Gebruik ,Het Hof' nu aan regels gebonden VERBINDINGEN VAN V'DAAL MET OMGEVING EN RANDSTAD ACHT INDUSTRIE ONVOLDOENDE Veiling Septer Tiel Gemeente ongelijk in schoolprocedure Ontw erp-verordening sportraad vastgesteld Man gepakt voor diefstal uit rusthuis Personenauto total loss hij hotsing Twee gevallen van oplichting Resultaten in deel bedrijven minder gunstig WAARSCHUWINGSDIENST VOOR FRUITTEELT START LEERSVM HEEFT ERE MEDAILLE Politie gaf oude bekende naclitlogies Geslaagde feestavond C.J.Y. Overberg Dansie-dansie Sportraad MARKTEN Eerste kievitsei in Rhenen Meisje onder auto tijdens rolschaatsen Jeugdkerk Rhenen Veiling Resteren Recherche w il radiootje kwijt Bermhrandje en kippeveren Jaaroverzicht Kamer van Koophandel Textiel Ds. A. J. de Jong naar Leiden Sigaren KROON DEED UITSPRAAK BURGERLIJKE STAND RHENEN Zang voor bejaarden van N.C.V.B.-leden Te weinig jeugd in jeugddiensten bij „Sola Fide*' Beatfeest met „Sip-Fastening Aanvraag van jachtakten DONDERDAG 21 MAART 1968 (Van een onzer redacteuren) LEERSUM „Veel inwoners van Leersum zyn nog steeds van mening dat zy 't recht hebben het gemeentebestuur van een wyziging in 'n bestemmingsplan te weerhouden. En dat is niet het geval. De raad heeft het recht een bestemmings plan te veranderen", stelde burgemeester mevrouw mr. C. M. s' Jacob-des Bouvrie gisteravond nadrukkelijk vast tydens de gemeenteraadsvergadering. Zy plaatste deze opmerking tydens een discussie, waarin men helemaal van het eigenlijke punt was afgedwaald. Dit punt was de vaststelling door de raad van de regelen voor het gebruik van de boerdery „Het Hof". De boerderij zal voortaan ook door andere verenigingen dan de jeugdsociëteit „De Weerwolf" gebruikt mogen worden. Bij de vaststelling zei de heer C. de Lange (SGP) er bezwaar tegen te heb ben, dat de boerderij door de beatclub „de Weerwolf" ook op zondag gebruikt mag worden. „Als de bewoning rond „Net Hof" klaar is kan de drukte rond de boerderij op zondag hinderlijk zijn. Hoe staan de mensen er tegenover, die zich daar in de toekomst willen vesti gen? Zijn zij er wel van op de hoogte gebracht dat er een dorpshuis in hun buurt staat?" vroeg hij. Wethouder J. K. de Vries (CHU) ver telde dat alle kopers van het naburige dorpshuis op de hoogte waren gesteld. „Ze kunnen later nooit bezwaren ma ken. Het merendeel vindt het trouwens leuk", zei hij. De burgemeester herin nerde er vervolgens aan dat destijds door de raad werd besloten dat in openbare gelegenheden in Leersum, zoals de vroegere bioscoop en de huidi ge boerderij, op zondag culturele eve- nemmenten mogen plaats vinden, „En het dorpshuis is een klein cultureel cen- trumpje", zei ze. Bovendien vond ze de betrekkelijk oude boerderij een charmant gebouw, waar de toekomsti- VEENENDAAL Voor de diefstal van oude materialen uit het voormalig Hervormd rusthuis heeft de politie de Renkumse woonwagenbewoner A. van B. aangehouden. Van B. bekende. VEENENDAAL In de nacht van dinsdag op woensdag hield de politie een oude bekende aan wegens dronken schap. Het was de heer J. v. d. H. uit Veenendaal, die zijn roes nog eens in de cel mocht uitslapen. OVERBERG In de door de direc tie van Kamp Overberg bereidwillig ter beschikking gestelde sportzaal heeft de Chr. Jeugdvereniging van Overberg woensdagavond traditiege trouw haar 36e jaarfeest gehouden. Na allen welkom te hebben geheten sprak Ds. C. van Viegen uit Ameron- gen als ere-voorzitter een kort openings woord. Hij koos daarbij het verhaal van de rijke jongeling uit Marcus als uitgangspunt. Hij wees erop, dat hier in allen tot Jezus gingen om genezen te worden en dat dit heden ten dage nog geldt, maar dat dit tevens een ze kere offervaardigheid met zich brengt in de zin van de wereld loslaten en je zelf overgeven. Als sprekend voorbeeld noemde hij in dit verband de actie „Kom over de brug". Het jaarverslag lazen de secretares se en penningmeester voor in de vorm van een soort journaal, waaruit bleek dat het vorige jaarfeest f 200,- opge bracht had. Verder kreeg men een in zicht in de activiteiten van de vereni ging. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld. Ds. C. van Viegen, ere-voorzitter; Hr. J. van Dijk, voorzitter; de dames Jansen en Van Ginkel leidsters; mej. J. Schimmel secretaresse en de heer G. Hek penningmeester. Hoofdschotel van de avond vormde ongetwijfeld de samenspraak: „Dat stomme geld" in 2 bedrijven, een zeer humoristisch stuk. Ter afwisseling voerde men een paar korte schetsjes op. Na sluiting door de voorzitter, waar bij hij opwekte vooral de vergaderin gen op dinsdagavond in de kleuter school trouw te bezoeken, vond er nog een verloting plaats. ge omwonenden weinig bezwaar tegen konden hebben. De heer J. G. Benink (VVD) vond het toch belangrijk, dat er een definitieve functie aan het dorpshuis werd gege ven, om latere klachten te voorkomen. Hierop antwoordde de burgemeester, dat de inwoners van Leersum helemaal niet het recht hebben om de raad van een wijziging in een bestemmingsplan te weerhouden. Zij somde daarna een groot aantal voorbeelden op van wijzi gingen in bestemmingsplannen. Niemand had volgens haar recht om na zo'n wijziging te zeggen: „Het had moeten blijven zoals het altijd is ge weest". „De mensen kunnen wel in beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Dan moeten ze aantonen dat ze werkelijk schade hebben ondervonden", aldus mevrouw s' Jacobs des Bouvrie. Verder kwam het feit naar voren, dat in het bestemmingsplan ook een Hervormd Kerkelijk Centrum is opge nomen. De heer J. C. Dell (Leersums Belang) merkte op, dat ook hier de jeugd gebruik van zou maken en dat het dan ook wel eens lawaaierig kon worden. Wethouder De Vries was hier echter niet bang voor. „Misschien wordt er wel eens een sjoelavond ge houden, maar het wordt echt geen dansie-dansie", antwoorde hij ironisch. De burgemeester vond het allemaal heel gezellige praatjes, maar vroeg de raad met het vaststellen van de rege lingen voor het gebruik van „Het Hof" ernst te maken. Mevrouw N. M. Roelofse Ploeg (PvdA) vroeg nog of de boerderij ook aan particulieren zou worden verhuurd voor bruiliften, familie-reunien en dergelijken. Wethouder J. van de Bo- gert (L.B.) antwoordde hierop negatief. „Er wordt dan sterke drank geschon- b#n", zei hij. „Maar die nemen de mensen toch zelf mee*', sputterde het vrouwelijke raadslid tegen. De wet houder was echter niet te vermurwen. „Ik vind het gewoon een gevaar als er sterke drank in de boerderij komt", zei hij. Bovendien vond hij het verhuren van de boerderij concurrentie* voeren tegen de plaatselijke horeca-bedrijven, die ook zalen verhuren. De raad stelde vervolgens de rege len betreffende het gebruik van boer derij „Het Hof" vast. Het streven is er hierin op gericht dat de boerderij (deel en huis) netjes worden gebruikt. 