Adverteren met middelen tot bedrijfsspionage „DE SCHADUW" KRIJGT HET NU GEMAKKELIJK Benauwend Merktekens Radio-pil Infrarood „Voelers" Speelgoed Bezwaar Kenmerkend Flitser Schokkend Tulpen. Ze zijn er. Volop. Dauwrers geoogst. Tulpen staan zo fijn in huis. Pak mee. 1 bos. Of 2. - - 19 CONTINENTAL'S 990 CYCLOPS EYE MET HET 00» OP DE TAFEL Het benauwende technische kun nen op 't gebied van afluisteren en gluren, is gelukkig niet onbegrensd. Reeds de veel toegepaste T.L.-buis- lampen vormen een ernstige storings bron voor luistervinken. Minder ge- Compliceerde afluisteringsmicrofoons geven daar zoveel brom van door, dat het gesproken woord wordt over stemd. Ook de centrale verwarming en ze ker 'n airconditioning-installatie kun nen zoveel stoorvelden veroorzaken, dat de luistervink geen bruikbaar ge luid door krijgt. Daar komt bij, dat het verstoppen van afluisterappa raatjes lang niet zo gemakkelijk i« als soms in films en op de t.v. wordt voorgesteld. Ook het herkennen van stemmen is geen eenvoudige zaak. Elk wapen heeft een tegenwapen. Ook bij het afluisteren en bespieden is dat zo. Deze tegenactie begint al bij het on derzoeken van ruimten en mensen op geheime microfoons en zendertjes. Ook worden stoorzendertjes geplaatst in vertrekken waarin belangrijke be sprekingen worden gevoerd, terwijl door het plaatsen van extra losse wanden en glazen kooien schilden worden opgehouden. Zowel bij overheid als particulier is het in Amerika allang gebruikelijk om in belangrijke besprekingen co dewoorden te bezigen en zaken en personen met getallen aan te dui den. De gespecialiseerde bureaus die te gen afluisteren en bespieden te velde trekken, beschikken over microfoon- en radio-detectors waarmee geheime microfoons en zendertjes kunnen worden opgespoord. Deze apparaat jes zijn zelf ook weer zo klein, dat in de openbare gelegenheden op af luisteren en uitzenden gecontroleerd kan worden zonder dat de overige aanwezigen dat merken. Ook zijn er gehoorapparaatjes te koop met een oortelefoon waarin men zelf kan horen of hetgeen men zegt door een ander wordt afgeluisterd. Als men in het oortelefoontje de ei gen stem hoort, luistert en iemand mee. Voor honderd dollar is een vestzak- stoorzender te koop, die het onmoge lijk maakt dat hetgeen men zegt via een geheime microfoon of „telefoon- luis" wordt afgeluisterd of afgetapt. De telefoon- en mobilofoon-scram ble, die de woorden zo door elkaar mengt dat het gewoon onzin wordt, is ook al hier te lande in gebruik bij de politie. Het eenvoudigste middel om te voorkomen dat het telefoongesprek wordt afgeluisterd, schrijft Westin, is bijna te fluisteren terwijl op de achtergrond een radio vrij hard aan staat. Via de telefoon-bug of de ver borgen microfoon wordt zoveel van de radio opgepikt, dat het gesprek niet meer te verstaan is. Als wij over dergelijke tegenmaat regelen spreken, dan moeten wij ook bedenken dat wij het hebben over onze mede-burgers, over produktie- bedrijven en handelsfirma's en niet over beroepsspionnen, schrijft Wes tin. Het gaat er om wat zich in het particuliere zaken- en privéleven af speelt dat niet meer veilig is voor gluurders en luistervinken. Het is een benauwende situatie, dat men in zijn kantoor, thuis, in de werkplaats of in het restaurant in het gewone gesprek of voor de telefoon moet gaan zitten influisteren tegen een hard aanstaande radio, en code woorden en getallen moet gebruiken. Dat je een abonnement moet afslui ten van vierhonderd t dollar per maand om de conferentiekamer re gelmatig op elektronische wandlui zen van de concurrerende luistervin ken te laten controleren. Als men bij dit alles nog bedenkt dat op het ogenblik de luistervink en de bespieder voorlopig aan de win nende