„Geen massale vervolging leuze-roepers" zegt Polak of f5000,- en voor u VIJFTIENHONDERD HUISARTSEN RAKEN STRAKS EIGEN APOTHEKEN KWIJT 1 Rennies KOOPMANS PANNEKOEK MEEL speciaal KOOP MANS Vooru f500,- PARADE Binnen 15 tellen klaar: Bonaparte Ja.... pannekoeken! Goed idee! Arj os wil gesprek inet Radicalen de bank waar ook zich thuis voelt Meer margarine, minder boter gegeten in 1967 Th. Laan bereid vice-voorzitter KVP te worden Studietoelage verhoogd Oude vrouw ui haar woning beroofd Weer massa! :raf bij Saigon ontdekt Storm in Turkije Kokosfabriek in Zwolle ontslaat twintig man Studie gewraakt wetsartikel wordt bespoedigd Een bedrag aan contant geld nodig? Kom eens rustig met ons praten. Wij kunnen dat prettig en snel voor u regelen. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Een briefkaartje naar post bus 853 - Amsterdam-en u krijgt het PS Pakket thuis. Minister wil drommenniet op hun wenken bedienen MET OP LANGE BAAN PRINCIPIEEL LAF NIET EENSLUIDEND Bij invoering van nieuwe wet wacht patiënten vaak on gemak ONGEMAK GEEN DIENST KORTE STUDIE yoghurt vla limonadesiroop TEKORT STEEKPROEVEN Brandend maagzuur, Niet grappig Kritiek op boter UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZEft TAPIJT EEN NYLON TAPIJT DONDERDAG 14 MAART 1968 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Maar dan van Door de speciale combinatie van tarwebloem en boekweit bloem maakt u hiermee heer lijke goudgele pannekoeken. Echte smulpannekoeken Koopmans Pannekoekmeel Speciaal speciaal voor Pannekoeken 1 Ter kennismaking nu van 78 voor cent. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de anti-revolutionaire jongeren-studie club (Arjos) meent dat er een basis is om met de nieuwe partij Radicalen een gesprek te hebben in het kader van de Gröep van Achttien. De Radi calen hebben zich aangediend als een partij van christenen voor wie de christelijke inspiratie drijfveer is, al dus de Arjos. Het hoofdbestuur van de Arjos zegt dit in een resolutie die op 16 maart in Amersfoort ter sprake komt op een vergadering van de Arjos. ADVERTENTIE de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen DEN HAAG Minister Polak (Justitie) zal niet overgaan tot massale vervol ging van demonstranten die „Johnson oorlogsmisdadiger" roepen. Hij wil de drommen die nu staan te dringen om te worden vervolgd, niet op hun wenken bedienen. Aan de andere kant wil de minister niet de beginselen van de rechtsstaat prijs geven door de geldende voorschriften (artikel 117 van 't Wetboek van Strafrecht: het beledigen van een bevriend staatshoofd) buiten toepassing te verklaren. Het is geen kwestie van prestige, zo legde minister Polak gisteren in de Eerste Kamer uit, maar als de overheid aan die „drommen" gehoor zou geven, zou zij in de richting komen van de anarchie. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland Minister Polak zei dat het vervol gingsbeleid zal worden afgestemd op de rechter. De rechtszaken zullen doorgaan, maar de minister zegde de Eerste Kamer toe de studie over arti kel 117 te zullen bespoedigen. Zelfs zijn er deskundigen van buiten het ministerie bij betrokken. De mi nister voelde niets voor paniekwetge ving, maar hij wilde de zaak ook niet op de lange baan schuiven. Minister Polak bekende dat het han teren van artikel 117 welk artikel ook de bewindsman uit de tijd vindt ook voor de justitie een zeer moei lijke zaak is. Hij herhaalde wat hij in de Tweede Kamer had gezegd: felle kritiek mag, maar schelden niet. Dat lost natuurlijk niet alle moei lijkheden op, voegde de minister er onmiddellijk aan toe. Hij erkende dat artikel 117 niet was meegegaan met de moderne staatsrechtelijke situaties. Staatshoofden