McCarthy wil niet wijken voor Robert Kennedy Aanval van Fidel Castro op de Sovjet-Unie Groot proces tegen bendeleiders Philips: groter winst en hoger dividend dagelijks 'n goede portie vlees vinaion Ook Brussel heeft ondergrondse malaise bii Minister broedt op miljoenennota Nixon wil een vredesoffensief Bronchi letten Scotland Yard voor raadsel Belg verdacht van poging apparatuur naar Oosten te willen smokkelen „RÖBBY" WELLICHT IN VOORVERKIEZINGEN Doodvonnissen in Rhodesië Minister Udink wil Unctad redden Weer massagraven Hoeé Barzel: communisten zijn agressors STEMYERLIES VOOR LABOUR Moskou stuurt V.S. rekening In Turkije thans 30 doden W ereldregeling zuivel nodig Geheim proces in Leningrad Suikeroogst zeer slecht VREDE Met Velponzieje er geen barst van. CElBÉüHr Velpon Mafia en Cosa Nostra DIVIDENDEN FORS Bewijsmateriaal Ingewikkeld Sicilië gaat jaren mee Super ZEEM VRIJDAG 15 MAART 1968 HAVANA De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft er woensdagavond in een rede duidelijk op gezinspeeld, dat de Sovjet-Unie met politieke bedoelingen eco nomische druk op het land uitoefent. Ook waarschuwde hu er voor, dat Cuba geen aanleiding is om in het vervolg Amerikaanse vliegtuigen, die worden gedwon gen naar Cuba te vliegen, terug te geven, aangezien de Amerikanen dat ook niet doen met „door contra-revolutionairen" gekaapte Cubaanse schepen en vliegtui gen, die zich nog in Florida bevinden. SALISBURY Het hooggerechtshof in Rhodesië heeft donderdag doodvon nissen uitgesproken over vijf negers, die hadden toegegeven gewapend het land te zijn binnengekomen. Vier van hen erkenden in het buitenland een mi litaire opleiding te hebben gevolgd drie in Tanzania en één in communis tisch China. In Rhodesische gevangenissen bevin den zich nu ruim 65 negers die op executie wachten. In de afgelopen da gen heeft de regering-Smith aan 47 ter dood veroordeelde negers gratie ver- leesd. Tot dusver zijn vijf negers te rechtgesteld. In het Britse Lagerhuis verklaarde premier Wilson donderdag dat het be wind van Smith door deze vijf execu ties, die hij onwettig noemde, de deur heeft dichtgeslagen voor verdere pogin gen om de impasse inzake de onafhan kelijkheid van Rhodesië te doorbreken. Hij herhaalde dat het gebruik van ge weld tegen Rhodesië niet het geschik te middel is om een constitutionele regeling op te leggen. NEW DELHI De minister van Ontwikkelingshulp mr. B. J. Udink is woensdagavond laat in New Delhi aangekomen, om leiding op zich te ne men van de Nederlandse delegatie op de wereldhandelsconferentie. Donder dagochtend heeft minister Udink een oriënterend gesprek gevoerd met de secretaris-generaal van de wereldhan- desconferentie dr. Prebisch. Donderdagmiddag heeft minister Udink achtereenvolgens een onderhaud gehad met de leider van de Amerikaan se delegatie, Greenwald, en men die van de Franse delegatie, Viaud. Minister Udink zal a.s. dinsdag de conferentie toespreken. In kringen rondom de Ne derlandse delegatie werd niet uitgeslo ten geacht dat minister Udink bij die gelegenheid zal trachten de impasse te doorbreken, waarin UNCTAD terecht is gekomen. Hierbij zou met name worden gedacht aan het doorbreken van de tegenstellingen tussen de ont wikkelingslanden en de Westelijke groep over omvang en voorwaarden van de financieringshulp door rijke landen. Donderdag is op de UNCTAD overi gens een nieuwe impasse ontstaan doordat het gesprek tussen de verschil lende groepen over tariefpreferenties, die de ontwikkelingslanden willen zien ingevoerd, werd afgebroken. HOE-é Op ongeveer tien kilome ter van Hoe-é heeft men twee massa graven ontdekt, die volgens Zuidviët- namese bron de lijken zouden bevatten van 110 burgers en militairen. ADVERTENTIE 8o«»tdrank In tab let