Ernst en humor Beurs van Amsterdam Albert de Booy viel en brak been Zuiderzeemuseum werd uitgebreid Prijzen voor beste Science-fiction Dividendvoorstellen VANAVOND UIT DE KERKEN MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Internationals delijk er vrien Balans ABN boven 8 miljoen Wisselmarkt Obligatiehouders Ubbink-Davo tevreden PILOOT STORM RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' 1 DINSDAG 19 MAART 1968 Vader zei dan: Hij fantaseert, daar moet je blij om zijn, onze prins wordt artiest vast en zeker. Artiest... Vader was artiest: hij schilderde, oom Jan was artiest: hij schreef boeken, Freek wilde ook ar tiest worden, natuurlijk, en vader wist daarvan, al trok moeder ook nog zo'n rimpelig neusje wanneer zoiets ter sprake kwam. Hij is nog klein, zal ik maar den ken, zei moeder, weet hij veel. Maar dan sloeg vader zijn armen om moeder heen en tilde haar boven zijn hoofd. Jij bent toch maar gelukkig met zo'n artiest, zei hij dan en kuste haar. En moeder was dan zelf net een klein meisje en fluisterde blozend: Malle jongen- Moeder was geen artiest dat had Freek al eerder begrepen, maar wat moeder dan wél was, daarvan had hij geen begrip. Leentje was werkmeisje, maar dat was moeder ook niet. Hij vroeg er vader naar. Arnold lachte luid en lang. Hij "tuur de naar de punt van zijn penseel en tipte het voorzichtig in dikke, okerge le verf. Moeder is een dame, zei hij toen. O, zei Freek, moeder is een dame... En oma,- is die ook een da me? Ja, oma ook. Freek knikte, een nieuw begrip was er bijgekomen. Moeder is een dame, zie zo, dat wist hij weer. Daarom noemde moeder zeker jokken wat fan taseren was. Maar fantaseren, wat was dat? Meer zien dan een ander, zei va der, en zachter, als tot zichzelf, voeg de hij erachter: wie zal zeggen waar het zien begint? Hij schilderde toen en Freek keek toe. Het mooiste sprookje, dat vader vertelde was dat van prinses Aljola, een sprookje dat eigenlijk geen sprookje was. Dan vertelde vader van zichzelf, dat hij eigenlijk een ko ning was, een koning incognito, en hij legde uit, wat dat betekende; en Freek was prins Frederik, de opvol ger. die eenmaal de onzichtbare gou den mantel zou erven en de -zware koningskroon en die trouwen zou met prinses Aljola. Prinses Aljola... zo mooi als zonnestralen en zo ijl als de avondnevels, met ogen als het blau we water van de zomerzee. Klein zou zij zijn en licht als een veer tje, met haren als de nachthemel, dansend op de wind. Aljola heette zij altijd jool, altijd blijdschap, prinses Aljola, zo mooi als zonneschijn. Dit sprookje nu leefde in Freek en maakte van alles wat vader hem ooit vertelde de diepste indruk, waar schijnlijk omdat het zo nauw betrek king op zijn eigen leventje had. Toen hij vijf jaar was, gebeurde dat, waarvan hij later nooit wist of het waarheid of dromen was geweest. Hij speelde met een meisje, ergens, waar dat wist hij niet. Het meisje was nog kleiner dan hijzelf en had lichte ogen als het zeewater. Dat meisje was prinses Aljola, hij was daar zeker van. Toen hij opgewonden erover sprak, trok moeder de schouders op en vader glimlachte. Weer zo'n on zin, zei moeder, zo'n kind is hier in de buurt nergens te bekennen. Dat heb je van je feeën en kabouters, Ar nold, stop het kind toch niet altijd met nonsens vol. Vader zweeg; hij zag beter de die pe indruk, die het voorgevallene, al of niet reëel, op zijn jongen had ge maakt. Het kind had innerlijk iets beleefd. Freek was teleurgesteld, waarom wist hij niet. Voor zichzelf bleef hij geloven in de waarheid van het voor gevallene, maar moeders spot en va ders zwijgen snoerden hem de mond. Vader sprak er niet over, dus was zwijgen blijkbaar beter. Wanneer va der zweeg, zweeg Freek ook. Hij ont moette Aljola inderdaad niet meer na die ene keer, maar hij wist nu hoe zij eruit zag. Als vader over