hand zijn, dan is het de hoog ste tijd om over deze zaken na te denken. Deze problemen raken ook ons. Vandaar dat wij in een volgen de aflevering een overzicht zullen ge ven van hetgeen op het ogenblik i» Amerika tegen dit alles wordt ge daan, naar welke middelen en metho den wordt gezocht door industrie en parlement. Westin gaat daarbij uit van de grondvragen over de grenzen van de privacy, de toelaatbare reikwijdte van observatie door overheid en par ticulier. Hij geeft aan wat overheid en particulier te doen staat wil na 1970 het leven nog leefbaar zijn. ADVERTENTIE Voor vazen vol gezelligheid. 15 CONTINENTAl'S DETECTO F201 «KT^tttMWly cr-' Mhi ptnor lts IMN «camiKucxB un wMn it to I» mounted dop your office ÜÜT" or on your H»». Op«r»t« on 110 vott AC Md «oen»* hntt li msun mitimm ucunty CONTINENTAL'S DETECTO F202 Thi* tatnmont it uttd to locate lha frequency of transmssion and to OfTOfTWOt TM NKOTlOO of any tranamittef M- caated upon a ponor tea it THE *Mt most taarctHnf howit or often CONTINENTAL'S DETECTO F301 Mantteal to Modal FJOl ait apt teat ten **t it battery operated CONTINENTAL'S 99IA SIGNAL TRANSMITTER 991* attaches under tea duMoard and uses tea autanoMes 12 teft cur rant to trmmrt a itaady Signal through the aato'i antenna, indicat ing tea position of teat eutanetele tea tractinf unit (tailing investigator). 991* Signal Transmitter Is Had in conitmcDon ante Contmentel't 990 Cyclops Eye CONTINENTAL'S 991B SIGNAL TRANSMITTER 9910 operates on the tam» principles as 991* but is completely self-contained (battery operated). Comes «qwpptd with powerful magnet so it may be qutcWy placed on gas tank or transmission or any other metal part of the automobile to be tailed. 991B Signal Transmitter is used in conjunction with Continental's 990 Cyclops tn CONTINENTAL'S PEN SCRAMBLER This unique device protects you against audio survaillanct by gtneratmg radio frequency noise which mlirferes and thwarts any attempt to 'bug* by use of a transmitter. Oecopbvely concealed in a regular pen case but win s^v'rveiy jam tea signal of any transmitter 16 CONTINENTAL'S SECURITY SHOCK ROD The ideal device for ducouragmg prospective muggers, intruders or any other potentially dangerous mteviduols Compact and hgte weight operates on standard ftasMght batteries. A must* rtorr for cao. horpes, offices or stores This tmely protector dolmen a temporarily tesHluig electrical shock, affording you teM tap i erascape CONTINENTAL'S TEAR GAS SPRAY This miniature spray can, delivers SO to 100 shots of a temporarily bbndmg tear gas Tits into pocket or purse and has a spacul locking datnea on tea can to prevent accidental discharge of contants The tear gas spray is always ready tor instant action and a a perfect deterrent for any wouM be assailants tea cyeiops eye is a racervtr custom designed tor use used tor following mpnng vehicles «touting when they torn right or toft Also used for locating vehicles. A must tor investigative wort. Cy clops Eye a used in connec tion with Contmentel's 991A «9919 Tn Amerikaanse bladen worden af luisterapparaten even openlijk geadverteerd als de afweermiddelen tegen luistervinken bespieders en overvallers. 1. Knoopsgatmicrofoon: kan worden gedragen als manchetknoop, knoopje van overhemd of onder stropdas. Zendt alles uit wat in straal van vyf meter wordt gezegd. 2. Dasklem met niet van echt te onderscheiden ste^n of parel, voorzien van uiterst gevoelig microfoontje. 3. Ultra gevoelige microfoon in dop van vulpen of vulpotlood zelfs onzichtbaar als de dop los op tafel ligt. 4. Halsband met microfoon, te dragen onder boord van overhemd. 