Betuwse biljarters creëerden eigen (autonoom) district Edese schakers op weg naar remise Van de Brandhof versterkte zijn leiderspositie GVVV en Candia spelen in april oefenduel tegen Zweedse club „Amersfoort"-renners speelden een bescheiden rol in derde Gooi- en Eemlandrit „Veenendaal" wordt nu waarschijnlijk Heuvelrug en Vallei Dammers voor strijd om nationale titels Weer nederlaag voor Fenny Heemskerk j Ongewoon aanbod SPARTA-DELEGATIE DEMONSTREERT OP KNGV-SOIRÉE Vierwinden moest onderspit delven tegen Van Beek EINDSTANDEN IN DAMCOMPETITSE DISTRICT WEST Splitsing in district Veenendaal van KNBB Nieuwe dubs Optimistisch Dammen-VDC Turnen Klassering Koersen Nootdorp FRISOMEL EEN FRIESCHE VLAG PRODUCT Dammen Pagina 17 DONDERDAG 21 MAART 1968 VEENENDAAL In district Vee nendaal van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond (KNBB) is het tot een definitieve splitsing gekomen. Ver enigingen uit Ti el, Wadenoyen, Kerk- Avezaath, Zoelen, Leerdam en Culem- borg hebben gemeend na ruim vijf jaar aangesloten te zijn geweest bij dit district nu voldoende sterk te zijn voor een eigen district (Betuwe) en hebben zich derhalve afgezonderd. De Betuwse verenigingen die destijds op eigen verzoek toetraden tot het dis trict Veenendaal, stelden toen de voor waarde aan het bestuur van „Veenen daal" dat wanneer zij zich daartoe competent achtten, zij een eigen district zouden vormen en hiertoe is het on langs gekomen. De boreling heeft de verwachting dat wellicht nog enkele Betuwse teams, die momenteel in de Wageningse Bond spelen zich zullen aansluiten en is vrij optimistisch gestemd. De bestuur ders van district Veenendaal zijn in middels druk bezig nieuwe verenigin gen te interesseren voor hun bond en zij hebben reeds een onverwacht groot aantal slubs geworven voor de KNBB. District Veenendaal zal naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe competi tie beginnen onder de naam district Heuvelrug en Vallei, daar vele plaat sen in onze omgeving zullen toetreden tot het betreffende district. Bij district Veenendaal van de KNBB waren de volgende plaatsen tot voor kort aangesloten: Veenendaal, Rhenen, Leersum, Doorn, Langbroek, Wijk bij Duurstede, Eist, Amerongen, de Betuwse gemeenten Tiel, Waden oyen, Kerk-Avezaath. Zoelen, Culem- borg en Leerdam. Nu dus de Betuw se gemeenten de wens te kennen heb ben gegeven om een eigen district te vormen, hebben de bestuurders van „Veenendaal" contact gezocht met verenigingen uit Scherpenzeel, Wou denberg, Cothen, Austerlitz, Drieber gen én nog een respectabel aantal clubs uit de plaatsen, die reeds waren ondergebracht in het district. Het staat vrijwel vast dat zeker een twaalftal nieuwe clubs zich aansluiten bij „Veenendaal", terwijl met nieuwe verenigingen uit Ederveen, Ede, Vee nendaal en Woudenberg nog onderhan delingen worden gevoerd. De heren die zich ten volle hebben ingezet om hun district - na het ver trek van de Betuwse ploegen - aanzien lijk uit te breiden, zijn J. Schrijvershof uit Rhenen. in feite tweede voorzitter doch sinds geruime tijd ook tweede se cretaris van de bond en W. van Doorn uit Leersum, de persoonlijke wedstrijd leider van district Veenendaal. Zij heb ben bij hun werkzaamheden enorm veel steun gehad van de heer Henzen (eigenaar van café Zeldenrust in