VOOR DIE PRIJS KOOPT U NU AL EEN UW OPEL DEALER HEEFT HEM KLAARSTAAN, MAAK EEN PROEFRIT. Vrije goudmarkt ondermijnt ons financiële stelsel Vertrouwen is een teer plantje Dividendvoorstellen WERELD ZEILER IN SLECHT WEER V.S.-deserteurs in Frankrijk Te hard gereden: bij botsing dode Van overvallers oud paar één gepakt ADVIESCATALOGUS PRIJS Drs. C. A. Klaasse van de AmroBank: Kringetje F riesch-Groningsche kon harder groeien Omzet Vettewinkel steeg fors Groter winst bij' Am. ondernemingen Expansie midden- en kleinbedrijf UIT DE KERKEN „Voor teruggekeerde joden geen uitzondering maken"* Strokartonfabrieken sluiten toch Pagina 9 DONDERDAG 21 MAART 1961 LONDEN Mevrouw Dorothy Rose maakt zich geen zorgen over haar 59-jarige man, de groenteman Alec Rose uit Portsmouth, die in zijn een tje in een zeilboot van nog geen elf meter rond de wereld vaart. Ook niet nadat er gisteren onheilspellend nieuws was binnengekomen uit Chili waar men een zwak radiosein van zijn boot, de Lively Lady, had opge vangen. De seinen werden opgevangen door 'n vliegtuig van de Chileense lucht macht. Men maakte er uit op dat Rose nog vijfhonderd mijl van Kaap Hoorn was, de uiterste zuidpunt van Zuid-Amerika waar hij al enkele da gen lang wordt verwacht. Maar de vrouw van de groentehande laar die nu zijn winkel in haar eentje beheert, zegt dat hij juist voorligt op zijn vaarplan. Een volle week zelfs. „Wij dachten dat hij de Kaap pas begin april zou bereiken", zei ze vol goede moed. Het was gisteren vreselijk slecht weer in het zeegebied rondom Kaap Hoorn, sinds eeuwen berucht bij de zeevaarders. Schepen van de Chi leense marine liggen er gereed om de eenzame zeezeiler bij te staan, mocht hij hulp nodig hebben. Het kan Rose wel 62 uur kosten voor hij het beruchte gebied van de Kaap heeft gerond. Het laatst had men van de zeilende groenteman gehoord toen hij op 24 februari vierhonderd mijl van Nieuw Zeeland was. Op 29 januari was Rose begonnen aan het tweede deel van zijn tocht rond de wereld. Toen vertrok hij uit de Australische haven Sydney. Omdat hij in moei lijkheden geraakte, deed hij een ha ven op Nieuw-Zeeland aan voor her stellingen aan zijn boot. PARIJS Vijf Amerikaanse deser teurs en vier Amerikaanse dienstweige raars hebben gisteren in Frankrijk ver blijfsvergunningen gekregen. De vergunningen, die zjj gisteroch tend hadden aangevraagd, zijn voorlo pig vijftien dagen geldig. De jongelui vormen de grootste groep in haar soort die tot nu toe in Frankrijk een verblijfs vergunning kreeg. Vier van de deserteurs waren wegge lopen bij hun onderdelen in West-Duits- land; de vijfde kwam uit de legerplaats Fort Jackson in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina. Naar schatting leven in Frankrijk vijftig tot honderd Ameri kaanse deserteurs. Ook in Zweden kreeg dezer dagen een deserteur uit het Amerikaanse le ger asiel. De Verenigde Staten riepen onlangs hun ambassadeur in Zweden terug voor besprekingen over de ge spannen diplomatieke toestand wegens het groeiende aantal Amerikaanse de serteurs in dat land. UTRECHT Te Zeist is gistermid dag een personenauto, waarin vijf stu denten zaten met een snelheid van on geveer honderd kilometer per uur tegen enkele bomen gebotst. De 18-jarige stu dent J. J. H. overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde omdat de be stuurder van de auto, de 21-jarige stu dent H. H. J. B. uit Utrecht volgens de politie te hard reed. De wagen men. B. mankeerde niets. De andere in- men. B. mankeerde niets. Deandere in zittenden liepen lichte verwondingen op. LEXMOND Op rijksweg 27 ter hoogte van Lexmond is gisteravond een verkeersongeluk gebeurd, dat de 37-jarige J. I. van Laere uit Neder- horst den Berg het leven heeft gekost. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Van Laere bij het inhalen met zijn wagen frontaal in botsing kwam met een tegenligger. De heer Van Lae re was op slag dood. De inzittenden van de andere wagen, twee vrouwen uit Amsterdam zijn opgenomen in een ziekenhuis. SUSTEREN In Susteren heeft de politie gisteren een man aangehouden, die verdacht wordt van de overval op de 75-jarige veekoopman Floribet Bod- det en zijn 77-jarige vrouw, maandag nacht in hun huis aan de Broekweg in Susteren. De tweede overvaller is nog spoorloos. Twee mannen drongen maandag nacht door het dak van een schuur de afgelegen boerderij aan de Nederlands- Duitse grens binnen. Zij gingen naar de slaapkamer en eisten onder bedrei ging met pistolen al het geld op dat in huis was. De bejaarde veekoper werd drie keer tegen de grond geslagen, toen hij niet vlug genoeg met geld op de proppen kwam. Het hele huis werd overhoop gehaald. De overvallers verdwenen tenslotte met wat huishoudelijke apparaten en enig zilverwerk. De koopman had de opbrengst van enkele pas verkochte Dartmoorpony's een paar dagen voor de overval naar de bank gebracht. DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel (Cultuur, recreatie en Maat schappelijk Werk) is niet bereid aan Jo den die uit concentratiekampen zijn te ruggekeerd een buitengewoon pensioen te geven, zoals ook voor verzetsslacht- offers geldt. Hij wil voor de teruggekeerde joden geen uitzondering maken. Als dat zou gebeuren zou ook aan anderen moeten worden gedacht, zoals aan in de oorlog vervolgden die niet in een kamp heb ben gezeten, zei de staatssecretaris gis teren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de begroting van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Het was voor mr. Van de Poel de vraag of de rijksgroepsregeling oorlogs slachtoffers wel op de juiste wijze wordt toegepast. Hij zal nagaan of er een weg is om de regeling beter en doelmatiger te maken. Daarbij dacht de staatsse cretaris aan een brochure om het pu bliek beter op de hoogte te brengen. Velen kennen blijkbaar de mogelijkhe den niet die de rijksgroepsregeling biedt. DPtl RBUKD1968 n» AMSTERDAM „Wat er dit weekeinde gebeurd is ,is heel kort gezegd een ondermijning van het hele Westerse financiële stelsel. Dat stelsel is gebaseerd op afspraken, onder andere dat wij voor onze guldens een bepaald aantal dol lars en ponden en andere geldsoorten kunnen krijgen. Die dollars zijn op hun beurt weer gekoppeld aan het goud tegen de prijs van 35 dollar per ounce. Een belangrijk deel van dat goud is vrijgemaakt en dat houdt in een aantasting van de afspraken." Drs. C. A. Klaasse ba zijn aftreden als lid van de raad van bestuur van de Amro Bank nu adviseur van de bank, is het er helemaal niet mee eens dat er wordt gezegd, dat goud nu zo maar een gewoon produkt is geworden. ,Om de dooie dood niet. Goud is nog altijd een waardevol artikel dat ge acht wordt waardevast te zijn. Ons he le internationale geldstelsel is geba seerd op de vaste verhouding ten op zichte van de dollar en die staat weer in een vaste verhouding tegenover bet goud". „Nu er gerammeld is aan het goud, is er meteen gerammeld aan het ver trouwen en dat is een heel teer plant je. Zakt dat vertrouwen weg, dan zakt met een de basis weg van de onderlin ge financiële verhoudingen. Het wordt nu zaak uiterst voorzichtig te handelen, want de nieuw geschapen situatie bergt grote gevaren in zich". „Rusland en China zijn namelijk in dit hele spel de grote onbekenden. Wij weten niet hoeveel goud zij hebben en hoeveel goud