Schoolbestuur bijzondere ULO te Kesteren voor gezamenlijk bouwplan Record aantal donors in Rhenen Jeugdcommissie v.v. Ede trad af na conflict met bestuur Zeldzame vondst van stuk mammoetkies in zandkuil te Leersum Schieten IN VEENENDAAL TWEE PALMPAASOPTOCHTEN r LEERLINGENAANTAL GROEIT GESTAAG Ds. E. S. de Lint nam afscheid Onó tu in lou wil o el' Loting bekend van paassehoolvoetbal Ruim honderd nieuwe donors Dame gewond toen zij heer aanreed MIST u uw AGENDA Onttrekking weg aan openbaar verkeer NBM gaat op de planken MAMMOET LEEFDE HIER 250.000 JAAR TERUG door H. J. Reusink SCHOOLJEUGD DEED VERKEERSEXAMEN BURGERLIJKE STAND AMERONGEN COLLECTE 10550 11079 PLATTELANDSVROUWEN TE KESTEREN BIJEEN WOENSDAG 20 MAART 1968 KESTEREN Het bestuur van de Stichting Christelijke Streek ULO te Kesteren, heeft zich tijdens een gehouden ouderavond voorstander getoond van de plannen om de openbare en de bijzondere ULO-school onder één kap te bouwen. Beide scholen zijn thans nog gehuisvest in houten noodscholen. Het gemeentebestuur van Kestereii heeft enige tijd geleden reeds te kennen gegeven, dat zij het wense lijk acht, in verband met de sterke groei van het leerlingenaantal, zo spoedig mogelijk tot de bouw van definitieve scholen te geraken. De enorme kostenbe sparing bracht het gemeentebestuur op het idee om beide ULO-scholen onder één kap te realiseren. De heer A. Schalk uit Opheusden, voorzitter van de Stichting Christelijke Streek ULO, deelde tijdens de ouderavond mee, dat bij burgemeester en wethouders van Kesteren de bouw reeds is aangevraagd. Voorts bleek tijdens deze ouderbij eenkomst, dat tot secretaris van het schoolbestuur is benoemd de heer R. v. Laar uit Rhenen, als opvolger van ds. E. S. de Lint uit Lienden, die wegens vertrek naar een andere gemeente ge noemde functie heeft neergelegd. Het bestuur werd verder nog uitgebreid met de heren W. Keuken uit Ochten, S. Risanasu uit Opheusden en ds. J. v. d. Haar, hervormd predikant uit Ach terberg. Laatstgenoemde opende de ouderavond met schriftlezing en gebed waarna hij nog een korte toespraak hield. De heer W. Neels het hoofd van de school, vertelde een en ander over de gestadige groei van de school, die mo menteel al vier leerkrachten telt, ter wijl twee nieuwe leerkrachten kunnen wordeb aangetrokken. De heer P. ter Haar van de Gelderse Christelijke Stiohting voor beroe- penvoorlichting te Arnhem hield een interessante en leerzame lezing over de vele mogelijkheden in verband met de inwerkingtreding van de Mammoet wet per 1 augustus. De heer F. v.d. Blink, leraar van de school, vertoonde dia's over de laat ste schoolreisjes van de klassen twee en drie. Daarna sprak de heer Schalk nog een dankwoord tot de scheidende secretaris, ds. E. S. de Lint, die de avond sloot met dankgebed. RHENEN Het bloed heeft gister avond in Rhenen rijkelijk gevloeid. Niet vanwege knokpartijen of relletjes, maar in gebouw „Irene", waar de afdeling AMERONGEN De lagere scholen te Amerongen en te Overberg hebben dit jaar weer deelgenomen aan het schriftelijk gedeelte van het Verkeers- examen van de Nederlandse Vereni ging Veilig Verkeer. Van de in totaal 82 deelnemers slaag den er 6 met lof. Zij behaalden het maxi mum aantal punten van 40. In totaal moesten er twee leerlingen worden af gewezen. Zij bleken niet de vereiste ken nis te beschikken om een puntenaantal van dertig te behalen. RHENEN De loting van het tien de Rhenense Paasschoolvoetbaltoer- nooi, dat wordt gespeeld op woensdag 17 april, onder auspiciën van de KNVB afdeling Utrecht, op het gemeentelijk sportcomplex „Candia", had het vol gende resultaat: 1. Chr. Ericaschool - Rhenen 2. Openbare Bantuinschool - Rhenen 3. Openbare Halschool - Rhenen 4. Chr. Platanenschool