keek niet erg op eerste huwelijk GEEN VLAGGEN EN GEEN FRANJE Lelystad van het Londen optimist; De Gaulle zuur stuk beton Man dood onder plus het vandaag is 't morgen is 't overmorgen is 't „Velasquez" procedeert tegen Brits blad Van dag tot dag wordt meer mensen duidelijk wat DAF op het ogenblik te bieden heeft. Zij kiezen voor intelligent autorijden. Zij wensen een auto die de bestuurder in staat stelt zich voor 100 procent te concentreren op wat in het verkeer gebeurt. Volautomatisch - Variomatisch is het DAF-woord voor intelligent. DAF biedt een steeds grotere keuze op dat thema. pieMkATsk, pookje ter wereld Pagina 14 DONDERDAG 21 MAART 1968 LONDEN De zure opmerkingen van president De Gaulle hebben het moeten afleggen tegen stemming die door de strenge Britse begroting is ge schapen. Het Pond maakte in Londen een uitstekende dag door. Het sloot op 2,40 23/32 dollar. Dat was wel niet het hoogste punt van de dag. Ook op de termijnmarkt ging Sterling flink voor uit. „Nu moet Amerika ook zijn zaken op orde brengen", was het commen taar van een bankier in Londen, „an ders draait de hele zaak toch weer in de soep." President De Gaulle had gisteren het nieuwe internationale monetaire stelsel als onbillijk en daarom onbruikbaar veroordeeld. In een zitting van het Franse kabinet zei de president dat handhaving van dit systeem tot ernstige economisch, sociale en politieke moei lijkheden zal leiden. Volgens De Gaulle moet een monetair stelsel komen, dat op goud is gebaseerd. OFFERS Op de Londense effectenbeurs was men over het algemeen best te spreken over de harde Britse begroting. De koersen stegen over een breed front, zij het dat een aantal fondsen onder druk stond wegens de belastingverho gingen. Vooral de verdubbeling van de toch al zo gehate belasting op werkne mers in dienstverlenende bedrijven, zoals het horecabedrijf, warenhuizen, stomerijen en wasserijen, betekent voor tal van ondernemingen een zwaar extra offer. Zo heeft het coöperatieve winkelbedrijf in Londen, het grootste van Engeland, al berekend dat het voor taan aan nieuwe en oude belastingen 400.000 Pond per jaar moet betalen. De oppositie in het Lagerhuis beloof de gisteren bij het verdere debat over de begroting dat de belasting op werk nemers door de conservatieven zal worden afgeschaft, zodra die weer aan de macht komen. Over het algemeen vindt de oppositie de begroting harder dan nodig was, maar de regering zegt dat zij geen enkel risico wil en mag lopen. Ook de vakbonden en de werkgevers hebben veel bezwaren. De bonden zijn woedend over de nieuwe strenge loon- beheersing; de werkgevers zijn allesbe halve te spreken over de verplichte be knotting der dividenden. Die mogen met niet meer dan 3Vi pet per jaar om hoog. Veel warenhuizen wachten nog even met het doorberekenen van de nieuwe belastingtarieven totdat zij door hun voorraad heen zijn omdat zij daar al de aankoopbelasting op hebben betaald. De prijs van sigaretten gaat echter be gin volgende week onverbiddellijk om hoog. Die van sterke drank en wijn al onmiddellijk. VENRAY Gistermiddag omstreeks twaalf uur is de vierjarige Robert Blonk uit Venray door een vrachtwa gen aangereden, toen het op weg van de kleuterschool naar huis plotseling de weg overstak. Het jongetje was op slag dood. VELDHOVEN De juridische ad viseur van de sigarettenfabriek Velas quez in Veldhoven heeft in opdracht van de directie contact opgenomen met een advocaat in Engeland om daar 'n proces op gang te brengen tegen de Engelse krant The Observer. Het blad had in zijn zondagseditie een opgewonden verhaal gepubliceerd over een cladestiene handel in Rhode- sische tabak via Nederland. In het verhaal stond dat een groot deel van deze gesmokkelde Rhodesische tabak naar Maastricht was vervoerd om daar te worden verwerkt in de fabriek van Philips, een dochteronderneming van de sigarenfabrieken van Velasquez. „Het is een belachelijke publikatie", zei de heer A. Dassen, directeur van Velasquez, ons. „Niettemin is deze publikatie door kranten en televisie in Nederland overgenomen. Onze goede naam is door het slijk gehaald. Er zijn mensen die in ernst informe ren