In memoriam Fedde Schurer Beurs van Amsterdam Kunstenaarswereld gaat samenwerken Rita Pavone is nu mevrouw Reno Internationals gemakkelijker VANAVOND MORGEN Wisselmarkt Philips vaster in Australië Onderhandse lening Hagemeyer Meer vertrouwen in Pond PILOOT STORM I RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE Dichter T.V. LANGENBERG Pagina 2' WOENSDAG 20 MAART 1968 Die middag, vader en oom Jan la chend en luidruchtig naast elkaar om een hoek van de tafel aten ze schild padsoep. Het was juist een kostje, dat Freek niet graag luste. Hij roer de met zijn lepel door zijn bord en keek tersluiks naar moeder. Dooreten, maande zij! Freek schudde zijn hoofd en zette een vies gezicht, liet de lepel met min achtende rukjes door het bruine vocht schuiven. Eleonoors ogen werden streng. Vooruit, beval ze scherp, anders ga je meteen na het eten naar bed! Maar Freek, die nu ook de lachen de ogen van oom Jan op zich geves tigd zag kneep vastberaden zijn mondje dicht. Nee, zei hij, ik wil die soep niet, die nare soep! Eleonoor sloegen de vlammen uit. Dat zo'n kind nu juist altijd ongehoor zaam was als er anderen bij waren! En Arnold deed net of er niets was. Je bent een ondeugend kind, zei zij ingehouden driftig, nu eet je, onmiddellijk. Ze trok hem de lepel uit zijn hand en wilde hem voeren, maar Freek sloeg met armen en benen. Ik wil niet, gilde hij. Toen keek vader naar hem, hij nam het bord soep en slierte er de punt van zijn blonde baard dwars doorheen. Nu lust je het wel, zei hij bedaard en met ontwrikbare be slistheid. Hij veegde zijn baard droog aan zijn servet. Eleonoor zat met grote ogen, legde mechanisch de lepel terug in het weer neergezette bord, terwijl de oom rood van het ingehouden lachen, het hoofd afwendde. Freek zat doodstil. Hij keek naar vader, die rustig verder lepelde en niet meer op hem lette. Hij nam de lepel op, kneep zijn ogen dicht en at. Oom Jan sloeg met zijn vuist dreu nend op tafel. Maar dit keer, dit keer breng ik een vrouw mee! Ik be loof het jullie en ik doe het ook! Als ik weer hier kom, ben ik getrouwd of je me gelooft of niet! Eerst zien, zei Eleonoor, Jij bent geen man om getrouwd te zijn, zo'n zwerver! Die stumper van een vrouw zou altijd alleen zitten. Met een weids gebaar veegde Jan Arlsover door de lucht. Mis, dan word ik honkvast. En je inspiratie dan? Je beweert dat je daarvoor moet reizen. Voor Jan antwoord kon geven leg de de oudere broer de hand op zijn arm. Noortje, Jan is nog nooit wer kelijk geïnspireerd geweest. Hij is op zoek naar zijn Muze en als hij die ge vonden heeft, zal hij zich de techniek verworven bij het schrijven van zijn ...reisavonturen ten nutte kunnen ma ken. De andere man beet zich op de lip pen, maar toen zijn schoonzuster hem vragend aankeek, knikte hij. Mis schien is het wel zo, zei hij. Freek begreep het gesprek niet, na tuurlijk niet, maar zijn gedachten gingen. Die zomer vertrok Jan Arlsover voor een reis naar Ierland, Schotland en Engeland. Arnold leerde zijn zoon zwemmen en paardrijden. Als de kleine jongen, zes jaar oud, door golven dook en zonder vrees het grote paard bestuurde, dat gewillig zich liet leiden door de vast beradenheid der kleine handen, dan welde er een brón van vreugde en trots op in het hart van zijn vader. Freek was zijn kind hij aardde ge lukkig niet naar het Haagse kringetje van oma Verlaekes deftigheid, hij was een buitenkind, wat zijn moeder ook aan hem trachtte te verfraaien. Freek was roekeloos, hij zag geen ge vaar. Zij stemmetje schaterde, zijn handjes grepen, zijn stevige beentjes droegen hem overal naar toe. En al tijd was het Vader, zeg eens, vader weet je, vader, waarom? Eleonoor zag het aan met lichte af gunst. Zij immers