vorm. 96ct Castro hield zijn toespraak op de trappen van de universiteit van Ha vana ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de mislukte aanval door studenten op het paleis van de dictator Batista. De bijna vijf uur du rende rede was grotendeels gewijd aan de problemen van de Cubaanse econo mie. In de passages over de buiten landse politiek noemde de premier de Sovjet-Unie niet met name, maar hij liet er weinig twijel over bestaan welk land hij op het oog had. Toegevend dat Cuba in financiële moeilijkheden verkeert, verklaarde Fi del Castro voor een menigte van eni ge duizenden mensen dat de Cubanen hun vraagstukken tot oplossing zullen brengen, hoewel dit niet gemakkelijk zal zijn. Cuba staat voor een jaar van tekor ten ten gevolge van de slechte suiker- oogst die een uitvloeisel was van de droogte van verleden jaar. Door die droogte moest de melk in Havana ook strenger gerantsoeneerd worden. Cas tro zei dat het geruchten zijn dat he: brood op de bon zal gaan. Maar hij zei dat een uiteenzetting noodzakelijk is tengevolge „van zekere onrust en pro testen". Hij weidde hierover niet uit. Castro herhaalde eerder afgelegde verklaringen dat Cuba bereid is zich zelf te verdedigen mocht dit noodzake lijk blijken. Hij voorspelde dat de suikeroogst 1967/'68 2.5 miljoen ton minder zal zijn dat de 8 miljoen ton waarnaar ge streefd werd. Verder zinspeelde hij in direct op de recente Russische beper king op olieleveranties aan Cuba maar voegde eraan toe dat Cuba zijn eigen olie heeft. „De kwestie is haar uit de grond te krijgen. Wij moeten steeds meer boren." - Hij deelde mee dat een tweede olie bron die in de nabijheid van Havana werd aangeboord, tweemaal zo groot is als die welke ontdekt werd enige dagen nadat Castro op 2 januari de rant soenering van benzine bekend maakte. BONN Rainer Barzel. de fractie- voorzittr van de CDU in de Bondsdag heeft vergeten, dat de communisten de seeft vergeten dat de communisten de agressoren zijh in Viëtnam. „De Verenigde Staten zijn bereid tot vrede en onderhandelingen. De ver antwoordelijke leiders in Noord-Viët- nam zijn niet bereid voorwaarden te scheppen voor onderhandelingen door mee te werken aan het staken der vijandelijkheden", zei Barzel in een rede waarmee het debat in de bonds dag over Kiesinger's „state of the union" van maandag werd geopend. „De oorlog in Viëtnam vervult ons volk met bezorgdheid... wij voelen ons een met het Viëtnamese volk en hopen dat daar spoedig vrede komt. De Ver enigde Staten hebben hun woord gege ven aan Zuid-Viëtnam en houden zich daaraan. In Zuidoost-Azië zo goed als in Europa", aldus Barzel. onder ap plaus van de afgevaardigden. „Deze verplichting betekent een zwa re last voor het volk en regering der Verenigde Staten. Wij willen dat over al in de wereld vrede komt via politie ke oplossingen. Vrede vraagt goede wil van alle betrokkenen. Wij hebben niet vergeten wie de agressor was en is „de communisten". Ook de Belgische hoofdstad kent de weeën die met de bouw van een on dergrondse samenhangen. Hier een beeld uit het centrum, aan het Koninklijk Park, gelijklopend met de Warandeberg. Op deze plaats zal in de toekomst het sta tion van de Koningsstraat komen. LONDEN De Britse labour-partij heeft donderdag bij een tussentijdse verkiezing voor een Lagerhuiszetel een vernederende nederlaag geleden. Dit niet zozeer omdat de conservatieven zich in de „dure" Londense wijk South Kensington met gemak staande hiel den, maar omdat de liberale kandidaat McCarthy.