Veenendaals dagblad V.-raad toont geen sympathie voor Israël Op lagere school rekenen vervangen door wiskunde Buiten Rots viel op flat 'anstruita Novotny maakte aftreden bekend Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VERENIGDE STATEN DRINGEN AAN OP MEER ZACHTER wolfhezè Salaris van maatstaf voor huurbelasting Polen worden nu demonstratie-moe Het dagboek van Blaiberg Cubanen kapen weer yliegtuig Van Heijsts villa wordt geveild Juwelendiefstal in Montreux DR. BRANDENBURG BIJ PROMOTIE: Afworp De Amerikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg heeft in de Veiligheidsraad gezegd, dat de Israëlische vergeldings actie in geen verhouding staat tot de gewelddaden die eraan vooraf gingen' Het Israëlische optreden is naar zijn oordeel niet te rechtvaardigen. Israël en Jordanië waren beide gehouden het bestand na te leven. Goldberg pleitte voor versterking van het VN-apparaat dat de vrede moet handhaven. WEL 32 DODEN Een geweldige massa kalksteen van een heuvel, klaarblijkelijk door zwa re regens losgeraakt, stortte neer op het zes verdiepingen tellende gebouw dat in een arbeiderswijk is gelegen. De bewoners van het niet-getroffen deel van het gebouw zijn geëva cueerd. Va ka n tie reizen afgelast de enige man met een nieuw hart JA ZUSTER! B. ZUSTER! NA BRIEF VAN PARTIJPRESIDIUM Hoge ambtenaar in Frankrijk verhoord Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge- flcht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 22 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 73 Bcarshaoo Israëlische soldaten kijken uit over het landschap, dat zij binnentrokken in een actie tegen de saboteurs van de „El Fatah"-organisatie. GRONINGEN Op de lagere school al moet het vak rekenen vervangen worden door wiskunde. Dit meent dr. YV. J. Brandenburg die gisteren aan de Groningse rijksuniversiteit promoveerde op het proefschrift Modernisering van het wiskunde-onderwjjs. /Ymdat het nogal eens voorkomt, dat bezoekers van jachtveld of wild baan bij het vinden van een herte- stang zich die zonder bezwaar of be denking toeëigenen, wil ik er in deze tijd des jaars op wijzen, dat de eige naar of pachter zulk een daad terecht als ontvreemding beschouwt. Men kan aanvoeren, dat het voortkomt uit on nadenkendheid, onbekendheid met de wet of onbezonnenheid Niettemin hangt er een gestolen stuk in uw huis en dat zal geen mens willen. Iedere beheerder van grofwild wenst deze afval zoveel mogelijk bijeen te houden, de paarstangen samen te voegen, zo dat hij alles jaargangsgewijs ge groepeerd naar de oorspronkelijke dragers kan benaderen. Er kunnen dan allerlei gevolgtrekkingen naar wasdom, erfelijkheid, terugzetting, leeftijd enz. worden gemaakt en ge begrijpt, dat daarvoor zo min mogelijk hiaten in zulk een reeks mogen voor komen. fcr wordt soms zeer veel tijd aan besteed om zo'n gaping in de ke ten der afworpen van het kapitaalste hert op te vullen; het vordert veelal dagenlang afzoeken van dichte dek king en hei. Hebzucht of onbedacht zaamheid belemmert de studie van een belangrijke fase van het herteleven. Het is nu net de tijd, dat de dieren hun sier verliezen de kapitale stuk ken 't eerst en wanneer we een paar weken verder zijn, ziet de oplet tende bezoeker nagenoeg uitsluitend kaalkoppen en zcu hij licht tot de conclusie neigen, dat het roedel uit sluitend bestond uit vrouwelijk wild. Maar hij is abuis. 22-3-1968 A. B. WIGMAN JERUZALEM, AMMAN, NEW YORK De vergeldingsactie door het Is raëlische leger tegen „steunpunten van terroristen" op Jordaans gebied heeft donderdag tot een spoedzitting van de Veiligheidsraad geleid. Nadat de spanning tussen Irsaël en Jordanië, opgeroepen door Arabische ter reurdaden, zich in een ongeveeT twaalf uur durende aanval van Israëlische strijdkrachten op Jordaans gebied had ontladen, verlangde Jordanië dezelfde avond in de Veiligheidsraad, dat tegen Israël sancties zouden worden genomen. De Israëlische gedelegeerde bij df V.N., vroeg om een bevel aan Jordanië, zijn oorlogszuchtige politiek tegen Israël te staken. De Sovjet-afgevaardigde Jacob Ma- lik drong aan