Ada Kok op 200 m vlinderslag in Minsk bijzonder snel Rudi Altig won Milaan-San Remo „Cees Rentmeester erg naast als Theo zat er even Koomen" Francisco Gento (35) is druk bezig zijn eigen standbeeld grondig af te breken Vroegere .sneltrein' van Real kan niet zonder toejuichingen Jeugd deed het heel wat beter dan de senioren F.C. Twente won van Heracles Cardiff City nog eens tegen Dynamo Koersen in Hilversum Arm Engeland trekt toch veel geld uit voor de Spelen Argentijns aanbod voor Elek Schwartz Japan tegen „open tennistoernooien Adelaars belaagden zweefvlieger Mike Sangster kwam niet ver Oppermachtig Wens na acht jaar vervuld Marijke Jansen ronde verder in Cannes „Ster" organisator Dick van Berkum Ware toedracht Verzinsels Flop Ongeneeslijk Bijten Gerijpt Dagen geteld Damkamp Overijssel-Gelderland "■•qina 11 WOENSDAG 20 MAART 1968 MINSK Een bijna weer geheel her stelde Nederlandse ploeg alleen Bep Weeteling had nog last van een lichte verkoudheid, maar ook zij mag van daag het water weer in heeft dins dag, op de vierde dag van de interna tionale zwemwedstrijden in Minsk, niet helemaal voor de successen kunnen zor gen, waarop eigenlijk was gerekend. Ada Kok won weliswaar zonder ook maar een ogenblik bedreigd te worden op „haar" 200 meter vlinderslag, de da- mesploeg echter stelde teleur door zich op de 4 x 100 meter vrije slag door het clubteam van Spartak van de eerste plaats te laten afhouden. Die nederlaag tekende zich overigens al na de eerste honderd meter duidelijk af. Dolly Maaneman kon niet op tegen de sterke Natali Oestinova en tikte met zeker drie meter achterstand aan. Cor- rie Mulder mocht toen proberen terrein terug te winnen, maar de vinnig zwem mende Dordrechtse slaagde daar niet in. Zij handhaafde wel die tweede plaats maar toen Mirjam van Hemert van het startblok schoot, bedroeg de marge tus sen haar en Svetlina Babanina nog al tijd die ruim drie meter. Mirjam vocht goed terug. De 17-jarige Vlaardingse won decimeter na decimeter op de Rus sin en Nel Bos zag zich op de laatste honderd meter voor een achterstand van ongeveer één lengte geplaatst. Het werd een strijd, die de anders koel toe kijkende Russen bovenop hun banken bracht. In het kakafonie van getoeter, gefluit en geschreeuw, waarbij ook het Nederlandse kamp zich niet onbetuigd liet, keerde Tamara Sisnova als eerste, maar Nel Bos was toen al tot een halve meter genaderd. In het helse gevecht, dat zich toen ontspon, kwam de Neder landse kampioene op de tachtigmeter- lijn zelfs naast haar rivale, die echter vanaf dat moment geen milimeter meer prijsgaf. Dicht naast elkaar stormden de twee in wolken van omhoogspattend schuim naar de finish en pas op de laatste meters moest de dappere Nel Bos zich gewonnen geven. Sosnova sloeg naar hand 0.4 seconde eerder dan Nel tegen de bassinwand en dat was ruim genoeg voor de eerste plaats, die de Nederlandse meisjes zich in gedach ten al hadden toegeëigend. De uitstekende 2.25.9, die Ada Kok daarna op de 200 meter vlinderslag voor zich had laten afdrukken deed ieder een de teleurstelling van het estafette- verlies echter vlug vergeten. De Zaan- se was in haar wedstrijd zo oppermach tig. dat het eën wonder mocht heten, dat ze zonder enige vorm van strijd tot een dergelijke tijd in staat was. Ada was zelf nog het meest verbaasd. „Gut" zei zij, nadat zij haar tijdens de race verloren badmuts had opgedoken, „ik dacht wel, dat ik onder de 2.30 zou zit ten, maar zo snel. Leuk. Zal de concur rentie wel