Beurs van Amsterdam „Fanny Hill" is niet aanstootgevend Acteur Van Seist gedupeerd Veel bezoekers bij Van Goqh-e?oos'tie Johnny Hoes nu toch in televisieshows Schrijversbal 1968 vrijdag op t.v. Dividendvoorstellen Wisselmarkt FINANCIËLE NOTITIES VANAVOND MORGEN OPLOPENDE MARKT Fusie in Britse computerindustrie Winst Reesink hoger dan in '66 Unilever Indonesië komt uit PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2' VRIJDAG 22 MAART 1968 De grote lampen waren uit. Achter de divan, gloeide ros de staande sche merlamp, de gevlamde kap legde het licht in kleuren. Achter de gotische bank en boven de ezel schenen twee wandlichtjes, klein en zwak, in rood en groen. Freek zat op een kussen tegen va ders knie. Hij was stil en keek en luis terde. Met Kerstmis van het vorige jaar en dat jaar met Pasen en Pink steren had hij mee mogen gaan naar de kerk, later zou hij elke zondag gaan net als vader. Deze avond her innerde hem daaraan. Moeder en de moeder van Myra, die hij gewoon Jossie mocht noemen, presenteerden thee en biscuits. Er stond een grote schaal met druiven op tafel en bloe men stonden er op de kast. Het was alles juist zo als hij het gezien had 's avonds in bed, maar de indruk was nu veel machtiger, omdat het nu werkelijkheid was. Toen las Manuel Frans, de dichter, zijn laatste zes sonnetten voor. Freek begreep er geen woord van, maar de klanken deinden in hem op, het rijm was als muziek en zijn ogen ble ven geboeid hangen aan het sobere gebaar van de witte hand, die zich openden of sloot of gewijdheid aangaf in gestrekte vingers. O il wil dromen, o ik wil le ven, Dartelend zijn als kapellen in de zon... Er waren gesprekken, die langs Freek heengingen. Jossie zong en moeder speelde piano, de architect vertelde van een opgraving een oud bouwwerk door het zand der eeuwen bewaard. En toen vertelde vader wat hij zag. Hij zat op de divan achter Freek, en leunde zijwaarts met zijn elleboog in een stapel kussens, hij deed zijn ogen dicht, zijn baard be woog. Een kleine plek in goudig licht, dat siepelt traag langs hoog en duis ter van de lange bomen. De voeten zijn ommost en ritselend verstopt in loof dat viel en zacht ter aarde zonk. Waar 't licht niet raakt is bruin van kleine omgewoelde bladerkanten, wat donkergroen geplekt, wat vocht, een enkele paddestoel met rode hoed of een groepje met slanke witte poot jes onder bruine hoofden. Het licht gaat in cadans van wind, die door de kruinen van de bomen speelt. Zo stil... Alleen, verweg, wat zacht ge- mummel van verborgen water, te ho ren door de fluisterstem van 't bos. Wat water, donker, stil, dat van ge heim spreekt en van koele bruinheid, zo diep, zo donker, dat het in een wondere vrees zich overstemmen laat. Manuel Frans steunde het hoofd in de handen, zijn haren, ravenzwart, verborgen zijn gezicht. Jossie zat aan de voeten van haar man, het hoofd op zijn knieën, terwijl hij met geslo ten ogen achterover leunde tegen de rug van de bank. Verlooy, een schil der, die speciaal een studie maakte van vogels, boog diep voorover, de wijsvingers samengepunt tussen zijn wenkbrauwen. Alleen Eleonoor hield gewoon de handen in haar schoot ge vouwen en keek rond. Haar blik bleef rusten op het kind en zij moest de lippen op elkaar knijpen om niet te storen door een scherp woord. Hij leunde met zijn hoofd tegen vaders been en zat half onderuit gegleden, de ogen wijd en dromend en zelfs in het spaarzaam licht, was zijn gezicht je merkwaardig bleek. Eleonoor trok de wekbrauwen sa men. Toen Arnold zweeg zei zij snel: 't Is tien uur, denk je erom. Nog niet tot de werkelijkheid terug, gaf Freek de gasten een hand. Moe der ging met hem mee naar boven. Je hebt slaap, zei zij, Je valt om van de slaap. Freek gaf geen ant woord. Intuïtief voelde hij moeders niet begrijpen. Toen ze hem toestopte, zei zij nog: Dat is eens maar nooit weer, Free- kie, je bent nog veel te klein om zo laat naar bed te gaan. Hij maakte geen tegenwerpingen zoals anders, het zinde hem niet. Hij vond nu alles goed als moeder maar niets verstoorde. He, verstoorde... wat bedoelde hij daarmee? Stil lag hij op zijn rug ln het don ker, keek naar de binnensiepelende maan door de gordijnkieren. Hij voel de nog moeders