Veenendaals dagblad Vliegtuigen en tanks tegen guerrilla-opleiding BETOGING IN PR AAG TEGEN NOVOTNY Poolse studenten V Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Even )i broodje goud kopen PHILIPS VERHOOGT PRIJS ZWARTWIT TELEVISIE „Internationaal samenvallen schoolvakanties kan in ons land tot een chaos leiden" Er is een auto, die groter is dan z'n prijs. SCHAF STRENG ARREST AF BIJ LEGER EN VLOOT voorwiel aandrijving ja of nee? Doos met jonge hondjes lag op vuilnisbelt Man dood onder stuk beton Zware straffen in proces-Iraklion Guerrilla's bezetten stadje in Rhodesië Truman steunt Johnson Beroep op Nigerië en Biafra door Wereldraad en Rome radiaalbanden Viët-Cong beschiet vliegveld I)R1E MINISTERIES SPOREN EENS AAN TOT OVERLEG MET WEST-DUITSE AND lurk Bij juweliers goud 11per gram duurder AMMAN EATAH Commissie adviseert Den Toom Onstandvastig Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 21 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 69 ISRAËLISCHE TROEPEN IN ACTIE PRAAG Naar schatting 15.00(1 jongeren, die de grootste congreszaal in Tsjecho- Slowakije tot de nok toe vulden, hebben woensdagavond luid hun byval betuigd voor sprekers die aandrongen op het ontslag van president Antonin Novotny en hun voorhielden, dat Novotny de aanvoerder was van de „politiële ambtenary", TEGEN EL FATAH-KAMPEN EINDHOVEN De zwart/wit t.v.- toestellen van Philips zullen morgen in het algemeen in prijs omhoog gaan. Het concern gaat dan zijn afnemers twintig tot dertig gulden per stuk meer berekenen. Omdat er voor deze appa raten geen prijsbinding meer bestaat is het de vraag of deze verhoging ge heel in de winkelprijzen zal worden doorberekend. De prijswijziging is het gevolg van de invoerbelasting van anderhalf procent, die op 1 januari werd ingevoerd. Hier door worden vrijwel alle populaire, in België vervaardigde modellen van de maatschappij getroffen. De eerste maanden behoefde dit nog niet in de prijzen merkbaar te zijn, vanwege de bestaande voorraden. TEGELEN Een doos met vier on geveer een maand oude hondjes is ge vonden op de vuilnisbelt van het Noordlimburge Tegelen. Een arbeider van de reinigingsdienst hoorde gepiep en vond tenslotte de doos. Een van de hondjes was al dood. Van een van de anderen was de staart afgehakt. De dierenbescherming heeft zich over de dieren ontfermd. Intussen zoekt de politie naar degene die zich op deze manier van de hondjes heeft willen ont doen. DEN HAAG Minister Luns overweegt stappen te ondernemen bij de West- duitse regering om tot overeenstemming te komen over de vakantiespreiding. De ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Economische Zaken en Onderwys en Wetenschappen hebben de minister hiertoe aangespoord. Gezamen- lyk zullen zy minister Luns nog een brief sturen, waarin zy erop wijzen dat door het internationaal samenvallen van de schoolvakanties een chaos dreigt te ont staan. \Tlak tegenover het huiskamerraam, zodat we er de hele dag de kijk op hebben, begon in de hoge groene zuil van de chamaecyparis een paar Turkse tortels het nest te bou wen. Al kunnen we van de vorderingen tussen de dichte naaldenwuivers niets gewaar worden, toch vermaken we ons met de bedrijvigheid en de gelui den van deze duifjes, in welke we trouwens allang een soort van huis genoten zien, want heel de winter had den we hen op 't uitgestrooide vogel- voer. Ze zijn weinig kieskeurig, doch graan en zaad blijft favoriet en omdat mijn vrouw daar rijkelijk voor zorgt, heeft zij de zandkleurige vcgels dag- in dag-uit voor de keukendeur. In hun nieuwe status kunnen wij er evenveel plezier aan beleven, want deze duifjes zijn drukke koerders en laten hun spinnende „goer-goer-roe" onvermo'eid klinken; voorts broeden ze in tegen stelling met soortgenóten 2 a 3 maal van maart tot sept.), zodat ons veel actie te wachten rtaat van deze aar dige overburen. Nooit hebben we de lange, witgezoomde staart en de zwar te collier