Veenendaals dagblad VOORVERKIEZINGEN IN NEW HAMPSHIRE Tweede Kamer akkoord met 4huurverhoging Senaat tegen vervolging van gebruikers leuze „Johnson moordenaar" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bulten £Q Minder druk op Khe San dan werd verwacht Booreiland voor reparatie in Rotterdam Broeksz voorziet hoger kijkgeld voor kleuren-tv A-5 Pentagon koopt Poseidon - raketten S.S.-moordenaars veroordeeld Burgemeester reed door na botsing Egyptenaar zou Jordan hebben vermoord Rijke landen om 1 procent gevraagd Treinbotsing in New York Eerste kievitsei gevonden Succes voor de duiven Luizekruid BREEK PROFESSORAAL MATIGEY OKTVOERI) KRITIEK OP BELEID MIISISTER POLAK PRESTIGEKWESTIE TWEE MATEN Tijdelijk regen j Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 oent. WOENSDAG 13 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 62 mccarthy en nixon winnaars In de Amerikaanse staat New Hampshire werd de eerste slag geleverd om de toekomstige bezetting van het Witte Huis voor de z.g. „primaries", de onofficiële vcorverkiezingen. Op de foto een van de kandidaten, senator Eugene McCarthy tijdens een van zijn vele redevoeringen. Hij boekte succes tegen Johnson. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft er geen bezwaar tegen, dat een miljoen huurders van huizen in de gebieden, waar nog geen vry huurbeleid geldt, een huurverhoging van ten hoogste vier procent krygen. Deze verhoging, die geldt voor vooroorlogse woningwetwoningen, bepaalde categorieën premiehuizen, en in de vrjje sector gebouwde woningen, mag in principe op 1 mei ingaan, in '.eite ech ter pas als het bepaalde huurcontract is beëindigd. In het oorspronkelijke DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid J. B. Broeksz voorziet dat in de toekomst voor kleurenpro- gramma's een hoger kijkgeld moet wor den betaald. Hij zei dat gisteravond bij de behan deling van de begroting van C.R.M. De heer Broeksz, voorzitter van de VARA, hoopte dat minister Klompé deze ge dachte bij de voorbereiding van het wetsontwerp voor de verhoging van de luister- en kijkgelden zou overwegen. Hij vond het onjuist dat uit de verho ging de Wereldomroep zou worden ge financierd. nPegenwoordig zal het weinig meer in gebruik wezen, dat het achter- afse landvolk bebladerde twijgjes van de Gagel in het bed legde tegen vlooien en luizen (vandaar boven staande naam) of ze in boerekisten en kleerkasten gebruikten tegen motten. Van die hinderlijke plaaggeesten behalve misschien van de kleren-, pels- en tapijtmot is het mogelijk ons op allerlei wijzen te ontdoen en ook kunnen trouwens goederen mot- vrij worden gemaakt. Overigens is het verheugend, dat er remplaQanten ge noeg bestaan, want de gagel neemt zienderogen af, al komt dit zeker niet door huishoudelijk gebruik, doch veel eer door ontginning en het ontwateren van moerassige veen- en heidegron den. In maart en april schonk de Hollandse mirt of de post er door haar kleur, bloei en geur een zeer bekoor lijk uitzicht aan, dat met de feestelijk heid der bloeiende calluna kon wed ijveren. Ik heb goede herinneringen aan 't Korenburger Veen, het Woudt, stukjes van de Geld. Vallei, de Friese Oude Venen en Wildlanden enz., on dersteund door 't heerlijke balsemach tige aroom, dat van de gele hars puntjes op de takken komt. Vroeger stond dit gewas als voorganger van de hop in hoog aanzien bij de bier brouwers en voorts werd 'iet gedroog de blad „herba myrti brabantini" in de geneeskunde gebruikt, het leerlooien en de tabaksverwerking. Veel hoger dan 'n meter werdt de gagelstruik niet, maar bij het vorderen van maart stoelen de katjes al merkbaar en wordt de bosschage dikker om ten slotte in een roodkoperen gloed op te laaien. Daarna verschijnen pas de blaadjes, de wortels zijn bedekt met kleine schimmelknolletjes (Frankia Brun- chorstii), onmisbaar voor de plant. Waar deze niet kunnen aarden, ver dwijnt ons luizekruid en daarom mis lukt het overplanten licht. Overigens voldoet het op de natuurlijke stand plaats 't beste! 