Eist, dat momenteel in de Wageningse Bond speelt en de heer Van Doorn uit Lang broek. De heer Schrijvershof zei over de afscheiding van de Betuwe teams het volgende: „Het feit, dat de verschillende ver enigingen onder de Rijn een eigen dis trict hebben gecreëerd is geenszins als een verrassing gekomen, daar de ze voorwaarde reeds bij de toetreding was gesteld. Het nieuwe district met mogelijk een belangrijke aanwas uit de Wageningse Bond kan gaan draaien." Trouwens niet alleen district „Betu- EDE Het tweede tiental van de Edese schaakvereniging kreeg een vrij grote tegenstand te incasseren van de Schaakvereniging Tartakower uit Zeve naar, welke thans de tweede plaats be zet. Zoals de situatie zich laat aanzien lijkt een remise de einduitslag te wor den. De Edenaren liepen al vrij snel een 3-1 achterstand op. Dit was gevolg van het feit, dat Thijssen al in de beginfa se van de strijd het onderspit moest delven. Van Boven sleepte de eerste winst voor de Edese schaakvereniging binnen. De verloren partijen van Van Baan en Van de Pol resulteerden in een 3-1 achterstand. Van Dijk maakte in zijn partij een grote fout doordat hij in het eindspel in een gewonnen stand, de juiste combinatie over het hoofd zag en genoegen moest nemen met een re mise. Jongman en Haitama behaalden eveneens een remise, terwijl twee van de drie afgebroken partijen, die van Van de Pol en Joosten wel in winst zullen eindigen. Slaagt Bruines erin 'n remise in de wacht te slepen, dan zal de eindstand op 5-5 bepaald worden. De persoonlijke resultaten waren als volgt: ESV II - Tartakower I: 1. T. Jongman - H. Gerritsen V*-1/*, 2. C. Bryines - H. Teunissen afgebroken, 3. D, M. Baan - M. Meiboom 0-1, 4. H. Thijssen - W. Gruben 0-1, 5. W. van de Pol - J. van Workum 0-1, 6. L. C. Hait- sma - C. Wenholt Vt-Vt, 7. J. van Bo ven - H. Wagenvoort 1-0, 8. P. J. van Dijk - H. van Uum Vt-Vt, 9. M. Pol - B. Bones afgebroken, 10. C. Joosten - L. Oomes eveneens afgebroken (voorlopig 2'/t4V«). In de onderlinge competitie werden de volgende wedstrijden gespeeld. Groep A: G. A. Ossekoppele - R. F. Ga lj art 1-0; groep B: R. van Zanten - W. A. J. Robert 1-0; Ladder Lammerst - Van Vliet afgebroken, Boonzaaier - Boonstra afgebroken. De bestuurders van district Veenen daal, die bijzonder werk hebben ver zet om nieuwe clubs aan te trekken tot de K.N.B.B. Links de heer Schrij vershof, rechts de persoonlijk wed strijdleider, de heer W. van Doorn. we" is optimistisch. Ook de bestuur ders van „Veenendaal" hebben hoge verwachtingen van hun nieuwe creatie, die naar alle waarschijnlijkheid dis trict Heuvelrug en Vallei gaat heten. Men rekent op 50 a 60 teams, die in de vier klassen als volgt worden onder gebracht: spelers uit het hele rayon ko men uit in de Cl- en C2-klasse, terwijl de C3- en C4-afdelingen worden ge- gesplitst in oost en west. De plannen voor de nieuwe samen stelling van het bestuur zijn reeds ge maakt. De heren Van Doorn, Schrij vershof en Van de Weerdhof (Veenen daal) blijven aan. terwijl de andere bestuursleden worden gekozen uit de omgeving van de nieuwe of adspirant- KNBB-leden onder andere uit Ede, Scherpenzeel, Driebergen-Austerlitz en Wijk bij Duurstede. Men is nu reeds bezig met het spe len van vriendschappelijke wedstrijden tussen de clubs van district