Voorlopig comité ijvert voor behoud Amerongens oude dorpsschoon Veel vragen bij bejaarden R.T.T.V. I BEHIELD ZIJN KANS OP KAMPIOENSCHAP VOOR BEDTIJD ONTWAAKTEN OUDE VOLKSVERHALEN EN LEGENDEN KEES NAM REVANCHE Ds. G. H. Kaastra: „Ons enige stukje grond99 DSA-avond werd weer groot succes r Ds. De Looze nam benoeming aan Kritiek Kwebbelen Oskadi-nieuws TER KENNISMAKING VAN VA NU 1,39 (300 GRAM) Uit de oude doos door Rik Valkenburg Muis Pap DONDERDAG 14 MAART 1968 AMERONGEN In Amerongen zal binnenkort een stichting in het leven worden geroepen met het doel het oude aanzien van de dorpskern zoveel mogelijk te bewaren en terug te krij gen. Er bestaat van deze stichting al een voorlopig bestuur van sier perso nen. Dit bestuur is nu al. voordat de oprichting een feit is, tot actie geko men. Men wil namelijk voorkomen dat op de plaats in de Nederstraat, waar vroeger het gebouw „Bethel" stond, 'n jeugdcentrum van de Nederlandse Her vormde Gemeente wordt gebouwd. Hierop heeft de nog niet bestaande stichting al felle kritiek gekregen van Het smeedijzeren uithangbord aan het oude Posthoornhotel. De toekomstige enkele Amerongers. Ook werden veel De plaats aan de Nederstraat waar tot voor enige maanden het gebouw „Bethel" stond. Het voorlopige co mité wil de vrijgekomen grond braak laten liggen, maar de Herv. Kerk, die op deze plaats een nieuw jeugdgebouw wil bouwen, moet de grond voor dit doel bestemmen, omdat men elders in de gemeente geen ruimte beschikbaar heeft. stichting wil meer van deze uithang borden terugbrengen. positieve reacties ontvangen. De heer F. C. van Os liep al geruime tijd met de plarmen rond om een ver eniging in Amerongen ep te richten met het doel de oude dorpskern te be schermen. Enige tijd geleden kwam hij in contact met enkele inwoners van F. C. van Os foeilelijk SCHERPENZEEL Door de kerke- raad der Ned. Herv. Kerk te Scherpen- zeel is benoemd voor bijstand in het pastoraat ds. E. E. de Looze te Hilver sum. Dit is gebeurd omdat ds. P. Zijlstra ln de loop van het jaar zijn arbeid hoopt te beëindigen. De kerkeraad meen de daarom nu reeds stappen te moeten ondernemen in verband met zijn opvol ging. Ds. E. E. de Looze zal in .september de 65-jarige leeftijd bereiken zodat hij deze functie kan gaan bekleden. Ds. De Looze heeft Hilversum méér dan 20 jaar als standplaats gekend. Ds. De Looze is zijn ambtsperiode begonnen in Rens- woude. De-budere Scherpenzelers zullen daar om ds. De Looze wel kennen daar hij in de vroeger jaren wel in de eierhal gepreekt heeft ter vervanging van ds. Westra Hoekzema. V'EENENDAAL De bejaarden hebben in het O.C.B.-gebouw deze week allerlei vraagstukken besproken. Tijdens de wekelijkse ontspannings middag werd door mej. Sligter uit Utrecht een aantal gespreksgroepen gevormd, waarin verscheidene proble men aan de orde kwamen. Het bleek dat de mannen gemakkelijker met hun vragen op tafel kwamen dan de vrou wen. De heer De Groot had vier vragen schriftelijk ingediend, die aan het be gin van de bijeenkomst door mej. Stig- ter besproken werden. Eén van zijn vragen ging over de telefonische hulp dienst. Na een wat stroef begin kwamen verscheidene aanwezigen met hun pro blemen op tafel, die in een prettige sfeer besproken werden. Deze middag heeft veel bijgedragen aan het onder ling begrip tussen bejaarden met ver schillende achtergrond. Volgende week dinsdag wordt de be jaardenmiddag verzorgd door het da meskoortje van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond, onder leiding van mej. D. Davelaar. Behalve koorzang vermeldt het programma ook samen zang. het schilderachtige dorpje die enthou siast met zijn plannen instemden. Zo kwam men met vastomlijnde plannen ter tafel, waarvan de verwezenlijking nog slechts een kwestie van tijd was. Ook werd een voorlopig bestuur van vier personen samengesteld. Dit voorlopige bestuur moest nu ech ter al tot actie