Veenendaals v dagblad Begroting van minister Jenkins grijpt zeer fors I Deg in is zeer „m Prinses Beatrix verwacht baby in september Dit is een aanval op ons karakter als volk Buiten Zuidafrikaanse troepen moeten Rhodesië te hulp schieten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nederlandse kustvaarder vergaan vlak voor haven Man gepakt na neerschieten medeminnaar Meer troepen naar Viëtnam Grootste tanker Ex-BP.'er in Ede blijft raadslid Fedde Schurer overleden „Overheid moet over vakanties overleg plegen met Duitsland''' Bouwvakker dood onder instortend nood-trappehuis Patiënt hield trein elf minuten te^en met plastic-pistool Bestuursleden K.Y.P. Assen nu Radicaal PRESIDENT JOHNSON SLAAT TERUG PLAN: BINNENLANDSE HELIKOPTERDIENST Ami us Reacties Mr. Cals wordt hoofd Nederlandse inzending wereldtentoonstelling Het is lente maar.... DODELIJKE SCHOTEN IN VLISSINGEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 20 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 68 BRITTEN WACHTEN 2 JAREN VAN ZEER ZWARE OFFERS Londenaars in de rij voor een wijn winkel om alcoholische dranken in te slaan, alvorens de nieuwe maat regelen van de Britse minister van Financiën van kracht worden. De accijnzen op wijnen en sterke drank zullen worden verhoogd. S >C LONDEN „Twee jaren van zware offers liggen voor ons", heeft de Britse minister van Financiën, Roy Jenkins, gistermiddag verklaard bij de indie ning van zijn begroting in het Lager huis. De begroting is bedoeld om een grote bijdrage te leveren aan stabili teit en gezonde ontwikkeling van het internationale financiële stelsel. Zij DEN HAAG Prinses Beatrix is in verwachting. Haar gezond heidstoestand is uitstekend, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteravond laat mee. Het tweede kind van prinses Beatrix en prins Claus wordt in de tweede helft van september verwacht. De prinses staat onder controle van prof. W. Plate uit Utrecht, die ook assisteerde bij de geboorte van prins Willem-Alexander. Prinses Beatrix zal geen belangrijke wijzigingen in haar programma aanbrengen. Zij voelt zich bijzon der goed en zal haar werk voor lopig normaal voortzetten. WASHINGTON President Johnson heeft dinsdag een dringend beroep gedaan op het Amerikaanse volk, zich te verzetten tegen agressie en opnieuw beloofd dat in Viëtnam een overwinning zal worden behaald. „Deze generatie moet gaan be grijpen dat het niet mogelijk is zich te onttrekken aan verantwoordelijkheid". „Nog een enkel woord tot slot", zei Lyndon B. Johnson en hy sprak meer dan 1000 woorden, niet alleen om zijn politiek in Viëtnam te verdedigen, maar ook om te helpen zijn politieke leven te redden. I moet in het binnenland een situatie scheppen waarmee een omvangrijk en j| I blijvend overschot op de Britse beta- i I lingsbalans ontstaat. „Deze taak is on vermijdelijk de onze alleen", zei de mi nister. De Engelsen zullen in het komende jaar met elkaar 923 miljoen pond meer belasting moeten opbrengen dan tot nu toe. Dat is bijna acht miljard gulden. Dat is het voornaamste gevolg van de belastingverhogingen die Roy Jen kins in zijn begroting heeft aangekon digd. De voornaamste maatregelen tot ver betering van de economische situatie in Engeland zijn de volgende: DEN HAAG Het Voorburgse inge nieursbureau Dullink N.V. overweegt een min of meer geregelde helikopter- dienst te gaan onderhouden tussen voor burg, Beverwijk, Delfzijl, Terneuzen en Vaassen. Van deze dienst, die voor namelijk is bedoeld voor de bevoorra ding van booreilanden op de Noordzee, kunnen ook particulieren, die