zo vaak kunnen zien als de laatste paar weken. Van de Turkse tortel is de snelle westwaartse uit breiding uit Klein-Azië, het Midden- Oosten en Iran bekend, want deze heeft zich na 1932 (in Nederland van 1948-'49 in steeds versneld tempo) als een explosie voltrokken en nu zitten ze overal in stad en dorp, waar goede voedselmogelijkheden bestaan. Deze duif, te vergelijken met het z.g. In dische kaneel- of lachduifje, dat op het platteland nogal eens in de feeoi wordt gehouden, is een typisch voorbeeld van een cultuurvolger. Lentedag 1968 A. B. WIGMAN De deelstaat Noordrijn-Westfalen voor Nederland een der belangrijkste toeristenbronnen laat de schoolva kanties dit jaar in juli vallen, evenals in Nederland. Aan de kust en in het binnenland zullen de Duitsers daardoor straks een opeenhoping van vakantie gangers veroorzaken. En dat probleem had Nederland zelf de laatste jaren door eendrachtige sa menwerking tussen bedrijfsleven en on derwijs juist bedwongen. Voor dit jaat is de samenloop al niet meer te vermijden. Toen de data van de Duitse schoolvakanties vorig jaar september bekend werden, is van Ne derlandse kant meteen „ambtelijk con tact" opgenomen. Op 4 oktober reisden drie leden van de Coördinatiecommissie vakantiespreiding bedrijfsleven en on derwijs naar Düsseldorf. Enquête Bij die gelegenheid is over maatrege len voor 1969 gesproken, Praten over 1968 had toen al geen zin meer, om dat de examens reeds waren vastge steld en het Duitse bedrijfsleven er zich ook op had niegsteld. Tot dusverre ging de Duitse jeugd altijd in augustus met vakantie; voor 1968 viel de keus op juli. Inmiddels probeert de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen via een enquêtte onder de ouders aan de weet te komen welke maand het meest geschikt is. In Nederland liggen de schoolvakan ties voor dit jaar eveneens vast. Vol gende maand worden in Den Haag zelfs de schoolvakanties voor 1969 reeds vastgesteld. In Den Haag zou men het op prijs stellen wanneer tegen die tijd overleg met West-Duitsland mogelijk is. KAMPEN De 46-jarige P. Doorne- weerd uit IJsselmuiden bij Kampen is gistermiddag onder een zwaar stuk be ton verpletterd. Hij was bezig met het laden van betonnen elementen op een vrachtauto toen een van deze elementen bij het vastzetten van de wagen viel en hem meesleurde. AMSTERDAM Gisteren is in Amster dam een begin gemaakt met de handel op de vrije goudmarkt. Hier een beeld bij het Grenswisselkantoor op het Cen traal Station: een klein goudbroodje gaat van de hand vcor f 270, GOL'DA Het goud bij dc Nederland se juwelier wordt een gulden per gram duurder. De prijsverhoging geldt gedurende de eerste twee we ken. Dit zijn de winkeliers en de Fe deratie voor goud en zilver overeen gekomen. „Deze regeling verzekert de rust op de Nederlandse goudmarkt'', zei drs. W. Buenk, voorzitter van de Federatie, gisteren. Een speciale commissie gaat de goudprijs nauwlettend in het oog houden. Is over twee weken een aan passing nodig, dan zal zij hierover ad viseren. De nieuwe goudprijs zal o.a. de vol gende prijswijzigingen voor de diver se sieraden tot gevolg hebben: trouwringen: tien tot vijftien gul den; gouden broches: drie tot tien gul den; fantasieringen: drie. tot vijf gulden; slavenarmbanden: tien tot vijftien gulden. Juwelen met briljanten gaan praktisch niet in prijs omhoog. Enkele juwe liers in de grote steden zullen ook baren goud gaan verkopen. AMMAN L'it de Jordaanse hoofdstad Amman is gemeld, dat vanmorgen om half vijf Israëlische troepen op verschillende punten de rivier de Jordaan zijn overgestoken. Volgens een Jordaanse militaire woordvoerder, strekt het aanvalsfront zich uit van de Damia-brug in het noorden tot aan de Allenbv- brug. Uit Tel Aviv is gemeld, dat Israëlische troepen vandaag niet tanks en hefsehroef- vliegtuigen in verscheidene sectoren bases van de organisatie „El Fatah" hebben aangevallen. De hoofdaanval is gericht tegen het