Veenendaals dagblad VRIJE GOUDMARKT NAAST OFFICIËLE De Dollar voorlopig gered door besluit in Washington Buiten AANVAL OP KHE SANH AFGESLAGEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kans op belastingverhoging in V.S. is zeer groot „Vrije Volk" in Noorden wordt sterk ingekrompen Beul ontslagen in Rhodesië Aartsbisschop in Guatemala ontvoerd OFFENSIEF IN RHODESIë GEMELD De kleine wagen krijgt het moeilijk. Bloedige botsing met betogers in Londen Brandt en Wehner liepen klappen op Arrestaties in de Londense moordzaak Philby schreef memoires Kievitsei Moeder was weg: baby verbrand Jongetjes stichtten brand: schade twee ton Wisselvallig Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei"*, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 18 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 66 A Pierre Paul Schweitzer. De directeur van het internationale monetaire fonds Pierre Paul Schweitzer, die uitgenodigd werd om het mone taire overleg in Washington bij te wonen. NEW YORK Harold A. R. (Kim) Philby, de Brit die toen hij deel uit maakte van de Britse contra-spionage voor Rusland heeft gespioneerd, schrijft in zijn boek „My silent war", dat de Verenigde Staten Engeland in 1950-*51 in Albanië mannen aan land hebben ge- cet in de hoop daat een revolutie te beginnen, maar dat het plan een fias co is geworden. De operatie werd ondernomen met toestemming van de Amerikaanse en Britse ministeries van Buitenlandse Za ken. Maar van het begin af was ze tot mislukking gedoemd en ze werd af gelast toen de inlichtingen over de mo gelijkheid om het communistisch be wind in Albanië omver te werpen ge heel negatief bleken. De memoiries van Philby komen van daag uit. Philby zag zich na 23 jaar voor de Britse spionage te hebben ge werkt gedwongen om in 1963 naar de Sovjet-Unie te vluchten. Hij woont nu in Moskou. Deze rivaliteit tussen de Britse en Amerikaanse diensten en die tussen de Amerikaanse centrale inlichtingendienst (CIA) en het federale bureau van on derzoek (FBI) zijn thema's die het ge hele boek beheersen. AKEN Met vlugschriften en leu zen als „Kielmansegg-Judenschreck" hebben zondag demonstranten de op perbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Midden-Europa ontvan gen, die uit zijn hoofdkwartier in het Limburgse Brunssum naar Aken was gekomen voor de opening van de „Week van de broederschap". "Voor de man van wei, polder en greide begint de lente pas goed met het vinden van 't eerste kievitsei en we weten allemaal, dat dit vooral voor het agrarisch-culturele deel der bevolking van Friesland het startsein is van een niet uit te roeien volks sport. Wat deze betekent, blijkt uit de interessante geïllustreerde geschied schrijving, die de Leeuwarder Courant in haar LI. premieboekje gaf over de kievit en het ei-zoeken. Er staat ook heel wat over de Gelderse Vallei in en het is juist zo aardig, dat de natuur lijke historie van onze haast nationale vogel nauwelijks ter sprake komt deze vindt men in honderden boeken maar dat er te kust en te keur oude en nieuwe gegevens en verhalen rond om de kieft, het'ei, het zoeken en de zoekers in oude en moderne tijd in staan. Het ligt voornamelijk aan het weer, wanneer het eerste ei kan wor den gevonden; de Friezen hebben de datum bijgehouden van 1897 tot heden; hij wisselt van midden-maart tot de lentedag of later en nu en dan zijn de zuidelijker wonende kieviten er eerder bij dan de noordelijke, maar helaas bezit men daar niet zo'n lijst, al heb ik wel 't een en ander ge noteerd, bijv. 4/3 '61 Vaassen, 25/3 '64 Ederveen, 12/3 '66 Ede, 8/3 '59 Lun- teren, 7/3 '66 Leusden. De dag, waar op het eerste ei wordt geraapt, hangt ten nauwste samen met het verloop der temperatuur over februari en maart. Dit jaar was het een mooie, vroege datum, namelijk de twaalfde van lentemaand, in N.