Stichting bevordert thuisbehandeling van merpatienten Unilever bereid ambtenaren mee te laten draaien Twiggy gooit het over andere boeg Doe-loet-zelvers vooral actief in streken met werkloosheid Nederlandse stichting voor psychonomie SCHA A TSEN1 OPGAS KERK ONDER BUEDERBAAN NU BESTEMD VOOR DOVEN Vismeelfabriek maandenlang uitgeschakeld I ZIJWAARTS i I LOPEN i CONTROLE Probleemloos KOSTEN VOORDELEN ONDERZOEK Zesmaal twee'''' in plaats van vijimaal acht99 BENJAMIN Beatles Meisje DROMEN NIET STAR Brandweer is niet altijd even vlug GROOT DEEL UTRECHT Chronisch nierpatiënten die thuisbehandeling met een kunst nier wensen, hiertoe een goede mentale instelling bezitten en van wie de echtgenote of echtgenoot ook over deze eigenschappen beschikt, kunnen even tueel voor deze manier van behandeling in aanmerking komen. Een zekere technische vaardigheid is gewenst en in de woning van de patiënt moet een kamer aanwezig zijn waar dc apparatuur kan worden opgesteld en waar men beschikt over elektriciteit, waterleiding en telefoon. De Rijksuniversiteit in Utrecht heeft dit meegedeeld naar aanleiding van de vele vragen die zijn gerezen nadat bekend werd dat een 41-jarige man in Zeist thuis zelfstandig zijn kunstnierbehandeling toepast. In 1967 is de Nierstichting Nederland opgericht die zich ten doel stelt, de be handeling van chronische nierpatiënten te bevorderen en financiële middelen bijeen te brengen om de vorming van nieuwe kunstniércentra en de ontwik keling van de behandelingsmethoden (waaronder niertransplantatie) te sti muleren. Dezer dagen wordt de stich ting Thuisdialyse opgericht die een dienst zal instellen voor de thuisbehan deling van chronische nierpatiënten met een kunstnier. De medewerkers van beide stichtingen en die van de kunstniercentra in Nederland zullen nauw samenwerken. Het bestuur van de Stichting Thuis dialyse bestaat uit mr. J. H. des Tom be, curator van de Utrechtse universi teit, prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde, de heer J. M. Fen- tener van Vlissingen, voorzitter van het bestuur van het academisch ziekenhuis in Utrecht, mevrouw E. J. Blanke- steijn-van der Eijk, voorzitster van de stichting waarin de drie provinciale Utrechtse kruisverenigingen samen werken, de heer J. J. van Gelderen, ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid, de heer I. Heeringa, bedrijfs arts van de Utrechtse universiteit, en de heer A. P. C. Letschert, secretaris van de Stichting Samenwerkende Kruisverenigingen. De stichting draagt voorlopig een plaatselijk karakter. Over de verdere ontwikkelingen op dit gebied, die mede bepaald worden door de ervaringen die zullen worden opge daan, valt volgens de universiteit nog niets te zeggen. De Stichting Thuisdialyse regelt de aanschaf van de apparatuur en de an dere benodigdheden en stelt die de pa tiënten ter beschikking. Daarna zorgt de stichting voor regelmatige voorzie ning van verbruiksgoederen en controle van de apparatuur. Een arts en een verpleegster in dienst van de stichting staan altijd klaar om de patiënten thuis ..Tiet doe-het-zelven is een sociaal verschijnsel geworden. Het is opmerkelijk, dat in de werkloosheids- gebieden van ons land (de noordelijke provincies, het oosten en Limburg) de laatste tijd de doe-het-zelf-verkopen flink zijn toegenomen". Dit vertelde de heer W. Leverington, verkoopleider van een verfconcern en een van de deelnemers aan de Doe-het-zelf-vak- beurs „Karwei" op de Utrechtse jaar beurs. De Nederlander besteedt jaarlijks f 10 aan het kopen van verf. Ongeveer de helft van het aantal Nederlandse gezinnen (bijna drie miljoen) verricht doe-het-zelf-werkzaamheden maar er is een jaarlijkse toeneming van vier procent. Ieder jaar wordt ongeveer 65 miljoen gulden aan verf uitgegeven voor doe-het-zelf-werkzaamheden. Vooral bij de jeugd bestaat hiervoor Interesse. Behalve de hippe modekleu ren, zjjn nu ook de klassiek-moderne kleuren „in". Ook