„CON AMORE" VIERT HET ZESDE LUSTRUM Grootste wens is een radio-optreden Nationaal jeugdweekend in gebouw „Eltheto" Brandende bommenwerper stortte op „De Wetering" '-mm C. Budding vanaf oprichting dirigent Renswoude in oorlogstijd 9> p m V F*"""- t t 98 Bosbrand snel geblust Blikschade bij kettingbotsing j DE DUITSERS j WAREN ER SNEL BIJ Partisanen Verminkt 1 i i 'i i* i i'i 1.1 f 4 f ff f ,t' t Spijt Rrievenbussen worden verplaatst Aanrijding door onoplettendheid VOOR HERVORMDE JONGEREN Voorrangsfout bezorgde schade I D. G. Bovenschen penningmeester van Macro A. Jansen benoemd i in redactiecommissie vakblad „De Aannemer" MARKTEN Tijdelijke aanbieding PAPILLON Drogisterij Rein Kok LEERSUM i WOENSDAG 20 MAART 1968 CELSTOF INLEGLUIERS van 1.25 voor MÉtfNVI VEENENDAAL Het hervormd zangkoor „Corr Amore" heeft reden om een vrolijk gezang aan te heffen: Op 2 april bestaat het koor 30 jaar. Onmisbaar bij dit feestgezang zal de heer C. Budding zijn, omdat hij al die dertig jaar diri gent van het koor is geweest. Overigens wordt het zesde lustrum alleen in on derling verband gevierd, met een feestavond voor de leden. Men wil verder niet al te veel aandacht aan het heuglijk feit besteden. ,.Con Amore" is met zijn tachtig leden het grootste koor van Veenendaal. Het is een gemengd koor dat in de loop der tijd heel wat successen heeft be haald. Het werd zelfs een tijd lang in de ere-klasse gerangschikt. De laatste drie jaar heeft het koor vanwege een overbezette agenda, niet meer aan con coursen deelgenomen. Het bestuur heeft echter besloten dit jaar de strijdbijl weer op te graven. Men is vast van plan een eerste prijs te veroveren op het zang- en muziekconcours te Reeuwijk, dat in de zomermaanden zal worden georganiseerd. „We moeten wel een eerste prijs ha len", meent het oudste bestuurslid van „Con Amore", de heer P. de Bruin. „We hebben de laatste tijd alleen maar eerste prijzen behaald". De heer De Bruin heeft al zestien jaar lang zitting In het bestuur en is voorlopig nog niet van plan zijn functie op te geven. Sinds kort is hij met zijn leeftijd van 60 jaar tevens het oudste koorlid. Enkele weken geleden was dat nog mejuffrouw G. Takken, die van de oprichting af bij het koor heeft gezongen. Om ge zondheidsredenen moest ze het zingen •chter opgeven. Ook de voorzitter van het koorbe- stuur. de heer A. Harteman, vertrouwt erop een eerste plaats te behalen in Reeuwijk. „We zijn nooit lager geëin digd. zegt hij. „In Utrecht won on ze dirigent enkele jaren geleden nog de directeursprijs. Wij behaalden toen ook de eerste prijs. Er deden ongeveer vijftig koren aan het concours mee. Bovendien waren dat niet de eerste de beste koren, maar verenigingen als het Urker Mannen koor". Vier jaar geleden kreeg „Con Amo re" naar aanleiding van de vele suc cessen een aanbieding om een radio uitzending te maken. Helaas kon het koor toen niet aan de uitnodiging ge hoor geven, omdat ze eenvoudig geen tijd hadden om er voor te repeteren. „Toch is het onze grootste wens nog eens voor de radio te zingen", vertelt de heer Harteman terwijl een drome rige glimlach om zijn lippen speelt. „We hebben juist besloten om weer contact op te nemen met een omroep vereniging. We hebben er nu wel tijd voor". Wordt het koor nu dan minder ge vraagd dan voorheen? „Ja", bekent de heer Harteman. maar hij voegt er geruststellend aan toe: ..Dat wilden we zelf. Op een gegeven ogenblik werd het ons namelijk te machtig. We hadden gemiddeld zo'n zes uitvoeringen in de twee maanden. Toen hebben we een aantal aanvragen afgezegd. Die zijn la ter niet meer teruggekomen zodat het wat