lippen, zacht en warm, en hoorde haar voetstappen zich snel verwijderen. Heerlijk, nu dromen, dacht hij verlicht Hij deed zijn avondgebed, bleef met gevouwen handen liggen, vond zichzelf terug op de gouden bosplek, waar iemand voor bij gaat en een schaduw neerwerpt over het bladerdek. Aljola...? Het wa ter murmelt en ergens droomt vaag een maneflard muziek. Het was een morgen in de Paasva kantie. Alles buiten vierde het feest der Opstanding. Met een schok werd Freek wakker. Vandaag, dacht hij, vandaag... Het licht parelde zonnig door de gordijnkieren. Dat was mooi, maar niets ongewoons, de meubelen stonden net als anders; door de glazen deu ren van zijn speelgoedkast zag hij zijn trein, zijn paardjes, zijn prenten boeken net als anders. Wat was er dan? Freek ging rechtop zittén. Naast zijn hoofd hing een geheel in blauw en grijs gehouden schilderstuk: de *Heere Jezus, wandelde op de golven. Het geheel wazig; het gelaat niet pre cies te onderscheiden tussen donker van haren en baard. Freek hield van deze voorstelling, die zijn vader voor hem had geschilderd. Het was geen plaatje zoals in de kinderbijbel, het maakte van de Heere Jezus niet al leen maar een méns. Dank U wel dat ik zo blij ben. Ze gen deze dag, bad het kind.-Hij sloeg zijn armen om zijn knieën en bleef zo nog even zitten. Vandaag, wat is er vandaag?... Geen school. Nu ja, er is al een hele week geen school, dat is al niet meer zo bijzonder. School is toch akelig, dacht hij even gehinderd, 't leren gaat wel, maar je weet het al zo gauw en dan denk je aan iets anders en daarvoor krijg je straf. Freek schokte met zijn schouders. Hij had al lang ervaren, dat de ande re kinderen hem meden. Vriendjes had hij niet, nu ja, dat hoefde ook niet, hij had zijn vader. Hij begreep de an dere jongens niet, hun grappen, noch hun streken. Zoals zij over hun va ders spraken was hem even vreemd alsof zij zo van de maan waren ko men vallen. Soms waren ze bang voor hun vader, soms dreven ze de spot met hem. In het begin had Freek ook weieens iets gezegd over zijn vader, maar de plagerijen over zijn „heilig heid" hadden hem zwijgzaam gemaakt en nog meer teruggetrokken. Hij ging alleen, hij kwam alleen. Nooit bleef hij na schooltijd nog spelen, hij haast te zich terug naar zijn eigen wereld, naar vader, die de koning van die wereld was. Freek voelde wel, dat moeder de andere wereld niet zo vreemd was, dat zij daar dichter bij stond en er meer één mee was dan hij. De jongen klaagde nooit niet tegen vader, omdat een prins dapper moet zijn, tegen zijn moeder niet, om haar gehinderd zijn. Eleonoor begreep wel, dat haar zoontje op school ge plaagd werd; maar dat ten dele en misschien wel voor het grootste deel de schuld bij haar lag, begreep zij niet. Ze begreep, dat de jongens op school de gek staken met Freeks dro merige aard, dat zij hem saai en on gezellig vonden, hoewel hij als hij op zijn gemak was levendig genoeg kon zijn, maar dat zij ook lachten om de door haar hem bijgebrachte manie ren, die door Freeks linksheid en te ruggetrokkenheid hem houterig maakten, daaraan dacht zij niet. (Wordt vervolgd) 3768. Onder andere omstandigheden zou David stel lig met intense belangstelling het doen en laten van die oerwereldbewoners hebben gadegeslagen. Het was niet aan te nemen, dat ooit enig ander, sterfelijk mens der gelijke machtige taferelen aanschouwde. Doch de ar me geleerde was zichzelf niet meer en raakte in een toestand van vertwijfeling. Honger en dorst dreven hem tot het eten van wortels en het drinken van wellicht giftig water; de zwaveldampen benevelden zijn hersens en vertraagden zijn reacties. Soms wankelde hij als een dronkeman door het moeras zonder acht te slaan op de dingen die om hem heen gebeurden. Ergens diep in zijn binnenste klonk een flauw alarmsignaal toen hij bijna regelrecht tussen twee vechtende sauriërs dreig de te verzeilen. Zijn zintuigen registreerden automa tisch: Tyrannosaurus valt stegosaurus aan, wordt door gepantserde staart van laatste omvergeworpen, komt met moeite overeind, kijkt woedend rond, ontdekt in eengedoken figuur van mens, nadert../ Met een schok begreep David, dat hij er vandoor moest, wilde hij niet verscheurd worden door die vreselijke muil! 