13 maart '68 A. B. WIGMAN wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet stond als datum 1 april. De eerste Kamer wil het wetsontwerp echter niet voor deze datum behandelen, zodat minister Schut (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zijn maatregel een maand moet opschorten. Verscheidene Kamerleden, zoals bij voorbeeld de socialist drs. H. van den Doel. de PSP'er H. J. Lankhorst en de KVP'er mr. F. H. J. J. Andries- sen, waren bang dat de huurder zwak zou komen te staan tegenover de ver huurder. Formeel staat hij sterk, om dat hij een beroep kan doen op de huuradviescommissie, en zo nodig op de kantonrechter. Er werd aan minister Schut ge vraagd om een goede voorlichting aan de huurder. „Er zullen een miljoen folders worden verspreid", beloofde de bewindsman. De meeste kritiek kwam van drs. Van den Doel. Hij wees er op en minister Schut kon het niet ontkennen dat de mensen met de laagste inko mens naar verhouding de hoogste huur betalen: gemiddeld twintig procent van hun inkomen. Dit percentage zakt voor huurders met een hoger salaris tot zes procent. De heer Van den Doel zag in het wetsontwerp een breuk met het tot nu toe gevoerde huurbeleid. Hij wilde de verhoging uitstellen tot 1 april 1970. Behalve de minister vond hij ook de liberaal H. Wiegel tegenover zich. Beiden vonden, dat het wetsontwerp een logische aansluiting op het tot nu toe gevolgde beleid is. Van uitstel waarvoor ook de heer Lankhorst pleit te, wilde minister Schut niet horen. Drs. C. F. van der Peijl (c.h.) pro beerde via een amendement te berei ken, dat huurder en verhuurder geen overeenkomst waarin huurverhogingen zijn opgenomen voor langer lan vijf jaar mogen sluiten. Minister Schut had tegen dit amendement grote be zwaren. „Het is een zaak van partijen om te beslissen voor welke tijd ze een contract willen afsluiten". Drs. Van den Doel pleitte nogmaals voor een subsidie aan individuele huur ders. „Ik kan me indenken, dat wij hiertoe moeten overgaan als de huren nog meer stijgen", zei minister Schut. Op dit moment is de tijd er volgens hem echter nog niet rijp voor. Drs. Van der Peijl wees er op, dat de huurcommissies nu al overbelast zijn. Het kan wel acht maanden duren voordat zij een advies uitbrengen. Dit Kamerlid was bang. dat deze achter stand straks nog groter zal worden. Minister Schut vond acht maanden ook onverantwoord. Hij geloofde ech ter niet. dat een advies over het alge meen zolang uitblijft. Een periode van twee maanden vond hij redelijk. Overi gens gelooft de bewindsman niet, dat er veel huurders bezwaar zullen ma ken tegen een verhoging van vier pro cent en dus in groten getale bij de huur adviescommissie zullen aankloppen. MADRID De Madrileense univcr- siteitswyk is dinsdag weer het toneel van botsingen geweest tussen 300 beto gende studenten en de politie. De stu denten verbrandden kranten uit pro test tegen de berichtgeving over de academische woelingen. Zij stremden tevens het verkeer. De politie liet wa terkanonnen aanrukken en arresteerde negen demonstranten, vier van hen in de medische faculteit waarin zij ge vlucht waren. MANCHESTER (V.S. De voorverkiezingen die dinsdag in de Amerikaanse staat New Hampshire zijn gehouden, hebben 'n groot succes opgeleverd voor de democratische senator Eugene McCarthy, die fel gekant is tegen de oorlog in Vietnam. Hij heeft waarschijnlijk ongeveer 39 procent van de stemmen ver overd, wat veel meer was dan verwacht. President Johnson, die niet aan de verkiezingen deelnam, maar wiens naam op de stembiljetten kon worden bijgeschreven, kwam tot 53 procent, maar die had dan ook de steun van het hele plaatselijke partij-apparaat, dat een felle cam pagne viwir de president heeft gevoerd. Onder de republikeinen, die afzonderlijk stemden, zouder er volgens de mede werkers van McCarthy velen zijn geweest, die de naam van de democratische senator op hun stembiljet invulden. Bij de republikeinen was Nixon de grote man. Hij kreeg circa tachtig procent van de stemmen tegen zijn onverklaarde rivaal gouverneur Nelson Rockefel ler van New York, die evenals Johnson niet aan de „primary" meedeed, maar