-ipee. op de tweede plaats kwam. De verkie zing was nodig geworden door het af treden van de vorige, ook conservatie ve, afgevaardigde van het district. De conservatief Sir Brandon Thys Williams kreeg 16.489, de liberaal Tho mas Kellock 2.742 en de socialist Clive Bradley 1.874 stemmen, een verschui ving van 10,8 procent van labour naar de conservatieven in vergelijking met de algemene verkiezingen van 1966. De opkomst bedroeg slechts 40 pro cent (in 1966 58 procent). De zetelver deling in het Lagerhuis is nu: Labour 350 zetels, conservatieven 255, libera len 12, onafhankelijken zeven. Daar naast is er de voorzitter, die niet mee stemt. Vijf zetels zijn vacant. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft van Rusland een reke ning ten bedrage van 14.699 dollar (on geveer 42.000 gulden) ontvangen voor de schade die op 21 februari door een bomexplosie aan de Sovjet-ambassade in Washington werd aangericht. Vol gens het State Department is het ge bruikelijk. dergelijke rekeningen te voldoen. Toen bij anti-Amerikaanse betogingen in Moskou in 1965 ruim 500 ruiten van de Amerikaanse ambas sade sneuvelden, betaalde de Sovjet- regering ook de schade. Overigens is het onderzoek naar de bomexplosie van 21 februari in Washington nog niet afgesloten. WASHINGTON Senator McCar thy, die 42 procent van de democrati sche stemmen heeft gekregen bij de voorverkiezing in New Hampshire, heeft donderdag in een toespraak tot studenten in Washington verklaard, dat de kansen van Johnson, om op nieuw op de conventie van de demo cratische partij te Chicago in augustus van dit jaar tot kandidaat voor het presidentschap aangewezen te worden, groter zullen worden, als Robert Ken nedy ook naar deze kandidatuur mocht gaan dingen. In dit geval zou er naar zijn mening ook een scheuring komen in de beweging die gekant is tegen de oorlog in Viëtnam. McCarthy zei opnieuw, dat hij niet van plan is zich terug te trekken ten be hoeve van Kennedy. Ook zijn aanhan gers waren niet voornemens .Jiet er verder maar bij te laten zitten". Robert Kennedy heeft gisteren ver klaard dat hij de kweste van zijn even tuele kandidatuur opnieuw zal bezien. Tegenover verslaggevers verklaarde McCarthy te verwachten, dat Kenne-' dy tenminste in drie voorverkiezingen zal uitkomen in Californië Orgegon en Nebraska. „Ik denk dat hij voor maandag een verklaring hierover zal afleggen, ten zij de' reactie op zijn verklaring dat hij zijn standpunt misschien zou herzien slecht is", aldus McCarthy. De volgelingen van senator Eugene J. McCarthy delen mee, dat zijn gun stige resultaat bij de voorverkiezingen in New Hampshire een golf van volge lingen en enkele bijdragen ten gevolge heeft. McCarthy deelde de pers woensdag mee, dat het „mooi" voor Kennedy is deel te gaan nemen aan de voorverkie zingen, maar dat dit geen invloed zal hebben op zijn plannen. De democraat uit Minnesota ging daarna naar Wis consin, om zich te voegen bij de jonge vrijwilligers die voor hem werken voor de voorverkiezingen daar. „Ik geloof dat ik de benoeming kan krijgen", zei hij. Een onderzoek door the Associated Press wees uit, dat de mening van McCarthy door de meeste van zijn volgelingen in het gehele land gedeeld wordt. De voorzitter van de „McCarthy for president organization" in St. Louis, (Missouri) heeft verklaard: „Het maakt voor onze plannen geen enkel verschil. Wij gaan helemaal met me4y yerke^rt in de positie om aan McCarthy's jaspanden te gaan hangen, maar hij heeft minder kans gekozen te worden dan McCar thy". De voormalige Amerikaanse vice- president Richard Nixon heeft in Chi cago tegen verslaggevers gezegd, dat er een „nieuw diplomatiek offensief, bijvoorbeeld met de Sovjet-Unie" nodig is, om een einde aan de oorlog in Viëtnam te kunnen maken. De Ameri kaanse regering was er niet in ge slaagd de Sovjet-Unie „aan de kant van de vrede te krijgen". Nixon meende voorts dat de VS „een nieuw program moeten ontwikke len met betrekking tot de Zuidviëtna- mezen, opdat deze hun