54. Weldra boomt Violet het ranke vaartuig de rivier op. Er waait een zoele bries en het uitzicht is prachtig, zodat de Rechter zich al gauw bijzonder behaaglijk voelt. „Ik breng u naar het beste viswater, dokter", zegt Violet „Er zit daar geweldig veel forel!" „Nu we toch op de rivier zijn zou ik graag wat willen zien van dat beroemde Waterpaleis. Zou dat kunnen?" vraagt Rechter Tie onschuldig. „O ja, natuurlijk", is het ant woord. „We komen er toch langs." Rechter Tie kijkt bewonderend naar de soepele bewegingen van het meisje, dat haar smalle boot met verbluffend gemak weet te manoeuvreren. Hij betwijfelt of hij het zelf zo zou kunnen. Het landschap verandert. Op de oevers groeien hoge pijnbomen, die oprijzen uit dicht struik gewas. Hier en daar zijn de smalle inhammen te zien van beekjes die in de rivier uitstromen. „Daar is niets te vangen", zegt Violet, wijzend op een van de inham men. „Hoogstens wat krab." Het bos op de oevers wordt nog dichter en Violet begint nu bij te draaien naar het midden van de rivier. „Laten we de oever nog wat ver der volgen", zegt Rechter Tie. „We moeten nu toch in de buurt van het paleis zijn. „Daarom juist", zegt Violet verschrikt „Je mag niet te dicht bij de paleismuur ko men, anders krijg je een pijl van de boogschutters in je lijf!" 65. Tussen het geluid van t stoten tegen de rotsbo- dm en het gedreun van de klappen waarmede de plesiosaurus de batiscaaf telkens weer tegen de grond sloeg hoorde Tekko duidelijk het zachte zoemen van 't watersplitsinstrument. Hij merkte wel, dat de bol langzamerhand iets vlugger omhoog kwam dan voor heen, maar 't ging nog lang niet snel genoeg om de geduchte tikken van 't speelse monsterdier te ontgaan. Vertwijfeld begon onze dappere duiker dan ook met de vrije hand in 't rode opschrijfboekje te bladeren in de hoop uit de aantekeningen iets te kunnen opmaken, waardoor hij de batiscaaf sneller zou kunnen doen stij gen. Intussen stuiterde de plesiosaurus lustig voort met de stalen knikker en bewoog het ding langzaam maar zeker in de richting van een wrak dat al een paar eeuwen tussen de rotsen op de zeebodem verzon ken lag. Het hout van het vergane schip zou zeker versplinterd worden wanneer de batiscaaf door de ple siosaurus tgen het wrak gesmeten werd. Maar voor het zover gekomen was, had Tekko gevonden wat hij zocht. Hij moest de bol ontlasten van de ballast. Hij rukte vlug de daarvoor aangegeven handle over. De loden platen lieten los en vlak voordat 't wrak bereikt was, schoot de batiscaaf opeens met grote snelheid omhoog, nagestaard door het verblufte zeemonster. AMSTERDAM De rechtbank Amsterdam heeft vanochtend de 48-.ja- rige uitgever G. N. uit de hoofdstad vrijgesproken van het ter verspreiding in voorraad hebben van een voor de openbare eerbaarheid aanstootgevend boek, een Nederlandse vertaling van „Fanny Hill". De rechtbank overwoog dat uit een door het bureau bijzondere delicten van het ministerie van Justi tie opgemaakt rapport blijkt, dat de on derhavige uitgave van John Clelands, „Fanny Hill", naar het vrjj grote ze kerheid mag worden aangenomen in grote mate overeenstemt met de in houd van het oorspronkelijke in 1749 in Londen uitgegeven boek. Dit werd toen door de justitie onge moeid gelaten. Verder hebben door de vertaling van de hand van G. B. Revis, de seksuele belevenissen van de hoofd persoon geen sterkerk accent gekregen of zijn uitgebreider en gedetailleerder beschreven. Voorts overwoog de recht bank dat de Nederlandse zeden ten aan zien van wat aanstotelijk is te achten voor de eerbaarheid gedurende de laat ste jaren sterk aan het veranderen zijn. De opvattingen daaromtrent keren zich meer en meer tegen wat hypocrisie ge noemd wordt. De vergelijking van de onderhavige uitgave en de „gekuiste editie" leert dat daarin slechts enkele passages werden weggelaten of bekort, doch inhoud en strekking als geheel dezelfde zijn als bij de volledige uitga ve. Tevens dringt zich de vergelijking op, aldus het vonnis, met moderne boe ken en toneelstukken die ondanks op zichzelf stuitende en aanstootgevende passages wegens hun „literaire waar de", als geheel in ons land onverkort en onbelemmerd worden uitgegeven en opgevoerd. De rechtbank overwoog