TARVO AMRO-LENING Vara en Vrije Volk als getuigen gedagvaard dan anders andere Groep van 18 bestudeert de NAVO C.D.U.-voorzitter mr. A. Zeegers verrast door ideeën van B.P. Wijkposten voor bejaarden nodig Van der Gun geen viee-voorzitter van de K.V.P. Gasexplosie in Madrid morgen nemen— zelf proeven! Oudenrijn klaar in november Vrachtauto met militairen sloeg over de kop Rectores-magnifici schreven Griekse ambassadeur Zwerver stierf door koude (als u in 18 maanden zou aflossen). Venetiaans paleis in brand constante kwaliteit Gymnasiasten starten de reeks van m.o.-examens Amsterdamse commissie: f öD®©8fl<sB5&@e? GÖ©©0DQ o ACCENT PRINCIPIEEL Acht maanden te laat UIT A.R.P. ISRAËL UITSPATTINGEN BOEIEND Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt ƒ2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 x 152,62 2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus 247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ONDERZOEK BOMAANSLAGEN i mm m NOG GEEN ACTIE J DINSDAG 12 MAART 1968 POLITIEK RECHTS' WIL ZICH AANEENSLUITEN AMSTERDAM Voor de bejaarden zorg moeten in Amsterdam wijkposten worden ingericht, zo meent een com missie die zich heeft gebogen over het vraagstuk van de coördinatie van de hulpverlening aan zelfstandig wonende bejaarden. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat ongeveer tienduizend be jaarden in Amsterdam niet meer zelf standig hun huishouding kunnen voe ren. Ze moeten daarbij worden gehol pen. Gebleken is dat die hulp veelal te kortschiet. Tot de taak van de wijkpost moet ho ren het bemiddelen bij verzoeken om hulp, het zoeken en aanstellen van men sen die huishoudelijke hulp willen ver lenen en het opsporen van verborgen nood. opdat wordt voorkomen dat be jaarden in eenzaamheid verkommeren, aldus de commissie. De wijkposten zouden aanvankelijk alleen voor bejaarden bestemd moeten zijn. Ze zouden echter mettertijd ook open moeten zijn voor minder-validen van andere leeftijden en weer later moeten uitgroeien tot een centraal punt van alle hulpzoekenden. Op initiatief van de gemeente zou een stichting moeten worden opgericht, die da wijkposten tot stand gaat brengen. Het zou na aftrek van een eventuele rijksbijdrage 55.000 gulden gaan kos ten om (voorlopig) zes posten op te rich ten. DEN HAAG De heer F. G. van der Gun, bestuurslid van het Nederlands Katholiek Vakverbond, wil in het nieu we K.V.P.-bestuur geen vice-voorzitter worden. Hy is echter wel bereid om een gewone bestuursfunctie te aanvaar den. De heer Van der Gun is een van de radicalen die de K.V.P. is trouw geble ven. Hij is in het aftredende bestuur wel vice-voorzitter. De commissie van vier wijze mannen had hem deze functie willen laten be houden nu drs. P. C. W. Bogaers, die door de commissie in eerste aanleg als vice-voorzitter was gedacht, door zijn uittreden uit de K.V.P. niet meer in aan merking komt. Een aanrijding op de rijksweg Emmen- Coevorden heeft gisterochtend het leven gekost aan het veertienjarige meisje G.' G. Rosing uit Sleen. Het meisje was op de fiets de weg overgestoken en door een auto gegrepen. MADRID In Madrid zijn bij een gasexplosie een persoon gedood en verscheidene gewond. Geparkeerde au to's werden tegen elkaar gesmeten en talloze ruiten in de omgeving sneu velden. De explosie vond plaats onder het trottoir in de omgeving van een station van de ondergrondse. ADVERTENTIE Mr. Dr. A. ZEEGERS ....dat wist ik niet.... oooowaö DEN HAAG De NAVO, die met succes een halt toeriep