van opkijken. Tenslotte is 't nog vroeg in het seizoen". Een race, die de volgepakte tribunes vlak voor de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames ook in vervoering bracht, was die van de 200 meter school slag. Georgi Prokopenko, nog steeds ge neraal van het gigantische Russische schoolslag-leger, moest het daarin op nemen tegen zijn sterke landgenoten Igor Mortsjoekov en Vladimir Kossinky. ,Prok" leek na 100 meter onaantast- Ster Moskou 3.49.4. baar, maar vanaf dat moment begon nen zijn concurrenten er eerst goed aan te trekken. Na het laatste keerpunt had de 32-jarige Rus nog maar een rpeter voorsprong op zijn rivalen, maar de we reldrecordhouder toonde toen echter z'n klasse. Hij voerde zijn slagentempo nog hoger op en Mortsjoekov en Kossinky hadden maar toe te zien hoe hij, „hun meester", opnieuw als eerste aantikte. Op hetzelfde nummer voor dames deed de Russin Galina Prozoemensjikova ook wat van haar werd verwacht: winnen. Zij had echter, in tegenstelling tot Pro kopenko, er geen. enkele moeite mee. Al op de eerste twee banen „pakte" zij ze ker twee meter en die voorsprong kwam niet meer in gevaar. Een moe dig zwemmende Klenie Bimolt tikte als zesde aan in 2.52.5. Dolly Maaneman was de laatste van het Nederlandse team, die dinsdag in het water dook. De Rotterdamse gaf voor de zoveelste maal blijk van haar talent. Bijzonder regelmatig zwemmend kwam zij in de sereis van de 800 meter vrije slag ruim beneden de tien en een halve minuut en dat was meer dan ge noeg voor een plaats in de finale, die vandaag zal worden gezwommen. De uitslagen van dinsdag luidden: 1500 meter vrije slag: 1. Bure (Rl.) 17.55.2; 2. Skrosnikov (Rl.) 17.57.0; 3. Doenajev (Rl.) 18.01.8. 200 meter schoolslag: 1. Prokopenko (Rl.) 2.28.9; 2. Mortsjoekov (Rl.) 2.29.5; 3. Kossinky (Rl.) 2.30.6; 4. Michailov (Rl.) 2.30.6. 4 x 100 meter vrije slag: 1 Rusland 3.41.7; Trud. Moskou 3.43.5; 3. Rode ENSCHEDE In een wedstrijd voor de Nederlandse bekercompetitie heeft FC Twente dinsdagavond met 1-0 ge wonnen van Heracles. Van Dijk benut te in de 48e minuut een strafschop. Er waren 2500 toeschouwers. De stand in deze groep is nu: 1. De Graafschap 2 4 51 2. FC Twente 2 4 2—0 3. Heracles 2 0 0—3 4. Drente 2 0 14 schoolslag: 1. 2.45.3; 2. Ba- Grebennikova Bimolt (Ned.) DAMES, 200 meter Prozoemensjikova (Rl.) banina (Rl.) 2.46.7; 3. (Rl) 2.48.0; 6. Klenie 2.52.5. 200 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (Ned.) 2.25.9; 3. Devjatova (Rl.) 2.36.3; 3. Zorina (Rl.) 2.38.2. 4 x 100 meter vrije slag: 1. Spartak Moskou 4.16.0; 2. Nederland 4.16.4; 3. Trud Moskou 4.20.7. TASJKENT Cardiff City en Dyna mo Moskou zullen nog een derde wed strijd moeten spelen om uit te maken, welke club zich plaatst voor de kwart finales van het Europese bekertoer nooi van de bekerwinnaars. Dynamo Moskóu won woensdagmiddag de „thuiswedstrijd" in het Aziatische Tasj- kent met 1-0. Twee weken geleden had Cardiff City in eigen stadion met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt van de wedstrijd, die in Tasjkent werd gespeeld, omdat de weersomstandigheden in deze tijd van het jaar ontmoetingen in Moskou uitsluiten, werd in de 33e minuut ge maakt door Mikhail Gersjkovitsj. SAN REMO Rudi Altig, de 31-jarige oud-wereldkampioen op de weg, heeft dinsdag de eerste klassieker van het wielerseizoen, Milaan-San Remo, gewonnen. Altig, die de avond tevoren zyn verjaardag had gevierd en toen van een zege al leen durfde te dromen, zag hiermee een