hield ook van het kind. Maar als zij hem kuste en streel de had hij altijd haast om weg te ko men en aan het keurige kereltje, dat zij van hem wilde maken, ontbrak nog wel wat. Toch was Freek lief voor haar; hij kon zijn armpjes om haar hals slaan en zijn mondje vochtig tegen haar wang drukken. In zijn gulheid gaf hij haar grif van zijn lekkers en kon al les missen, maar veréren deed hij haar niet. Nu moest zij dikwijls wel bekennen, dat er dingen waren in haar zoontje, die zij niet begreep. Zijn onberedeneerde vrolijkheid, zijn ang sten en verdriet kon zij niet navoelen. Zijn jokken door Arnold zo blij fan taseren genoemd beangstigde haar. Op vragen naar de redenen van zijn stemmingen gaf hij haar altijd de wonderlijkste antwoorden. Ik ben zo blij, omdat de elfjes dansen. Het schemermannetje is boos op mij. De lente zit in de pereboom. En meer dergelijke kennelijk uit Arnolds vertellingen afkomstige voorstellin gen. Nu was hij bang voor oude Mieke, die aan de zandweg woonde, waar Eleonoor weieens eieren bracht. Mie ke was zeker niet mooi met haar mummelmondje en haar scherpe ogen onder mannelijk zware wenk brauwen, maar bang, zij was toch niet om bang voor te zijn. Toch had Freek zich met armen en benen ver zet toen hij met zijn moeder mee naar binmen moest en hij had in het ka mertje aan tafel gezeten met een go- zichtje klein en grauw van angst. Eleonoor sprak er met Arnold over. Dit werd toch al te erg, daar moest hij wat aan doen. De hemel stond prikkelend fris en herfstachtig over de landen. In de sloten spiegelden dikke wolkendotten, roze op hel-blauw. Over de bomen legden zich al wisselende goudkleu ren en een zacht ritselen frutselde door hun blèren wanneer de wind feller aangevaren kwam. Arnold mende het rustige bruine paard in gelijkmatige draf. Op het bankje links van hem zat zijn jongen, een arm om de hals van Lobbes, de hond. De schilder keek naar zijn kind en naar de hond, naar het dansende paardelijf en naar al dat kleurgeto- ver en gedartel van kleuren. Het zwol in hem, het drong hem naar hoofd op handen. Geven aan de we reld, wat door hem gegeven wilde zijn, ere zij God! Ernstig stond het gezichtje van zijn jongen, donker waren de ogen, en het mondje was vastberaden geslo ten. Arnold dacht ineens aan wat Eleonoor hem verteld had. Zij had ook wel gelijk: het kind mocht niet te veel vergeestelijken, niet te jong weten wat hij nog niet weten kon. Hij was gelukkig gezond, had, behalve de ge wone kinderkwaaltjes nooit iets ge mankeerd, maar zijn geest mocht niet zijn groei te veel vooruitlopen, dat kon inderdaad ongezond zijn. Waarom ben je bang voor Mieke Kosters? vroeg hij zonder inleiding. Freek schrok nooit als vader hem iets vroeg, dat hoefde ook niet, want vader vroeg niet zoals moeder om zijn stoutigheden te achterhalen. Ze is een heks, zei hij. Hoe weet je dat? Ik heb je dat nooit verteld? Verwonderd keken de grote kinder ogen naar de vader. Heb ik je dat gezegd? vroeg deze weer. Nee..., zei Freek fluisterend en eensklaps schaamde hij zich. Hoe kom je er dan bij? vroeg Ar nold verder. Freek aarzelde. Ze...ze is zo le lijk..., fluisterde hij weer. (Wordt vervolgd) 3766. Nadat David zich ervan overtuigd had, da. zich geen sauriërs of ander gedierte in het hol ophielden, zette hij zich neer, in de hoop enige uren slaap te kun nen genieten. Doch met de eerste sterren verschenen ook steeds meer fantastische reptielen ten tonele, die blijkbaar naar hun nocturnale voederplaatsen trokken, s De herbivoren deden dat verrassend geruisloos en be- 5 zorgden David af en toe een doodsschrik door als s schimmen Uit een nachtmerrie over de open plek voor het hol te glijden. De carnivoren waren heel wat luid- ruchtiger en stormden soms met grote snelheid voor bij. De nacht was bijna onafgebroken vervuld van rau we kreten en David zat of hij wilde of niet steeds te luisteren. Uit het binnenste van zijn schuil plaats drong een nare stank tot hem door, niet zozeer dierlijk als wel van vulkanische oorsprong. Al met al niet zeer bevorderlijk voor de nachtrust en met rood om rande ogen wachtte David de dageraad af. Die kwam.. met gestadige plensregens.... 