als potentiële kandidaat voor het presidentschap geldt, slechts negen procent. De rest van de stemmen ging bij beide partijen naar „kleinere" kandidaten. De 51-jarige senator Eugene J. Mc Carthy uit Minnesota, een tot dusver weinig bekend voormalig hoogleraar in de sociologie, is de leider van een groep democraten die zich van Johnson heeft gedistantieerd, uit protest tegen de oor log in Viëtnam. Dit protest heeft blijkens de uitslag van deze „primary", de eerste van een reeks van vijftien in de komende maan den, veel weerklank gevonden bij de bevolking. Johnson heeft er volgens de algemene opinie van politieke deskundi gen een tegenstander bijgekregen waarmee hij terdege rekening zal moe ten houden. De president heeft alle reden om be zorgd te zijn over de uitslag. Nixons verpletterende overwinning kan beteke nen, dat de republikeinse gelederen dit jaar gesloten zullen zijn, in tegenstel ling tot vier jaar geleden toen de con troversiële senator Barry Goldwater presidentskandidaat was. McCarthy, die volgens z'n tegenstan ders in New Hampshire niet meer dan 12 pet van de stemmen zou krijgen en zelf van tevoren had gezegd dat hij te vreden zou zijn met 30 pet, heeft zelfs nog enige tijd een voorsprong op John son gehad, maar die werd in een ach terstand omgezet toen de uitslagen uit de steden binnenkwamen. Niettemin wordt hij nu als „held van de vredesbeweging* beschouwd. De se nator heeft zijn campagne rustig, pro fessoraal. wars van demagogie ge voerd. steeds weer hamerend op dat ene thema: Viëtnam. Hij heeft 'n aan tal enthousiaste studenten om zich heen verzameld, die voor hun komst naar New Hampshire van vele kanten de raad kregen hun haar te laten knip pen om de „brave burgers" van die staat niet te schokken. Een juichende Richard Nixon. zich bevrijd voelend van het odium van "^eeuwige verliezer", noemde de voor verkiezingen „het eerste referendum over Lyndon Johnson". Op een pers conferentie in New York zei hij, na ver nomen te hebben dat hij op tachtig pet stond: „Dit betekent dat wij in New Hampshire hebben gewonnen... en dat het land in januari een nieuwe presi dent krijgt." Het succes van senator McCarthy was volgens hem „niet al leen een keuze voor vrede, maar ook een keuze tegen Johnson". Nixon gaf duidelijk te kennen dat hij Rockefeller als zijn voornaamste rivaal beschouwt. De grote vraag is nu of president Johnson zich genoodzaakt voelt zijn po litiek in Viëtnam te matigen. De presi dent heeft tot dusver te kennen gege ven dat hij niet van plan is van zijn huidige militaire koers af te stap pen en de bombardementen op Noord- Viëtnam voort zal laten zetten zolang Hanoi zijn „San Antonio-formule" niet als basis voor een regeling accepteert. Volgens deze formule moet Noord-Viët- nam instemmen met direct vruchtbare besprekingen en mag het geen militair voordeel trekken uit een bombarde mentspauze. WASHINGTON Het Pentagon heeft dinsdag een bestelling gedaan van 456.1 miljoen dollar aan geleide pro jectielen met meerdere springladin gen voor de Marine, die zijn ontwor pen om door de Russische anti-raket bewapening heen te breken als dat nodig mocht blijken. Het wapen is de Poseidon-raket, een raket die onder water door duikboten kan worden ge lanceerd. 31 van de 41 Polaris kernduikboten van de marine, zullen met verlengde lan- ceerinstallaties worden uitgerust voor deze grote projectielen. De meeste bestaande Polarisraketten hebben slechts een springlading. De Poseidon krijgt tien kemladingen. De verbouwde Poiaris duikboten zullen elk van zestien lanceérbuizen worden voorzien. De Poseidon-raket is een van de tegen maatregelen waartoe het ministerie van Defensie besloot, nadat uit 1966 verkregen inlichtingen was gebleken, dat de Sovjet-Unie rond Moskou een anti-raket verdedigingssysteem had opgeworpen. Amerikaanse stratc-A loven dat door meerdere kernlactrngen de Ver. Staten in geval van oorlog meer kernbommen kunnen neerlaten dan de Russen in staat zullen blijken tegen te houden. Het Pentagon maakte bekend, dat elke kernlading aan boord van de meer dan 10 meter lange