Veenendaals dagblad LOONVORMING BAART REGERING ZORGEN Auto brandde als n fakkel Stichting weigert Roolvink intomen werktijdverkorting Laatste poging Unctad te r edden Praag verwacht demonstraties Buiten ONRUST IN POLEN OVERGESLAGEN NAAR ANDERE STEDEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ,.Joh nson"-plakkers op Veluwe gepakt IN ASFALTM0LEN GEVALLEN LOONKOSTEN STEGEN IN NIEUWE CAO'S GEMIDDELD 9 PCT. Hevige explosie in fabriek: een dode Sjah ontevreden over oliemij.-en Na Warschau ook Krakau Blaiberg wellicht naar huis HANOI ZWIJGT OVER GEVANGENEN Belasting gaat in *69 beslist niet omlaag GESTOLEN BEELDEN IN SLOOT Twee mannen uit arrestantenauto ontsnapt Onbestendig „Verzoek past niet in liet systeem van vrije loonpolitiek INGRIJPEN OVERLEG Niet gering Valt mee Pendule Joden De Gaulle naar Roemenië VRIJHEID Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600 Rhenen: Boekhandel C Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 14 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 63 DEN HAAG In een poging de verkorting van de werktijd beperkt te hou den, heeft minister Roolvink voor de tweede maal z'n neus gestoten bij de Stich ting van de Arbeid. Minister Roolvink (Sociale Zaken) vroeg gisteren aan de stichting er op aan te dringen de werktijd niet verder dan een kwartier per dag te verkorten. De Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zijn vertegen woordigd, weigerde dat verzoek aan de onderhandelende partijen in het be drijfsleven te doen. De eensgezinde stichting heeft „nee" gezegd, omdat een dergelijk verzoek aan de partners in het bedrijfsleven niet past in het systeem van een vrije loonpolitiek. Als het de spuigaten uitloopt, moet de regering maar ingrijpen, was de mening van werkgevers en werkne mers. Minister Roolvink wil. zo zei hij na afloop van het gesprek, dat hij en zijn collega's De Block (economische za ken), Witteveen (financiën) en Lardi- nois (landbouw) met de stichting had den, de vrije loonpolitiek voorlopig nog een kans geven. Hij heeft echter de cao voor de bouwnijverheid waarin met ingang van 1 november de werktijd met een half uur per dag wordt verkort, om advies gestuurd naar dé ..wijze mannen". Als de lijn, die zich nu in de loon vorming aftekent, doorgaat zal de rege ring echter wel moeten ingrijpen zei de heer Roolvink. NEW DEIILI De zes vertrouwens mannen van de ontwikkelingslanden hebben vandaag 'n laatste poging ge daan. om de V'N conferentie over han del en ontwikkeling (UNCTAD) voor mislukking te behoeden. De zes. die aangewezen werden door de ontwikkelingslanden verenigd in de „groep van 77". zijn de hoofden van de delegatie van Brazilië, de Philippjjnen, Peru. Pakistan, de Ivoorkust en Nige ria. De zes hebben vanmorgen met voorzitters van Westelijke delegaties en met vertegenwoordigers van het so cialistische blok gesproken. De zes is twee dagen de tijd gege ven, om op het hoogste niveau de mo gelijkheid van overeenstemming te on derzoeken, welke uiteindelijk de vorm zou kunnen aannemen van een overkoepelende overeenkomst tussen de rijke en arme landen. Zegslieden zeiden dat als de zes niet zouden slagen, de gehele strategie van de groep van 77 zou kunnen verande ren en de nadruk gelegd zal worden op demonstratieve en extremistische tac tiek, vanwege het groeiende ongeduld onder een belangrijk deel van deze groep. Zowel de vertegenwoordigers van de socialistische als de kapitalistische lan den hebben tijdens de vergaderingen van woensdag betoogd, dat zij het eens zijn met de opvatting van de zes dat de conferentie voor een volslagen mis lukking moet worden behoed. Ondertussen zijn er aanwijzingen dat de socialistische landen wachten op een psychologisch en gunstig mo ment om enige concessies aan de ont wikkelingslanden bekend te maken. EPE In Epe zijn gisteravond twee jongemannen door de politie aan gehouden, die bezig waren met het op plakken van plakkaten met het op schrift: „Johnson oorlgsmisdadiger". Het