Veenendaals dagblad Zware gevechten in Rhodesië tegen troepen van Smith Handel in goud in ons land vrijgegeven,. Buiten Rockefeller kandidaat anstruita NOORSE KROONPRINS VERLOOFD MET SONJA HARALDSEN Opnieuw hartoperatie in Kaapstad V.S.-tegenaanvallen in vele delen van Viëtnam Leeuwen-safari op de Zuid-Veluwe Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Geestdrift wor Tijger- programma union matrassen Invasie Nationalisten volkomen verrassing Noren krijgen „burger-koningin" Moet een kleine wagen altijd nauw zijn? Kalf met 2 koppen Ongevalskisten langs autoweg verdwijnen Ex-hoogleraar nu verkleed als oud vrouwtje Nederland in New Delhi royaal voor ontwikkelings landen NIEUWE I DEPRESSIE Aparte bescherming voor de beul GOUDPRIJS IN PARIJS GEDAALD Vogel tehuis PARIJS Volgens N,Y.-Times: BEUL V-RAAD ÏMr^ I MÊÊËÈm VOOR MODERN HUISHOUDEN Gemengde gevoelens Nauwelijks gebruikt Hekkensluis Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce# „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 19 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 67 AMSTERDAM Naar de president van de Nederlandse Bank, prof. dr. J. Zjjl- stra, gisteravond in een t.v.-interview heeft meegedeeld, zal met ingang van woensdag 20 maart de handel in goud worden vrijgegeven. Dit betekent dat het aan ingezetenen van ons land zal zyn toegestaan op de vrije goudmarkten in het buitenland goud te kopen en/of te verkopen. Een desbetreffende beschikking in de Nederlandse Staatscourant kan heden wor den tegemoet gezien. De handel in goud was tot dusver voor Nederlanders krach tens de deviezenbepalingen verboden, met uitzondering van de aan- en verkoop van gouden munten en sieraden. ADVERTENTIE TJet staat te vrezen, dat we ondanks alle goed bedoelde pogingen de Ooievaar als Nederlandse broed- vogel gaan verliezen en daarmee ver spelen wij een bijzondere en kenmer kende figuur in onze lage landen. Vlogen er in 1966 van 28 nesten 42 jongen uit, in 1967 waren deze cijfers 18 en 28, ondanks 227 ter beschikking staande woongelegenheden. Neen, we zouden genoeg paren huisvesting kun nen verlenen, dóóraan ligt het niet, maar wadr de eigenlijke oorzaak moet worden gezocht, weet men nog altoos niet. De praktische Ver. v. Vogelbe scherming te Amsterdam (de Ruijter- kade 100) breekt zich niet het hoofd met onnutte overpeinzingen, doch slaat zo te zeggen de hand aan de pl'oeg. In het buitenland, de Zwitserse Jura, is men n.l, al 18 jaar geleden met een kweekplaats, een farm, voor ooievaars begonnen, uit welk reservoir leeg rakende gebieden weer kunnen worden bevolkt. Soms heeft Max Bloch, die deze merkwaardige onder neming op touw heeft gezet, wel 40 60 uivers bij elkaar en daar in de buurt verheugt hij zich nu al in negen be woonde nesten. Ook in het Belgische reservaat „Het Zwin" vlak tegen Zeeuws-V laanderen werkt men op soortgelijke wijs, o.m. door import van Ooievaars uit Marokko, waar ze veel vuldig voorkomen. Maar goed onze eigen „Vogelbescherming" wil niet achterblijven en probeert om te begin nen f 25.000 bijeen te krijgen om in het Land van Altena of de Bomme- lerwaard 'n 40 dieren bij elkaar te brengen op zo'n wetenschappelijk te leiden farm. Om een en ander aantrek kelijk te maken, kan een school 'n ooievaar adopteren voor f 100 en een particulier voor f 50. Bij schapenkud den op de Veluwe vinden wij een dergelijk systeem. Ik hoop, dat er een tekort zal blijken aan petekinderen en zet er het postgironummer van „Vo gelbescherming" (29213) maar vast bij. 19-3-1968 A. B. WIGMAN „De Nederlander zal goud mogen ontvangen of daarover beschikken, zo zal de officiële mededeling wel lui den", aldus dr. Zijlstra. Het goud in Nederland is gisteren achthonderd gulden per kilo duurder geworden. De notering was 5080 gul den per kilo, een stijging van bijna ne gentien procent vergeleken met de ou de prijs van 4280 gulden. De juweliers en groothandel verke ren in het onzekere hoe zij hun prij zen zullen berekenen. De volgende regelingen zijn getrof fen: De artikelen worden met een toe slag verkocht, variërend