of wij inderdaad gesmokkelde ta bak verwerken. Rhodesische tabak kan alleen in sigaretten wordgn gebruikt. Onze fabrieken maken uitsluitend si garen. Het is alleen daarom al onmo gelijk dat wij die tabak zouden kopen". „Wij willen het er niet bij laten zit ten. Temeer omdat door de publikatie in The Observer de zaak zelfs in de Tweede Kamer is terechtgekomen". DEN HAAG. Het 27t-jaar oude jongetje W. M. Kentie, die gistermid dag met een zusje en enkele andere kinderen in Den Haag aan de water kant aan het spelen was, is te water geraakt en verdronken. KAMPEN De 46-jarige P. Doorne- weerd uit IJsselmuiden bij Kampen is gistermiddag onder een zwaar stuk be ton verpletterd. Hij was bezig met het laden van betonnen elementen op een vrachtauto toen een van deze elementen bij het vastzetten van de wagen viel en hem meesleurde. Bruidegom Cornelis Hendrik Oudshoorn (23) en bruid Kommerina Petronella Schraal (22), allebei telgen uit „oude" polderfamilies, kwamen zonder veel gevolg de open houten trap op, die toegang geeft tot het raadhuis, dat tydeiyk is ge vestigd boven de riante winkelgalerü van Lelystad. De heer J. A. J. Poelhekke kon daar nu als ambtenaar van de burgerlijke stand bü het openbaar lichaam Zuidelijke I.Fsselmeerpolders eens in omgekeerde richting werken: hjj registreerde hier namelijk al veertien geboortes, voordat het tot dit huwelijk kwam. Omdat de landdrost deze gebeurtenis toch niet helemaal onopgemerkt voor bij wilde laten gaan mocht de ambte naar het bruidspaar het fotoboek „Bou wen op nieuwe bodem" overhandigen. Het paar zal dit boek overigens niet als handleiding gebruiken, want het heeft in Harderwijk een bloeiende drogisterij overgenomen. Het bouwen, waarvan de titel van het fotoboek gewaagt zal dus op wat oudere bodem plaats vinden. Het is met name de bruidegom, die hier niet in de voetsporen van zijn va der treedt; de heer Oudshoorn sr. kwam enige jaren geleden als zuivelhande laar vanuit een goede zaak in Amster dam. Op de in vele opzichten vruchtba re grond van Oostelijk Flevoland, zo weet men te vertellen in de polder, is zijn omzet verveelvoudigd. Stille voorgangers Overigens behoeven de fervente vlag- genplanters en herdenkers-van-het-er- ste-uur onder ons het zich niet zo erg aan te trekken, dat het eerste huwelijk in Lelystad zonder veel trompetge schal is voltrokken. Het was namelijk lang niet het eerste huwelijk in de pol der. In dat grote openbare lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders bestond al sinds geruime tijd de mogelijkheid te trouwen in het vervaarlijk opkomende Dronten en in het Lelystadse Stuurhuis, waar de wetgever al in de prilste pol derjaren de mogelijkheid schiep, grote dingen te bezegelen binnen de begren zing van een paar houten wanden. Daar is nu dan het tijdelijijke raadhuis boven de winkelgalerij voor ingericht; 't blijft in gebruik totdat een groot nieuw raad huis voor het westelijke deel van de polder zal zijn gebouwd. Ringenrekken en kansel Wellicht zal dan ook de kerkelijke ac commodatie wat zijn uitgebreid. Het eerste echtpaar van het nieuwe tijdelij ke gemeentehuis in Nieuw-Lelystad trouwde gistermiddag nog kerkelijk in de gymnastiekzaal van openbare-chris- telijke (all-in)school, waar ringen en rekken contrasteerden tegen de kniel bank aan de voet van de geïmproviseer de kansel. Dominee F. Oosthoek uit Swifterbant zegende daar het huwelijk in, niet terugziend op de jonge polder geschiedenis en niet vooruitlopend op wat hier nog gaat komen. Hij bepaalde zijn gehoor gewoon bij de be tekenis van de dag die er nu was en daarmee sprak hij de poldertaal, die door iedereen kon worden begrepen. Ze zoeken het wel uit daar in de nieu we polder, heel rationeel en heel en- voudig. Misschien slagen ze erin, ons nog iets te leren voordat de maatschappij daar even ingewikkeld is geworden als de onze. U bereidt koolvis als kabeljauw en schelvis. De kooktijd is 15 minuten. Serveer ze met een mosterd-, peterselie-, boter- of kaassaus en een tomatensla of sla van Brussels lof met appels. In moten gebakken is koolvis eveneens een lekkernij! Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. LELYSTAD Tot vlak voor de plechtigheid was de enige belangstel lende een dame op leeftijd, die zich de tijd kortte met het eten van bananen. De ambtenaar van de burgerlijke stand, op weg om zijn toga te halen, boog zich naar haar over en zei beleefd: „Mevrouw, zal ik de schillen even voor u meenemen?" Zo rustig ging het toe bij de voltrekking van het eerste hu welijk in Nieuw-Lelystad, gistermid dag. Geen bijzondere plechtigheden die bewaart men daar voor de heel grote gebeurtenissen, zoals dijksluitin- gen. En zelfs dan nog wordt zoiets van buitenaf geregeld. „Want hier wordt gewerkt en niet gefeest", zo zegt men in klare poldertaai. Drogist C. H. Oudshoorn en mej. C. P. Schraal, die als eerste bruidspaar in het nieuwe woon gebied in de echt werden verbonden. De bruid had alle moeite de sluier op het hoofd te houden in de winderige polder. De heer J. A. Poelhekke, ambtenaar van de bur- geriyke stand in toga met embleem van de Flevopolder, bood het bruidspaar na de plech tigheid een boek aan over het nieuwe gebied. De eeuwig jonge DAF 33: aanbetaling f 1075,-. Aanbetaling DAF44-Stationcar: f 1.440,-, DAF 44 sedan f 1.280,-. DAF HEEFT ALLES PLUS AUTOMATIC/VARIOMATIC INFORMATIE/COUPON Stuur mij omgaand alle beschik- naam bare informatie over de DAF 55/ 1100 cc/136 km/u. DAF 44 DAF d 44 Stationcar DAF 33 DAF Bestelwagen/Pick-up. (aanstrepen wat u wenst) plaats In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven. Frankeren als brief. en ook vandaag kopen weer zeer velen in ons land een DAF 33. Vanzelf sprekend. De eeuwig jonge DAF 33. De kranige DAF 33. Hij is en blijft een ongeëvenaard succes en dat is geen wonder. Zijn fameuze Variomatic volautomatische transmissie heft hem ver uit boven alle andere wagens in zijn klasse. Hij heeft ruige rallyerijders triomfen bezorgd en geeft dag-in, dag-uit tienduizenden het meest intelligente antwoord op alle rijproblemen. De DAF 33 is goed voor 112 km/u kruissnelheid, hij acceleert van 0-50 km in 7 seconden, heeft een zeer grote kofferruimte (98x98x46 cm), een zeer laag benzineverbruik en hoeft nimmer te worden doorgesmeerd. Voor alles is daarom de DAF 33 een betrouwbare, economische wagen. Hij biedt bovendien ruim plaats aan 4 5 personen. Prijs van deze populaire DAF-sprinter: f4995,-. En natuurlijk heeft hij een vol jaar garantie. een uitstekende dag - zoals trouwens elke dag - om kennis te maken met de opzienbarende DAF 44-stationcar, de unieke combinatie voor zaken, weekends en vakantie. De veelzijdige wagen met de extra ruimte van een neerklapbare achterbank (wat een laadvloer van 1,35 x 1,25 betekent) en een opklapbare achterdeur van 100x75 cm. Zijn sympathieke prijs: f 6.695,-. Deze DAF-stationcar is een uitgekiende familiale, die alle pluspunten bezit van de DAF 44: ruim, zuinig, intelligent doordacht en betrouwbaar. De vol automatische Variomatic - 's werelds knapste transmissie en toch zo eenvoudig - zorgt voor een onderbroken acceleratie van 0-50 km in 6 secon den. Top kruissnelheid 123 km/u. Geen smeerpunten, geringe onder houdskosten, laag benzineverbruik, roestvrij stalen bumpers en wiel doppen. DAF.44: f5.950,- en een vol jaar garantie, zoals op alle DAF's. De DAF 55 van uw leven: bij f. 1420,- aanbetaling. en ook die dag zullen weer zeer velen ervaren hoe uniek de gloed nieuwe DAF 55 is. Waarom toch is ieder die deze wagen probeert zo vol lof? Waarom kopen zo velen reeds nu deze auto? Het geheim schuilt in de intelligente combinatie van motorisch vermogen (goed voor 138 km/u kruissnelheid) en 's werelds meest progressieve transmissie, de vol automatische Variomatic. Een subliem samengaan van kracht en vernuft, dat zeer verrassende rijkwaliteiten oplevert. Voeg daaraan toe zijn formi dabele vering en wegligging, zijn acceleratie van 0-80 km/u in 12 secon den, zijn ideale zitpositie, zijn ruim luxueus interieur en zijn kofferruimte voor bergen bagage. En vergeet niet de lage onderhoudskosten, de voor treffelijke garantie (een vol jaar) en de uitstekende service. Dit alles voor f. 6595,-. Geen wonder, dat hij het gesprek van de dafpardon dag, is.

De Vallei | 1968 | | pagina 14