zijn tegenwoordig veel al regeringsleiders met politieke ver antwoordelijkheid. Het is vaak verre van eenvoudig of een bepaalde uitdrukking al of niet beledigend is, zei minister Polak. Het gaat erom wat er is gezegd. De laat ste tijd wordt veelvuldig de kreet Johnson oorlogsmisdadiger gehoord. Het woord oorlogsmisdadiger is onge veer het ergste wat men een mede mens kan verwijten, vond de bewinds man. Hij deelde mee dat de rechter het laatste woord zou hebben. Minister Polak was, toen de socia list dr. E. Brongersma hem dat vroeg, niet bereid de vervolging op te schor ten tot dat de zaken die deze week in Utrecht dienden, tot bij de Hoge Raad waren uitgevochten. De socialistische fractie maakte van deze kwestie een principieel punt. De nieuwe fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de senaat, mr. M. de Niet, las een verklaring voor waarin hij zei dat minister Polak de openbare orde niet diende door het verzoek van zijn fractie niet in te willigen. Het speet de heer De Niet de bewindsman zo te moeten toespreken, omdat hij hoewel in de oppositie zittend prof. Polak de allerlaatste minister in het kabinet-De Jong achtte tegen wie hij bezwaar zou willen maken. De heer De Niet: „Ik zou zeggen: stop met uw vervolgingsbeleid totdat de Utrechtse zaken tot in hoogste instantie zijn beslist. Als de minister dan nu niet kan beslissen, misschien wil hij dan na deze vergadering" tot een ernstige inkeer komen". Mr. Polak antwoordde dat hij een wijs en verstandig beleid zou voeren („dat is dan wel een erg vrijblijvend standpunt", riep de socialistische se nator mr. G. J. P. Cammelbeeck). Mi nister Polak: „Ik kan u geen handlei ding geven van wat wel en wat niet gematigd is. Als ik de zekerheid had dat de oorlog in Viëtnam door de de monstraties één uur eerder zou zijn af gelopen, zou ik ze graag hun gang laten gaan. Maar ik heb die zekerheid niet en daarom meen ik, als minister van justitie, te moeten optreden". „Ik moet de burger vragen: eerbie digt u de wetten. Blijft u zoveel mo gelijk binnen de zeer ruime grenzen die de overheid in de wet heeft ge steld". Tussen de Groningse hoogleraar prof. Delfgaauw en de rellenmakers zag minister Polak wel degelijk ver schil. De een kwam tot zijn conclusie na een geargumenteerd betoog De anderen sloegen kreten uit en liepen met spandoeken zonder een verdere bijdrage tot de opinievorming te heb ben geleverd. De minister vroeg zich af waarom de groep „serieuzen" hadden gepro beerd om de grenzen van de Neder landse wet aan te tasten. Daardoor laadden zij de schijn op zich dat het om andere dingen ging dan om het beëindigen van de Viëtnamese oorlog. Minister Polak had verder wel be grip voor de uitingen van jonge men sen. Zij groeien op met gevoelens van opstandigheid en ontevredenheid met de situatie in de wereld. Zij vinden ons ouderen laf, overgevoelig en zelf genoegzaam. Wie aan het recht zijn le ven wijdt ondervindt teleurstelling op teleurstelling, bekende de bewindsman. Hij vervolgde: Het is een droevig en gevaarlijk spel om de wettige over heid te tarten en steeds weer de gren zen van het toelaatbare af te tasten en zo mogelijk te overschrijden. Dr. Bongersma wilde in tweede aan- DEN HAAG Vorig jaar is er in Nederland minder boter en meer mar garine verbruikt. In 1967 werd per hoofd van de bevolking 3,28 kilo boter gebruikt (in 1966 nog vier kilo). Voor margarine steeg het gebruik van 19.34 kilo in 1966 tot 19,55 kilo vo rig jaar. Het verbruik van spijsvetten en spijsolie bereikte een hoogtepunt (resp. 4,69 kilo en 2,86 kilo). leg weten welke normen de minister nu bij zijn vervolgingsbeleid zal ge bruiken. Hij waarschuwde ervoor dat als dat