zij kunnen produceren. Zij kunnen met hun goud op de vrije markt die er nu gekomen is, op alle mogelijke wijze manipuleren. De markt is namelijk helemaal aan zich zelf overgelaten. Deze landen kunnen handelen zoals in hun eigen kraam te pas komt". „Wij kunnen nu wel zeggen", aldus drs. Klaasse, „dat de prijs van het goud bepaald wordt door wat de gek ervoor geeft, als die prijs boven 35 dol lar blijft, maar omdat er geen alter natief is geschapen voor goud, zie ik geen andere basis voor ons geldstelsel. Goud blijft het enige betaalmiddel, het salderingsmiddel, om verschillen in be talingsbalansen van de landen onder ling te kunnen verrekenen". „In het weekeinde zijn de krediet mogelijkheden tussen de landen onder ling een stuk ruimer geworden. Dat zou je een soort alternatief voor het goud kunnen noemen, maar die krediet- mogelijkhedeb zijn ook gebaseerd op de dollar en die is weer gekoppeld aan het goud. Wij blijven in een kringetje draaien". Drs. Klaasse, de man die door de oud-president-commissaris van de Am ro Bank, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, beschouwd wordt als een der knapste bankiers ter wereld, drukt zich nog maar heel bescheiden uit als hij zegt: „Ik vind het minder geluk kig dat men de psychologische beteke nis van een vrije goudmarkt niet meer zo hoog aanslaat. Men kijkt er in ieder geval anders tegenop dan vroeger. Maar in de werkelijke toestand is geen verandering gekomen. Als men een valuta niet meer vertrouwt, bij voorbeeld pond sterling of dollar, dan blijft men goud kopen en een hoge goudprijs, die op deze manier is ont staan, werkt nieuwe devaluatiegeruch ten in de hand. En nu anderen op die vrije goudmarkt kunnen manipuleren op een manier zoals het hun uitkomt, gaat de nieuwe situatie veel verder dan wij allemaal wel denken. Het wordt daarom meer dan ooit zaak dat landen waartegen wordt gespeculeerd, orde op eigen zaken stellen om dat vertrouwen te herstellen". „Overigens is het feit dat de landen van de goudclub besloten hebben alleen nog maar goud onderling te verhande len in strijd met de bepalingen van het Internationale Monetaire Fonds. Dit geeft bepaalde consequenties voor landen, die lid zijn van dit internatio nale lichaam, maar die niet bij de goudclub zijn aangesloten. Het is een allerwonderlijkste situatie waarin wij zijn beland". „Laten we maar zeggen: Het is een troostrijke gedachte dat met ons alle andere deskundigen er ook niet zijn uitgekomen. Al tien jaar wordt gewerkt aan een herziening van het internatio nale financiële systeem en men is er nog altijd niet in geslaagd een andere basis voor dat systeem te vinden. Het is als het zoeken naar de steen der wijzen, maar er bestaan zo weinig van die stenen". Drs. Klaasse hij wordt 10 decem ber 65 jaar heeft die steen ook niet gevonden. Wel hervonden, na een lang durige ziekte, heeft hij zijn plaats bij de Amro Bank. „Ik kom gewoon elke dag op kantoor. Mijn werkdag ls nog voller dan vroeger, maar dat heb je met veel mensen, die zich terugtrek ken". Daarom ook zal hij in ons land blij ven wohen. Geruime tijd heeft drs. Klaasse vertoefd in zijn chalet in het Zwitserse Villar bij Montreux. „Er wordt wel van mensen die zich na hun werkzame periode in Zwitsrland vestigen gezegd, dat zij dat om de be lastingen in Nederland doen, maar dat ligt bepaald niet in mijh voornemen", zegt de grote man van de Amro Bank van wie prof. Verrijn Stuart zegt: „Hij is een van de mensen die de stoot heb ben gegeven tot internationale bank om- binaties en internationale bankzaken". GRONINGEN De Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank groeit door de huidige