haar ver telde, met omzeiling van de bepaalde ontmoeting kon hij zich haar beter voorstellen en hij wist, dat vader het wist. Waarom schilder je Aljola niet eens, vader? vroeg Freek op een mid dag in het atelier. Maar toen schudde vader het hoofd en zei ernstig: Als Aljola ooit wordt geschilderd, zul jij dat doen. Of...zij schildert zichzelf. HOOFDSTUK II Oom Jan was altijd op reis. Maar wanneer hij weer eens in het land was, kwam hij altijd bij zijn broer logeren, wiens huis een gastvrije wo ning was. Hij was even groot als Ar nold, maar slanker, bijna mager. Zijn kleren hingen slordig en wijd om hem heen. Zijn gezicht was ook jon ger, en donkerbruin gebrand en zijn ogen waren lichter dan van zijn oude re broer. Eleonoor moest dikwijls Z over haar zwager het hoofd schudden en onder zijn verhalen stil op Freek jj duiden. Wacht toch, Jan, tot het kind naar bed is! Maar Freek begreep van oom Jans verhalen niet zo veel. zij maakten minder indruk dan Eleonoor vreesde en de dingen, die hij beter niet had kunnen zeggen, gingen nog aan de kleine jongen voorbij. Op een mörgen was oom Jan al vroeg gekomen, met een koffer vol wonderlijke dingen, door moeder lich telijk minachtend „prullaria" ge noemd. Freek was rijkelijk bedeeld met rare Indische poppetje waarmee hij niet goed raad wist en die hem zo boos aankeken, dat hij er eigen lijk een beetje bang van werd. Voor Noortje had Jan Arlsover een zijden lap meegebracht, die zij later weg gaf aan Leentje, omdat hij zo „apig" rook en voor Arnold een kris met echte edelstenen in de greep. Eleonoor ergerde die dag zich wel een paar maal, zo uitgelaten waren de beide mannen en zo woest stoeide haar zwager met kleine Freek, maar ten laatste moest zij toch meelachen. Jan was nu eenmaal een malle vent en Arnold, ja, hem had zij al geleerd te nemen zoals hij was. Eleonoor kon weieens denken, dat zij daarom mis schien juist wel Arnold Arlsover het kostte wat het kostte had willen trou wen, tegen de zin van haar strenge voorname moeder in; Arnold was zo vrij en fris, zo onbedorven en anders dan alle andere mannen en jongelui uit haar vroegere omgeving. Alleen had zij zich vóór haar huwelijk de verandering in haar leven niet zó groot voorgesteld. Opgegroeid in het stijf-deftig milieu der Haagse kringen, kon zij zich nooit geheel daarvan los maken en zij voelde heel goed, dat haar vroegere vrienden en bekenden vonden dat zij een armzalig huwelijk had gedaan, met een schilder, die S nauwelijks genoeg verdiende om ja ponnen te kunnen betalen zoals zij die vroeger droeg. En hoewel Eleo noor gelukkig was Arnold liet haar trouwens geen tijd tot zelfbeklag vond zij zichzelf wel een goed tegen wicht bij de opvoeding van haar zoon, die zij toch wel een weinig anders wenste dan zijn vader was, een beet je meer gemanierd volgens de opvat tingen van oma in Den Haag. Daar om was zij dikwijls strenger voof Freek, dan zij zelf wel wilde. Arnold liet hem maar zo alles doen, hij was zelf net een kind, .dat niet wist hoe het hoorde. Wanneer zij weieens zijn hulp inriep, hopend dat hij nu eens streng zou optreden, schudde hij het hoofd en lachte. Goed voorbeeld geven, vrouwtje. of die kleine prins toch! zei hij. (Wordt vervolgd) 3765. David Lodge had de archeologie immer als een hobby beschouwd en thuis in zijn bungalow prijkten de resultaten van menige, geduldige graafpartij. Hij had altijd nog eens gehoopt saurier-beenderen te vinden en het ontdekken van een pterodactyl-skelet zou hem des tijds compleet in extase gebracht hebben. Maar nu hij die monsterachtige beesten in levende lijve om zijn hoofd zag cirkelen, verloor hij op staande voet alle af fectie. Het straalpistool boezemde de gevleugelde rep tielen slechts weinig ontzag in en het leek David raad zaam vlug de beschutting van enige nabije bomen te zoeken. De bamboestengel