Rhenen 5. O.L. Prinses Marijkeschool - Kes teren 6. R.K. St. Cuneraschool - Rhenen 7. Openbare Lijsterbergschool - Rhenen 8. Bijzondere school Achterb.str.weg - Rhenen 9. Openbare Rijnschool - Eist. 10 Openbare Kon. Julianaschool Leersum. De nummers 1 tot en met 5 spelen een halve competitie in poule A, de nummers 6 tot en met 10 spelen een halve competitie in poule B. De nummers 1 van elke poule spelen om de eerste en tweede prijs, de num mers 2 spelen om de derde en vierde prijs. En nu maar vertrouwen op 'n mooie Paasvakantie! EDE De voetbalvereniging Ede heeft sinds gisteren geen jeugdcom missie meer. De commissie heeft be dankt naar aanleiding van een me ningsverschil met het bestuur. Veertien dagen geleden werd de ba sis gelegd voor het conflict Enkele spelers van het tweede elftal hadden toen ih overleg met hun leider André de opstelling van dit elftal eigenmach tig veranderd. Na onderzoek is het bestuur er toe overgegaan de heren André Slotboom en Jansen hiervoor een schorsing op te leggen. Diverse spelers hebben daarop te kennen gegeven de volgende wedstrijd niet te zullen voetballen. Het bestuur heeft toen een oplossing gezocht door het geselecteerde jeugd- elftal in te zetten voor het tweede elf tal, als dit team weigerde te spelen. In overleg met de jeugdcommissie werd hierover aanvankelijk een ak koord bereikt. Te elfder ure bleek de jeugdcommissie toch niet met de ont stane situatie ingenomen te zijn en vond toen reden om te bedanken. Momenteel wordt naarstig gezocht naar nieuwe leden voor de jeugdcom missie Volgens de laatste berichten zou men hiermee al goede vorderingen maken. Rhenen van het Nederlandsche Roode Kruis een bloedplasma-avond hield. Het is wederom een succesvolle avond ge worden. Het aantal bloedgevers, dat de laatste keer nog 164 bedroeg was gister avond bijna 172. Bjna...want de laatste inwoners die zich kwam aanmelden was helaas te laat. Alle attributen wa ren al ingepakt, zodat de man onver richte zake huiswaarts moest keren. Het aantal bleef tengevolge bij 171. Een en ander betekent, dat er 85Vt liter bloed werd ingezameld. „Het is geweldig," zei de heer G. B. Runge, afdelingsvoorzitter. „Dit is nu al de derde keer in successie, dat er van een nieuw record sprake is. Ik hoop, dat de Rhenenaren ook in de toekomst zo positief reargeren op onze oproep, dan komen we nog eens flessen tekort". De organisatie was ditmaal perfect, dank zij de assistentie van de Roode Kruis colonne uit Veenendaal behoefde niemand te wachten. De helpsters en helpers moesten zelfs wachten op de do nors... Iedereen kon vlot worden gehol pen en met een kopje koffie weer gauw op de been worden gebracht. VEENENDAAL De actie van de Rode Kruisafdeling Veenendaal om meer bloeddonors uit deze plaats te krygen heeft veel succes: gisteravond gaven zich welgeteld 122 nieuwe do nors op. De Rode Kruiskolonne haalde gisteravond de folders op, die in de nieuwe wijken waren uitgezet om meer donors te winnen. Men had met op zet de nieuwe wijken gekozen, omdat daat veel jonge mensen wonen. Men had met opzet de nieuwe wjjken geko zen, omdat daar veel jonge mensen wonen. En juist de jonge mensen ont breken bij de Veenendaalse bloeddo nors. Ook in deze opzet is de actie ge slaagd. Degenen die geen folder heb ben ontvangen kunnen zich tijdens de bloedafname-avond opgeven ais donor. De avond wordt dinsdag 26 maart ge houden van 19.00 tot 21.30 uur in de La gere Technische School. Geboren: Nico, z.v. J. G. van Mou- rik en H. Reede; Pieter Hein, z.v. P. H. van der Stigchel en C. C. M. Rijn bende. Overleden: M. C. van Waart, 82 jaar; J. van Heiningen, 68 jaar; G. Reede, 77 jaar. IngekomehW. Methorst van Scher- penzeel; W. van Mastrigt van Veenen