-Limburg, een pro vincie, die zelden in dit verband ter sprake is gekomen. AMSTERDAM Aan de spanning over hetgeen uiteindelijk op de bijeen komst van de presidenten van de centrale banken van de ledenlanden der Lon- dense goudpool (België, West-Duitsland, Italië, Nederland, Zwitserland, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten) te Washington ter voorkoming van een in ternationale monetaire crisis zou worden besloten, kwam zondagavond laat een einde, toen reeds voordat het officiële communiqué omtrent de genomen be sluiten bekend werd gemaakt, de Westduitse minister van Economische Zaken Schiller de mededeling kon doen, dat de presidenten der centrale banken van de ledenlanden der Londense goudpool overeenstemming hadden bereikt over een splitsing van de goudmaTkt in een officiële en in een vrije markt. 18 maart '68 A. B. WIGMAN ln het omstreeks middernacht uitgege ven communiqué werd o.m. nog ver klaard, dat de presidenten der centrale banken besloten hebben geen goud meer te zullen leveren aan de Londen se markt of aan enige andere goud- markt. Voorts zijn de presidenten over eengekomen, dat zij voortaan geen goud meer aan monetaire autoriteiten zullen verkopen, bestemd ter vervan ging van goud dat verkocht werd op vrije markten. De presidenten zijn voorts overeenge komen nieuwe kredieten aan Groot- Brittannië te verstrekken, waardoor 't totaal van deze kredieten waarover dit land zal kunnen beschikken, wordt ge bracht op vier miljard dollar. De pre sidenten verklaren voorts, kennis te hebben genomen van de mededeling van de Amerikaanse regering dat deze zal voortgaan met de aan- en verkoop van goud tegen de prijs van 35 dollar per ounce bij transacties met monetai re autoriteiten. Uit Londen werd na het bekendwor- den van de besluiten van Washington vernomen, dat gedurende de komende twee weken tot 1 uprij de Londen se goudmarkt de grootste ter we- rel gesloten zal blijven, teneinde sta bilisatie na de beslissingen van de con ferentie in Washington mogelijk te ma ken. Voorts heeft de Bank van Enge land medegedeeld, dat bij de banken en op financiële markten vadaag in al le andere opzichten normaal zaken zul len worden gedaan. Franse officiële kringen weigerden commentaar te geven op de door de goudpoollanden voorgenomen maatre gelen ter voorkoming van een monetai re chaos, doch het wordt onwaarschijn lijk geacht, dat het plan president De Gaulle zal bevredigen. De Franse pre sident heeft geruime tijd geleden reeds een campagne gevoerd voor een terug keer naar de gouden standaard als een antwoord op de groeiende crisis en zal waarschijnlijk niet met minder genoe gen nemen. Op de vraag of de goudmarkt in Pa rijs vandaag geopend zou zijn in ver band met de sluiting gedurende twee weken van de Londense goudmarkt werd door een regeringsfunctionaris ge zegd, dat er geen reden was waarom de Parijse markt niet op de gebruike lijke wijze zou functioneren. Bankiers en economen in het Westen hebben vanmorgen vroeg over het alge meen hun instemming uitgesproken met de beslissing van de presidenten der centrale banken om een tweeledig goud stelsel in het leven te roepen. In ver scheidene landen twijfelden economi sche deskundigen echter aan de uitwer king van dé hervorming op lange ter mijn, zij zeiden dat het welslagen zal afhangen van de mate waarin de Ver enigde Staten orde op hun economische zaken zullen stellen. Als reactie op de splitsing van de goudmarkt heeft de Nederlandse minis ter van Financiën, Witteveen, meege deeld dat dit „in de lijn der