'Voor de naleving van de gestelde bepalingen is de vergunninghouder aansprakelijk. Op zijn kosten wordt eventuele toege brachte schade aan gebouw of inven taris hersteld. Bij het vaststellen van het huurbedrag heeft het college er re kening mee gehouden, dat de Leer- sumse verenigingen financieel niet sterk zijn. Tot concierge van Het Hof werd met algemene stemmen de heer G. van den Berg uit Leersum gekozen. Zonder veel opmerkingen besloot de raad gisteren de mogelijkheid te schep pen een ere-medailie in zilver toe te kennen aan personen die zich ten op zichte vah de burgerij of de gemeente verdienstelijk hebben gemaakt of daar in een bijzondere plaats innemen. Het initiatief tot het voorstellen van perso nen die voor de medaille in aanmer king komen, kan van het college, de raad of plaatselijke verenigingen uit gaan. Om het verrassingselement te be waren stelde de burgemeester voor om in besloten raadsvergaderingen over de toekenningen te praten. Uit de kring van de Leersumse sport verenigingen was bij het college het verzoek binnen gekomen om zich te be raden over de oprichting van een sport raad. Een ontwerp-verordening, rege lende de samenstelling en de taak van de sportraad werd gisteren vastgesteld. Drs. A. G. W. Schapenk (CHU) vroeg waarom, zoals in de ontwerpverorde ning stond, de vergaderingen van de sportraad niet openbaar konden zijn. De heer Dell, lid van de voorlopige sportraad, antwoordde hierop: „De mogelijkheden van zo'n klein lichaam zijn zeer efficint. Men kan meer be reiken en gemakkelijker handelen als men zonder publiek vergadert. Er is dan veel meer rust. Bovendien is er dan ook de juiste sfeer voor een der gelijke vergadering". De raad stelde de verordening vervolgens vast en be noemde de heer Dell met acht stem men tot lid van de sportraad. Volgens de verordening had namelijk in,de sportraad een lid van de gemeen teraad zitting, niet behorende tot het college van burgemeester en wethou- Marktberichten Scherpenzeel. 20 maart 1968. Eiermarkt. Aanvoer 800.000 eieren. Prijzen kippeëieren f 14.25 - f 15.00. Prijzen henneëieren f 10.50 - f 12.50. Alles per 100 stuks. Handel matig. Varkensmarkt. Aanvoer 144 big gen. Prijzen f 65,- - f 76,- per stuk. Handel vlug. SCHERPENZEEL Eiermarkt. Aan voer ca. 800.000 stuks. Prijzen kippe- eieren f 14,25 tot f 15,-; henneëieren f 10,50f 12,50, alles per 100 stuks. Han del: vlug. SCHERPENZEEL Biggenmarkt. Aanvoer 144 biggen. Prijzen f 65,- tot f 76,- per stuk. Handel: matig. ders. De heren A. Takken (PvdA) en Benink kregen ieder een stem. Nadat de punten van de agenda wa ren afgehandeld stelde de burgemees ter voor om te gaan discussiëren over het opname-beleid voor het bejaarden centrum. De heer Benink protesteerde hiertegen omdat de raadsleden geen stukken hierover hadden ontvangen en zich niet op de zaak hadden kunnen voorbereiden. Er werd besloten aan de hand van een discussie-nota in de vol gende raad op dit onderwerp terug te konten.., Tenslotte deelde de burgemeester mee, dat het raadslid de heer M. Lubbe (L.B.) die reeds geruime tyd ziek is en een operatie moest ondergaan, aan de beterende hand is. Men verwachtte hem spoedig weer bij de raadsverga deringen. RHENEN David van 'den Berg, twaalf jaar oud, wonende aan de Utrechtsestraatweg, heeft op „Rem merden" het eerste kievitsei gevonden. Hij heeft het inmiddels aangeboden aan burgemeester Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal. David was vorig jaar met zijn oom gaan zoeken. „Daar heb ik het' van geleerd", zei hij dolgelukkig. RHENEN Het 10-jarige dochtertje van de familie Van M. te Rhenen is tijdens het rolschaatsen, nabij de Oude Dijksestraat onder een auto gekomen. Zij brak haar beentje en moest wor den overgebracht naar het ziekenhuis in Wageningen. RHENEN Komende zondag spreekt de heer J. Schut uit Arnhem voor de jeugdkerk in de chr. ulo aan de Lijsterberg over het onderwerp: „Wist jij er ook van?". Mevrouw Van Zuilekom speelt piano. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde produkten waren gisteren als volgt: Goudreinette: EI 65—75: 22—25; EI 75—85: 32—41; EI 85—95: 35—41; EII 65—75: 19—22; EII 75—85: 26—32; EII 85—95 29—34. Aanvoer 95 ton. Rode Goudreinette: EI 65—75: 22—25; EI 75—85: 37—38; EI 8595: 37. Aanvoer 6 ton. Laxton's Superb: EI 60—65: 29—30; EI 65—70: 4445; EI 70—75: 61; EI 75—80: 63; EII 60— 65: 20—22; EII 65—70: 27—32; EII 70—75: 41—42; EII 75—80: 44—48. Aanvoer 10 ton. Golden Delicious: EI 60—65: 35; EI 65—70: 44; EI 70—75: 52—54; EI 75—80: 50—57; EII 60—65: 32—33; EII 65—70: 40-^44; EII 70—75: 53; EII 7580: 50. Aanvoer 11 ton. Jonathan: EI 60—65: 21—22; EI 65—70: 27—28; EI 70—75: 32; EII 60—65: 18—21; EII 65—70: 24—27; EII 70—75: 25—29. Aanvoer 18 ton. Winston: EI 55—65: 37; EI 65—75: 65. Aanvoer 2 ton. Lombartscalville: EII 60—70: 19—25; EII 70—80: 36—43. Aanvoer 5 ton. Conference: EII 55—65: 92—96; EII 65—75: 91—95. Aanvoer 2 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. ADVERTENTIE union poiyselect matrassen VEENENDAAL Woensdagavond laat reed de heer J. van G. uit Over berg zijn personenauto total loss tegen een vrachtauto en een boom. Het on geluk gebeurde op de Munnikenweg, waar de Grift naast deze weg komt. De heer A. de J. uit Renswoude had, komend van de „Rode Haan" zijn zijn vrachtauto in de rechterberm ge parkeerd. Op die plek wilde de heer Van G. een bromfietser inhalen. Hij merkte kennelijk de vrachtauto niet op en raakte met de linker voorkant de vrachtauto. Ongeveer zestig meter ver der kwam hij tegen een boom, half over de Grift hangend, tot stilstand. De vrachtauto liep slechts geringe scha de op. VEENENDAAL Dinsdagmiddag deed de bedrijfsleider van de firma H. in Veenendaal aangifte van oplichting. Een onbekende dame had artikelen ge kocht, zonder te betalen. De recherche heeft woensdag mevrouw Van de B. uit Achterberg aangehouden die de op lichting bekende. Een andere firma H. deed ook aan gifte van oplichting. Hier betrof het 'n ongeveer 40-jarige heer, die zonder een geldig betalingsmiddel af te geven ver dween. VEENENDAAL Op de kamer van de recherche in Veenendaal, staat sinds 13 maart een radiootje. Het apparaat is gevonden op de Valleistraat, maar tot nu toe heeft zich niemand gemeld die een Veronica-ontvangertje kwijt was. Het toestelletje is gebroken wit van kleur. Het is een buizenontvanger dus geen transistor van vrij geringe afmetingen. Het kan alleen de midden golf ontvangen en heeft daarvoor een ronde kiesschijf. Het radiootje is com pleet met snoer en binnenantenne. Twee jongetjes brachten het op het politiebu reau en de recherche wil er graag weer vanaf. VEENENDAAL Nadat de brand weer dinsdagavond een 'bos-brandje ge blust had bij de Dijkstraat, kreeg de politie een melding van een berm brandje aan de Polderweg. Een pa trouillewagen van de politie constateer de dat enkele vierkante meters gras in brand stonden. Met schoppen heeft men de zaak weten te blussen. In de nabijheid van de brandende plek vond men een kip zonder kop en poten en twee zakken met veren en bloed. Woensdagmorgen heeft de recher che zich over de kipperesten ontfermd. Er was woensdagavond nog geen aan- giste van vermissing van kippen ge daan. VEENENDAAL „Enkele wensen zyn verbetering van de onvoldoende verbin dingen van Veenendaal met de omgeving en met de randstad Holland. Een ont vangkantoor van de Invoerrechten en Accynzen zou in Veenendaal zeer welkom zyn en in een behoefte voorzien", zo staat te lezen in het jaaroverzicht 1967 van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken. Uit het overzicht valt op te maken, dat 1967 voor veel bedrijven en ondernemingen geen gemakkelijk jaar was. De bedrijfsresultaten waren, gelet op deze moeilijke periode, veelal nog draaglijk en soms zelfs bevredigend. Verschillende bedrijfstakken vragen om wo ningwetwoningen voor hun werknemers. Het overzicht behandelt de verschil lende