Veenendaal en de adspirant-leden uit de omgeving. De heren Schrijvershof en Van Doorn streven nu naar een nauwere sa menwerking en betere contacten met de Wageningse Bond en hopen dat de beide biljartbonden nog eens zullen fu sioneren. „Van KNVB-zijde gaat men het bestuur van de Wageningse Bond benaderen om te trachten deze bond en de KNBB samen te brengen", aldus de heer Schrijvershof. VEENENDAAL Voor de onderlin ge competitie van damclub VDC werd de afgebroken partij tussen Schaap en v. Rotterdam na een langdurige twee de „zitting" remise. In 't eindspel had laatstgenoemde al eerder de remise laten schieten terwijl, later Schaap de winstgang over het hoofd zag. J. Ver meer won gedecideerd van Meerveld, terwijl de naamgenoten W. en E. de Kleuver in een goede tweekamp gelijk speelden. Leider H. v.d. Brandhof versterkte zijn positie door een overwinning op de nestor van de damclub, H. Verhoef. De gebroeders Gert en Nico Valkenburg streden deze avond om een goede klas sering. Nico kwam een schijf voor en dat bleek voldoende voor de winst gang. Hij deelt nu met Keijmas, die van Gazenbeek won, de tweede plaats. A. Kalten won in een enerverende partij met wisselende kansen van M. van Stempvoort. J. Vermeer verloor in Utrecht zijn laatste partij tegen B. van Hal en komt niet in de finale-groep om 't kampioen schap van de le klas. De eindstand is hier: H. de Ruyter 9 5 4 0 14 H. W. Hol 9 4 3 2 11 D. de Boer 9 4 3 2 11 J. Vermeer 9 4 2 3 10 P. J. Visser 9 2 5 2 9 P. v. Rooyen 9 3 2 4 8 B. van Hal 9 3 2 4 3 J. v. Vuuren 9 2 3 4 7 J. Niekerk 9 14 4 6 J. Willemse 9 14 4 6 DEN HAAG. Voor het Nederlandse damkampioenschap, dat half mei begint en waarvoor de laatste partijen van 2 tot 9 juni in Apeldoorn worden ge speeld, hebben zich de volgende spelers geplaatst: Cees Varkevisser (Katwijk aan Zee), Jan Blom ('s-Gravenpolder), Aad Ivens (Den Haag), Anto Schotanus (Gronin gen), Piet Bergsma (Roordahuizum), Geert van Dijk (Bennekom), Ferdi Ok- rogelnik (Heerlen), Wim van der Sluis (Amsterdam), Jan Bom (IJsselstein), Jan de Boer (Bovenkarspel) en Piet Roozenburg (Haaksbergen). Een twaalfde speler zal nog worden aangewezen. De kampioen van vorig jaar, Ton Sij- brands en Harm Wiersma zullen niet aan het toernooi deelnemen, omdat twee dagen na de nationale .titelstrijd in Bolzano, het toernooi om het wereld kampioenschap begint. BELGRADO Fenny Heemskerk, de Nederlandse schaakkampioene, heeft tijdens het internationale schaak toernooi in Belgrado ook haar partij uit de achtste ronde verloren. Zij leed woensdag een nederlaag tegen de Zuid- slavische Bilek. De Russische wereldkampioene Ga- prindasjvili heeft met 6(4 punt ende leiding. De Zuidslavische Markovic be zet met 6 punten de tweede plaats. Fen ny Heemskerk staat met 0 punten op de laatste plaats. weer een groot aantal Zweedse voet balverenigingen met een vaste kern van spelers naar Arnhem en omgeving om in de bosrijke contreien van de Gel derse hoofdstad hun trainingskampen op te slaan. In 't noorden zijn de terreinen in deze tijd niet of nauwelijks bespeelbaar en de Zweden grijpen derhalve de gele genheid aan om naar Nederland te rei zen om veelal op de Veluwe hun inten sieve trainingsperiodes te beginnen. De harde veldtraining van de gasten wordt afgewisseld met het spelen van oef