weinig reactie van johnson ROBERT KENNEDY ZAL TOCH KANDIDATUUR OVERWEGEN de non-conformist Beter met Boter Commandant Maddox gelooft door Sonar te zijn misleid GRIEKSE AMNESTIE IN DECEMBER GROTENDEELS EEN Wolkje McCarthy: succes voor Laat uw salaris |P Vj ËÉÈflfl Russen verlieten schip in storm Felle gevechten in Biafra rente-girorekening 3 'A procent rente duizend gulden krediet betaalcheques. Algemene Bank Nederland New Hampshire ..teken aan de wand GEEN REACTIE MENINGEN OPRECHT LIBERAAL NIEUWE MOED Q/'-rJ j V- Waarom heet een j boterham een boterham dacht u? V Omdat i hij met echte boter het allerlekkerst is. Gratis prachtige kleurenplaatjes VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Golf van Tonkin-incident Rente over uw inkomen? 18j24l U bent welkom bij de MR. H. VAN RIEL: Andere indeling van Nederland gewenst UU1ZEND 99\ ENKELEN NAMEN DONDERDAG 14 MAART 1968 WASHINGTON Naar aanleiding van de verkiezingsuitslag in New Hampshire heeft senator Robert Ken nedy verklaard: „Ik zal mijn voorne men, of ik wel tegen president Johnson uit zal komen in de democratische ver kiezingen, hertaxeren". „Ik ben van mening dat de verkiezin gen in New Hampshire hebben aange toond. dat er bezorgdheid heerst in de democratische partij over de weg die ons land is ingeslagen", zo zei Kenne dy tegenover verslaggevers in de wan delgangen van de Senaat. Het grote aantal stemmen op senator Eugene McCarthy, die een campagne voert tegen de Amerikaanse Yiëtnam- politiek, heeft te denken gegeven. In januari had Kennedy verklaard, onder geen enkele voorwaarde tegen Johnson uit te zullen komen. Hij deelde voorts mede, dat hij zijn herwaardering ook baseert op het feit dat de regering-Johnson dezelfde Viët- nam-politiek wenst te blijven voeren en dat „Richard Nixon zeer waarschijnlijk de republikeinse kandidaat zal wor den". Kennedy is tegenstander van het huidige Viëtnam-beleid. In kringen rondom Kennedy is ver nomen dat de democratische senator van New York waarschijnlijk binnen de komende 10 dagen zijn besluit kenbaar zal maken, in ieder geval voor 22 maart de tijdslimiet voor de voorverkiezingen van Oregon. Kennedy deelde mede niet met Mc Carthy te hebben gesproken. Wel had hij hem geluk gewenst met de uitslag der democratische verkiezingen in New Hampshire. Hij verklaarde dat ook de getuigenis van minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk deze week voor de senaats commissie voor de betrekkingen met het buitenland, aanleiding was ge weest tot zijn besluit. Hoewel hij de verklaring van Rusk briljant noemde, zei hij „het is over duidelijk dat we in Viëtnam in dezelfde richting voortgaan, als die we reeds hebben gekozen". Kennedy verklaarde dat een andere factor was geweest het ontbreken van iedere reactie van Johnson of de rege ring, voor wat betreft „welke actie dient te worden ondernomen", met het oog op de uitspraken van de presiden tiële adviescommissie voor openbare ordeverstoringen. Hij zei er bezorgd voor te zijn, dat iedere uitdaging aan Johnson in de voorverkiezingen zou eindigen in een strijd om één persoon die eeh schei ding teweeg zou kunnen brengen in de democratische partij. „De voorverkiezingen in New Hamp shire hebben aangetoond dat er een diepe en aanzienlijke verdeeldheid en rusteloosheid in de Verenigde Staten heerst", aldus de senator. Op de vraag of deze verkiezingen niet al hebben aangetoond dat er een scheuring in de democratische partij is ontstaan, antwoordde Kennedy „naar mijn mening wel". Hij wilde niet zeggen, wanneer hij een volgende verklaring over deze ma terie zal afleggen. Wat hadden de belangrijkste partij mensen te zeggen over de uitslag van de voorverkiezingen in New Hampshire Bij de Democraten: Sen. Eugene