lang gekoesterde wens in vervulling gaan, want in 1959, toen hy wereldkampioen werd, antwoordde Altig op de vraag wat hy na de regenboogtrui het liefst wilde: „De gele trui in de Tour de France, maar op de allereerste plaats een zege in Milaan-San Remo". Die gele trui heeft hy inmiddels zeventien maal gedragen, Milaan-San Remo kon hy ech ter nooit winnen. Dinsdag kreeg Altig zijn kans. Der tig kilometer voor de eindstreep maak ten zeven man zich los uit het peloton en de actieve Altig zorgde ervoor, dat hij op tijd meesprong. Groot werd de voorsprong van dit groepje niet (40 se conden), maar het peloton zette vlak buiten San Remo te laat de achtervol ging in om de afstand te overbruggen. Altig, die in de laatste kilometers veel werk had verzet om de voorsprong, die op de eindstreep nog maar elf secon den bedroeg, te behouden zette de eind sprint laat in en verraste sprinters als Edward Seis. De finish van MilaanSan Remo. De 31-jarige Westduitse ex-wereldkam pioen Rudi Altig rechtsging als eerste over de streep vóór de Italiaan Adrigno Durante. HILVERSUM Het lange-afstands- nummer over 2900 meter was gister avond op de Hilversumse draversbaan tevens de internationale race. Cereal Spencer (J. de Leeuw) en Eduard H. (M. Bouwhuis) maakten er van start af een kortebaandraverij van, maar alleen Eduard H. hield dit sprinttempo vol. Tenslotte kreeg hij desondanks in de laatste van de drie ronden nog gezel schap. In de eerste plaats van Arie (T. H. Kooyman), die inderdaad ook Eduard H. passeerde, en ook nog van de eenogige Arrow Axworthy (W. F. Houber). Nadat Arie de eindstreep gepasseerd was, werd het nog een zeer spannende aangelegenheid om de tweede plaats, temeer daar Eduard H even in galop ging, doch spoedig weer was gezet in de vereiste draf. De finishfoto wees uit, dat Eduard H de tweede plaats had be haald. Het sprintnummer over 1600 meter werd gewonnen door Blanchefloor (W. Stort); een succesvolle leerling, die twe eoverwinningen op zijn naam bracht Met Blanchefloor klopte hij gedecideerd de favoriet Boy van Quick (J. Wage naar Sr.). De uitslgen waren: Korfbalprijs eerste afd: 1. Gert Jan (W. Leeuwenkamp), 1.34,2; 2. Gehade Hollandia; 3. Gregorius; winn. 2.40, pl. 1.20, 1.30 en 1.60, kop. 3.90, cov. 4.20. Waterpoloprijs: 1. Golf Westlandia (A. Finklenberg), 1.28; 2. Fils du coq d'Or; 3. Fullhouse; winn. 4, pl. 1.70, 1.70 en 1.70, kop. 6.20, cov. 5.50, trio 158 Korfbalprijs tweede afd: 1. Freule C. H. (F. J. Eerenberg) 1.32,8; 2. Gra vin Rita W.; 3. Edeldame; winn. 3.70, pl. 2.60, 1.90 en 2.40, kop. 12.20, cov. 5.50. Crlcketprys: 1. Edel Hollandia (W. Stort) 1.27,1; 2. Fire Bird W; 3. Fun ny Guy; winn. 5.70, pl. 1.50, 1.30 en 1.50 kop. 3.90, cov. 5.10. Honkbalprijs: 1. Arie (T. H. Kooy man) 1.24,6; 2. Eduard H; 3. Arrow Axworthy; winn. 6.50, pl. 1.60, 1.50 en 1.80; kop. 22.30, cov. 4.40, trio 184.30. Lawbtennisprijs: 1. Blanchefloor (W Sort) i.22,3; 2. Boy van Quick; 3. Buick Magowan; winn. 5.40 pl. 1.30, 1.10 en 1.50, kop. 9.70, cov. 5. Atletiekprijs: 1. Freeloader (J. Dijs) 1.29 ;2. Fenno Slik 2. Empereur C. H. winn. 5.50. plaats 1.20, 1.20, 1.20 koppel 10,10 cover, 3.90 trio 38,90. Gymnastiekprys: 1. Ernie Rita (J. van Dooyeweerd) 1.26,8, 2. Electra W. 3. Beautiful Boy. winn. 2,80 pl. 2.10, 1.90 koppel 4.80, cover 3.20. Totalisatorenomzet: 1.182.909,50. CANNES De Haagse speelster Ma rijke Jansen heeft dinsdag de derde ron de bereikt van het internationale ten nistoernooi in Cannes. Ze won met 6-1, 