komen, voordat de stichting officieel werd opgericht. In de Nederstraat werd nameljk het oude gebouw „Bethel" afgebroken om plaats te maken voor een hervormd jeugd centrum. De vier „Dorpsbeschermers" vonden echter, dat de ontstane open plek aan de Nederstraat moest blijven bestaan. „Die open plek wordt aan beide zijden begrensd door prachtige, gerestaureerde huisjes. De gevels ko men nu geweldig tot hun recht. Boven dien heeft men een prachtige doorkijk op de uiterwaarden", aldus de heer Van Os. Hij zou het zonde winden als op deze mooie plek een nieuw gebouw zou verrijzen. Volgens hem was „Bethel een foei lelijk bouwwerk „En dan zou men er nu weer zoiets neerzetten. Men kan wel zeggen dat het gebouw wordt aangepast, maar dan is die prachtige doorkijk weer weg. Bovendien zijn er genoeg andere plaatsen voor het jeugd centrum aan te wijzen". Daarom voel de het bestuur zich geroepen om nu al in te grijpen. De heer Van Os heeft al veel positie ve reacties gehad op de eerste stap die het voorlopige bestuur heeft gedaan. „Het draait goed. We kunnen best te vreden zijn", zegt hij. Er is echter ook felle kritiek op de vier mensen los ge barsten. Zo wordt beweerd dat de heer Van Os tegen een jeugdcentrum in zijn omgeving zou zijn vanwege het la waai dat dit met zich meebrengt. De heer Van Os moet hier wel even om lachen. „Ik ben helemaal niet tegen een jeugdcentrum. Ik vind het juist prettig. We hebben ook 'alternatieven gegeven om het gebouw elders neer te zetten. Het gaat ons alleen om het be houd van de mooie dorpskern. Zoiets vind je nergens op de hele. Utrechtse Heuvelrug". Bovendien is de plaats in de Nederstraat helemaal niet zo ge schikt voor een jeugdcentrum, omdat er volgens hem geen enkele parkeerge legenheid is. „En we weten allemaal dat de jeugd tegenwoordig voor een groot deel met de auto komt. Kijk maar eens naar die beatboerderij „Het Hof" in Leersum. Daar staat het 's zater dags vol met auto's. Maar waar moe ten ze in de Nederstraat de boel la ten?" Ook spreekt men er in Amerongen van dat de heer Van Os onder invloed zou staan van de steeds meer zich in Amerongen vestigende elite uit het westen des lands. Hij is echter zelf op het idee gekomen om de stichting in het leven te roepen. Hij is geboren en ge togen Ameronger. Een ander bestuurs lid, de heer W. A. Bijllert woont pas sinds drie jaar in het dorp. In die drie jaar is hij zo van het plaatsje gaan houden dat zij zich nu helemaal wil in zetten om het zo mooi mogelijk te houden. „Wij willen niemand benade len. We vechten alleen voor het dorps- schoon", zegt hij. Dominee G. H. Kaastra uit Ameron gen wil niet officieel reageren op de stap die de vier „dorpsschoon bescher mers" hebben ondernomen. Wij heb ben als kerkvoogdij gezegd hierover niet te gaan kwebbelen", zegt de Ne derlands Hervormde predikant. Overigens vindt hij de toekomstige stichting een nuttige zaak. „Wij zou den er graag aan mee willen doen", zegt hij. „maar het stuk grond aan de Nederstraa* is het enige waarover we SCHERPENZEEL Ook het maart programma van de organisatie Oskadi ziet er voor de beat-minnende jeugd weer aantrekkelijk uit. Waren het 2 maart de „Ronal Four" uit Enschede, op 16 maart zal er weer een groep uit het oosten des lands optreden en wel „The Havocks" uit Almelo. Zaterdag 30 maart is het weer de beurt aan de reeds bij Oskadi bekende groep S.O. Four uit Utrecht. Zoals ge woonlijk worden de avonden weer ge houden in hotel Boszicht te Scherpen- zeel. •y beschikken. Als het oude gebouw was blijven bestaan hadden we daar het j jeugdcentrum in ondergebracht. Dan was het uitzicht nog lelijker geweest. Nu komt er tenminste nog een nieuw gebouw". Behalve de actie die het voorlopige bestuur heeft ondernomen, wil de stich ting in de toekomst gaan bewerkstelli gen dat men in overleg met Monumen tenzorg en in overleg met de gemeente bepaalde oude panden gaan restaureren. „Ook