overbesteding niet in die mate, die in apparatuur en mogelijkheden zit. Mr. J. de Wilde, voorzitter van de raad van bestuur, verwachtte in de jaarvergadering dat de vennootschap op het huidige niveau zal doorsudde ren. Hij geloofde niet, dat het voor de aandeelhouders veel slechter zal wor den. Over de goudkoorts zei de heer De Wilde, dat dit een massa-psychologi sche reactie is, die geen achtergrond heeft. De algemene agitatie vond hij onzinnig. AMSTERDAM Vernis- en Verffa- briek v/h H. Vettewinkel en Zonen heeft in de eerste vier maanden van het boekjaar 1967/'68, dat op 30 sep tember eindigt, de geconsolideerde om zet met 13 procent zien stijgen. Ver wacht wordt dat er een onveranderd dividend van 14 procent kan worden uitgekeerd. De directie ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet en verwacht een verdere toeneming van de resultaten. Dit wordt gezegd in het prospectus van de eerder aangekondigde emissie van converteerbare obligaties. Morgen begint aan de Amsterdamse beurs de claimhandel. De inschrijving op de f3,8 miljoen 6'/» procent obliga ties staat alleen open voor de houders van claims en moet op 29 maart gebeu ren. Inlevering van een claim van f 1000 aandelen geeft recht op toewij zing van een obligatie van f 1000. De koers van uitgifte bedraagt 100 pro cent. Storting moet geschieden op 22 april. Voor de lening zal officiële beurs notering worden aangevraagd. De conversiekoers is 225 procent. Dit houdt in dat nominaal f 2000 obli gaties plus f 250 in contanten gelijk zal zijn aan nominaal f 1000 aandelen. De aflossing gebeurt in tien gelijke termij nen van 1974 tot en met 1983. Vervroeg de aflossing is te allen tijde mogelijk. De conversieperiode is van 1 januari 1970 tot 1 juli 1974 of eerder. WASHINGTON De Amerikaanse ondernemingen hebben in het laatste kwartaal van 1967 gezamenlijk een winst geboekt van 85,4 miljard dollar op jaarbasis. Dat betekende een stijging met 5,4 miljard, die de grootste was in bijna drie jaar, aldus het Amerikaan se ministerie van handel. Door de toeneming in het viejde kwartaal beliepen de ondernemings winsten voor aftrek van belasting voor het gehele jaar 80,8 miljard dollar, drie miljard minder dan in het recordjaar 1966, maar iets meer dan de regering voor 1967 had voorspeld. Het ministerie zegt dat de stijging in het vierde kwartaal voornamelijk te danken is aan de industrie, hoewel de winsten in het tweede halfjaar wer den gedrukt door stakingen in de auto- en koperindustrie. De tekenen wijzen erop dat de winsten ook in het eerste kwartaal 1968 zijn blijven stijgen. Voor het hele jaar worden winsten van in to taal 87 miljard dollar verwacht. In 1967 werd drie kwartalen lang een dalende tendens genoteerd, voordat de trent in het laatste kwartaal omkeer de. De vennootschapsbelasting in het vierde kwartaal beliep 35,1 miljard dol lar op jaarbasis. DEN HAAG Van 1950 op 1966 is het aantal onderneming enin het midden- en kleinbedrijf in ons land met 47.000 gedaald tot 272.000, terwijl de omzet ten en de werkgelegenheid in die vijf tien jaar aanzienlijk zijn toegenomen in hun sector. De totale omzetten ste gen van 11.7 miljard gulden tot 40,7 miljard gulden. In manjaren nam de werkgelegenheid toe van 3 tot 4,5. Dit blijkt uit een zgn. documentatie- rapport van een commissie, onder voor zitterschap van prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, van de „Raad van het midden- en kleinbedrijf'. De raad heeft dit rapport gistermiddag vastge steld. WINSCHOTEN De sluiting per 1 april van de twee coöperatieve stro kartonfabrieken „Reiderland" te Win schoten en „De Toekomst" te Scheem- da, daterend uit