3-6, 6-4 van de Amerikaanse Nadine Netter. Lidy Jansen-Venneboer werd in de tweede ronde uitgeschakeld door de Australische Helen Amos (7-5, 6-2). De 288 kilometer lange rit van Lom- bardije naar de Rivièra is in drie fa sen uiteengevallen. De eerste periode kenmerkte zich door veel ontsnap pingspogingen van rijders van 't „twee de plan". Daarna vond echter een gro te ontspanning plaats. De Italiaan De Pra ging er met zijn landgenoten Gua- lizzini, Benedetti en Scandelli vandoor en hun voorsprong groeide tot 7 min. 10 sec. Toen echter, na 143 kilometer, veran derde de strijd: de „groten" wierpen zich in de slag. Merckx, Gimondi, Pou- lidor en Van Looy, zij waren er allen bij en de voorsprong van het drietal op kop Benedetti was teruggevallen verminderde snel: 4.40 na 184 kilome ter. Kort daarna zetten Pingeon, De Mealli, Campagnari en Vittiglio een te genaanval in. Na 235 kilometer waren de drie vluchters achterhaald en had de groep onder leiding van de winnaar van de Ronde van Frankrijk een voor sprong van 2.54 op het peloton. De ach tervolging werd toen steeds heviger en 35 kilometer voor San Remo waren alle renners weer bijeen. De Zwitser Rolf Mauer zette toen de beslissende demar rage in, Altig sprong mee en de basis voor het groepje van zeven man, dat een voorsprong van 40 seconden op bouwde, was gelegd. In deze derde en beslissende fase bleef een aanval van favorieten als Jan Janssen, Eddy Merckx en Raymond Poulidor uit. De uitslag: 1. Rudi Altig (W.Dld.) 288 km met 'n gemiddelde van 41.980 km/u. 6 u.51 min 58 sec.; 2. Charly Grosskost (Fr.) z.t. 3. Adriano Durante (It.); 4. Edwouard Seis (Belg.) z.t.; 5. Raymond Poulidor (Fr.) z.t.; 6. Rolf Maurer (Zwits.) z.t.; 7. Roberto Ballini (It.) z.t.; 8. Eddy Schutz (Lux.) op 11 sec.; 9. Walter Go- defroot (Belg.) z.t.; 10. Rik v. Looy (Belg.) op 15 sec.; 11. Gerben Karstens (Ned.); 12. Van Sweevelt (Belg.) 13. Marino Basso (It.).; 14. Daniël v. Ry- ckeghem (Belg.); 15. Stevens (Belg.); 17. Jan Janssen (Ned.) allen z.t. als Rik van Looy; 22. Harm Ottenbros; 33. Jo de Roo; 74. ex aequo Jos van der Vleuten, allen z.t. als Rik v. Looy. DOETINCHEM „Cees Rentmees ter is een sufferd. Hij heeft dat na afloop in „de Vrolijkheid" toegegeven. Wanneer hij beter uit zijn ogen had gekeken was er niets gebeurd. Rent meester had er beter aan gedaan di rect ruiterlijk zijn fout te erkennen. Dan was niet volkomen ten onrechte een smet geworpen op de organisatie en op de politie." Het is klare taal, die Dick van Ber kum, voorzitter van het organisatie comité Ster van Zwolle, in zijn kantoor aan de Doetinchemse Wijnbergseweg laat horen. Dick, bekend commen tator en organisator, is niet zo'n klein beetje kwaad. De verslagen over de Zwolse klassieker hebben hem onaan genaam getroffen. In de meeste kran ten werd over een dramatische ontkno ping gesproken. Deze mededelingen werden geënt op een interview, dat radio-verslaggever Theo Koomen direct na afloop met een bijna ontroostbare Rentmeester had. Voor dat interview heeft Dick van Berkum geen goed woord over. „Gaat hij daar breeduit met een volkomen gedesillusioneerde renner praten. Zegt deze knul dingen, waarop hij later, tijdens de prijsuitrei king, terugkwam. Toen echter was 't kwaad al geschied. Vrijwel de gehele sportpers had het al zwart op wit staan. Die organisatoren zaten o zo fout." Terwijl hij wat driftig aan zijn siga ret trekt vertelt hij ons de ware toe dracht. „Hoogzaad en Rentmeester kwamen met voorsprong de