ongeveer 32.000 kg wegende Poseidon op 'n afzonder lijk doel gericht kan worden. „Deze eigenschap zal het de Poseidon makkelijker maken door de vijandelij ke verdediging te breken", aldus het Pentagon. WUPPERTAL Een rechtbank in Wuppertal (West-Duitsland) heeft na een proces tegen 12 voormalige leden van een nazipolitiebataljon drie van de beklaagden tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Drie beklaagden zijn vrijgesproken terwijl de zes overigen weliswaar schuldig bevonden, maar niet gestraft zijn. De verdachten werden ervan be schuldigd op 27 juni '41 achthonderd Joden in een synagoge in Bialystock opgesloten te hebben en vervolgens het gebouw met benzine en handgrana ten in brand gestoken te hebben. Vele van de opgesloten Poolse Joden hingen zich op of sneden hun polsade ren door teneinde snel te sterven. Dege nen, die uit het gebouw wisten te ont snappen werden met machinegeweren, geweren en pistolen doodgeschoten. De veroordeelden zijn de 53-jarige Rolf Joachim Buchs, de 55-jarige Fritz Schaffrath en Friedrich Rondholz. PHOE BAI De bezorgdheid aan Amerikaanse zijde over de toekomst van de omsingelde mariniersbasis Khe Sanh schijnt wat af te nemen. Vol gens de jongste inlichtingen van de geheime dienst beschikken de Noord- viëtnamezen in de twee noordelyke provincies van Zuid-Viëtnam over 34.000 tot 37.000 militairen, van wie er 12.000 a 13.000 rondom Khe Sanh zouden zijn samengetrokken. 12.000 in het gebied van Quang Tri en 10.000 tot 12.000 rondom Hoeé. In het vooruitgeschoven Amerikaanse commandocentrum in Phoe Bai ziet men de toestand optimischer in, om dat er naar schatting een getalsver houding van zes op een nodig is, om een vesting als Khe Sanh met haar bezetting van 6.000 man te veroveren. In eerdere officiële schattingen was gesproken van een sterkte van 20.000 Noordviëtnamezen in de directe om geving van Khe Sanh. Het Noordviëtnamese persbureau meld de, dat de belegeraars via tunnels Khe Sanh tot op 100 meter zijn gena derd en met luidsprekers de Zuidviët- namese militairen oproepen om over te lopen. Achtmotorige Amerikaanse bommen werpers van het type B-52 bestookten dinsdag communistische stellingen rondom deze belegerde mariniersba sis, terwijl straaljagers van de mari ne het radiocommunicatiecentrum van Hanoi aanvielen. In het zuiden rukten Amerikaanse en Australische troepen op in de omgeving van Hau Nghia en Phoeoc Toey, ten Noordwesten en ten oosten van Saigon. In de Zuidviëtnamese hoofdstad mag gedurende een jaar niet aan grote en luxueuze gebouwen worden gewerkt, teneinde zoveel mogelijk vluchtelingen I onderdak te brengen. De moeder van een Westduitse arts die in Hoeé werkte en daar eind januari door de Viët-Cong werd gevangen ge nomen, heeft in een open brief aan het internationale Rode Kruis de hulp van deze organisatie ingeroepen om de vrijlating van haar zoon te be werkstelligen. De arts is dr. Alois Alteköster, die sinds oktober 1966 als internist verbonden was aan de me dische faculteit van de universiteit van Hoeé. Amerikaanse B-52 bommenwerpers heb ben vanmorgen aanvallen uitgevoerd op doelen in de A Sjao-vallei, bij de Laotianase grens, waar de Viët-Cong naar verluidt begonnen is met de aan leg van een weg naar Hoeé, de oude keizerstad op 50 km afstand van het dal. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee, dat de zware bommen werpers Noordviëtnamese opslagplaat sen en wagenparken in het dal had den bestookt. VOERENDAAL De burgemeester van het Limburgse Voerendaal, G. J. H. F., is gisternacht met zijn auto te gen een geparkeerde wagen gebotst. De burgemeester reed na de aanrijding door zonder de politie of de eigenaar van de wagen te waarschuwen. Beide wagens werden beschadigd. De rijksrecherche heeft de zaak in on derzoek genomen. Burgemeester F. was niet bereid commentaar te geven. ROTTERDAM Het booreiland „Sea Quest", dat enige weken geleden op de Noordzee van zijn ankers is geslagen en in moeilijkheden raakte, wordt in Rot terdam gerepareerd. De ankergeledingen worden hersteld. Binnenkort zal de „Sea Quest" kunnen