haast hebben, gebruikmaken. W'anneer we hier en ginds op de Gelderse hei of het Zeeuwse schor de grappige witwollige speel goedbeestjes om de stoïcijnse ooien zien springen, spreken we van „scha- pelammaar als we soortgelijke jeugd in haar chamois baarkleed in het veld van Assel ontmoeten, past de naam „wildlam", want dan hebben we te doen met de nakomelingschap van Ce moeflon. De scheper van de Ginkel heeft de geboorteregeling beter in de hand dan moeder natuur in haar grote domein, want hij rede neert volgens de oude, Gelderse boe- renspreekwijs: Sint Michiel bie'j de ram, Sinte Peter 'n lam d.w.z. 29 sept. en 22 febr. Ook voor de wildlingen van hei en stuifzand klopt dit vrijwel. Bij het volgen der bronst van de herten op de Hoge Veluwe tegen begin oktober zagen of hoorden wij meermalen het felle duel der rammen van het muffelwild en ook de geboorte van het moeflonlam valt meest tegen eind februari, d.i. dus tegelijk met deze gebeurtenis in de schaapskooi. Hertekalven zijn veel la ter. Wanneer de ooi haar tijd gekomen acht, zondert zij zich af van het roe del, verblijft ongezien in de rauwste, diepste wildernis en houdt er zich met het borelingske enige dagen verscho len, om zich daarna weer geleidelijk bij haar soortgenoten te voegen en in het kuddeverband wordt opgenomen. Zodoende hangt het goeddeels van geluk en toeval af om zo'n eersteling op te merken. Niet zelden werd ik er door het schaapachtige gemekker op geattendeerd, maar ook dan valt de nadere kennismaking niet mee, want de moeder blijft uiterst waakzaam en wantrouwend. 20-3-1968 A. B. WIGMAN Als iemand ooit enig bewijs nodig had, dat de president ervaren is in het voeren van een verkiezingscampagne, dan was hier het uitgesproken bewijs, dat voor hem de leuze in 1968 geen an dere is dan die van 1964, nl. „L.B.J. all the way". Voor zijn tegenaanval weerspiegel den de koppen in de kranten een hele week slecht nieuws van zijn standpunt: de „morele overwinning van senator Eugene MacCarthy uit Minnesota op Johnson bij'de voorverkiezing in New Hampshire, de uitdaging van Robert F. Kennedy en tenslotte een goud- en dol lar-crisis van een in meer dan 30 jaar ongeëvenaarde omvang. Men zou kunnen denken, dat John son door dit alles ontmoedigd, indien niet verslagen, zou zijn en de storm der gebeurtenissen is zeker niet onop gemerkt aan hem voorbijgegaan, maar hij heeft zich krachtig te weer gesteld. Verklarende „dat hij meer would-be ministers van Buitenlandse Zaken heeft dan ooit een president in de moderne tijd heeft gehad", zei Johnson nadruk kelijk, dat hij „gaarne voorstellen in wacht" van iedereen, die denkt dat hij een oplossing voor de oorlog in Viët nam heeft. „De vijand in Viëtnam heeft een zwa re en tevoren beraamde aanval inge zet tegen ons karakter als volk, tegen ons vertrouwen als natie, tegen de con tinuïteit van onze politiek en beginsel, dat zolang en fier Amerika heeft ge kenmerkt als de ware kampioen van de vrijheid van de mens. Laat geen Amerikaan zich vergissen in het offen sief van de vijand dat regelrecht is ge richt tegen de burgers van Amerika. Het is een aanslag die bedoeld is om de wil van Amerika te breken." Het Witte Huis heeft verklaard, dat president Johnson verscheidene perso nen raadpleegt in verband met het Zuidoost-Azië beleid, waaronder enke le die het misschien niet altijd eens zijn met hem, maar dat niet wordt overwogen een speciale commissie te benoemen om het beleid aan een on derzoek te onderwerpen. Senator Eugene J. McCarthy heeft dinsdag verklaard dat hij in de strijd om het Amerikaanse president schap bij een eventuele keuze tussen Kennedy en Johnson, zijn rivaal, de anti-oorlogskandidaat Robert F. Kenne dy zal moeten kiezen. WASHINGON Woordvoerders van het Amerikaanse Congres hebben dinsdag gezegd dat de beslissing van het Witte Huis opnieuw ongeveer 35.000 man strijdkrachten naar Viëtnam te zenden bijna definitief is. Wanneer het definitieve besluit zal vallen en hoe dit bekend gemaakt zal worden is nog onzeker, aldus de zegs lieden. 