5. „Wandluis": minuscuul, plat microfoontje (1.8 by 1.2 by 0.6 cm), te verstoppen in bos bloemen, asbakjes, franje van tafelkleed, enz. 6. „Suikerklontje": hoogst selectief microfoontje, al in grote aan tallen verkocht. 7. Sleutelgatmicrofoon: past in kleinste gaatjes en spleetjes, kan tussen scharnieren van deur, ook bruikbaar om uit raam hangend, gesprek op terras op te vangen. 8. „Paperclip", Algemene aanprijzing: Er zyn geen woorden om te vertellen hoe klein en makkelyk te verbergen. 9. Polshorloge met in armband ingebouwde microfoon. 10. Voor spike-mike model 4255 is geen muur te dik. Reclame tekst: Buitengewoon geschikt voor vlugge en doeltreffende con trole. 11. Afluisterapparaat in gebruik bij spionnen en agenten. Te ver bergen achter schilderyen en meubels, onvindbaar voor detectors. 12. Geweermicrofoon, ook in gebruik bij geheime diensten. Op flinke afstand kan stem van één persoon worden opgevangen worden uit pratend groepje. 13. Detector F-202, veel gebruikt voor opsporing van geheime microfoons. 14. Scramble in vulpenvorm: vervormt geluid dat door geheime microfoon wordt doorgegeven. 15. Detector F-201: Iaat lampje branden wanneer in de buurt ge- heimc microfoon aan staat. Staat by conferenties in Amerika soms op tafel. 16. Elektrische gummiknuppel, geeft verdovende schok. In Ameri- ka aanbevolen als afweermiddel voor automobilisten tegen over- vallers. j 17. Spuitbus met traangas voor tachtig tot honderd stoten. Toch zo klein dat h(j in dameshandtas kan. 18. Zendertje, zendt in auto verborgen via auto-antenne ge- luidje uit, dat achtervolger kan opvangen. 19. Cyclopenoog waarmee door 18 uitgezonden geluid kan worden J opgevangen. De wensdroom van iedere speurder is van de persoon of het object dat hij moet schaduwen, een mobiel radiostation te maken, waar hij eenvoudig op kan afstemmen. De man die hij wil volgen zou knopen aan zijn jas moeten hebben waarin een geheime microfoon verborgen is. In een andere knoop zou het zendertje verstopt moeten zijn, dat werkt op de energie van een batterij die weer in een derde knoop is ingebouwd. De draden waarmee deze knopen aan de jas genaaid zijn, zouden als antennes dienst moeten doen, voor dit draagbare zenderpark. Een wensdroom is dit gllang niet meer. In Amerika is deze nachtmerrie werkelijkheid, schrijft Alan F. Westin in zijn boek „Privacy and freedom". Ook de mogelijkheid om deze minia tuurzendertjes aan te brengen zijn daar in de praktijk uit en te na geprobeerd en toegepast. Die geheime spionnen- knopen zijn volgens onderzoekingen aan jassen van allerlei mensen gezet ter wijl de kledingstukken waren afgegeven aan de garderobe van een restaurant, bij de kleermaker, in de stomerij, de wachtkamer van de dokter. Het is ook niet bij jasknopen gebleven. Zelfs in de brug waarmee een paar valse tanden in een gebit waren gezet, is zo'n inge bouwde geheime zender ontdekt. De technieken om mensen heimelijk te volgen en te lokaliseren teneinde ge sprekken te kunnen afluisteren en be paalde situaties te fotograferen, zijn zo geraffineerd en veelsoortig, dat de angst om het hart slaat als men het overzicht leest dat Westin heeft kunnen opstellen aan de hand van officiële rapporten en documenten. Er wordt met lichtgevende verf en poeder gewerkt, die normaal onzicht baar is, maar die een „gemerkte" per soon onmiddellijk verraadt als hij door ultra-violet licht wordt beschenen. Die geheime merktekens worden stiekem op de handen of de kleding van het slachtoffer aangebracht. Ook laat men het hem zelf onbewust elke dag vers opbrengen, door die lichtgevende poe der in zijn scheercrème of after sha ving lotion te mengen. Gewerkt wordt ook met piepkleine zendertjes, kiener dan een cent, die voortdurend een signaaltje uitzenden, dat alleen kan worden opgevangen door een radio die op het zendertje