boven het hoofd rondzwaai end, gelukte het hem inderdaad uit de gevaarlijke zone te geraken, en nu bleek "tevens, dat zijn aanvallers geen last hadden van familie-ziekte, want zij stortten zich krijsend op hun gewonde makker. David bewoog zich op de steviger grond extra voorzichtig om niet de aan dacht van andere vlees-eters op zich te vestigen en de herbivoren vertrouwden hij ook niet helemaal. Toen de avond viel, ontdekte hij een soort hol en besloot daarin de nacht door te brengen 51. In gedachten verzonken nadert Rechter Tie het Hoofdkwartier van de Keizerlijke Garde. Hij had ge dacht een paar dagen vakantie te kunnen houden in Rivierstad. In plaats daarvan is hij in het geheim door de Prinses ontboden, benoemd tot Keizerlijk Grootin quisiteur (al moet ook die hoge functie nog een geheim blijven), en belast met een ingewikkeld onderzoek inza ke een gestolen parelsnoer. Bovendien heeft kapitein Sioe hem gevraagd om uit te kijken naar gangsters in de stad en tenslotte is er nog de moord op de kassier Tai Min, die wel eens iets meer met de hele zaak te maken zou kunnen hebben. Als Rechter Tie de ser geant van de wacht genaderd is, verzoekt hij meteen te worden toegelaten tot kapitein Sioe. Een halve mi nuut later betreeft hij het vertrek van de kapitein, di« opspringt en de Rechter een stoel aanbiedt. „En? Heeft u al iets gemerkt van onze gangsters, magistraat?" vraagt hij joviaal. „Ik ben bang van wel, Sioe", ant woordt de Rechter. „Drie boeven hebben tenminste ge probeerd om me te vermoorden, een half uur geleden ongeveer. Je zult hun lijken moeten laten weghalen. Ze liggen bij de voorraadschuur van de zijdehandelaar Lang, aan de rand van het bos. Ik heb trouwens ook verse bloedsporen in die schuur gevonden. Wat is die Lang voor een man?" 62. Na de inktvis nam Tekko nog verscheidene op- z namen van andere vreemd uitziende diepzeevissen die s als groteske gedrochten in de lichtbundels van de batis- z caaf terecht kwamen. Van deze vissen waren sommige z soorten alleen maar lichtgevend, andere daarentegen E lichtuitstralend. Deze laatsten vooral waren het, die er E 't meest afschrikwekkend uitzagen. Het lifchaam dat een zacht licht uitstraalde leek wel van plaatijzer en was i getooid met harde scherpe vinnen en knobbels. De ogen E echter die op stokjes een eind van het lichaam afston- E den, straalden als koplampen en maakten het bijzonder s afschrikwekkend. Plotseling kwam met grote snelheid S mimi een school reusachtige vissen recht op de bol afgezwom men en één ervan ging zo dicht langs het kijkglas, dat Tekko verschrikt een eind achteruit spong en zijn film toestel op de grond liet neerkletteren. Van dit soort vis sen had onze vriend, zelfs in een boek, nog nooit iets gehoord of gezien. Geen wonder overigens, want dit wa ren waarschijnlijk de enige nog levende exemplaren van de uitgestorven gewaande prehistorische vishagedis of ichtyosaurus. En op bijna vierduizend meter diepte be gonnen deze dieren nu een aanval op de bol te doen, wat lang niet leuk voor Tekko was. Maas plotseling sloe gen de vishagedissen op de vlucht Gisteravond heeft ook de NCRV-tele- visie haar informatieve steentje bijge dragen aan de actie „Kom over de Brug" voor het werk van de kerken overzee, en wel door een film van Jan van Hillo over de toestand in Indone sië en Viëtnam. Er is in Indonesië een grote toeloop naar de kerken, zodat men vooral veel geld nodig heeft voor theologische scholen, etc. Men zou zich kunnen afvragen, of dergelijke „theolo gische" instituten wel in de eerste plaats gesteund moeten worden, wan neer de bevolking in de praktijk op de rand van de hongersnood leeft. Maar de kerken hebben er gelukkig ook gaar keukens, waarmee zij de mensen een hulp bieden, die, zoals vermeld werd, te groot is om dood te gaan en te klein om te leven. Een dergelijke