vluchtelingenkamp Karame, waar zich het voornaamste centrum bevindt voor de opleiding van Arabische terroristen, aldus de bekendmaking in Tel Aviv. Het kamp is reeds in handen van de Israëliërs. Het kamp Karama is gelegen tussen de Allenby- en Damia-brug en bevindt zich vijf kilometer ten oosten van de rivier de Jordaan. Van Israëlische zijde is verder be kendgemaakt. dat ook in het zuiden 'n operatie* is begonnen. Maar de Israëli sche woordvoerder heeft geweigerd voorlopig nog meer te zeggen. ..Wij heb ben zekere weerstand ontmoet. De ge vechten duren voort. Zodra de Israëlische troepen op hun bases zullen zijn teruggekeerd, zullen nadere bijzonderheden r. «egedeeld wor den", zo zei de Israëlische woordvoer der. Vannacht heeft „El Fatah" weer 'n aanslag gepleegd: een Israëliër vond de dood door een mijnontploffing in de noordelijke sector van het Jordaandal. aldus een bericht uit Tel Aviv. De Israëlische troepen hebben vlug schriften in het Arabisch verspreid, waarin wordt gezegd, dat hun aanval is gericht tegen de bases van de El Fa- tah-beweging en dat de Arabische bur gerbevolking niet gedeerd zal worden. Israëlische troepen en vliegtuigen hebben donderdagmorgen Jordaans ge bied aangevallen. In de eerste uren van de strijd zijn 200 Israëliërs gedood of gewond geraakt. Dit wordt gezegd in een communiqué van het Jordaans opperbevel. Volgens dit communiqué, zijn drie Israëlische Israëlische tanks en halfrupsvoertui- gen vernield. In de hoofdstad van Jordanië was 't prachtig weer. Er waren $een tekenen die op een luchtaanval wezen. Een der gelijke aanval werd in het kader van de op handen zijnde Israëlische actie ge vreesd: In de stad was het kalm. De mensen, die zich op de straathoeken en in de winkels om de radio verzamelden, le ken echter zeer gespannen. De Israëlische minister van Defen sie, Mosje Dajan, die gisteren verwon dingen opliep bij een ongeluk op een plaats waar archeologische opgravingen worden verricht, houdt zich telefonisch vanaf zijn bed in het ziekenhuis op de hoogte van de operaties. Zijn gezond heidstoestand gaat vooruit, aldus is van de zijde van het ziekenhuis in Tel Aviv waar Dajan ligt, vernomen. De gene raal heeft een rustige nacht gehad. (zie over dit ongeval elders in dit blad). Een Israëlische woordvoerder heeft gezegd, dat de Israëlische actie ten doel heeft 600 a 800 saboteurs te ver nietigen, die zich in bases langs de bestandslinie bevinden. De Istaëlische militaire woordvoerder heeft inmiddels bekendgemaakt, dat 't plaatsje Karama, aan de oostelijke over van de rivier de Jordaan, in de vallei ten noord-oosten van Jericho in han den is van de Israëliërs. Karama was een van de centra van waaruit El Fatah haar activiteiten ont plooide, aldus de Israëlische woord voerder. De Israëlische militaire woordvoer der heeft nog meegedeeld, dat in de afgelopen maand het aantal aanslagen van El Fatah op Israëlische gebieden ongekende hoogte heeft bereikt, name lijk 37. Deze hebben zes doden en 44 gewonden geëist. De aangerichte scha de was groot. „De Jordaniërs hebben niets gedaan om uitbreiding van het terrorisme tegen te gaan. De Jordaan se autoriteiten hebben de terroristen zelfs openlijk gesteund". ADVERTENTIE Morgen In uw krant. Het is een Ford. PIRAEUS Zeven personen die ver antwoordelijk worden geacht voor het vergaan van de Griekse veerboot Irak- lion in december '66, waarbij 241 men sen het leven verloren, zijn in Piraeus tot gevangenisstraffen van tien maan den tot zes jaar veroordeeld. Vier van de elf beklaagden, onder wie de reder Spyros Tvpaldos en drie ambtenaren van het ministerie van Koopvaardij, werden vrijgesproken. De zwaarste straf was voor een reder en een eigenaar 6 en 5Vt jaar. Een van de kapiteins kreeg 5 jaar cel. Er'zijn meer dan 450 getuigen ge hoord. Slechts 47 van de 288 passa giers van de bijna 9.000 ton metende veerbftot, hebben er het levend afge bracht. Sommigen van hen, die als ge tuigen werden