52. „Lang is een verdacht individu, magistraat", zegt kapitein Sioe. „Zijn zijdehandel is maar een alibi. Hij is de leider van alle houders van goklokalen in het zui den van de provincie. Zijn organisatie heet de Blauwe Liga en had tot voor kort veel moeilijkheden met een concurrerende organisatie, de Rode Liga, waarin alle gokbazen van het Noorden zich verenigd hebben. De twee Liga's schijnen nu een wapenstilstand te hebben gesloten. U denkt dat die aanslag het werk van Lang is?" „De boeven sprongen tevoorschijn uit Lang's voor raadschuur, dus dat schijnt er wel op te wijzen", zegt Rechter Tie. „Maar de aanslag kan ook het werk zijn van iemand in het paleis. Ik werd daar vanmiddag in mijn vermomming als dokter ontboden en belast met een bepaalde opdracht. Mag ik aannemen dat jij ien.and in het paleis hebt gemeld dat ik in de stad was?" Sioe slaat even zijn ogen neer en antwoord dan: „Dat is waar, magistraat. Zodra ik u herkende beb ik in code een bericht gestuurd aan mijn chef, kolonel Kang. Ik weet dat er hevig geïntrigeerd wordt in het paleis en dat mijn chef, kolonel Kang, er de dupe van dreigt te worden. Het fijne weet ik er niet van, maar dat u met een ontboden bent, bewijst wel hoe belangrijk het is. Misschien bent u in staat een ramp te voorkomen." 63. Waarom de vishagedissen zo gauw weer op de vlucht gingen werd Tekko al heel gauw duidelijk. Van uit de batiscaaf zag hij namelijk in de verte een groot zeemonster dat mét kloeke slagen zijn richting kwam uitgezwommen. „Ik begin toch werkelijk te geloven, dat het zo langzamerhand tijd wordt ,om de bol weer eens te laten stijgen!" mompelde onze vriend die nu niet bepaald op een ontmoeting met het reusachtige dier gesteld was. „Ik weet niet wat 't beest met mij voorheeft, maar zo te zien is het wis en drie de één of andere voorwereldlijke saurus, waarvan ik niet veel goeds te wachten heb!" Tekko had het inderdaad niet ver mis, want 't dier was een plesiosaurus, die in voorhistorische tijden aan de wateroppervlakte leefde doch nu, naar het bleek, nog slechts op de bodem der diepzee vertoefde. Het dier dat nog jong en speels was, kwam, zonder 't minste kwaad in de zin te hebben, uit louter nieuws gierigheid op de lichtuitstralende bol af. Het bekeek de gladde kogel met de lichtende vensters van alle kanten en tikte eindelijk met één van de geweldige vinpoten onderzoekend tegen de batiscaaf. „Boem!" klonk 't dreunend in de kleine ruimte waar Tekko zich bevond en toen tuimelde hij in de zich rondwentelende bol ondersteboven. De belasting waarvoor „Koning Klant" u het aangiftebiljet hielp invul len, was gisteravond niet de enige be lasting voor de tv-kijker. Er was nog een veel zwaardere mentale belasting, want zoals vaker op de dinsdagavon den die voor rekening van de VARA (Nederland 1) en de NTS (Nederland 2) komen, was het vrijwel een en al ernst wat de klok sloeg. De „Sprookjes" van Marijke Merckens, hoe aardig ge bracht ook, vormden tussen al die se rieuze informatie nauwelijks een brok verstrooiing, omdat de liedjes óf te goed (de modernisering van „Le fia cre" en het nummer over de afscheids brieven) óf te steriel waren. Terwijl op het tweede net een docu mentaire over nucleaire geneeskunde op het programma stond, probeerde „Koning Klant" de