waren de 30-jarige P. J. S. en de 22-jarige J. F. van H. Zij hadden reeds dergelijke- plakka ten opgeplakt op de Nederlands - Her vormde kerk in de Hoofdstraat en op het NS-gebouw. Zij waren ook van plan om op het gemeentehuis derge lijke opschriften op te plakken. Zover is het echter niet meer gekomen. Hij weet niet of hij dan met een al- mene maatregelen zal komen om paal en perk te stellen aan de te grote loonstijgingen en aan de verkorting van de werktijd. In iedpr geval zal de rege ring tevoren met ae Stjchftng van de Arbeid over een eventuele maatregel praten. CHAAM Gistermiddag is de 43-ja- rige H. Koijen uit Chaam, die werk zaam was bij het aannemersbedrijf Dijkstra te Breda, in een asfaltmolen gevallen. Hij was op slag dood. Minister Roolvink DEN HAAG Er zijn nu con tracten afgesloten voor 360.330 werknemers, inclusief de bouw-eao. zei minister Roolvink (sociale za ken) gisteren na afloop van het ge sprek met de Stichting van de Ar beid. De gemiddelde kosten van de directe loonsverhogingen zijn. 5.4 procent. Hierbij komt nog een ver korting van de werktijd die gelijk staat met de stijging van de loon kosten met 3,7 procent. In totaal is de gemiddelde stijging van de loon kosten in deze contracten dus 9,1 procent. Als de bouw buiten beschouwing blijft, is er een gemiddelde stijging van de loonkosten met 5,5 procent waarbij dan nog komt een verkor ting van de werktijd die 1,6 procent kost. De grootste zorg van minister Roolvink en zijn ambtgenoten slaat echter niet op de loonsverhoging voor dit jaar. De verkorting van de werktijd zal in 1968 eveneens van weinig betekenis zijn maar ze snoept wel een groot deel van de ruimte op, die het volgend jaar be schikbaar komt voor loonsverhogin gen. Die ruimte hebben we eigen lijk al nodig, zo zei minister Rool vink. om de stijging van de kosten van levensonderhoud op te vangen. Deze zullen in 1959 niet gering zijn. Zo zullen de premies voor de sociale verzekeringen drastisch moe ten worden verhoogd een percen tage durfde de heer Roolvink niet te noemen de huurverhoging zal de kosten met ongeveer 0,5 procent op schroeven, de invoering van de be lasting op de toegevoegde waarde vraagt minstens een procent, een kwart procent wordt „opgesou peerd". door bepaalde kostenver hogende maatregelen in EEG-ver- band. „We komen al gauw op min stens vier procent", zo rekenden de ministers Roolvink. De Block en Witteveen uit. Het blijkt overigens met de ver slechtering van onze betalingsba lans nog wel mee te vallen. Welis waar hadden we over 1967 een te kort van 350 miljoen gulden in plaats van een geschat overschot van tweehonderd miljoen, maar hier staat tegenover dat de voor- raadvorming negentig miljoen gul den is tegen een raming van tien miljoen. „In feite hebben we dus een over schot van 250 miljoen gulden, in plaats van een tekort" concludeer de de heer A. H. Kloos. de werkne mersvoorzitter van de Stichting. Minister Witteveen kon het niet ontkennen. „Dat neemt echter niet weg. dat onze betalingsbalans er nog steeds slecht voor staat", was zijn reac tie. Minister De Block wees nog op de verslechtering van onze concur rentiepositie in het buitenland, die ook tot matiging in de loonvorming maant. „Die positie is de laatste jaren met vijf procent achteruitgegaan". Minister Witteveen deelde nog mee dat volgens ramingen V-\ hot Plan bureau het geraamde ocerschot van vijfhonderd miljoen gulden op onze betalingsbalans aan het einde van dit jaar nul zal zijn als de tot nu toe overeengekomen loonsverhogin gen ook voor de overige bedrijfstak ken worden afgesloten. Een alge mene verkorting van de werktijd met een kwartier per dag betekent bij een normale loonontwikkeling die dus ongeveer gelijk is aan de stijging van de produktiviteit in 1969 een tekort op de betalings balans van vierhonderd- tot vijfhon derd miljoen gulden. PRAAG Studenten uit Kosice en Ostrava in Tsjecho-SIowakije zün. naar ver luidt. van plan heden in Praag een betoging te