van vijf tig cent tot twee gulden. Itn sommige gevallen zal eventueel een deel van de toeslag worden teruggegeven als de goudprijs zich gestabiliseerd heeft; De hoogte van de toeslag wordt opengehouden en naderhand bere kend op grond van de dagprijs of ge middelde weekprijs; De artikelen worden wel verkocht maar kunnen pas na enkele dagen worden afgehaald. De dan geldende prijs wordt berekend. DEN HAAG Ongeveer 55 perso nen, van wie de overgrote meerder heid uit Afrika afkomstig is, heeft gis termiddag na een protestmars in Den Haag voor het gebouw van de Engel se ambassade op het Lange Voorhout een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de slachtoffers, die vie len door het regime van Ian Smith, president van Rhodesië. v ADVERTENTIE De goudprijs op de Parijse vrije markt is althans tijdelijk gedaald van 7000 francs per staaf van een kilo gram vrijdag tot 6330 francs. De handel was levendig, maar niet zo druk als vrijdag. Jacques Rueff, vooraanstaand eco noom en adviseur van president De Gaulle, heeft maandag verklaard, dat het besluit van de presidenten der Wes telijke centrale banken om een twee ledig systeem voor goud in het leven te roepen, niet de dollar beschermt, maar eerder de weg naar devaluatie van de dollar plaveit. Hij uitte de waarschuwing dat het nieuwe beleid zal leiden naar westelijke monetaire be perkingen met gelijkenis naar het mis lukte beleid van dr. Schacht, de finan ciële adviseur van Hitier. Rueff drong er bij de Westelijke lei ders op aan de betalingsvrijheid te her stellen door de goudprijs te verhogen. Het Westen moet kiezen tussen mone taire beheersing en betalingsvrijheid. Nee, zegt Ford. Wacht maar af. NEW YORK „The New Yok Times heeft heden gemeld dat gouverneur Nelson A. Rockefeller donderdag zal aankondigen dat hij zal trachten de republikeinse kandidaatstelling voor het presidentschap te winnen en dat hij op 28 mei zal deelnemen aan de voorverkiezingen in Oregon. Het blad gaf voor het bericht geen bronver melding. De perssecretaris van de gouverneur verklaarde „van niets te weten". Eerder had de woordvoerder bekend gemaakt dat Rockefeller donderdag of vrijdag een verklaring zal afleg gen, maar hij liet niet doorscheme ren of de gouverneur dan zal mede delen dat hij zich kandidaat zal stel len. Hij heeft nu reeds 18 maanden lang geweigerd zulks te doen. Volgens The Times, heeft Rockefeller zijn besluit reeds genomen maar wordt nog beraadslaagd over het standpunt inzake Viëtnam. Volgens het blad hebben de republi keinse senator van New Work Jacob M. Gravin en luitenant-generaal b.d. James Gavin er bij Rockefeller op aangedrongen zich verkiesbaar te stellen als „gematigde duif". SALISBURY Vliegtuigen van de Rhodesische blanke luchtmacht van rebellen-premier Ian Smith, hebben aanvallen uitgevoerd op een grote groep Afrikaanse nationalisten die vanuit Zambia is geïnfiltreerd en die te land door politie en militairen langs de rivier de Zambesi wordt achter volgd. Men veronderstelt dat de nationalisten in kano's het Karibameer zijn overge stoken. Bij een eerste treffen zijn, volgens Rho desische opgaven, elf guerrilla's en een Rhodesische militair gedood en is een onbekend aantal nationalisten gevan gen genomen. De grootte van de groep is niet bekendgemaakt. In gezagheb bende kringen wordt gesproken van honderd man maar onofficiële berich ten spreken van 'n veel groter aantal. In Loesaka, de hoofdstad van Zambia, verklaarde een woordvoerder van de Rhodesische nationalistische partij in ballingschap, dat de guerrilla's zeven Rhodesische soldaten gedood en drie gewond hadden. De inval was een volledige verras sing voor de autoriteiten in Salisbury. Het afgelopen weekeinde werden met verlof zijnde blanke militairen haastig opgeroepen. Op de schermen in de bioscopen verscheen een oproep voor militairen zich naar hun onderdeel te begeven en de militaire politie bezocht openbare vermaakscentra om de solda ten te waarschuwen. Er zjn geen aanwijzingen dat de Zuidafrikaanse politiemannen die reeds verscheidene maanden in het dal van de