beleid in het onzekere zou blijven, er bij het publiek nieuwe verbijstering over het justitiële optreden zou ont staan. Dr. Brongersma noemde overi gens het slot van de toespraak van prof. Polak (over de jeugd) indruk wekkend, i aar wilde weten hoe het nu verder moet gaan. De KVP'er jhr. mr. P J. M. van Meeuwen en de AR prof. mr. P. J. Verdam lieten weten dat de senaat niet eensluidend achter het stopzetten van de vervolging stond. Als dr. Bron gersma dat had waargenomen heeft hij naar zich zelf toe geluisterd, zei prof. Verdam. De c.h. senator jhr. de Geer van Oudegein zou het liefst zien dat het artikel 117 helemaal niet zou worden toegepast, dat in tegen stelling tot de rest van zijn fractie. De senaat nam tenslotte de begro ting van justitie aan. De pacifistische en communistische fracties waren te gen. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! DEN HAAG De heer Th. Laan is bereid om kandidaat te zijn voor het vice-voorzitterschap van de KVP. Za terdag wordt de officiële voordracht in de partijraad behandeld. De 45-jarige heer Laan, die oud-lid van de Tweede- Kamer is, is nu gedeputeerde van Noord-Holland. Hij heeft gisteren tegen het dagelijks bestuur van de KVP gezegd dat hij de plaats wil innemen van drs. Bogaers, die bedankt heeft voor deze functie. De heer Laan ondertekende destijds wel het adres van de radicalen. Hij meent echter dat een politieke vernieuwing in de partij moet worden bereikt zon der er uit te treden. DEN HAAG In het komende col legejaar wordt de maximale studietoe lage die het Rijk kan verstrekken, ver hoogd van 4100 tot 4300 gulden. Tevens zal de toelage worden verhoogd met het inschrijfgeld en zonodig het colle gegeld. De laatste bijdragen krijgen de vorm van een beurs. Dit heeft minister Veringa (onder wijs en Wetenschappen) meegedeeld aan de Eerste en Tweede Kamer. VIEUX De Zachte Hollandse KONJAK L"y^v_ AMSTERDAM In de zit-slaapka- mer van haar woning op een hofje aan het Staringplein in Amsterdam is gis ternacht de 77-jarige alleenwonende mevrouw L. L. D. Hobbje door een insluiper aangevallen. De vrouw werd beroofd van tweeduizend gulden. Mevrouw Hobbje schrok wakker, toen de man het raam van haar kamer openschoof en naar binnen stapte. De vrouw begon te gillen en probeerde de deur te bereiken. De indringer sprong echter van achteren op haar toe, kneep haar de keel dicht en drukte zijn vin gers in haar ogen. Daarop zakte de vrouw bewusteloos in elkaar. Toen ze bijkwam en door een alarm bel de verpleegster van het hofje waarschuwde, was de overvaller al verdwenen. Hij had alle kasten door zocht en tweeduizend gulden uit een portefeuille meegenomen. SAIGON De Zuidviëtnamese over heid heeft bekendgemaakt, dat op 16 kilometer buiten Saigon, een massa graf met de lichamen van 10 mensen is gevonden. Zij zijn waarschijnlijk door de Viët- Cong geëxecuteerd tijdens het Tet-of- fensief. De meeste slachtoffers waren de han den op de rug vastgebonden en door het hoofd geschoten. Het graf lag dicht bij een ander massagraf dat onlangs werd ontdekt en dat de lichamen van 100 mensen bevatte. ISTANBOEL Bij de storm die woensdag over Turkije raasde zijn min stens elf personen om het leven geko men. Een moeder en vijf van haar zes kinderen verdronken in een stormvloed bij Ankara. Vele delen van het land werden ge troffen door overstromingen. In Ankara en een aantal andere ste den vielen licht en water uit In Cen traal- en West-Turkije zijn grote gebie den overstroomd. Het weg- en treinver keer is er op vele plaatsen gestremd. Twee Liberiaanse vrachtschepen, de Marach (7240 ton) en de Omnium Tra- der (8196 ton) zijn bij de Dardanellen aan de grond gelopen. Men verwacht dat