1 streng overheidstoezicht op lonen, prijzen en dividenden. Zo er al ver hoging kan worden gegeven, zal deze de 3.5 pet. niet mogen overschrijden 2 Sigaretten worden per pakje van twintig twee pence (acht cent) duur der. 3 Whisky en gin worden 2.5 shilling (ruim een gulden) per fles duurder; wijnen, port en sherry stijgen 45 cent per fles. 4 De bierprijs blijft onveranderd. 5 Benzine wordt vier pence per gallon (vijftien cent per 4,5 liter) duurder. 6 De purchase tax (in de winkel te betalen omzetbelasting) wordt aan zienlijk verhoogd. Voor auto's, koel kasten, wasmachines en dergelijke een verhoging van 27V2 procent tot 33,3 pet.; luxe en niet-noodzakelijke dingen zoals bont, juwelen, grammo foonplaten, fototoestellen, parfum, horloges, zelfs tot 50 pet.. Dat bete kent ,dat een kleine mini-auto (Austin en Morris 700) die gisteren in Enge land nog ruim 508 pond kostte, van daag al een uitgave vergt van meer dan 529 pond. (Een pond is ongeveer 8,65 gulden). 7 Wegenbelasting voor alle personen auto's omhoog van 17.5 pond tot 25 pond per jaar. 8 De belasting o phet in dienst hebben van personeel (buiten de industrie, dus b.v. in hotels) wordt verhoogd met 50 pet. 9 De belasting op wedden en gokken wordt verdubbeld. 10 Een tijdelijke heffing op inkomens uit investeringen. Deze belasting zal gedurende een jaar honderd miljoen pond opbrengen. De Britse inkomsten worden voor het begrotingsjaar 1968/69 op 12.875 mil joen pond sterling geraamd (1967/68 11.177 miljoen pond) en de uitgaven op 11.489 miljoen (10.878 miljoen) pond. Minister Jenkins heeft uitgerekend dat de opbrengst van alle belastingmaatre gelen in een vol jaar 923 miljoen pond sterling zal bedragen (bijna het dubbe le van wat was verwacht) en in het ko mende begrotingsjaar 775 miljoen pond. De nieuwe Britse begroting heeft in werkgeverskringen in Engeland over het algemeen een gunstig onthaal ge kregen maar werd door de vakbonden met afgrijzen ontvangen. De fabrikan ten, die er bij de regering op hadden aangedrongen de stimulansen om te werken niet te verminderen, waren er verheugd over, dat de inkomstenbelas ting niet is gewijzigd. Maar zelfs de meest gematigde vakbondsfunctionaris- sen waren ontsteld over de omvangrij ke verhogingen van de indirecte belas tingen die naar zij menen de armsten het hardst zullen treffen. Zij vroegen zich ook af of het voorstel de loonsverhogingen tot ten hoogste drie en een half procent te beperken wel uit voerbaar is met het oog op de hogere prijzen van de meëste verbruiksgoede- ren. De president van de Confederation of British Industry, John Davies, ver klaarde voor de televisie: „De voor naamste druk van de belastingen is te rechtgekomen waar ik had aanbevolen, dus kan ik niet klagen". Maar een vakbondsleider die normaal loyaal is ten opzichte van de labourregering viel de begroting krachtig aan en zei dat er voor tenminste twee jaar grote werk loosheid zal ontstaan. De ernstige klachten kwamen echter van de ondernemingen die rechtstreeks worden getroffen door de verhogingen van de accijnzen. Norman Burrough, president van James Burrough LTD, een van de grootste exporteurs van je never ter wereld, noemde verhoging van de accijnzen op sterke drank „een monsterachtige rem op onze dollars op leverende activiteiten". Een woordvoer der van de Scotch Whisky Association zei ongeveer hetzelfde. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. J. M. L .Th. Cals, minister van Staat en oud premier, tot commissaris-generaal van de Nederlandse inzending naar de We reldtentoonstelling, die in 1970 in het Japanse Osaka zal worden gehouden. De heer Cals heeft het aanbod nog in beraad gehouden. Roy Jenkins, de Britse minister van Financiën, die zijn begroting bij het Lagerhuis heeft ingediend. De Britten zullen de buikriem verder moeten aanhalen. DEN HAAG De Nederlandse kustvaarder „Bern" is even voor elf uur voor de Noorderhaven van Hoek van Holland gezonken. Nauwelijks een uur nadat via Scheveningen Radio 'n dringend verzoek om assistentie werd uitgezonden, is het schip in de golven verdwenen. De negen opvarenden (8 bemanningsleden en de vrouw van de kapitein) zijn gered. Aan boord van de loodsboot „Betelgeuze" zijn zij naar Hoek van Holland gevaren, waar zij door Rodekruismensen met dekens en warme koffie werden opgewacht. De „Bern" vroeg om tien uur om 'n reddingboot en een sleepboot met pompen. Het schip maakte slagzij. De „Maasbank" van Smit uit Rotterdam, die zeer snel de 2 mijl uit de kust lig gende „Bern" bereikte, vond een leeg schip. Ook een in de nabijheid drijven de dinghy was verlaten. De voltallige bemanning bleek aan boord te zijn gegaan van een sloep van het loodswezen. Kort daarna zagen de geredden de achterkant van het schip in zee ver dwijnen. Enkele minuten daarna ging het schip geheel ten onder. De „Bern" was op weg van Amster dam naar Zwijndrecht. Tegenover de politie zou de kapitein verklaard hebben dat hij in zeer slecht weer vermoedelijk op een blinde (niet van licht voorziene) boei was gevaren. Het schip was hierdoor lekgestoten en maakte door het binnenstromende wa ter slagzij. Ongeveer tien minuten na dat allen aan boord van de loodsboot gegaan waren, was het schip gezonken. Tot de bemanningsleden behoorden ook vier Spanjaarden. NAGASAKI Het grootste schip ter wereld een tanker van 276.000 ton is te Nagasaki te water gelaten. Toen het schip de helling afgleed deden be richten de ronde, dat Japan's scheeps bouwers plannen maken voor de bouw van een tanker van 280.000 ton. SALISBURY De hevige gevechten tussen strijdkrachten van'het Rhodesische blanke leger en nationalistische rebellen hebben gisteren de hele dag voortge- woed op de met dicht struikgewas begroeide oever van de Zambesi. Het Rhodesische hoofdkwartier deelde mee, dat drie nationalisten werden gedood, waardoor het aantal gesneuvelde rebellen op 14 werd gebracht, maar dat ook een aantal nationalisten werden gevangen genomen en wapens en munitie werden buitgemaakt. Ook werd bekendgemaakt, dat een tweede blanke soldaat van het Rhodesische leger was gesneuveld in het gevecht. In een communiqué werd verklaard, dat een aantal van de nationalisten, die het afgelopen weekend het land binnendrongen, leden waren van de in Zuid-Afrika verboden Afrikaans-natio nalistische beweging, het Afrikaanse Nationale Congres (ANC). In het communiqué werd verder meegedeeld, dat Rhodesische en Zuid afrikaanse strijdkrachten, gesteund door de Luchtmacht, de stryd heden zul len voortzetten. De Afrikaanse beweging voor de be vrijding van Rhodesië heeft in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka mee gedeeld, dat de in Rhodesië geïnfil treerde