Brandt wil erkenning Oder-Neisse lijn Johnson wil versobering HI-FI SET Kennedy beschuldigde president Johnson zonneschermen BARA-LON Rumoerige dag Djakarta Over de Symptoom Praag remt vernieuwing af; Warschau zegt niets Aanval Brown op Wilson Israëlisch generaal pleit voor Bezwaren Oostduitse kerken tegen grondwet in Staat van beleg Guatemala Omgekomen in woestijn Egypt Protestmars tegen fabriekssluiting Vriend Constantijn naar Athene SNEL RECHT IN LONDEN Weer gekaapt toestel naar Cuba Sardijns offensief tegen grondwet enaar Gas, licht en post in Engeland duurder Mond- en klauwzeer in Engeland terug Rekening oorlog nog niet gepresenteerd Zeker zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Polen ADVERTENTIE uw markiezenmaker adviseert u DINSDAG 19 MAART 1968 WILLY BRANDT geen links of rechts NEURENBERG In deze vroegere naziburcht heeft de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt verklaard, dat het tijd wordt dat de Duitsers de werkelijkheid van de door Hitier verloren oorlog onder ogen zien en hun territoriale aanspraken op Polen opgeven. Brandt vroeg ook begrip voor de moeilijke positie van Amerika in Vietnam en sprak zich uit tegen de terreur en onverdraagzaamheid van uiterst links en uiterst rechts. Onder gejuich van het congres van zijn socialistische partij (SPD) verklaarde hij, dat West-Duitsland in zijn eigen belang het streven moet steunen om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Hij beweerde dat zijn ambtge noot van Financiën, Franz-Josef Strauss, niet namens West-Duitsland spreekt wanneer hij zich keert tegen het voorgestelde verdrag van Genève. De kritiek op Strauss, de voorzitter van de C.S.U., de Beierse vleugel van de C.D.U., zou tot een crisis in de regeringscoalitie kunnen leiden. Ditzelfde geldt voor zijn dramatische voorstel de Oder-Neisse grens met Polen te erkennen. „De meesten hebben vergeten dat de rekening voor de verloren oorlog nog steeds niet vereffend is wij hebben haar nog niet ontvangen", zo zei Brandt. Hij betoogde dat het zelfbe schikkingsrecht van Duitsers die ver dreven werden uit gebieden die nu on der Pools bestuur staan „geen aanspra ken rechtvaardigen, welke niet verwe zenlijkt kunnen worden. De werkelijk heid is dat 40 pet. van de mensen die nu in die gebieden leeft daar werd ge boren en een nieuwe uitdrijving is on denkbaar. „Een grotere werkelijkheid is dat het Duitse volk verzoening, speciaal met Polen verlangt en nodig heeft. Wij ver langen het en hebben het nodig, zonder te weten wanneer hun eigen politieke eenheid in een vredesverdrag zal wor den vastgelegd. Dit betekent erkenning of eerbiediging van de Ode-Neisse lijn, voordat dit bij vredesverdrag wordt geregeld. Dit betekent dat de bestaan de grenzen in Europa niet door geweld gewijzigd mogen worden en dat West- Duitsland bereid is zich hiertoe te ver plichten". Er is nog geen officieel commentaar van de regering op de rede gekomen. Het applaus dat Brandt kreeg wijst er echter op, dat een aanzienlijk deel van de SPD voor erkenning van de Oder- Neisse lijn is. Brandt sprak zijn rede van twee uur met zelfverzekerdheid uit. Brandt veroordeelde als schandalig het optreden van jongelui tegen hem en vici-voorzitter Herbert Wehner toen zij zondag naar het partijcongres gingen. „Een menigte blijft een menigte, zelfs als er jonge gezichten in zijn.... Onver draagzaamheid en terreur, of dit nu van links of rechts komt, moeten de vrij heid geen geweld aandoen, zodat deze teniet gaat. De plaatselijke overheid heeft mee gedeeld, dat tegen zes van de 200 beto gers een vervolging zal worden inge steld wegens mishandeling van de SPD- leiders en het verbranden van partij- vlaggen. Brandt meende dat de regering een proefproces moet aanhangig maken of groepen als de neo-nazistische NPD, waarvan