minder druk is geworden". Eigen lijk heeft het bestuur daar nu wel een beetje spijt van. Maar ze treuren er niet om „Als we willen, zitten we er zo weer in", verzekert de heer De Bruin. Voorheen zong het koor in vrijwel alle plaatsen op de Veluwe en volgens De Bruin kunnen ze daar zo weer naar toe. „Vorig jaar hebben we opzettelijk maar een paar uitvoeringen gegeven, omdat we toen de nadruk hebben gelegd op de studie. Het reper toire vernieuwen. Dat was een bestuursbesluit", vult de heer Harteman aan. „Con Amore" repeteert eenmaal per week, op donderdagavond in de Sions- kerk. Toen die kerk er nog niet was repeteerde men in „Bethel" bij de Ju- lianakerk. En daarvoor „We hebben van het ene gebouw naar het andere gezworven", vertelt de heer De Bruin. „We zaten toen vooral in scholen". Ook in de oorlogsjaren kwam het koor vrij wel elke week bij elkaar, ondanks dat het verboden was. In welk gebouw men toen zong kan men zich niet meer her inneren. Ondanks het feit dat „Con Amore" nu een vaste repetitieruimte heeft en het koor vrijwel hoofdzakelijk zijn uit voeringen in kerken geeft, vindt het be stuur dat er in Veenendaal een con certzaal zou moeten zijn. „Vooral voor de andere koren hier", meent de heer De Bruin. „Je kon het zaterdagavond nog zien Voor het gezamenlijk/? con cert van het mannenkoor „De Veen- zangers", het „Ritmeester Mannen koor". het Veenendaals Dameskoor en de muziekvereniging „Caecilia" was het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan veel te klein. Bovendien is de akoestiek er verschrikkelijk slecht. Dan kan men beter in „Eltheto" zin gen, alhoewel die zaal helemaal te klein is". De wethouder van culturele zaken, de heer C. N. van Kuyk was zaterdag ook aanwezig; misschien heeft hij de handicap ook bemerkt. „Het was geen wonder, dat twee dames flauw vielen', aldus de heer De Bruin „ze stonden gewoon op elkaar ge propt". „Con Amore" neemt het hier op voor andere koren in Veenendaal. Hoe is eigenlijk de samenwerking met hun collega's, of misschien wel hun con currenten? „Niet zo best", zegt de heer Harteman. „We hebben wel eens gezamenlijke uitvoeringen gehad maar de samenwerking was niet om over naar huis te schrijven. Meestal waren er moeilijkheden met de dirigenten". De onderlinge verhouding bij „Con Amore" is echter heel goed. „Con Amore" bloeit en „Con Amore" groeit, alhoewel dat groeien nog niet hard genoeg gaat naar de zin van het bestuur. „We hebben te weinig bassen", zegt de voorzitter. „Daar kampen veel koren mee. De meeste koren hebben trouwens over het algemeen te weing mannelijk leden. Dat is altijd al zo geweest". „Con Amore" kan ook nog wel wat mannen gebruiken. Het bestuur streeft ernaar dit jaar het aantal van honderd leden te overschreiden en dan moeten er hoofdzakelijk mannelijke leden bij komen. Het bestuur werft nieuwe leden door huisbezoek. „Als we horen dat iemand graag bij de vereniging wil komen en bovendien goed kan zingen gaan we met hem of haar praten', aldus de voorzitter. Hij voegt eraan toe dat men zich ook elke donderdag vanaf acht uur 's avonds bij de Sionskerk kan op geven. Het is opvallend dat ook de jeugd vrij veel interesse heeft voor de koor zang. Men zou het niet verwachten in dit „beattijdperk". Bij „Con Amore'* is ongeveer een-derde van het aantal leden jonger dan 21 jaar. „Con Amore" staat er goed voor. Dat is lang niet altijd zo geweest. Vlak na de oprichting was het koor zelfs een tijdland gedoemd te verdwij nen. „Er waren toen maar achttien le den. Die konden de dirigent net beta len. Dank zij verhoogde contributies en giften van familie-leden is het