Rhodesische sluikhandel zou via Nederland lopen Bonaparte 100 GULDEN 25 mild of 25 mild menthol 1.50 Indische knaap na Britse weigering in Nederland gestrand Actie „Kom over tie brug" begonnen KAMERBREED Steen door ruit van Poolse ambassade Nieuw initiatief tot herstel waardevolle oude panden Nog twee doden na auto-ongeluk door rukwind Haags onderzoek wens eigen omroep Kamerleden vragen maatregelen Inbrekers in Schiedam tapten drank in jerrycans KEIJZER TAPIJT ^nlealonl TAPIJT GEEN VISUM méér: echt king size formaat, nu ook in een pakjevan 25 stüks méér: milde, zuivere tabakken en een special selective filter méér: vijf sigaretten extra voor dezelfde prijs méér: ook verkrijgbaar, als afwisseling, in milde menthol DUIZENDEN Prins Bernhard opent het grootste confectiecentrum ter wereld „De Doos' wordt betonnen blok aan been van Enschede Gratis prachtige kleurenplaatjes VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES DINSDAG 19 MAART 1968 m ADVERTENTIE SCHIEDAM De Schiedamse po litie heeft de 33-jarige lasser A. van der M. en de 39-jarige metaalbewer ker A. W. aangehouden, die in de af gelopen maanden uit twee distilleer derijen ongeveer 2400 liter sterke drank hebben gestolen. De mannen hebben zes maal een nachtelijk bezoek gebracht aan de bedrijven van Gatelier en Co en Coebergh, die naast elkaar zijn ge vestigd aan de Nieuwe Mathenesser- straat in Schiedam. Waren de die ven eenmaal binnen, dan hielden zij eenvoudig enkele jerrycans onder de kranen van opslagtanks. Op die manier bemachtigden zij drank met een handelswaarde van 25.000 gulden. De bedrijven dachten eenvoudig niet aan inbraak, maar schreven het drankverlies toe aan ondermaat. CONTROLE Het duo verkocht het grootste deel van de drank door aan de 31-jarige koopman D. R. uit Vlaardingen en de 56-jarige monteur J. K. uit Schiedam. Zij namen ongeveer acht tienhonderd liter drank over. De rest hadden de dieven in kleinere partijen verkocht, aan zes andere mensen, onder wie enkele caféhou ders. De zaak kwam aan het licht toen de politie bij een routine-controle in de auto van Van der M. zestien fles sen met cognac en whisky zag lig gen waarvan de herkomst niet was na te gaan. Een huiszoeking bij hem leverde nog eens dertien dozen met gedistilleerd op. DEN HAAG De Economische Controledienst stelt een onderzoek in naar moge lijke sluikhandel in tabak en vlees uit Rhodesië. waardoor het handelsverbod op goederen uit dit land zou worden ontdoken. Een illegale organisatie zou met vervalste papieren via accijnsvrije entrepots in Amsterdam, Rotterdam en Maastricht de Rhodesische goederen naar West-Duits- land. Zwitserland en andere Europese landen smokkelen.' De Economische Con troledienst zal contact opnemen met de officieren van Justitie in de. drie steden ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM DEN IIAAG Ondanks de politiebe waking is in het afgelopen weekeinde een steen gegooid door een ruit van de Poolse ambassade op de hoek van de Alexanderstraat en de Javastraat in Den Haag. De steen was omwikkeld door een papier met de woorden „Doo<j aan de Poole joden" en een Davidsster. De marechaussee die bij de Griekse ambassade in dezelfde straat dienst deed, zag alleen een auto wegrijden kort nadat hij glasgerinkel had ge hoord. DEN HAAG Verdrietig en teleurge steld vliegt de tengere Kamaljit Singh volgens zijn paspoort zes tien jaar oud donderdag van Schiphol terug naar zijn geboorte plaats Lohar Partapura in India. Zijn vader, die werkt in een auto- bandenfabriek in de Engelse stad Co ventry, heeft hij wel even gezien, maar hij zal niet naar hem toe mo gen. Tweemaal heeft de Britse dou ane Kamaljit de toegang tot Enge land geweigerd. De reden ervan is niet duidelijk, aldus de heer A. M. van Gerwen, beheer der van het Europahuis in Den Haag, waar de jongen onderdak heeft gekre gen gedurende de twee maanden, dat men heeft geprobeerd hem En geland binnen te krijgen. De tragedie van de Indiase jongen begon toen zijn moeder stierf, zo is uit zijn verhalen via een tolk op te maken. Hij spreekt alleen Pensjabi. Zijn vader die al jaren in Engeland werkt, liet hem overkomen. Een vriend, de heer Kapur uit Londen ging de jongen ophalen. Maar op het vliegveld van Londen zette de douane een stempel „geweigerd" in het pas poort. Kamaljit had niet het vereiste inreisvisum. Hij zag zijn vader staan vertelde hij. Hij wuifde, maar mocht niet verder. Huilend liet hij