hij zei dat deze de vrije de mocratische orde bedreigt, verboden kunnen worden. Ex-nazi's, opgewarmde nazi's en neo nazi's zijn allemaal verraders van ons land en volk", zo besloot hij onder don derend applaus. LONDEN Wanneer men het gezag van deze regering wil herstellen, moe ten de gronden waarop zij haar beslui ten neemt anders worden en dienen de contacten tussen de ministers funda menteel te worden verbeterd. Dit heeft de afgetreden Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Brown, maandag in het Lagerhuis gezegd, waar hij een verklaring gaf van zijn besluit, de por tefeuille vah Buitenlandse Zakeiw in te leveren. De ex-minister meende, dat de wijze waarop in het kabinet beslui ten genomen worden, de democratie in gevaar kan brengen. Ik ben niet afgetreden ondanks de ernst van de toestand, maar juist om dat de toestand ernstig is, zei hij. Het aftreden van Brown kwam vori ge week op het hoogtepunt van de goudcrisis. Brown rechtvaardigde in het Lagerhuis zijn heengaan met de verklaring, dat zijn protesten tegen de noodmaatregelen van de regering wa ren genegeerd. Hij zei voorts, dat het niet zijn bedoeling is premier Wilson uit te dagen of een partij-revolutie te veroorzaken. Als parlementslid zou hij alles doen om deze regering ster ker, doeltreffender en vertrouwens- waardiger te maken. MINNEAPOLIS President Johnson wenst met grote spoed een program ma van nationale versobering om de economische toestand in de Verenig de Staten te verbeteren en de oorlog in Viëtnam te helpen winnen. De president bracht een niet-aange- kondigd bezoek aan een jaarvergadê- ring van de nationale boerenbond in Minneapolis, in de staat Minnesota de staat van senator McCarthy, „De tijd is gekomen", zei hij, „dat uw president u moet vragen deel te ne men aan een totale nationale inspan ning om de oorlog te winnen, de vre de te winnen en het werk in het eigen land af te maken". Johnson probeert met behulp van het Congres de overheidsuitgaven dras tisch te besnoeien om het wetsont werp tot verhoging van de inkom stenbelasting een kans op aanvaar ding te geven. Hij zei dat hij zou pro beren de overheidsuitgaven te ver minderen met drie tot vier miljard dollar. Het sprak vanzelf dat als gevolg daar van vele dringende zaken op uitvoe ring zouden moeten blijven wachten. De president deed daarmee zijn tot nu toe dringendste beroep op het Ameri kaanse volk, om ter wille van de goe de zaak. genoegen te nemen met een geringe belastingverhoging in ruil voor zeer aanzienlijke beperking van de uitgaven van de overheid. Hij her haalde dat Amerika de strijd in Viët nam tot de overwinning zal voortzet ten, onverschillig of die overwinning valt op.het slagveld of aan de confe rentietafel. ADVERTENTIE Voor stereo op z'n best. D.w.z. radioprogramma's en grammofoonplaten op ware studio-kivaliteit. 5 golfbereiken. Ingebouwde voorversterker. Fysiologische volumeregeling. Frequentiebereik 40-20.000 tiz. Minder dan l°l0 vervorming bij 2x12 Watt sinusvermogen. In stijlvolle en palissander uitvoering. Prijst 1148.- kleine box f 92.- grote box f 249. BERLIJN De katholieke bisschop pen van Oost-Duitsland hebben in een herderlijk schrijven bezwaar aangete kend tegeh de nieuwe „socialistische grondwet". Volgens de bisschoppen, worden in de nieuwe grondwet de rechten der ker ken niet meer gegarandeerd en bestaat behoefte aan een duidelijke garantie van gewetens- en geloofsvrijheid, onge stoorde godsdienstuitoefening, erken ning van de rechtsstaat der kerken en het eigendomsrecht. De gewetensvrijheid is volgens de bisschoppen een „fundamenteel men senrecht". De Evangelische bisschoppen hebben op 15 februari in een brief aan het staatshoofd en partijleider Walter Ul- bricht uiting gegeven, aan hun bezorgd heid over het ontbreken van artikelen over