deelnemen aan de explo ratie naar olie en gas in de Noordzee. MINISTER POLAK DEN HAAG De Eerste Kamer heelt zich uitgesproken tegen vervolging van mensen die de woorden „Johnson moordenaar" gebruiken. Alle senatoren die gisteren het woord voerden by de behandeling van de begro ting van justitie, juichten het toe dat tegen de Groningse hoogleraar, prof. Delf- gaauw, geen strafvervolging was ingesteld. Maar dan ook niet tegen de vele stu denten en anderen, die de woorden van prof. Delfgaauw hebben overgenomen, oordeelden de Eerste-Kamerleden. Met name de KVP'er jhr. P. J. M. van Meeuwen wilde van minister Po lak duidelijk weten waarom hier een tweeledig beleid wordt gevoerd. Het publiek begrypt dat niet. Velen spraken zelfs van klassejustitie, zo liet de ka tholieke afgevaardigde erop volgen. Hij en een aantal andere senato ren drongen bij de bewindsman sterk aan op spoedige wijziging van artikel 117 van het Wetboek van Strafrecht (het artikel dat handelt over het opzet telijk beledigen van een regerende vorst of een ander hoofd van een bevriende staat). De socialist dr. E. Brongersma vond dat het optreden van minister Polak in de kwestie-Delfgaauw niet steeds ge lukkig was geweest. Hij zei zich per soonlijk achter de uitspraak van de Groningse hoogleraar te kunnen scha ren, maar was het zeker niet eens met alles wat daarna en eromheen was ge beurd. Het niet-vervolgen van de hoog leraar houdt niet in dat allerlei kreten nu moeten worden toegelaten of dat be paalde demonstrerende jongelui doen wat prof. Delfgaauw heeft gedaan. Volgens de socialist wordt de hele zaak een farce, een prestigekwestie. De strafrechtspraak is er niet voor mensen die zich in drommen komen aanmelden om te worden gevolgd. Bovendien is ar tikel 117 ook nog verouderd. Dat is ook het geval met de artikelen over de ze dendelicten. de „smalende godslaste ring" en over „de romantische bepalin gen inzake het duel". Jhr. Van Meeuwen zei dat het altijd Amerika was dat het moest ontgelden. De term „Johnson oorlogsmisdadiger" was volgens hem niet goed te praten. Jhr. Van Meeuwen was het woordelijk met de brief van prof. Polak aan de Groningers eens. Hij betwijfelde echter of het schrijven enige indruk zou ma ken. De communistische afgevaardigde mevrouw Van OmmerF-n-A i^b'nk vroeg de minister zelfs waar hij het recht vandaan haalde om de hoogleraren te gemoet te treden. Gedraagt hij zich daarbij niet als een minister van Onder wijs ad interim? De CH-senator jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein meende dat het mogelijk moest zijn om in het openbaar de aller- scherpste kritiek op een verantwoorde lijkheid dragend staatshoofd te uiten zonder dat daarin de opzet tot beledi ging wordt gezien. Het zou er met on ze vrijheid van meningsuiting droevig uitzien als men op deze manier met de strafrechter in aanmerking komt, zei jhr. De Geer. Hij achtte het vaak heel moeilijk om uit te maken of demonstranten serieu ze, nadenkende betogers zijn dan wel rellenmakers. Het vervolgingsbeleid moet daarom worden afgestemd op de serieuzen die dan ook op één lijn met prof. Delfgaauw moeten worden ge steld. Voor de pacifist mr. J. H. van Wijk stond het vast dat „met twee maten wordt gemeten". Hij sprak van kaste- justitie. De term bevriend staatshoofd was voor hem betrekkelijk, omdat er lapden zijn (zoals de Verenigde Staten) waar het staatshoofd en de regerings leider een politiek man een en de zelfde persoon zijn. Een gevaarlijke stelling, zo noemde de liberaal mr. D. A. Delprat de op vatting van de Groningse hoogleraren. De geschiedenis van de twintigste eeuw heeft bewezen hoe gevaarlijk die stel ling kan zijn. Prof. mr. P. J. Verdam (AR) noem de het de tragiek van het zuivere paci fisme dat het zegt: Hij overtreedt de grote norm, wat deren nog onze kleine normpjes. Het pacifisme gooit zijn eigen ruiten in. Over-ethisch staat ge lijk met fanatisch. Over het vervolgings beleid zei de AR-senator: „Pak de gro te hazen als u kunt, maar laat de klein tjes lopen, anders gezegd: Ik wens de minister wijsheid." PARIJS Het in