Dertiende liswa geopend oze mode voor de rijpere vrouw Bonaparte Nederlandse vredespoging voor Vietnam vindt veel weerklank Kritiek blijft voortduren Elegantie bij Max Heymans Bemiddeling in confliet „Vrij Nederland" mislukt Groot aantal nieuwtjes Zuidafrikaanse vrijheidsstrijders komen naar Nederland Blaiberg nog niet naar huis „Chinese zeelui op Nederlandse vloot bedreigen veiligheid" VAN ONZE LEESTAFEL Recherche staakt zoeken lijk van vermoorde vrouw POTTER'S <gg^ linia Nederlander won uitvinders-Oscar Al te geborneerd Stap vooruit Misplaatste hulde Man stak vrouw en schoonmoeder neer DE KERN KLEIN TE LAAT RUIMTE OP HET DROGE KEIJZER TAPIJT een ^^nbalonl tapijt KAMERBREED Zeehedenbond riekt zich tot regering: Noodzakelijk Voorbeelden VRIJDAG 15 MAART 1968 DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft positieve reacties van een aantal landen ontvangen op peilingen naar de kansen voor een vredespoging inzake Vietnam, waaraan West- en Oosteuropese landen zouden kunnen deelnemen. Denemarken heeft deze week gereageerd met een vredesplan dat verder gaat dan de Nederlandse voorstellen. Enkele andere landen ne men een afwachtende houding aan, waaronder Engeland. Uitgangspunt van het Nederlandse Initiatief is een motie van de socialist mr. M. van der Stoel, die op 6 febru ari door de Tweed eKamer is aangeno men. In de motie werd de regering ge vraagd „er bij alle betrokken partijen op aan te dringen de vijandelijkheden onverwijld te staken en door onderhan delingen het vertrek van alle buiten landse troepen en zelfbeschikking on der internationaal toezicht, als voor zien in de akkoorden van Genève van 1954, te bereiken". Minister Luns heeft in de Kamer meegedeeld, dat hij wilde trachten voor zon vredespoging medewerking te krijgen van de andere Beneluxlan- óen, de landen van de Westeuropese Unie en de communistische en niet-ge- bonden landen die deel uitmaken van de zogenaamde groep van Tien. Tot deze groep behoren Nederland, België, Denemarken, Bulgarije. Hon garije, Roemenië, Zuidslavië, Finland, Oostenrijk en Zweden. Onze correspondent in Kopenhagen meldde gisteravond: Het plan van de Deense minister voor cultuur, ontwape ning en ontwikkelingshulp, K. Helveg- Pedersen, houdt in dat Nederland en Denemarken de kern vormen van een vredescomité dat ongeveer vijftien lan den zal omvatten. De politieke samen stelling van het comité zal zo moeten zijn dat er in geen geval kan worden gesproken van vooringenomenheid of partijdigheid. De vredesgroep zou de grondslag moeten leggen voor een overeenkomst tussen de oorlogvoerende partijen en de Viëtcong. Lopen de onderhandelin gen daarover gunstig af, dan moet een korps worden samengesteld dat Viët- nam de vrede garandeert en de we deropbouw kan beginnen. Over dit plan is tussen de regeringen van Denemarken en Nederland nog geen overeenstemming bereikt, zei men ons gisteren in Den Haag. Wel kon worden gezegd dat de gedachten in dezelfde richting gaan. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den W. Wierda (PvdA) en drs. E. C. Visser (D'66) hebben de minister van defensie gevraagd of Nederlandse mili tairen, gelegerd op een internationale basis op Kreta, het ministerie van de fensie hebben doen weten dat op de voor hen bestemde post censuur wordt uitgeoefend en dat gedeelten uit aan hen toegezonden kranten zijn geknipt. ir AMSTERDAM Vandaag ls in de RAI de dertiende „Hlswa" (de in ternationale watersport- en kam- peertentoonstelling) geopend. De Hiswa duurt tot en met 25 maart. Sinds 1933, toen de eerste Hiswa werd gehouden, is er