J. McCarthy: „Wij kun nen verder gaan tot de conventie in Chicago". President Johnson: „Ik denk dat New Hampshire de enige plaats is waar een kandidaat kan zeggen dat 20 procent een opinieverschuiving, 40 procent een mandaat en 60 procent een unanieme keus is". Bij de Republikeinen: Richard M. Nixon: „Een geweldige overwinningHet land krijgt in ja nuari een nieuwe president". Gouverneur Nelson A. Rockefeller over de zege van Nixon: „Politiek geloof ik niet dat het veel te betekenen heeft, omdat er geen concurrent was". Gouverneur Ronald Reagon: „Een holle zege" voor Nixon, omdat hij geen tegenstanders had. Eugene McCarthy's kruistocht te gen het beleid van president John son in de Viëtnamese kwestie is plot seling in het middelpunt van de be langstelling komen te staan. Zijn verrassende aanhang onder de kiezers van New Hampshire, dat altijd een conservatief bolwerk is geweest, duidt erop dat de weer stand tegen de Amerikaanse politiek in Viëtnam toeneemt. Het staat wel vast, dat het Witte Huis geschrok ken is van het succes, dat Eugene McCarthy, de katholieke senator uit Minnesota, in de voorverkiezingen van New Hampshire heeft behaald. Het Witte Huis, vele democrati sche leiders en een groot aantal Amerikanen beschouwden de kruis tocht van McCarthy als een wel las tige, maar in wezen onbelangrijke oppositie binnen d* democratische partij. Een bekende Amerikaanse commentator schreef begin januari ironisch: „De campagne van Mc Carthy is een volslagen fiasco. Zij wordt gevoerd alsof koning Constan- tijn de manager is." De voorverkiezingen van New Hampshire hebben aangetoond, dat de aanhang van oud-professor Mc Carthy niet beperkt blijft tot een groep linkse studenten, ondanks de onorthodoxe manier waarop Mc Carthy zijn verkiezingscampagne voerde. McCarthy weigerde de geijkte methode toe te passen van het druk ken van handen, de gemoedelijke praatjes met voorbijgangers en het kussen van baby's. In plaats daar van hield hij toespraken voor een meestal beperkt publiek, waar in hij uiteen zette waarom naar zijn oordeel de Viëtnamese politiek van president Johnson tot een heilloze ontwikkeling voert. De overtuiging en de oprechtheid die uit zijn woorden spraken, heb ben ongetwijfeld stemmen opgele verd.. Het succes van New Hamp shire zal hem wind in de zeilen ge ven. Vlak voor de verkiezingen van New Hampshire wist de meer derheid van de bewoners van deze staat niet eens wie McCarthy was. Ook in de overige delen van de Ver enigde Staten was zijn naam nauwe lijks bekend. Dat zal nu wel veran deren. De politieke carrière van de 51- jarige senator uit Minnesota is twin tig jaar geleden begonnen. Aanvan kelijk werd zijn naam vaak ver ward met die van Joseph McCarthy uit het naburige Wisconsin, de felle extreme bestrijder van het commu nisme. Ofschoon beiden katholiek waren, stonden hun politieke ideeën lijnrecht tegenover elkaar. Eugene McCarthy was sterk gekant tegen de felle mensenjacht die zijn naamge noot in naam van de vrijheid ontke tende. Hij bestreed hem in de pers en debatteerde met hem op de tele- visie. Eugene McCarthy, professor in de sociologie en economie op de univer siteit van Minnesota, werd in 1948 gekozen in het Huis van Afgevaar digden. In de tien jaar dat hij daar van deel uitmaakte, verwierf hij de reputatie een krachtig tegenstander te zijn van een liberale wetgeving. Twee jaar nadat hij senator was geworden de eerste katholieke senator uit Minnesota in honderd jaar verleende McCarthy zijn steun aan de mislukte campag ne in 1960 voor de democratische nominatie van zijn collega-politicus uit Minnesota, Hubert Humphrey. McCarthy en Humphrey werkten al jaren nauw samen, sedert zij alle twee voor het eerst naar Washing- - ton waren