gehoord, spraken van een drijvende doodkist. die het land aan de rand van een morele en economische ramp heeft gebracht. Zij juichten sprekers toe, die hen ..socialistische democratie" beloofden, waaronder volledige vrijheid zal be staan voor communisten en niet-com- munisten alle beperkingen zullen wor den opgeheven op het reizen naar het buitenland en alle in ballingschap le vende Tsjechen zullen worden uitgeno digd terug te keren naar hun land zon der angst voor straf te hoeven hebben. Het bestaande bondgenootschap tus sen Tsjecho-Slowakije en de Sovjet- Unie werd opnieuw benadrukt en sug gesties voor een status van „actieve neutraliteit" verworpen. De Tsjechische vice-premier, Ol- drich Cernik, die een sleutelpost be kleedt in het „pas geliberaliseerde re gime" is uit Moskou naar Praag ver trokken. na gisteren besprekingen ge voerd te hebben met Sovjet-economi sche autoriteiten» aldus wordt van Tsjechische zijde meegedeeld. De Russische nieuwsmedia bewaren het stilzwijgen over Cernik. wiens aan komst dinsdag niet officieel meege deeld werd. Tsjechische nieuwsmedia maakten het in Praag bekend. Het Tsjechoslowaakse partijorgaan „Rude Pravo" heeft woensdag zijn le zers verontschuldigingen aangeboden voor het feit, dat het zich niet onmid dellijk aan de nieuwe situatie had aan gepast en het publiek niet „objectie ver had ingelicht". Naar het persbu reau Ceteka uit Praag meldt, heeft het blad dat op bijeenkomsten van dis trictsafdelingen van de partij heftig gekritiseerd is toegegeven dat „som mige berichten bekort of weggelaten waren speciaal om niet vooruit te lopen op de besluiten van de hoogste partijinstantie. De lezers hadden echter met hun kritiek gelijk gehad. Het presidium van het Tsjechoslo waakse parlement zal beslissen wan neer de nationale vergadering voor een bijzondere zitting bijeengeroepen zal worden, zo meldt Radio-Praag. Over de bijeenkomst op zich zelf schijnt het pre sidium het eens te zijn, echter nog niet over het tijdstip. Verwacht wordt dat tijdens deze bij zondere bijeenkomst van het parlement op grond van de artikelen 43 en 61 van de grondwet het wantrouwen in presi dent Novotny zal worden uitgesproken. ROME. De Italiaanse regering heeft vandaag tegengesproken dal het vliegtuigen aan Rhodesië levert. Afrikaanse nationalisten in Loesaka verklaarden woensdag, dat de guerrilla strijders in Rhodesië het kleine be stuurscentrum Miami bij Karoi, onge veer 130 km van de grens met Zambia, hebben bezet. Er zouden 33 blanken zijn gedood. De guerrillastrijders zou den slechts lichte verliezen geleden hebben. India heeft vandaag de Veiligheids raad gevraagd er bij Engeland op aan te dringen, maatregelen te nemen om het regime van Ian Smith in Rhodesië ten val te brengen. Geweld zou daarbij niet uitgesloten moeten zijn. De raad zou ook tot strenge, verplichte economische sanc ties moeten besluiten. 99' '99 Oud-president Harry S. Truman tij dens zijn eerste formele persconferen tie sinds jaren, waarbij hij zijn uitdrukkelijke steun betuigde aan president Lyndcn Johnson. Gezeten onder een palmboom, ging hij in snel treinvaart op de vragen in. De oud president brengt zijn vakantie door in Key West in Florida. HILVERSUM Minister Den Toom (defensie) krijgt binnenkort het advies de straf van steng arrest bij de mari ne en de land- en luchtmacht af te schaffen. Dit advies zal hem worden gegeven door de Commissie-Lager- werff. Deze commissie heeft anderhalf jaar geleden opdracht gekregen een studie te maken van het Reglement op de krijgstucht, de krijgstuchtelijke straf fen en de mogelijkheden van de mili tair om zich te beklagen. De commissie staat onder voorzitter schap van de territoriaal bevelhebber West, generaal-majoor F. E. Lager- werff. De commissie ziet geen aanlei ding het beklagrecht van de militair te wijzigen. WARSCHAU De studenten van Krakows eeuwenoude universiteit zijn gisteren naar de collegezalen terugge keerd. Niet om