enwed strijden Op 2 april komt een Zweedse club met haar sterkste spelers op bezoek bij tweedeklasser GVVV, dat ook vorig jaar een wedstrijd tegen een selectie uit het noorden speelde en deze vrien- schappelijke match ruim won. De tegenstander op deze avond is La ne, een vereniging die in Zweden uit komt in de vierde divisie en ongeveer gelijk is te stellen met een eerste- of tweedeklasser. De wedstrijd begint in verband met het feit dat op het Pan huis geen lichtinstallatie aanwezig is om zes uur. Vierdeklasser Candia '66 uit Rhenen treedt eveneens als gastheer op van een Zweedse ploeg. De Rhenenaren die momenteel in de vierde klasse H-West aan kop gaan, komen 11 april op de Berg uit tegen Trönninge, een vijfde- divisieclub. Ook deze wedstrijd begint om zes uur. DOVO, dat vorig seizoen tegen een Zweedse tegenstander aantrad, speelt dit jaar geen oefenduel tegen de buiten landse gasten. VW-Arnhem voert momenteel nog besprekingen met De Merino's, die zijd uitverkoren om de strijd aan te binden met een 5e-divisieclub. O Voor de competitie van de Engelse league is woensdagavond een wed strijd gespeeld. Chelsea speelde tegen United gelijk in een wedstrijd zonder doelpunten. Het elftal van de Engelse league versloeg in Middlesborough de Schotse league met 20. Het jeugdelf- tal (spelers tot 23 jaar) van Wales ver loor in Cardiff met 01 van jong Ier land. MADRID De' Spaanse stierenvech ter Manuel Benitez, beter bekend als „El Cordobes", wil de arena tijdelijk verwisselen voor het voet- balstadion. Hij heeft namelijk l woensdag aan de voetbalclub uit zijn geboorteplaats Cordova voor- gesteld drie wedstrijden mee te J spelen en de club daarvoor een J miljoen peseta's te betalen (onge- veer 50.000 gulden). „El Cordcbes" j behoort tot de drie hoogstbetaalde torero's ter wereld en verdient per „optreden" ruim 80.000 gulden. Het bestuur van de voetbalclub moet zich nog beraden over het onge- wone aanbod. VEENENDAAL In het kader van de viering van zijn honderdjarig be staan heeft het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zaterdagavond in Tivoli in Utrecht een soiree belegd, waarop door verschillende verenigin gen van de Stichtse Turnkring de beste nummers van het district worden uit gevoerd. Een Sparta-delegatie komt op deze avond die om half acht begint uit op het onderdeel paardspringen. Er staan op het programma van de ze feestelijke bijeenkomst veelbeloven de demonstraties vermeld. De beste groepn van verenigingen uit de Stichtse Turnkring treden elk op één onderdeel aan. Het zijn vrijwel al le kampioenen op de betreffende onder delen zodat een keur van perfecte de monstraties mag worden verwacht. Twaalf meisjes van het Veenendaal- se Sparta onder leiding van de heer W. Vaartjes geven op deze avond een uitvoering op het nummer paardspringen, waarop de groep kam pioen is geworden. Hoewel het Sparta-gezelschap op de kampioenschappen van de Stichtse Turnkring ook als eerste eindigde op het onderdeel lange mat, wordt hierop in Utrecht gedemonstreerd door een groep van Sport Vereent, welke vereni ging zich destijds als derde klasseerde. VEENENDAAL De Gooise wielerclub „De Adelaar" organiseerde in het havengebied van Hilversum op een parcours van maar nauwelijks één kilo meter de derde Gooi- en Eemlandrit. Aan strijd