zouden we bijvoorbeeld een op slagplaats van oude bouwmaterialen kunnen aanleggen", is een suggestie van de heer Van Os. Maar op het over leg wordt toch de meeste nadruk ge legd. Men zou onder andere in de toe komst willen voorkomen dat foutieve restauraties plaatsvinden. „Het Ta- bacspakhuis heeft men destijds voor beeldig gerestaureerd. Het is alleen zo jammer dat er nieuwe dakpannen zijn gelegd", aldus de heer Van Os. Een ander voorbeeld van de activiteiten van de stichting is het terugbrengen van de oude smeedijzeren uithangborden. „Bij het oude Posthoornhotel heeft men er pas weer een aangeschaft". De heer Van Os beseft, evenals de heer Bijlert, dat het heel wat voeten in de aarde zal hebben voor de stich ting een feit is. „Maar we willen liefst zo gauw mogelijk de zaak oprichten. Het moet op korte termijn gebeuren", besluit de heer Bijlert. Tafeltennis RH EN EN Wederom kwam RTTV tot een goede prestatie, door met 19 te winnen van Spel. Velp. v.d. Broek en v. Breenen bleven in deze wedstrijd ongeslagen, terwijl v.d. Brink tot twee overwinningen kwam. Ook het dubbel was voor RTTV. Door deze overwinning heeft RTTV zijn kans op het kam pioenschap behouden. Deze week komt koploper Ons Vermaak 2 op bezoek. Ondanks de nederlaag van 73 in Nijmegen zullen de RTl Vers toch min stens een gelijk spel weten te behalen. Wil men echter de kampioenskansen be houden, dan zal er van deze sterke tegenstander gewonnen moeten worden. De wedstrijd tegen Velp heeft wei nig spanning gekend. Van de Broek won van Peters met 16/21 en 18/21, v. Breemen van Derksen met 14/21 en 10/21 en v. d. Brink won hierna van Regtering met 17/21 en 8/21. Het werd 0-4 doordat v. d. Broek en v. Breemen het dubbel wonnen met 2 x 11/21 en zelfs 0-5 door winst van v. d. Broek op Derksen (2 x 10/21). Peters zorgde toen voor het enige te- genpunt door v. d. Brink in 3 games te verslaan (18/21 - 21/19 en 21/15). Door vervolgens overwinningen van v. Breemen op Regtering (19/21 - 26 24 - 12/21), v. d. Brink op Derksen (7/21 en 7/21), v. Breemen op Peters (10/21, 17/21) en tenslotte v. d. Broek op Reg tering (10 21, 14/21) werd de eind stand tenslotte 1-9. RTTV 3 - RTTC 2: 4-6. Bijna had team 3 voor een verras sing gezorgd door koploper RTTC 2 uit Ravestein 1 punt af te snoepen. De overwinningen kwamen deze keer op naam van v. Holland (2x), Meyer (lx) en het dubbel A. Udo stelde we derom teleur door zijn 3 partijen te verliezen. RTTV 4 - SWIFT 2: 10-0. Door deze overwinning handhaafden J. Notermans, H. Huntelerslag en O. Weyssenfeld zich op de gedeelde eer ste plaats samen met STV-Climax 3. RTTV 5 - STV CLIMAX 3: 1-9. Alleen C. Huntelerslag kon hier nog juist de eer redden door een partij te winnen. B. Middel en E. v. Hees kwa men niet tot winst. RTTV 6 - KR. EN VR. 4 8-2. Dit team draait nu pas op volle toe ren. Door deze fraaie overwinning heeft het zich naast leider Kr. en Vr. genesteld. A. Need won weer 3 maal, terwijl De Bode en Nieuwenhuis bei den tweemaal wonnen. Ook het dubbel was voor RTTV 6 RITAC 2 - RTTV 7: 1-9. C. Huntelerslag en W. Roseboom wonnen 3 maal terwijl A. v. d. We tering een nederlaag moest incasseren. Ook het dubbel werd een overwinning. Nog slechts 2 punten scheiden dit team van het kampioenschap in de 4e klas. RTTV 8 - KR. EN VR. 7: 3-7. Smaal deed goed werk door 2 over winningen te boeken. Ook Kouseband won een partij, doch invaller Terpstra kon niet tot winst komen. RTTV 9 - STV CLIMAX 4: 1-9. Alleen mevr. A. v. Breenen bracht het in dit team tot een overwinning. Mej. J. Schipper en T. Terpstra ver loren hun 3 partijen. RENSWOUDE De sport- en spel- avond die de leiding van jongensclub DSA in gebouw Rehoboth had belegd voor de ouders en donateurs is weder om een groot succes geworden. Op de ze avond, die op veler verzoek voor de tweede maal werd georganiseerd, werd als opening een groot aantal dia's ver toond