afgevaaridigd. Zijn eerste wat wijdere belang stelling, ook internationaal, kreeg McCarthy met een indrukwekkende nominatie-toespraak ten gunste van Adlai Stevenson, nadat Humphrey zich in 1960 uit de race had terug getrokken. Bij de presidentsverkiezingen van 1964 overwoog president Johnson McCarthy te vragen als kandidaat voor het vice-presidentschap, maar dat werd tenslotte Hubert Hump- phrey. ADVERTENTIE :7\ 1 ■s*# Het vorig jaar maakte McCarthy bekend, ,dat hij zou meedingen naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Uit de uitslag van New Hampshire zullen de stu- t denten, die McCarthy in zijn verkie- zingscampagne trouw hebben ge- steund, nieuwe moed putten om ver- J der te gaan. Een sterke opkomst J van McCarthy kan president John son in ernstige moeilijkheden bren gen, ook al is het uitgesloten dat de senator uit Minnesota de democrati sche nominatie zal winnen. Het zal de republikeinen in hun overtuiging versterken, dat Johnson niet onverslaanbaar is. Bovendien is het zeker, dat nu de druk op Robert Kennedy zal toenemen om zich kan didaat te stellen. McCarthy heeft zich al bereid verklaard ten gunste van Robert Kennedy uit de strijd te stappen. Op 2 april zal de situatie zich wel licht iets duidelijker aftekenen. Dan worden er voorverkiezingen gehou den in Wisconsin, dat in tegenstel ling tot New Hampshire als „dovish" (duifachtig) wordt be schouwd, dat wil zeggen dat de te genstand tegen de Amerikaanse po litiek in Viëtnam er sterk verbreid iiUeH is A Terwijl het Witte Huis voorgeeft wei nig waarde te hechten aan de verrassen de steun voor de „duif" senator Eugene McCarthy in de democratische voorver kiezing te New Hampshire, voelt McCar thy zich gesterkt in zijn wens president Johnson de democratische kandidatuur voor president te ontnemen. Op de foto senator McCarthy tijdens het binnenko men van de uitslagen. Politieke waarnemers achten zijn kansen op 'n overwinning op Johnson nog steeds nihil, maar zijn het er over eens dat de president de campagne van McCarthy veel serieuzer zal moeten nemen. Ervaren politici waarschuwen tegen het trekken van te ver voerende conclusies uit de eerste voorverkiezingen van de campagne. New Hampshire is een zeer kleine staat en het aantal kiezers dat aan de „primaries" deelneemt is maar een klein deel van de bevolkirtg. Wat betreft de invloed van de problemen van de grote steden en de rassenkwestie op de verkie zingen is New Hampshire een zeer onbe trouwbare graadmeter, daar er maar wei- "nig negers wonen. NEW YORK Alle 45 bemannings leden van de Russische vrachtvaarder Velikiye Oestjoeg dobberden gister avond in reddingboten op de woelige Atlantische Oceaan. Zij hadden hun schip moeten verla ten dat met een gevaarlijke slagzij ronddreef op tweeduizend kilometer ten oosten van Bermuda. De Russen gingen in de boten acht uur na de melding dat het schip lek was. De Amerikaanse kustwacht was gis teravond bezig andere schepen naar de positie van het Russische schip te dirigeren. De Velikiye Oestjoeg was op weg van Cuba naar Rusland. ADVERTENTIE 95 cent u een plaatje. Drische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag liet album aan. Goed verzorgd, met interessante uuiym tekst bij elk plaatje. NEW Y'ORK De commandant van de Amerikaanse torpedobootjager „Maddox" gelooft, dat hij werd mis leid door zijn eigen sonarinstaliatie, toen hij op 4 augustus 1964 meende met een zware torpedoaanval door Noord- viëtnamese motortorpedoboten te doen te hebben. In een vraaggesprek in de april-uitgave van het tijdschrift „Es quire" dat vandaag is gepubliceerd, zegt kapitein-luitenant-ter-zee Herbert Ogier. dat de eerste twee Sonar-mel- dingen (installatie voor waarneming van zich onder water