is afge stemd. Deze zendertjes worden heimelijk in de zoom van een kledingstuk verbor gen, of in de portefeuille van de man die gevolgd wordt: Men heeft ze ontdekt in de zweetrand van een hoed, het veer tje op de hoed, de montuur van bril of gehoorapparaat, in de dasspeld, waar bij de das, de hoed of de bril zelf als antenne fungeerden. Ze worden ook aangebracht in of aan de auto waarmee het slachtoffer zich verplaatst. Er zijn in Amerika zelfs andere accessoires van bekende mer ken in de handel waarin een geheim zendertje is ingebouwd. Het nieuwste is de radio-pil. Daarbij is het zendertje gegoten in een pil of tablet, dat lijkt op de medicijnen die degene die men in de peiling wil hou den regelmatig slikt. De pil zendt van uit de maag uit, maar hij verlaat met het verteerde voedsel langs natuurlijke weg het lichaam. De spion moet er dus voor zorgen dat zijn object steeds een nieuwe radiopil inneemt. Daarop is een nieuwe variant gevon den, waarbij gebruik wordt gemaakt van stoffen met een lage graad van ra dio-activiteit. Heimelijk op de kleding aangebracht, is degene die het betreft makkelijker te volgen met een geiger teller. Zelfs in grote menigten, in de metro of andere drukbezochte plaatsen, zal het radio-actieve signaal altijd ver raden waar hij zich bevindt. Het allernieuwste op dit gebied is voedsel dat met gammastralen is be straald. Net als de radiopil blijft dit voedsel impulsen uitzenden zolang het in het lichaam is. De ervaring heeft ge leerd, dat de werking ervan zelfs veel duurzamer is, omdat de gammastralen zich in het organisme vermengen en daar in actie blijven ook al is het voed sel allang verteerd en verdwenen. Het is nog altijd geen uitgemaakte zaak in hoeverre dit schadelijk is voor de gezondheid. De radiopil zou medisch onschuldig zijn en geen sporen nalaten. Deze eenvoudige vorm van observa tie wordt gecompleteerd door de z.g. „sereens", waarmee muren doorzichtig worden gemaakt. Bekend zijn de spie gels en ruiten, die aan een kant door zichtig zijn en die ook hier door de po litie worden gebruikt. Nieuwer en al veel toegepast in Ame rika is infra-rood doorlatend behang en muurverf waardoor de „bespieder" met een viewer en camera door de muur heen kan zien, fotograferen of filmen wat zich in het andere vertrek afspeelt. In ruimten die worden bespioneerd zijn camera's verborgen die voorzien zijn van een elektrisch oog waarmee de lens automatisch wordt scherp ge steld. Daarbij zijn camera's die beginnen te fotograferen als iemand 't vertrek be treedt. Ook zijn er fototoestellen, die automatisch om de zoveel tijd een opna me maken. Er zijn camera's die langs radiogra fische weg van afstand worden bediend. Deze toestellen kunnen op één film meer dan vierhonderd kleinbeeldfoto's maken, die naar wens een overzicht ge ven van het hele vertrek of een close- up van een bepaalde persoon. Zolang deze technische wonderen wor den gebruikt om wegpiraten te betrap pen in het belang van de verkeersvei ligheid, zal iedereen (behalve misschien de wegpiraten) er vrede mee hebben. Anders wordt het wanneer met deze toestellen heimelijk inbreuk wordt ge maakt op het privé-leven of op de vei ligheid van staat en samenleving. Ditzelfde geldt ook voor de gesloten televisie-circuits. Bij de produktie in fabrieken en in de verkeerscontrole kunnen ze toelaatbaar zijn, maar al spoedig kan het vernuft van deze au tomatisch werkende t.v.-camer»'s met de afmeting van een pakje sigaretten die in het geheim hun beelden oversei nen naar elders, opgestelde monitors, het karakter krijgen van de moderne „gluurder". 