op een krachtige veroor deling van Israël. De raad moet naar zijn mening Israël aanzeggen dat er sancties zullen worden genomen, als 't zich opnieuw schuldig maakt aan schending van het bestand. De Arabi sche landen zullen in een motie sanc ties tegen Israël vragen. Onder dekking van de Israëlische ar tillerie trokken de Israëlische troepen met pantserwagens over een 20 kilome ter lang front over de wapenstilstands linie Jordanië binnen, waarbij de lucht macht en luchtlandingstroepen werden ingezet. Na hun taak volbracht te heb ben trokken de Israëliërs zich op hun uitgangsstellingen terug. Israël ver klaarde dat opgetredenwerd tegen de steunpunten van terroristen opJor daans' gebied. Het voornaamste doel was Karameh, vijf kilometer ten oos ten van de Jordaan, waar zich het voor naamste bolwerk van de terroristen bevond. Voor de Veiligheidsraad noemde de Israëlische gedelegeerde Tekoah de Israëlische aanval een vergeldingsac tie voor een lange serie Jordaanse overvallen. De Jordaniër El Farrah beschuldigde Israël van een terreur- campagne en intimidatie tegen de Ara bische bewoners, met het doel deze uit de bezette gebieden te verdrijven. Over de verliezen kwamen tegen strijdige berichten binnen. Israël meld de officieel ongeveer 150 saboteurs ge dood te hebben en de voornaamste steunpunten te hebben vernietigd. Er zouden 30 Jordaanse tanks -zijn ver nield en twee buitgemaakt. „Israëliërs zouden zijn gesneuveld en 70 gewond. Israël zou zes tanks hebben verloren en een vliegtuig, waarvan de piloot zich heeft kunnen redden. 3 El Fatah- bases zouden zijn vernietigd. Jordanië beweert daarentegen dat 73 Israëliërs zijn gesneuveld en een groot aantal is gewond. Drie „Mystè- re"-straaljagers zouden zjjn neerge schoten en 42 tanks en pantserwagens vernield. De Israëlische troepen zou den zich, achternagezeten door het Jordaanse leger, met zware verliezen hebben teruggetrokken. Een Jordaanse woordvoerder maak te bekend, dat 20 Jordaanse militairen, onder wie zes officieren, zijn gesneu veld en 65 gewond, waaronder 12 offi cieren. De strijd was om half tien ge ëindigd. Tien tanks en tien voertuigen alsmede twee kanonnen zjjn verloren gegaan. De belangrijkste aanval was die op Karameh, ongeveer vijf kilometer bin nen Jordanië en halverwege de Da- miya-en Allenby bruggen gelegen. Vol gens de Israëli's was hier het dis trictshoofdkwartier van de Al Fatah gevestigd. Via een tangbeweging van rijen pan- serwagens en infanterie over de beide bruggen werd Karemeh ingesloten. De kern van de Israëlische strijd macht, die donderdagmorgen in de aanval ging, trok zich na tien uur van voortdurende strijd met Arabische commando's en Jordaanse troepen over de grens terug. Woordvoerders deelden mee dat de vier Arabische bases te Karameh, naar verluidt een vesting van de sabotage- organisatie Al Fatah, en die te Dahal, Feif en Safi als puinhopen werden ach tergelaten. Radio-Amman heeft bericht dat pre sident Nasser van Egypte een oproep van koning Hoessein voor het onmid dellijk bijeenroepen van een Arabische topconferentie steunt. De Israëli's tonen zich voldaan over de actie van het leger in Jordanië. De regering heeft nog geen officieel com mentaar gegeven op de verklaring van de Verenigde Staten en anderen, die de actie betreuren. Welingelichte woordvoerders zeggen echter, dat Israël sterk staat en dat onze positie zeer zeker niet wankel is." De woordvoerders betogen, dat Is raël overvloedige bewijzen voor de Arabische sabotage heeft en dat Israëls gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Josef Tekoah, instructie is gegeven die bewijzen over te leggen. „Wij betreuren het Amerikaanse standpunt," aldus zegslieden „en het standpunt van de andere mogendheden werd verwacht, maar Israël kon niet gevraagd worden, zich van de actie van donderdag te onthouden." „De moderne maatschappij eist dat het hele wiskunde-onderwijs wordt vernieuwd. En daarmee moet van on derop worden begonnen", aldus dr. Brandenburg. Alle leerkrachten bij het lager on derwijs zouden moeten worden her schoold in de moderne wiskunde, meent