guerilla's totnogtoe 18 blan ken hebben gedood. Bovendien werd gezegd, dat de Rho desische nationalistische beweging ..ZAPU" en die voor de bevrijding van Zuid-Afrika „ANC" een verbond hebben gesloten „in het belang van het tweede grote offensief in de bevrij dingsoorlog". James Chikerema. leider van de ZAPU. zei dat zijn strijders opdracht hebben de controle over Rhodesië in handen te krijgen en de blanken te straffen. Een van de eerste doelen is de gevangenneming en terechtstelling van Edward Milton, de beul, die vori ge week de vijf ter dood veroordeelde Afrikanen terechtstelde. Len Idensohn, die een aanhanger van premier Ian Smith van Rhodesië is geweest, heeft in Salisbury bekend gemaakt, dat hij een nieuwe rechtse partij zal gaan oprichten, die oppositie zal gaan voeren tegen het Rhodesische front, de partij van Smith. Idensohn zei dat de nieuwe partij 'n toevluchtsoord kan worden voor alle rechtse elementen in het Rhodesische front. Hij noemde de Rhodesische re gering „een eenmansbewind". De rechtse extremisten willen, dat onmiddellijk de republiek afgekondigd wordt. De spanning leidde kort geleden tot schorsing uit de partij voor zes maanden van het parlementslid van de rechtervleugel, Robin James, die voor stander is van een segregatiepolitiek in Zuidafrikaanse stijl in Rhodesië en de uitwijzing uit de partij van zijn voor zitter, Williams, die steun aan James verleende. EDE Het ex-Boerenpartij raads lid G. Meijer, die nadat hij door deze partij als lid was geroyeerd had aan gekondigd zijn ontslag als lid van de Gemeenteraad te zullen indienen, heeft zich bedacht. Gisteren heeft hij frac tieleider 11. Koekoek een brief geschre ven, waarin hij meedeelt te zullen aan blijven als „onafhankelijk" raadslid. De heer Meijer heeft hiertoe beslo ten, omdat hij naar zijn zeggen vele sympathisanten heeft, die hebben aan gedrongen de raad niet te verlaten. Hij is van plan een nieuwe partij op te richten, die wellicht „Progressief Rechts" zal gaan heten. HEERENVEEN In zijn woning te Heerenveen is gisteravond op 69-jarige leeftijd overleden de heer Fedde Schu rer, van 1946 tot 1963 hoofdredacteur van de „Friese Koerier". De heer Fed de schurer werd 25 juli 1898 te Drach ten gebbren. De Friese schrijver, dich ter, strijder en politicus Fedde Schurer wordt in de Encyclopedie van Friesland genoemd als een van de belangrijkste Friese dichters, (zie ook pag. 2.). «•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••I j ((Van onze weerkundige medewerker) \Tanmiddag om acht minuten voor half drie is de U üe officieel be- gonnen. In verband met het schrikkel- jaar, bereikte de zon een dag eerder dan gebruikelijk het zgn. „lentepunt" van de ecliptica of dierenriem. Wat het weer aangaat, is het voorjaar helaas nog niet erg dichtbij. Het is wel zo, J dat vandaag uit zuid tot zuidwestelijke richting betrekkelijk zachte lucht wordt aangevoerd, waarin zuidcost- Nederland maxima van 1213 graden \kan halen en Gelderland 1011 gra- den (gisteren 910). Morgen voeren westelijke winden echter alweer wat koudere lucht van de Oceaan naar onze streken. Het passeren van een koufront geeft van vanmiddag of van- avond af kans op wat regen. De ver- dere vooruitzichten wijzen nog op een aanhouden van het wisselvallige weer. VLISSINGEN Bij de aanlegsteiger van de veerboot is gisteravond in Vlis- singen de dertigjarige A. van V. uit Middelburg dodelijk getroffen door drie kogels uit een flobertgeweer. De dader, de 33-jarige A. M de B. uit Vlissingen, vluchtte naar het sta tion, waar hij even later door leden van