slechte image van de Nederlandse automobiel-service te verklaren en te bestrijden en tijdens „Dubbelspion" (ook al geen pretje) op „twee" liet „Achter het nieuws" op „een" diverse niet gefingeerde uitin gen van geweld zien en gaf daarbij het woord aan onder anderen de polemo loog prof. mr. Röling, die onder meer zei te geloven in een rechtvaardige re volutie tegen degenen die geweigerd hebben om aan een rechtvaardige ver andering van een situatie mee te wer ken. Overigens: wat is de waarde van zo'n kort „vredes-item", wanneer ener zijds „Teleac" al uitvoerig aandacht aan de polemologie heeft besteed en anderzijds „Achter het nieuws" dit on derwerp ter wille van de duidelijkheid en overzichtelijkheid in een veel lang duriger aflevering had kunnen behan delen? Van Milo Anstadt eerste documen taire over Roemenië (accent op natio naal besef, tevreden werknemers, jour nalisten met optimisme inzake onder meer de samenwerking met Nederland en de toekomstige ontwikkeling van de co-existentie tussen oost en west) moest ik een gedeelte missen, omdat prof. dr. F. Grewel, hoogleraar in de orthope dagogiek en zenuwarts, in een interes sant gesprek met Joop van Tijn op het andere net weer een andere belangrij ke, ernstige zaak besprak: de opvoe ding van het met leer- en andere moei lijkheden belaste kind. Er kwamen veel meer facetten van het opvoedings- vraagstuk naar voren dan hier zelfs maar kunnen worden opgesomd, maar vermeldenswaardig lijkt me in ieder geval het pleidooi van prof. Grewel voor een grondig onderzoek van elk minder begaafd of minder begaafd lij kende kind door een team van deskun digen op medisch, psychologisch en pedagogisch gebied. De omschrijvin gen „debiel", .imbeciel" en „idioot", zijn naar zijn mening geen diagnoses, maar een rubricering. Men moet er volgens prof. Grevel achter zien te ko men, waardoor, in welk opzicht en wan neer een kind gestoor3 is. Weer, een voortreffelijke aflevering van „Denk beeld", een hoogtepunt van een kijk- avond die echter bij het beeld wel veel te veel te denken gaf. J. v. d. K AMSTERDAM De Amsterdamse verenigingen tohi beeldende kunste naars, die exposören in het Stedelijk Museum, hebben zich aaneengesloten en uit hun midden een commissie be noemd, teneinde bij het door "e wet houder van kunstzaken de heer W. Po lak toezegde gesprek als partner voor de Amsterdamse kunstenaarsvereni gingen te kunnen optreden, aldus een van genoemde commissie afkomstig communiqué. Deze commissie bestaat uit de heren: B. de Laaf (voorzitter), J. Jorna (secretaris-penningmeester) H. Willems, F. Vijlbrief en de advi seurs R. v. d. Mey en B .Buys. De kunstenaarsverenigingen die de ze commissie vertegenwoordigt zijn de volgende: Ned. Kring van Beeldhou wers, De Onafhankelijken, De Grafi sche, Kring van Tekenaars, Sint Lucas, De Brug, AKW, De Belangengroep, Stuwing, NKG, Holl Aquarellistenkring De Keerkring, Liga Nieuw Beelden. Een adhesie-betuiging is ontvangen van de maatschappij „Arti et Amicitiae". HILVERSUM I 18.00 Stereo: Geestelijke lied. 18.25 Avondoverd. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openb. Kunst bezit. 19.10 Gastcollege: verliefd-zijn en houden-van, lezing. 19.50 Concert: 1. Instr. trio: mod. muz. 2. Radiophilhar- monisch ork. en zangsoliste: mod. muz. 21.30 Wie is mijn naaste: klankbeeld over psychisch gestoorden. 21.50 Fran se chansons. 22.05 Spiegel van België: pr. in samenw. met de B.R.T. 22.20 NVSH: Sextant: radioweekbl. van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND II. 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitzending van de VVD. 18.30 Stereo: Vocaal- en instr. ensemble met zangsolist. 18.55 Stereo: Tango-rumba ork. en zangsol. 