Zwartewa- terallee oprijden. Zij werden voorafge gaan door een rijkspolitieman op de mo tor. De gehele wedstrijd hebben twee politiemensen de weg gebaand. In de laatste fase is er een voor de koplo pers gaan rijden en één voor de achter volgers. Net voor het linksafslaan naar de brede allee ging een politiewagen, die niets met de wedstrijd te caken had, de koplopers voorbij. De man zwaaide naar zijn collega. Op de Zwartewaterallee ging hij een van de zijwegen in. Rentmeester volgde hem gedachteloos. Met levensgrote pijlen stond echter op de weg aangegeven, dat rechtdoor gereden moest worden. LONDEN De Britse regering zal voor de uitzending van de Britse atle ten naar de Olympische Zomerspelen in Mexicostad een fikse greep in de schatkist doen. 'n Bedrag van 1.075.000 guldèn wordt aangewend voor trainings- doeleïnden, de bouw van een „tartan"- baan en voor de Mexico-gangers. Voor de laatsten is een bedrag van 480.000 gulden uitgetrokken, dat is ruim 220.000 gulden meer dan voor de ploeg, die aan de Spelen in Tokio deelnam. Bovendien zal de regering voor vijfen zeventig procent deelnemen in de kos ten voor de constructie van een „Tar tan-baan. Deze zal een getrouwe ko pie van die in de Mexicaanse hoofd stad worden. De kosten van de baan, die in het Londense Crystal Palace- Sportcentrum is geprojecteerd, worden geschat op ruim 600.000 gulden. Verder zal de training van de atleten, die een gerede kans maken naar Mexico te worden uitgezonden, grotendeel door de staat gefinancierd worden. De motorpolitie en Hoogzaad deden dat wel. Rentmeester is zonder uit zijn ogen te kijken dezelfde weg ingegaan als vo rig jaar, toen de finish elders was. Daar kunnen wij toch niets aan doen?" Heel slecht te spreken Is Van Ber kum over de radioverslag van Theo kooman „Begint me daar een insider als Kooman te praten over een 19-ja- rige Bé Huizing uit Middelstum als de ontdekking van de wedstrijd. Er is wel een Huizing, maar die is dertig jaar en heeft Zwolle zaterdag niet gezien Koomen zag hem wel. Hij werd vierde volgens hem." Van Berkum herinnerde eraan, dat wanneer een hond geslagen moet wor den er altijd wel een stok te vinden is." De mensen die hun mond vol kritiek hebben dienen te bedenken, dat het de eerste grote wedstrijd van het seizoen was. Iedereen moet weer inspelen, renners, juryleden enz. Wanneer be paalde lieden zich hebben geërgerd aan de organisatie dan kan ik zeggen, dat ook wij ons geërgerd hebben. Een flop noemde Van Berkum de met veel tam-tam gelanceerde Toer- radio. „Ik heb het ding gedurende de gehele wedstrijd niet gehoord. Het was een grote flop voor de KNWU. Een tweede was het aanwijzen van sponsor auto's als jurywagens. De juryleden werden belemmerd in hun werk door dat de ploegleiders voor alles hun eigen jongens aan het werk wilden zien." Dan wat rustiger, nadat hij „het" gezegd had: „Ik sta altijd open voor kritiek. Het moet echter wel gemoti veerd zijn. Ik houd niet van die men sen, die je op de schouder slaan en zich uitputten in loftuitingen en een paar dagen later aan iedereen die het maar horen wil vertellen dat het al lemaal zo'n enorme sof was. Van iederre aflevering van de Ster leer ik. Zo staat het voor mij als een paal boven water, dat de Ster volgend jaar door Ommen gaat." Volgend jaar, want Dick gaat door. ondanks die kri tiek. Aan de vooravond van de achtste rit werden hij en medeorganisatoren Ben Zomerdijk en Henk Nijmijer on derscheiden met een gouden ster door iemand die onbekend