Wordt speeltuin „Sport en Spel toch opgeheven? VERKEERSOBSTAKEL RIJP VOOR DE SLOOP „De Graaf van nieuwe visboer zaterdag verhinderde de verkoop99 YISOORLOG IN OPHEUSDEN BEZORGDHEID BIJ HORECA EN VAKANTIEBEDRIJVEN Op Zuidelijke Vel uwe gaat de bermprostitutie opnieuw floreren „Volgende week neem ik bloemen mee..." RHENENSE MARKT WORDT UITGEBREID Ei ei... MIST u uw Spaanse dansen in „Irene''' Geslaagd „Z.O.-Utrecht" gaat film draaien Hervormd koor naar Veenendaal 99 Bel: 10550 11079 VVV Otterlo: Dit is een discriminatie voor ons dorp Actief Boycotten DONDERDAG 21 MAART 1968 i RHENEN Er is een bestuurscrisis ontstaan by de speeltuinvereniging „Sport en Spel". Het huidige bestuur, onder voorzitterschap van de heer J. W. Lauwers, heeft vorig jaar via de plaatselijke pers en door het huis aan huis zenden van folders, getracht het ledental van de vereniging, thans 17, op te voeren, door de Rhenense ouders wat meer over dit werk te informeren en belangstelling bjj te brengen. Het resultaat is bedroevend geweest. Het speeltuinbestuur overweegt daarom thans definitief zyn portefeuille ter beschikking te stellen. Het gemeentebestuur is hiervan nog niet officieel in kennis gesteld, maar binnen kort volgt de schriftelijke mededeling. De gemeente Rhenen is ten nauwste bij deze speeltuin betrokken omdat de grond gemeente-eigendom is. Burgemeester en wethouders delen de gemeenteraad mee, dat de belangstelling van het kind voor de speeltuin niet vermindert, maar eerder toeneemt. Aange zien de openingsdatum van de tuin (1 mei) met rasse schreden nadert, komt het burgemeester en wethouders wenselijk voor over dit onderwerp met de raadsleden van gedachten te wisselen, hetgeen dinsdagavond op de agenda staat. dagblad DE VALLEI? ^1 tot 17.30 uur van 17.30 19.80 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur RHENEN In het verenigingsge bouw „Irene" wordt vrijdag 22 maart 's middags om twee uur een school- concert gegeven voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Het wordt ver zorgd door Chiquita Florez, die bij haar Spaanse zang en dans wordt be geleid door de Spaanse gitarist Pepe Ramirez. Er worden middeleeuwse en moderne dansen gebracht, waaronder de Flamenco. RHENEN Het obstakel in de on overzichtelijke bocht van rijksweg 25 op Remmerden blijft een gevaar voor de verkeersveiligheid. Het betreft hier de onbewoonde wo ning, die precies tegenover „Het Kal koentje" staat en zeer verraderlijk is, vooral voor die automobilisten, die niet ter plaatse bekend zijn. Precies om de bocht liggen verschillende grote bedrij ven, onder andere de betonfabriek „De Hoop" en de steenfabriek „Over-Be- tuwe", waar de helè dag grote trailers in- en uitrijden. De vaak met grote snelheid uit de richting Rhenen komen de automobilisten worden voorbij de on bewoonde en vlak langs de weg staande woning verrast door de in- en uitrijden de wagens. Nog niet lang geleden vond er een botsing plaats, die voor de in zittenden nog wonderwel goed afliep. Eerder hebben hier al zeer ernstige verkeersongevallen plaats gevonden. Tijdens de storm van de afgelopen dagen werd het onbewoonde en verval len huis echter bovendien nog op een andere wijze gevaarlijk voor de wegge bruikers. Bij een rukwind liet plotse ling een stuk pleisterwerk van één van de gevels los dat op een passerende auto terecht kwam. De gemeenteraad besloot nog niet zo lang geleden de betreffende bouwval onbewoonbaar te verklaren. Met het oog op het permanente gevaar voor het verkeer is het te hopen dat dit krot spoedig met de grond gelijk wordt ge maakt. RHENEN Bij het in Utrecht ge houden examen der Ensaidscholen zijn geslaagd de dames R. v.d. Scheur uit Achterberg voor modinette en H. v.d. Geer te Leersum voor coupeuse. Zij genoten hun opleiding bij mevrouw Spies-Venneman te Rhenen. m