hij. Proeven in de Verenigde Staten hebben aangetoond dat dit kan. Dr. Brandenburg, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de her-scholing in de moderne wiskunde van ulo-leer krachten in de drie noordelijke pro vincies, pleit in zijn proefschrift voor een modernisering van de opleiding van wiskundeleraren bij het middel baar onderwijs. „De wiskunde van de middelbare school", aldus dr. Branden- burgs proefschrift, „is een vroeg ne- gentiende-eeuwse wiskunde. Waarom houden wij aan deze verouderde in houd vast? Waarom brengt men de leerlingen niet in kennis met de axio matiek van de rekenkunde, de algebra en de meetkunde?" Dr. Brandenburg doelde hiermee en met enkele ande re verlangens die hij uitte op de wenselijkheid van het geven van wis- kunde-onderricht dat gericht is op de moderne praktijk van het bedrijfsleven. Hij verduidelijkte dit in de monde linge verdediging van zijn proefschrift nog. Zonder toepassing van de moder ne wiskunde is de technische vooruit gang door middel van verdere automa tisering en een toenemend gebruik van computers ondenkbaar. Zij die met computers werken, moe ten „de taal van de nieuwe wiskunde" leren verstaan. Het zal zeker niet uit sluitend de nieuwe taal van academisch gevormde wiskundigen moeten zijn, maar ook die van middelbare en hoge re technici. Dr. Brandenburg, die wetenschappe lijk hoofdmedewerker op het pedago gisch instituut van de rijksuniversiteit in Groningen is, betréurde het dat de universiteiten tot nu toe te weinig had den gedaan aan modernisering van de opleiding van wiskundeleraren. De uni versiteiten moeten dit probleem vol gens hem grondig gaan bestuderen. GENUA Een flatgebouw in Genua is donderdagavond gedeeltelijk inge stort, als gevolg van een aardver schuiving waardoor tonnen aarde en rotsgesteente op het gebouw terecht kwamen. Twee lijken zijn geborgen, maar een 30-tal mensen zou nog onder het puin liggen. Zeventien personen zijn in ziekenhuizen opge nomen. DEN HAAG Minister Schut (volks huivesting en ruimtelijke ordening) en staatssecretaris Grapperhaus (finan ciën) blijven bij hun mening dat men sen die in woningwetwoningen wonen, maar daarvoor een te hoog inkomen hebben, over 1968 een extra bijdrage moeten betalen. De peildatum van hun inkomen wordt voor dit jaar echter verlegd van 1 januari naar 1 augustus. Voor de volgende jaren zal 1 juni als peildatum gelden. Bovendien zal niet het inkomen over het derde voorafgaande jaar, maar over het tweede doorslaggevend zijn voor de vraag of deze mensen extra moeten betalen. Dit delen de bewindslieden aan de Tweede Kamer mee in hun antwoord op vragen over het wetsontwe-rs huur- ders bij dragen woningweVvvo^^n. De minister en de staatssecretaris herinneren er nog eens aan dat hun maatregel alleen wil bevorderen dat mensen die te veel verdienen, niet in 'n woningwetwoning blijven wonen. Het gaat er niet om dat de huren voor de ze huizen te laag zijn, maar dat de in komens van de bewoners te hoog lig gen. De bewindslieden vinden het onaan vaardbaar deze mensen te dwingen hun huis te veclaten. Alleen door zachte dwang kan invloed worden geoefend op hun besluit een ander huis te zoeken.- WARSCHAU Alles wijst erop, dat de studenten in Polen langzamerhand genoeg beginnen to krijgen van het twee wekeh onafgebroken demonstre ren, hoewel ook donderdag nog op verschillende universiteiten betogingen werden gehouden. Aan het polytechnische college te YVarschau begon donderdagmorgen een 48 uurs-sit-in. Verslaggevers konden niet vaststellen of de betoging enig suc ces had. Een student in de elektronika vertelde dat zijn facultëüt niet mee deed. „Wij hebben het te druk", zei hij. Aan de andere kant van de stad, in de universiteit van Warschau, waar de demonstraties op 8 mrt. begonnen en zich daarna door het hele land ver spreidden, kwamen 's middags om 12 uur ongeveer 1200 studenten bijeen, die besloten met ingang van donderdag avond een slaap-in te houden. Vandaag zullen de colleges echter normaal door gaan. Uit Lodz, 130 km van Warschau ver wijderd, komen berichten binnen /dat studenten