zij weer vlot zullen kunnen komen op eigen kracht. Pk Ws£L De apotheekhoudende huisarts ls gedoemd te verdwijnen. Dat is een gevolg van de nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening. Nederland heeft ongeveer vijf tienhonderd van deze artsen. Samen verzorgen zij met hun eigen aphotheek aan huis zo'n drieëneenhalf miljoen mensen. Hun werkterrein vinden zijn in platte landsgebieden met inwonertallen van vijftienhonderd tot ongeveer tienduizend. De bedoeling van de wet is: apothekers waar mogelijk een kans te geven. De le zer mag er ook uit destilleren de geneesmiddelenvoorziening moet (of zal) volle dig in handen van apothekers komen (behalve dan waar er voor een apotheker geen brood in zit). Enkele apotheekhoudende artsen met een grote praktijk zijn er we tend wat hun boven het hoofd hing al vrijwillig uitgestapt. In het alge meen is het voor dokters niet meer aantrekkelijk zich te vestigen in een kleinere plaats met een apotheek hou dende praktijk. Zij zouden afhankelijk zijn van wat een naburige apotheker in de toekomst zou kunnen gaan doen. Aan de lopende band is er sprake van verloop van patiënten in plaatsen waar een arts geen apotheek meer mag hebben. Die patiënten gaan nu naar een dokter in een naburig plaats je waar zich sinds kort een apotheek heeft gevestigd. Dat bespaart tijd en een extra rit naar het andere dorp. Als de apotheekhoudende huisartsen hun deuren geleidelijk gaan sluiten, zal dat allerlei gevolgen hebben voor de medische verzorging op het platte land, waar intussen honderdduizenden stedelingen zijn gaan wonen. Voor veel patiënten zal dat verloren gaan van de combinatie huisarts-apotheek alleen maar ongemak betekenen. Een paar voorbeelden: Als een apo theker zich vestigt in een plaats met twee of drie tot dusver apotheek hou dende artsen, zullen de de patiënten 's avonds, in de nacht of in weekein den als die apothkeker geen dienst heeft, voor hun medicijnen naar een andere plaats moeten gaan. Een apotheekhoudende arts weet door zijn kaartsysteem precies welke medi cijnen een patiënt van hem of via specialisten heeft gekregen. Artsen zonder apotheek beschikken vaak niet volledig over die wetenschap. Een par ticulier patiënt kan immers van de ene neuroloog naar de andere gaan en zijn medicijnen bij telkens een an dere apotheek kopen. Het gevaar van verslaving aan bepaalde middelen is dan niet denkbeeldig. En dit zijn de oorzaken van de kwa de kansen voor de vijftienhonderd be doelde dokters. Aan de nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening nu bijna vijf jaar van kracht is vele ja ren gewerkt In die tijd kon de be drijfsvoering van de apotheekhouden de arts en daardoor de betrouwbaar heid van zijn produkt de toets der kri tiek niet doorstaan. In vergelijking met een apotheker heeft een arts maar zeer korte tijd van zijn studie besteed aan de artsenij- bereidkunst. Volgens de apothekers kan hij daardoor minder goed verant woordelijkheid dragen. Ook zou de huisarts niet beschikken over de mo gelijkheid tot controle van geneesmid delen. Kort en goed: apothekers vin den dat dit alles beter aan hen kan worden overgelaten. Dokter C. van der Marei, voorzitter van de apotheekcommissie van de Lan delijke Huisartsen Vereniging heeft een mooi voorbeeld bij de hand van wat er dan kan gebeuren. De huisarts in Kesteren wil zijn apotheekhoudende praktijk overdoen. De apotheker in Rhenen reageert met: „Dan gaan wij de geneesmiddelenvoorziening in Kes teren verzorgen". Waarop de aspirant opvolger van de dokter in Kesteren laat weten: „Dan neem ik de praktijk niet over." Zo lopen de 2300 inwoners van Kes teren de kans dat zij geen eigen dok ter meer zullen hebben