen aanschaffen". DR. S1CCO MANSHOLT niet met neus in de boter BONN In de Bondsrepubliek heeft de neo-nazistisch gekleurde NPD (Na- tionaldemocratische Partei Deutsch- lands) succes geboekt bij gemeente raadsverkiezingen. In Unna, bij Dort mund, waar tussentijdse gemeente raadsverkiezingen moesten worden ge houden, omdat enkele kleine gemeen ten waren verenigd tot grotere, be haalde de NPD 11,5 pet van de stem men. In de naburige gemeenten Kamen en Hamm stèmden resp. 7,5 en 5,9 pet van de kiezers op deze partij. De so cialisten leden verliezen en de christen democraten boekten winst. Alle drie plaatsen liggen in het Ruhr- gebied, waar als gevolg van de mijn- bouwcrisis grote ontevredenheid heerst. Onlangs was al bij een opiniepeiling voorspeld dat de NPD ongeveer 10 pet van de stemmen zou krijgen. Bij vroe gere verkiezingen in de Westduitse deelstaten haalde de NPD 7 tot 9 pet van de stemmen, maar in sommige Zuidduitse gemeenten soms meer dan 25 pet. De NPD is het onderwerp geworden van een nieuwe campagne van Oost- Duitsland tegen de Bondsrepubliek. De Oostduitse regering heeft bepaald dat voortaan leden van de ultra-rechtse NPD en anderen die „neo-nazistische activiteit" bedrijven, niet meer door Oost-Duitsland naar West-Berlijn mo gen reizen, noch visa zullen krijgen voor een bezoek aan Oost-Duitsland. Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft terstond Bonn en de drie Weste lijke gealliëerden ingelicht over het Oostduitse reisverbod. Dit verbod be tekent een inbreuk op het internatio naal gewaarborgde vrije verkeer van en naar West-Berlijn, aldus het stads bestuur, dat erop wijst dat Oost-Duits land al eerder heeft geprobeerd be paalde groepen het reizen over Oost duits grondgebied te verbieden. LUZERN Het spoorwegverkeer door de Sint Gotthard is door lawines gestremd, aldus hebben de Zwitserse spoorwegen meegedeeld. Het wordt om geleid over de Simplon. WENEN Erich Rajakovic, die door de Nederlandse autoriteiten als oorlogs misdadiger wordt gezocht, heeft voor de rechtbank verklaard, „dat hij niet geweten heeft dat in de concentratie kampen mensen door gifgas werden vermoord". Rajakovic, die door Simon Wiesenthal. hoofd van het Joodse do- dumentatiebureau is aangeklaagd, om dat hij op een persconferentie Wiesen thal een „leugenaar" heeft genoemd, zei: „ik heb na de oorlog van het do den van dë gevangenen gehoord, maar ik weet niet of dit waar was". President Robert Paganyi riposteer de: „wilt u zeggen dat Hitler ook niets van de moorden afwist?" Rajakovic heeft beweerd, dat Wiesen thal ongelijk had toen hij zei, dat er een arrestatiebevel tegen hem had be staan, maar de advocaat van Wiesen thal, Friedrich Skrein toonde de recht bank een fotokopie van een arrestatie bevel. waarin de opsporing van Rajako vic wegens moord werd gevraagd. Een politiefunctionaris zei. dat dit ar restatiebevel voor herp voldoende ge weest zou zijn om Rajakovic voor ver hoor aan te houden en instructies aan zijn meerderen te vragen. Karl Böck, de advocaat van Rajako vic, meende dat het onjuist was wat Wiesenthal in 1964 aan een Oostenrijks blad had verteld, dat er zoveel mensen in het concentratiekamp Mauthausen waren gedood, dat de leiding „het werk niet aan kon". Aan de hand van een rapport van een Westduits instituut voor wetenschappelijke journalistiek, wilde de advocaat bewijzen, dat er op Duitse bodem geen uitroeiingskampen waren geweest. PORT LOUIS Het Britse eiland Mauritius in de Indische Oceaan ten oosten van Madagascar, wordt van daag onafhankelijk. Een kleine groep politici had hier al toe besloten zonder de driekwart mil joen bewoners van Mauritië hierbij te betrekken. Met het oog op een eventu eel vervolg op de reeks politieke moei lijkheden die zich regelmatig voordoen en de gespannen verhouding tussen de rassen, zal de onafhankelijkheid niet om middernacht maar overdag ingaan. Begin februari waren er in de hoofd stad Port Louis bloedige onlusten tus sen Creolen en Mohammedanen ge weest, die aan twintig mensen het le ven kostten. Mauritius dankt zijn naam aan de Nederlandse Prins Maurits, die er in de zeventiende eeuw