daal; G. v. Soelen-van Brenk van Rhe nen; W. C. J. den Hartog-Duiver man van De Bilt. Vertrokken: G. J. Boeschoten naar Driebergen; H. Heikamp naar Veenen daal; J. van Ginkel naar Veenendaal; F. B. Jansen naar Beverwijk; H. Onink naar Abbenbroek. VEENENDAAL Mejuffrouw S. uit Veenendaal werd met een hoofdwond en een hersenschudding opgenomen in het Julianaziekenhuis, nadat zij op haar bromfiets een heer had aangere den. De heer A. v. d. B. uit Veenendaal kwam het postkantoor aan de Sand- brinkstraat uit. Hij stak over op een moment, dat hij dacht dat mejuffrouw S. nog ver genoeg verwijderd was. Toen hij ongeveer midden op de straat was, voelde hij oen klap tegen zijn ach terzijde. Achter hem lag mejuffrouw S. op straat. LEERSUM In Leersum wordt van maandag 25 maart tot en t.e.m. zaterdag 30 maart voor de eerste maal 'n collecte gehouden te bate van 't Nationaal Rheu- mafonds. dagblad DE VALLEI? Bel: tot 17.30 uur van 17.80— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. Heden, woensdag OVERBERG Recreatiezaal Kamp Overberg, 19.30 uur: Jaarfeest C.J.V. RENSWOUDE Rehoboth, 19.30 uur: Jaarvergadering N.C.V.B. Bioscoop v Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De zeven vechters van de Mc Gregors" Morgen, donderdag VEENENDAAL Trefpunt, 20.00 uur: Wijkforumavond Gereformeerde Kerk. Patrimoniumlaan, 19.00 uur: Vertrek bus naar Stadsschouwburg in Utrecht voor N.V.V.H. Café Geerenstein, 20.15 uur: Jaarver gadering H.S.V. „De Rietvoorn". Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Gevechtsklaar". RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat een voor stel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een openbaar voetpad, ka dastraal bekend gemeente Rhenen, sectie G nr. 2052 ged., ter lengte van circa 43 meter en liggende direct ten oosten van het gemeentehuis en in het verlengde van de Roelof zij de ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken is neergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 18 maart 1968 tot en met 18 april 1968 ter inzage voor belanghebbenden. Bezwaarschriften tegen het voorstel kunnen vóór 18 april 1968 bij de ge meenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van het college van burgemeester en wethouders of van een door hen uit hun midden be noemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 9 april 1968 des namiddags 2.00 uur. Rhenen, 13 maart 1968. B. en W. voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch van Rosenthal. RHENEN/WAGENINGEN De per soneelsvereniging van de Nederlandse Buurtvervoer Mij NBM afdeling Rhe- nen-Wageningen houdt e entoneelavond op zaterdag 30 maart in schouwburg „Junushoff" te Wageningen. Opgevoerd wordt het blijspel in drie bedrijven ge titeld „Drie meisjes gevraagd" door Anke Wildonck. Na afloop is er bal met medewerking van „The Show Stars" uit Groesbeek Na afloop is er extra vervoer in verschillende richtingen Tien dames en heren spelen in „Drie meisjes gevraagd", met mevrouw Ada Drost-van Eek uit Rhenen als hoofdrol vertolkster. De regie is in handen van de Rhenenaar G. J. Bovenschen. De na men van de overige spelers zijn: Jan van Veen, Willem v. d. Klift, Joop Ipenburg, Joop van Dijk, Willy de Rho- ter-Demont Janette Bovenschen-Bel- mer, Heieen van Veen, Joke Vos-Exner én Johan Buitenhuis. KESTEREN De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Kes- teren-Opheusden houdt op maandag 25 maart, 's avonds om half acht, de maandelijkse bijeenkomst bij de stich ting „Boom en Vrucht" te Kesteren. Mevrouw Klazema-de Groot zal spre ken over het onderwerp „Woninginrich ting". Tevens zullen mededelingen wor den gedaan over het jaarlijkse reisje. Aan de opmerkzaamheid van de heer H. Stichter, oprichter