99 In Amerikaanse gebouwen en confe rentiekamers zijn zulke t.v.camera's ontdekt die voorzien waren van „voe lers". Deze maakten het onnodig de camera-zelf in het vertrek te verstop- pefi. Het is genoeg als alleen de gevoe lige sprieten aanwezig zijn. De came ra, die elders kan zijn opgesteld, ont vangt door die sprieten de impulsen die het beeld vormen. Westin deelt mee, dat „surveillan- Censuur in Tsjecho-Slowakije loopt op laatste benen PRAAG Naar vernomen wordt, hebben de Tsjechische communisti sche autoriteiten besloten de cen suur op de pers in grote mate op te heffen, terwijl het openbare debat over de huidige „socialistische de mocratisering" in Tsjecho-Slowa- kye nieuwe hoogtepunten bereikt. De beslissing, aldus gewoonlijk goed ingelichte communistische woordvoerders, geeft de redacteuren in feite vrijheid alles te drukken wat zij geschikt achten, met uitzondering van militaire en staatsgeheimen. De raad voor de censuur heeft een groep hoofdredacteuren meege deeld, dat het nieuwe voorschrift on middellijk van kracht is geworden. De raad gaf de verzekering dat, met uitzondering van gevallen waar in voorschriften ter geheimhouding geschonden worden, niet' langer de publikatie verhinderd zal worden van berichten waartegen de raad bezwaar zou kunnen hebben, als de hoofdredacteur de verantwoordelijk heid er voor op zich neemt. Een hoofdredacteur zei: „de raad heeft ons laten weten, dat hij ons op de hoogte zal houden van datgene waarop hij niet gesteld is. Er be staat nu niet langer meer verschil tussen dit en de omstandigheden in Frankrijk en Italië." Het bekend maken van deze be slissing kwam aan de vooravond van het begin van een nieuw blad gepu bliceerd door de schrijversbond die 4 i A NOVOTNY ook op laatste benen in de voorhoede stond van de nieuwe communistische hervormingsbewe ging. Het blad heet „Literarni Lis- ty". De vroegere publikatie van de bond, „Literarni Novimy" werd de bond verleden jaar ontnomen als represaille door de groep van de oude garde die toen nog aan het roer stond. Literarni Novimy werd overgeno men door het ministerie van Cultuur met het gevolg dat de verkoop van dat blad met meer dan de helft daal de. De afgelopen maand werd de pu blikatie ervan gestaakt. Er ontspon zich na de verandering van de vorige maand in de leiding van de partij een debat en de be slissing om de censuur te verlichten komt in grote mate neer op een for- malisatie van een toestand die zich in de afgelopen paar dagen steeds duidelijker aftekende. Een van de laatste voorbeelden van de openhartige aanpak, die twee maanden geleden nog ondenkbaar was, kon men vinden in het nieuwe nummer van „De student" een stu dentenblad. Het geeft het standpunt van een schrijver, Zdenek Mahler, die ver klaart onder de indruk te zijn van de Indische methode van geweldloos verzet. In dit verband maakt hij melding van het feit, dat naar schatting 180.000 tot 200.000 inwoners van Praag, of een vijfde van de be volking, wacht tot dat de autoriteiten hen van een woning voorzien. „Ik denk aan dit vijfde deel van Praag, dat de straat opgaat en op het plein in het centrum van de stad gaat zitten, in volstrekte vrede en met een grote nobelheid van geest wachtend op een afdoend ant woord hoe hun vraagstuk opgelost zal worden." ten" van de Amerikaanse overheid zulke kleine, automatische werkende t.v.-camera's gebruiken in warenhui zen, casino's, op straat, op vliegvelden in gevangenissen en bars. Het scherp- observerende t.v.