wenst te blijven. Van Berkum mag dan op een gegeven moment nog zo kwaad worden, de wie lersport de rug toekeren zal hij nooit. Er zijn zelfs alweer mensen die we ten teerthc tleinio.ez -dmjj ten te vertellen dat hij zijn come back als speaker zal maken Van Ber kum zelf ontkent dat voorlopig nog ten stelligste. MADRID Het is triest te zien, hoe Francisco Gento Perez (35) thans bezig is het standbeeld, dat de voetbal minnaars aller landen eens voor hem hebben opgericht, als een verwend kind aan gruizels te schoppen. Ook in het bikkelharde duel tussen Real Madrid en Spartak Praag, op 6 maart in het Madrileense Bernabeustadion, kwam zijn schokkend gebrek aan zelfbeheersing weer tot uitdrukking. Opnieuw demonstreerde hij met zijn meedo genloze intimidatietaktiek, dat hij de gouden dagen van de „Koninklijke" van Madrid ten koste van alles voor eeuwig wil laten voortduren. Ten koste van alles. Het zal daarom niet lang meer duren of ook in het door liefde verblinde Spanje zal de tragische waarheid over de voet balgod Gento ten slotte doordringen: „Paco" is een ver velend mannetje geworden. Een onscrupuleuze voetballer, die zijn in een langdurige voetbalcarrière gecultiveerde prof trucs gewetenloos gebruikt om zich te handhaven in een ploeg, die hem in hoog tempo boven het hoofd groeit. In een interview heeft Gento eens ge zegd: „Als ik Real moet verlaten deug ik nergens meer voor". Een wat melo dramatische uitspraak, die echter wel getuigde van een fanatisme dat zelfs in de huidige sportbeoefening ongebruike lijk mag worden genoemd. En hierin' ligt waarschijnlijk de verklaring voor het irritante optreden van de Spaanse linksbuiten. Temidden van jónge, ambitieuze spe lers vecht Francisco Gento met een angstaanjagende bezetenheid voor zijn plaats in het elftal, waarvan hij zich niet meer kan losmaken. Het elftal, waarmee hij nu voor de dertiende keer deelneemt aan het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker. Het elftal, dat in de periode van '55-60 de wereld aan zijn voeten bracht en dat zes keer de Europa Cup zegevierend met zich mee nam naar Madrid .Aan dit elftal, waar in Gento ruim tachtig Europa-Cupwed strijden speelde, is hij verslaafd ge raakt, zoals men verslaafd kan raken aan opium. Francisco Gento Perez is ongenees lijk. De toejuichingen en het applaus van de aficionados vormen de injecties waarop hij weer even voort kan. Maar de kleine, wat gedrongen Spanjaard be seft dat men hem dat elk ogenblik kan ontnemen Want Reals kalme trainer Munnoz heeft weinig consideratie met sterren, die versleten zijn. Daarom voetbalt „Paco" de linksbuiten in de nadagen van zijn schitterende voetbal carrière met een inzet, die gevaarlijk is. Het oordeel van twee Nederlandse voetballers, die Gento in het toernooi om de Europa Cup hebben ontmoet. Hans Kraay van Feyenoord: „Gento is de ergste van een stel bandieten. Wat hij doet heeft met voetbal niets meer te maken Hij mag alles, maar wanneer je eens een keer wat terug doet kijkt hij je aar. alsof hij Onze Lie ve Heer zelf is. Gento is minder goed gaan voetballen en dat probeert hij zo te camoufleren. Hij misdraagt zien voortdurend in het veld. Het is gewoon een ordinaire vent, die op zijn vingers fluit wanneer hij de bal wil hebben en die zeer bedreven is in het spuwen. Want dat kan hij goed, spuwen. In een boogje met effect... Het is onbegrijpe lijk dat hij er nooit eens een keer wordt uitgestuurd. Voor mij is dat het bewijs, dat de scheidsrechters bang