voortbewegende voorwerpen, zoals onderzeeboten en torpedo's) heel goed de echo's van tor pedo's kunnen zijn geweest, maar dat hij daarna meende door iets te zijn LAGOS Federale Nigeriaanse troe pen en Biafraanse eenheden voeren op het ogenblik een verbitterde strijd om het bezit van Onitsja, een belangrijke stad van circa 80.000 inwoners in Bia fra, dat zich zoals bekend, afgescheiden heeft van de rest van Nigeria. In de stad zou paniek zijn uitgebro ken, als gevolg van de federale lucht bombardementen en artilleriebeschie tingen. Vele mensen zouden uit de stad zijn gevlucht. ADVERTENTIE en andere periodieke inkomsten boeken op een bij de Algemene Bank Nederland. U krijgt dan over het constante saldo per halve maand èn zo u wilt tot en de beschikking over Inlichtingen en folders bij onze kantoren misleid. Zijn oorlogsbodem manoeu vreerde snel en de echo van de schroe ven tegen het roer zou de signalering op de sonar hebben veroorzaakt. De commandant van de „Turner Joy", welke torpedobootjager met de „Maddox" in de Golf van Tonkin ope reerde, zegt in het vraaggesprek dat hij een melding van de „Maddox" ont ving volgens welke het schip door 21 torpedo's werd aangevallen. Kapitein- ter-zee Robert Barnhart zegt voorts dat zijn schip niet met automatische wapens werd beschoten. De commandant van het smaldeel waartoe beide oorlogbodems behoor den, commandeur John Herrick, is er eveneens van overtuigd, dat sommige meldingen van de sonar niet juist wa ren. „Ik ben er zeker van, dat sommi ge waren van de schroeven van beide schepen", zo zegt hij. De schrijver van het artikel zegt, dat de Maddox een spionage-opdracht uitvoerde en inlichtingen moest ver krijgen over de elektronische en ra darverdediging van Noord-Viëtnam, „een feit dat in het Amerikaanse Con gres, noch aan het publiek is onthuld". Het incident in de Golf van Tonkin werd direct gevolgd door het aanne men in het Congres van de zogenaam de „Tonkin-resolutie", die president Johnson vrijwel blanco volmacht gaf voor zijn maatregelen in Viëtnam. In het Congres hebben onlangs felle de batten over de gebeurtenissen in de Golf van Tonkin plaatsgehad, waarbij onder meer is gezegd, dat de Ameri kaanse regering het incident zou heb ben uitgelokt om maatregelen te kun nen nemen. Van de zijde van de rege ring is dit steeds ontkend. De regering kan zeer wel te goeder trouw van het incident voordeel hebben getrokken en zonder opzet het incident hebben over dreven. DEN HAAG Nederland zou eigen lijk moeten worden verdeeld in vier of vijf kringen van ieder drie tot vier miljoen inwoners. De besturen van de ze kringen, die de bestaande provin cies zouden moeten vervangen, dienen dan een deel van het werk over te ne men dat nu door het Rijk wordt ge daan. Dit zei mr. H. van Riel, gedepu teerde in Zuid-Holland en voorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie, gisteren in Den Haag tijdens een le zing voor het Contactcentrum op voor- lichtingsgebied. De heer Van Riel voegde er nadrukkelijk aan toe dat het persoonlijke opvattingen van hem zijn. Deze kringen zouden dan weer moe ten verdeeld in ondergroeperingen zoals de Duitse Kreise met zo'n 200- tot 250 duizend inwoners. De besturen hiervan dienen de formele controle op de gemeenten uit te oefenen, hetgeen nu door Gedeputeerde Staten gebeurt. De heer Van Riel vond overigens niet dat zijn provincie zou moeten wor den vergroot. Dit neemt niet weg, dat de grenzen hier en daar wel wat zou den kunnen worden gefatsoeneerd. De Zuidhollandse gedeputeerde 'vindt verder niet dat alle kleine gemeenten' moeten worden opgeheven. Voor ge meenten met achthonderd tot twaalf honderd inwoners is geen plaats meer. ROTTERDAM Volgens een rap port van Amnestie International