veel veran derd. Mr. J. van Vollenhoven, lid van de tentoonstellingscommissie en gedelegeerde van de Hiswa, zegt: „Toen hadden we 17.000 bezoekers, nu verwachten we er 200.000". Wat volgens hem ook, vergeleken met dat eerste jaar in 1933, opvalt, is het uitbuiten van de ruimte. „Te genwoordig stoppen ze twee keer zoveel bedden in een kajuitboot, zon der dat dit ten koste van de ruimte gaat. Jazeker, knap heel knap." „De vraag naar snelle boten en nu praat ik over speedboten is nog steeds zeer groot, hoewel het nadeel ervan is, dat je a) er lang niet overal mee kunt varen (snel heidsbeperkingen) en b) er wel eens heel gauw genoeg van zou kun nen krijgen. De inruilwaarde van een speedboot is relatief lager dan van een jacht bijvoorbeeld". „De tenten zijn nu luxe huisjes ge worden" mijmert hij. „In 1933 wa ren ze klein en bescheiden. Toen bemoeiden ook de zeilmakers zich nog met de tentenbouw. Dat is nu wel anders geworden." Hij stipt hier, en passant, de re den aan, waarom de Hiswa met zo wel boten als tenten is uitgerust: een nogal vreemde combinatie waar tegen veel bezwaar bestaat. „Waarom worden de tenten niet tezamen met de caravans tentoon gesteld" .vragen velen zich af. „Wij hebben", zegt de heer Van Vollen hoven, „in 1963, '64 en '65, al een ge combineerde Hiswa-Caravan RAI gehad. Maar dat ging niet langer: veel te weinig ruimte. We moesten weer apart en door die historische binding de zeilmakers bleven de tenten bij de boten. Wellicht gaan we toch weer één grote tentoonstel ling maken als in 1970 de nieuwe Amstelhal van de RAI (twallfdui- zend vierkante meter) klaar is. Dan krijgen we ook weer de gele genheid om in de haven achter het RAI-gebouw een aantal boten te showen. Gaat nu niet. De hele ka de is in gebruik als „pakhuis" voor de nieuwe hal". Hij stelt zich teweer tegen de kri tiek op de Hiswa, die ook dit jaar weer is losgebrand. Tegen de bezwa ren bijvoorbeeld van de directeur van het Sporthuis Centrum, de heer P. H. Derksen, die ditmaal 760 vier kante meter standruimte (het maxi mum) heeft toegewezen gekregen. De heer Derksen vindt de Hiswa „meer en meer een Amsterdamse aangelegenheid worden". De ten toonstelling wordt volgens hem te laat gehouden: „Ik kan mijn perso neel in maart alleen maar voor een klein deel afstaan aan de expositie en moet dus hulpkrachten aanne men". „Ze is ook erg duur", meent je zou zitten, wijst hij af: „Voor De Vanguard-clipper, een jacht in de prijsklasse van 200.000 gulden. hij, „vijftig gulden per vierkante meter, en commercieel eigenlijk niet eens zo interessant. Volgens hem zouden „de grote vier" Sporthuis Centrum, De Bij enkorf, Perry van der Kar en Vroom en Dreesmann liever van daag dan morgen van de Hiswa ver dwijnen. „Maar de één durft niet voor de ander". De Bijenkorf, Perry van der Kar en Vroom en Dreesmann ontkennen dit en ook de heer Van Vollenhoven is tegen. „Wij zijn om de drommel geen Amsterdamse aangelegenheid aan het worden. Het aantal buiten landse deelnemers neemt zelfs toe. En verder: te laat zijn we ook niet. De meeste detaillisten, die op de tentenafdeling staan, vinden maart een uitstekende maand om zaken te doen". Ook de veelgehoorde klacht, dat de droge afdeling in het verdoemboek- de nog geen dertig standhouders, on der wie die grote vier, hebben we zevenduizend vierkante meter vrij gemaakt. De natte afdeling, met tweehonderd deelnemers, moet het met de resterende vijftienduizend vierkante meter doen". De kritiek op de Hiswa blijft voort duren. Een veelgehoorde klacht is ook dat de grote standhouders op de tentoonstelling