de vrouw gaat hoe langer hoe meer schilderen. Het zelf-knutselen is, volgens de heer Leverington, een nieuwe rage gewor den. die de laatste vijf jaar sterk in opkomst is. Het zijn vooral hout, verf, behang en gereedschap, waarmee men huizen, gebouwen, tuinen, auto's en jachten onderhoudt en repareert. Het doe-het-zelven is, naar zijn oor deel het gevolg van de voldoening die het geeft zelf iets te repareren of te onderhouden, de noodzaak het zelf te doen en de vrijetijdsbesteding. „Daarom is het een eerste vereiste, dat, voor wat de verfsector betreft, steeds zogenaamde probleemloze pro- dukten worden geleverd, waarmee de doe-het-zelver direct aan de gang kan gaan. De omzet van doe-het-zelf-verven is 15 procent van de totale Nederlandse verfproduktie (400 miljoen gulden). Daarvan is 100 miljoen gulden be stemd voor de export. „Deze export", aldus de heer Leverington „neemt jaarlijks toe en het is in dit verban3 merkwaardig, dat juist Duitsland zo'n grote afnemer is met zijn vele chemi sche fabrieken. Nederland heeft dus een zeer goede naam op verfgebied hoog te houden". Er is, volgens de heer Leverington een enorme verschuiving in de handel aan de gang. De Vestigingswet heeft een branchevervaging veroorzaakt: in de moderne wijken gaan steeds meer winkeliers de artikelen in hun zaken combineren, waardoor automatisch een semi-zelfbediening wordt geschapen. De doe-het-zelf-branche zal, volgens de heer Leverington in de toekomst een nog veel grotere vlucht nemen en de industrie zal zich hier terdege op moe ten voorbereiden. te bezoeken medische controle te verrichten. Op het ogenblik bedragen de kosten voor de installatie van een patiënt thuis 25.000 a 30.000 gulden. Een klein deel van dit bedrag is nodig voor de kunst- nier, de noodzakelijke controle-appara- tuur vergt een grotere investering. De apparatuur wordt gemaakt in Amerika en in enkele Europese landen. 'De Ne derlandse industrie is echter op het ogenblik ook bezig met het ontwikkelen van een kunstnier. De regelmatig terugkerende kosten per dialyse vormen op de duur een aan zienlijk hoger bedrag dan dat wat no dig is voor de aanschaf van de appara tuur. Voor de eerste patiënten hebben de ziekenfondsorganisaties een voorlo pige vergoeding per dialyse toegezegd. Een definitieve regeling zal volgens de universiteit mogelijk zijn na verwer king van het rapport van de enkele maanden geleden door staatssecretaris Kruisinga geïnstalleerde commissie on der leiding van prof. jhr. dr. J. de Graeff. Voor het basiskapitaal, waar van apparatuur en andere goederen moeten worden aan geschaft, is nog geen oplossing gevonden. De universiteit noemt ook enkele voordelen van het thuisbehandelen ten opzichte van de behandeling in een kunstniercentrum. Zo kan de capaciteit IJMUIDEN De schade aan de che mische fabriek „De Toekomst" te IJmuiden, die werd veroorzaakt door de explosie in de nacht van woensdag op donderdag, wordt thans geraamd op anderhalf miljoen gulden. De fabriek zal enkele maanden geen vismeel kun nen produceren. Men beraadt zich op het ogenblik over de vraag wat met de hoeveelhe den visafval en voor consumptie onge schikte vis vit de IJmuidense vishal- len moet worden gedaan, daar zich in Nederland geen andere vismeelfabriek bevindt, die een dergelijke hoeveelheid visafval en ongeschikte vis kan verwer ken. van .de huidige kunstniercentra, waar nu nog een tekort aan plaatsingsmoge lijkheden bestaat, door thuisbehande ling geleidelijk worden vergroot. Van grote waarde is ook het psychologisch effect voor de patiënt die minder af hankelijk wordt van het centrum. Daar komt bij, dat de vrouw of man van de patiënt(e) een zeer groot deel van de werkzaamheden van de verpleegster overneemt, zodat het centrum met de zelfde personeelsbezetting meer patiën ten kan helpen. De thuisbehandeling is in 1964 voor het eerst toegepast in Amerika. De er varingen die daarbij zijn opgedaan zijn van