te studeren maar voor een grootscheepse zitstaking die zij ho pen vol te houden tot zij hun zin hebben gekregen. De studenten van de universiteit van Warschau zullen vandaag hun voor beeld volgen. Aan beide universiteiten heeft de staking zes volle dagen ge duurd. Wat de studenten woedend heeft ge maakt, is dat radio en kranten hebben geweigerd de studentenacties in het openbaar te bespreken. In plaats daarvan hebben de kranten zich achter de regering gesteld en alle acties eenvoudig veroordeeld als het werk van „zionistische en andere scha delijke elementen". Niemand heeft aandacht besteed aan d« resolutie die de studenten hadden aangenomen. Daarin werd geëist dat de gearresteer den zouden worden vrijgelaten GENEVE In Rome en Genève hebben de r.k.-kerk en de Wereldraad van kerken gelijktijdig een „dringend beroep" op de federale Nigeriaanse re gering en de leiders van Biafra ge daan om „onmiddellijk een eindè te maken aan de strijd in Nigeria". Van de zijde van de Wereldraad is meegedeeld dat dit de eerste keer is dat de rk kerk en de Wereldraad sa men een beroep „op alle mensen van goeden wille hebben gedaan, om zich te verenigen in het gebed om de vre de". ADVERTENTIE Voorwielaandrijving ja of nee. Motor vóór of achterin: héél wat automobilisten kunnen u haarfijn uitleggen waarom hun auto de vei ligste auto is. De veiligste auto nou jaop de banden na! Want als ze aan nieuwe banden toe zijn dan nemen ze maar wat. (En liefst de allergoedkoopste.) Gek. Een veilige auto kiezen en zo maar banden kopen. Er is toch wel een groot verschil tussen veilig praten en veilig rijden. (En tussen "zomaar" banden en Pirelli radiaal- banden!) CIIMTURATCJ (voor de man die van BANDEN weet) SAIGON De Viët-Cong heeft van morgen de reusachtige militaire vlieg basis van Saigon, Tan Son Nhoet, be schoten. De schade wordt licht ge noemd. Het was de eerste aanval op deze luchtmachtbasis sinds twee we ken. De Amerikaanse bevelhebber, ge neraal Westmoreland, heeft hier zijn hoofdkwartier. Een grote zwerm Amerikaanse oor logsvliegtuigen heeft Noordviëtnamese vrachtwagenkonvooien bestookt en ze ker 95 vrachtwagens vernietigd of be schadigd. Enkele van de transporten waren kennelijk op weg ter bevoorra ding van de Noordviëtnamese stellin gen rond Khe Sanh. Het Amerikaanse hoofdkwartier deel de mee dat woensdag de grootste vangst werd gedaan iets ten noordoos ten van de Moe Gia-pas, waar ge vechtsbommenwerpers van de lucht macht vanuit vier punten in Thailand en Zuid-Viëtnam een konvooi van onge veer 125 vrachtwagens dat zich in zui delijke richting voortbewoog, onder schepten. Drie dagen voor een of meer dode Vietcongs. Onder dit parool nemen Amerikaanse infanteristen in Viëtnam al geruime tijd deel aan de operatie „Wil om te winnen". De actie is erop gericht de Viët- Cong volledig te verdrijven uit de vijf provincies die Saigon omringen. O HEERENVEEN Gisteren is te Jubbega de 7-jarige Fokke Mulder door een personenauto gegrepen, toen hij bij een geparkeerde vrachtauto plot seling de rijweg overstak. Het kind werd tegen het wegdek ge smakt en overleed ter plaatse. CVu gecompliceerd depressie-systeem met het zwaartepunt nabij Schot land beheerst het weer in West-Europa. Boven het continent werd vandaag met zuidwesten wind vrij zachte lucht naar het noordoosten getransporteerd, terwijl vanaf de Oceaan koudere lucht met westelijke stroming aangevoerd wordt. In de overgangszone tussen beide luchtsoorten trok vandaag een uit Noordwest-S pan je afkomstige fron tale storing met regen over ons land. De lucht welke achter deze storing aangevoerd wordt is tamelijk onstabiel van opbouw. Bovendien bevindt zich op de Oceaan weer een volgende storing, welke, naar het zich laat aan zien, morgen in onze omgeving aan komt. Het weer zal dan ook een vrij onbe stendig karakter behouden, waarbij de temperaturen nog weinig zullen ver anderen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1