heeft het in deze competitierit niet ontbroken. Alleen de sterkeren bleven in het geweld, dat windkracht 9 ontwikkelde overeind, terwijl de minder geroutineerde renners al spoedig tegen een forse achterstand aankeken. De grote verrassing bij de A-adspiranten was de spurtzege van Wim Pater, daar vrijwel iedereen weer op de uit Lunteren afkomstige Vink had gerekend. De „Amersfoort"-renners speelden een bescheiden rol in deze zware strijd. Bij de B-adspiranten stak B. van de Broek boven zijn rivalen uit, want op zeer gemakkelijke wijze ontdeed hij zich van zijn opponenten en won voor de derde achtereenvolgende maal. In de A-categorie trokken Vink en Van de Kant er al spoedig tussenuit. Zij namen ongeveer 50 meter en de strijd leek al beslist, maar het lukte Wim Pater om zich bij de twee koplo pers te voegen. Pater klopte op impo nerende wijze rivaal Vink in de eind spurt. Ronald de Beer (Woudenberg) werd tiende. In de nieuwelingenafdeling vormde zich in het begin een 12-mans kopgroep maar die groep viel in 2 stukken uit een. Halverwege de strijd gingen A. Verbeek en J. Smit aan de haal en al leen Leo Stapelbroek, G. de Jong, J. Schipper, Aart-Jan Schurink en G. v. d. Horst werden niet gedubbeld. Steeds verder gingen de koplopers naar vo ren, waarna Verbeek de spurt won. Smit werd 2e en Leo Stapelbroek klop te G. de Jong in de strijd om de 3e plaats. Bij de amateurs eenzelfde vertoning. Hier vormde zich uiteindelijk een kop groep van 5 renners, waarachter en kele kleine groepjes. Slechts 8 renners eindigden in dezelfde ronde, de overige werden 1 of 2 maal gedubbeld. Arie Bakker, de lijstaanvoerder, was weer zeer actief, maar hij had rekening te houden met de prof. Jaap Oudkerk, die de zege voor zich opeiste na een prach tige solo. A. Damo won de spurt van de 7 volgers. Uitslagen: Amateurs: 1. J. Oudkerk; 2. A. Damo; 3. W. Kotterer; 4. A. Bak ker; 5. F. Hulsken; 6. J. W. de Lange; 7. J. Vonk; 8. W Kruis; 9 J v. Leij- enhorst; 10. H. v. d. Linden; 11. J. v. d. Broek; 12. M. Middag nieuws voor slankelijners en iedereen, die een luchtig,pittig kopje koffie wil, want nu is er frisomel met Literfles (1076 gr.) 129 ct. Halve literfles (538 gr.) 71 et Nieuwelingen: 1. A. Verbeek; 2. J. Smit; 3. Leo Stapelbroek; 4. G. de Jong; 5. J. Schipper; 6. Aart-Jan Schu rink; 7. G. v. d. Horst; 8. W. van Dompseler; 9. W. Rebel; 10. Max de Vries; 11. H. Blaschke; 12. D. den Oude. A-Adspiranten: 1. Wim Pater; 2. R. Vink; 3. P. v. d. Kant; 4. M. Kors; 5. H. v. d. Hoef; 6. Jan Zwaagman; 7. H. Peet; 8. H Hees; 9 E v. Breukelen; 10 Ronald de Beer; 11. Johan Ossen drijver en 12. Dick van de Burgwal. B-Adspiranten: 1. B. v. d. Broek; 2. W. Grootveld; 3. W. Grift; 4. W. Kors; 5. M. Stroes. In de vierde rit van de zaterdagmid dag-competitie klasseerde Cees Boo gaard zich bij de amateurs als tweede Bij de nieuwelingen zegevierde Aart- Jan Schurink. Rolf Sas werd in deze categorie derde, terwijl G. Hummel, Hans Huibers en J. Budding beslag legden op respectievelijk de 4e, 7e en 9e plaats. Jetzê' Reijenga moest bij de adspi- ranten genoegen nemen met een vier de plaats. EDERVEEN In het Groene Kruis- gebouw werd weer een aantal wedstrij den gespeeld in de onderlinge dam- competitie van DCE. De grote verras sing van de avond was de nederlaag van St. Vierwinden