invloed geweest op de organisatie van de Stichting Thuisdialyse. Ook in enkele Europese landen kent men nu de thuisbehandeling. Zoals al gemeld krijgen patiënt en echtgenote een „opleiding" van drie maanden om zich de bediening van de apparatuur eigen te maken, inzicht te krijgen in de eisen van steriliteit en te leren hoe de patint op de apparatuur aan- en afgesloten moet worden. In Londen doet een nieuwe rage op geld: zijdelings lopen. De makelaar in onroerende goederen Brian Jewel is van mening, dat dit niet alleen maar een goeie grap is maar de oplossing voor de al te volle Britse trottoirs; men heeft zodoende maar de helft van de ruimte nodig. Hij heeft zijn idee aan hangig gemaakt bij de vroede vaderen van zijn woonplaats Tunbridge Wee Is bij Londen en zij hebben erin toege stemd de zaak te bespreken. Jewel zelf is erg goed in rij- waarts lopen. „Het geeft natuurlijk niets als je het alleen doet. Iedereen moet het doen, wil het resultaat hebben", zei hij. De komiek Harry Worth heeft gepro beerd het te doen in de drukke Oxford- street te Londen. Hij liep bijna twee oude dames ondersteboven en had het grootste gedeelte van zijn tijd nodig om zijn verontschuldigingen aan te bieden. De ernstige Britse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst - Bri tish Medical Association (BMA) gaf uiting aan een zekere bezorgdheid ten aanzien van de nieuwe manier van lo pen. „Dit is niet wat de natuur heeft bedoeld", zei een woordvoerder van de BMA stijfjes. „Als dat wel het geval was, zouden we waarschijnlijk ogen aan de zijkanten van ons gezicht hebben". De 42-jarige heer Jewel is het met een en ander niet eens. „Wat ook de BMA moge zeggen, ik ben ervan over tuigd, dat het een grote weldaad zou zijn voor oude en zwakke mensen zij waarts te lopen. Je staat zo vaster op je voeten. Je zou misschien een beetje op een krab lijken, maar je zou niet zo gemakkelijk op je gezicht vallen. Pro beer het maar eens". DEN HAAG In Amsterdam is op gericht de Nederlandse Stichting voor Psychonomie. Deze stichting is bedoeld om psvchonomisch onderzoek te stimu leren en de uitwisseling van gegevens en ideeën tussen Nederlandse en bui tenlandse psychonomen te vergemakke lijken. Het bestuur is als volgt samenge steld: prof. dr. N. H. Frijda. hoogleraar in de psychologische functieleer aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. secretaris: dr. J. A. Michon, wetenschappelijk medewerker aan het instituut voor Zintuigfysiologie RVO- TNO, Soesterberg; Penningmeester: dr. W. J. M. Levelt, lector in de psycholo gische functieleer aan de Rijksuniversi teit van Groningen. Onder psychonomie verstaat men dat deel van de psychologie dat zich bezig houdt met de studie van de psychische functies van mens en dier (waarnemen, leren, verbale functies, etc zoals die zich in het gedrag uiten, daarbij ge bruik makend van exacte onderzoek methoden zoals die in de natuurweten schappen gebruikt worden. De psycho nomie draagt een multidisciplinair ka rakter en de nieuwe stichting wil dan ook in het bijzonder de samenwerking bevorderen tussen alle psychologen, biofysici, linguisten en fysiologen die op dit gebied werkzaam zijn. De noodzaak voor het oprichten van de stichting zag men o.m. in het feit dat het toepassen van exacte meetme thoden in de experimentele studie van psychische processen de kosten van on derzoek zeer sterk heeft doen stijgen. Elektronisch gestuurde meetappara tuur en elektronische verwerking van gegevens zijn vereist om te kunnen vol doen aan de eis van exactheid. De stich ting zal daarom enerzijds als onderhan delaar voor het verkrijgen van subsi dies voor psychonomisch onderzoek, anderzijds het potentieel aan onderzoe ken en beschikbare middelen bundelen. Tevens heeft zij een voorlichtende func tie teneinde het belang van fundamen teel en toegepast psychonomisch onder zoek wijder bekendheid te geven. AMSTERDAM In de nacht van 10 op 11 mei