aan het verder opdringen van het communisme in Europa, moet nu meer dienstbaar ge maakt worden aan het streven naar ontspanning tussen de communistische en niet-communistische wereld. Dat staat in een werkstuk van een studie commissie van de groep van Achttien (het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU. Christelijke politiek behoort doortrok ken te zijn van onvrede met en verzet tegen de tegenwoordige situatie in de wereld, zo wordt in het werkstuk ge zegd. Christelijke politiek zal de hoop moeten wakker houden op de moge lijkheid van een rechtvaardiger samen leving waarin vrede heerst. Nationaal moet het accent op het be- invloeden van de mentaliteit worden gelegd. De bevolking moet meer oog krijgen voor de onderlinge samenhang tussen de eigen samenleving en de we reld daarbuiten. Dat veronderstelt een kritisch beschouwen en het afstand ne men van bepaalde eigen Westerse ver worvenheden. Het scheppen van ont wikkelingskansen voor de mensheid als geheel vergt een maximale inspanning van overheid en particulier initiatief, aldus het rapport. De studiegroep verwerpt principieel de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. „Nederland moet bevorderen dat het gesprek over de fundamentele gelijk waardigheid van alle mensen en ras sen met de regering van Zuid-Afrika wordt geopend en op gang blijft. Dat gesprek kan er ook toe dienen dat het isolement waarin Zuid-Afrika dreigt te geraken, wordt verminderd." Het rapport over de vredespolitiek en de ontwikkelingslanden zal tegelijk met de al eerder bekend geworden werkstukken over de inkomens- en vermogensverdeling en over het func tioneren van de overheid aan de bestu ren van de drie politieke partijen ge stuurd worden. In het rapport over de overheid wordt onder meer gepleit voor meer inspraak van de burgers. UTRECHT Het grootste verkeers plein van ons land, het in aanbouw zijn de klaverblad Oudenrijn bij Utrecht, is waarschijnlijk in november klaar. Te genslagen by het werk hebben een ach terstand van ruim acht maanden veroorzaakt. Het nieuwe verkeersplein, dat ruim 25 ha beslaat, zal ruim achttien miljoen gulden kosten, drie miljoen meer dan was begroot. Ir. D. H. Labrie,van de Directie wegen van Rijkswaterstaat in Utrecht heeft dit gisteren laten weten. Hij verwacht dat het klaverblad tot 1975 in de verkeers- behoefte zal kunnen voorzien. Het verkeersplein zal geen verkeers lichten meer nodig hebben. De vier in stallaties die er nu staan, zullen te zijner tijd verdwijnen. De verkeerstoren zal waarschijnlijk wel worden gehandhaafd. De toren zal op drukke dagen dienst doen als overzichtspost. DELMENHORST Twee Nederland se militairen werden zwaar en vijftien licht» gewond toen de drietons vracht auto waarin zij zaten, gistermiddag bij Delmenhorst in Noord-Duitsland over de kop sloeg. De dienstplichtige militai ren, die zijn gelegerd in de Wittenberg, waren op weg naar Hohne, toen de vrachtauto van de snelweg raakte. Twee militairen, A. L. M. (20) uit Til burg en W. P. A. van H. (20) uit Haren (N.B.), werden met een schedelbasisfrac- tuur opgenomen in een ziekenhuis in Delmenhorst. Soldaat F. W. (21) uit As sen brak een pols en A. H. F. M. van K. uit Den Haag kreeg schedelletsel. Vijf tien andere militairen, die in de wagen zaten, liepen lichte verwondingen op. Het ongeval is waarschijnlijk te wij ten aan een defect aan de stuurinrich ting van de wagen. AMSTERDAM Zondag hebben de Boerenpartij, de Christen Democratische Unie en