en geen adres ter plaatse waar zij hun geneesmid delen kunnen krijgen. De aspirant-op- volger wacht intussen al negen maan den op de uitspraak in hoger beroep door minister Roolvink. Aldus het voor lopige resultaat van een uitspraak naar de letter van de wet. „Het gemak van de patiënt telt ken- ADVERTENTIE Lekker vla-flip nelijk niet meer mee", veronderstelt dokter Van der Marei. „De wet deugt eigenlijk niet. Zij houdt onvoldoende rekening met de medische verhoudin gen en het gemak voor de patiënt. Kwesties als die in Kesteren worden bedisseld door provinciale commissies voor de gebiedsaanwijzing. Er zitten evenveel artsen als apothekers in en een jurist als neutraal voorzitter. Ge zien de samenstelling brengt hij de be slissende stem uit: „Hij houdt zich aan de letter van de wet". Dan is er nog zoiets als de door de minister apotheek-rijp verklaarde ge bieden. Het zijn er nu veertig, met daarin tweehonderd apotheekhoudende praktijken. Zij zijn te vinden tegen de Randstad aan, in Noord-Brabant en in de Achterhoek. De daar gevestigde dokters mogen doorgaan totdat zij hun praktijk willen overdoen, of komen te overlijden. Die gebieden zijn bij de huisartsen niet meer in tel. Opvolgers krijgen voor het apotheekgedeelte een tijde lijke vergunning. Ziet een apotheker brood in zo'n gebied, dan is de arts zijn apotheek kwijt. Bovendien: door het tekort aan huisartsen, kan iedere kandidaat te kust en te keur in de vrije gebieden terecht. De huisartsen met een apotheek zijn intussen niet vergeten zich te wapenen in de strijd met de apothekers. In 1952 al hebben zij een eigen farmaceu tische industrie ingericht, de n.v. Apo theek Hulp Artsen. Zij maakt veel-ge- vraagde, samengestelde recepten. Het zelf klaar maken van medicijnen in de apotheek van de huisarts is nu tot een minumum beperkt. Een eigen laboratorium heeft de door de apothekers zo belangrijk geachte controle in handen. Door intensieve steekproeven in de apotheken van de huisartsen is in feite sprake van een indirecte controle op alle industrieën. Zij is volgens dokter Van der Marei ook effectiever dan de controle door een individuele apotheker. „Hoe wil hij het met zijn beperkte apparatuur opnemen tegen de indus trie met haar ultra-moderne hulpmid delen. Een apotheker die zich bij een industrie beklaagt over afwijkingen of anderszins in geneesmiddelen, wordt gevloerd". Blijft de vraag, of er een oplossing is voor de strijd tussen de apothekers en de huisartsen. Dokter Van der Ma- rel ziet haar zo: „Wetswijziging zou jaren duren. Een mogelijkheid is wel, dat de minister zijn beleid afstemt op de medische kant van de zaak, met name als het gaat om vergunningen of apotheek-rijp vrklaren van stukken Nederland". ZWOLLE Twintig personeelsleden van de Cocosfabrieken China Matten Import N.V .E. de Lange en Zoon in Zwolle zijn ontslagen. De oorzaak van het ontslag is de verminderde afzet van kokos. Er heeft een reorganisatie in het bedrijf plaats gehad. Op het ogenblik werken 175 man in de fabriek. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! Het Rjkt een grappig bericht: men sen, die via Teleac een cursus Russisch volgen, zijn bang dat de BVD Binnenlandse Veiligheidsdienst hun namen op een (zwarte) lijst zet, 7.0 lezen wij in het „Algemeen Dagblad" (neutraal). Degene wiens naam door wat voor oorzaak dan ook op een lijst van de BVD komt, kan belemmerd worden in zijn (ambtelijke) loopbaan, zonder dat hij zich kan verdedigen. „Misschien noteert de BVD de na men van de cursisten niet mis schien wel. Publiekelijk is daarop geen enkele controle mogelijk. De BVD blijft een voor velen grieze lig element in onze samenleving. Een dienst die ongrijpbaar in