zal het telefoonnummer voor politie-alarmering in Amsterdam „vijf maal acht" worden gewijzigd in „zes maal twee". Deze verandering is, vol gens de PTT, om technische redenen noodzakelijk. In Amsterdam moest men namelijk, in verband met het aantal te lefoonaansluitingen, al jaren geleden van 5-cijferige op 6-cijferige telefoon nummers overgaan. De nummerreeks waartoe 88888 be hoort, komt eind dit jaar voor wijzi ging aan de beurt. Het nummer 88888 zou dan worden gewijzigd in 388888. Na ampele overweging heeft de politie, in nauw overleg met de Telefoondienst ip het district Amsterdam, gekozen voor het nummer 222222, o.m. omdat de mogelijkheid tot verdere uitbreiding van het aantal lijnen op 22 22 22 aan wezig is, zodat dit nummer tot „in leng te van jaren" zal kunnen worden ge handhaafd en omdat het draaien van dit nummer ongeveer tweemaal zo snel gaat als het kiezen van vijfmaal acht. V) Schaatsen in de open lucht onder alle weersomstandigheden is 'n genoegen, dat wij kunnen smaken dank zij de aanwezigheid van immen- J se voorraden aardgas in onze bodem. Indien wij dat aardgas niet hadden als goedkope energiebron zou het ex- J ploiteren van een kunstijsbaan veel te duur worden. Dan immers zou men voor het constant handhaven S van een ijsvloer van goede kwaliteit zijn aangewezen op stroom van elek- trische centrales en daarvoor dan in J sperureneen gepeperde prijs moe- ten betalen. Deze interessante conclusie hebben i wij getrokken uit het artikel ,Jjs op gas" van F. H. Blom in het maand- blad Gas van 1 maart. In dat artikel S beschrijft de heer Blom het gebruik van aardgas bij het0in stand houden van de ijsvloer van de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen. Sedert begin j oktober van het vorig jaar was het aardgasverbruik van die kunstijs- baan gemiddeld per maand 120788 kubieke meter. TOKIO De bekende Japanse Yamaha-motorenfabriek is met een nieuw winter sportvoertuig op de markt gekomen, de z.g. „Snowmobile". Het voertuig dat met twee ski's is uitgerust kan in de sneeuw een snelheid van 60 km/uur bereiken. De prijs van het nieuwtje is ongeveer 3600 gulden. Viëtnamezen te beschaafd om over oorlog te ENSCHEDE „De Viëtnamezen die wij ontmoet hebben, zijn de oor log moe. Ze zeiden het ons niet met zoveel woorden. Daar zijn ze te be schaafd voor. Ze vinden de oorlog geen onder werp om met vreemden te bepra ten. Toch lieten ze af en toe in een gesprek doorschemeren dat ze tegen alles zijn wat oorlog is. Het maakt voor hen geen verschil of het om de Viët-Cong of het Amerikaanse leger gaat. Ze willen gewoon rustig en gelukkig leven zonder de angst al tijd weer hun huisje of lapje grond in de steek te moeten laten." De 22-jarige Josephine C. M. Me- lief zegt dit. In dienst vam het Inter nationale Rode Kruis vertrok zij verleden jaar met haar 24-jarige vriendin Lidwien Verlinden naar Viëtnam. In verband met het plot selinge overlijden van haar vader moest zij eerder dan voorzien was terugkeren. „Vorig jaar haalde ik mijn diplo ma verpleging. Ik vond die toestand in Viëtnam zo vreselijk dat ik iets wilde doen. Ik telefoneerde naar het Rode Kruis in Den Haag en had geluk. Er was juist een verzoek uit Genève gekomen om twee verpleeg sters naar Viëtnam te sturen. Ik vroeg mijn vriendin of ze mee wil de gaan. Nou. toen vertrokken we in augustus verleden jaar", zegt Jose phine heel laconiek. „Onze opdracht was in iedere school in de stad Pan Mê Thuót en in de wijde omgeving „melksta- tions" op te richten, de Viëtname zen van kleren, dekens muskietennet ten en andere spulletjes en medica menten te geven aan zieken, die we onderweg tegenkwamen. Eens per maand reden we in het witte Volks wagenbusje met een rood kruis erop naar Saigon om de voorraad aan te vullen. In Ban Mê Thuöt, een stad van tachtigduizend inwoners in het gebergte tussen Saigon en de de marcatielijn, was pas een afdeling van het Rode Kruis opgericht door enkele