resp. 1913 en 1900 is nu definitief. De aandeelhouders van „Rei derland" stemden met 480 tegen 19 voor ontbinding van hun coöperatieve vereniging. Op 28 februari hadden zij een com missie benoemd die dé situatie nader moest beschouwen. De conclusie was dat het besluit moest worden genomen tot volledige produktiestop over te gaan. Voor 228 van de 273 werknemers die ontslagen worden is volgens hun cao een afvloeiingsregeling getroffen. Tijdens het gevoerde overleg toonden de vakbonden zich tevreden over het bereikte. GELDERLAND-TIELENS Aan de jaarvergadering van Gel- derland-Tielens Papierfabrieken op 7 mei wordt 121/» pet. in agio-aande- len voorgesteld en weer 27 pet. divi dend over 1967. Daaraan is al 12 pet. vooruitbetaald. Behoudens onvoor ziene omstandigheden wordt over 1968 weer 27 pet. verwacht over het vergrote kapitaal. HOLEC Dividendverlaging van de Samen werkende Elektrotechnische Fabrie ken Holec over 1967 van 14 tot 13 pet. De jaarvergadering is 6 mei. KONINKLIJK PAPIER Aan de jaarvergadering op 24 april van de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek wordt over 1967 weer 12 pet. dividend voorgesteld. KON. ROTTERD. LLOYD Over 1967 onveranderd dividend van 12 procent. De jaarvergade ring is op 3 mei. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Haaf ten: L. Blok te Rid derkerk. Beroepen: te Oosterhout en Slijk- Ewijk: C. Dolman te Weert; te Schoon hoven (vac. H. Jopgerden): K. Schip per te Middelharnis; te Stadskanaal (toez.) H. van den Beid te Beesd. Beroepen: te Oosterend (op Texel): mej. C. Rozemond aldaar. Aangenomen: naar Lisse (vac. S. Kooi- stra): J. van den Velden te Dubbeldam. Aangenomen: naar Scheveningen (vac. A. J. de Jong) (toez.) G. Zonne- berg te Bunnik. Bedankt: voor Woerden (vac. J. J. Poot): C. Korevaar te Rotterdam. Bedankt: voor Suawoude (toez.) G. A. Zuidam te Nieuweroord; voor Haarlem- Schoten (vac. dr. H. van der Loos) (toez.) A. J. de Bue te Makkum; voor Brakel (toez.) W. van Hennekeler te Zwartebroek; voor Wanne perveen J. L. Maris te Zuidland; voor Holwerd c.a. (toez.) C. F. Antonides te Terborg. Bedankt: voor Werkendam (vac. A. de Bruijn): C. Batenburg te Vriezenveen; voor Huizen (N.H.) (vac. J. H. Cirkel) (toez.): C. Treure te Hasselt. Geref. Kerken: Beroepen: te Leiden (vac. E. Haver kamp): P. van Dijk te Creil-Espel (N.O.P.) Beroepen: te Winterswijk (vac. F. C. Zwaai): P. G. den Hengst te Grijpsker- ke; te Beverwijk-Heemskerk (vac. Joh. Heule): A. Corporaal te Zeist. Aangenomen: naar Alphen a. d. Rijn (vac. K. H» Schuring): Fr. de Jong te Maasland. Bedankt: voor Waddinxveen (vac. J. Snoey): C. Bruning te Nieuwlande. Bedankt: voor Blija: C. J. Breen te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Beroepen: te Bunschoten-Spakenburg P. van Gurp te Oldehove; te Ferwerd- Hallum: J. Kruidhof, kand. te Hattem. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te 's-Gravenzande: M. Baan te Zeist. Beroepen: te 's-Gravenhage: M. Baan te Zeist; te A pel doorn-Zuid: B. van Smeden te Amsterdam-Nieuw-West. Bedankt voor Zwolle (2e pred. pl.): M. de Boer te Amsterdam-Noord. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Wolfaartsdijk: P. Blok te Dirksland. Berdbpen: te Amsterdam: C. J. van Haaren te Amersfoort. Vrije Evang. Gem.: Beroepen: te Veendam: A. L. Lauwer- se, kand. te Enschede. Bedankt: voor Meppel: M. van der Werfhorst, kand. te Utrecht. HEERENVEEN Gisteren is te Jubbega de 7-jarige Fokke Mulder door een personenauto gegrepen, toen hij bij een geparkeerde vrachtauto plot seling de rijweg overstak. Het kind werd tegen het wegdek ge smakt en overleed ter plaatse.

De Vallei | 1968 | | pagina 9