zijn". Sjaak Swart van Ajax: „Gento flikt van alles. Bijten, spuwen, schoppen... De hele mik-mak. In Madrid lagen we samen op de grond en toen beet hij me ineens. Zomaar. Ik denk: Wat doet hij nou? Hij zal toch geen honger hebben? Volgens mij hoort zo'n man helemaal niet meer op een voetbalveld thuis. Maar ja, de scheidsrechter zal hem er heus niet uitsturen. Want dan loopt hij kans dat ze hem slachten". Francisco Gento vertrok op negen tienjarige leeftijd uit het vissersplaats je Guanico aan de Golf van Biskaje naar Spanje's hoofdstad om daar te worden ingelijfd in het team dat de welgestelde voetbalpatriarch Don San tiago Bemabeu onoverwinnelijk wenste te maken. Al in Gento's oude club Real Santender was duidelijk gewor den dat hij beschikte over een wonder baarlijk sprinivermogen, maar de drif tige Spanjaard miste de routine om die snelheid zo goed mogelijk uit te buiten Ook in Madrid duurde het nog lang voor Gento eindelijk met wat meer overleg ging spelen. Maar toen zijn ta lent eenmaal was gerijpt, wat voor een niet gering deel was te danken aan het Argentijnse fenomeen Alfredo di Stefa- no, sloep de naam Gento zijn vleugels uit over gans Europa. Samen met Pus kas, Di Stefano beleefde Francisco Gento Perez gouden eeuw van de „Ko ninklijke" van Madrid. Men noemde hem bewonderend „de sneltrein" en het juichende volk maakte hem tot een vedette. Gento heeft die tijd nooit kunnen vergeten Di Stefano, de „Blonde Pijl", ging heen na een verloren finale tegen Intemazionale en trok zich terug in het hotelbedrijf. Later volgde de Hongaar se worstfabrikant Ferenc Puskas, on danks zijn legendarische „linkerpootje" waarmee hij onder andere Feyenoord om genade liet roepen. Eén voor één verdwenen de groten van toen uit de schijnwerpers van het internationale voetbaltoneel en het werd stil rond Gento. Hij zag de spelers van een nieuwe generatie komen. Amancio, Velasquez, Veloso... Maar de oude „Paco" wilde niet weg. Ik ga nog harder trainen, be en hij riep, dat hij desnoodsbereid was loofde hij en hij riep, dat hij desnoods bereid was voor niets te spelen voor de .Koninklijke" van Madrid. Hij huilde toen de aficionados verleden jaar, na een verloren wedstrijd in het eigen Bernabeustadion tegen Intemazionale, plotseling nog nauwelijks belangstelling hadden voor het verdriet van een oude soldaat. De dagen van Francisco Gento Perez zyn geteld. Er is niemand die dat be ter weet dan Gento zelf. Maar hij wil blijven. Ten koste van zijn reputatie. Ten koste van alles. BUENOS AIRES Elek Schwartz, de voormalige trainer van het Neder landse voetbalelftal en tegenwoordig in dienst van de Westduitse Bundesliga- vereniging Eintracht Frankfurt, heeft van de Argentijnse club Independiente een aanbod gekregen zijn werkterrein het komende seizoen naar Buenos Aires te verleggen. Schwartz heeft twee weken de tijd om te beslissen, of hij op het aanbod van Independiente, dat twee keer de finale van het toernooi om de wereldbeker voor clubs bereikte, ingaat. Overigens heeft ook de veelvoudige Belgische kampioen Anderlecht belang stelling voor hem. rr TOKIO De Japanse lawntennis- bond zal op de buitengewone vergade ring van de Internationale Lawn Ten nis Federatie (ILTF), die op 30 maart in Parijs wordt gehouden, tegen „open" toernooien stemmen. Dit werd bekend na afloop van de vergadering van de uitvoerende raad. Japan zal echter niet afwijzend te genover het instellen van een categorie „geregistreerde" spelers staan. Het zal niet uit de