hulp moet nu eenmaal gerationaliseerd worden, zeker zolang de overheid in Indonesië voor de leniging van genoemde nood op de begroting nog een bedrag uittrekt, dat slechts een honderdste is van wat er aan defensie wordt besteed. In Viët nam kan het geld zelfs uitsluitend nut tig worden besteed doordat men het ter beschikking stelt van mensen, die be reid zijn, zonder zendingsacties, etc. te ondernemen zich van de daar bestaan de nood op de hoogte te stellen en daar iets tegen te doen, zoals de bewonderens waardige Nederlandse arts, die ondanks zijn pioniersmoed de toestand daarginds al hopeloos vindt. Kortom: een imposante documentaire op de inhoud waarvan men, dank zij de actie „Kom over de brug" nu ook eens wat rechtstreekser, concreter en mis schien ook effectiever kan reageren dan met vrijblijvende protestmarsen en teach-ins. Het NCRV-avondje van gisteravond had echter ook zijn vrolijke kanten. Ja renlang is nogal smalend gesproken en geschreven over „typisch NCRV-amuse- ment". Volgens mij heeft de NCRV dit seizoen echter een aantal amusements programma's, die tot het allerbeste be horen dat de Nederlandse televisie in deze sector te bieden heeft. Dwars door allerlei andere pogimgen om weer eens een satirisch program ma, een tweede „Zo is het", op de beeldbuis te krijgen, is „Farce Majeu re" (net als „Hadimassa" van de VARA), intussen toch maar een sati risch programma dat er beslsist wezen mag. Gisteravond namen we met een beetje weemoed tijdelijk afscheid van taxichauffeur Freek Nijdam (Rien van Nunen), die hard aan vakantie toe was, maar die deze vakantie voor mij nog wel een paar maanden had mogen uit stellen, want „Eerste man!" is een voor treffelijke, onderhoudende en echt-men- selijke serie, die in „natuurlijkheid" soms „Maigret" en „Coronatian Street" bijna evenaart. En daarom voor mijn part ook nog wel jarenlang mag door draaien. En Ansje van Brandenberg deed in haar „Winkeltje" weer goed gek, vooral in „Huisorkest". Voordeel: het enthou siasme waarmee zij optreedt komt in de huiskamer goed over. Nadeel: een meer serieus liedje als „Jij laat je gaan" ligt haar minder goed. J. v. d. K. ROTTERDAM De 70-jarige zanger Albert de Booy, vooral bekend in de ja ren dertig en de iarste jaren na de we reldoorlog, is met een beenbreuk in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Al- bert de Booy, die nog af en toe o.m. in TV-programma's optreedt, kwam zon dagavond te vallen in de Rembrandt- straat in Rotterlam. ENKHUIZEN De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zal mor genmiddag om drie uur in Enkhuizen het nieuwe ontvangstgebouw van het Zuiderzeemuseum officieel openen. Zij zal dan tevens de tentoonstelling ope nen van schilderijen en tekeningen van J. H. Mastenbroek, welke expositie de naam „Epos der Zuiderzeewerken" kreeg. HILVERSUM I. 18.20 Uitzending van de CPN. 18.30 Nieuws 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht orkest met solisten. 19.40 Conciliepost bus, lezing. 19.45 Zoekend geloven: Godsdienstige vorming in deze tijd. Bariton en piano: klassieke liederen. 20.30 De scheiding van Figaro, hoor spel. 22.00 Kunst: cultureel program ma. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: muzikale lezing. 23.00 Contekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23 30 Zin: liedjesprogramma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.25 Zing met ons mee: liedjesprogramma. 18.50 Licht pianospel. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 Hersengymnastiek. 20.00 Amus. muz. (gr.). 20.25 Komsi Komsa: cabaretprogr. 20.55 Nordring Galaconcert: Deens Radio Amus. ork. en solisten. 22.0 Stereo: Londonderry Air: muz. klankbeeld. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. NRU: 22.55 Muziek van deze eeuw (opn.). 