zóveel ruimte in be slag nemen, dat de bezoekers niet op de kleintjes letten. Die geven de moed dan op, het kost toch al niet weinig. Ook de kritiek, dat er op de His wa teveel ondeskundig personeel (tijdelijke krachten) zou staan, blijft aanhouden. Zo denkt ook de heer De Waard uit Schagerburg erover. Hij vindt het „prettig dat de ANWB op de Hiswa staat". „Daar kunnen de mensen tenminste objectieve voor lichting krijgen. Dat mag dan ook wel op een tentoonstelling, waar je soms door de bomen het bos niet meer ziet." die tot en met zondag 24 maart open blijft, is dit jaar groter dan ooit. Op de „natte afdeling" staan veel schepen en motoren die nog niet eer der in Europa zijn tentoongesteld. „Laure", de eerste Nederlandse bui tenboordmotor (stand 32) hoort bij dit exclusieve groepje. Hiervan zeg gen de deskundigen: „Wij hebben er nog geen oordeel over. We moeten het ding eerst gaan testen Een andere nieuwigheid is de Flo- werland Camping-cruiser (stand 88): een aluminium boot met een kajuit- opbouw, die door de koper verder moet worden ingericht. Een nieuwe ontwikkeling dus. Op stand 38a staat de Soling. een driemanskielzeilboot, waarvan wordt aangenomen dat hij op de Olympische Spelen, na Mexico, van de partij zal zijn. De Soling is snel, zeer gevoelig en ongeveer even groot als de draak, die drakerig duur is: dertigduizend gulden onge veer. De Soling zal ongeveer acht tienduizend gulden kosten. Voor de doe-het-zelvers staat op stand 120 de Springer, een klein bootje, dat met behulp van 124 on derdelen in elkaar moet worden ge naaid. Daarna wordt de ongeveer drie en een halve meter lange boot nog eens geplakt en geschroefd, zo als dat heet. De prijs zal iets beneden de 900 gulden komen te liggen, pe Sprin ger is onder meer ideaal' als zeil bootje voor de jeugd. Voor de gemakzuchtigen staat op de Hiswa de Powerwinch elektrische trailor-lier met afstandsbediening (stand 214). U kunt er uw boot mee uit het water trekken, zonder er nat te voeten bij te halen. Het grote nieuws op de droge af deling van de Hiswa zit verwerkt in het zeildoek. „Er zijn" zegt de heer C. P. Veenhof (de schrijver van kampeerboekjes zoals „Op trek met de pollepel"), vijf firma's die ditmaal met tenten op de Hiswa staan* waar in een synthetisch doek zit verwerkt. Dat is rotvrij, waardoor het dak en ook de zijwanden nu geen zwakke plekken meer zijn". Volgens hem blijft de vraag naar grote tenten voortduren. Daar naast zijn er nogal wat mensen die een tweede tent (een kleintje) aan schaffen: „voor onderweg of voor uitstapjes, als de grote bungalow tent eenmaal zijn vaste plaats op de kampeerplaats heeft". Van de kleine nieuwtjes noemt hij (stand 229) een tweepits komfoor met grill („nu niet meer zo duur als in 1966"), een waterjerrican (stand 226) met voet pomp („handig voor vaste kampeerders") en een nieuw model waterzak (stand 228). Hij raadt mensen die zelf niet tot een verantwoorde keuze kunnen komen, aan om even aan te kloppen bij de stand van de ANWB. „De prijzen", zegt hij, „liggen dit jaar ongeveer even hoog als in 1967. Het tent-meu bilair, als er aluminium in zit ver werkt, is zelfs iets goedkoper". Er zijn volgens hem al tenten te koop vanaf zo'n zestig gulden. De duurste komt in de buurt van de ne genhonderd gulden. ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM J AMSTERDAM Tijdens de mode show, die de Amsterdamse couturier Max Heymans gisteren in zijn salon gaf, werd opnieuw duidelijk dat hij vol komen eigen stijl aan zijn werk geeft. Een stijl, die het beste te omschrijven is als een elegante tijdloze zomermode voor de rijpere vrouw. Vandaar mis schien de belangstelling van de actri ces Mary Dresselhuys, Merel Laseur Conny Stuart, Charlotte Kohier en ca baretière Jasperina de Jong. Op zijn show werd geen overvloed aan modedetails, die slechts een sei zoen meegaan, aangetroffen. Slechts sporadisch gebruikte hij voor zijn mo dellen de combinatie van onze nationa le driekleur. Hij vindt wit daarentegen en zuurstokkenrose de „shockerende" tinten voor deze zomer. Het voordeel van deze laatste kleur is dat het de wat bleke teint van de blonde vrouw iets ophaalt maar ook de donkere vrouw meer kleur geeft. Het crème van de jassen »n de pak- Tonja showt een sportieve jas in rood. wit en blauw met bijpassende hoed voor (v.l.n.r.) Charlotte Kohier, Conny Stuart, Mary Dresselhuys, Merel Laseur en Jasperina de Jong in de salon van Max Heymans. jes heeft Max Heymans op velerlei ma nieren gecombineerd met marine-blau we voeringen, terwijl van dit blauw ook de blouse of de jurk gemaakt was. Het zuurstokken rose werd vaak gedragen met een beige voering en jruk. Zijn de jassen of in een pagodelijn vervaar digd of met een sportieve ceintuur, de jurken zijn een hoofdstuk apart. Uiterst eenvoudig, maar heel geraf fineerd zijn meestal rechte jurkjes zon der kraagjes en zonder mouwen. Het sportieve genre is getailleerd met een plooirok. Soms zij er kleine kapjes als een laatste herinnering aan een mouw aangebracht, terwijl de afwezig heid van een kraagje af en toe met een opstaand boordje wordt afgewis seld. De meeste rechte jurken hadden op de modeshow een verhoogde taille- lijn. Evenals de jurkjes zijn ook de man telpakjes heel eenvoudig van lijn. Het traditionele model la Chanel kreeg geen mouwen in het jasje'. AMSTERDAM Vrijheidsstrijders uit Zuid-Afrika, Angola en Rhodesië komen volgende week naar Nederland om in een tiental steden over de onaf hankelijkheidsbewegingen in hun land te spreken. Dat zal gebeuren als onder deel van de Actie-Zuid-Afrika die de vele organisaties, gebundeld in de Ac tiegroep Zuid-Afrika. gaan houden. De actie begint op 21 maart als het precies acht jaar geleden is dat een groot aantal ldeurlingen in Sharpeville werd neergeschoten. Tijdens de' openingsbijeenkomst in Krasnapolsky in Amsterdam zal het woord worden gevoerd door dr. J. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad Trouw. De bijeenkomsten worden gehouden in Groningen, Utrecht, Nijmegen, Alme lo, Hengelo, Enschede, Drienerloo en Den Haag. ADVERTENTIE KAAPSTAD Een duidelijk ver moeide prof. Christiaan Barnard heeft donderdagavond in het Groote Schuur- ziekenhuis in Kaapstad verklaard dat zijn harttransplantatiepatiënt dr. Phi lip Blaiberg het zeer goed maakt maar dat hij beslist niet vrijdag as. uit het ziekenhuis zal worden ontslagen. „Het medisch team zal eerst moeten be raadslagen of er wel toestemming tot ontslag kan worden gegeven", zo zei hij. „Een en ander zal zaterdag pas plaatshebben", zo voegde hij er aan toe. Eerder ging het gerucht dat Blai berg heden zou worden ontslagen. ROTTERDAM De veiligheid aan boord van de Nederlandse koopvaar dijschepen is in gevaar, nu in steeds groter aantallen buitenlandse arbeiders voor de vloot worden aangetrokken. Dit is de mening van de Federatie van werknemersorganisaties in de zee vaart. die van de regering initiatieven vraagt om te voorkomen, dat de Neder landse koopvaardij binnenkort helemaal is uitgeleverd aan goedkope buitenland se bemanningen. De bezwaren van de federatie gelden vooral de ongeveer zevenduizend Azia ten, die op het ogenblik de