bij Van Marie's wegenbouwbedrijf te Doorn, is het te danken dat nu met zeker heid bekend is, dat de mammoet ook eens geleefd heeft in Leersum en omgeving. Het toeval wflde dat de heer Stichter in een van de vrachten zand, die gebruikt worden voor we genaanleg in het nieuwe uitbrei dingsplan Lcersuin-Zuid (omgeving lloflaan - Nieuwe Steeg), een voor werp aantrof dat door de vorm zijn aandacht trok. Via de heer H. J. van Hal, op richter bij de gemeente Leersum. werd de heer H. J. Reusink, corres pondent van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek op de hoogte gesteld van de vondst, welke na onderzoek een deel van een door de tand des tijds sterk aan getaste mammoetkies bleek te zijn. Het fragment van deze kies, uit de ■m bovenkaak van een mammoet, heeft nu nog een hoogte van 15 cm en het maalvlak is ca. 6 cm breed. De oorspronkelijke hoogte van een vol ledige bovenkaakskies Is ca. 16 cm, terwijl de lengte en breedte van het maalvlak resp. ca. 20 en 8 cm be dragen. Een volledige mammoetkies is opgebouwd uit ca. 15 segmen ten. Bij het Leersumse exemplaar zijn nog slechts 3 van deze segmen ten aanwezig, die fijnribbelig van opbouw rijn. Door deze fijnribbeli- ge opbouw kunnen deskundigen de mammoet die eens deze kies heeft gedragen, determineren als de soort Elephas Primigenius. Na een onderzoek bi de zand groeve aan de Scherpenzeelseweg bleek het nog mogelijk te zijn de vindplaats van de kies vrij nauw keurig vast te stellen. Door de drag line werd deze in het noordwestelijk deel van de groeve, op een diepte van ca. 2,5 tot 3 meter onder het maaiveld, naar boven gebracht. De lagen boven de vindplaats bestaan hoofdzakelijk uit zand en grint. De mammoet Elephas Primigenius naar een foto-reprodak tie van de schrijver van dit artikel, de heer LEERSUM Door de hoge ouder dom is van de mammoet, die hier toenmaals leefde in een steppe-land schap, alleen nog een deel van de kies geconserveerd. Het emaille van deze kiezen is resistenter dan de beenderen en deze kalkhoudende botten van het dier zijn geleidelijk aan opgenomen door de omringende kalkarme zand gronden. Dit is ook de reden dat van mam moeten met hoge ouderdom in Neder land over het algemeen alleen de kie zen worden teruggevonden. In de groe ve van de kalkzandsteenfabriek Voge- lesang te Rhenen zijn eveneens kiezen van mammoeten gevonden en tevens resten van zo'n 40 verschillende dier soorten. De fauna in deze streken was in die lang vervlogen tijden dus al vrij aardig vertegenwoordigd. Om nu een voorstelling te geven on der welke omstandigheden de mam moet hier destijds leefde en hoe de kies onder een 3 meter dik zand- en grint- pakket terecht is gekomen de volgende uiteenzetting* V ór de nadering van het landijs vanuit de Scandinavische landen (de voorlaatste Ijstijd, het z.g.rt. Riss-gla- ciaal ca 200.000 jaren geleden), was Leersum en omgeving een onderdeel van een uitgestrekt deltagebied. Een verwilderd rivierenstelsel, welke een breedte gehad moet hebben van 10 km. of meer en dat ten dele te be schouwen is als de voorloper van onze tegenwoordige Rijn, overspoelde hier het land en voerde materiaal vanuit de Belgische en Duitse gebergten bestaan de uit zand, grint en leemlagen naar onze streken. Ook fossielen (afdrukken van ver steende planten en dierenresten) van zeelelies, zeegels, koralen, schelpen etc., zoals we deze kunnen vinden in zandgroeven in deze omgeving, zijn op deze manier in onze streken terecht gekomen. In die dagen was het hier een steppe landschap, waarin de dwergberk, de kruipwilg, steppenplanten en bepaalde grassen groeiden, die het merkwaardi ge gure klimaat konden verdragen en waarin de mammoet en bison een gun stige voedselmilieu vonden. De