aldaar „sit-ins" houetén en colleges boycotten, maar dat hun acties niet door iedereen gesteund worden. EINDHOVEN Het reisbureau Fit uit Eindhoven heeft zijn 14-daag- se chartervluchten naar Israël ge annuleerd. De vluchten zouden vol gende maand beginnen. Volgens de directie van het reisbureau acht men het op dit moment niet verant woord mensen per chartervliegtuig naar Israël te brengen. Wel blijft voor iedereen aldus het reisbureau, de mogelijkheid over normaal per lijn vliegtuig naar Is raël te gaan. Mocht zich in de ko mende dagen een wijziging in de si tuatie in het Midden-Oosten voor doen, dan zal opnieuw worden be zien of de chartervluchten doorgang kunnen vinden. Tot nu toe hadden enkele honder den mensen zich voor deze vluchten laten inschrijven. Na drie maanden zijn we er aan gewend: in Zuid-Afrika leeft een man met een nieuw hart. Het won der is er af en we weten nu: de we tenschap heeft een nieuwe sprong vooruit gemaakt. Maar het gaat niet alleen om de wetenschap, het gaat ook om een mens. Een man die in het nie mandsland, het tweeduuster tussen leven en dood heeft gezweefd, die zich met de dood had verzoend en die het leven heeft voelen terugke ren. Blaiberg. de tandarts. De hele we reld kent hem. Tot in alle uithoeken is zijn terugkeer vernomen. Een ge wone man. die onbekend zou zijn gestorven als niet dr. Chris Barnard hem in het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad had uitgekozen. Een keus tussen alles en niets. En zo werd Blaiberg de eerste mens die zijn eigen hart in zijn handen hield. Blaiberg met zijn echtgenote bij het verlaten van het ziekenhuis. liet leven is voor hem een geschenk elke dag. Hij is uit het ziekenhuis ontslagen en teruggekeerd naar zijn flai aan de rand van Kaapstad. Een maand lang moet hij met zijn vroufcv en dienstbode in afzondering leven, uil vrees voor infectie. In dat flatje is Blaiberg begonnen zijn dagboek te schreven, een blik uit het raam dat verduisterd was en plotseling licht werd. In de komende weken zullen wij het dagbvek van dr. Blaiberg in da gelijkse afleveringen publiceren. Het relaas vait de man met het nieuwe hart. „Ergens bij de Jordaan": Een gewonde Israëliër wordt op een brancard naar een wachtende helikopter gebracht voor verder vervoer naar een hos pitaal. ADVERTENTIE Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308-241 ADVERTENTIE PRAAG President Novotny van Tsjecho-Slowakije heeft, volgens het pers bureau Ceteka, in een brief aan het parlement zijn aftreden bekendgemaakt. De vice-premier Oldrich Cernik heeft meegedeeld, dat het presidium van het centrale comité van de communistische partij Novotny had geadviseerd zich terug te trekken. Het staatshoofd had dit advies opgevolgd. Cernik deed deze mededeling op een bijeenkomst van het bestuur van het vakverbond in Praag. Vandaag is een openlijk j berpep ge daan op de Tsjechoslowaakse autoritei ten, een nieuw onderzoek in te stellen naar de geheimzinnige dood 20 jaar ge leden van de minister van Buitenland se Zaken, Jan Masaryk. Masaryk, zoon van de eerste presi dent van het land, Tomas Masaryk en zijn Amerikaanse vrouw, kwam om het leven toen hij uit een raam op de tweede verdieping van het ministerie van Buitenlandse Zaken sprong. Dat was op 10 maart 1948, ongeveer twee weken na de machtsovername door de communisten. Op de dag dat het 20 jaar geleden was dat hij om het leven kwam, heb ben duizenden studenten de nagedachte nis van de niet-communistische staats man herdacht. Mgr. Tomasek die nu de r.k. kerk in Tsjecho-Slowakijë leidt, heeft in een ar tikel in „Literarni Listy" gepleit voor de terugkeer van kardinaal Beran, de aartsbisschop van Praag die sinds drie jaar in Rorrte verblijft. De in 1888 ge boren mgr. Beran, die onder de Duit sers in Dachau gevangen heeft gezeten, kwam in '48 in conflict met de commu nistische machthebbers in zijn land. Hij werd in 1949 geïnterneerd. In 1963 werd hij vrijgelaten, maar mocht zijn func tie niet meer vervullen. Hij woonde in 'n rusthuis bij Praag, totdat hij in 1965 toestemming kreeg naar Rome te gaan. Dr. Ivan