-toestelletje kan in de palm van de hand verborgen worden, zodat het ongemerkt beelden uitzendt, die een paar huizenblokken verder op een beeldband worden vastgelegd. In donkere en onverlichte vertrekken worden foto's en filmopnamen gemaakt nadat daar de lampen stiekem zijn ver wisseld door exemplaren die een dub bele werking hebben. Zij kunnen als gewone lichtbronnen worden gebruikt, maar deze lampen stralen Infra-rood licht uit ook als ze niet branden. Bij dat onzichtbare licht worden de foto's gemaakt. Als afweermiddel zijn weer infra-ro- de-stralen-zoekers ontwikkeld, en uit die vinding is weer de camera voortge komen, die 's avonds en 's nachts vol doende heeft aan het licht van de ster renhemel. Dit zijn echter kostbare apparaten, die alleen kunnen worden aangeschaft wanneer het om grote prjecten gaat. Dergelijke kostbare installaties kan men in de Verenigde Staten ook tijde lijk in gebruik krijgen. Van die gele genheid schijnen grote tbouwonderne mingen en constructiebedrijven ge bruik te maken, in de tijd die vooraf gaat aan de inschrijving op een mil joenenorder. Het komt nogal eens voor dat twee concurrerende firma's elkaar in die periode bespioneren, om net iets onder de inschrijvingsprijs van de ander te kunnen komen. Afluister-apparaatjes en gluur-ogen worden in Amerika als kinderspeelgoed verkocht. Voor vijftien dollar liggen overal in de winkels afluister-apparaat jes waarmee men toch maar alles kan horen wat aan de overkant van een brede straat in een kantoor wordt ge zegd. Ook maar vijftien dollar kost een inductie-spoel waarmee op eenvoudige wijze telefoongesprekken kunnen wor den afgeluisterd. Even makkelijk en goedkoop zijn de minuscule groothoeklensjes die men hier wel eens als spiedgaatje ziet toe gepast in voordeuren- Deze „gluur-oog- jes" worden in Amerika met minder serieuze bedoelingen toegepast. De echte luistervinken en gluurders hebben daar echter reeds lang de be schikking over veel verfijnder appara tuur, die op het ogenblik ook al via speciale winkels en warenhuizen bin nen het bereik van iedereen begint te komen. De reikwijdte en mogelijkheden van deze apparaatjes worden steeds groter, hun afmetingen steeds kleiner en de prijs steeds lager. Een bijzonder se lectieve automatisch werkende micro foon ter grootte van een suikerklontje kost nog maar tien dollar; eenzelfde geraffineerde „wandluis" in de afme ting van een erwt is slechts enkele tientjes duurder. Een zelfuitzendende microfoon zo klein als de kop van een lucifer kost op het ogenblik in Ameri ka ongeveer tweehonderd dollar. Meestal staan deze af luistermicro foons draadloos in verbinding met een bandrecorder elders, die alles opneemt wat de microfoon doorgeeft. Het bezwaar van de bijgeluiden is bij de duurste apparaten overwonnen. Er zijn zelfs al bandrecorders, die pas gaan opnemen als via de microfoon Alan F. Westin (39 jaar), advo caat te New York en hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Columbia, heeft een opmerke lijk boek gepubliceerd. Het draagt de titel „Privacy and freedom" (uitgave Atheneum, New York) en is een standaardwerk geworden waarin de weerslag is neergelegd van vele onderzoekingen en stu dies, rapporten en publikaties. Dit boek zal zeker in de Verenigde Sta ten een belangrijke bijdrage leveren in de strijd tegen de vele vormen en mogelijkheden van inbreuk op het privé-leven. een bepaalde stem doorkomt of wan neer bepaalde woorden worden ge bruikt. De draadverbinding die voor sommi ge appawten nodig is, vormt ook al geen probleem meer sinds daarvoor verf is samengesteld, die dezelfde mo gelijkheden heeft als draden en kabels. In de toegepaste kleur op het houtwerk in de kamer worden onzichtbaar van die verfstrepen gezet, waarlangs de energie en de gesprekken onmerkbaar de kamer verlaten. Het toppunt van afstands-werking is een „telefoon-brug" (vierhonderd dol lar) waarmee een telefoontoestel kan worden afgeluisterd van elke willekeu rige plek op aarde. Daarvoor hoeft men slechts het nummer te draaien van het toestel waarin deze „wand luis" is aangebracht. Als het toestel wordt opgenomen en daarna