19.30 Nws 19.35 Pianorecital: kl. muz. 20.00 En dan heb je een chanson: lied- jespr. 20.30 Vragenvuur: een bekende Nederlander beantwoord vragen van jonge mensen. 20.50 Akkoord: licht ge varieerd platenpr. 21.50 Trammelant in Loeren aan de hor radiofeuilleton. 22.15 Country and Western muz. (gr). 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Contrasten: kl en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NCRV: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18 56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reel. NTS: 19.06 De Drie Muske tiers, TV-feuilleton (dl. 10). 19.31 Pa- noramiek, panorama van het wereldge beuren. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. STER: 20 16 Reel. NTS: 20.20 Uitz. van de CHU. 20.30 Uit zending Stichting Socutera. 20.35 In kleur: Ned. film over wereldvraagstuk. 21.10 Schönzeit für Füchse, speelfilm Fedde Schurer is vooral bekend ge worden door de enthuosiaste en open manier waarop hij voor de rechten van de Friese taal heeft gestreden. Ook in het politieke leven trad hij op de voor grond; voor de oorlog in de Christel! jk- Democratische Unie, na de oorlog in de Partij van de Arbeid. Hij werd op 25 juli 1898 te Drachten geboren. In Lemmer kwam hij bij het christelijk onderwijs maar wegens zijn pacifistische overtuiging werd hij in 1930 ontslagen. Daarna was hij tot 1946 in Amsterdam bij het openbaar onderwijs werkzaam. In dat jaar werd hij hoofdredacteur van de Heeren- veense Koerier (later Friese Koerier) Als Fries dichter debuteerde Schu rer in 1925 met zijn bundel „Fersen" Daarna verschenen vele bundels van zijn hand. Zijn bijbels drama Simson (ook in het Nederlands vertaald) werd in 1949 bekroond met de Gysbert Japiksprijs voor Friese literatuur. Hij vertaalde de psalmen en gezangen in het Fries en schreef ook een historisch spel over Bonifatius. REGGIO EMILIA (Italië) Het energieke, zangeresje Rita Pavone (22) en haar manager Teddy Reno hebben dinsdag eindelijk toegegeven dat zij getrouwd zijn. Al jaren deden geruchten de ronde dat er tussen het tweetal een romanti sche verbintenis bestond. De Italiaanse pers stond deze week vol met speculaties dat het paar vorige week tijdens een geheim uitstapje naar Zwitserland in het huwelijk trad. (keuring 18 jaar). 22.40-22.45 Journaal. P.M. In verb met een event. Eurivi- sie-aanb. van de voetbalwedstrijd Ein- tracht-Juventus, bestaat de mogelijk heid dat het avondprogramma gewij zigd wordt. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. NCRV: 19.03 Cliff Richard Show, 19.53 Deze scherven brengen geluk, lezing. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame NCRV: 20.20 Ac. rubr. 20.45 Vidocq, po- litiefeuilleton. 21.10 Het einde is het begin, monoloog. NTS: 22.25-22.30 Jour naal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. gr.muz. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind: pedagogische lezing. 10.20 Muz. uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Li. gr. muz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Va riant: radio-snelbuffet. 13.30 Stereo: Li. gevar. muz.pr. (opn). 14.25 Stereo: Klarinet, altviool en piano: klass. muz. 15.00 Geref. middagdienst. NRU: 15.30 Banden met het verleden, klankbeeld. 15.45 Spel: kron. voor creatieve vrije tijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Nickel odeon: pr. over film en filmers. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Voor kleine bezetting: mod. en klass. ka- mermuz. NCRV: 17.45 Sportact. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Tsjechisch Filharmonisch Or kest: mod. muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Mod. platteland. 