houden tegen de oorlog in Viët- nam. Volgens studenten van de Praagse Karei-universiteit, bestaat de kans, dat deze demonstranten in conflict komen met de aanhangers van president Novotny, tegen wie al enige tyd een campagne gaande is. De betogers zouden nl. van plan zün, naar de ambtswoning van het staatshoofd te trekken, om hem te vragen af te treden. ïn deze tijd van het jaar kunt ge de aankomst van een der eerste geel groene zomervogeltjes verwachten en het ligt maar aan mooi lenteweer, zacht en behaaglijk, of dit op een vroege of een wat latere datum zal wezen. Ik bedoel de t j if tj a f, door het volk maatslagertje geheten naar zijn onmiskenbare zang, die hij bij de terugkeer in het vaderland aanstonds en uitentreure laat vernemen. Dit kan in het bamboegeel van de kor noelje wezen, tussen de begroende kamperfoelie of tussen het laatste goud van de hazelaar met het klein hoefblad aan zijn voet steeds be groeten wij na de winter zo'n levende metronoom met ingenomenheid. Bij normale weersgesteldheid valt de aan komst doorgaans na mid-maart, maar zij wordt meestal vertraagd; de door trek gaat voort tot ver in april, doch de eerstelingen zijn ons 't dierbaarst. De tjiftjafjes komen uit het Middel landse Zeegebied en van N.W. Afrika tot Senegambië, waar hun winterkwar tier ligt. Beter dan op de kleur kunt ge u op de evidente zang verlaten. Het is een haast tot vervelens her haalde pendulegong, onmogelijk te verwarren met de weemoedige vinke- slag van de veel op ons maatslagertje lijkende wat later arriverende fitis. De Amerikaan John Burroughs, die in de tachtiger jaren speciaal naar Europa reisde om er de kleine zangers te leren kennen, schreef over de fitis- strofe als „in a gentle murmur the song of the chaffinch refined and idealised". Het z.g. maatslaan vinden we in de wetenschappelijke naam Collybitaterug, want deze werd af geleid van het Griekse „kollybistes" dat geldwisselaar betekent. 14-3-1968 A. B. WIGMAN WARSCHAU Voor de vijfde ach tereenvolgende dag is het in de Poolse hoofdstad tot gevechten gekomen tus sen politie en oproerige studenten en anderen. Voor het eerst werd er ook onrust gemeld uit Krakau, Poznan en Gdansk, het voormalige Dantzig. In al die steden wordt gedemon streerd voor grotere vrijheid en afschaf fing van alle vormen van censuur. Op nieuw zijn enige honderden arrestaties verricht. Terwijl in Warschau opnieuw onge veer achtduizend mensen hun demon straties hielden, trokken enige duizen den door de straten van het oude Kra kau sympathie betuigen met de studen ten van Warschau. De Poolse militie is woensdag in Kra kau ïn actie gekomen tegen ongeveer 1000 studenten die uit sympathie met hun collega's in Warschau demonstreer den. De studenten voerden spandoeken mee waarop stond: „Warschau staat niet alleen, wij eisen gerechtigheid", zo is uit doorgaans betrouwbare kringen vernomen. De betogers marcheerden van een studentenhuis naar het hoofdgebouw van de universiteit in Krakau. Tevoren waren zij door professoren via luidspre kers tot kalmte gemaand, maar deze sprekers werden uitgejouwd. De militie stond de demonstranten bij de universiteit op te wachten, waarna gevechten volgden. Op de technische hogescholen te Poz nan en Gdansk hebben ruim 2000 stu denten hun solidariteit betuigd met de betogende studenten in Warschau. In Lublin zijn bij solidariteitsbetogin- gen enige studenten gearresteerd. Ook is een student van de technische hoge school de toegang tot de colleges ont zegd, in afwachting van een beslissing van de raad voor discipline. In welingelichte kringen is vernomen dat de politie in de Westpoolse stad Poznan met geweld een einde heeft ge maakt aan een studentendemonstratie. De betogers hadden een spreekkoor ge vormd „De pers liegt, de pers liegt" en verbrandden officiële kranten. De president van het Joodse wereld congres heeft woensdagavond de com munistische pogingen de schuld voor de onrust op de Joodse bevolking te wer pen „ergerlijke