van een reis door Zwitserland. Een geheel nieuwe quiz over Rens- woude werd daarna gewonnen door de heer J. Hardeveld, terwijl een aard rijkskundig vragenspel werd gewonnen door mevr. J. van de Haar-Taets van Amerongen en mevr. B. van de Haar Vervolgens nam het gezelschap on der grote hilariteit deel aan enkele be hendigheidsspelen. De heer Derksen reikte aan het eind van de bijzonder geslaagde avond de prijzen uit. De voor woensdag 13 maart vastge stelde wedstrijd tussen de groepen 1 en 2 vgn DSA kan geen doorgang vin den, daar geeft zaal beschikbaar is. De wedstrijden zijn nu gepland op 16 maart, 's middags om 4 uur in gebouw Rehoboth. ADVERTENTIE kippeia WMCTWI ci/I/CD VEEL KIP^J Dè verrassing voor de boterham, de rijst, de aardappels en de pasteitjes. Alle huis moeders en kipliefhebbers opgelet! Iglo heeft een verrukkelijk nieuwtje: pittige kipperagout uit de diepvries. Vol met de lekkerste stukjes kip en smakelijke ingrediënten. Haal gauw een pakje! De plaats die tegenwoordig voor een groot deel van het mensdom door het stripverhaal en de t.v. wordt in genomen. was vroeger toebedeeld aan het volksverhaal, bestaande uit spookverhalen, anekdotes, legendes en noem maar op. Uiterst sterke verhalen waren er bij, die met de grootste gretigheid werden verteld en aange hoord. Men kon niet zonder. Niet dat men er zozeer ge loof aan hechtte hoewel er meestal een kern van waar heid in was) maar wel om de spanning en de sensatie van het moment. Op gelijke wijze als bij het lezen van stripverhalen en vertellingen waarin dieren spreken. Niemand gelooft het, maar op het ogenblik dat men leest, ondergaat men het toch!... De tijd van het opdissen van sterke verhalen, was in Veenendaal 's avonds zo ongeveer tussen 7 en 9 uur. Daarin viel ook het „halfachie" (de kop koffie om half acht) .Tegen 9 uur werd dan de pap geserveerd en opge lepeld, waarna men de bedstede inklom. Rondom Veenendaal, bij de boerenstand, viel dit „sluitingsuur" nog wat vroeger. Zo tussen acht uur en half negen zocht men de kooi op. Wij spraken een bejaarde Veenen- daler, die ons een paar van deze verhalen voorschotelde, die toen erg in trek waren, en zogenaamd, waar gebeurd. Het ging over een bekende Veenendaalse amateur stroper (wat toen blijkbaar de helft van de bevolking was). Deze ama teur-stroper kwam eens bij enkele soortgelijke collega-stropers en be gon toen als volgt op te scheppen: „Dat jagen van jullie is niks. Moet je horen wat mij verleden week overkwam. Ik zat bij de kachel, met de vuurbuks bij me en hoorde bui ten een grote troep wilde ganzen aankomen. Ik dook onder de brede schoorsteen en wachtte tot de gan zen boven het huis kwamen. Op eens zag ik ze. Onmiddellijk schoot ik door de schoorsteen en wat dacht je? Met een klap schoot de kolf van het geweer af. Ik dacht, da's pech, Hendrik. Ik hoorde een klap op het dak, ik naar buiten en daar viel een vette gans voor mijn voeten. De volgende morgen ging ik de kolf van het geweer zoeken. En wat denk je? Hij stak rechtop in de sloot. Ik ernaar toe en toen bleek dat hij in een snoek geslagen was, zo groot als een herdershond. Ik moest flink trekken om hem aan wal te krijgen. Niet ver er van daan vond ik ook nog een grote haas in een strik. Ik zette de kolf weer aan op het geweer en had dus met één slag een gans, een snoek en een haas buitgemaakt. Doe het me maar eens na..." Een dergelijk verhaal ging in de oude tijd heel Veenendaal rond, waarbij dan terdege gevist werd in hoeverre het waar was. Maar waar of niet waar. men wist de verteller en het verhaal goed te waarderen. Vooral de „jonge deerns" trapten er menigmaal in en hadden ver ering voor de stoere jonge kerel, die iets dergelijks beleefd had. De bejaarde Veenendaler zegt dan. „Maar nu ga ik iets vertellen, wat beslist waar gebeurd is. Wis en drie! Het gaat over een familie-lid van me en ik weet secuur dat het zo gebeurd