verwach tingen lag" en dat hij „hoopt dat de rust zal terugkeren" die was verstoord door de goudrush van de afgelopen da gen. STIJGEN Per presidentiële Boeing-straalmachi- ne teruggebracht naar Nederland, heeft prof. dr. J. Zijlstra vanochtend vroeg bij zijn aankomst op' Schiphol ver klaard: „Bij de thans getroffen rege ling varen landen als Zuid-Afrika en Rusland wel. De prijs van het goud op de vrije markt was al 44 dollar per ounce en dat zal hij voorlopig op z'n minst blijven of nog hoger stijgen. Het zal van het aanbod van de producenten afhangen hoe die prijs zich zal bewegen. Wij hebben het liefst, dat dank zij veel aanbod de prijs ge drukt wordt. Hoe meer aanbod, hoe lie ver". Dr. Zijlstra beaamde, dat de produk- tie van goud de laatste jaren wat is achter gebleven bij de vraag. Nu de prijs op de vrije markt omhoog is ge gaan zal dit wellicht de produktie, met name ook in Rusland en China, stimu leren. Tot nu toe ging een deel van de goudreserven van de centrale banken naar kopers, die het voor' niet-monetai- re doeleinden gebruikten (sieraden en dergelijke). Dit goud zal men thans op de vrije markt moeten kopen. Inderdaad trekken de grote goud-spe culanten ditmaal aan het langste eind. Iederëen die goud heeft weten te kopen tegen 35 dollar per ounce maakt nu een hele mooie winst", zo zei hij, „maar uiteindelijk kan de prijs door verhoogd aanbod weer gaan dalen". Hij maakte zich niet ongerust over de vraag of sommige „zwakke broe ders" onder de centrale banken in strijd met de thans gemaakte afspraak uit winstbejag toch monetair goud te gen de verhoogde prijs op de vrije markt zullen gaan afzetten. „Daarvoor hebben we immers de clausule opge nomen, dat zulke banken van de goud- pool-landen geen goud meer kunnen ko pen ter vervanging van het verkochte goud. Zij zouden de risico's moeten dragen die gepaard gaan met het ver kopen van de eigen gouddekking". Gepolst over de -wenselijkheid van 'n belastingverhoging in de V.S. zei hij: „De kansen daarop zijn naar we heb ben vernomen ten zeerste toegenomen. Een land als de V.S., dat grote tekor ten heeft in belangrijke mate ver oorzaakt door uitgaven in het buiten land, zoals voor de oorlog in Viëtnam kan door belastingverhoging een heel belangrijke bijdrage leveren tot het in evenwicht brengen van zijn betalings balans". Concluderend zei hij: „Er is niet zo veel veranderd. De koersen tussen de diverse valuta blijven dezelfde. De va luta-wereld is helemaal niet veranderd. Er is alleen een vrije goudmarkt geko men". KAROI (Rhodesië) A- De Rhodesische regering heeft vandaag haar officiële scherprechter Edward Milton ontsla gen. Milton gaf net een interview voor de televisie toen hem telefonisch zijn ontslag werd aangezegd. Hij gaf hier op tot commentaar, dat een en ander vermoedelijk het gevolg was van de berichten in de buitenlandse pers. Een verslaggever verklaarde later, dat Milton „diep was geschokt". Verleden week heeft Milton het toezicht gehad op de terechtstelling van vijf Afrikanen, wier dood een golf van protest in de wereld heeft doen ont staan. GUATEMALA Aartsbisschop Ma rio Casariego van Guatemala is zater dagmiddag met zijn chauffeur ont voerd, toen hij na een bezoek aan Mexi co naar zijn woning in Guatemala-stad terugkeerde. De ontvoerders schijnen nog geen contact met de kerkelijke autoriteiten te hebben opgenomen, want de arts van de 59-jarige bisschop waar schuwde zondag via radio en tv, dat het leven van mgr. Casariego gevaar loopt, als hij niet na zijn maaltijden en voor het naar bed gaan zekere medi cijnen krijgt die de bloeddruk moeten regelen. Zaterdag werden in Guatemala ano nieme vlugschriften verspreid waarin de kerk ervan