Parys verscho nende Tsjechische - emigrantenblad „Svedictivi" schrijft dat de Ameri kaan Charles Jordan, wiens stoffelijk overschot vorig jaar augustus uit de Vlatava in Praag werd opgehaald, is vermoord door een Egyptische diplo maat. Volgens het blad heeft partijse cretaris Koucki dit gezegd op een ge heime bijeenkomst met journalisten van de partij in Praag. De Egyptenaar had Praag enkele dagen na de moord ver laten. De Tsjechische regering had het stilzwijgen bewaard, om de betrekkin gen met de Arabische landen niet te schaden. Jordan, vice-voorzitter van een Ame rikaans comité voor hulp aan Joodse vluchtelingen, was steeds door politie mannen geschaduwd uit voorzorg. Op de avond van de 17de augustus was een politieman bij het hotel waar Jordan verbleef vertrokken, omdat hij meende dat de Amerikaan naar bed was. Jordan had het hotel echter nog verlaten, en was toen gevolgd door zijn moorde naar. „Svedictivi" schijft de inlichtingen te hebben gekregen van een journalist die de geheime bijeenkomst had bijgewoond NEW DELHI De ontwikkelings landen hebben dinsdag in New Delhi op de UNCTAD gevraagd dat alle ont wikkelde landen één procent van hun bruto nationaal produkt ter beschik king stellen van de ontwikkelingshulp. De resolutie die ten deze is ingediend bij de conferentie, verzoekt verder 80 procent van de hulp via openbare en 20 procent via particuliere instanties te doen verlopen. De ontwikkelde landen zullen zich waarschijnlijk sterk tegen aanneming van de resolutie verzetten. De commu nisten verzetten zich tegen het aange ven van een verplicht percentage. Zij stellen dat de Westerse landen aan sprakelijk zijn voor het achterblijven van de ontwikkelingslanden. Het com munistische blok zet de hulpverlening voort op bilaterale basis. Een tweede resolutie die in New Del hi is ingediend, verlangt dat de interna tionale bank voor herstel en ontwikke ling wordt omgevormd tot een ontwik kelingsbank voor de ontwikkelingslan den. De resolutie wil dat de bank lenin gen op langere termijn gaat verstrek ken en de rentevoet verlaagt. De reso lutie vraagt verder meer hulp voor landen die geen toegang hebben tot de internationale kapitaalmarkt. NEW YORK Een forensentrein die dinsdagavond langzaam het Grand Central Station van New York binnen reed. is in de tunnel onder Park Ave nue op een stilstaande, lege trein gere den. Vijftig personen raakten gewond, de meeste liepen lichte verwondingen op. Veel van de passagiers in de uit twee rijtuigen bestaande trein waren reeds opgestaan bij het naderen van het eind station. Zij werden door de schok om vergeworpen en door het rijtuig ge slingerd. In de wagons waren kreten van schrik te horen, maar paniek brak niet uit. Een aantal reizigers moest behan deld worden in ziekenhuizen, evenals de vier treinenemployés aan boord van de stilstaande trein. SEBENGEWALD Het eerste kie vitsei van dit jaar is gevonden. De ge pensioneerde arbeider P. J. van den Woldenberg zag het ei gistermiddag lig gen in een weiland bij Siebengewald aan de Duitse grens in Noord-Limburg. Of hij zijn vondst op paleis Soestdijk zal aanbieden staat nog niet vast om dat de Koningin met vakantie is. Feu hogedrukgebied trok ten zuiden van de Britse eilanden in oostelij ke richting en breidde zich naar Frankrijk en het Alpengebied uit. Van het zeegebied rond IJsland ver plaatsten zich twee depressies naar Scandinavië. Tengevolge van deze luchtdrukver deling kwam er boven de Britse eilan den en de Noordzee een westelijke stroming tot stand, waarmee zachte oceaanlucht naar het vasteland werd getransporteerd. Deze lucht verdrong in de afgelopen nacht de aanwezige koude lucht in ons land. Het heeft voornamelijk nog in Brabant en Limburg twee graden gevroren. Inmiddels trekt een koufront van de depressie bij Noor egen over En geland oostwaarts. Dit front zal in de komende nacht vergezeld van regen Nederland passeren. Achter het front wordt met winden tussen west en noordwest iets koudere lucht aange voerd, waarin opklaringen voorkomen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1