weer neer gelegd, nadat de opgeroepene heeft gehoord, dat het gesprek niet voor hem was, blijft de verbinding met de luister vink toch bestaan. Deze kan dan alle verdere gesprek ken horen die via dat telefoontoestel worden gevoerd. Kostbaar wordt die aanhoudende verbinding wel. Helemaal onbetaalbaar, maar ken merkend voor de onbeperkte mogelijk heden, is de thans in ontwikkeling ge komen methode van afluisteren, waar bij gebruik wordt gemaakt van laser stralen, die via een spiegelmodulator het terugkaatsende licht van de laser in geluid omzet. Ook de radar is al ingeschakeld bij het afluisteren en bespieden. Ruiten en muren schermen niet meer af, maar worden juist gebruikt als klankbord en geleiders. Microfoontjes en ander ge heim tuig worden aan de buitenkant van gebouwen op muren, dakgoten en raamkozijnen aangebracht. Er zijn pijl tjes waarin een hele zenderfabriek is gemonteerd en die met een windbuks in een boom of daklijst worden gescho ten. Ook de inhoud van brieven en docu menten is niet meer veilig voor de schenners van het geheim en het pri vé-leven. Het zijn allang niet meer de beroepsspionnen alleen, die over de hulpmiddelen beschikken om documen ten uit safes te halen en brieven te kopiëren zonder de enveloppe te ope nen. Voor 39.50 dollar ligt in een groot aantal winkels in Amerika een „Safe- Cracker" vrijelijk te koop die de klik ken hoorbaar maakt van roterende let ter- en cijfersloten. Bij dit vreemde assortiment ligt ook een soort flitser, waarvan een uitste kend deel tussen de klep van een dicht- gelakte enveloppe geschoven alles door geeft wat in de opgevouwen brief te lezen staat. De werking van dit vi leine spiedapparaat is vooralsnog be perkt tot brieven bestaande uit één vel papier dat slechts aan één zijde is be schreven of getypt. Meervoudige brie ven kan briefspion niet lezen. Ook de computer is niet meer veilig. Al is het vooralsnog haast onbetaal baar en bijzonder moeilijk uitvoerbaar specialistenwerk een computer rijn ge heimen te ontfutselen, onmogelijk is het niet. Tot die ontstellende ontdekking is de Amerikaanse contra-spionage geko men, deelt Westin mee. Gebleken is, dat bepaalde militaire computers wer den afgetapt. Dit aftappen kan gebeu ren door directe aansluitingen op de computer, maar ook is al een draadlo ze methode ontdekt, die werkte met behulp van licht-geluidsignalen. De directe verbinding gaf recht streeks aan een tweede computer door wat hij als programma's in rijn geheu gen kreeg opgeslagen op het moment, dat die programma's er in werden ge daan of ter reproduktie in werking ge steld werden. De indirecte methode had meer ef fect, omdat daarmee de elektrische sig nalen werden afgetapt, waarmee de computer in werking wordt gesteld. Daarmee kon de geheime computer alles stelen wat in het geheugen van de andere computer lag opgeslagen. De Amerikaanse militaire wereld heeft daar enkele afweermiddelen tegen in actie gebracht. Het was echter een van de schokkendste ontdekkingen, al dus Westin, toen bleek dat zelfs de grootste wereldgeheimen niet meer vei lig waren. Zelfs bleek elektronische sa botage mogelijk, omdat via dezelfde ge raffineerde methode om af te tappen, ook impulsen naar binnen gesmokkeld konden worden, waardoor opgeslagen programma's in het geheim konden worden veranderd. Dit systeem was weer afgeleid van ■de methode om via geluidssignalen te controleren naar welk t.v.-programma wordt gekeken en op welk radiostation is afgestemd. Dit leidde weer tot de ontwikkeling van een apparaat waar door een elektrische schrijfmachine aan een tweede exemplaar kan worden ge koppeld, waarop tegelijkertijd dezelfde tekst verschijnt, die op de eerste ma chine wordt getypt.

De Vallei | 1968 | | pagina 11