wordt beschuldigd „de communistische guerilleros te steunen". President Mendez Montenegro en de politie hebben hun spijt betuigd en ge zegd alles in het werk te zullen stellen om achter de verblijfplaats van de aartsbisschop te komen. SALISBURY Naar vanmorgen in Sa lisbury verluidde, zijn nationalistische guerrillastrijders een offensief begon nen in Noord-Rhodesië. Men zou hen gezien hebben toen zij in kano's het Karibameer overstaken. In de bioscopen van Salisbury ver scheen zondagavond op het doek een kort bevel aan alle blanke soldaten om zich te melden bij hun onderde len. Patrouilles van de militaire politie gin gen de vermaakscentra af, op zoek naar militairen die met verlof zijn. Een betrouwbare schatting van de sterkte van de guerrillastrijders kon nog niet gemaakt worden. Rhodesi sche regeringsfunctionarissen wilden niets over de geruchten zeggen. Politie- en veiligheidstroepen langs de Noordrhodesische grens waren verle den week al in staat van alarm ge bracht nadat uitgeweken Rhodesische leiders in Zambia hadden gedreigd, veroordeelde Afrikanen uit Rhodesi sche gevangenissen te ontzetten en de dood van vijf opgehangen Afrikanen te wreken. Het Engelse blad „Observer" bevat 'n artikel over een onderzoek naar de door de regering-Smith gebruikte me thoden om Rhodesische produkten naar Europa uit te voeren, met om zeiling van het door de veiligheids raad der VN afgekondigde embargo. Volgens het Engelse blad komen in Eu ropa regelmatig zendingen rundvlees, vleesconserven, tabak, koper, ruw ijzer, asbest, chroom en ijzererts aan voorzien van valse bewijzen van oor sprong. Een net Rhodesische agenten zou transacties aanj, jh Genève, BA» Zürich, Lausannfe, RarfjsV Hamburg; Bremen, Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Genua, Triest, Lissabon en Las Palmas. Het centrum van de activiteit van deze agenten van Salis bury zou zich in Parijs bevinden on der de dekmantel van een „studiecen trum". Een met name genoemde Ne derlandse sigarettenfabriek in Maas tricht zou zich ook met de transac ties bezighouden. ADVERTENTIE Let op, er groot nieuws. LONDEN Londense politieman nen te paard en te voet hebben zon dagmiddag bloedig slag geleverd met duizenden betogers, die uit protest te gen het Amerikaanse optreden in Viët nam waren opgetrokken naar het am bassadegebouw van de V.S. Ruim een uur golfde het front heen en weer op het Grosvenorsquare in 't voorname West End, nadat de demon stranten door enkele kordons van de politie waren heengebroken. Tenslotte wist de politie door enkeie malen te paard op de betogers in te galopperen, de manifestanten in de zijstraten te drijven en daar te verspreiden. 300 be togers werden aangehouden en per overvalauto weggevoerd. Ook 25 politie mannen werden gewond. Aan de demonstratie namen naar schatting 10.000 mensen deel, onder wie vele honderden studenten uit West- Duitsland. Frankrijk, Zweden en Bel gië. Van de Duitse groep maakten o.a. de Westberlijn^e leider van de „Socia listische Duitse Studentenbond", Rudi Dutschke, en Christian Semler deel uit. De betogers waren op verzoek van ongeveer 40 anti-oorlogsgroeperingen op Trafalgar Square bijeengekomen, waar de Engelse actrice Vanessa Red grave hun verzekerde, dat „alleen een overwinning van de Viëtcong tot vrede kan leiden". Zij zei mee te zullen gaan om een petitie op de Amerikaanse am bassade te overhandigen. De politie die circa 2000 man op de been had gebracht, probeerde op enige punten de met Viët-Congvlaggen zwaaiende betogers tegen te houden. Dit gelukte haar pas bij het ambassa degebouw en na een hevige strijd, waarbij de betogers de politiemannen bekogelden met stenen stukken van 't hek op het midden