Heden, donderdag VEENENDAAL Trefpunt, 20 uur: Wijkforumavond Geref. kerk. Patrimoniumlaan, 19 uur: Vertrek bus naar Utrecht voor bezoek aan schouw burg door N.V.V.H. Café Geerestein, 20.15 uur: Jaarvergade ring H.S.V. „De Rietvoorn". BIOSCOOP Luxor-Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Gevechtsklaar". Morgen, vrydag BIOSCOOP Luxor-Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Gevechtsklaar". ELST De Cultuur-Natuurhistori sche Vereniging „Zuidoost Utrecht" komt dinsdag 26 maart bijeen in het Wijkgebouw te Eist. Die avond zal in het teken van de natuurfilm staan. Vertoond wordt een aantal Walt Dis ney films over „Het leven van de Eland", „Tropische onderwaterwe reld, Marokko" en „Engeland". De laatste films zijn uit de landenserie van Walt Disney. EDE Het Hervormd Zangkoor Ede ontving van het orgelcomité van de Chr. Ger. kerk te Veenendaal een uitnodiging om daar op zaterdag 6apr. in de Pniëlkerk een Paasconcert te ge ven. H. DE GRAAF oneerlijk De bermprostitutie kent ook haar wegen die by de tippelaarsters speciaal in trek zyn. Als een van de voor naamste concentraties voor deze dames geldt echter vooral toch de Koningsweg. OTTERLO Ondanks de steeds frequenter wordende acties van de Edese en Arnhemse gemeentepolitie blijft de bermprostitutie op de Zuid-Veluvce floreren en het ziet er naar uit dat9 met het vakantieseizoen voor de deur9 steeds meer tippelaarsters hun activiteiten naar dit deel van de Veluwe zullen verplaatsen Dit vooruitzicht heeft al grote ver ontrusting gewekt bij de vakantiebe- drijven in de omgeving. Men vreest dat de Zuid-Veluwe zijn goede naam als recreatiegebied zal gaan verliezen. Be zorgdheid heerst er ook bij de horeca bedrijven in de omgeving van Otterlo en Schaarsbergen, die veelvuldig be zoek krijgen van de ongewenste vrou wen. „Onze gasten blijven er door weg", zei een hotelier, wiens bedrijf dichtbij de Koningsweg, waar de da mes het liefst schijnen te opereren, is gelegen. Inmiddels heeft ook de Otterlose VVV alalrm geslagen. Voorzitter A. Veen zei dezer dagen tijdens een leden vergadering de aanwezigheid van de tippelaarsters discriminerend voor het dorp Otterlo te vinden. Hij constateer de bij die gelegenheid dat de vrouwen hun werkterrein steeds verder in de richting Otterlo kiezen; een verontrus tende ontwikkeling, te meer daar in dit dorp 's zomers gemiddeld acht- tot tienduizend vakantiegangers ver blijven, waarvan velen aanstood zullen nemen aan het gedrag van de prosti- tuées. „De politie moet nog strenger optre den", aldus de heer Veen die voorstel de rechercheurs in burger in te scha kelen, wat overigens al is gebeurd. Hij vroeg ook aandacht voor het probleem van de verontreiniging van de bossen. „De jeugd treft er allerlei viezigheid aan", zo merkte hij op. Volgens inspecteur IJ. de Jorig is de Edese gemeentepolitie nog nimmer zo actief geweest met de bestrijding van de bermprostitutie als de laatste we ken. Vrijwel dagelijks worden er „pa trouilles" gehouden door politieperso neel in burger. De dames, van wie aangenomen wordt, dat zij „beroepshalve"- een plaats langs de weg hebben gekozen, worden overigens niet direct geverba liseerd. De Algemene Politie Verorde ning kent de bepaling, dat men een verbod krijgt opgelegd zich op te hou den langs de openbare weg, als geble ken is dat men zich bezighoudt met prostitutie. Dat verbod geldt dan voor drie maanden. De Edese politie heeft een aantal speciale mensen ter beschik king die er opuit trekken om de vrou wen hiervan in kennis te stellen. Dat gebeurt door middel van een formulier dat ter plaatse wordt ingevuld. Inspecteur De Jong: „Onze mensen weten zo langzamerhand wel wie ze in de gaten moeten houden. Als de dames aan wie zo'n formulier is uitgereikt la ter opnieuw betrapt worden, wat de laatste weken