toen goed afgelopen", herinnert De Bruin zich. Dinsdag 2 april viert de vereniging haar 30-jarig bestaan met een feest avond voor de leden. Stel dat ze ter opluisterng van deze feestavond een Veenendaals koor mochten uitnodigen, welk koor zou het bestuur dan kiezen? „Het Ritmeester Mannenkoor", ant woordt het bestuur in koor. „Dat is geweldig", voegt de voorzitter eraan toe. Welk koor zou men beslist niet kiezen? Daar laten ze zich liever niet over uit. „Elke vereni ging vindt zich zelf het best. Dat vin den wij ook", antwoord de heer Harte man. Tja, en 't is niet alles zuiver, wat er klinkt ADVERTENTIE GELDERLAND hoek Hoogstraat Veenendaal Telefoon 12656 VEENENDAAL Gisteravond ont stond aan de Amerongse zijde van de Slaperdijk een bosbrand. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, wist het snel aanwakkerende vuur vlug te blussen, zodat slechts 200 m2 heide en jonge dennen verloren ging. Ook de windrichting voorkwam een grotere schade. Een der omwonenden zag om onge veer acht uur een klein brandje aan de kant van de Slaperdijk. Enkele minuten later laaiden de vlammen echter hoog op en werd ogenblikkelijk de politie gewaarschuwd. Omdat de brand aan vankelijk vrij ernstig scheen te zijn rukte de brandweer met volledig mate riaal uit. Ook de Amerongse brand weer was spoedig ter plaatse. Waarschijnlijk hebben kinderen een vuurtje gestookt bij de dijk en is daar door brand ontstaan. VEENENDAAL Een kettingbot sing op de Kerkewijk levende voor twee van de drie er bij betrokken per sonenauto's schade op. De voorste wagen, eigendom van loodgieter B. uit Veenendaal, bestuurd door de heer J. van W., stopte voor 'n voetgangersoversteekplaats. achter zijn auto was een aanhangwagentje be vestigd. De automobilist Van W. reed vlak achter de auto met aanhangwa gen, maar merkte het stoppen nog tij dig op. De achter Van W. rijdende G. de G. uit Veenendaal echter niet en hij botste tegen de middelste auto: Deze' werd door de botsing naar voren ge drukt en werd tegen de aanhanger op gedrukt. De middelste auto werd van voren en van achteren beschadigd. De achterste auto alleen van voren en de voorste liep in het geheel geen schade op. VEENENDAAL Deze week wor den een aantal brievenbussen ver plaatst. De brievenbussen op de Nieuweweg bij de Willibrordkerk), aan de Veenen- daalseweg, het Poortjesgoed, de Mid dellaan en de Bergweg worden verwij derd. Op de Palmengrift, de Grotte Pekken, de Van Limburg Stirumstraat en het Coniferenplein aan de kant van de Dennenlaan zullen bussen worden ge plaatst. Het voltallige bestuur van „Con Amore". Derde van rechts is de heer P. de Bruin, vierde van links is voor zitter A. Harteman. Geboren: Abraham, z.v. J. van Vee nendaal en M. M. Wagensveld. Ondertrouwd: S. van Vulpen te Leer- sum er.^ A. J. van den End te Rotter dam. Overleden: B. Niekerk, 90 jaar; H. van de Zande, 85 jaar. Vertrokken: Dhr. M. Blanco Bécares naar Veenendaal; Fam. P. J. Blok naar De Bilt; mej. M. L. W. van der Hoek naar 's-Gravenhage; mej. E. A. van Beinum naar Utrecht; mw. M. v. Dijk-Massa naar Bussum. ingekomen: mej. R. M. Pothuizen uit Houten; mej. Y. M. Slagter uit Utrecht, mej. W. M. Linnenbank uit Maarn; mej. M. J. Brouwers uit Maarn; Dhr. A. H. E. van Keken uit Bunnik; fam. C. Plet uit Pijnacker; fam. P. Richard uit Nigeria; mej. W. de Kruijf uit Nij- kerk; mej. I. E. M. Vink uit Drieber- gen-R. VEENENDAAL De heer B. T. uit Veenendaal verleende toen hij linksaf sloeg op de Industrielaan geen vrije doorgang aan de automobilist G. J. Door de botsing, die het gevolg ervan was, werd de wagen van T. aan de linkervoorzijde