bewoners. Wij moesten hen helpen de zaak „op poten te zet ten". „In de wijde omgeving van deze stad wonen duizenden vluchtelingen. Sommigen waren pas aangekomen en hadden niets, anderen voelden zich na negen of tien maanden reeds ..gesettled". Het viel me tel kens weer op dat de Viëtnamezen ondanks hun ellende zo gezellig on der elkaar leven. Als er een groep je vluchtelingen aankomt, gaan ze meteen van stro een huisje maken. Als er een timmerman bij is (een heel belangrijke man) knutselt hij van hout bedden en meubels. Ze betalen hem met rijst of vruchten, die ze zelf op een lapje grond ver bouwen." „Trouwens, geld is heel weinig in omloop. Kleren zijn voor de mees ten onbetaalbaar. Wij gaven veel stoffen aan de vrouwen en leerden ze op een naaimachine kleren naai en. Een deken is een onbetaalbare aanschaf, terwijl het 's avonds be hoorlijk koud is in de winter. Baby's worden er niet of bijna niet gewassen. We hebben kleine badjes gekocht en de moeders ge leerd hoe het moest. „Voordat we naar Viëtnam gin gen, kregen we te horen, „vermijd gevaarlijke wegen". Als we dat ge daan hadden, waren we nergens ge komen. Praktisch alle wegen kun nen ondermijnd zijn. Misschien heb ben we wel vele risico's genomen, maar er is nooit iets gebeurd. De Viët-Cong wist waarschijnlijk dat we er waren. Ze zitten overal. Het Rode Kruis is neutraal. Het is ons gelukt neutraal te blijven. Ons bus je met het opschrift Hong Thap Tu (Viëtnamese Rode Kruis) lieten ze altijd ongemoeid." „Ik vind het fijn dat wij met zijn tweeën reeds zoveel resultaat heb ben gezien. We schakelden de hal ve bevolking in. Een groep oudere jongens hielp ons de zware kisten melkpoeder en zeep versjouwen. Zaterdagsmiddags gaven we cursus sen op de middelbare scholen. Al 20 jongens en meisjes volgden de Eerste-hulp-cursus vam het jeugd- Rode Kruis. Het is de bedoeling dat het comité van Ban Mê Thuöt bin nen drie jaar zelfstandig kan wer ken." Joséphine Melief heeft waarde ring gekregen voor de vriendelijke Viëtnamese bevolking die iedere nacht voorbereid moet zijn op het ergste. Als Rode-Kruismensen heb ben zij en haar vriendin geen arg waan ondervonden. „Andere Euro peanen hebben het soms moeilijk", vertelt ze. „De Viëtnamezen begrij pen niet goed wat al die mensen van verschillende godsdienstige groeperingen komen doen. Ze zien te weinig resultaat. Gelukkig kun nen ze genieten van een prachtig lamdschap, wanneer er overdag van de gevechten en de bombardemen ten niets te merken is." Josephine zou best nog eens te rug willen. ROTTERDAM Unilever is bereid ambtenaren voor een of twee jaar in dienst te nemen om hen kennis te laten maken met werken en denken van het bedrijfs leven. De voorzitter van de raad van bestuur van Unilever N.V., de heer H(arold) S. A. Hartog, reageerde op deze wyze op de wens van minister De Block (Economische Zaken), die onlangs een grotere uitwisseling tussen overheid en bedrijfsleven be pleitte. De 57-jarige leider van een wereld concern, een glimlachende, wat kleine man. voegt er verklarend aan toe: „In Engeland nemen we al enige tijd ambtenaren voor twee jaar over. Hier geeft men er ons nooit om gevraagd. Het zal wel moeilijk zijn onze mensen aan de overheid uit te lenen. Hun plaat sen moeten nu eenmaal worden bezet. Het verschil in betaling is te groot". Unilever is voortdurend met zijn men sen bezig. Er is ook een grote honger naar goede mensen. Meestal echter ne men we ze al zeer jong in dienst. Zij worden zorgvuldig begeleid en gestuurt. Uit hen veelal worden de leiders geko zen en geschoold, binnen het bedrijf en daarbuiten". Spelenid met zijn bril zegt de heer Hartog: „Ik wil niet zover gaan dat bij een benoeming van een directeur een nieuwe jongste bediende moet worden aangesteld. De benoeming van een lid van de Raad van Bestuur heeft wel een lange kettingreactie." Vele functionarissen schuiven een stoel op, jonge functionarissen. Want Unilever is