heer en meester was. ADVERTENTIE We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar pian en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. Basis voor persoonlijk bezit BONN „WÜ zyn bereid tot besprekingen met de regering in Oost-Berlijn over het uitwisselen van verklaringen, waarin plechtig wordt afgezien van het gebruik van geweld, mits Oost-Duitsland daaraan niet de voorwaarde van volkenrechte- lyke erkenning vastknoopt. Ik ben bereid zelf te onderhandelen met de heer Stoph, zodra er uitzicht bestaat op een bevredigend resultaat". LONDHN Er kan voorlopig geen sprake zijn van nieuw contact met de regering-Smith in Rhodesië. Dat heeft de Britse minister voor Gemenebestza ken, Thomson, gisteren in het Lager huis gezegd in een korte verklaring over de nieuwe terechtstellingen in Sa lisbury, waar gisteren twee negers op gehangen werden, terwijl negen ter dood veroordeelden gratie kregen. Thomson had het over „in de tegen woordige omstandigheden". Daarmee bedoelde hij de sfeer van verontwaardi ging en afschuw die er in en buiten En geland is ontstaan door de ophanging van inheemse Rhodesiërs die jaren ge leden waren ter dood veroordeeld. Een der socialistische parlementsle den riep gisteren verontwaardigd uit: „Dit schepsel Smith zal week na week doorgaan met zijn rituele moorden. Wat doen wij nu?" „Als u suggesties heeft, zal ik die graag bestuderen", luidde het antwoord van de altijd kalme minister Thom son. „Ik heb er genoeg", schreeuwde het woedende Lagerhuislid terug. Verklaring Vandaag zal het kabinet er weer over vergaderen en ook is er overleg aan de gang met de landen van het Ge menebest. Zo spoedig mogelijk komt er een verklaring over, beloofde minister Thomson die deed uitkomen dat ook hij van afkeer is vervuld door het op hangen van inheemsen in strijd met de wet. Ook dit keer legde de minister voor Gemenebestzaken er evenwel de na druk op dat de opgehangen Rhodesiërs wel degelijk schuldig zijn aan moord. Maar waar het om gaat is dat deze mensen aanzienlijk langer dan twee jaar geleden ter dood zijn veroordeeld, en dat hun in laatste instantie beroep is geweigerd bij de Raad van State in Londen. Ene Britse zakenman van 29 jaar, Norman Burns, is er gisteren niet in geslaagd om een arrestatiebevel voor Ian Smith te krijgen en voor drie van zijn voornaamste medewerkers en de beul die de Afrikanen heeft opgehan gen. Hij had daartoe een verzoek inge diend bij een Londense politierechter. Iedere burger in Engeland heeft het recht om zoiets te vragen. Burns wil premier Smith via Interpol laten ar resteren wegens moord. Wat Burns op het oog heeft, is de zeer kleine kans dat premier Smith naar een land gaat waarmee Enge land een uitleveringsverdrag heeft ge sloten. Zou hij daar komen, dan zou hem met een bevel tot arrestatie kun nen laten grijpen. SAIGON Nieuwe berichten over communistische terechtstellingen van mannen, vrouwen en kinderen in Hoeé en omgeving zijn door de Amerikanen bekendgemaakt. De mededeling berust te op rapporten van het ondervragings bureau in Hoeé, waar officieren van de inlichtingendienst honderden ooggetui gen van executies hebben gehoord, al dus de ambassade. Na de laatste rappor ten is de ontdekking gevolgd van drie massagraven in het district Gia Hoi in het noordelijk deel van Hoeé met meer van 100 lijken. Bij sommige waren de handen achter de rug gebonden. Een officier van 't ondervragingsbureau deel de mee, dat het Noord-Viëtnamese le ger en de Viët-Cong de namen en adres sen bezaten van de mensen die ze wil den hebben. Hun slachtoffers waren hoofdzakelijk leden van de politie, po litieke leiders en ambtenaren, verder iedereen die voor de Amerikanen werk te en iedereen die bekend stond om ac tieve steun aan de Zuidviëtnamese re gering. Dit zei, kort samengevat, de West duitse Bondskanselier Kiesinger gister middag voor de Bondsdag, de Westduit se Tweede Kamer. Voor de eerste keer gaf de kanselier voor het parlement een overzicht over de „toestand van de natie", vergelijkbaar met de jaar lijkse boodschap „State of the Union" van de Amerikaanse president. De Bondsrepubliek, zo zei Kiesinger