aandeel in de strijd op zich kunnen nemen". Ook was er „een nieuw voorlich tingsprogram" voor de VS zelf nodig. De Amerikanen moeten weten „waar om wij in Viëtnam zijn, opdat zij niet meer zo verdeeld zijn over deze oor log". Nixon verklaarde dat de regering- Johnson „volledig gefaald" heeft in de politieke oorlog in Viëtnam. ADVERTENTIE LONDEN Scotland Yard heeft meegedeeld, dat twee of drie mannen misschien betrokken zijn geweest bij de moord op een rijke Londense effec tenmakelaar en zijn vriendin. Zij wer den gewurgd aangetroffen. In een slaapkamer werd het geknevel de lijk van de 25 jaar oude Janet Alice Williams gevonden en in een an dere Michael St. John O'Carroll (53). De politie heeft in het luxueuze ap partement bij Hyde Park glazen en flessen drank gevonden hetgeen er op zou kunnen wijzen dat het paar zelfs met de mannen heeft gedronken voor dat zij werden vastgebonden, geslagen en gewurgd. De politie zei dat er niet ingebroken was, hetgeen de theorie zou ondersteu nen dat het paar de mannen kende. Het is nog niet bekend of iets uit het appartement is gestolen. ISTANBOEL Tengevolge van het noodweer in Turkije zijn tot dusverre 30 mensen om het leven gekomen. Tal loze dorpjes staan nog onder water en zijn van de buitenwereld afgesneden. Het verlies aan vee is groot. De scha de is nog niet te overzien. Het dodencijfer steeg donderdag tot 30 nadat de lijken van twee boeren in Noordoost-Turkije werden gevonden. Zij waren in de sneeuwstorm doodge vroren. Eerder op de dag waren de lij ken gevonden van negen mensen die waren omgekomen door een landver schuiving verder oostelijk. Een aantal binnenlandse vliegdien- sten moest met het oog op ihet slechte weer worden afgelast. Het spoorweg verkeer is nog steeds verlamd door de hoge sneeuwlaag in Oost-Turkije. Eerder deze week liepen in dit ge bied twee Liberiaanse vrachtschepen, de Maraca en de Omnium Trader, aan de grond. Ook een Panamees schip, de Iris, is aan de grond gelopen, in de Dardanelles Geen der drie schepen bevindt zich in direct gevaar, zo is door de autoriteiten bekendgemaakt. PALERMO In Palermo is gisteren een proces begonnen tegen zeventien man nen die bekend staan als de „patriarchen van de Cosa Nostra", de Amerikaanse zusterorganisatie van de Mafia. Van de zeventien beklaagden bevinden zich er nog zeven op vrjje voeten. Men neemt aan dat zjj in de Verenigde Staten wonen. BRUSSEL Een wereldovereenkomst op zuivelgebied is nodig ter stabilise ring van de marktprijzen voor zui- velprodukten die momenteel va riëren van 23 dollarcents tot 1,7 dol lar per kilo, aldus heeft de uitvoeren de commissie van de EEG, donder dag verklaard. De commissie zegt dit in antwoord op vragen van leden van het Europese parlement, die klagen over de chao tische toestanden op de wereldboter markt en over de toename van het gebruik van margarine. André Dulin, een Franse liberale afge vaardigde, waarschuwde tegen over haaste maatregelen ter afremming van de boterprodukktie in de EEG door bevriezing van de melkprijzen, daar de toekomst van miljoenen ar beiders in de zuivelbedrijven op het spel staat. Ongeveer 18 procent van het totale agrarische inkomen in de EEG gaat naar zuivelboeren, die voor het me rendeel, vooral in Frankrijk, slechts een paar koeien bezitten. De prijs van 23 dollarcent die Dulin noemt wordt door de commissie niet representa tief geacht. De groothandelsprijs van een kilo boter in de voornaam ste produktielanden bedraagt mo menteel 88 dollarcents in Nieuw Zeeland, 1.25 dollar in Sanada, 1.50 in de Verenigde Staten en 1.70 in de EEG-landen. EINDHOVEN Dank zij een zeer gunstig vierde kwartaal heeft Philips over het gehele jaar 1967 een winststij ging laten Kien van twee procent tegen een winstdaling in 