Zambezi zijn gestationeerd ter on dersteuning van de Rhodesische strijd kracht, bij de opsporing van de querille zijn ingezet. De strijd wordt gelevtjj. in een ge bied met dicht struikgewas, waar zeer hoog gras groeit en waar temperaturen van bijna 40 graden voorkomen. De na tionalisten houden zich overdag door gaans schuil en begeven zich in de nacht op weg naar de steden. Het militaire hoofdkwartier heeft zware luchtmacht- en legerversterkin- gen naar het gebied gestuurd. Met het oog op de moeilijke omstandigheden ter plaatse zouden de gevechten wel enkele dagen kunnen duren. De Rhodesische veiligheidsdienst heeft de bijna twee meter lange Ed ward Milton, de in Engeland geboren beul, die deze maand vijf Afrikanen heeft opgehangen, speciale bescher ming gegeven. Milton heeft een café in Karoi, slechts ongeveer 130 km van het Kari- ba meer gelegen, waar het afgelopen weekend een grote groep Afrikaanse nationalisten vanuit Zambia, Rhodesië is binnengetrokken, die momenteel in gevechten is gewikkeld met de blanke Rhodesische strijdkrachten. Afrikaanse nationalisten in Zambia hebben gezegd, dat alle personen die betrokken waren bij de executies op 'n „dodenlijst" zijn gezet. Milton, die dit weekend kennelijk in verband met een aantal interviews die hij gaf werd ontslagen, vertelde een maandagavond: „In verband met de veiligheid kan ik u niet veel vertellen, maar voor mijn vrouw en mij wordt goed gezorgd. Ik maak me geen zor gen om die dreigementen." In New York verwacht men dat de Afrikaanse landen vanavond als de veiligheidsraad bijeenkomt om over de executies van vorige week in Salisbury te spreken, de inval van de natonalis- ten zullen gebruiken op pressie op En geland uit te oefenen om geweld te ge bruiken. De Afrikaanse en Aziatische landen hebben de afgelopen weken al scherpe kritiek op Engeland geuit, omdat de Britse regering er niet in is geslaagd de terechtstelling van vijf Afrikanen te voorkomen. De raad komt bijeen op verzoek van 36 Afrikaanse landen die om dringende maatregelen, waaronder het mogelijk gebruik van geweld tegen Rhodesië hebben gevraagd. Gr. Brittan- nië heeft zich steeds tegen geweld ver zet. HERPT Bij Willem Pulles te Herpt is een kalf met twee koppen ge boren. De twee koppen zijn bijna nor maal. Het kalf heeft twee monden, vier ogen en twee oren. Het neemt nor maal voedsel op en kan vermoedelijk in leven blijven. ADVERTENTIE ■tdroog' stri^rTA&^°G^B iri van gro#f^ OSLO Het Noorse hof heeft vanochtend officieel de verloving bekendgemaakt van kroonprins Harald (31) met de 30-jarige Sonja Haraldsen, die uit een familie van textielindustriëlen stamt. In een verklaring zegt premier Per Borten, dat volgens de grondwet uitsluitend toestemming nodig is van de regerende vorst. De koning had echter eerst de leden van de regering geraadpleegd en deze hadden geen bezwaren en hadden hun gelukwensen aan het jonge paar aangeboden. „De regering zal haar vertrou wen uitdrukken in het feit, dat dit besluit voor het welzyn van de koninklqke familie en ten gunste van ons volk zal zjjn", aldus de premier. De leiders van de politieke partijen hebben hun vreugde over de verloving uitgesproken, met uitzondering van de leider van de socialistische volkspartij, Finn Gustavsen, die zei tegen het aan staande huwelijk te zijn, omdat hij te gen voortzetting van de monarchie in Noorwegen is. Deskundigen op het gebied van de grondwet zeiden, dat het paar geen enkele belemmering in de weg staat, zodra de koning zijn toestemming geeft. Sonja Haraldsen zal dus de toekomstige koningin van Noorwegen worden en de kinderen zullen later de troon kunnen ervan. De romance tussen Sonja Haraldsen en de kroonprins heeft sedert tien jaar met geregelde tussenpozen stof gege ven tot berichten over een aanstaande verloving. Zij kennen elkaar al van de schoolbanken. Vier jaar geleden zou de toenmalige socialistische regering geen toestem ming voor een verloving hebben willen geven, omdat de bruid van burgerlijke afkomst was. Koning Olaf van Noorwegen, die sinds 1954 weduwnaar is, heeft