beschadigd en die van J. van de gehele linker zijde inge deukt. VEENENDAAL Voor de hervormde jongeren wordt het aanslaande weekeinde in „Eltheto" een Jeugdweekend georganiseerd. De organisatie is in handen van de „Ouderen Werkgroep", die jongeren uit vrijwel geheel Nederland heeft uit genodigd. Momenteel hebben zich reeds zestig deelnemers van buiten Veenen daal aangemeld, onder meer van verschillende plaatsen op de Veluwe. uit Zee land, Overijssel en de omgeving van Dordrecht. Ook een groot aantal leden van de Veenendaalse hervormde jeugdverenigingen en enkele niet bij een dergelijke vereniging aangeslotenen zullen de bijeenkomst meemaken. Zaterdagmiddag om half vier zullen de eerste gasten arriveren in gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. Het eigenlijke programma van dit „bezin ningsweekend" begint die middag om kwart over vier met een voorstelling van de films: „Een reis door de wereld en een bezoek aan een natuurreservaat in de USA". In de avonduren van za terdag zal men een forumavond kun nen meemaken. Onder leiding van dr. C. Graafland, die ook de inleiding zal verzorgen, zullen de vragen beant woord worden door de heren De Vries, Schouten. Van Bruggen en Jonker. Als discussie-punten heeft men vra gen over leven en leer in de hervorm de kerk. Onder de vragen zijn er als: „Wanneer behoort men eigenlijk niet meer tot een kerkelijke gemeente?". „Hoe moet men staan tegenover de kerkelijk verdeeldheid?". Waarom zijn er twee diensten op zondag en be- In de nacht van 23 op 24 juni 1943 werd de bevolking van Renswoude om kwart voor twee opgeschrikt door een onheilspellend geluid. Een geluid, dat langzaam sterker werd en afkomstig bleek te zijn wi een zeer laag vliegend aangeschoten viermotorig vliegtuig. Met angstige ogen keek men het ov^r het dorp cirkelend vliegtuig na. In al ler harten brandde de vraag: zou het neerstorten, en waar Om middernacht was een viermo torige Halifax vanaf de basis Breigh- ton in Yorkshire opgestegen. Het toestel had een lading zware bom men en fosforbrandbommen aan boord en de uit zeven koppen be staande bemanning, te weten Flight Sergeant E. A. Tiplex (piloot). Flight Ingeneer Sgt L. D. Lingwood, Air Bomber Sgt W. A. Anderson, Air Gunner Sgt. T. H. Bell, Air Gunner Sgt C. P. Johns. Navigator Sgt J. E. Woodward en Air Gurvner Sgt D. E. Tudderham, hadden de opdracht gekregen voor de eerste maal de staalfabrieken van het stad je Mülheim aan de Ruhr te bom barderen. Tot de Hollandse kunst ging alles goed en zelfs de vesting Holland baarde weinig zorg. Doch boven de provincie Utrecht werd het toestel onder vuur genomen, nadat het ken nelijk in de schijnwerpers gevangen was. Binnen enkele minuten had het vliegtuig zoveel voltreffers gehad, dat het met minstens één branden de motor flink hoogte begon te ver liezen. Zo zagen de Renswoudenaren plot seling uiterst laag boven hun dorp een vliegtuig als een vuurzee over 't dorp vliegen en aan de bewegingen die het toestel maakte was te zien, had weinig zin er vandaar te gaan. dat de piloot zocht naar een plaats vliegtuig een noodlanding te laten maken. Een groep bomen aan de wetering, vlakbij de oude hofstede van die naam. bleek echter fataal te worden. Na nog een boog over het kasteelbos gemaakt te hebben raak te het toestel enkele boomtoppen. Onmiddellijk stortte het vliegtuig neer om tegelijkertijd met een enor me klap te exploderen. Ondanks het geldende verbod kwa men diverse mensen uit hun wonin gen en spoedden' zich meer uit nieuwsgierigheid dan om een poging te doen om hulp te bieden naar de plaats van de ramp. De boerderij de Wetering