zich vol gens zijn verhaal op de grond vallen. Met de heer Kapur ging hij naar Den Haag om te proberen een nieqw pas poort te krijgen zonder het stem pel „geweigerd". Hij liet het paspoort in een toilet vallen en het lukte, het verminkte paspoort vervangen te krijgen. Zonder stempel. Met de boot naar Harwich waagde hij een tweede poging, maar opnieuw wees de douane hem af. Het kind ging met de boot retour en de Nederlandse marechaussee lever de hem weer af bij het Europahuis. Het verdere verloop is onduidelijk. De Britse consul in Rotterdam, de heer W. R. Loveridge zegt: „Ik heb aan geboden een dringend verzoek om eén inreisvisum voor de jongen naar Lon den te sturen. Dan zou onder meer worden nagegaan of de man die zegt zijn vader te zijn, dat inderdaad is. Maar mijn aanbod is afgewezen". „Het komt geregeld voor dat kinde ren uit India Engeland worden bin nengesmokkeld door mensen, die zich voordoen als vriend van de fa milie, maar zwaar worden betaald om de kinderen Engeland binnen te krijgen", aldus de heer Loveridge. DEN HAAG De heer ir. W. C. Reij is benoemd tot directeur-gene raal van de Arbeid bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij zal in deze functie de heer mr. P. H. Valentgoed opvolgen aan wie per 1 april 1968 in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag is ver leend. De socialistische Tweede-Kamerle den mr. M. van der Stoel en drs. G. M. Nederhorst hebben gistermiddag de betrokken ministers in schriftelijke vra gen verzocht maatregelen te nemen te gen sluikhandel via Nederland, waar mee Rhodesië de sancties van de Ver enigde Naties tracht te ontduiken. De beschuldiging van de sluikhandel is zondag naar voren gebracht door het Britse weekblad The Observer. Het blad beweert dat aan de smokkel wordt deelgenomen door de firma Philips in Maastricht, een dochteronderneming van de sigaren- en sigarettenfabriek Velasquez. De firma wijst deze be schuldiging van de hand. Het brein achter de sluikhandel zou de Nederlander Nicolaas Spoel zijn, oud-administrateur van de Gold Storage Commission in Bulawayo. Hoofdkwar tier van de Rhodesische smokkelaars zou een Parijse instelling zijn met de naam Studiegemeenschap voor de ont wikkeling van de economische uitwis seling tussen Frankrijk en Nederland, een onderafdeling van de Rhodesische instelling Univex. Honderd procent Rhodesië zou agenten voor de sluik handel hebben in Zwitserland. West- Duitsland, Italië en Lissabon. In Ne derland zouden enkele voor dit doel op gerichte ondernemingen aan de smok kel deelnemen. Zij zouden op elke le verantie honderd procent winst maken. De tabak uit Rhodesië zou in Neder landse entrepots aankomen met papie ren die als land van herkomst Mozam bique aangeven. In de pakhuizen zou de tabak worden gemerkt met stem pels van even grote partijen Ameri kaanse tabak. Door manipulatie met de papieren zou de Rhodesische tabak dan via binnenschepen verder Europa kunnen worden ingevoerd. Met het vlees zou eenzelfde procedure worden gevolgd. Strenge controle Het ministerie van economische za ken verklaarde, dat bij de normale grensposten strenge controle wordt uit geoefend in verband met mogelijke sluik handel uit Rhodesië. Bij doorvoer via entrepots ligt de zaak moeilijker, om dat de goedéren dan eigenlijk buiten het normale handelsverkeer om gaan. Er behoeven dan geen invoerrechten voor te worden betaald. De douane houdt wel toezicht op de goederen als zij in de entrepots zijn opgeslagen. De goederen mogen van een ander merk worden voorzien of bijvoorbeeld uit vaten in flessen wor den overgepakt. Maar met de identiteit en de herkomst van de goederen mag niet worden geknoeid. Nieuwe Gladstone Mild heeft meer: 25 king size filters voor 1.50 Nog klacht geen Bij de Economische Controledienst was nog geen klacht van Groot-Brittan- nië over handel in Rhodesische tabak of in Rhodesische goederen binnenge komen, zoals vroeger enkele malen is gebeurd. Toen bleek het echter steeds te gaan om transacties die reeds wa ren afgesloten vóór aanvaarding van de resolutie van de Verenigde Naties van 16 december 1965, die het handels verbod behelsde. Het Afrika-instituut van de Centrale Kamer voor Handelsbevordering in Den Haag noemde het verhaal van het Britse zondagsblad „onwaarschijnlijk". Men had nooit van dergelijke manipu laties gehoord. Noch de Parijse „Stu diegemeenschap", noch de Rhodesische Univex of de Nederlander Spoel waren daar