is en daarom zal ik de echte namen erbij noemen: Het was in de Dijk in het Achter berg, een straat tegenover een win keltje, aan de Cuneraweg. Het win keltje staat er nu niet meer. Ergens in de Dijk woonden de twee gebroe ders Rijksen met een zuster. Ook hadden ze een dienstmeisje en dat heette Wijntje, 's Avonds tussen 7 uur en half negen was het de tijd van gezelsen en verhalen vertellen, voordat de pap werd opgediend. Wijntje kreeg verkering met Kees v. d. Scheur. Hij kwam elke avond een poosje op bezoek en blonk uit in het vertellen van sterke verhalen. Het was gezellig in de kleine kamer. De gebroeders Rijksen en hun zus ters waren vlotte lui, die wel van een verzetje hielden. Vooral laatst genoemde, hoewel ze al tegen de zestig liep, kon nog goed meedoen. Op een keer ving zij een levende muis. Toen Kees op visite kwam en z'n plekje bij de kachel innam stopte ze hem de levende muis snel in de broekzak. Kees z'n broekzak was stuk en de muis vloog langs z'n been. Bij de knie aangekomen, stak Kees z'n grote, sterke hand uit en vermorzel de het beestje in een fractie van een seconde. Grote hilariteit in de huiskamer. De gebroeders schud den van het lachen. Wijntje slaakte een luide kreet, maar vond Kees een held, waar zij met recht tegen op kon zien. Na een poosje heen en weer gepraat werd de muis verge ten. Het gesprek nam een andere wending terwijl de pap al gezellig begon te borrelen op de potkachel. Maar Kees was het nog niet ver- Een exclusieve opname van het Oude, sfeervolle Benedeneind, ten tijde van de sterke verhalen, anekdotes en ware gebeurtenis sen. geten. Hij was vast besloten deze avond nog terug te scoren. Het moest weer 1-1 worden, vond hij. Maar wat moest hij verzinnen...? Van onverwachte zijde kreeg hij plotseling ongemerkt hulp. De ge- zuster Rijksen deponeerden de gro te pappot naast zijn stoel om wat af te koelen. Hoewel de pap niet zo heet gegeten zou worden als zij op gediend werd, was zij nu toch ook nog te heet om opgediend te wor den. Gelijkertijd had Kees zijn plan gemaakt. Voorzichtig en onopge merkt liet hij de muis uit de pijp van zijn broek op de vloer terecht komen. Terwijl hij wat speeksel in de grote kolenbak spietste, pakte hij het dode diertje op. Hij zorgde ervoor dat hij heel druk aan het ge sprek deelnam en liet toen de geha vende muis in de volle pappot glij den. Een minuut of vijf later werd de pappot op de tafel gezet. Het da gelijkse moment was aangebroken. Reeds werden de borden klaarge zet. Dat is waar ook, ik moet nog een boodschap doen, laat Kees zich ho ren. Ik .ben al veel te laat. Hoe heb ik dat nou toch kunnen vergeten? Ik moet direct weg...! Neem toch eerst een bord pap, adviseert zuster Rijksen. Nee, ik kan dit keer echt niet De klederdracht van de jonge meisjes in die tijd doet nu wat grappig aan. Mini was er echt nog niet bij. langer wachten. Morgen maar twee borden... Kees stapt op en Wijntje volgt hem. Ze zijn. dit keer maar kort in de bijkeuken, want Kees heeft „haast"... Weldra klept de buitendeur en komt Wijntje de kamer weer bin nen. De pap is inmiddels opge schept. Ze laten het zich lekker smaken. Achter de gesloten „blein- den" (luiken), staat Kees buiten half gebogen te luisteren. Hij kan al les horen. Het normale gelepel... Zo al hij al verwachtte vraagt één van de gebroeders Rijksen nog een bord pap. De schep gaat nu wat dieper door de dunne brij. Plotse ling hoort hij verschrikkelijke kre ten van afkeer en walging, gevolgd door een geluid wat men gewend is waar te nemen als mensen zeeziek zijn. De jongkerel verkneutert zich en gaat er dan als een haas vandoor. Ziezo, de stand is overtuigend 1-1. Misschien zelfs wel 2-1, grinnikt hij in zichzelf. Of dit muisje echter voor Kees nog een staartje had, is ons niet be kend... tUTOWWMWWMmiWMIMTOWWWWWmWMWTOTOWWWWTOWUWWWWimWlWMmWWWWTOMWWWWWWWTOTOWTOmWWWV""™

De Vallei | 1968 | | pagina 3