bedrijfstakken, veelal in gelijk soortige groepen gerangschikt. In de metaalindustrie zijn de bedrijfsresulta ten in 1967 ongeveer gelijk gebleven aan die van 1966, met uitschieters naar boven en naar beneden. Over het alge meen hebben deze bedrijven te lijden van een sterke buitenlandse concurren tie, vooral bij de export. Het perso neelsbestand in deze bedrijfstak liep over het algemeen iets terug. De edel metaalindustrie, de fabricage van ge schenk- en bestek-artikelen en van huishoudelijke en souvenirartikelen hadden over het algemeen een niet zo gunstige ontwikkeling. Als hoofdoor zaak ziet men conjunctuurinvloeden en ingekrompen voorraden bij de detail handel. Dat laatste mede als gevolg van de betere levertijden. De positie van de textielindustrie is over het algemeen niet onverdeeld gunstig. Van de zijde van de tricotage industrie en de gebreide goederen kwa men berichten van teruglopende bin nenlandse geldomzetten tegen prijzen die slechts enkele procenten verschil vertoonden met vorig jaar. Zowel de binnen- als de buitenlandse concurren tie was voelbaar. In deze industrie wijst men er op dat er een nijpend te kort aan vrouwelijk personeel is. De gemiddelde leeftijd van het vrouwelijk personeel in de ons omringende landen is aanzienlijk hoger dan in ons land. In het buitenland heeft men ook meer getrouwd personeel en is er minder verloop. In Nederland moet de „ima ge" van het zeer nuttige en schone werk op de ateliers verbeterd worden. Ook moet het werken van vooral de gehuwde vrouw fiscaal aantrekke lijker gemaakt worden. In de spinnerijen- en weverijensec tor vertoonden de omzetten soms een niet te verwaarlozen daling. De. ver koopprijzen konden meestal gehand haafd blijven. De voornaamste oorza ken van de teruggang in deze bedrij ven zijn het conjunctuurverloop en de concurrentie uit binnen- en buitenland, onder meer het Verre Oosten, de Oost- blokken en enkele omliggende landen. Ook de export deelde in de algemene malaise, waarbij de verkoopprijzen 'sterk inder druk stonden van de con currentie. ADVERTENTIE union hermocel matrassen KESTEREN O p 25 maart zal met de adviesdienst via de telefonische waarschuwingsdienst voor de fruitteelt in het rivierkleigebied aan het elfde sei zoen begonnen worden. Naar aanleiding van de in vorige ja ren naar voren gekomen klachten over de bereikbaarheid van het nummer op een aantal dagen, werd besloten het aantal lijnen uit te breiden. Hiermede gepaard gaat een wijziging van het telefoonnummer. Dit wordt vanaf heden (03455) 1749. Op een vlotte doorstroming van de aanvragen mag thans gerekend worden. Met ingang van dezelfde datum wor den ook de optredende schurftinfecties opgenomen. Alleen voor deze medede lingen wordt het bericht van de dag ge wijzigd. Vermelding van schurftinfec ties geschiedt zodra door een post daar van mededeling is gedaan. De posten ADVERTENTIE union polaris matrassen WOENSDAG 20 MAART Opgave na klasse mm maat. 75/opw 70/75 65/70 60 65 55 60 APPELEN Dijkmanszoet Eisdener Klumpkes Jasappelen x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 x Jonathan k.2 Jonadel k.l Jonadel k.2 Laxton Superbe k.2 x Lombarts Calville k.l x Lombarts Calville k.2 Winston k.2 Zuurkroet en fabrieksfruit blank per 100 kg f 12.60. Roodkroet en fabrieksappelen rood per 100 kg f 9.60. Stek en stip per 100 kg f 6.70. Zoet kroet per 100 kg f 6.00. 1 35—40 16—29 39—52 25—32 24—30 32—43 31—34 22—27 27—41 23—33 18—26 54—57 46—50 38—42 44—54 35—38 3041 23—33 28—36 22—32 20—29 15—22 18—29 52—58 51—49 39—42 25—27 51—63 43—50 28—33 18—56 26—39 34—38 25—37 24—31 18—29 17—24 54—56 31—34 19—22 PEREN Conference k.2 92—95 GROENTEN: prei 76—80, 46—61; kassla per 100 krop f 20.00—27.00; radijs per bosje 33—35; uien 13—16; witlof 134—137. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. staan verspreid door het gehele rivier kleigebied in de provincies Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Een regelmatig contact met de telefo nische waarschuwingsdienst is van veel belang voor een goede ziektenbestrij- ding. Van dag tot dag wordt de ontwik keling bijgehouden en wanneer daartoe aanleiding is wordt een aan de situatie van de dag aangepast advies verstrekt. De fruittelers hebben of zullen dezer dagen een enquêteformulier ontvangen waarop een aantal vragen over de voor lichting en de waarschuwing bij de ziektenbestrijding in de fruitteelt zijn gesteld. De Rijkstuinbouwconsulenten te Arnhem, Geldermalsen, 's-Hertogen- bosch en Utrecht stellen het zeer op prijs wanneer een groot aantal fruitte lers dit formulier ingevuld retourneert. Op deze wijze wordt een inzicht verkre gen omtrent de gedachten die in de praktijk leven. EDERVEEN Ds. A. J. de Jong, eens predikant te Ederveen, zal zon dagmiddag 24 maart in de Prinses Julianakerk in de Vlielandsestraat af scheid nemen van de hervormde ge meente van Scheveningen en de week daarop intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Leiden. Arie Jan de Jong werd op 26 okto ber 1919 te Nieuw Lekkerland geboren. Hij bezocht eerst de christelijke h.b.s. te Rotterdam, deed naderhand staats examen gymnasium A. en studeerde vervolgens aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in 1941 zijn kandi daatsexamen theologie en ongeveer een jaar later in 1942 ook zijn kerke lijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer De Jong in 1942 door het provinciaal kerkbestuur van Dren the was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij eerst nog enige tijd te Kin derdijk en te Utrecht werkzaam was geweest als hulppredikant werd hij op 11 juli 1943 door nu wijlen dr. A. A. Koolhaas, toen nog predikant te Daar- le in de provincie Overijssel, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Ederveen in de classis Arnhem. Op 10 september 1947 verwisselde ds. De Jong deze gemeente met die van Scheveningen, waar hij is bevestigd door ds. J. J. van der Krift uit Erme- lo, toen nog predikant te Katwijk aan Zee. In de sigarenindustrie was de trend van de binnenlandse geldomzet niet al tijd onverdeeld gunstig. De licht geste gen prijzen konden soms de omzetont wikkeling in evenredige mate beïnvloe den, doch door een verminderd gebruik van sigaren in het algemeen en van de grote sigaren in het bijzonder, vertoon de de omzetontwikkeling ook een terug gang. Dat de export naar vrijwel alle werelddelen plaats vond, ziet men als een teken van waardering voor de Ne derlandse sigaar. De groothandelaren kunnen op 1967 niet terugzien, als een jaar waarin al les voor de wind ging. Over het alge meen verminderden de omzetten, of was de verhoogde omzet niet in staat de gestegen kosten te dekken. De be drijfsresultaten zyn vergeleken met die van 1966 nauwelijks veranderd. In de sector groothandelsbedrijven in tex tiel wordt gepleit voor slechts één BTW-tarief ter vereenvoudiging van de anders te verwachten administratie ve beslommeringen. Ook wenst men goede richtlijnen over deze materie. Het concentratieproces in de sector detailhandel en ambacht vond in 1967 voortgang. Eind 1967 waren bij de Ka mer 250 aanvragen in het kader van de Stichting Ontwikkeling en Sanering van het Midden- en Kleinbedrijf in be handeling. Men verwacht dat in 1968 dit getal nog zal stijgen. De Kamer van Koophandel meent dat het aantal aanvragen dat voor uitkering in aan merking komt gering zal zijn. De voor