voorts: overweegt de vestiging van een han delsbureau in Oost-Berlijn om de on derlinge handel en de economische groei van Oost-Duitsland te bevorde ren: ontwerpt een algemeen plan voor de economische relaties met Oost-Duits land, waarbij ook de financiële eisen van de Oostduitse kant zullen worden bekeken; wil met de Oosteuropese landen, in het bijzonder Rusland, verklaringen uitwisselen, waarin plechtig wordt af gezien van het gebruik van geweld. Hereniging Als grote lijnen van de Westduitse buitenlandse politiek schetste de bonds kanselier: onverminderd streven naar hereniging van Duitsland in het kader van een vredesregeling voor geheel Eu ropa; streven naar een verenigd en zelf standig Europa met besoud van de band met de Navo; en behoedzaam bevorderen van de toetreding van En geland tot de EEG. Het blijft het onvervreemdbare recht BELO HORIZONTE (Brazilië) Ge vreesd wordt dat in de staat Minas Ge- rias zeker 200.000 personen dakloos zijn geworden tengevolge van de overstro mingen die aan naar schatting 15 per sonen het leven hebben gekost. van onze natie, zo zei Kiesinger, om weer te leven in één staat. Dat kan ge beuren in het kader van een vreedzame ordening die geheel Europa omvat. Verklaringen waarin wordt afgezien van geweld, kunnen daartoe een be langrijke eerste stap zijn, en West- Duitsland wil daarin uitdrukkelijk ook Oost-Berlijn betrekken. De Westduitse veiligheid blijft het beste verzekerd binnen de NAVO, en de Bondsregering ziet „met zorg" de inkrimping van de Amerikaanse, Britse Franse en Belgische troepen in de Bondsrepubliek. Meermalen stipte Kiesinger aan, dat de Westduitse de fensie ten nauwste samenhangt met de veiligheid van geheel West-Europa. De NAVO mag echter niet het starre bolwerk van een „Noordatlantisch im perium" worden. Daarmee zou de grens tussen West- en Oost-Duitsland voorgoed tot een verdedigingslinie wor den gemaakt. Een zelfstandig Europa daarentegen, zei Kiesinger, kan een brug vormen tussen Oost en West. Hierin proefde men een weerslag van de Gaullistische theorieën. Stimuleren Bij de binnenlandse problemen leg de Kiesinger vooral de nadruk op de noodzaak, het natuurwetenschappelijk onderzoek krachtig te stimuleren. Daarbij is een nauwe samenwerking tussen de staat, de wetenschap en het bedrijfsleven noodzakelijk, als de Bonds republiek wil bijblijven in de moderne wereld. Zinspelend op de revolutionaire woe lingen onder de jongere generatie, zei Kiesinger: „Meer dan de helft van on ze bevolking is geboren na 1933, en herinnert zich de tirannie onder Hitier aileen als een vage jeugdbelevenis of in het geheel niet meer". De huidige Westduitse democratie vergelijkt de jonge generatie daarom niet met wat vroeger is geweest, maar met haar eigen ideale normen en 1 wij zouden dit niet anders wensen. ADVERTENTIE i theebuiltj es vindt u een plaatj e. Driscbe automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. m&SÊBBxBBm IJet grootste politieke spektakel ter wereld de verkiezing van de president van de Verenigde Staten begint weer op gang te komen. Het eerste hoogtepunt in dit presiden tiële circusprogramma speelt zich vandaag af: de voorverkiezingen in New Hampshire. Er staan de Amerikaanse kiezers dit jaar een groot aantal evenementen op politiek gebied te wachten. De voornaamste zijn: 12 maart: voorverkiezingen in New Hampshire; april:-voorverkiezingen in Wisconsin en Massachusetts; mei: voorverkiezingen in Indiana, Ne braska, Oregon en Florida; 4 juni: voorverkiezingen in Californië. In augustus begint de campagne zich toe te spitsen. Op 5 augustus zal in Miami Beach worden beslist wie ten slotte de republikeinse kandidaat voor het presidentschap zal worden. Op 26 augustus kiezen de democra ten in Chicago hun kandidaat. Op 2 september Laborday zal het startsein worden gegeven voor de slotfase van de verkiezingscampagne tussen de democratische en de repu blikeinse kandidaat, die op 5 no vember, verkiezingsdag, zal uitmon den in triomf voor de één en versla genheid voor de ander. VToorverkiezingen zoals die vandaag in New Hampshire worden gehoud den, hebben geen beslissende