23.55-24.00 Nieuws. Televisieprogramma NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. VARA: 19.06 Koning Klant: consumentenrubriek. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht met muziek. 21.10 In kleur De Lucy Show. 21.35 Roemenië: Van landbouwstaat tot industriestaat (1), doe. NVSH: 22.20 Sextant. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 De Verrekijker, internationaal jeugdjournaal. 19.15 Van gewest tot ge west. 19.35 In kleur: De 21e eeuw: Nucleaire Geneeskunde. (CBS-prod.). 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 In kleur: Dubbelspion: De vrij ersvoeten van James Winthrop, TV- NEW YORK De Amerikaanse schrijver Samuel R. Delaney heeft twee „lucite" onderscheidingen van de Amerikaanse Science-fictionschrijvers gekregen voor zijn roman „The Ein stein intersection" en het verhaal „Aye, and Gomorrah..." De Engelsman Michael Moorcock, hoofdredacteur van het S.F.-tijdschrift „New Worlds" kreeg de „Lucite" on derscheiding voor zijn novelle „Be hold the man", de Amerikaan Fritz Leiber voor de novelle „Gonna roll the bones". Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Heinenoord: J. G. Barn- horn, kand. te Sassenheim; te Monster (vac. D. van der Ent Braat); G. van Es trik te Genemuiden. Aangenomen: naar Woerden (4e pred. pl. (toez.); J. Bogaard te Ernst. Bedankt: voor Westerhaar-Vriezen- veenschewijk: J. H. de Vree te Sleeu- wijk; voor Hallum c.a. (vac. L. A. Eij- genraam) (toez. A. Sturm te Pesse. Geref. Kerken: Beroepen: te Rotterdam-Hillegers- berg (vac. J. van Reeven): J. C. de Moor te Saskatoon (Canada), die dit be roep heeft aangenomen. Geref. Kerken (Vrygem.): Beroepen: te 's-Gravenhage-Oost: A. Kooij te Emmen-West. feuilleton. 21.10 Denk-Beeld: gesprek met prof. dr. F. Grewel, hoogleraar in de orthopedagogiek. 21.50 De Mam moetwet: 1. Het geraamte van de Mammoetwet, gesprekken. 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: KI. kamermuz. (gr). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: klass .dansen (gr). 8.00 Nws. TROS: 8.11 Lichte gr. muz. 9.10 Muz. uit Boli via. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Mod. muz. (gr.). 10.30 Voor de vr. 11.00 Nws. 11.02 Piek uur: gev. progr. 11.50 Act. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (plm. 12.22 Wij van 't land, 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Act. plm. 13.05 Hoofd prijzen SUS 15; 13.15 Ondernemend). NCRV: 14.00 Stereo: KI. gr. muz. 15.00 In 't zilver: pr. voor oudere luisteraars. 16.0 ONws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Nederlandse liederen en liedjes. 17.15 Recht op en neer: cabaretprogr. 17.30 Stereo: Lichte gr. muz. 17.50 Overheidsvoorl.: Hoe gaan we? Een pr. over verkeer, vervoer en vooruitzien. Presentatie: Rob Maas. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr. muz. (7.30-7.35 Van de voorp.pers- overz.). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8.20 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de huisvr.). 9.00 Stereo: Klass. gr. muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 gr. muz. 10.50 Voor de kl. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Kl. en semi-kl. gr. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.29 Stereo: Walsork. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Licht orgelsp 13.45 Gespr. por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Ste reo: Radiokamerork.: kl. muz. 15.25 Sopraan, fluit en piano: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Sociëteit: Zestig mi nuten voor boven de zestig. 17 02 Oude liedjes. 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV: Nws. 9.02 Lichte vocale mu ziekjes. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeelpl. 10.30 Ramblers Ra dio Reprises. NRU: 11.00 Nws. 11.03 Operetteklanken. 11.30 Grenzenloos: muz. uit alle windstr. (12.00 Nws) 12.30 Fragmenten uit de musical The Boys from Syracute. AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.06 Vrolijk platenpr. 