bekend. De socialistische Kamerleden die schriftelijke vragen hebben gesteld aan de ministers Luns (Buitenlandse Za ken), De Block (Economische Zaken) en Polak (Justitie), wensen dat een onderzoek wordt ingesteld. Zij infor meren ook of de regering op korte ter mijn wil nagaan of de sanctiewet moet worden herzien. DEN HAAG De Nederlandse Mo numentenstichting in Den Haag heeft een woningbouwcorporatie opgericht om oude. waardevolle panden in eigen dom te verwerven. Zij zullen worden gerestaureerd. terwijl het interieur aan het moderne woningpatroon zal worden aangepast. Het gaat om woningen uit de zeven tiende tot en met de negentiende eeuw. die uitmunten in architectuur, maar nu onbewoonbaar zijn geworden. De stich ting begint met panden in Haarlem, Deventer en Naaldwijk. De financie ring geschiedt op basis van de Wo ningwet. -• DEN HAAG Aan de zaterdag in Den Haag gehouden demonstratie ten gunste van het optreden van Amerika in Vietnam, hebben drie- tot vierdui zend mensen deelgenomen. In een deel van de oplage van onze krant van gis teren was abusievelijk afgedrukt: drie tot vierhonderd. AMSTERDAM Prins Bernhard opent volgende week woensdag het grootste confectiecentrum ter wereld in Amsterdam. Het bestaat uit twee torens van 66 en 45 meter hoog met laagbouw en ligt aan 't Koningin Welhelminaplein in het zuidwesten van Amsterdam. Tweehonderdtwintig confectiefabri- kanten, agenten, importeurs en in koopcombinaties zijn er onderge bracht. Het idee voor een centraal verkoopgebouw voor de confectie werd omstreeks 1955 geboren. Vijf jaar la ter werd de N.V. Centraal Verkoopge bouw voor de Kledingindustrie opge richt. Aan het Koningin Wilhelminaplein hebben zich ook al enige producenten gevestigd. Het confectiecentrum, dat nog uitgebreid wordt met een derde ENSCHEDE „De doos", een in Enschede veel beluisterde naam voor M 6, het eerste gebouw van het Industrieel Centrum, ligt te wachten op de eerste huurders. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, het eerste gebouw, oppervlakte 10.000 vierkante meter, in maart te openen, het ziet er nu naar uit. dat ook de naderhand genoemde datum van 1 september niet ge haald zal worden. In M 6 zullen, als de plannen van de eigenaar, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds doorgaan, een aantal bekende zaken worden gevestigd. Met de onderhandelingen over deze vestigingen wil het echter niet bijster best vlotten. De gegadigden willen nu weer wachten op een rapport dat in op dracht van het A.B.P. door het N.l.P.O. is vervaardigd. Loopt hel met de verhuur niet best, ook de vooruitzichten Voor de verhuur van de twee 13 etages hoge torens zijn weinig hoopvol. Nog steeds wordt er naarstig ge zocht naar gegadigden voor de toren. De Enschedese gemeenteraad, bezorgd over de exploitatiemogelijkheden van dit reuzencomplex in de stad (kosten rond 30 miljoen gulden) heeft reeds in een schrijven aan de regering haar bezorgdheid uitgesproken over het feit dat het Alg. Burgerlijk Pensioenfonds voor een bedrag van 30 mil joen investeert aan een groots complex, waarin een overvloed aan kantoor ruimte beschikbaar komt, terwijl het zelfde fonds van Den Haag naar Heer len verhuist, waar het opnieuw nu voor eigen huisvesting tientallen miljoenen moet investeren. ADVERTENTIE Bij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. AMSTERDAM De actie Kom over de brug van bijna alle protestantse kerkgenootschappen in Nederland is in volle gang. Eenentwintig miljoen gul den hopen de organisatoren van de ac tie vóór vrijdag bijeen te krijgen om 140 projecten op het gebied van onder wijs, gezondheidszorg en kerkelijk werk in ontwikkelingsgebieden te fi nancieren. Het startsein tot de actie werd gister avond gegeven m de televisie-uitzending Kenmerk. Onmiddellijk gingen 150.000 yrijwil- lig(st)ers de straat op om in ongeveer twee miljoen gezinnen zakjes af te le veren. Op het bureau van de organisa toren van de Amsterdamse Keizers gracht ontstond meteen een alarmtoe stand. Verwacht wordt dat 200.000 tot 400.000 mensen een gift-in-termi.jnen zullen storten. Daarom houden de or ganisatoren nu al rekening met de mo gelijkheid dat een computercentrum te hulp zal moeten worden geroepen. Het regende gisteren al telefoontjes van scholen waar inzamelingen wor den gehouden. Op verschillende scholen offerden de leerlingen een tientje of meer voor de actie. De enveloppen (met inhoud) zullen vrijdag