het le ven van de staatsburger lijkt te kun nen ingrijpen. Een dienst ook, die op velen de indruk maakt, dat hij geleid wordt door nijvere ambtena ren, die zo kleurenblind zijn, dat zij slechts zwart-wit kunnen zien. Of dit waar is of niet, doet aan de indruk niets af. De veronderstelde zwart-wit kijke- rij van de BVD heeft soms zeer pot sierlijke gevolgen, zoals nu de angst van mensen die via de televisie Russisch willen leren. Grappig is dat niet". |n de dag- en weekbladpers wor den de laatste tijd erg onvriende lijke dingen over de melk- en zuivel- produktie gezegd. De oorzaak daarvan behoeft men niet ver te zoeken, meent „De Landbode" (onafh. agr. weekblad) Mede onder invloed van de sombere verhalen uit Brussel, vraagt men zich af waarom de zuivelindustrie maar domweg doorgaat met boter te produ ceren als er geen lonende afzet voor is te vinden. „In één adem worden er dan de melkveehouders bijgehaald die maar raak produceren en zich niet over de afzetmogelijkheden bekommeren In de tweede plaats acht men het moeilijk te verteren, dat de belas tingbetaler met de financiële gevol gen van dit afzetvraagstuk wordt opgeknapt. In de derde plaats vindt men de prijs van de boter veel te hoog en, redeneert men dan, waar om verlaagt men de prijs dan niet zodanig dat er meer boter kan worden verkocht? Toegegeven, dit soort reacties zijn allesbehalve aangenaam. Alleen, en dat wordt te veel over het hoofd gezien, het gaat hier om een EEG- vraagstuk dat zeker niet eenzijdig door ons land dat vorig jaar de boterproduktie inkromp kan wor den opgelost. Trouwens van de hui dige voorraden zit veruit het groot ste gedeelte in Duitsland en Frank rijk. In laatstgenoemde landen is de boterprijs de laatste 10 jaar slechts met respectievelijk 10 en 5 pet. gestegen. Dit overigens in te genstelling tot ons land waar alleen al in de laatste 5 jaar een stijging van ruim 50 pet. plaatsvond. Hier zij nog aan toegevoegd dat de margarineprijs in ons land vorig jaar ca. 25 pet. van de boterprijs bedroeg en die in Duitsland en Frankrijk respectievelijk 39 en 35 pet. Vermeld moet nog worden dat ook in de jaren dat iii ons land de bo terprijs tot de laagste van Europa behoorde het boterverbruik per hoofd veel lager was dan in de meeste andere landen. De Neder landers zijn typische margarine eters. En zij doen dit in uitzonder lijk grote hoeveelheden. Zou in Nederland de boterconsumptie ver dubbeld worden. met andere woorden op het gemiddelde van landen als Frankrijk, Duitsland en België worden gebracht en zou dit dan ten koste van de margarine gaan, wat zou dat dan financieel betekenen? Dan zou men zien dat de uitgaven voor margarine en bo ter samen per hoofd van de bevol king in vergelijking tot de zojuist genoemde landen in ons land toch nog tot de laagste zouden behoren. Wij constateren dit overigens zon der veel hoop. Verwacht mag wor den dat men in EEG-verband een aantal maatregelen zal nemen waardoor de voorraden terugge bracht zullen kunnen worden. Wij wijzen op het in het verkeer bren gen van een goedkoop boterconcen- traat dat voor keukendoeleinden ge schikt is, leveringen aan de levens middelenindustrie, aan het leger, gestichten enz. Ook wordt gedacht aan het wegwerken van botervet via voedselhulp. Voorlopig kan men op deze wijze wel iets oplossen al rijst onmiddellijk de vraag of men er op langere termijn op deze wijze uitkomt." UTRECHT De lonen in de kerfta bakindustrie gaan met vijf procent om hoog. De verhoging gaat in per 1 april. Na 1 januari 1969 zal de werktijd met een kwartier per dag worden verkort. ADVERTENTIE KAMERBREED 3TECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM

De Vallei | 1968 | | pagina 9