godsdienstvrijheid in de grond wet. GUATEMALA De regering van Guatemala heeft maandagavond voor het gehele land de staat van beleg af gekondigd, nadat zaterdag aartsbisschop Casariego werd ontvoerd. De staat van beleg is voor 30 dagen afgekon digd en in die tijd zal uitsluitend het leger voor de handhaving van de orde zorgen. Sedert 16 januari gold de noodtoe stand waarbij de ordebewaring in han den van de burgerlijke autoriteiten (het ministerie van Binnenlandse Zaken was gebleven. Alle bladen in Guatemala hebben een verklaring van de „strijdkrachten van de rebellen" afgedrukt, waarin staat dat deze niets te maken hebben met de ontvoering van de aartsbisschop. NIAMEY (Niger) Van een gezel schap van 20 personen, dat eerder de ze maand van de oase Agades in de Sahara per vrachtauto naar Liberië vertrok, zijn zeker acht mensen van dorst gestorven. Militairen van Niger hebben hun lijken gevonden. In de buurt bevonden zich de kadavers van 72 schapen, die men de keel had door gesneden, kennelijk om het bloed te drinken. Negen leden van het gezelschap wor den nog vermist. Drie zijn erin ge slaagd het dorp Dirkou te bereiken, na een voettocht van twee dagen. De auto was defect geraakt. WINSCHOTEN „Ontwikkelings hulp? Ja, bij ons", zo luidde het op schrift van een der spandoeken, die za terdagmiddag in Winschoten werden monstranten hielden daar een protest- nmonstrante hielden daar een protest mars tegen de voorgenomen sluiting van enkele strokartonfabrieken: Rei- derland in Winschoten en De Toekomst in Scheemda. Aan de mars werd deelgenomen door met werkloosheid bedreigde arbeiders en hun gezinnen. communistische raadsleden uit Oost-Groningen, een groep Groningse studenten en kunste naars en een drumband uit Amster dam. In een resolutie werden van regering en Staten Generaal maatregelen ge- eist tegen bedrijfssluitingen en voor het tot stand komen van meer werk gelegenheid in -de streek. vileda ADVERTENTIE PRAAG (Reuter) De vernieuwingen in Tsjechoslowakye voltrekken zich naar de mening van de partijleiding wat al te snel. Er zyn tekenen die erop wijzen dat Alexander Dubcek, die in januari president Novotny als secretaris (leider) van de communistische partij opvolgde, bezig ls de vernieuwingsdrang wat in te tomen. Het lagere partij kader en het volk Hét lagere partijkader en het volks weten niet goed raad met de nieuwe toestand en de grotere vrijheid. Door nog verder gaande liberalisering van het bewind zou daarom gemakkelijk anarchie kunnen ontstaan. De andere landen van het commu nistische blok slaan de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije argwanend gade, hoewel er tot nu toe geen kritiek is ge uit. Een te snelle ontwikkeling zou tot gevolg kunnen hebben dat bijvoorbeeld ATHENE Het hoofd van het mili taire huis van koning Constantijn lui tenant-generaal Dovas, is van Rome uit teruggekeerd in Athene. Naar verluidt zal hij in de Griekse hoofdstad blijven. Dovas volgde koning Constantijn ii\ december vorig jaar naar Rome na de mislukte staatsgreep van Constantijn. Eind januari werd hij door het nieu we bewind in Griekenland ontslagen Inmiddels oefende de Griekse oud-pre mier Kanellopoelos, de leider van de rechtse radicale nationale unie. gisteren kritiek op de Griekse kranten. Deze hadden, naar hij zei, niet de kern weer gegeven van de kritiek, die hij had ge uit op de nieuwe grondwet. Met name was volgens Kanellopoe los niet vermeld dat zijns inziens een nieuwe grondwet alleen tot stand kan komen wanneer er een regering is, die de meerderheid van de kiezers vertegen woordigt en men vrij kan discussiëren over de tekst. LONDEN Enkelen van de 220 de monstranten die zondag tijdens relle tjes in Londen werd gearresteerd, zijn gisteren al tot gevangenisstraf veroor deeld. Zij behoorden tot de circa tien duizend mensen uit verscheidene lan den die zondag voor de Amerikaanse ambassade te Londen demonstreerden tegen de oorlog in Viëtnam en die daar bij slaags raakten met duizend man politie. Aan beide zijden vielen gewon den. De eerste arrestant die gisteren voor de rechter verscheen was een 21-jarige werkloze die toegaf dat hij een agent in het gezicht had geslagen. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf. Ruim tien andere demon stranten, onder wie verscheidene meis jes, kregen voor soortgelijke overtre dingen boetes tussen de vijftig en ze ventig gulden. De komende dagen zul len nog talrijke arrestanten voor de rechter moeten verschijnen. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan, verklaarde gisteren in het Huis ,van Afgevaardig den dat het zeer „verontrustend" was dat veel demonstranten aan de beto ging hadden deelgenomen om relletjes uit te lokken. Hij ontkende dat de charge die de bereden politie had uitgevoerd een pro vocatie was. De maatregel was vol gens hem nodig om verdere vernie lingen te voorkomen. Callaghan ontweek een vraag of de communistische partij een aandeel had gehad in de onlusten. Wel zei hij: „Het lijdt geen twijfel dat er een aan zienlijke internationale voorbereiding nodig was voor zo'n demonstratie. de Russen zich met de toestand zou den gaan bemoeien. De Tsjechoslowaakse vice-premier Simoenek heeft maandagavond in een radio-uitzending verklaard, dat presi dent Novotny zal aftreden „en daar door in de huidige situatie aan de re publiek op de beste manier een goede dienst zal bewijzen". Ook premier Jozef Lenart verscheen maandagavond voor radio en televisie. Hij verklaarde de huidige beleidslijn volledig te steunen. Hij had tot dusver als partijlid zijn plicht betracht, door alleen in de partij zijn mening te uiten. Lenart zei niet politiek, maar echt ziek te zijn, hij had griep, dit demon strerend door herhaaldelijk gebruik van zijn zakdoek. De Tsjechoslowaakse jeugdbond eis te maandagavond in een verklaring eveneens het aftreden van Novotny. In Polen heeft de regering er tot nu toe geen blijk van gegeven dat zij het voorbeeld van de Tsjechische regering zal volgen en een liberale kogrs zal ih- slaan. Integendeel: de studentenbetogingen in de grote steden hebben geleid tot een diepgaande zuivering van de par tij. Vooral joodse partijleden schijnen het te moeten ontgelden. Er is in de kranten voortdurend sprake van „zio nistische elementen" die uit regering en partij moeten verdwijnen. Drieduizend studenten zijn gisteren in Warschau bijeengekomen aan het einde van de eerste dag van hun sta king. Zij verwachtten dat functionaris sen van de partij in hun vergadering zouden verschijnen om de studenten- eisen te bespreken: vrijlating van de tij dens de ongeregeldheden gearresteer den, opheffing van de censuur enz. Maar er verscheen niemand. Partij noch regering wenst met de studenten te onderhandelen. Het is niet uitgesloten, dat twintig jaar geleden door het stalinistische re gime gesloten r.k. kloosters zullen worden heropend, als de nieuwe Tsjechoslowaakse regering, waarin re formisten overheersen, een voorstel aanneemt, dat door een lid van het ka binet in een exclusief persgesprek be kend is gemaakt. De minister voor de Volksgezond heid en voorzitter van de met de com munisten verbonden volkspartij, dr. Josef Plojhar die zelf tot de katholieke geestelijkheid heeft behoord zei, dat zijn partij ook hoopt, dat onder de nieuwe communistische leiding alle voormalige monniken, die het herder lijk ambt niet meer mochten uitoefe nen, de vrijheid zullen krijgen, dit op nieuw te doen. HAVANA Drie Amerikaanse ne gers hebben zaterdag de piloot van een Mexicaans vliegtuig gedwongen koers te zetten naar Cuba, waar het op het vliegveld San Julian, aan de grond