14.00 Nws. 14.03 Muziek-Boetiek. 15.00 Nws. 15 03 ATbeidsvit. 16.00 Nws. 16.03 Verzoekpl. pr. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Gev. platenpr. voor autom. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal. (Herha ling van gisteravond). 10.20 Amuse- mentsprogr. 11.00 TV-film. 11.40 Liede- renprogramma. 12.00-13.30 Actualitei tenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Voor de kinderen. 17.30 Voor de kinderen. 18.00-18.05 Journaal (Regionaal pro gramma. NDB: t 18.05 Actualiteiten 18.19 Journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: TV-serie 18.30 Journaal. 10.10 Muzikaal progr. overzicht. WDR: TV-serie. 18.10 TV-se rie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journaal. 19.10 Muzikaal programma. 19.40 Sati risch programma). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Quiz. 21.00 TV-spel. Bel Ami. 22.55 Journaal, commentaar en weerbericht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Act. en muz. 18.15 Zimmer 13, TV-se rie. 18.50 (K) Bezaubernde Jeannie, TV-serie. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Docu mentaire. Aansl.: Nws. 21.15 Solo für ONCLE TV-serie. (niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.05 Informaties en meningen uit het culturele leven 22.35 Nieuws, weerbericht en act. Fonds Vorige 1ste Itoers not. Nederland 1966-1 7 Nederland 1966 64 Nederland 1968 64 Nederland 1967 64 Nederland 1967 6 Nederland 1965-1 53 Nederland 1964-1 51 Nederland 1964 5 Nederland 1958 44 Nederland 1964 44 Nederland 1959 4i Nederland 1963-1 41 Nederland 1961 4 Nederland 1953 33 Ned staf fell 1947 31 Nederland 1951 3i Nederland 1953 1-2 3* Nederland 1950 1-2 31 Nederland 1954 1-2 31 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. doUarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 ld. 30-jar 1958/'59 41 H.V.A.-mijen ver. a A.K.U. a Delimij f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a Philips gem bezit. v. a Unilever c.v.a 102A 99 97 A 97% 94 A 93 89% 88% 87% 9511 86% 82% 83% 80 71% 90 83% 73 A 74% 82% 83 96% 85% 117% 72.5 85 123.8 126.7 115 Kon Zout-Organon 161.5 Dordtsche Petr. a 764 Kon Pe r f. a 154.7 H.A.L. a 76'/» Java-China o n.r.c.v.a K.L.M a Rotterd Lloyd a Scheepvaartunie a. Bk v. Ned Gem 1967-1-2 63 Bk" v. Ned. Gem '67-1-2-3 64 Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v Ned Gem '58-1-2-3 43 Nat bk v. mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr -Grori Hyp.b dw 6 Alb Heyn wdlobl '55 4 British Petrol 1966 71 Bijenkorf 6 Co-op Ned rspaarbr Ned Gasunie 1966 61 Ned Gasunie 53 Philips dlr 250-100 '51 4 PegeiT 1-2 1957 6 Pgem 1957 6 Rott Rijn Pijpl.mij. 51 K.L.M 15-jarig 5 171 180.5 152% 131 100 98+8 94 86% 101 92 94 92% 132 102% 97% 146 97% 78 96 96V. 94% 94% 102Vi 99 A 97% 97 +8 94% 93% 90 88 A 88 A 95% 86'/« 82% 84 A 80% 71% 90 84 73% 75 83 84 96% 85'/« 119% 72.8 82 123.8 127.7 115.9 162.5 773 157.2 76 173 155 131 100'/« 98% 94% 87 lOO'/t 93% 94 92% 102% 146'/« 97% 78 96 95% 94% 94Vt (Slotkoersen van gisteren) Ned. Spoorw 57 1-2 41 89% 89% Berghuizer Pap.fabr. 44 94% Gelder Zonen v. 43 87% 87 Grasso's Kon. Mach.f. 53 90% 903/ Meteoor beton 53 8585 Stokvis en Zonen 43 87% 8, Thomassen/Dr.-Verbl. 44 108 107 Alg. Bank Ned. a. 239 239 Amrobank f20,— a. 47.7 48 Nationale Ned. cert 649% 646 Ned. Credietb. aand-. b 171% 170% Ned. Middenstandsbank a 91 86.7 Slavenburg's Bank a. 172% 172% Albert Heyn a 1370 137u Amstel Br. n.r.c.v.a 408 405% Bergh en Jurg. f 250-1000 a 208 208 Blijdenst.-Will f 1000 nreva 66 65% Lucas Bols a 184.5 184 Bredero vast goed a. 138 137 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a 386 387% Buhrmann-Tetterode a 457 453 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 645. 