een keer is gebeurd, volgt er onherroepelijk een flinke boe te, want de kantonrechter bestraft der gelijke gevallen bijzonder streng..." De politie bemoeit zich ook met de automobilisten, die de dames een lift aanbieden. „Ook tegen hen proberen wij op te treden. We gaan wel niet zo ver, dat we de echtgenote gaan inlich ten, maar naam en adres worden in ieder geval genoteerd". De Edese politie werkt nauw samen met die van Arnhem, want het gebied waar de tippelaarsters zich ophouden, de omgeving van de Koningsweg en de Arnhemseweg tussen Otterlo en Schaarsbergen, ligt op de grens van Ede en Arnhem. De politie heeft langzamerhand wel de overtuiging gekregen dat de berm prostitutie zich niet gemakkelijk laat uitroeien. De vrouwen verplaatsen zich OPHEUSDEN Twee visboeren uit Spakenburg hebben elkaar gisteren in Op- heusden de oorlog verklaard. De strijd ontstond toen naast het stalletje van vis handelaar H. de Graaf, die voor de eerste maal Opheusden bezocht, plotseling de viskraam verrees van zijn naam- en dorpsgenoot G. de Graaf, die Opheusden al ruim 35 jaar van vis voorziet. Iedere dinsdag en zaterdag is de Spakenburger in het Betuwse dorp te vinden,, maar geheel onverwacht verscheen hij gisteren ook, nadat hij de dag tevoren een folder in handen had gekregen, waarmee vishandel H. de Graaf huis-aan-huis had aangekondigd, dat deze voortaan iedere woensdag in Opheusden een viskraam zou opslaan. Het gemeentebestuur van Kesteren ver leende de nieuwe visboer daarvoor vergunning tegen betaling van honderd gulden. De heer G. de Graaf daarentegen bezit vergunningen voor de verkoop van vis op dinsdag en zaterdag, maar desniettemin kon hij gisteren ongestoord zijn waar ver kopen. Aan zijn kraam hing een bord met het opschrift: „Hier De Graaf van za terdag". De nieuwe visboer kreeg nagenoeg geen klant. \Ie onkosten verhaal op het gemeentebe- Astuur, want ik laat het hier beslist niet -bij zitten", zegt visboer H. de Graaf, wiens eerste kennismaking met Opheus- den geen beste is. „Ik zoek het hogerop, want dit neem ik niet. Wat hier gebeurt, druist lijnrecht tegen de wet in. Ze zou den van mij niets horen als mijn buur man ook een vergunning zou bezitten voor woensdag, maar dit is niet eerlijk. Hier had de gemeente of politie in moe ten grijpen. Als dit allemaal is toege staan, neem ik volgende week bloemen mee, want dat schijnt hier allemaal zonder vergunning te mogen". Bij de kraam van „De Graaf van za terdag" wordt het steeds drukker. Het Opheusdense publiek schijnt duidelijk solidariteit willen tonen en koopt mas sa's vis bij de bekende visboer, die hen al 35 jaar trouw is gebleven. G. de Graaf maakt een weinig ontdane in druk en wil in eerste instantie geen commentaar geven. Nadat hij gezien heeft, dat zijn concurrent dat wel doet, fis ook hij daartoe bereid. „Kijk eens", zegt hij rustig, „het moet een gezonde zaak blijven. In de eerste plaats komen wij hier met onze vis al ruim 35 jaar. De bevolking is ons gaan kennen en is die periode hebben wij hier in Opheus- den een zeker vertrouwen opgebouwd. I In de tweede plaats vindt ik het un fair, dat De Graaf hiernaast gebruik maakt van onze naam, omdat die het zelfde is. Hij heeft folders laten ver- spreiden en alle mensen dachten dat wij I voortaan ook op woensdag in Opheus- !