mammoet, die een hoogte kon be reiken van 3,5 tot 4 meter, was een grote planteneter en heeft zich door de vorming van een dicht haarkleed goed weten aan te passen aan de koude die er destijds heerste. In dit landschap zullen de stromin gen, die in dit vlakke gebied zich met bochten een weg zochten, dikwijls door zware ijsdammen zijn dichtgestopt. Dit natuurlijke afdammen en dan weer doorbreken zal zeker soms met groot geweld gepaard gegaan zijn. Catastrofale overstromingen, die hier van het gevolg waren, hebben wellicht soms vele van deze mammoeten, die in kudden in deze landstreken voorkwa men, van het leven beroofd. De kada vers van deze slachtoffers dreven af naar de hoofdstroom (in dit geval de Rijn) en bleven nadien in een bocht van deze rivier enige tijd drijven tot zij zo danig waren vergaan dat d erestanten zonken. Door berekeningen heeft men kun- AMERONGEN De schietvereniging Willem Teil hield weer een onderlinge competitie. De uitsla^ was als volgt: G. v. d. Horst 97 pnt; A. de Haas 96 pnt; P. v. d. Sigtenhorst 96 pnt; G. van Toorn 96 pnt; J. de Greef 95 pnt; H. den Uijl 93 pnt; R Brinkman 92 pnt en J Pak vis 91 pnt. VEENENDAAL Zaterdag 6 april zullen in Veenendaal twee Palmpaasop- tochten worden gehouden. Om 2 uur vertrekken de optochten vanaf het Slotemaker de Bruineplein en vanaf 't plein bij het jeugdgebouw „De Instuif' aan de Sandbi;inkstraat. Vorig jaar is gebleken dat het totaal aantal deelnemertjes aan de twee op tochten hoger ligt, dan indien men slechts 1 tocht organiseert. Men ver klaart dit door te wijzen op de grote afstand die de kinderen uit Zuid moe ten afleggen om aan de optocht in het centrum te kunnen meedoen. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer gelegenheid gegeven worden om de „Palmpasens" onder deskundi ge leiding te versieren. Tegen een ver goeding van f 0,35 kunnen de kinderen op 6 april tussen 9.30 en 11.30 uur te recht in het jeugdgebouw aan de Sand- brinkstraat. Daar wordt gezorgd voor stokken en papieren slingers. Het „haantje pik" en eventuele sinaasap pels en rijgsnoeperijen moeten door de kinderen worden meegebracht. De staf van „De Instuif" zal alles in het werk stellen om de kinderen te helpen de palmpaasstok zo mooi mogelijk te maken. nen vaststellen dat de gemiddelde da ling der jaartemperatuur in die tijden ongeveer vijf graden Celsius heeft be dragen. Deze snelle daling der tempe ratuur had voor Europa geweldige ge volgen. De sneeuwgrens werd aanzien lijk verlaagd, de gletsjers der hoge ge bergten breidden zich zodanig uit. dat de Alpen en de Kaukasus een groten deels aaneengesloten ijsdek kregen en geheel Noord-Europa langzamerhand met de gletsjers vanuit Scandinavië werd bedekt met een plaatselijk wel enige honderden meters dik ijsdek. De dikte van dit ijspakket bedroeg in het Noorden van ons land nog zo'n honderd meter en bij de nadering van dit landijs in de omgeving van Utrecht was dit ijsdek nog ongeveer 70 meter. De voorlaatste ijstijd, het Riss-glaciaal, is nu aangebroken. Het landijs schoof over de rotsen van Zweden en volgde verder het gebied dat thans ingenomen wordt door de Oostzee. Steeds verder schuivend bedekte het langzamerhand geheel Noord-Duitsland en geleidelijk ook de noordelijke helft van ons land. De zuidgrens van dit landijs ligt ongeveer ter hoogte van Vo gelenzang over Utrecht en Rhenen naar Nijmegen en vervolgt dan zijn weg in het Duitse gebied. Leersum heeft dus nog juist de gevolgen van deze landijs- bedekking ondervonden. In die tijd stroomde de Rijn noorde lijker dan heden ten dage. Zij stroom de door een groot gebied, dat nu de Gelderse Vallei is geheten. Door de verlaging der temperatuur kregen de sneeuwmassa's in de gebergten geen kans om te smelten en werden zodoen de vastgehouden. Dit veroorzaakte een daling der zeespiegel van ca. 100 m. beneden het tegenwoordige peil. De Noordzee lag in die dagen soms ge deeltelijk droog en de waterstand van de Rijn was zeer laag. Zeer geleidelijk naderde nu het landijs, een enorme kracht ontplooiend, vanuit N.O.