van het plein en met takken die zij van de bomen ruk ten. Bewoners van de huizen om het plein volgden met aandacht het ge vecht. Voor de ramen van de ambas sades van Canada en Indonesië zag 't zwart van de mensen. Een wat ouderp man die om ondui delijke redenen"~een bord met de woor den „Ik steun Engeland" droeg, ge raakte in het gewoel en werd onder de voet gelopen. Toen de avond viel was het plantsoen vertrapt, tientallen ruiten van de am bassade ingegooid en veler kleding ge havend. Helft van krijgt personeel ontslag KAAPSTAD De tandarts Philip J Blaiberg bij wie 75 dagen geleden J in het Groote Schuurziekenhuis in j Kaapstad een harttransplantatie J werd uitgevoerd, is uit het zieken- huis ontslagen. Dokter Blaiburg hier g samen met zijn vrouw Eileen J (rechts) bij het verlaten van het j j ziekenhuis. j 5 5 GRONINGEN N.V. De Arbeiders pers uitgeefster van Het Vrije Volk gaat haar Groningse vestiging dras tisch reorganiseren. In totaal zullen hierdoor 63 werknemers onder wie vier journalisten hun baan verlie zen. Drukkerij en administratie voor de noordelijke edities zullen naar Amster dam verhuizen. Het aantal edities zal worden in gekrompen van zes tot twee (voor Groningen en Drente). Het Vrije Volk zal in deze provin cies uitsluitend ochtendblad worden. Voor de ontslagenen per 29 april is een a/vloeiingsregeling getroffen. Speciale regelingen gelden voor perso neel met een lang dienstverband en voor ouderen. Na dit ontslag zullen in Gro ningen nog 62 mensen voor De Ar beiderspers werken, onder wie tien journalisten. De maatregelen werden zaterdagmid dag aan het personeel bekend gemaakt. De president-directeur, drs. H. Claus, zei dat de leiding al jarenlang tegen deze forse ingreep had aangehangen. Verder uitstel was economisch niet lan ger verantwoord. Het aantal abonnees in Groningen en Drente is in de loop der jaren teruggelopen tot 16.500. SITTARD In een ziekenhuis in Sittard is de twintigjarige P. J. Ak kerman uit Stein overleden aan de ver wondingen, die hij vrijdagavond had opgelopen, toen hij in Sittard met zijn bromfiets door een auto werd aangere den. Naar schatting. 600 man Noordviëtnamese infanterie hebben van morgen vroeg een aanval gddaan op het zuidelijk einde Van de basis Khe Sanh. maar regeringstroepen hebben de communisten teruggedreven aldus een Ame rikaanse militaire woordvderder. Er waren geen onmiddellijke berichten over verliezen van beide partijen. Op Trafalgar Square in Londen sprak 'de actrice Vanessa Redgrave tot een menigte demonstranten, tegen de Ame rikaanse politiek in Viëtnam. Zij droeg een wat zij noemde „traditionele Vietnamese rouwband" om het hoofd. De aanval volgde op een aanval van zondag met 500 granaten op de basis. Het was het hoogste aantal mortier-, raket- en artilleriegranatefi, dat de ba sis trof in meer dan een week. De aanval vond plaats om 4.45 uur plaatselijke tijd. De regeringstroepen, ongeveer 400 man, legden een gordijn van geweer- en machinegeweervuur, terwijl mor tieren van de Amerikaanse mariniers hieraan steun verleenden. De gevech ten namen af tegen 6 uur toen de vij and zich terugtrok, aldus de woord voerder. De Noordviëtnamezen die de aanval dedeh onder dekking van de duister nis, hebben loopgraven aangelegd sommige met een soort dak ter dek- ding tot op 20 meter van de buiten ste prikkeldraadversperring van de re geringstroepen. Bij het grootste geallieerde offensief van de oorlog, om Saigon, steeg het aantal doden van de communisten tot 739 toen de operatie Qoejet Thang heden de weede week in ging. NEURENBERG Zondag, vlak voor de opening van het congres van de Westduitse socialistische partij in Neurenberg, is het tot ongeregeldhe