644 Calvé n.r. c.v.a. 780 7°" Calvé com.pref.wd.nr. eert 139% 139 Drentsch-overijs. houth. a 117 118 D.R.U. a 330 338 Edy emaille a. 69 69% Elsevier uitgeversmij. a. 334 340 Erdal mij. voor wasverw. a. 535 Excelsior metaalbuizen a. 60 61 Fokker a. 416 Gazelle rijwielfabriek a. 167 163 Gelder (van) papier a. 113% 113% Gist-Brocades a. 730 714 Grasso's kon. mach. fabr a 137% 138 Heineken's Bierbr aand 630 629 Holec aand 149% 150 Inter'atio aand 303 298 Kon Ned Papierfabr a 152 152% Kon Ned Textielunie eert 50 50% Krasnapolsky La. 590 590 K V T (kon ver tap.) aand 226 228 Leidsche Wolspinnerij a 255 253 Lips en Gispen eert 122% 120% Meteuor Beton a. 109 110% Misset Uitgeversmij. a 241 241 Naarden Chem fabr a 518 528 Naeff gebr a. 170 Nedap ned app.fabr aand 144 145 Ned Kabelfabrieken aand 284 290 Nel Ie. wed J van aand 370 369% Nvma n.r.c.v.a 24 25 Niiverdal-ten Cate a 84 83 Overz Gas. nat. bez v.a f 93.3 93.5 Pakhoed a 95.5 Pal the a. 59% 59% Pont Houthanoel a. 174 173 Reesink en Co. a. 161% 162Vï Scheveningen Expl.mijJ. a. 24.9 25 Schokbeton aand. b. 180 179% Schol ten Carton en Pap. a. 220 225 Schuppen Sajetfabriek a. 76 76 Simon de Wit aand. b. 440% 441 Technische Unie a. 248 249 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 104.5 103.8 Twentsche Kabelfabriek a 345 345 Ubbink-Davo a. 33 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver Machinefabrieken a. 156Vi 155 Ver. Ned. Uitg. bedr. 144 144 Ver Touwfabrieken c.v.a. 142 Vredestein Rubb.br c.v.a. 164 Vulcaansoort a. 61 32'/i 108 180 Wessanen's kon. fabr. Wilton-Fyeno. Bronsw. Billiton le rubriek a. 89 a. 164 a. 820 59 740 637 624 184 140 165 61 162 Geldersche Tramw.mij a. H.B.B bel depot 1-2 pb f Interbonds 1 pb t Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f 50 a. 228 Rolinco f. 183.5 Unitas f 50 a 422 Ver Bezit v. 1894 f50 a r01.3 Canadian Pac. Railw eert 49Vü Int. Nickel Cy Can cert II8V2 Shell Can (10 a.) cert 27 A.T.T l5-IOa33-l/3d cert 51 Anaconda cert 45 Bethlehem Steel cert 29 Chesapeake and Ohio cert 61% Cities Serv 10 a 10 dlr cert 45% Douglas Aircraft cert 86 Duponl d.n 10 a 5 dlr cert 153 General Electric cert 89 General Motors cert 73'/ï KennecoP Copper cert 41 Phillips Petroleum cert 52Vt RCA cert 46% Republic Steel cert 39% Shell Oil cert 58 Standard Brands 10 cert 36'/i U.S Steel (10) cert 38% Wool worth cert 22% 738 637 618 183.5 229 185 422 101.5 50 119% 27% 52% 45'/t 29% 64 46% 86% 155 89V« 74% 43 46% 40Vt 59% 37% 38% 22% VOOKBElRSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 156.00; Unilever 115.80; Philips 126.40; AKU 72.30; Hoogovens 123.50. AMSTERDAM, 18 maart Beurs plein 5 heeft maandag de nieuwe beurs- week ingezet met een vriendelijke tot vaste stemming bij de opening voor de internationale waarden. Kon. Olie was twee gulden hoger op 157.20 vergeleken met de gemiddelde slotprijs van de laatste tape op vrijdag. Philips ging omhoog tot 127.80. Voor deze beide fondsen hadden Londen en Zwitserland belangstelling, terwijl ook van lokale zijde deze stukken uit de markt wer den genomen. Unilever was goed prijshoudend op 116.30. AKU ging 60 cent omhoog tot 73.30. Hoogovens werd twee dubbeltjes hoger geadviseerd op 124. De Staats- fondsenmarkt gaf na een lange tijd van koersafbrokkelingen een koersherstel te zien. De handel in de internationale waarden verliep kalm. De markt werd gesteund doordat Wall Street vrijdag vast sloot en voor de Nederlandse fond sen hoger was. De hele financiële wereld heeft dit weekeinde in zeer grote spanning ge leefd, door de op zeer korte termijn bij een geroepen samenkomst van de leden- landen van de goudpool, in verband met de chaos op de goudmarkt. De presidenten van de centrale ban ken hebben thans een tweeledig goud stelsel ingesteld, namelijk de goudmarkt tegen de officiële prijs van 35 dollar cent per ounce en een vrije markt. Mocht