laster" genoemd. Waarnemers zijn van mening dat de regering de huidige ongeregeldheden zal aangrijpen om een aantal Joden uit hoge regeringsfuncties te werken. Zij zijn over het algemeen gekant te gen de anti-Israëlische koers die Go- moelka sinds de oorlog in het Midden- Oosten vaart. KAAPSTAD Een van de grote medische beslissingen in de geschiede nis zal vanavond in het Groote Schuur ziekenhuis genomen worden. In het ziekenhuis vertrouwt men er op, dat de beslissing bevestigend zal zijn en dat dr. Chris Barnard de enig overlevende harttransplantatie patiënt dr. Philip Blaiberg, zal toestaan vrij dag naar huis te gaan. Als Barnard, die heden van zijn reis naar Amerika terugkeert, beslist om Blaiberg te laten gaan, zal dit voor het eerst in 72 dagen zijn dat hij zijn gesteriliseerde suite in het ziekenhuis zal mogen verlaten. Hij zal een maand half geïsoleerd doorbrengen, om zich aan zijn nieuwe leven aan te passen. Als hij naar huis komt zal dat betekenen dat hij op 5 april zijn trouwdag kan vieren en op 24 mei zijn 59ste verjaardag. IJMUIDEN In de afgelopen nacht heeft zich in het ketelhuis van de che mische fabriek „De Toekomst" te IJmuiden, bekend staand als „de vis- meelfabriek", een hevige explosie voorgedaan als gevolg waarvan een persoon, de 51-jarige A. Schippers, om het leven is gekomen. Op het moment van de ontploffing bevonden zich zes arbeiders in de fa briek. Eén van de vier stoomketels ex plodeerde, sloeg door de muur van het ketelhuis en kwam ongeveer 50 meter verder in de fabriek terecht tussen tanks met vistraan waar onmiddellijk brand uitbrak. Deze ging gepaard met hevige rookontwikkeling. Enkele loodsen en fabrieksonderde- len die naast het ketelhuis staan wer den zwaar beschadigd. In de omgeving van het bedrijf werd van vele kanto ren, rederij gebouwen en woningen het glaswerk vernield. Stenen, vis uit de fabriek en olie wer den tot op honderden meters afstand van het bedrijf over de stad verspreid en veroorzaakten een indringende stank. Met een bulldozer werd na het, blussen van de brand het puin deels weggeschoven waarna men het slacht offer aantrof. Het bedrijf, dat aanzienlijke schade leed, is voorlopig stilgelegd. TEHERAN De Sjah van Perzië heeft een waarschuwing gericht tot de Westerse oliemaatschappijen, die zich volgens hem „het recht aanmatigen, naar eigen goeddunken over de natuur lijke hulpbronnen van Perzië te be schikken". De maatschappijen kunnen niet, „onder het voorwendsel dat ze contracten met ons hebben gesloten, een vastgestelde hoeveelheid van onze reserves exploiteren en ons de rest onthouden om de enige reden, dat zij geen zin hebben om die te gebruiken", zei de Sjah. Hij verklaarde dat die kwestie spoedig zou worden geregeld". WASHINGTON Amerikaanse func tionarissen van het rode kruis hebben vergeefse ontmoetingen met afgevaar digden van de Vlët Cong in Tsjecho Slowakije, om te spreken over de tot nu toe nog steeds mislukte pogingen voedselpaketten en post te zenden aan Amerikaanse krijgsgevangenen. Het rode kruis heeft telegram op te legram naar Hanoi gestuurd in de hoop een oplossing te vinden die contact met Amerikaanse gevangenen in Noord- Viëtnam mogelijk moet maken, aldus deelden woordvoerders mee. „De Viët Cong en de Noordviëtna- mezen zijn ons tot nu toe niet tege moetgekomen", zei een rode-kruis- functionaris. Hij vertelde dat een vertegenwoordi ger van het Amerikaanse rode kruis om de maand een onderhoud heeft met een lid van de Viët Cong in Praag. „Wij proberen het steeds maar weer", zei hij. De Viët Conk en Noord-Viëtnam wil len ook niets weten van inmenging door het internationale rode kruis, betoog den de zegslieden. De onverzoenlijkheid van de Viëtna- mese communisten verbaast de Ame rikaanse rode-kruisautoriteiten, vooral daar de Chinese communisten even eens bittere vijanden van de Verenig de Staten, geheel anders optreden. Minister Witteveen DEN HAAG Er komt in 1969 be slist geen belastingverlaging. Dit deel de minister