den gekomen. Toen de leiders van de partij door de hoofdingang van de „Meistersin- gerhalle" de congreszaal wilden bin nengaan, werden zij door enige hon derden opgewonden betogers in de weg gelopen. De leider van de SPD en minister van Buitenlandse Zaken van West- Duitsland, Willy Brandt, alsook Her- bert Wehner, de Westduitse minister voor Duitse kwesties, liepen klappen op. Wehner verloor bovendien zijn bril en moest door partijvrienden door een andere ingang in de zaal gebracht wor den. Aan de feestelijke bijeenkomst in de „Meistersingerhalle", die gewijd was aan de herdenking van het feit, dat honderd jaar geleden in Neurenberg de „Duitse Arbeidersverenigingen" zich verenigden, was een demonstratie op het „plein voor de slachtoffers van het fascisme" voorafgegaan waarop met name werd geprotesteerd tegen de voorgenomen wet op de nood toestand. Deze betoging waaraan on geveer 2000 mensen deelnamen, ver liep vrijwel zonder incidenten. LONDEN Scotland Yard heeft twee mannen beschuldigd van de moord op een Londense effectenmake laar en diens vriendin wier lijken woensdag in hun flat in Londen wer den gevonden. Beiden waren gewurgd. Een woordvoerder zei dat de twee mannen maandag voor het Maryle- bonehof in Londen zullen worden voor geleid. De twee verdachten zijn de 30-jarige dansleraar David Bolton en de 25-jari- ge Raymond Cohen, zonder beroep. AMSTERDAM Een op zichzelf weinig spectaculaire brand in eeh zol derverdieping van het pand O.Z. Voor burgwal 97 in Amsterdam, heeft het le ven gekost aan een enkele maanden oude baby. Ook werd een brandwacht door rook bevangen. De vier maanden oude baby, Mar cel Horsten, was door de moeder, d® 27-jarige ongehuwde E. Horsten, alleen in de woning achtergelaten, toen zij het pand een half uur voordat de brand uitbrak (omstreeks 20.15 uur) verliet. Dé brand is in de achterkamer, waar een oliekachel stond, uitgebroken. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. DELFT Eeh korte maar hevige brand heeft zaterdagmiddag een deel van de magazijnen van de firma P. H. Bender aan het Begijnhof in Delft in de as gelegd. Er is voor ongeveer 200.000 gulden schade aangericht. De brand is gesticht door twee jongetjes van acht en een van zes jaar. Zij verzamelden wat houtwol en kochten voor vijf cent een doosje luci fers, hebben zij de politie verteld. Het vuur greep zo snel om zich heen dat van een eerste deel van het maga zijn weinig meer kon worden behouden. In de loodsen was een hoeveelheid glas werk, aardewerk en porcelein opgesla gen. Een groot deel daarvan was ver kocht op de jaarbeurs. gedurende het weekeinde verplaat ste een uitgebreid depressie systeem zich van het zeegebied tussen Groenland en IJsland naar Scandina vië en het noorden van de Noordzee. Aangezien zich in de omgeving van de Azoren een gebied van hoge barome terstanden handhaafde, kwam tussen beide druksystemen in een brede zone boven West-Europa een zeer krachtige westelijke stroming tot ontwikkeling. In het Nederlandse kustgebied stond geruime tijd een westerstorm. De lucht, die van de Oceaan werd aan gevoerd was niet koud. In ons land stegen de temperaturen tot omstreeks 9 graden, in Engeland en Frankrijk werden temperaturen gemeten van 10 11 graden. In het komende etmaal zal de depres sie boven het noorden van de Noord zee opvullend naar het Oostzeegebied trekken, waardoor de wind in ons land geleidelijk verder gaat afnemen. Inmiddels ontwikkelt zich bij de zuid punt van Groenland een nieuwe de pressie, terwijl een randstoring hier van op het midden van de Oceaan grote snelheid naar het met ta oost Het Plaa terwijl in maar weinig ■Ivallig. vallen, .erlcop

De Vallei | 1968 | | pagina 1