buiten prins Harold twee dochters, prinses Ragnhild en prinses Astrid. Ragnhild trouwde in 1953 met een reder, Erik Lo- rentzen. Prinses Astrid trouwde met een burger, Johan Martin Ferner, een zakenman. De laatste maal dat het Noorse hof nadrukkelijk ontkende dat prins Ha rald van plan zou zijn een „gewoon" meisje te trouwen was in 1964. De ge ruchten dat de romance tussen Harold en Sonja zou uitmonden in een hu welijk waren toen sterker dan ooit tevo ren. In 1964 was men er in Noorwegen ook stellig van overtuigd dat de prins zijn zin zou doorzetten ondanks het of ficiële dementi. Serieuze kranten schre ven er hoofdartikelen over en algemeen eiste men openbaarheid van de zijde van het Noorse hof. De Noorse openbare mening be schouwde ook toen al en nu nog de hele aangelegenheid met gemengde gevoe lens. Nooit mag een kroonprins met een niet adellijk meisje trouwen vindt men hoofdzakelijk in christelijke en en conservatieve kringen. „Een koning die door zijn huwelijkse en familie-achtergrond binnen het volk getrokken wordt kan niet die onafhan kelijkheid hebben die het symbool moet zijn van de soevereiniteit" schreef het oer-conservatieve Morgenbladet in Os lo in 1964. DEN HAAG De ohgevalskisten van het Rode Kruis langs de autosnelweg Den Haag-Utrecht bij Woerden zullen verdwijnen. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft in overleg met de Rijkspolitie dit besluit genomen om dat tijdens de proefperiode van ander half jaar de inhoud van de kisten niet of nauwelijks is gebruikt. Met het nu beschikbaar komende geld zal het aantal artsensets in de Porsches van de Rijkspolitie worden uitgebreid. UTRECHT Een oud vrouwtje met rode pantoffels en gebloemde, zwarte net-nylons aan trok 's avonds om elf uur in de Utrechtse binnenstad de aandacht van twee agetaten. De vrouw werd meegenomen naar het bu reau. Later bleek het de 68-jarige ge pensioneerde Amsterdamse hoogleraar, prof. dr. B. J. van E. te zijn, die on langs in het nieuws kwam toen hij als autobestuurder in Den Haag ver momd als baronesse verschillende overtredingen bégihg. Hij werd toen drie dagen op het politiebureau vastge houden; de gestage baardgroei verraad de zyn geslacht. Dit maal gaf hij zich op het bureau eerst uit als de 42-jarige mej. E. Bo- vier uit Lochem. KAAPSTAD Professor Christiaan Barnard heeft gisteren met succes een open hartoperatie uitgevoerd op de 42-jarige Portugese ambtenaar Horacio Mesquita uit Louren$o Mar- quez. In een bulletin van het Groote Schuur ziekenhuis, waar de ingreep werd ge daan, stond dat drie van de hartklep pen van de patiënt werden vervan gen door kunstmatige kleppen. Mesquita was naar Kaapstad gekomen om professor Barnard te vragen een harttransplantatie op hem toe te passen, maar Barnard had hem ver teld dat zijn toestand daar niet ern stig genoeg voor was. De toestand van de patiënt werd be vredigend genoemd. NEW DELHI Nederland ziet geen moeilijkheid in het aanvaarden van één procent van het bruto nationaal produkt voor de omvang van de ont wikkelingshulp in het decennium 1970 tot 1980. Dit heeft drs. B. J. Udink, de Nederlandse minister zonder portefeuil le, belast met ontwikkelingshulp, maan dag verklaard in de plenaire zitting van de tweede wereldhandelsconfe rentie (Unctad) in New Delhi. De aanvaarding van één procent van 't bruto nationaal produkt betekent dat minister Udink verder is gegaan dan de andere landen van de westelijke groep, die tot nu toe nog zijn uitge gaan van ontwikkelingshulp van één procent van het netto nationaal inko men, dat reeds op de eerste Unctad in 1964 was aanvaard. ADVERTENTIE Het door de Esso Tijger zélf ge publiceerde „L.E.V.E. DE TIJ GER" programma is geestdrif tig ontvangen. Overal is men enthousiast voor de vier hoofd punten: Langer motorleven, Ex tra activiteiten, Veel nieuws. Enorme service! SAIGON Het Amerikaanse hoofdkwartier deelde heden mee, dat Amerikaanse mariniers iets ten zuiden van de gedemilitariseerde zone onder vijandelijk ra- ketvuur een stormloop hebben uitgevoerd op zich in loopgraven verschanste