worden opgehaald. De op brengst wordt vrijdagavond bekendge maakt in een televisieuitzending op Ne derland I. De uitzending begint om 22.45 uur en eindigt om 23.25 uur. Een ploeg mensen zal die avornd in de weer zijn om alle binnengekomen bedragen te tellen. Enkele jeugdorganisaties doen onder het motto Tientje van tieners aan de actie mee. Deze jeugdactie zou een mil joen gulden moeten opbrengen. Dit geld zal worden besteed aan projecten die door de jeugd zijn uitgekozen. O DEN HAAG Inbrekers hebben voor 25- tot dertigduizend gulden aan gouden horlogebanden gestolen uit het kantoor van een Haagse groothandel in horlogebanden. Ook verdween een geld kistje met 1250 gulden. toren, ligt zeer gunstig. Er is een goede aansluiting op snelwegen in alle richtingen .en een puike verbinding met Schiphol. Bovendien is men ver lost van het parkeerprobleem in de binnenstad met de grachten en de smal le straten. Voor de deur van het gebouw is een parkeerterrein voor 2000 auto's en er onder een expeditieruimte. De confec- tie-industrie komt met de omzet op de vijfde plaats in Nederland. Er werken 65.000 mensen. Het omzetcijfer bedroeg vorig jaar 1,6 miljard gulden. Zo wer den er negen miljoen hemden gemaakt twee miljoen kostuums, bijna zes mil joen japonnen en elf miljoen bustehou ders. Het nieuwe confectiecentrum is ta boe voor wilde dieren, die wellicht op een modeshow zouden worden ge bruikt. Het herbergt ook een wereld primeur: een internationaal modeolo- gisch instituut. Het is een plan van mode-detector Louis Thiessen, die er van uitgaat dat mode voorspelbaar is geworden. Het is daarom belangrijk te weten met welke verlangens van het publiek men rekening heeft te houden. ADVERTENTIE LEIDSCHENDAM De 33-jarige N. Pape en de 45-jarige P. E. H. Tuinhof de Moed, beiden uit Leiden, zijn in een ziekenhuis in Wassenaar overleden aan de verwondingen die ze zondag bij een auto-ongeluk in Leidschendam hadden opgelopen. De heer Pape was door een rukwind de macht over het stuur kwijtgeraakt waardoor zijn auto over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam. Zijn vier jarig zoontje kwam hierbij om het le ven. STAPHORST De vijf jarige Hen- drikje Boer uit Staphorst is gisteroch tend in haar woonplaats door een vrachtauto aangereden. Het meisje was op slag dood. VESSEM Bij een aanrijding is de 69-jarige J. C. Bartels uit Knegtel bij Vessem omgekomen. De man was met zijn fiets de weg overgestoken en in botsing gekomen met een militaire auto. PARAMARIBO Een botsing in Pa ramaribo tussen een bus en een auto heeft het leven gekost aan de 28-jarige P. Hughan uit Den Haag, die sinds januari in Suriname werkte. De 27-jarige J. Warmelink en zijn zuster, mejuffrouw N. Warmelink (20), werden ernstig gewond. ENSCHEDE In een ziekenhuis in Enschede is de zeventienjarige G. H. M. Boomkamp uit Saasveld overleden aan de verwondingen die hij zaterdag bij een aanrijding had opgelopen. In Hengelo was de jongen met zijn bromfiets op een voorrangsweg achter eenvolgens met een fietser en met een auto in botsing gekomen. Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarpian tot een maximum van f 100- per echt paar of f ,50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren Banken. Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen. assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarpian. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. DEN HAAG De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten een raadscommissie samen te stellen, die een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid van een regionale om roep. Het nemen van dit besluit kostte de raad gisteren ruim een uur, omdat daarmee een initiatief-voorstel van het socialistische raadslid Chr. J. Buijten- dijk werd getorpedeerd. Deze had enige weken geleden voor gesteld een adviescommissie in te stel len voor een onderzoek naar de moge lijkheden in die richting. Met 22 stem men voor en twintig tegen besloot de Haagse raad eerst te onderzoeken of Den Haag een regionale omroep wil. Daarna pas kan evehtueel de advies commissie aan het werk gaan om de mogelijkheden te onderzoeken. WIJK BIJ DUURSTEDE De café zaal van hotel De Keysers Kroon in Wijk bij Duurstede is gistermorgen door brand verwoest. De hotelaccom modatie op de bovenverdieping kreeg brand- en waterschade. Het gebouw dateert uit 1684. De schade wordt ge schat op een ton.

De Vallei | 1968 | | pagina 11