Witteveen (Financiën) mee na afloop van het gesprek tussen de regering en de Stichting van de Ar beid. Deze mededeling van de minister houdt in dat als op 1 januari 1969 de belasting op de toegevoegde waarde in gevoerd wordt, hiertegenover geen verlaging van de directe belastingen zal staan. De invoering van BTW betekent dat de belastingdruk met ten minste één procent omhoog zal gaan. Oud-minister Zijlstra heeft echter destijds gezegd, dat deze nieuwe vorm van omzetbelas ting een verzwaring van 2.5 pet zal in houden. PARIJS Het bezoek van president Charles de Gaulle aan Roemenië zal plaats hebben van 14 tot 20 april, zo is van welingelichte zijde vernomen. Aangenomen wordt dat hij dit jaar ook nog naar Turkije gaat. EPE Een brandende fakkel was woensdagmiddag op de Tongerenseweg in Epe de bestelauto van de markt koopman E. J. O. K. uit Apeldoorn. De bestuurder kon slechts toezien hoe een groot deel van de inhoud bestaan de uit kunstlederen tassen, portemon- naies enz. met de auto in vlammen op ging. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de ijlings gealarmeerde brandweer zich slechts kon bepalen tot het nablussen. Na de brand werd de auto direct aan een sloper verkocht voor f 25,Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De heer O. K. was voor zijn auto en voor de inhoud verzekerd. NAARDEN De in december van het vorige jaar gestolen beeldengroep van de Naardense beeldhouwster mevruw Van Riet is bemodderd, maar onbeschadigd teruggevonden in een sloot. Een man die langs de IJsselmeerkust naarstig speur de naar kievitseieren vond het kunstwerk gisteren. De waarde ervan wordt ge raamd op ongeveer tweeduizend gulden. Praagse studenten vertelden, dat zij van een communistisch functionaris het advies hadden gekregen, van de beto ging weg te blijven, omdat agressieve machten een uitdagende actie tegen de vooruitstrevende krach teA voorberei den. De studenten in de Tsjechoslowaakse hoofdstad willen bij de volgende ge meenteraadsverkiezingen kandidaten stellen. Dit zijn zij ook van plan te doen bij de komende algemene verkie zingen voor de nationale vergadering. Kennelijk willen zij een eigen vertegen woordiging hebben, buiten de commu nistische jeugdorganisatie, die op het ogenblik optreedt namens alle jongeren. Een enthousiaste menigte van naar schatting meer dan 2000 studenten en jonge arbeiders, heeft woensdagavond met oorverdovende toejuichingen spre kers onderbroken die tijdens een mas sa-meeting het oude „terreur-regime" in Tsjecho-SIowakije veroordeelden en een vrije socialistische democratie voor het land in het vooruitzicht stelden. President Antonin Novotny werd in het openbaar verantwoordelijk gesteld, voor de bloedige zuiveringen in de sta linistische periode, waarbij duizenden personen geëxecuteerd en tienduizen den vervolgd en gevangen genomen zijn. De sprekers op de betoging eisten, dat verkiezingen worden uitgesteld tot er zekerheid isi dat „komische opera"- praktijken zoals die in het verleden ge bruikelijk waren niet herhaald worden. De vrijheid van meningsuiting werd de beste waarborg voor echte democra tie genoemd op deze vergadering, die zijn weerga niet kent in de geschiede nis van communistisch Tsjecho-SIowa kije. De meeting in een balzaal in het cen trum van Praag was georganiseerd, door de communistische jeugdvereni ging. Sprekers behorend tot de liberale groepen in de partij waren uitgenodigd. Jozef Smrkofsky, lid van het partij presidium en kandidaat voor een hoge regeringsfunctie riep de jongeren op „radikaler en meer revolutionair" te zijn. Maar hij vroeg hun tevens, zich in de komende dagen in bedwang te hou den en ervoor te zorgen, dat de zaak niet uit de hand loopt. Wij hebben de plicht erop toe te zien, dat niets gebeurt dat ons land schaadt, dat niets gebeurt dat tot een ramp zou kunnen leiden, verklaarde hij. Gebeurtenissen zoals die in Warschau zouden een slag kun nen betekenen voor ons streven. Daar om wees voorzichtig, aldus