stond in lichter laaie; de bewoners, de fami lie Vlastuin, konden nog op het nip pertje een goed heenkomen zoeken en toen de dorpelingen toesnelden kwamen ze het echtpaar Vlastuin, dodelijk geschrokken doch springle vend, met een handkar vol kleding stukken en enkele waardevolle voor werpen, tegen. Jan D. Overeem, timmerman, was een van de nieuwsgierigen. Tegen de rand van het dichtbij gelegen kreu pelhout aangedrukt stond Overeem toe te kijken toen plotseling een tweede figuur naast hem opdook: Gerrit Vermeulen, die aan de beek had zitten vissen en nu de plaats van het ongeluk van nabij kwam be kijken. Weldra kregen beide heren de schrik van hun leven. Een groep landwachters was direct per fiets van Ede naar Renswoude getogen, in de hoop op zijn minst de piloot te kunnen arresteren of anders te hulp geschoten partisanen, leden van de ondergrondse, in de kraag te kun nen grijpen. Handig als de kerels waren hadden ze hun fietsen achter het kasteelbos neergezet en kwamen nu door het korenveld aangeslopen. Te laat merkten Overeem en Ver meulen de landwachters op en het had v^einig zin er vandaar te gaan. Met het geweer in de aanslag kwa men de „heren" op ze af en direct werd hun het woord partisanen al toegeschreeuwd. Het tweetal moest mee en gaf geen duit meer voor hun leven. Doch het geluk was met hen. l'i T"i'h l 'i lilliip De „Halifax" bommenwerper, die in Renswoude neerstortte. In de enorme vuurzee begon plotse ling iets te sissen en in paniek be gonnen de landwachters er vandoor te gaan, want dit kon niet anders betekenen dan een nog niet ontplofte bom! „Laufen" werd Jan en Gerrit nog toegebruld en dat deden ze; dan ook.de andere kant op. Ze stort ten zich in de bosjes en werkten zich met koortsachtige haast door 't kreupelhout en over greppels nog tijdig hun woningen te bereiken, zij het, door het oog van een naald! De oorzaak van deze overhaaste vlucht was geen bom, doch een fles of bus kerosine, die in brand was ge raakt. Zowel de politie als het hoofd van de luchtbescherming werd bij het ongeluk betrokken. De politie moest de brandende wrakstukken bewaken en werd reeds de volgende dag daar in bijgestaan door Duitse militairen. Ook de heer Varel, hoofd van de luchtbescherming, moest een en an der ten gemeentehuize rapporteren. Het rapport, dat de burgemeester de volgende dag naar de Duitse in stanties zond, luidde: „Op 23 juni 1943 's nachts om 01.45 uur is een vliegtuig brandend neergestort op de boerderij de Wetering te Renswoude. Alles is totaal verbrand. Piloten zijn niet meer aangetroffen. Op de resten van een vleugel stonden de letters SHARP. Het terrein staat onder be waking van Nederlandse en Duitse politie". Na de oorlog gaf ae gemeente-se cretaris, de heer Vaat Essen, nog 't volgende trieste relaas: „In de nacht van 23 op '24 juni 1943 stortte een viermotorig vlieg tuig neer op de Wetering. Er kwa men die nacht veel vliegtuigen over vanuit Westelijke richting naar Duitsland. Eén daarvan werd ver moedelijk door afweergeschut van Utrecht of Soesterberg aangeschoten. Het kwam brandend aanvliegen, vloog heel laag in een boog om het dorp en stortte toen op de boerderij de Wetering neer. De boerderij vloog in brand en werd totaal verwoest. Er waren vermoedelijk 6 of 7 perso nen in het vliegtuig. Zij waren allen dood en zwaar verminkt. Over het hele terrein lagen stukken em brok ken van lijken en ledematen ver spreid. Een oppervlakte van een halve ha was bezaaid met stukken van het vliegtuig. De Duitsers wa ren spoedig ter plaatse. Alles werd door hen meegenomen". Inderdaad verschenen de Duitsers de volgende dag