vloot bevol ken. Zij zijn in hoofdzaak afkomstig uit de Volksrepubliek China. „Het wordt de hoogste tijd, dat de rederijen zich een vaste plaats op de Nederlandse arbeidsmarkt verwerven," vindt de heer W. C. van Zuylen, de voorzitter van de federatie. „De reders moeten zoveel mogelijk vakkundige Ne derlandse zeelieden aantrekken." De vervanging van met name de Chi nezen acht hij dringend noodzakelijk omdat: de veiligheid van schepen en be manningen regelmatig in gevaar komt doordat de bevelen verkeerd worden begrepen; de vakbekwaamheid zeer te wensen overlaat, hetgeen ook weer van invloed is op de veiligheid; de gezondheidsverklaringen nul en gener waarde zijn; de gezagsverhoudingen aan boord bewust worden scheef getrokken, waar door de Nederlandse kapiteins en offi cieren steeds meer bij incidenten be trokken raken. „Het aantal incidenten aan boord van schepen, die met Chinezen zijn bemand, neemt voortdurend toe", zegt de heer Van Zuylen. „Tot nu toe hebben wij daarover het zwijgen bewaard uit vrees voor diplomatieke moeilijkheden. Maar nu het volkomen duidelijk is dat met de reders over de vervanging van de Chi nezen geen akkoord valt te bereiken, moeten wij de regering om maatrege len vragen. Het kan niet langer wor den toegestaan, dat het gezag aan boord iedere keer weer op een afschu welijke manier met. de voeten wordt getreden". Volgens de heer Van Zuylen is door de incidenten van de laatste tijd bij een deel van de Nederlandse koopvaar dij-officieren een gevoel van onveilig heid en onbehagen gewekt. Hij noemt als voorbeeld de opstand, die onlangs in de haven van Brisbane uitbrak op de Straat Malakka van de Koninklijke Java-China-Paketvaart Lij nen. „Er ontstond een rel, die.eindigde met een geweldige schietpartij. De di rectie van de K.J.C.P.L. heeft later staande onder een portret van Mao Tse-toeng haar verontschuldigingen moeten aanbieden". Enkele maanden geleden ontstonden moeilijkheden op de Arendskerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij, die toen in een Chinese haven lag. „De Chinese opvarenden kwamen in opstand tegen de Neder landse officieren, de havenarbeiders bemoeiden zich er onmiddelijk mee en even later mengde de hele bevolking zich er in. Een deel van de officieren werd van het schip gehaald en door de straten gevoerd, waarbij ze werden ge spuwd en allerlei vernederingen moes ten ondergaan." De heer Van Zuylen wijst ook op de situatie, die in tijd van oorlog kan ont staan. „De Nederlandse schepen vor men dan een integrerend deel van het defensiesysteem van de N.A.V.O. Zij hebben een taak bij de, voedselvoorzie ning van West Europa en iedere sche peling is verplicht te blijven varen. De zevenduizend Chinezen betekenen dan even zoveel gaten in de westelijke ver dedigingsgordel. Zij zouden bovendien de macht op de schepen kunnen overne men". AMSTERDAM Er is een conflict over de methode om het conflict van de zeven redacteuren van Vrtf Nederland met hun hoofdredacteur op te lossen. De raads man van de zeven redacteuren die hun ontslag hebben gevraagd, mr. J. Cammel- beeck, heeft de bemiddelingscommissie van proff. Cr. Enschedé laten weten dat de redacteuren geen heil meer zien in een verder overleg. De commissie heeft de opdracht aan de Federatie van Nederlandse Journa listen teruggeven, hoewel de com missie bereid blijft alsnog een poging te doen het conflict op te lossen. Zoals bekend namen alle redacteuren ontslag nadat de hoofdredacteur een excuus aan het Parool had gepubliceerd over een artikel van een van zijn re dacteuren. Het nieuwe conflict ontstond over de methode die de commissie wilde volgen. De commissie wilde zoals de federa tie had opgedragen zich beperken tot een poging de zaak te lijmen. De re dacteuren en hun raadsman wilden dat de commissie de hele conflictsituatie zou onderzoeken en beoordelen. De com missarissen van Vrij Nederland zullen zich nu opnieuw beraden. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft het zoeken naar het lijk van de bijna twaalf jaar geleden ver moorde Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven gestaakt. Volgens haar moordenaars, die onlangs werden aan gehouden, hadden zij het lijk begraven in de Bloemendaalse duinen. Dagenlang diep en over een grote oppervlakte gra ven leverde echter niets op. ADVERTENTIE [S5ctj ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten BRUSSEL Een Nederlander heeft dit jaar op de Uitvinderssalon te Brus sel de „internationale uitvinders-Oscar 1968" gewonnen. Het is de- heer G. van Gerven uit Valkenswaard voor een apparaat waar mee invaliden zonder verdere hulp uit hun rolstoel kunnen komen bijvoor beeld om een bad te nemen. Deze uitvindersoscar is een popula- riteitsprijs. Hij wordt toegewezen op grond van stemmen die de bezoekers van de uitvinderssalon uitbrengen. De grote internationale uitvinders- prijs, die wordt toegekend door een ju ry van deskundigen, ging dit jaar naar Spanje |7en Nederlands bruidspaar heeft ge- weigerd een huwelijksakte te teke nen, omdat die in het Nederlands was gesteld in plaats van het Fries. Zulke principiële dadenplegers doen in mij altijd een lichte neiging opwel len over te geven, omdat ik een zekere mate van geborneerdheid nog wel kan verdragen, maar géén emmers vol, schrijft Dagboekanier in „Het Parool" (soc.). „Enig nadenken zou dit echtpaar hebben kunnen duidelijk maken, dat invoering van het Fries in onze Ne- derlandse administratie b.v. met zich zou meebrengen, dat iedere ambte naar naast Nederlands, Engels, Frans en Duits ook nog Fries zou moeten leren, aangezien hij anders nooit zou kunnen worden overgeplaatst naar Friesland. Een overplaatsing naar de rest van Nederland echter heeft tot dusver iedere Friese ambtenaar, in dien die overplaatsing een promotie betekende, dankbaar aanvaard. In de eerste plaats zijn Friezen Ne derlanders, en dan pas Friezen. Wie dit laatste voorstaat, staat een pro vincialisme voor,'dat de Friese bewe ging voor het Friese taalbezit en de daarin levende historie en, zij het dan regionale, cultuur, ridiculiseert. Nederlanders, die een huwelijksak te weigeren, omdat die is gesteld in de taal van hun vaderland in plaat» van in de taal, die door een minder heid in hun provincie wordt gespro ken, terwijl zij de huweljksakte bij zonder goed begrijpen, proberen in Nederland iets te provoceren, dat al leen maar bij een klein aantal kort zichtige fanatici werkelijk leeft. De miljoenen, die hun streven bij verwe zenlijking zou vergen van de ganse Nederlandse gemeenschap, kunnen in het Noorden van ons land, met zijn grote structurele problemen op eco nomisch gebied, beter worden be steed dan aan zulk gehannes. De tv is bezig het werk, dat de ra dio veertig jaar geleden is begonnen, verder af te ronden: de verdringing van het Fries (en van provinciale en lokale dialecten) door het z.g. AB. In dien het Fries levensvatbaar is, zal het zich desondanks tenslotte in be paalde mate handhaven. Indien niet men kan met mond-op-mondbeade- ming ook van een dode de borstkast op en neer laten gaan. Maar het hart klopt dan niet meer". TAe nieuwe richtlijnen, die de rk bis- schoppen van Nederland