1966 van dertien pro cent. Het dividend zal worden verhoogd van 16 tot 18 procent. De voornaamste gegevens zijn: Omzet f 8.695 miljoen tegen f 8.069 miljoen in 1966; stijging 8 procent. Bedrijfsresultaat f 901 miljoen te gen f 862 miljoen in 1966; stijging 5 procent. Nettowinst f 355 miljoen tegen f 347 miljoen over 1966; stijging 2 pro cent. Dividend f 4,50 of 18 pet., waar van al f 3 als interim-dividend is uit gekeerd. Liquide middelen stegen van f 741 tot f 743 miljoen. De minder gunstige ontwikkeling in de eerste helft van 1967 was er oorzaak van dat de winstmarge nog iets is te ruggelopen. Het bedrijfsresultaat be droeg 10,4 pet van de omzet tegen 10,7 procent in 1966. De nettowinst was 4,1 procent van de omzet tegen 4,3 procent in 1966. Philips is erin geslaagd de voorraden naar een draaglijker peil te rug te brengen. Zij bedroegen eind 1966 f 32 miljoen tegen f 38 een jaar tevo ren. Ook is de gemiddelde kredietter mijn van de debiteuren teruggelopen en «vel van 2,9 tot 2,8 maand. De algemene vergadering van aan deelhouders wordt op 26 april gehouden. Daarin wordt voorgesteld f 2,10 8,4 procent tegen vorig jaar 8 procent op de cumulatief preferente winstdelen- de aandelen uit te keren en f 4,50 18 procent tegen vorig jaar 16 procent op de gewone aandelen. Op 5 januari is op de cum. pref. aandelen al f 1,50 en, op de cum. pref. aandelen al f 1,50 en op de gewone aandelen f 3 als interim dividend betaalbaar gesteld. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Phi lips' Gloeilampenfabrieken zal dezelfde dividenden uitkeren. Deze dividenduitkereing betekent dat van de nettowinst van f 355 miljoen f 126 miljoen in het bedrijf wordt ge houden tegen vorig jaar f 125 miljoen. Naar Philips meedeelt zal de Ameri kaanse Philips Trust dit jaar geen uit kering doen aan de moedermaatschap pij. Vorig jaar nog sprong het Ameri kaanse deel van het concern bij, waar door per cum. pref. aandeel van f 25 een bedrag kon worden uitgekeerd van 0,025 dollar en per gewoon aandeel van f 25 0,125 dollar. Uit de cijfers blijkt dat het vierde kwartaal wat seizoen betreft altijd het beste kwartaal voor het concern het gehele jaar heeft goedgemaakt. Over de eerste maanden van dit jaar werd nog een winstdaling geboekt van 3,8 procent. Het vierde kwartaal 1967 liet een om zetstijging zien van 10,7 procent tot f 2.758 miljoen. Het bedrijfsresul taat lag in deze drie maanden 11,8 pro cent boven het peil van 1966 met een be drag van f 312 miljoen. Dit betekent dat de winstmarge is toegenomen. De zeventien mannen worden ervan beschuldigd dat ze deel uitmaakten van een internationale organisatie van misdadigers en handelaren in verdo vende middelen. De organisatie zou een verbinding vormen tussen de Ma fia en Cosa Nostra. Tien van de zeventien hebben al ge ruime tijd doorgebracht in Siciliaanse gevangenissen. Zij werden vorig jaar in staat van beschuldiging gesteld na dat de rechter in Palermo, Aldo Vigne- ri, op Sicilië en in de Verenigde Sta ten bewijsmateriaal tegen hen had ver zameld dat achtduizend bladzijden om vatte. Tot de tien mannen behoort de 73- jarige Giuseppe Genco Russo, die be kend staat als het hoofd van de Sicil- liaanse Mafia en die bijna blind is als gevolg van een oogkwaal. Verder de 77-jarige Frank (drie vingers) Coppola, die twintig jaar geleden uit de Verenig de Staten werd gedeporteerd en de 69- jarige Amerikaan Vincent Martinez, die in de Eerste Wereldoorlog een hand verloor. Men verwacht dat het proces dat gisteren in de kleine maar zeer stteng bewaakte rechtszaal van Palermo be gon meer licht zal werpen op de inge wikkelde betrekkingen tussen de Ma fia en Cosa Nostra. Aldo Vigneri, de rechter, heeft sa mengewerkt met de Amerikaanse justitie om de schakels