werd gezet. De Cubaanse autoriteiten maakten maandag bekend, dat de drie mannen politiek asiel hebben gevraagd. Het vliegtuig, dat twee vliegers en een echt paar met twee kinderen aan boord had. zal kunnen vertrekken zodra de vereis te papieren in orde zijn. Het was de derde maal deze maand dat een vlieg tuig door passagiers gedwongen werd naar Cuba te vliegen. WASHINGTON Robert Kennedy, de kersverse gegadigde voor de demo cratische kandidatuur voor het presi dentschap, is gisteren zyn verkiezings campagne begonnen met een felle aan val op het Witte Huis. Hy beschuldig de president Johnson en zijn medewer kers van misbruik van vertrouwen en van verdraaiing van feiten. Kennedy doelde op de besprekingen die hij vorige week heeft gevoerd met Clark Clifford, de nieuwe Amerikaan se minister van Defensie. Volgens Ken nedy heeft het Witte Huis dit overleg, dat handelde over de kwestie-Viëtnam laten uitlekken en de inhoud verdraaid weergegeven. Volgens Kennedy heeft hij zich bij die gelegenheid bereid ver klaard zich buiten de strijd om het pre sidentschap te houden, als president Johnson blijk zou geven van een dui delijke bereidheid om een „bredere weg naar Viëtnam te zoeken". Volgens berichten in diverse Ameri kaanse bladen zou senator Kennedy aan Johnson een soort ultimatum heb ben gesteld. Hij zou afzien van deelne ming aan de strijd om de democrati sche kandidatuur als Johnson zou in stemmen met de instelling van een commissie voor een herziening van het beleid in Viëtnam. President Johnson wees dit af. Robert Kennedy beschuldigde giste ren het Witte Huis van schending van het vertrouwen door het gesprek we reldkundig te maken. In de New York Times verscheen gisteren een advertentie van een hele pagina, geplaatst door „voorstanders van herbenoeming van president John son". In deze advertentie werd Robert Kennedy een „verliezer, een spelbre ker en een scheurmaker" genoemd. Hij werd voorts gekarakteriseerd als „een man met een groot gebrek aan geloofwaardigheid". Schreeuwende studenten hebben se nator Robert F. Kennedy luid toege juicht en in hun enthousiasme bijna vermorzeld, toen hij maandag zijn ver kiezingscampagne lanceerde voor het presidentschap en het Viëtnambeleid van president Johnson op onomwonden manier van de hand wees. De studenten van de Kansas univer siteit stonden van hun zitplaatsen in de enorme aula op en bestormden de New Yorkse democraat, die zojuist zijn eerste campagnetoespraak had beëin digd door te schreeuwen: „Als jullie mij de hand reikt zal ik voor jullie werken en zullen wij een nieuw Ameri ka krijgen". Zij rukten aan zijn mouwen, woelden CAGLIARI (SARDINIë) Boeren hebben zich maandag aan de zijde der politie geschaard nadat de politieke leider van Sardinië de bevolking van het eiland opriep gezamenlijk de strijd aan te binden tegen de misdaad. Vijfhonderd vrijwilligers hebben zich aangesloten bij de uit 600 man bestaan de politiemacht die in het heuvelland jacht maakt op ontvoerders. Bij het speurwerk wordt gebruik gemaakt van bloedhonden en helikopters. Drie bewoners van Sardinië die deze maand werden ontvoerd worden nog vastgehouden door hun kidnappers. In totaal zijn er sinds het begin van dit jaar vijf personen ontvoerd, de helft van het totaalaantal van 1967. Autoriteiten deelden mee, dat het nooit eerder was voorgekomen dat in het begin van het jaar al zoveel men sen werden ontvoerd. In een uitvoerige boodschap aan het volk heeft de districtpresident van Sar dinië, Giovanni Del Rio, alle Sardiniërs opgeroepen te helpen de bandieten on schadelijk te maken. ADVERTENTIE PARIJS De chef van de Israëli sche luchtmachtstaf, generaal Morde- chai Hod, meent dat hij zijn belang rijkste tegenstander uit de juni-oorlog, de Egyptische generaal Mahmoed Sid- ki, zou kunnen vrijpleiten, als