met zes of zeven doodkisten, waarin zij de stoffelijke resten van de omgekomen bemanning legden en ermee naar een onbekend oord ver dwenen. Maanden later is de boerderij van de familie Vlastuin enkele tientallen meters noordelijker weer opgebouwd. S. LAANSMA. Bovenstaand feitenrelaas is een fragment uit het zojuist gereed ge komen boekje „Renswoude in Oor logstijd". door S. Laansma. Ilet is nog niet bekend wanneer het in druk zal verschijnen. Boerderij „De Wetering", zoals deze er uitzag voor de bommenwerper erop neerstortte en de boerderij totaal ver woestte. VEENENDAAL Op de hoek van het Panhuis en de Korte Molenstraat kwamen twee personenauto's met el kaar in botsing. Beide auto's liepen schade op. De heer J. N. uit Soest reed over het Panhuis in de richting van de Zand straat. Hij verleende op de hoek van de korte Molenstraat geen voorrang aan de voor hem van rechts komende J. J. van D. uit Veenendaal. RHENEN De Moterclub „Rhenen en Omstreken", oftewel de „Macro", heeft een nieuwe penningmeester. Dit blijkt-uit een rondschrijven, dat van- daag is gezonden aan de leden, waarin J zij worden uitgenodigd een vergadering bij te wonen op vrijdag 22 maart S 's avonds om half negen in het repet'itie- gebouw van de muziekvereniging „Ons Genoegen". De heer Van Vulpen be- j kleedde voorheen de functie van pen- .kleedde voorheen de functie van pen- ningmeester. De heer Bovenschen was voorheen jarenlang secretaris van de J vereniging. Sedert zijn aftreden als se- cretaris bezet de heer Kroes 't secre- I tariaat. Met het ovdtnemen van de func- tie van penningmeester is de heer Bo- venschen teruggekeerd in het dagelijks bestuur van de vereniging, waarvan hij praktisch vanaf de oprichting deel uit- j maakte. De vergadering van komende vrijdag- avond handelt in hoofdzaak over de j Leccius de Ridder Motocross, die op Hemelvaartsdag wordt gehouden. Het bestuur van de Macro doet een beroep op cassires. Het ontvangt graag een opgave van die dames die bereid zijn bij de komende motocross een kas- J sa te verzorgen. Teneinde het publiek vlotter te kunnen verwerken ligt het in het voornemen de aanwezige kassa's te verdubbelen vandaar deze noodkreet J om „personeel". i RHENEN De heer A. Jansen, Berg- j weg 36, dagelijks bestuurslid van de Nederlandse Aannemers en Patroons- bond, is benoemd tot lid van de redac- i tiecommissie van „De Aannemer", het j tweemaal per maand verschijnende or- gaan van de NAPB dat een oplage S heeft van ongeveer vijfduizend exem- plaren. j VEENENDAAL Eermarkt: Aan- J voerc a. 49.000 stuks. Prijzen grote J f 12.50 tot f 13.80 en kleine f 9,- tot f 11.50 alles per 100 stuks. Handel re- delijk. '•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••e hoort men ze beide te bezoeken?". „Is het terecht, dat zpveel mensen niet aan het Heilig Avondmaal gaan?". „Is de weg tot bekering nog net zo als vroeger?". „Hoe staat de kerk tegen over de ontwikkelingshulp en tegen over de vrouw in het ambt?", en „Is het toegestaan, dat men de catechisatie verzuimd voor bijvoorbeeld studie?". Zondagmorgen rekenen de organisa toren er op, dat de deelnemers de nor male kerkdiensten zullen volgen. In de middaguren zal er een wandeling ge organiseerd worden, of indien het weer dat niet tóelaat brengt men deze mid dag gezamelijk door in „Eltheto" Alle deelnemers zullen de avonddienst in de Oude Kerk bezoeken, waar ds A. Wis- gerhof zal preken over: Job 1 5, met als thema Jeugd en offer". Vanaf half acht die avond zal er door de deelne mers in „Eltheto" over de preek nage praat kunnen worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 7