te vinden tus sen de twee groepen. Tijdens zijn ver blijf in de Verenigde Staten verhoorde hij onder andere de beruchte Joe Va- lachi, een lid van de Mafia dat de or ganisatie „ontrouw" is geworden. Wat Valachi, die op de hoogte moet zijn van talrijke bijzonderheden aangaande de Mafia en Cosa Nostra, hem vertel de, weigerde Vigneri tot dusverre te zeggen. Uit het bewijsmateriaal is inmid dels wel duidelijk geworden dat de Ma fia Sicilië gebruikte als voorlopige op slagplaats voor enorme hoeveelheden verdovende middelen uit het Midden- Oosten, die bestemd waren voor de Verenigde Staten. Voor Cuba commu nistisch werd, was dit eiland de basis van de Mafia voor de handel in verdo vende middelen. Verder is komen vast te staan dat nietsvermoedende Siciliaanse emigran ten naar Amerika werden voorzien van koffers met dubbele bodems waarin verdovende middelen, tabak en soms geld verborgen zaten. MOSKOU Zeven personen staan terecht in Leningrad onder beschuldi ging van ondermijnende activiteiten in verband met NTS, een organisatie in het buitenland die probeert het com munistische bewind in de Sovjet-Unie ten val te brengen. Een woordvoerder voor de persafde ling van het ministerie van Buitenland se Zaken heeft dit bevestigd, nadat een bericht over het proces in Moskou de ronde begon te doen. In het bericht stonden geen bijzonderheden en de woordvoerder weigerde die te geven. Officieel wordt de onrust in de Sovjet-Ünie toegeschreven aan de NTS. Onrust bestaat over de beschuldigin gen in intellectuele kringen, dat grond wettelijke rechten zoals de vrijheid van het woord en van vergadering, door de controle van de staatspolitie onmogelijk zijn. ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien, vlees is goed voor de lijn.Vandóérvlees uw hoofdschotel, elke dagl De Britse kanselier van de schatkist, Roy Jenkins bereidt zich voor op het bekendmaken van de miljoenennota, vol gende week dinsdag. Naar verwacht wordt zal de inhoud van de nota de Britten wel een schok geven. NEW YORK De 33-jarige Belgi sche technicus Pierre M. is er van be schuldigd te hebben gepoogd „zeer strategische" elektronische apparatuur die in geleide projectielen wordt ge bruikt, naar België te verschepen zon der de vereiste uitvoervergunning. De federale overheid heeft bekendge maakt, dat de technicus woensdag avond werd gearresteerd op de Belgi sche pier van East River in New York, toen hij trachtte voor ongeveer 30.000 dollar aan elektronische apparatuur naar België te verzenden. De inhoud van de kratten waarin de uitrusting was verpakt, stond aangege ven als „gebruikte huishoudelijke arti kelen en persoonlijke eigendommen" door de verscheper geschat op een waarde van 750 dollar zo werd gezegd. In het Amerikaanse gerechtshof werd onmiddellijk de veronderstelling geuit, dat de uitrusting bestemd had kunnen zijn voor een communistisch land. „De zaak is van groot belang en het onderzoek wordt voortgezet" aldus de hulpofficier van justitie Jack Kaplan. „Het is een ernstige aanklacht en de mogelijke aanklachten die nog kunnen volgen kuinnen veel ernstiger zijn". Het exportcontrolebureau van het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat „de bestem ming België min of meer een dekman tel was voor mogelijke verscheping van de zeer gevoelige apparatuur elders". Stevens zou op 18 februari in de VS zijn aangekomen, en voor 60.000 dollar aan de bewuste apparatuur, waaronder oscillosscopen en andere uitrustingen voor geleide wagens, hebben besteld. Naar verluidt heeft hij zich uitgege ven voor vertegenwoordiger van de ruimtevaartafdeling van de universi teit van New York en had hij woens- avond naar Brussel terug willen vlie gen. ADVERTENTIE IN DE GELE PLASTIC KOKER

De Vallei | 1968 | | pagina 7