hij (Hid) in Cairo zou mogen getuigen. In een vraaggesprek met „Paris Match" zegt Hod: „Ik hen er zeker van Sidki te kunnen redden, als ik hem zou mogen verdedigen. Ik heb be wijzen en documenten. Ik ben bereid naar Cairo te gaan". Hod noemt tw.ee redenen waarom Sidki, volgens hem, ten onrechte tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, wegens de nederlaag van de Egypti sche luchtmacht. „In de eerste plaats kon Sidki dag en tijd van de Israëli sche aanval niet voorspellen en in de tweede plaats had de Russische gene raal die ten nauwste met hem samen werkte. dat ook niet kunnen doen en was deze derhalve theoretisch even ver antwoordelijk als Sidki". Zoals gemeld, besloten de Egypti sche autoriteiten tot een nieuw proces I A Gewapende Indcnesische militairen be tegen Sidki, nadat bij felle demonstra- letten studenten de doortocht in Dja- ties zwaardere straf was geëist karta tijdens een grote demonstratie. waarbij om vervroegde verkiezingen werd gevraagd. Twee studenten wer den gewond en acht gearresteerd tijdens de rumoerige betoging op de boulevard, welke naar het gebouw van het Volkscongres leidt. LONDEN De Britse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een reeks verhogingen van de tarieven van gas en elektriciteit en van de di verse diensten der Britse posterijen. Verwacht wordt dat deze verhogingen zullen leiden tot een belangrijke stij ging van de produktiekosten der Brit se industrie en van de kosten van het levensonderhoud in Engeland. De gas- tarieven zullen met ongeveer 8,7 pro cent worden verhoogd en de elektrici teitstarieven voor industriële verbrui kers met circa 3 3/4 procent. De 'om vang van de tariefverhogingen der Britse posterijen is nog niet bekend. LONDEN In Engeland, waar juist vijf dagen geleden officieel was ver klaard dat de mond- en klauwzeerepide- mie voorbij was, zijn nieuwe gevallen van deze gevreesde ziekte geconsta teerd. Dit gebeurde op een boerderij te Northwood aan de grens tussen Engeland en Schotland, waar de vee stapel was vernieuwd nadat het bedrijf eerder door de epidemie was getroffen. De beperkende maatregelen die voor het betrokken gebied op 28 maart zou den worden opgeheven zullen nu van kracht blijven. Als gevolg van de epidemie die in oktober j.l. uitbrak, waren 422.000 stuks vee afgeslacht. door zijn weerbarstige haar, gilden „Bobby" en wierpen hem een paar keer bijna omver toen hij de aula ver liet. XJet fascinerende van goud heeft de wereld in de ergste financiële cri sis van de laatste 40 jaar gestort. Het fundamentele geneesmiddel lijkt 'n economisch versoberingsprogramma om de inflatie een halt toe te roepen. Verder zal de Amerikaanse economie gestabiliseerd en het vertrouwen in de dollar en andere papieren munt eenheden hersteld dienen te worden. De wilde speculatie in de goudaanko pen van de laatste maanden is op zichzelf geen kwaal, maar een sym ptoom van de zwakheid, die In de laat ste 20 jaar in het internationale mo netaire stelsel is binnengeslopen. Het heeft veel weg van een run op een bank en in dit geval is Amerika de grote goudbank. De spoedeisende zitting van de inter nationale goudpool heeft geen oplos sing voor het basisprobleem gebracht. De zitting was slechts gericht om de symptomen weg te nemen, een po ging om een einde te maken aan de enorme speculatieve goudaankopen, om zodoende tijd te winnen voor de toepassing van de basisoplossing. De kern van het probleem is het weg stromen van dollars, waardoor de Verenigde Staten sinds 1950 worden belaagd. Daarbij komen onzekerheid over de Amerikaanse economische politiek en de oorlog in Viëtnam. Tn 17 van de afgelopen 18 jaar ga- ven de Verenigde Staten in het bui tenland meer geld uit, dan buitenlan ders in de Verenigde Staten spendeer den. Het betreft hier niet slechts