de Liberale Staatspartij in Utrecht besloten gezamenlijk 'n soort „rechts front" op te bouwen, eventueel met steun van de Staatkundig Gereformeerde Partij van ir. Van Dis en het Gereformeerd Politiek Verbond van de heer Jon geling. Ridder Van Rappard, de burgemeester van Gorkum, spuide bij die gelegenheid als voorzitter van de Liberale Staatsparty weer zyn gram over de tirannie van de publiciteitsmedia. Hy vond een vurig medestander in de voorzitter van de CDU, mr. dr. A. Zeegers. „Het gaat niet aan dat alles wat rijp en rot is zo-maar de huiskamers wordt ingeslingerd", meende de heer Zeegers. Dat alles werd goedkeurend beluis terd, door de afgezant van de heer Koe koek, mr. H. C. J. M. Kronenburg, die verklaarde, dat de Boerenpartij de rechtse formatie met grote belangstel ling gadeslaat. Bij nadere kennismaking blijkt de voorzitter van de C.D.U., de 57-jarige Amsterdamse advocaat mr. A. Zeegers, een vriendelijke figuur te zijn. Een confrontatie met de „Boeren-idealen" brengt hem nogal wat verrassingen. Zijn voorliefde voor „rechts" blijkt vooral te wortelen in zijn weerzin te gen de Publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie (de P.B.O.), want mr. Zee gers is als jurist nauw verweven met het bedrijfsleven. Hij promoveerde in 1948 aan de Vrije Universiteit van Am sterdam op het proefschrift „Socialisa tie". Toen was hij nog een geestdriftig lid van de A.R., evenals zijn vader. „Ik verliet de A.R. in 1950", zegt hij, „omdat ik koos voor een sociale markt economie, zonder accent op sociaal of markt". U aanvaardt dus niet de theorie van de Britse econoom Keynes, dat de overheid via de begroting de economie en daarmee het sociale patroon moet regelen? „In 1936, tijdens de crisis, is de theo rie van Keynes een uitkomst geweest. De socialist Hein Vos komt de eer toe, dat te hebben ingezien, zoals uit zijn Plan van de arbeiid bleek. Keynes moet men echter niet toepassen in tijden van hoogconjunctuur." Is uw politieke keuze louter op eco nomische motieven gebaseerd? „Geestelijke, politieke en economi sche vrijheid zijn ondeelbaar". U wilt de C.D.U. laten samengaan met de Boerenpartij? „Och ja, de programma's dekken el kaar wel zo'n beetje". Bent u voor de Uno en de E.E.G. met alle verplichtingen die deze orga nisaties meebrengen en met alle machts verschuiving van het nationale naar het supranationale vlak? „Onvoorwaardelijk". De Boerenpartij is het daarin niet met u eens. In juli stemde de Boeren partij in de Tweede Kamer tegen de motie-Israël, omdat zij de consequentie niet wilde aanvaarden, dat Nederland mogelijk een contingent troepen voor de Uno ter beschikking zou stellen. „O, dat wist ik niet. Nou, ik ben he lemaal voor Israël. Ja er zullen nog wel een paar problemen tussen de B.P. en de C.D.U. moeten worden uitge praat". Hoe denkt u over Zuid-Afrika? „Ik neem niet alles wat daar gebeurt voor mijn rekening, maar de voorlich ting over Zuid-Afrika is hier in Neder land wel heel erg eenzijdig". Het grote woord is gevallen: de pu bliciteitsmedia. Behalve door zijn weer zin tegen de P.B.O. is de drang naar fechts bij de heer Zeegers kennelijk ook veroorzaakt door „de linkse publi citeit". Binnen de vijf minuten staat de blote Phil Bloom tussen on in. „Het is schande zo'n juffrouw hele maal bloot op de televisie te brengen. Er moet toch nog zoiets als een mini- mum-moraal zijn". Wat vindt u erger op de televisie: mensen die elkaar doodslaan of een naakte juffrouw? „Een bokswedstrijd op de