uitkering door de regering gevoteerde bedragen zijn aanzienlijk lager dan eerst mocht worden aangenomen. De meeste secoren in de detailhandel hebben vorig jaar gelijke of hogere omzetten behaald dan in het jaar daar door. Over het algemeen zijn de uit komsten redelijk en ziet men 1968 met vertrouwen tegemoet. Uit de sector schoeisel was bij de Kamer van Koop handel de volgende opmerking binnen gekomen: „Gewezen wordt dat niet te veel nadruk in de pers en andere pu bliciteitsmedia moet worden gelegd op de werkloosheid, daar dit anders tot ongewenste remmingen van de beste dingen kan leiden, hetgeen in een sneeuwbaleffect kan resulteren". SCHERPENZEEL De Kroon heeft het beroep van de gemeente Scherpenzeel tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland waarbij, met vernie tiging van het raadsbesluit van 6 september 1966. de door de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag alhier, gevraagde van een bijzondere school voor g.l.o. alsnog is medewerking tot het stichten verleend, ongegrond verklaard. In deze gemeente is reeds een gere formeerde school, waarvan het onder wijs zo overwoog de raad paral lel loopt met dat, te geven voor de aan vraagster, zodat van een gewichtige omstandigheid, als zouden de ouders met hun geweten in tegenspraak komen indien de kinderen de school met de bijbel aan de Glashorst te Scherpen zeel zouden bezoeken niet kan worden gesproken. Er is ook nimmer vain bestaande moeilijkheden gebleken. Het betreft hier een interne aangelegenheid (art. 31), die binnen het kader der vereni ging tot een oplossing moet worden ge bracht. De raad heeft het niet verant woord geacht de gemeenschap ter wil le van een schriftuurlijke uitleg te be lasten met het stichten van een nieuwe school met inventaris. Gedeputeerde Staten echter konden de aanvraag niet weigeren op grond van art. 75 der l.o.-wet. De gemeente telt minder dan 25.000 inwoners, zodat een aanvraag voor 50 leerlingen onvol doende is. Er zijn 54 handtekeningen verzameld. De Kroon heeft nu Gedeputeerde Sta ten in het gelijk gesteld. De wet laat niet toe zegt zij de gevraagde medewerking te weigeren op grond, dat in deze gemeente onderwijs op gerefor meerde grondslag thans en voor de toe komst ruim voldoende is verzekerd. Evenmin vermag de stelling van de raad, dat het bij de huidige economi sche conjunctuur niet verantwoord is de gemeenschap ter wille van een schrif tuurlijke uitleg te belasten met de hoge kosten van het stichten van een nieuwe school met inventaris, tot weigering van de medewerking te leiden. Zodanig argument immers aldus de Kroon hoe de betekenis daarvan ook mag zijn, is in een krachtens órt. 75 der l.o.-wet genomen beslissing niet op zijn plaats. Geboren: Mariinus Jacobus en Jan Marinus, z.v. J. Torn Broers en C. W. Kool, Veenendaal; Reynold, z. v. B. Toes en J. D. v. Ginkel, Veenendaal; Jan Gerrit Gabriël, z.v. G. C. Brouwer, en J. v. Kooten; Desmond Patric Colinn, z.v. E. R. Nolten en J. G. Stalman; Jo hannes Gerardus Marinus, z.v. H. van Esveld en A. Veltman; Brigitte Maria Catharina Cornelia, d.v. P. J. M. van Baal en M. A. P. Kimmel; Paul, z.v. P. G. M. op 't Eijnde en A. M. M .v. Dolen. Ondertrouwd: J. Breekveldt, Rhenen en A. Looijen, Wageningen; G. A. de Bruin, Lunteren en G. A. Keijman, Rhe nen; C. W. v. Rijn, Ingen en M. L. Berkouwer, Rhenen. Gehuwd: J. v.d. Kolk, Opheusden en G. D. Hovestad; G. J. Hilbert, Veenen daal en L. H. de Jong. Overleden: C. Westbroek, 64 jr., echtg. v. A. v. Leeuwen, Eist; Bertus Gerar dus v.d. Brink, 48 jr., echtg. v. H. vam Garderen, Veenendaal; Hendrik van Duuren, 85 jr., geh. gew. met P. de Vries, Veenendaal; Maurits Holtman, 54 