-rich- ting de Rijn. Voornamelijk door de lage water stand van de Rijn ontmoette deze pri maire ijslob een barrière in de vorm van de oever aan de overzijde van de Rijn. Door de enorme krachten van het ijs werd deze oever over een lange af stand opgeworpen tot een stuwwal, die later de Utrechtse heuvelrug zou gaan heten. De eenmaal door Rijn en Maas ho rizontaal afgezette zand en grintlagen werden verschoven en opgeperst. Prachtige voorbeelden van deze wer king van het landijs waren de afgelo pen jaren te zien in de zandgroeve aan de Scherpenzeelseweg. Hoe geweldig de druk van het land ijs moet zijn geweest blijkt wel uit het feit dat.hier op sommige plaatsen de aanvankelijk horizontaal gelegen lagen van het zuidelijk diluvium praktisch verticaal staan en duidelijk verschui vingen zijn waar te nemen. Het laat zich begrijpen, dat in de ge bieden waarover het landijs zich be woog, alle grond werd weggeschoven en meegevoerd. Grote rotsblokken wer den afgestoten en opgenomen in de on derste lagen van het ijsdek, zoals de Leersumse Kei, een granieten zwerf blok uit de noordelijke landen van ca. 12.000 kg en de enorme gesteenten, waarvan in de prehistorie in Drente de hunnebedden werden gebouwd. De restanten van het Leersumse mammoetkadaver, waarvan het groot- ste deel langzamerhand is opgenomen I en grintlagen opgeperst en vonden uit- door de kalkarme zandgronden, zijn eindelijk hun laatste rustplaats onder eveneens door het landijs met de zand een 3 meter dik zand- en grintpakker. Terwijl ik dit wekelijks „praatje" schrijfhollen de grauwe wolken door de sombere maartlucht en ontlasten zich in sneeuwbuitjes. Een troepje mussen trippelen scheldende om een „hoopje", dat een pony voor hen op straat heeft neergelegd. Een paar lijsters huppelen in het achtertuintje rond, druk pikkend aan een aangestoken appel. Het manne tje met tfn helder gele bek en glanzend zwarte veren is duidelijk te onderschei den van het meer vale wijfje. In de beu kenhaag zie ik een paar winterkonink jes spelen, wippen in en uit de haag en zetten zich parmantig neer op de paai van de waslijn, om met bek en vleugels hun middagtoilet te maken. Mannetje Vink toont neigingen om een huwelijks aanzoek te doen. Een aardig tafreeltje, een genot om dat drukke gedoe van on ze gevederde vriendjes te aanschouwen. Het zijn kleine genietinkjes, doch is ons leven niet vol kleine genietinkjes f Zie maar eens rand in uw naaste omgeving en houdt de vlierstruik eens in het oog. Langs het witachtige hout ontplooit het franje van ontwikkelend groen. De knoppen van de kastanjebomen begin nen reeds te schitteren en te glimmen in 't maartse zonlicht als kaarsjes, pas ontstoken aan 'n reusachtige kandelaar. Als straks eenmaal alle armen ervan schitterend witte of rode vlammen van bloemtrossen dragen, dan is al het win- terleed vergeten en we weten, dat er wéér een kringloop is volbracht. De bladknoppen aan vele bomen zijn nog in haar schubbendek besloten, toch wil ik u wijzen op de gele toverachtige glans, die als het ware over de toppen van verschillende bomen is uitgegoten. Kijkt eens naar de Iepen, de talacen zijn dicht bezet met bloeitopjes. De gele kat jes geven aan de hazelaar- en wilgen struik een fraaie geelachtige gloed. Wie opmerken teil ziet heel duidelijk, dat er daar boven aan de nog bladerloze tak ken van bomen en struiken reeds heel wat omgaat. Een mooie en glorievolle