Noordviëtnamezen. De mariniers zouden 67 leden van de vijandelijke strijdkrachten hebben gedood in de felle strijd die maandag op ongeveer 61/* km ten noorden van de mariniers basis te Dong Ha werd gevoerd. Het Amerikaanse opperbevel deelde mee, dat 12 mariniers sneuvelden en 24 ge wond raakten. Een compagnie van het vierde regi ment mariniers (ongeveer 150 man) stootte in de loop van de ochtend op een vijandelijke strijdmacht van onbe kende grootte, die zich in verdedigen de positie had opgesteld. Terwijl de mariniers hun aanval voor bereidden, aldus het communiqué, vuur den de Noordviëtnamese strijdkrachten een veertigtal 140 mm raketten van Russische makelij op ze af. Gesteund door aanvallen vanuit de TYe langverbeide ommekeer naar war- lucht en met behulp van geschutsheli- mer lenteweer laat nog op zich (Van onze weerkundige medewerker) kopters gingen de mariniers tot de aan val over en bestormden de Noordviët namese stellingen. Uit het gebied van operatie „Quoejet Thang" de zuivering van de vijf pro vincies om Saigon, waaraan zo'n 50.000 militairen deelnemen, waren dinsdag- mer lenteweer laat nog op wachten. Vanmorgen scheen welis- waar de zon en was de wind belang- j rijk afgenomen, maar een nieuwe j J stormdepressie uit IJsland was toen al weer onderweg naar het Noordzee- Z Z gebied. Verwacht moet worden, dat dit zeer actieve minimum van 965 ochtend geen meldingen van gevechten Z millibar de kans op regen of buien in S binnengekomen. S Gelderland weldra zal doen toenemen Hoewel er in het gebied drie vijan- en de wind doen aanwakkeren tot delijke divisies worden verondersteld, krachtig of hard uit zuidwestelijke, Z is het contact nog vrij gering. Waarne- later westelijke richting. mers geloven, dat de operatie meer Vandaag is het de 145ste achtereen- bedoeld is voor het moreel van de be- volgende dag, waarop in de noord- volking van Saigon dan dat men hoopt oostelijke helft van het land de tem- op grotere gevechten. Hoge Ameri- Z peratuur beneden de 12 graden C. kaanse officieren erkennen dat alles blijft. De laatste maal, dat het kwik wat zij hopen is, dat zij de Viët-Cong boven dit niveau uitkwam, was op naar haar basisgebieden kan terugdrij- 26 cktober 1967. ven. Morgen is de terugkeer te verwachten S De kranten in de Noordviëtnamese van een weertype met wisselende be- hoofdstad maakten maandag melding wolking en naast opklaringen nog hier van het neerschieten boven Noord-Viët- j en daar een bui. nam van het 2800ste Amerikaane vliegtuig. ARNHEM legd, ca. maakt. 300 parkeerplaat on ge- Burgers Dierenpark te Arnhem gaat met ingang van 1 mei bezoekers, die dat wensen, voor de leeuwen werpen. Op een nieuw verworven bosterrein van 25 ha aan de noordkant van de dierentuin (Zuid-Veluwe) zullen 30 a 35 leeuwen worden losgelaten, waar naar men dan vanuit (eigen) auto's kan kijken. Daartoe worden op de asfaltweg van ruim twee kilometer lengte, die momenteel wordt aange- Het leeuwenpark, dat van een vier me ter hoge afrastering wordt voorzien, krijgt een aparte ingang met een elektrisch bediende hekkensluis. Te gelijk met het toegangskaartje kos ten waarschijnlijk tien gulden per auto verstrekt de directie daar goe de raadgevingen die letterlek moeten worden opgevolgd. Niemand mag in het park de auto uit, ramen moeten gesloten blijven en auto's met een linnen kap komen er helemaal niet in. Wie panne krijgt, moet claxonne ren totdat een van de patrouillewa gens te hulp schiet om het euvel te verhelpen. Vanuit deze patrouillewa gens zal ook intensieve controle wor den uitgeoefend op het naleven van de veiligheidsbepalingen. De leeuwen, die in familieverband zul len leven, komen uit de eigen voor raad van Burgers Dierenpark. Zij zullen op verschillende tijden en ver schillende plaatsen worden gevoerd, waardoor zij voortdurend in beweging blijven en niet ergens in het bos gaan liggen slapen tot de volgende voeder- tijd. Van het voeren zelf zal overigens geen publieke attractie worden ge maakt. De directie verwacht in het eerste sei zoen 70.000 auto's.

De Vallei | 1968 | | pagina 1