ILTF treden als het voor stel van Groot Brittannië om „open" toernooien te organiseren wordt aange nomen. De ooach van de Nederlandse Honk bal Bond, Charles Urbanus, is gis teren naar New York vertrokken om er op Springfield College een cursus voor coaches te volgen. LOCARNO Twee agressieve ade laars hebben de Westduitse oud-wereld kampioen zweefvliegen Heinz Huth eni ge angstige ogenblikken bezorgd. Huth, die sedert twee weken in de omgeving van Locamo aan het Lago Maggiore traint, werd op 2800 meter hoogte door de roofvogels belaagd. Een van de ade laars ramde de concurrent, maar ver loor de strijd en droop gewond af. Huth vroeg onmiddellijk toestemming om op het vliegveld van Magadino te landen. Toen zijn toestel op de grond stond bleek het niet beschadigd te zijn, maar een grote bloedvlek op een van de vleu gels tekende het intermezzo met de adelaar. WILLEMSTAD Op de eerste dag van het internationale tennistoernooi, dat woensdag in Willemstad is begon nen, werd de Brit Mike Sangster uitge schakeld door Jim McManus (V.S.). De Amerikaan won met 11-9 en 6-3. Tom Okker, die voor dit toernooi als eerste was geplaatst, heeft nog niet gespeeld. De belangrijkste uitslagen van de eer ste dag: Martin Riessen (V.S.) Roy McDo nald (Cur.) 6-0, 6-2; Jim Osborne (V.S.) Zeljko Franulovic (Zd. SI.) 9-7, 6-3; Jim McManus (V.S.) Mike Sangster (G.B.) 11-9, 6-3. DEVENTER JJ. zaterdagmiddag werd te Deventer de damontmoeting Over ijsselGelderland gespeeld. Zowel de senioren- als de jeugdtientallen van beide provincies kwamen tegen elkaar in het strijdperk. Bij de senioren verloor Gelder land zeer geflatteerd en verrassend van Overijssel met liefst 146. Weliswaar had Overijssel een zeer sterk tiental opgesteld, doch een gelijk spel zou de krachts verhouding beslist beter hebben weergegeven. Aan een viertal borden waren de Geldersen bijzonder ongelukkig en daardoor gingen onverwacht enige bordpunten onnodig verloren. De jeugd van Gelderland deed het aanmerkelijk beter en bleek inderdaad op alle fronten duidelijk sterker dan de jeugd van Overijssel. Met een ruime 146 overwinning voor Gelderland eindigde deze zeer interessante jeugd- ontmoeting, waarin bijzonder serieus gespeeld werd. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Overijssel SeniorenGelderland Senioren 146 1. Drs. P. Roozenburg (Haaksbergen)Ir. G. E. v. Dijk (WDSV-Wag.) 20 2. J. Prinsen (Almelo)A. v. Aalten (RKDVH-Huissen) 20 3. J. J. Jurg (Hengelo)G. E. Hartman (Vr'kring-Nijmegen) 20 4. F. Kuiper (Enschede)—H. Onnink (ADC-Aalten) 1—1 5. W. Terlouw (Almelo)H. Kleinrensink (WSDV-Wageningep) 20 6. B. Wiggers (Enschede)—M. Storm (RKDVH—Huissen) 2—0 7. Drs. L. Lijklema (Enschede)J. Geurts (NOAD-Nijmegen) 02 8. J. Baas (Enschede)D. Kleinrensink (WSDV-Wageningen) 11 9. L. Karman (Hengelo)T. v. Beek (BDV-Bennekom) 20 10. H. Boers (Zwartsluis)E. Sciarone (RKDVH-Huissen) 02 Overijssels Jeugd Gelderland Jeugd 6-14 1. H. Boers (Zwartsluis)B. Smeenk (DCR-Ruurlo) 11 2. J. W. Kuiper (Almelo)H. Bouwhuis (DIO-Eibergen) 02 3. F. Koopman (Dedemsvaart)G. Geurts (DCL-Lent) 20 4. A. Bruins (Enschede)W. J. v. d. Berg Jr. (VRD-Renkum) 11 5. E. v. Olst (Hattem)R. Prins (DCA-Apeldoom) 02 6. N. Kerstholt (Zwartsluis)Chr. Roeleveen (DCL-Lent) 02 7. A. Broekhuis (Hattem)—J. Fluit (DWS-Ede) 0—2 8. J. D. Teeders (Enschede)C. Schut (DIO-Wolfheze) 11 9. H. de Goede (Zwartsluis)W. Wassink (DCV-Vorden) 11 10. J. Zweers (Enschede)J. Laagland (DOV-Arnhem) 02

De Vallei | 1968 | | pagina 11