een bedrijf met jonge lei ders. En de Raad van Bestuur wil ver dere verjonging. Benjamin aan de top is ir. K. H. Veldhuis, 42 jaar, waarvan achttien in dienst van Unilever. De heer Hartog zelf was 38 jaar toen hij in de topleiding belandde. Ook hij was kwekeling van eigen bedrijf. Ook hij zal wellicht de consequenties uit de verjongingskuur moeten trekken. Bedoeling is dat de topmensen op hun 62ste jaar met pensioen gaan. Uitzon deringen zijn mogelijk, naar boven en naar beneden. Tijdig wordt de man in- LONDEN Twiggy, die genoeg heeft van haar hui dige image, heeft besloten een nieuw gezichtje en een nieuw figuur aan te meten en een debuut te gaan ma ken als filmster. De achttienjarige Londen- se tiener die een heleboel meisjes, van Chelsea tot Ca- lifornië, zover kreeg, dat zij alles gingen doen om maar zo veel mogelijk op hun jon gere broertje te lijken, zei dinsdag: „Het ging me een beetje de keel uithangen, echt." „Het zat me tot hier om er altijd maar jong uit te zien" verklaarde Twiggy, terwijl :e in de maxi-culotte en op gemaakt a la de dertiger ja- een sofa in de Londense stu dio van haar manager en vriend Justin de Villeneuve in het eerste exclusieve in terview sinds enkele maan den dat zij hebben gegeven, verklaarde Justin: '„Twiggy wordt een van de grootste sensaties na het uit komen van haar eerste film „de wensboom". Twiggy's grote ronde ogen keken ongeloviger dan ooit „Zij ziet zichzelf nog niet als actrice" zei Justin. „Maar ze is een natuurtalent. Ie dereen is enthousiast na de eerste opnamen." De nieuwe Twiggy is on getwijfeld een heel nieuw wezentje het enige wat gebleven is, is de gelijkenis met een buig-poppetje. Om te beginnen laat zij haar haar groeien voor de film, die door de Beatles gefinan cierd wordt, en die geba seerd is op een sprookje van William Faulkner. De film wordt geregis seerd door Ken Russel. Twiggy heeft tot nu toe al leen maar willen werken on der Justin, maar deze heeft nu duidelijk gezegd dat hij alleen maar producent van de film wil zijn. „Maar dat zal geen moeilijkheden met zich brengen, want Ken Rus sel denkt precies zo als ik." Twiggy die verleden jaar in Amerika nog gezegd heeft, dat zij nooit film zou gaan spelen vertelde hoe het alle maal anders is gelopen. „Wij kwamen terug uit Japan. Toen zij Justin op een morgen: „Ik bel de Beatles op en vraag of zij een film willen financieren met jou. Een sprookjesfilm. Ik antwoordde alleen maar „kom nou", want ik dacht dat hij een grapje maakte. Maar hij ging echt bellen." „Ik speel dus dat kleine meisje Dulcie. Hoe oud ze precies is weet ik niet 12 of twintig of zoiets... t is de avond van haar verjaardag, en het gebeurt allemaal in haar droom. Zij denkt dat zij wakker wordt, en dan ziet zij die droomjongen. Morris, staan in een zwart fluwelen pak, en rode kniekousen. Hij heeft een toverdoos bij zich. Dan gaan zij, met haar ne gerjuffrouw Alice, op zoek naar de wensboom." „Het is een betoverend verhaal en het wordt een klassieke kinderfilm", kwam Justin tussenbeide. „Er is tegenwoordig veel te veel sex en geweld in de bioscoop Dit zullen de moeders prach tig vinden, maar het is geen sentimenteel verhaaltje.** gelicht om vrije tijd". ,zich voor te bereiden op zijn Wanneer de heer Hartog vertrekt, zegt hij: „Ieder mens heeft zijn dromen, die hij nog wil verwezenlijken. Ik ook". Hij bekijkt een vroege pensionering rus tig. In Engeland wonend weet hij wat de waarde van een „heer op ruste" is. Het zijn niet in de eerste plaats so ciale overwegingen die Unilever heb ben gebracht tot de verjonging. „De spanningen aan de top zijn groot. Velen van ons moeten lange reizen maken. Dat is niet alleen overdag werken, maar 's avonds kennismaken met mensen. Dat betekent ook je op de len van land, volk en politiek. Dat is werk voor jongere mensen". Een Raad van Bestuur moet volgens de voorzitter bestaan uit „mensen die wijsheid hebben en ervaring, maar ook uit