een van de ledenlanden overgaan tot verkoop van goud op de vrije markt dan kan dit land het verkochte goud niet van de goudpool terugkopen. Het zou dus neerkomen op het feit, dat dit land de eigen gouddekking verkocht had De goudprijs is, vergeleken met vrij dag, belangrijk gedaald. Ook de goud aandelen zijn belangrijk lager. De goud markt in Londen, de grootste ter we reld, blijft tot 1 april gesloten. Ter on dersteuning van het pond sterling zijn de kredieten aan Engeland verhpogd tot 4 miljard dollar. Dit is inclusief het stand-by krediet van het Internat. Mo netaire Fonds. Door de genomen maat regelen is ook voor de valutamarkt rust gekomen. De aandelenmarkt in Londen en Duits land was maandag goed gedisponeerd behalve dan, zoals gemeld, voor de goudaandelen. De scheepvaartsector was goed ge disponeerd met weinig zaken. De cultu res waren licht verdeeld, met HVA aan de vaste kant. Gedurende de verdere beursduur had den voor de internationale waarden wat lokale winstnemingen plaats in een zeer kalme markt. AKU sloot op 72.90, Phi lips op 127.30, Unilever kwam op 115.60 en Kon. Olie op 156.50. AMSTERDAM De voorstellen van Ubbink-Davo NV betreffende de aflos sing van en de rentebetaling op de 5 pet. converteerbare lening 1962, pro resto groot f 42.000 en de 5% pet. le ning 1964, groot f 1,5 min. konden op de vergadering van obligatiehouders, die was uitgescherven door de trustee de „Nederlandsche Middenstands Trust Maatschappij NV" niet in stemming worden gebracht, omdat het daarvoor vereiste quorum ontbrak. De trust maatschappij heeft daarom een tweede vergadering uitgeschreven op 29 maart. Overigens verliep de vergadering let terlijk geruisloos, omdat de obligatie- houders met de aanvankelijk niet ver wachte regeling bijzonder tevreden ble ken. De regeling houdt in dat de houders van obligaties 1962 geheel worden vol daan. terwijl de houders van obliga ties 1964 a) de achterstallige rente ontvangen b) 50 pet. op de hoofdsom krijgen terugbetaald en c) rentever goeding krijgen over de restant-hoofd som, terwijl over de aflossing van dit restant uiterlijk maart 1972 door debi- trice nadere voorstellen zullen worden gedaan. Voor de verdere afwikkeling van de schuld zal Ubbink-Davo hoofdzakelijk afhankelijk zijn van haar 100 pet. deelneming Ubbink Plastics, die in 1967 een goed resultaat heeft geboekt en waarvan een verdere groei wordt verwacht. AMSTERDAM. Het balanstotaal van de Algemene Bank Nederland is in 1967 gestegen van f 7.605 tot f 8.701 mil joen. Dit blijkt uit het prospectus dat de uitgifte van converteerbare obliga ties begeleidt. Hierop staat op 28 maart de inschrijving open. De lening is f 43,5 miljoen groot; de rente bedraagt 6Vt procent en de koers van uitgifte is 100 procent. De stortingsdatum is 18 april. Beursnotering zal worden aangevraagd. De aan de bank toevertrouwde mid delen zijn toegenomen van f 887 tot f 1.145 miljoen. De baten stegen met bijna f 40 miljoen tot f 284 miljoen; de onkosten namen toe van f 156,4 tot f 188,3 miljoen. De winst voor reserve ringen steeg van f 47,4 tot f 50,3 miljoen. Hieruit wordt een dividend van 15 (v. j. 14) procent voorgesteld. De gecombi neerde .belans van de A.B.N. en de H.B.U. over 1967 toont een totaal van ruim tien miljard, GERO. Aan de jaarvergadering op 3 mei van de Gerofabriek wordt voorgesteld het dividend te verlagen van 14 tot 10 pet over 1967. INDUSTRIEËLE MIJ. Onveranderd 10 procent, waarvan naar keuze 5 procent in aandelen of contanten. AMSTERDAM, 18 maart Londen 8.644—8.641; New York 3.59H—3.60A Montreal 3.31A—3.31H, Parijs 73.38— 73.43; Brussel 7.254—7.26; Frankfort 90.28—90.33; Stockholm 69.65—69.70; Zü- rich 83.274—83.324; Milaan 57.714— 57.764; Kopenhagen 48.324—48.374; Oslo 50.414—50.464; Wenen 13.914—13.92%; Lissabon 12.694—12.70!.

De Vallei | 1968 | | pagina 2