de Koninklijke Marechaussee werd overmeesterd. Hij had eerst nog ge probeerd een wachtmeester neer tt schieten. Het drama speelde zich af om tien over zes op de Westerhavenweg waar juist de veerboot uit Breskens was aan gekomen. De B. wachtte daar het slachtoffer op, omdat deze een verhou ding met zijn vrouw had. De getroffen man rende na de schiet partij weg, maar zakte bij de gebou wen van Van Gend en Loos in elkaar. Bij aankomst in het ziekenhuis Sint Jozef bleek hij al te zijn overleden. UTRECHT De vakanties in Neder land en West-Duitsland moeten niet meer met elkaar samenvallen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vindt dat de overheid daarom met de Duitse overheid overleg moet plegen om dit te voorkomen. Aan de Nederlandse kust worden dit jaar in juli grote moeilijkheden ver wacht. Dan komen de Duitsers in gro te stromen, terwijl ook veel Nederlan ders met vakantie zijn. Het CNV vreest dat de Nederlanders met een smallere beurs de dupe zullen worden van de Duitse invasie. De va kantiespreiding die in Nederland zo aardig qp gang kwam, is door de Duit se, maatregel lelijk doorkruist, vindt het CNV. HENGELO Een tegen een zijge vel van een flat opgetrokken noodtrap- pehuis in Hengelo is gistermorgen met donderend geweld in elkaar gestort. De 35-jarige metselaar A. J. Lansink uit Oldenzaal werd door het vallende ge vaarte bedolven. Nadat met een dom mekracht een brok steen was opgevij zeld waaronder hij lag, constateerde 'n arts dat hij dood was. Drie van zijn collega's liepen min of meer ernstige verwondingen op. De vermoedelijke oorzaak van de in storting is het feit, dat het cement aan trekkracht heeft verloren, doordat er deze winter met behulp van een stoom- bekisting is doorgewerkt. Het werk aan de flat is stilgelegd, hangende het onderzoek door de ar beidsinspectie. UTRECHT Een man heeft gister ochtend op het Rotterdamse Centraal Station de machinist van een trein naar Hoek van Holland elf minuten lang belet weg te rijden. Hij bediende zich van een bedrieglijk echt lijkend pistool. Tegenover de machinist voer de hij aan. dat de deuren van de trein niet goed dicht waren. De man, die later een patiënt van 't Deltaziekenhuis bleek te zijn. werd om zichtig door stationspersoneel en men sen van de spoorwegrecherche bena derd. Zij wisten hem te bepraten en zijn plastic pistool af te nemen. De po litie heeft hem meegenomen. ASSEN De afdeling Assen van de KVP zit sinds gisteravond zonder be stuur. Twee bestuursleden zijn afge treden en lid geworden van de Radica len. De twee uitgetreden leden zijn voor zitter mr. J. J. van de Berg en secre taris-penningmeester A. J. Kuis. Drie andere leden hadden al eerder om an dere redenen bedankt. De televisieuitzeHUing van drs. W. K. H. Schmelzer en zijn co."o^a's fnr. B. W. Biesheuvel (a.r.) en J. Mellema (c.h.) heeft voor de twee Asser be stuursleden van de KVP de deur dicht gedaan. In een brief aan het partij bestuur schrijven zij dat het beleid dat de laatste maanden door het partijbe stuur en de fractie is gevoerd, hen der mate heeft beschaamd dat zij zich niet langer in de KVP thuisvoelen. AMSTERDAM De 37-jarige dr. A. Hoogerwerf is toch benoemd tot ge woon lector in de politicologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Er was enige deining ontstaan omdat de heer Hoogerwerf lid is van de PvdA.. wat een benoeming bij de V.U. in de weg zou staan. Het curatorium van de universiteit ontkende dat politieke gezindheid enige invloed heeft bij het aanstellen in we tenschappelijke functies.

De Vallei | 1968 | | pagina 1