ver bleven er eind januari nog 2.777 politie ke gevangenne op de eilanden Leros en Jaros in Griekenland. Voorts wordt er nog een ongeteld aantal politieke ge vangenen in karzernes en gevangenis sen door heel Griekenland heen vastge houden. Amnesty International is een organi satie die thans in twintig landen vier honderd afdelingen heeft. Zij streeft er naar mensen die op grond van vrije meningsuiting of godsdienst in gevan genschap zijn geraakt te bevrijden of al thans te pogen hun lot te verzachten. Zij heeft daartoe een „adoptie-sys teem" ontworpen: ieder afdeling adop teert drie politieke gevangen en gaat zich speciaal voor die gevangenen in spannen: bij de regering in kwestie wor den pogingen gedaan om de gevangenen te bevrijden, men steunt de achtergeble ven familie materieel en geestelijk, men zendt waarnemers naar het betrok ken land om de omstandigheden-van de gevangenschap te controleten en zo mo gelijk te verbeteren. Tot nu toe heeft Amnesty Internatio nal 2.500 gevangen zowel in het communistische, in het Westerse als in het niet gebonden blok geadopteerd van deze 2500 geadopteerde gevangenen hebben ruim duizend de vrijheid her kregen. Ondermeer werd door Amnesty International de vrijlating bewerkstel ligd van Heinz Brandt, die in Oost- Duitsland werd gevangen gehouden. Deze beweging, die zonder enige po litieke voorkeur werkt heeft internatio nale erkenning gevonden; zij dient on der meer de Verenigde Naties en miins- ters van buitenlandse zaken regelma tig van advies. Het Nederlands .secretariaat berust bij drs. C. van der Vlies, postbus 4076 in Rotterdam. Door Amnesty International zijn in december, toen het militaire bewind in Griekenland een amnestie voor politieke gevangenen aankondigde, twee waar nemers de Britse jurist A. Marreco en de Amerikaanse jurist J. Becket naar Griekenland gestuurd. Hoewel het Griekse bewind van hun komst op de hoogte was gesteld, hebben de twee ju risten weinig of geen medewerking ge kregen bij hun pogingen om ter plaatse een indruk te krijgen van het aantal ge- vangenen, de aanklachten die tegen hen waren ingebracht en de toestand waar onder zij in gevangenschap leven. Het is ondanks dit gebrek aan mede werking duidelijk geworden dat de am nestie die de kolonelsregering aankon digde, slechts zeer ten dele is uitge voerd. Met enkele van de vrijgelaten ge vangenen hebben zü gesprekken gehad; de resultaten hiervan zijn ter beschik king gesteld van de ministers van Bui tenlandse Zaken. Uit deze getuigenverklaringen blijkt dat het hele trieste gamma van marte lingen op de politieke gevangenen in Griekenland wordt toegepast: ophangen tot het slachtoffer bijna is gewurgd, het door schoppen en slaan verwonden van kwetsbare lichaamsdelen, het in wrijven met peper van toegebrachte wonden, het dagenlang opsluiten in donkere cellen met tien centimeter wa ter. Door militaire beulen wordt veel met elektriciteit gemarteld. De twee juristen hebben in hun rap- port een lijst met namen gepubliceerd van de meeste beruchte beulen in Griekenland: onder meer Lambroe, de directeur van het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie in Athene, luitenant Kapogloe in Aigeleo en majoor Theo- philoyaiannakos van de militaire poli tie in Athene. Het militaire hospitaal 401 in Athene werd door de ex-gevangenen genoemd als de plaats waar de gruwelijkste fol teringen werden ondergaan. Speciale voorliefde hebben sommige Griekse beulen voor de geestelijke ter reur: men laat gevangenen dagenlang luisteren naar kreten van pijn uit de martelkamers. Hierdoor heeft de beken de musicus Mikis Theodorakis een ge vaarlijke zenuwinzinking gekregen. Door de tegenwerking van de huidige Griekse machthebbers hebben de twee juristen