12.34 Li. gr. muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Sopraan en piano: semi-klass. lied. 13.55 Klass. kamermuz. (opn). 14.25 Het bloedspoor in de Lage Landen, klankbeeld over 50 jaar Nederlands talige detectiveliteratuur. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Ik hoor, ik hoor wat u niet hoort, lezing met gr.- pl. 16.32 Stereo: Pianorecital: mod. muz. 17.00 Jeugd en ritme. 17.30 Ste reo: Toemaar!: pr. voor middelbare scholieren. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Li. instr. muz. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie (11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Platenkeus. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act 13.08 TNT: knalmuz. 14.00 Nws. 14.03 Netty Rosen- feld. 15.00 Nws. 15.03 Where the action is. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrr: platen- show. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.00 Verzoekpl.pr. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (Herh van gisteravond). 10.20 Weihe des Hauses, spel. 12.00-13.30 Act.-kr. 16.40 Journaal. 16.45 Filmbeelden bij een Jazz-suite. 17.15 Doe. 17 40 Progr. over de ruimte vaart. 18.00-18.05 Journ. (Reg. progr.). NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualit. 19.26 (K) TV-serie 19.59 Progr. overz. WDR: 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 TV-serie. 19.40 Zukunft im Revier). 20 00 Journ. en weerber. 20.15 Docu mentaire. 21.00 Rep. 21.15 Bel ami, tv- spel. 23.05 Journ, comm. en weerber. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Lassie, TV-serie. 18.50 De- zernat M, tv-serie 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws en act. 20.00 Mode en muz. 20.45 Rep. Aansluiten: Nws. 21.15 Eine etwas sonderbare Dame, komedie 22.50 Nws, weerber. en act. Fonds Vorige koers lste not. Nederland 1966-1 7 102% 102% Nederland 1966 61 99% 9913 Nederland 1968 61 97% 97% Nederland 1967 61 98 98% Nederland 1967 6 94% 9413 Nederland 1965-1 51 93>/e 93'/« Nederland 1964-1 51 90 90% Nederland 1964 5 88 ft 88 ft Nederland 1958 41 88 A 88 A Nederland 1964 41 95% 95% Nederland 1959 41 861/» 86% Nederland 1963-1 41 82% 83 Nederland 1961 4 84 ft 84% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell. 1947 31 71% 71% Nederland 1951 31 90 90 Nederland 1953 1-2 31 84 Nederland 1950 1-2 31 73% 73% Nederland 1954 1-2 31 75 75% Ned grootb. obl. 1946 3 83% 83% Ned. dollarlng. 1947 3 84 85 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 96% 96% id. 30-jar. 1958/'59 41 85'/» 85% H.V.A.-mijen ver. a. 119% 119 (Slotkoersen van gisteren) A.K.U. a. Delimij f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a Philips gem bezit. v. a. Unilever c.v.a Kon Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon Pe;r f. a. H.A1. a 72.8 82.5 123.5 127.1 115.6 162.5 769% 156.4 76 173 181 156 131 94% 87 lOO'/t 93% minimin urn mui Java-China p nx.c.v.a K.L.M a Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 100Vt Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 6J 98% Bk v. Ned Gem 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 43 Nat. bk v. mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 51 Fr.-Gron Hyp b dw Alb Heyn wdlobl '55 British Petrol 1966 Bijenkorf Co-op Ned r.spaarbr Ned Gasunie 1966 Ned Gasunie Philips dlr 250-100 '51 Pegen 1-2 1957 Pgem 1957 Rott Rijn Pijpl.mij. K.L.M. 15-jarig 72.3 83.5 122.8 126 115.6 163 765 155.1 75% 172% 180 157 131% 101 98% 94% 87% 100 94 6 94 92% 4 92% 71 132 132'/» 6 102% 97% 97'/* 61 97% 98 53 93% 93% 4 78 78 6 95% 96 6 95% 95% 51 94% 94% 6 94'/« 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Machi. Meteoor beton Stokvis en Zonen 43 41 43 53 53 43 41 Thomassen/Dr.-Verbl. Alg Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst.-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.va Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.R.U. a. Edy emallle a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw. a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand Holec aand Inter' atio aand Kon Ned Papierfabr a. Kon Ned Textielunie eert. Krasnapolsky La. K VT (kon ver tap.) aand Leidsphe Wolspinnerij a. Lips en Gispen eert Meteoor Beton u. Misset, Uitgeversmij. a. NaHrden Chem fabr a Naeff gebr a. Nedap ned app.fabr aand Ned Ka bel fabrieken aand Nelle. wed J van aand Nyma n.r.C.v.a Niiverdal-ten Cate a Overz Gas. nat bez. v.a.f Pakhoed a. 89% 89 94% 87 87 90% 90% 85 85% 87 87 106 105 237% 223 48.2 48.3 645 650 170% 170% 86.7 86.9 172% 171% 1373 1360 406 404 208 208% 66 67 184 183 137% 137% 387 389 452 449 644 644 790 792% 139 139 118 120 340 344% 69% 69% 340 340 535 535 60% 60 418 167 112% 720 138% 629 150 299 152% 50% 590 419 166 110% 730 136 625 148 297 152 49% 228 228 253 255 120% 121 110% 111 241 530 170 145% 290 370 25% 83 93.5 95.5 246 532 169 140 285 370 25 80% 95 93.5 59% 173 162% 25 179 225 76 440% 442% 59 169 163 25 179 215 Palthe a. Pont Houthanoel a. Reesink en Co. a. Scheveningen Expljnij.L a. Schok beton aand. b. Schol ten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a." Veenendaalsche stoomsp. a. Ver Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb L Vastgoed bel. fonds part. t Interunie f50 a. Robeco f 50 a. Rolinco t Unitas f 50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert. Int. N(ckel Cy Can cert- Shell Can (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/8d cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert Dupont d.n 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.C.A. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Wool worth cert VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 153.80; Unilever 115.60; Philips 125.90; AKU 72.00; KLM 170.00. 250 103.1 346 32% 108 180 154 144.8 141 165% 61 89 161 820 59 738 637 618 183.7 229 185 422 101.5 50 119% 120% 27% 27% 248 102 347 34 108 180 155 145 135% 61 160 815 740 637 617 184.8 229.4 186 418 101.5 50% 52% 45% 29% 64 46% 155 89% 74% 43 52% 47 40% 59% 37% 38% 22% 51% 45% 28% 62% 47% 90 155 88% 75% 42% 48 40% 58% 37 38% 22% AMSTERDAM (19 maart) Da stemming voor de meeste internatio nale waarden Is dinsdag bij de ope ning gemakkelijker geweest t.o.v. het voorgaande slotniveau. De koersen vie len wat tegen wanneer hierbij ln aan merking wordt genomen, dat de inter nationals maandag in Wall Street ho ger sloten, behalve voor KLM welk fonds een dollar lager noteerde. Vrijwel alle internationale waarden openden beneden de slotprijs van maandag. Kon. Olie had winstnemingen te verwerken, waardoor een koersver lies ontstond van f 1.20 met een eerste verhandeling op 155.50. Philips was ruim een gulden lager op 126.10. Uni lever hield zich vrij goed met een koersverlies van twee dubbeltjes tot 115.70. AKU deed hetzelfde op 72.80 (72.90). Hoogovens werd een halve gul den hoger geadviseerd op 124. Het publiek ging tot winstnemingen in de hoofd fondsen over, zij het op kleine schaal. Men vertrouwde in Am sterdam Wall Street niet. Maandag sloot de markt op de New Yorkse beurs weliswaar hoger, doch aanvankelijk was de stemming er zeer vast ge weest. Winstnemingen in het laatste beursuur waren oorzaak, dat het grootste gedeelte van de behaalde koers winsten weer verloren ging. Dit laatste bracht in Amsterdam enig wantrou wen t.o.v. de openingskoersen dinsdag in Wall Street. De goudaandelen waren maandag op de New Yorkse beurs zeer flauw. Veel beweging in het koersverloop van de scheepvaartwaarden was er ook dinsdag niet. Vermeldenswaard is, dat Kon. Boot op 107 3/4 nog het best in de markt lag. Er ging in deze hoek weinig om. De cultures waren gemak kelijker. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend tot hoger. De handel in goud is maandag wel ruim geweest, doch heeft toch niet die afmetingen aangenomen, die er van verwacht werden. Ook de prijs viel te gen. Als gevolg van het binnenhalen van de winst, werd op circa 40 dollar per ounce gehandeld, hetgeen een flin ke daling betekende. In Hongkong be taalde men vorige week nog 50 dollar per ounce. Dinsdag schommelde de prijs rond de 39 dollar. De handel bleef ook gedurende de ver dere beursduur zeer kalm. De koersen van de internationale waarden brokkel den iets verder af. Hierdoor sloot AKU op 72.30, Philips deed 125.70, Unilever kwam op 115.40 en Kon. Olie op 155.10. EINDHOVEN Philips heeft 'n bod van ongeveer f20 miljoen uitgebracht op drie miljoen aandelen B in Electro nics Industries in Melbourne. De aan kondiging van het bod volgde gisteren op een waarschuwing van de directie van Electronics Industries eerder op de dag aan haar aandeelhouders de aande len niet te verkopen. Philips biedt anderhalve Australische dollar (ruim zes gulden) voor elk van de anderhalf miljoen reeds uitstaande gewone aandelen B van een dollar no minaal. De resterende anderhalf mil joen aandelen zijn nieuwe stukken waar op Philips tegen dezelfde prijs in schrijft. Het Eindhovense concern krijgt hier door de beschikking over een derde van het aantal aandelen B. Philips heeft al 45,6 pet. van de aandelen A van een dollar nominaal. AMSTERDAM De omzetten bij Ha- gemeijer en Co's Handelmaatschappij zijn tot nu toe in 1968 zeker niet minder geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar, aldus het bestuur in de jaar vergadering. De aandeelhouders ver leenden het bestuur machtiging voor 'n onderhandse plaatsing van f5 miljoen aandelen om de slagvaardigheid van 't bedrijf zo groot mogelijk te houden. Een eerder verleende machtiging, die nog een speling liet van f 1,4 miljoen, is daarmee vervallen. De hoogte van 't dividend is gebaseerd op de verwach ting, dat dit voor de komende jaren ten minste kan worden gehandhaafd. Hagemeijer heeft dit jaar opnieuw 'n bedrijf overgenomen: de NV M. H. Boas een Amsterdams groothandelsbedrijf in geconserveerde levensmiddelen. Een geleidelijke uitbreiding van de Ameri kaanse belangen ligt in de bedoeling. Verwacht wordt, dat de Australische dochters zich geleidelijk zullen uitbrei den. AMSTERDAM De ontwikkeling op de valutamarkt gaf gisteren voorzichtig blijk van een weerkerend vertrouwen in het pond sterling. De termijnponden waren belangrijk hoger dan de vooraf gaande dag. De disagio's voor half- maands- en eenmaands-ponden toonden een daling van zes zeven cent per pond; voor drie- en zesmaands-ponden waren deze cijfers zeven acht cent. De contante ponden stegen tot f8,66 later in de middag stegen zij tot boven de f8,67. De disagio's zullen naar wordt verwacht nu verder dalen en terugval len tot een niveau, dat met de heersen de rentevoet in overeenstemming is. Dollars waren vaster nu er geen in menging door De Nederlandsche Bank was. De koers steeg tot f3,60 5/16 en later in de middag tot f 3,60 De dis agio's voor de termijnen bleven nog zeer hoog. Duitse marken stegen weer tot f 90,42'/t. De Nederlandsche Bank kwam tijdens de notering in Duitse marken tussenbeide 19.42. AMSTERDAM, 19 mrt. Londen 8.6538.661; New York 3.60ft—3.60ft; Montreal 3.321—3.321; Parijs 73.20— 73.25; Brussel 7.2587.25Ï; Frankfort 90.40—90.45; Stockholm 69.75—69.80; Zü- rich 83.24—83.29; Milaan 57.751—57.801; Kopenhagen 48.35148.401; Oslo 50.51 50.56; Wenen 13.93—13.94; Lissabon 12.69112.701.

De Vallei | 1968 | | pagina 2