|i" den zouden komen. Ik vind dat oneer- 15 lijke concurrentie en daarom zijn wij ook naar Opheusden gekomen, dan heeft hij geen schijn van kans". „De Graaf van zaterdag" is verontwaardigd dat de nieuwe op zijn standplaats is gaan staan. V rij willig Een stukje grond naast de Vivi-krui- denier in de Burgemeester Lodderstraat heeft de gevestigde vishandelaar spe- „Ik neem het niet", zei de heer H. de Graaf opgewonden. „Hier in Opheusden schijnt alles te kunnen. Ik heb honderd gulden voor een vergunning moeten be talen en hier naast me staat een vis boer, die kennelijk helemaal geen ver gunning nodig heeft, omdat hij hier al 35 jaar komt. Het is gewoon belachelijk. Dat moet je in anderé gemeenten eens proberen, dan heb je gelijk een bekeu ring aan je broek". De nieuwe visboer geeft merkbaar ontdaan te kennen, dat hij dit geen eerlijke concurrentie meer vindt. „Honderden guldens onkosten heb ik gemaakt. Ik heb folders laten druk ken en huis-aan-huis laten verspreiden. Bovendien blijf ik met een partij vis zitten, waarvan de schade nog niet is te zeggen. Wie betaalt dat allemaal?" Mislukt „Toen ik op het gemeentehuis bij de burgemeester mijn beklag in wilde die nen, had hij geen tijd voor me, omdat hij in vergadering was. De gemeente secretaris scheepte me ook af. Een laatste poging om de politie te waar schuwen is kennelijk ook mislukt, want daar wacht ik nu al twee uur op". Ter wijl de heer H. de Graaf zijn gal uit- m H van tijd tot tijd. Zo hebben zij onder meer geruime tijd de Oude Rijksweg ter hoogte van Planken Wambuis met hun aanwezigheid tot een veelbespro ken omgeving gemaakt, daarna ver dwenen ze in de richting Arnhem, waar ze de aandacht trokken van de gemeen telijke autoriteiten, die direct maatre gelen namen. Ook de bosrijke wegen rond Rheden kregen in dit opzicht be kendheid. De Koningsweg hebben zij al gerui me tijd geleden tot hun domein ge maakt. De bermprostitutie speelt zich de laatste maanden bovendien steeds dichter bij de bebouwde kom van Ot terlo af, op de Arnhemseweg. Inspec teur De Jong weer: „De dames zijn in hoofdzaak afkomstig uit Armhem en ten dele uit Amsterdam. Er komen steeds weer nieuwe..." Al geruime tijd wekt de Koningsweg en de omgeving daarvan de nieuwsgie righeid van automobilisten, die soms speciaal hun route wijzigen. Het is er dan ook druk, zoals gistermiddag. In luchtige kledij gestoken, veelal vrij jonge vrouwen gisteren waren er tenminste vier in actie die voor de rijen beuken van de Koningsweg had den postgevat getroostten zich veel moeite op te vallen voor de passerende auto's. Hun aanwezigheid markeren ze soms met voorwerpen, die dezelfde functie vervullen als het „rode lamp je" in grote steden als Amsterdam. De automobilisten op de Koningsweg worden wegwijs gemaakt door een da mesparaplu van een opzichtige, fel ro de kleur, hoog bevestigd in een boom. De horeca-bedrijven in de omgeving zouden de vrouwen het liefst willen boycotten. Een Otterlose hotelhouder zei: „Zo nu en dan komt er hier wel eens eentje binnen. Ik zou ze er het liefst direct weer uitzetten, maar dat gaat niet, want ze gedragen zich be hoorlijk. Het risico is natuurlijk dat ze je zaak kapot maken..." Mensen uit de omgeving weten te vertellen dat de souteneurs, die yaak met de vrouwen meekomen, niet terug deinzen voor terreurdaden. De hotelier uit Otterlo zei er dit van: „Op een zon dagmiddag liep ik met mijn zoontje in het bos, toen er plotseling zo'n kerel naar me toe kwam die me een pak ran sel wilde geven als ik mijn camera niet wegdeed. Nou, dan vraag ik je toch..." spuwt laait de visoorlog in alle hevig heid op. „Hier De Graaf van zaterdag" wordt er in de kraam naast hem geroe pen. Klanten, die bij het stelletje van de „nieuwe" verzeild raken, bemerken al gauw dat zij de verkeerde voor zich heb ben en maken als de weerga dat ze bij zijn buurman komen. De kraampjes staan echter zo dicht op elkaar, dat sommigen denken dat ze bij elkaar ho ren. Het „visminnende" publiek is zicht baar verward. Mensen, die zich per on geluk vergissen en bij de „nieuwe" hun vis kopen, kijken later wat beschaamd naar „De Graaf van zaterdag" en ver dwijnen met hun vis naar huis met in hun achterhoofd het spreekwoord „Een ezel stoot zich geen twee maal aan de zelfde steen". Tengevolge van de visoor log zijn de prijzen ook aan