beteke nis. Maar ze kunnen wel belangrijke aanwijzingen opleveren voor de kan sen van de presidentskandidaten. Ze geven outsiders de gelegenheid de handschoen op te nemen tegen de favorieten van de partij. Uit een voorverkiezing kan voorts worden af geleid in hoeverre kiezers zich bij hun keuze laten benvloeden door kwesties als bijvoorbeeld de oorlog in Viëtnam, het rassenvraagstuk en dergelijke. Voor de voorverkiezing in New Hamp shire bestaat traditioneel grote be langstelling omdat het de eerste is in een reeks van 15. In New Hampshire zal voor de eerste maal de populari teit van 'n presidentskandidaat kun nen worden vastgesteld. Tot dan toe was hij aangewezen op opiniepeilin gen. Intussen heeft George Romney, de re publikeinse gouverneur van Michi gan, zijn kandidatuur voor het pre sidentschap ingetrokken. Hij heeft de voorverkiezingen van New Hampshire niet eens afgewacht Hij droeg de vlag van de gematigde re publikeinen, maar hij deed dat zo onhandig dat de opiniepeilingen hem al afschreven nog voor hij zijn ver kiezingscampagne in New Hampshi re was begonnen. ie jongste opiniepeiling uit New Hampshire gehouden vlak vóór Reminey zijn beslissing bekendmaak te gaf als resultaat: Richard Nixon 65 pet Nelson Rockefeller 12 pet George Romney 9 pet Ronald Reagan 1 pet Andere kandidaten 4 pet Onbeslist 8 pet In weerwil van alle moeite die Rmney zich had getroost in weer en wind had hij New Hampshire in alle rich tingen doorkruist, hij had duizenden handen gedrukt en honderden baby's gekust kwam hij er slechter af dan Nelson Rockefeller, die openlijk had gezegd dat hij niet aan de voor verkiezingen in New Hampshire wil de deelnemen. Het terugtrekken van Romney heeft tot gevolg dat er nog maar twee of ficiële kandidaten overblijven op wie de kiezers van New Hampshire hun voorkeurstem kunnen uitbrengen: de republikeinse oud-vice-president Richard Nixon en de democratische senator Eugene McCarthy. Het is nauwelijks een keuze te noemen. De senator maakt geen enkele kans om op de Conventie van zijn partij in augustus tot democratisch kandidaat gekozen te worden dat wordt on getwijfeld Lyndon Johnson terwijl Richard Nixon niet wordt beschouwd als de sterkste republikein die tegen Lyndon Johnson in het veld kan ge bracht worden. T")e beste kansen om Johnson te ver- slaan worden toegeschreven aan Nelson Rockefeller. De gouverneur van New York heeft zich echter nog niet in het politieke strijdgewoel ge stort. Een te vroege campagne kan zijn kansen op de republikeinse kandidatuur schaden. Maar zijn re gelrechte ontkenning dat hij wil stre ven naar het presidentschap, is al afgezwakt tot een bereidheid om een kandidatuur te aanvaarden. Vrienden van Rockefeller hebben een inschrijf campagne („write-in" voor hem op touw gezet. Ook president Johnson is „inschrijfkandidaat". Krachtens een recente uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof is daarvoor niet meer de schriftelijke toestemming van de kandidaat no dig. Dank zij deze uitspraak kunnen Johnson en Rockefeller zonder ver plichtingen hun populariteit (laten) beproeven. Nixon zal ongetwijfeld meer stemmen behalen dan Rockefeller maar een sterke minderheid voor de Newyork- se gouverneur kan Nixons kansen ernstig schaden. Door het uitvallen van Romney zijn de gematigde re publikeinse stemmen niet langer ge splitst. VTandaag zullen de kiezers van New Hampshire de eerste aanmoedi gingspremies of de eerste klappen uitdelen. De strategie van de presi dentiële kandidaten zal op deze eer ste kiezersuitspraak worden afge stemd. Op de achtergrond waken de overige republikeinse kanspaarden, zoals Ronald Reagan, de gouver neur van Californië, die bij een slechte beurt van Nixon de wind wel eens in de zeilen zou kunnen krij gen, terwijl ook John Lindsay, de buegemeester van New York, of Charles Percy, senator uit Illinois als eventuele compromis-kandidaten niet geheel kansloos zijn. Aan de andere kant is er nog Robert Kennedy, wiens hoop op 1972 is ge vestigd als Johnson niet meer her kiesbaar is maar die een even tuele reële kans nu zeker zal aan grijpen. I

De Vallei | 1968 | | pagina 6