ten aan zien van de gemengde huwelijken heb ben uitgegeven betekenen een belang rijke verruiming v. d. dispensatie-mo gelijkheden. Zij lopen hier en daar voor uit op wat Rome formeel toelaat, maar zij bevestigen praktijken, die in Neder land reeds op vele plaatsen bij de ge mengde huwelijken werden gevolgd, constateert de „Leeuwarder Courant" (onafhankelijk). „De nieuwe richtlijnen vormen een bijdrage tot een betere verhouding tussen kerken en christenen en een verlichting voor hen, die een gemengd huwelijk willen aangaan. De nieuwe regeling geeft ook ruimte aan de ge wetensovertuiging van de niet-room- se partner en is vooral ook gericht op pastorale zorg voor beide partners. Op twee punten betekenen de richt lijnen een begin van een doorbraak: In de eerste plaats is gedacht aan gemengde huwelijken, die vroeger nog niet voor de. kerk konden worden gesloten en die tot een breuk met de kerk hebben geleid. De nieuwe richt lijnen bieden de mogelijkheid om de verbroken band met de kerk te her stellen. Daar kan men een begin van erkenning van het burgerlijk huwelijk in zien. In de tweede plaats mag bij een gemengd huwelijk, dat in een rk kerk wordt gesloten, de niet-roomse partner onder bepaalde voorwaarden deelnemen aan de rk eucharistie-vie- ring. Hij moet dan gedoopt zijn, in zijn eigen kerk toegang hebben tot het avondmaal en geloven wat in de R-K- kerk in de eucharistieviering wordt beleefd. Daarin kan men een begin van intercommunie zien. De richtlij nen zijn overigens nog voorlopig. Er is nog overleg gaande tussen de R-K kerk en de kerken der Reformatie in Nederland over de kwestie van de ge mengde huwelijken, die vele jaren de verhoudingen tussen de kerken heeft verstoord, de oecumenische toenade ring heeft belemmerd, gewetens heeft belast en huwelijksgeluk heeft bedor ven". TJit „De Tijd" (r-k) knipten wij de volgende commentaar: „In Roermond zijn zaterdag de vel» honderden guldens besteed aan bloe men voor de bisschop. Zelden zal iemand zich met zoveel betuigingen van aanhankelijkheid zo ongelukkig hebben gevoeld. De kwestie-Miedema is nu een ordinaire straatrel gewor den. Men kan de schuld hiervan niet afschuiven op een aantal jeugdige aanhangers van de heer Miedema, die de betoging op touw gezet zouden hebben. Er zit een groep drjjvers ach ter, die zich niet kan neerleggen bij het feit dat waar ook het gelijk en ongelijk moge liggen de bisschop nu eenmaal het formele recht aan zijn zijde heeft. Zij zouden moeten be seffen dat hun actie geen dienst be wijst aan het heil van hun parochie, waarin 't bijwonen van de mis wordt verlaagd tot een demonstratie. Dit rechtvaardigt echter niet de te gen-demonstratie van degenen die achter de bisschop staan. Zij hebben de povere demonstratie van de groep- Miedema nodeloos een veel zwaarder accent gegeven dan de demonstranten zelf vermochten te doen. Zij hebben bovendien een misplaatste hulde ge bracht aan de bisschop voor een be leidsbeslissing, welke zijn onmacht demonstreerde om het conflict tot een goed einde te brengen. Alleen de bloemenhandel van Roermond is er beter van geworden". AMERSFOORT In het bijzijn van drie van zijn zes kinderen heeft de Amersfoortse monteur F. D. in zijn wo ning zijn vrouw en schoonmoeder met een broodmes neergestoken. De zeven tigjarige mevrouw R. N. werd ernstig gewond, haar 34-jarige dochter is even eens in een ziekerihuis opgenomen, maar haar toestand is niet ernstig. De monteur heeft bekend. Hij zegt tot zijn daden te zijn gekomen omdat zijn vrouw als publieke vrouw werkte.

De Vallei | 1968 | | pagina 13