jr., echtg. v. P. v. Zeist; Jacomina Weyman, 55 jr., echtg. v. W. v. Raven- stein, Kesteren; Willem v.d. Vate, 91 jr., geh. gew. met E. Eigeman; Jan Reijerse Lammers, 82 jr., geh. gew. met N. Bolderman. Elders overleden: te Wageningen: Jenneke Brouwers, 55 jr., echtg. v. C. v. Schoneveld. Elders geboren: te Wageningen: Gün- ther, z.v. M. M. Leerkes en B. Roelof- sen; Elisabeth Hermina, d.v. G. A. Meeuwisz en E. T. Verbeek. Ingekomen: M. Guldemeester van Haarlemmermeer; M. G. Suijkerbuijk met gezin van Roosendaal; H. J. vam Amerongen met gezin van Arnhem; J. v. Malenstein met gezin van Kampen; J. H. Versteeg met gezin van Delft; L. Griffioen van Amsterdam. Vertrokken: G. v. Brenk, wed. vam Soelen naar Amerongen; M. Anon Ro driguez naar Veenendaal; H. v. Hunnik met gezin naar Renkum; W. J. J. Inne- mee naar Den Haag; E. Erends met gezin naar Australië; W. A. M. Kem perman naar Zeist; L. J. Th. v. Vlo dorp naar Veenendaal. VEENENDAAL Voor de Veenen- daalse bejaarden hebben dinsdagmid dag een 12-tal damesleden van het NCVB koor, onder leiding van mej. D. Davelaar een zeer geslaagd reper toire gebracht, l^et goed verzorgde pro gramma bestond afwisselend uit koor zang en solistisch optreden van de koorleden. Verschillende bekende lied jes werden door de aanwezigen uit volle borst meegezongen. Het spontane ap plaus bewees wel, dat het koor in de smaak viel bij de bejaarden. Volgende week dinsdag is er een brei en praatmiddag voor de dames en dinsdagmiddag 2 april zal de heer Van der Schee, hoofdleider van de Instuif een film vertonen nl. „dokter Vlim- men", het leven van de dierenarts met een boerenpraktijk. V> VEENENDAAL De jeugddienst commissie van de Nederlandse Her vormde kerk „Sola Fide" is het opge vallen dat betrekkelijk weinig jeugdi gen de jeugddiensten bezoeken. Het merendeel van de bezoekers aan die diensten bestaat uit ouderen. Men heeft reeds een enquête gehouden on der de jongeren, om achter de oorzaak te komen, maar daaruit heeft men nog niet voldoende gegevens kunnen ver krijgen. Zondagmiddag om 17.30 uur wordt er weer een jeugddienst gehouden. Voorganger zal zijn ds. A. A. Bos uit Vlaardingen, de vroegere predikant van „Sola Fide". Na afloop van de dienst is er voor de jongeren gelegen heid kritiek te leveren op de gang van zaken tijdens de jeugddiensten. De commissie rekent er op, dat ongeveer 200 jongeren aan de broodmaaltijd zul len deelnemen. VEENENDAAL In de beatclub „De Schuur" aan de Dijkstraat wordt aanstaande zaterdagavond een beat feest georganiseerd, met medewerking van de rythm and bluesgroup „Sip- Fastening" uit Rhenen. Deze jonge, ta lentvolle band heeft onder de Rhenense jeugd al veel stof doen opwaaien. Voor al de drummer van de band staat hoog aangeschreven. De beatclub „De Schuur" heeft ver leden jaar al enkele avonden georgani seerd. Een tijd lang is er echter niets te doen geweest. Nu heeft het bestuur besloten weer opnieuw de deuren van de club op zaterdagavond te openen voor dans- en beatliefhebbers. Aan staande zaterdag kan men vanaf 19.30 uur in de club terecht. AMEONGENR Ingaande 1 april zal het jachtseizoen weer open gaan. Formulieren voor het aanvragen van een jachtakte, geldig voor het seizoen 1968/1969 zijn ter gemeente-secretarie weer kosteloos verkrijgbaar. Het verdient aanbeveling de aan vragen in te dienen vóór 1 april. De aan vraagformulieren moeten in tweevoud worden ingevuld en vergezeld gaan van twee goed lijkende pasfoto's van diege ne waarvoor de akte wordt verlangd, ten gemeentehuize weer worden inge diend. Jachtakten voor minderjarigen van achttien jaar en ouder behoren door ou ders of voogden te worden aangevraagd.

De Vallei | 1968 | | pagina 3