staatsuitgaven, maar ook uitgaven van zakenlieden voor buitenlandse in vesteringen, beleggingen in buiten landse bedrijven en uitgaven voor buitenlandse vakanties. In 1967 hebben Amerikaanse reizigers in .andere landen twee miljard dollar meer uitgegeven, dan buitenlandse reizigers in de Verenigde Staten spen deerden. Dit tekort op de internationale beta lingsbalans betekende weinig in het begin van de jaren '50, toen de Ver enigde Staten doelbewust geld in het wereldsysteem pompten en andere landen hielpen bij hun na-oorlogse herstel. Maar de dollars zijn tot de dag van he- dein blijven wegstromen en dit heeft een groot goudverlies voor de Ver enigde Staten ten gevolge gehad. Dat goudverlies is ontstaan omdat de Verenigde Staten krachtens het he dendaagse monetaire stelsel garande ren, dat buitenlandse dollarsaldi kun nen worden omgezet in goud. Zodoen de is de dollaf- even goed als goud, dat voor 35 dollar per ounce wordt verkocht. Om dit systeem gaande te houden ga randeren de Verenigde Staten alle bui tenlandse regeringen die prijs. Zodoen de kan elke staat overtollig geachte dollars omzetten in goud, tegen een prijs van 35 dollar per ounce. ¥Aat is een voorname reden waarom de Verenigde Staten zo krachtig ge kant rijn tegen een verhoging van de goudprijs. Indien tot een verhoging zou worden besloten zou dat een schending betekenen van het vertrou wen, dat de staten van de wereld hebben in hun dollarsaldi, die nog niet zijn omgezet in goud. Voordat de Verenigde Staten grote in ternationale tekorten zagen ontstaan, steeg de goudreserve voortdurend, aangezien andere landen goud aan de Amerikaanse schatkist leverden, ter regeling van hun schulden. De Amerikaanse goudvoorraad bereikte in 1949 een hoogtepunt. Toen beliep de Amerikaanse goudreserve 'n totaal van 24,6 miljard dollar, overeenko mende met ruim de helft van de ge hele voorraad der vrije wereld. In 1950 begonnen dollars weg te vloei en als gevolg van een betalingsba lanstekort van 3,5 miljard dollar. Het enige jaar met een surplus was 1957 578 miljoen dollar als gevolg van de Suez-crisis. Het wegvloeien van het goud volgde het wegvloeien van de dollars niet op de voet. In 1957 vertegenwoordigde de Amerikaanse goudreserve nog 'n waarde van 22,9 miljard dollar. Sinds dien is de daling echter begonnen tot dat de reserve einde januari 1968 nog slechts half zo groot was als oorspron kelijk 12 miljard dollar. De daling zet zich onafgebroken voort. lYTiettemin is de Amerikaanse goudre serve nog steeds de grootste van de wereld. Alleen Frankrijk heeft 3,3 miljard dollar aan goud gekocht in het kader van een politiek, om maan delijks tenminste 34 miljoen aan over tollige dollars om te wisselen. De devaluatie van het pond sterling met de dollar een der twee reserve valuta's, welke in de wereld worden gebruikt deed de laatste belemme ring verdwijnen voor steeds grotere goudaankopen door speculanten, het geen leidde tot een toenemende druk op de dollar. Een stijging van de goudprijs zal een welkome winst betekenen voor ieder een die in het bezit is van goud iets wat aan Britse en Amerikaanse bur gers verboden is, hoewel dit in vele andere landen .legaal is. Speculanten, in hun hoop op een verho ging van de goudprijs aangemoedigd door druk van Franse en Zuidafri- kaanse zijde om hiertoe over te gaan, begonnen met hun jongste jacht op het goud twee weken geleden. Een bijeenkomst van de leiders der centrale banken van de ledenlamden der goudpool in Bazel van de vorige week, waarin werd verklaard dat men de prijs voor goud op 35 dollar zou handhaven, slaagde er niet in de jacht naar het goud te stoppen. Deze vraag steeg tot recordhoogte op de goudmarkten van Londen en Pa rijs. Donderdagavond ging president John son tot handelen over.

De Vallei | 1968 | | pagina 5