jongeren die wat onstuimiger zijn, die bereid zijn zaken te veranderen, dy namisch en modern denkend". Vroeger was '55 jaar de grens waar boven men de hoop op een benoeming in de Raad van Bestuur wel kon opge ven. Dat wordt nu 50 jaar. „Of het lukt weet ik niet". Van starre richtlijnen houdt de heer Hartog niet. „Het is heel slecht een star beleid te voeren". Dat betekent enerzijds de leiders uit eigen kring te zoeken en te stuwen, dat betekent een zorgvuldige selectie, keer op keer. An derzijds betekent dat ook dat wel dege lijk mensen van buiten kunnen worden aangetrokken al is dat zeker voor de top „hoge uitzondering". Bovendien, ieder van de zittende leden van de Raad van Bestuur kan bezwaar maken tegen de benoeming van een nieuw lid. Zijn die bezwaren ernstig De Engelse brandweer is het kwiekst in de vroege avond tussen negen en tien uur en het traagst tussen vijf en zes uur in de morgen. Dit staat in een pas gepubliceerd rapport over de ma te van paraatheid van de brandweer in Engeland. Volgens dat rapport schept grote verkeersdrukte voor de brandweer geen al te grote proble men. Zo is in Londen de brandweer in 95 procent van alle gevallen van brand alarm binnen vier minuten ter plaatse. In de Londense buitenwijken is dat percentage veel lager 71 en daar door komt het dat in Groot Londen in verreweg de meeste gevallen gemid deld negen minuten nodig zijn om de plaats ven een brand te bereiken. dan gaat de hele zaak niet door. Da top leiding moet een hechte groep zijn. waarin persoonlijke tegenstellingen ver meden moeten worden. „Ik neem daar om aan dat er indertijd niemand tegen mijn benoeming is geweest", lacht hij. Voorzover bij mensen mogelijk is worden de lijnen uitgestippeld. „Een groot deel van de tijd in de Raad van Bestuur wordt besteed aan personeels vraagstukken: Aan de hand van de vijf-jarenplannen van het bedrijf, weet men waar mensen nodig zijn en welke mensen, ook voor de Raad van Bestuur". „Nu moet u niet denken dat de Raad nu een college-van-oude-mannen is" verdedigt de heer Hartog zijn collega's en zichzelf. FLORIDA Een kerk in Miami, die is verlaten omdat z(j gelegen is onder de bulderbaan van een van de drukste vliegvelden, zodat gebeden en preken volkomen onverstaanbaar waren, is nu de basis geworden voor de zwijgende evangeliebediening van een predikant. Alleen de doven gaan nu ter kerke in het bedehuis van de eerwaarde heer Walter Busby, dat enig in z(jn soort Is in Florida. Het landen en vertrekken van da vliegtuigen op het drukke Opalocka- vliegveld, een van de drukste in het land, waar het vorige jaar 596.949 vlieg tuigen opstegen en landden stoort hen niet. Aankomende toestellen vliegen pre cies over het verweerde witte kruis op het dak van de kerk. De Lutherse dominee bezit alle vijf zijn zintuigen, maar hij houdt zijn preken en gaat voor in de liturgie van de dienst en het gebed in de gebarentaal van de doven. Achter het vrij staande altaar, dat zo geplaatst is dat hij zijn gemeenteleden kan zien, terwijl deze zijn gebarentaal volgen, vouwt dominee Busby zijn handen voor de uitnodiging: „Laat ons bidden". Een andere Lutherse gemeente heeft de kerk gebouwd en gebruikt, maar de voorganger van deze gemeente zei: „Onze kerkeraad is in 1960 tot de con clusie gekomen, dat de ligging van on ze kerk aan een drukke straat en het geweld van de overvliegende vliegtuigen een nadelige invloed had op het kerk bezoek". Hij bood de kerk per advertentie te koop aan en de eerste reflectant was een vertegenwoordiger van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, de Mormonen. „Ik maakte hem opmerkzaam op het lawaai en de storing, die ons noopten tot de verkoop", aldus de Lutherse do minee. „Hij ging weg en we hebben hem nooit teruggezien". Tenslotte leidde de advertentie tot de verkoop van het gebouw voor meer dan 40.000 dollar aan de synode van, de Nationale Lutherse Dovenkerk

De Vallei | 1968 | | pagina 15