televisie vin ik verwerpelijker dan Phil Bloom maar wat is de zin van die blote juf frouw?" Misschien een tegengif voor de in vloed van al die zwoele danseresjes in vlinderbroekjes. Misschien heeft de GRONINGEN Dertien rectores- magnifici van instellingen van weten schappelijk onderwys in ons land heb ben van Groningen uit een brief ge stuurd aan de Griekse ambassadeur in Den Haag, waarin zy zeggen geschokt te zijn door een zo massale onderdruk king van de vrijheid der wetenschap, juist in Griekenland, de bakermat van het wetenschappelyk denken. Zij protesteren tegen het ontslag van 54 hoogleraren en docenten van Griekse universiteiten en hogescholen bij een decreet van de minister van onderwijs en religie op 27 januari. Ook in oktober van het vorig jaar werden al elf hoogleraren verwijderd, aldus de brief. „Onder de ontslagenen", zo schrijven de rectores-magnifici, „bevinden zich velen, die bij hun Nederlandse collega's als uitstekende wetenschapsbeoefenaren bekend zijn. De .voor het ontslag aange voerde motivering is van zuiver politie ke aard". DORDRECHT De Dordtse politie heeft na tips van enkele burgers op een terrein aan de Handelskade het lijk van de 66-jarige zwerver Derk Bos gevon den. De man had op het terrein een primitief onderkomen gemaakt in een gebouwtje dat vroeger als doucheruimte dienst deed. Waarschijnlijk is de man door de kou bevangen. V.P.R.O. gedacht: wij laten eens heel duidelijk zien dat een naakt meisje niet een zwoel meisje hoeft te zijn. „Ja, dat zou natuurlijk kunnen, maar niet iedereen kan dat zo bekijken. We moeten toch om de gevolgen denken". Is er na de uitzending van Phil Bloom iets gebleken van verhoogde seksuele uitspattingen? „Neen, niet dat ik heb gehoord". Bent u voor ontwikkelingshulp? „Jawel, maar dan bilateraal. Je moet kunnen zien waar je geld blijft en wat de resultaten zijn, dan heb je er aar digheid aan". In Utrecht is de V.V.D. niet als mo gelijke partner voor de rechtse forma tie genoemd. Is de VVD niet rechts volgens u? „Jawel, in onze groepering zal het wel tot samenwerking met de V.V.D. komen". De V.V.D. beschouwt zichzelf al lerminst als een rechtse partij. Vindt u het kabinet-De Jong een rechts ka binet? „Ja, de regering-De Jong is een rede lijk rechts kabinet." Minister-president De Jong zal deze mening niet delen. „Ja, zo zie je maar weer. Wat is nu rechts en wat is nu links?" Bent u blij om in deze tijd te le ven? „Deze tijd is boeiend maar niet ge makkelijk. In mijn jeugd was alles uit gestippeld. Nu moet je iedere dag je eigen weg zoeken". Is deze persoonlijke verantwoorde lijkheid niet een betere garantie om werkelijk als mens te leven? „Daarom zeg ik ook, dat ik dit een boeiende tijd vind, maar zij is niet ge makkelijk". Is het niet ontmoedigend een groep te leiden die meer op het verleden, dan op de toekomst is gericht? „Als we de jeugd niet kunnen boeien, kunnen we beter ophouden. Ja, ik weet dat de Boerenpartij weinig of geen vat op de jeugd heeft gehad. We zullen af wachten. Zo hoop ik, dat.de jeugd za terdag in groten getale naar Den Haag gaat om daar voor Amerika te demon streren". Als we afscheid nemen, drukt de heer Zeegers mij een klein doosje in de hand: „Parfum uit Rhodos, voor uw vrouw", zegt hij. Een vriendelijk man maar wat hij naast de heer Koekoek moet gaan doen, is niet erg duidelijk. ADVERTENTIE voor f.152,62 in de maand VENETIë Het palazzo Camelutti in Venetië, dat uit de 16de eeuw stamt, heeft maandag door brand zware scha