tijd staat ons te wachten. De lente eist haar rechten op! Op de markt en in de bloemenzaken zien we weer de typisch gevormde fraai gekleurde en grillig ge vlekte pantoffelbloemen oftewel de Cal ceolaria. Om van deze schoonheid zeer geruime tijd te kunnen genieten moet u met het volgende rekening houden: De ze plant moet zo koel mogelijk in het licht staan, dus ver van de kachelwarm- te. Denk er om, dat de zon haar niet kan beschijnen, want dan is het met de plant spoedig afgelopen. Indien mogelijk zet haar dan voor het raam op het noor den. Wanneer u zich aan deze voor schriften houdt, dan heeft u lang ple zier van deze schone bloeister. Dezelfde voorschriften gelden even eens voor de Cineraria's, waarin de aantrekkelijkheid in de ongemeen fraaie kleuren ligt, die wij bij geen enkele an dere plant aantreffen, als Turks blauw, donker blauw, korenblauw, blauw met wit hart, karmijnrood, rood met wit hart, rose vleeskleur, steenrood, etc. Lentetijd is schoonmaaktijd. De schoonmaakwoede werkt aanstekelijk. Moeder de vrouw is van boven tot bene den aan het ondersteboven halen, „druk- druk" met wrijven en enfin, u weet het welMaar wij, wij mannen-broe ders, gaan ons hierbij ook eens nuttig maken. Wij geven onze kamerplante>i nu eens een extra beurt. De bladplanten gaan we nu eens extra verwennen. Met een zachte spons, gedrenkt in lauw wa ter, sponsen wij de bladeren af, daarna geven we met een harde borstel de pot ten een goede beurt. Is uw Christusdoorn te groot gewor den? Men kan deze nu zover insno-n als gewenst wordt, maar denk er wel om dat de snijwonden dadelijk met si garenas word afgedekt. Dit om ver- lies van melksap te voorkomen. Volg deze raad goed op! De afgesneden top pen (8 tot 10 em lang) laat men een halve dagen liggen opdat de wond wat kan indrogen, dan zet men de stekken met S of 5 bij elkaar verdeeld in een pot gevuld met aarde waardoor een flin ke hoeveelheid scherp zand is vencerkt. Ook de Ster van Bethlehem kan ge stekt worden. Neem hiervoor de toppen ter lengte van 8 cm en zet deze met 5 of 7 bij elkaar verdeeld in zandige aar de. Het resultaat is, dat men al direct een flinke plant verkrijgt. En nu me neer toch aan het steken is, kunt u ook een lidcactus stekken. Neem drie vol groeide leden, zet ook deze in zandige aarde en een mooi vol plantje wordt 't resultaat. Later zet men de beworteldr stekken in bladgrond vermengd met scherp zand en wat fijn gewreven kalk- puin er doorheen. Hou de stekken van voornoemde planten uit de zon. Zijn ze aan de groei, dan mag de Christusdoorn wel op een zonnige plaats staan, de Ster van Bethlehem vraagt een lichte plaats en houden we evenals de lidcactus uit het felle zonlicht. Een trouwe lezeres uit Eist geeft een duidelijk verhaaltje over de in haar be zit zijnde Abutilon en knoopt er enkele vragen aan vast, die ik hier ga beant woorden. Andere bezitsters van 'n Abu tilon kunnen er hun voordeel mee doen. Dank voor uw stimulerend schrijven V kunt die vrij hoog opgroeiende plant nu gerust flink terug snijden f inkorten). Verpotten doen in bloemistengrond, dr potgr&nd stevig aandrukken. De plant kan volle zon hebben, ook in de zomer. Alleen op het heetst van de dag bescher men en veel water geven. Eind mei kunt u haar pot en al in de tuin ingraven tot i» oktober moet zij weer naar binnen. Zeker kunt u de plant stekken: neem een of meer jonge toppen, ongeveer 10 cm lang, in 'n potje met zandige aarde gaan ze spoedig wortelen. Is de stek flink aan de groei, dan de top er uit ne men opdat 'n vertakte plant wordt ver kregen met 'n gedrongen groeiwijze. Het is al met al 'n gemakkelijke plan die bijna het gehele jaar bloeit. Succes! E. J. GRIJSEN - RHENEN

De Vallei | 1968 | | pagina 8