selchts een zeer beperkt inzicht kunnen krijgen over de gevolgen van de militaire dictatuur in Griekenland. Zij ontdekten wel dat een groot aantal be jaarde gevangenen was gearresteerd omdat hun naam voorkwam op lijsten die soms twintig jaar oud waren. ]Yïen hoede zich er voor, te veel en te zware conclusies te trekken uit de successen, die Nixon en McCar thy hebben behaald bij de voorber- kiezingen in de Amerikaanse staat New Hampshire. Deze vrij conservatieve hoek van een groot continent, is niet representa tief voor de gehele Verenigde Sta ten. Slechts in 15 staten wordt een derge lijke voorverkiezing gehouden. In de rest van de 50 staten kiest de con ventie van de partij de kandidaat. Vervolgens- zullen de republikeinen op 5 augustus bij het bloedwarme strand van Miami Beach in Florida hun nationale conventie houden, om de man aan te wijzen, die voor de partij in het strijdperk zal treden op 5 november. De democraten zullen 26 augustus naar Chicago gaan, om daar hun man te kiezen. Men ziet, de weg is nog lang voor de kandidaten en de kandidaten in spé. Er zullen nog heel wat handen ge schud moeten worden en heel wat baby's gezoend, eer het zo ver is. En dan wacht de twee overblijven- den no£ een uiterst vermoeidende campgane. JTn toch mag men de resultaten van deze voorverkiezingen ook weer niet te veel kleineren. De kandida ten moeten nu hun „gezicht" laten zien. Zij moeten een beeld voor de kiezer opbouwen in de eigen partij, EUGÉNE MCCARTHY roer moet om een. aanhang vormen en vooral rij ke aanhangers vinden voor de finan- ciering van hun verdere campagne. En wie van de praktische Amerika nen zal er geld willen steken in een outsider, een man die er bij de mensen blijkbaar toch niet ingaat? Daarnaast is het als een opiniepei ling, hoe men over zekere zaken denkt, ook nuttig. Vooral bij een man als Senator Mac- Carthy, die zo openlijk een verande ring in de politiek van de regerings partij wat het beleid in Viëtnam be treft wenst, is ,dat zeer de moeite waard.' Niet, dat hij nu zo veel kans zal ma ken om Johnson te verdringen als kandidaat. De nu niet ingeschreven president behaalde al zo de helft van de stemmen. Wel, dat Johnson bij zijn campagne en zijn latere Regeringsprogramma, wel degelijk rekening zal moeten gaan houden met de opinie van zovelen. En wat dat betreft schijnt de „duif" McCarthy toch wel aanhang te krij gen. Men verwarre deze ex-hoogleraar in tussen niet met wijlen zijn naamge noot senator Joe McCarthy, die een tiental jaren terug zoveel opzien baarde met zijn wilde en onbeheer ste communistenjacht, of liever de jacht op ieder die wat genuanceerd dacht in Amerika. Iets dergelijks zou nu niet meer mogelijk zijn. Men doet er dan goed aan de New- Yorkse senator Robert Kennedy niet te veel aan deze dagen te herinne ren, toen hij nog wel eens in het kielzog van de „Jager Joe" werd ge vonden. Dat zijn jeugdzonden, die hij later met zijn aanvallen op deze praktijken weer goed heeft gemaakt. "Voor de republikeinen komt de al twee maal verslagen Nixon weer opdraven. Hij kan bij de toch al veel conservatiever republikeinen, niet op aller sympathie rekenen. Een man met de reputatie van verliezer, is niet zo gewenst. Niettemin schijnt in New Hampshire de niet kandidaat gestelde gouver neur van New York, Nelson Rocke feller, niet veel kans te hebben ge maakt. Hij moet het van de breder denkenden in de partij hebben. Ook hij heeft o.a. als gescheiden man in de soms zo puriteinse ogen van de Amerikanen, veel handicaps. Voorlopig is er slechts een wolkje aan de hemel voor Johnson. Maar hij moet het politiek weerbe richt toch wel goed gaan volgen. Anders kan er wellicht een onver wachte onweersbui komen.

De Vallei | 1968 | | pagina 11