de opgelopen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brand ontstond toen werklui met een brander bezig waren in de nok van het gebouw. De brandweer die het vuur vanaf motorschepen in 't Canale Gran de bestreed, kon voorkomen dat de brand oversloeg naar andere paleizen langs het water. Men slaagde er in bijtijds het merendeel van de schilde rijden van oude Italiaande meesters uit het brandende gebouw te redden. Ook in 1627 was het Palazzo Carnelut- ti door brand getroffen. Toen liepen Fresco's van Battista Zelotti en Paolo Veronese ernstige schade op. DEN HAAG Mr. A. W. Rosingh, officier van justitie in Den Haag, heeft over de bomaanslagen van vorig weekeinde bij de Spaanse ambassade, een ge rechtelijk vooronderzoek gevraagd. De eerste stap daarin was het dagvaarden van de heren J. de Troye en J. de Graaf van de VARA en dr. Th. W. van Veen, hoofdredacteur van Het Vrije Volk, om als getuige voor de rechter-commissaris te verschijnen. Dit verhoor had gisteren plaats achter gesloten deuren. ADVERTENTIE caballero Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé 25 STUKS 1.50-EEN LAURENS PRODUKT Het was erop gericht de identiteit te verkrijgen van de man die zowel voor de VARA-microfoon als in een inter view in Het Vrije Volk had gezegd dat hij nauwkeurig op de hoogte was ge weest van de voorbereiding en de uit-» voering van de bomaanslagen in Den Haag. De heer De Gsaaf had deze onbeken de voor de microfoon van de VARA ge ïnterviewd in de rubriek Dingen van de Dag. De heer De Troye was gedag vaard als de verantwoordelijke chef van deze radioreporter. Of de justitie door deze verhoren nu de identiteit te weten is gekomen van de mogelijke medeplichtige aan de bomaanslagen In Den Haag wilde de officier van justitie ons gisteravond niet zeggen. „U moet niet denken dat ik van dat getuigenverhoor veel wijzer ben ge worden", aldus mr. Rosingh. Hij zei verder dat op korte termijn geen actie is te verwachten als gevolg van dit verhoor. Van andere zijde vernamen wij dat mogelijk nog een andere redacteur van Het Vrije Volk gedagvaard zal worden om te worden verhoord over het inter view met de bewuste man die ook zei dat er binnenkort weer nieuwe bom aanslagen te verwachten zijn. De heer Van Veen treedt binnenkort af als hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Hij zou niet op de hoogte zijn ge weest van de gang van zaken rond het interview. Mr. Rosingh: „De heer Van Veen stond nog wel als verantwoorde lijk hoofdredacteur bekend doch in fei te schijnt hij niet meer zoveel met Het Vrije Volk te maken te hebben." DEN HAAG Over ruim een maand is het examentyd. Aan de eindexamens van de middelbare scholen nemen dit jaar meer dan 37.500 leerlingen deel. Vorig jaar waren het er 29.060, van wis er 25.162 slaagden. Op de eerste examendag, 17 april, openen gymnasiasten-A de rij. Dezelfde ochtend buigen ook de gymnasiasten-B zich over hun eerste schriftelijke opga ven, evenals de eindexaminandi van de h.b.s.-A en -B en van de handelsdag scholen met vierjarige opleiding. Vijf dagen later komen de leerlingen van de handelsdagscholen met driejarige cursus er bij. Woensdag 24 april begin nen de examens voor de m.m.s. De eind examens havo zijn dan al twee dagen aan de gang. Mavo-3 en mavo-4-kandi- daten werpen zich dan drie dagen lang, te beginnen op 23 april, op de schrifte lijke opgaven. De eindexamens voor havo- en mavo-4 worden dit jaar voor de eerste maal gehouden.

De Vallei | 1968 | | pagina 7