Smrkofsky. MENING Oldrich Cernik. een vooraanstaand Tsjechisch econoom en lid van het par- tüpresidium, heeft tegenover een dag blad verklaard, dat zijn landgenoten ook in de toekomst vrij zullen zijn hun mening te kennen te geven, als voort zetting van het huidige proces van „so ciale democratisering". In Praag ging vandaag het gerucht, dat de zoon van president Novotny, een vriend van de naar de V..S uitgeweken generaal Senja, zou zijn gearresteerd. De secretaris van Antonin Novotny jr., verklaarde evenwel, dat hij voor een driedaagse reis de stad uit is en dat hij donderdagmorgen weer zal terugkeren. Smrokofsky heeft tijdens zijn toe spraak nog gezegd, dat Miroslaf Mamu- la de „kleine Beria" van Tsjecho-SIo wakije, die in januari is afgezet als hoofd van de geheime politie, nu in een fabriek werkt. Hij gaf geen nadere de tails over de plaats waar Mamula werkt of de aard van zijn huidige functie. Ma mula was nauw bevriend met generaal Sejna. De voorzitter van de Slowaakse na tionale raad, Michal Chudik, is van zijn functie ontheven, zo is vanochtend door radio-Praag bekendgemaakt. AMSTERDAM Een Duits** en een Fransman zijn gisteren in de Tweede Nassaustraat in Amsterdam-West uit een arrestantenauto ontsnapt waarmee zij onderweg waren naar de koepelge vangenis in Haarlem. Het tweetal ont kwam in de richting van het Wester park. De Duitser, de 23-jarige Peter Paul Geiner, nam het eerst de benen. Tij dens de rit sprong hij op en trapte de achterklep open. Hij verraste de bewa ker die achter in de wagen zat, vol slagen. De chauffeur stopte, sprong van zijn bestuurdersplaats en ging de vluchteling achterna. Op dat moment zag ook de Frans man, de dertigjarige Armand Mekies, zijn kans schoon. Als een haas ging hij er eveneens vandoor. Ook hij rende in de richting van het Westerpark. De drie andere gedetineerden die met de zelfde auto naar de Haarlemse gevan genis moesten worden gebracht, pro beerden niet te vluchten. Met vier auto's begon de Amsterdam se politie onmiddellijk een speurtocht naar de vluchtelingen. Het tweetal ontsnapten zaten in arrest wegens dief stal. Zij waren naar Amsterdam ge bracht om daar de uitspraak van de rechtbank in hun zaken aan te horen. HANNOVER Toen Heinrich Krull naar zijn nieuwe huis ging kij ken, kreeg hij de schok van zijn le ven. Waar zijn nieuwe bungalow moest staan, lag een grote hoop puin. Een sloper had de bungalow op Silberstrasse 5 gesloopt in plaats van het huis op no. 15. Een woordvoerder van de slopersfirma ze idat de bull dozer chauffeur vijf i.p.v. 15 had ver staan. In het gehoor liggen de getal len dicht bij elkaar en beide huizen stonden leeg. T^ussen eenhogedrukgebied ten wes- ten van de Golf van Biscaje met een uitloper naar de Alpen en een depressie boven Scandinavië stond woensdag boven onze omgeving een zuidwestelijke wind. In de hiermee aangevoerde lucht kwam over het al gemeen veel bewolking voor. De middagtemperaturen waren om streeks zeven graden. In de nacht van woensdag op donderdag passeerde ons een koufront waarna de wind naar noordwest ruimde en iets onsta bielere lucht ons land binnendrong. Een en ander ging van regen en buien vergezeld, waarbij op de meeste plaatsen enkele millimeters neerslag werd afgetapt. Intussen koerst een nieuwe depres sie van het zeegebied bij IJsland naar Zuid-Scandinavië, terwijl een bijbeho rend front over de Atlantische Oceaan naar het oosten trekt, voorafgegaan door een zwakke rug van hoge druk, die zich donderdagochtend boven de Britse eilanden bevond. In verband met deze ontwikkelingen zal de wind bij ons aanvankelijk naar zuidwest krimpen, terwijl er in de nacht en ochtend enige regen zal val len. Het laat zich aanzien, dat het front ons land vrijdag in de loop van de dag zal passeren. Daarna zullen, naast op klaringen, enkele buien voorkomen. De wind ruimt hierbij opnieuw naar west tot noordwest. In het temperatuurver- loop komt maar weinig verandering.

De Vallei | 1968 | | pagina 1