tegen B. v. Beelé Vierwinden die het vanaf het begin moeilijk had tegen v. Beek kwam een schijf voor te staan en had in het eind spel een betere positie. Hij maakte toen een kostbare fout waar v. Beek goed van profiteerde en de partij in winst omzette. G. J. Dikkenberg, die de leiding heeft in het klassement, ondervond veel te genstand van J. Slotboom maar in het eindspel toonde Dikkenberg zich toch sterker. De partij tussen de gebroe ders v. Heerdt eindigde evenals de vo rige partij weer in remise. De partij tussen J. de Koning en W. Veldhuizen was ook bijzonder spannend en eindig de ook in remise al had Veldhuizen duidelijk winst moeten behalen. De ove rige uitslagen waren: T. Middelman - J. Lagerwei 20; G. Vlastuin - H. v. Nieuwamerongen 20; G. v. Heerdt - C. Berkhof 2—0; G. Vlas tuin - C. Berkhof 2—0. VEENENDAAL De eindstanden in de damcompetitie van het district West zijn als volgt: le klasse: I. DWS 1 (Ede) 9 9 0 0 128— 52 18 2. EDV 1 (Ede) 9 6 2 1 106— 74 14 3. VTD 1 (Tiel) 9 6 1 2 94— 86 13 4. Slagv. 1 (Wamel) 9 6 0 3 99— 81 12 5. DVV 1 (Voorth.) 9 4 1 4 93— 87 9 6. DES 1 (Lunt.) 9 4 0 5 82— 98 8 7. DEZ 1 (Ochten) 9 3 1 5 82— 98 7 8. RDV 1 (Rhenen) 9 2 1 6 77—103 5 9. SDV 1 (S'zeel) 9 2 0 7 77—103 4 10. DWS 2 (Ede) 9 0 0 9 62—118 0 DWS 1 kampioen en promoveert naar de provinciale hoofdklasse. DWS 2 de gradeert naar de 2e klasse. 2e klasse: 1. VRD 1 (Renkum) 8 7 1 0 104—56 15 2. DLC 1 (Druten) 8 5 1 2 88—72 11 3. WSDV 2 (Wag.) 8 5 1 2 84—76 11 4. DES 2 (Lunt.) 8 3 2 3 81—79 8 5. BDV 2 (Bennek.) 8 3 2 3 80—80 8 6. BDSV 1 (Barnev.) 8 3 1 4 72—88 7 7. DEZ 2 (Ochten) 8 1 3 4 77—83 5 8. EDV 2 (Ede) 8 2 0 6 67—93 4 9. WSDV 3 (Wag.) 8 0 3 5 66—94 3 VRD 1 kampioen en promoveert naar de le klasse. WSDV 3 degradeert naar de 3e klasse. 3e klasse A: 1. DVV 2 (Voorth.) 10 8 1 1 118— 82 17 2. Ons G. 1 (Harsk) 10 6 0 4 103— 97 12 3. BDSV 2 (B'veld.) 10 5 2 3 101— 99 12 4. DCE 1 (E'veen) 10 5 1 4 110— 90 11 5. VRD 2 (R'kum) 10 1 2 7 87—113 4 6. DES 3 (Lunt.) 10 1 2 7 81—119 4 DVV 2 kampioen en speelt tegen de kampioen van de 3e kl. B een beslis singswedstrijd om het algeheel kam pioenschap der 3e klasse. 3e klasse B: 1. DJZ 1 (SI Ewijk) 10 8 1 1 127— 73 17 2. TOG 1 (Zetten) 10 7 0 3 112— 88 14 3. VTD 2 (Tiel) 10 6 2 2 106— 94 14 4. OODBC 2 (Dodewaard) 10 3 2 5 92—108 8 5. Leones 1 (Ben. Leeuwen) 10 3 0 7 86—114 6 6. DJZ 2 (SI Ewijk) 10 0 1 9 77—123 1 DJZ kampioen en speelt tegen de kampioen van de 3e kl. A een beslis singswedstrijd om het algeheel kam pioenschap der 3e klasse. Maandag 1 april wordt in Ede de beslissingswedstrijd DJZ 1DW 2 ge speeld. NOOTDORP Trainer Bouwhuis heeft het gisteren tijdens de avond- koersen in Nootdorp bijzonder goed ge daan. Vier keer van de acht won hij en twee keer was een paard van hem tweede. Zonder twijfel was het knap om met Ella Marieza te winnen, dit is geen ge makkelijk dier. Het was weliswaar een koersje van niks, maar Bouwhuis hield zijn paard altijd in draf en dat was voor de rest, op Edelman AL na, een te moeilijke opgave. In de finale deed hij wat stuntwerk met Eddy Six, die hij tot de laatste bocht achteraf hield. Maar toen Eddy Six ging, was er geen een tegen hem bestand. In de serie had dit paard een fout in het begin, maar het werd nog tweede.

De Vallei | 1968 | | pagina 17