Pfaff, auteur van het aan Tsjechoslowaakse schrijvers toegeschre ven document dat in septtember j.l. door de Sunday Times werd gepubli ceerd, is uit preventieve hechtenis ont slagen. In Washington zijn berichten ontvan gen over Russische troepenbewegingen aan de Tsjechoslowaakse oostgrens, zo is donderdag in Amerikaanse regerings kringen vernomen. De omvang van de ze bewegingen was niet bekend. Men ziet echter in Washington voorshands geen reden tot ongerustheid. In de Amerikaanse pers zijn de laat ste dagen stemmen opgegaan om b.v. door handelsmaatregelen de nieuwe, li berale leiders in Tsjecho-Slowakije steun te geven. De Tsjechoslowaakse minister van Volksgezondheid de ex-priester Josef Plojhar, is afgetreden als voorzitter van de zgn. „vredesbeweging" van de r.k.-geestelijkheid. Ook het merendeel van de overige leden van het bestuur heeft zich teruggetrokken. Genoemde beweging werd vroeger gesteund door partij en regering met de bedoeling een scheuring teweeg te brengen tussen de „patriottische" en de „n iet-patriottische" geestelijken. Het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo" (Rood Recht) heeft in een commentaar over een recente te levisietoespraak van premier Lenart, de premier verweten „niet te begrijpen of niet te willen begrijpen", zo meldt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg. CARACAS (Venezuela) Een vlieg tuig van de „Avensa" luchtvaartmaat schappij uit Venezuela is donderdag avond door vier, met machinegeweren bewapende mannen gedwongen naar Santiago op Cuba te vliegen, aldus heeft het Venezolaanse departement van Binnenlandse Zaken bekendge maakt. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich 47 passagiers en een driekop pige bemanning. Het toestel maakte 'n vlucht van Caracas naar Maracaibo. DEN HAAG Op 16 april zal de 4 verdiepingen tellende villa van de heer J. P. J. van Heijst aan de Nieuwe Parklaan worden geveild. De curato ren in het faillissement hebben op het huis beslag gelegd, zodat de persoon lijke schuld van de heer Van Heijst bij de schuldeisers veilig kan worden ge steld. Op het pamd rust een hypotheek schuld van 42.000 gulden. MONTREUX, (Zwitserland) In brekers waarvain men aanneemt dat zij deel uitmaken van een internationa le bende hebben donderdagmiddag om twaalf uur een inbraak gepleegd bij een plaatselijke juwelier en zijn ontko men met een buit bestaande uit horlo ges en sieraden ter waarde van 39.000 dollar. De politie deelde mee dat dezelf de bende sinds a'fgelopen zondag nog twee inbraken heeft gepleegd in de om geving. De totale buit bedroeg 72.000 dollar. PARIJS De Franse contraspiona ge is woensdag begonnen met de on dervraging van Maurice Pinard, een hoge ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken, 'zo heeft een woordvoerder van het ministerie van daag verklaard. De 61-jarige Pinard werd vorig jaar juli met verlof gestuurd na 14 maan den lang aan het hoofd te hebben ge staan van de organisatie ter bescher ming van de bevolking. Een reden voor het verhoor is niet opgegeven. Pinard was een belangrijk leider in het verzet tegen de Duitsers en werd in 1943 in het concentratiekamp Bu- chenwald opgesloten. de Atlantische Oceaan heerst al enkele dagen een vrij grote de pressie-activiteit, die momenteel nog verder toeneemt. De voornaamste centra vinden we op het noordelijk deel van de Oceaan met een lucht druk van 970 mb en nabij Zuid-Noor- wegen met een druk van 980 mb. Een randstoring van laatstgenoemd lage- drukgebied is via Noord-Frankrijk naar het oosten getrokken en ver- oorzaakte ook in Limburg vanmorgen nog regen. Daar de over ons land aan gevoerde lucht onstabiel van opbouw is, kwamen elders ook enkele buien voor. Een nieuwe frontale depressie steekt zeer snel de Oceaan over en diept daarbij sterk uit. Het centrum wordt zaterdag ten westen van Schotland verwacht, waardoor dan met een harde, mogelijk stormachtige wind vrij zachte en vochtige lucht naar onze omgeving gestuwd wordt. Dat zal aan leiding geven tot veel bewolking en regen of motregen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1