schomme lingen onderhevig. Hogerop „Schrijf maar in de krant, dat ik al- LEERSUM „Jammer dat u geen dozijn eieren hebt meegenomen", lachte burgemeester mevrouw mr. C. M. s' Jacobdes Bouvrie gister avond tijdens de koffie-pauze van de raadsvergadering van Leersum. De heer B. Roubos kwam in de pauze namelijk de twee eerste kievitseieren aanbieden, die in Leersum dit jaar zijn gevonden. Het eerste ei was voor de burgemeester en het tweede voor wethouder J. van de Bogert. De heer Roubos had de eieren 's middags in de weilanden bij de Zandweg gevonden. De burgemees ter dankte hem vriendelijk en merk te op: „Vandaag bestaan voor mij alle goede dingen uit drie. Vanmor gen werd er een kleinzoon van me geboren, vanmiddag hoorde ik dat prinses Beatrix weer een baby ver wacht en vanavond wordt me het eerste Leersumse kievitsei ge bracht". „DE GRAAF VAN ZATERDAG" 35 jaar O ciaal laten betegelen en volgens zijn zeg gen heeft dat ongeveer tweehonderd gul den gekost. De kruidenier heeft echter vrijwillig parkeerruimte voor z'n win kel af willen staan om de heer G. de Graaf een plaatsje te geven naast zijn concurrent. „Ik heb nu ook een vergun ning aangevraagd voor woensdag en in het vervolg kom ik ook op woensdag". Op de vraag of de prijzen van de vis door de ontstane oorlog lager zullen worden antwoordt „De Graaf van zater dag": „Als mijn buurman de vis weg gaat geven krijgen de Opheusdenaren er bij mij een kwartje bij cadeau". Burgemeester D. j. Pott vertelde gisteravond: „Gistermiddag hadden we niet direct gelegenheid om de zaak te onderzoeken omdat er B en W vergade ring was, maar op het ogenblik ben ik er mee bezig. Ik geloof niet, dat de vis handelaar, die hier zaterdags altijd komt, ook gerechtigd is om zonder toestemming van het gemeentebestuur op woensdag zijn vis te verkopen". RHENEN Burgemeester en wethouders van Rhenen bekennen aan de raad, dat de afsluiting van het lage gedeelte van het Fred. v. d. Paltshof voor het verkeer en het parkeerverbod aldaar op donderdagochtend tydens de warenmarkt noch gegrond zyn op een maatregel ingevolge het wegenverkeersreglement, noch op een maatregel ingevolge het reglement verkeersregels en -tekens. Dit blijkt uit een pre-advies dat is verschenen, waarin wordt gesteld, dat tegen automobilisten die hun auto parkeren op dit gedeelte van het Fred. v. d. Paltshof, terwyl daar waren markt wordt gehouden, nooit met succes kan worden opgetreden. De mogelijkheid dat automobilisten tussen het marktbezoekend publiek doorrijden is blijkens het preadvies wel gering, doch in de huidige situatie niet ondenkbaar. Tot op heden is het lage gedeelte van het Fred. v. d. Paltshof vanaf de Ko ningstraat tot aan de Torenstraat voor de warenmarkt in gebruik. Het ligt in het voornemen van B. en W. de markt uit te breiden tot aan het benzinesta tion van Garage de Rhoter, zodanig dat automobilisten die dit station bezoeken niet worden belemmerd. Alleen voor de autobussen van de BSM de lijn dienst op de Betuwe is het bezwaar lijk. Deze bussen rijden via Konings hof en Torenstraat van en naar het Fred. v. d. Paltshof. De vijf h zes bus sen die Rhenen op een donderdagoch tend bezoeken, dienen dan op het Ko ningshof te draaien, waarvoor naar de mening van B. en W. voldoende ruim te aanwezig is. Er komt nu dinsdagavond in de ge meenteraad een voorstel om: a. het lage gedeelte van het Fred. v. d. Paltshof, voorzover gelegen tussen de Koningstraat en het benzinestation van Garage de Rhoter in beide richtin gen te sluiten voor alle verkeer, behal ve voetgangers, op de dagen en tijden dat op dit gedeelte van het Hof waren markt wordt gehouden. b. op dit weggedeelte, eveneens ge durende de dagen en tijden dat aldaar warenmarkt wordt gehouden. het parkeren te verbieden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5