dat niet kan worden gezegd dat de onder havige uitgave van Fanny Hill, die niet geïllustreerd is en zelfs geen prikke lende omslag heeft als geheel gezien aanstotelijk is voor mensen met een normaal ontwikkeld gevoel voor eer baarheid. De officier van Justitie, mr. H. E. van Renesse, die het boek wel aanstoot gevend voor de openbare eerbaarheid vond, had zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f750 tegen de uitgever geëist. De in beslag genomen 149 exemplaren worden aan de uitgever teruggegeven. AMSTERDAM Acteur Wil van Seist kwam gisteravond na afloop van de voorstelling in de Schouwburg in 's-Hertogenbosch tot de bijzonder on aangename ontdekking dat zijn leren jasje uit de kleedkamer was verdwe nen. De zestig gulden, die in het jasje zaten gunt de heer Van Seist de dief best, maar zeer gedupeerd is hij door het feit, dat ook een portefeuille is ver dwenen, waarin o.m. een drietal voor de acteur heel belangrijke en voor de dief totaal waardeloze contracten zaten. De politie in Den Bosch speurt op het ogenblik ijverig naar het jasje, maar tot nu toe zonder succes. AMSTERDAM Een onderdeel van de collectie van de Vincent van Gogh Stichting, bestaande uit 90 tekeningen van Vincent van Gogh die onderdak zal vinden in het nieuwe museum in Amsterdam, is van 13 januari tot 3 maart te zien geweest in het Museum of Art in Toledo, Ohio. Deze expositie heeft 95.000 bezoekers getrokken, zo deelt ir. dr. V. W. van Gogh mee. Van 14 maart tot 15 april is dezelfde ver zameling tentoongesteld in de National Gallery of Canada in Ottawa. Eerder was ze te zien in Dallas, Texas (60.000 bezoekers) en in Philadelphia (80.000 be zoekers). NCRV: 18.00 Kerkorgelconcert 18.25 Helpen (z)onder omslag: liefdadigheids- oproep. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.46 Act. 19.00 T(w)ienerama. 19.40 Wereld panorama. 19.50 Uit: licht gevar. muz.- pr. 20.59 Een bordje langs de weg, hoor spel. TROS: 22.00 Jazz a go go. 22.30 Nws. 22.40 All in, gevar. progr. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 Uit zending van het Gereformeerd Politiek Verbond. Spreker: De heer W. G. Beef- tink, voorzitter van het G..P.V 18.30 Hee, een progr. voor volwassenen. 19.00 Jazz-rondo: Nederlandse jazz. 19.20 West-Duitsland en zijn intellectuelen, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter be grip, muzikale lezing. 20.45 Sexege- se: reacties op het gesprek van de NVSH en PSGV dat op 8 maart werd uitgezonden. VARA: 21.00 Stereo: Om roeporkest, Groot Omroepkoor en so listen: klass. muz. 22.40 Nws. 22.50 Act. 23.00 Licht platenprogr. 23.55 - 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS.NOT: 10.20 - 12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame NCRV: 19.06 Pick Up: maandelijks magazine voor de platenliefhebber. 19.50 Actie: Kom over de Brug. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Recla me. NCRV: 20.20 Actrubr. 20.45 De Ge vangene, TV-feuilleton (dl. 5). 21.35 Farce Majeure. 21.55 Worden we in de toekomst ouder of jonger?, documen taire over de toekomst van Europa. NTS: 22.40 Journaal. CVKIKOR/ NCRV: 22.45 - 23.30 Actie: Kom over de Brug. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Weekjoumaal (met titels voor slechthorenden). 19.25 Open oog: tips HILVERSUM De V.A.R.A. gaat twee televisieshows maken met de be kende smartlappenproducent Johnny Hoes uit Weert. Het eerste programma wordt een portret van deze artiest. Het tweede is gewijd aan zijn liedjes. Johnny Hoes, die behalve zanger en tekstdichter ook eigenaar is van een platenmaatschappij, muziekuitgeverij en een grammofoonplatenzaak, be schouwde zich tot nu toe steeds als de artiest die door de Nederlandse om roepen het meest werd geboycot. HILVERSUM De N.T.S. zendt vrij dag 29 maart een rechtstreekse repor tage uit van het schrijversbal 1968 in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Bert Voeten voert de speciaal voor deze gelegenheid gevormde Boerenkapel aan en Nico Knappert treedt met jonge ar tiesten uit zijn „werkwinkel" op. Het programma wordt gepresenteerd door Ageeth Scherphuis en Ton van Duinho ven. AMSTERDAM, 21 maart Contante prijzen: Londen 8.66%8.67%, New York 3.60%—3.61, Montreal 3.33A 3.33A, Parijs 73.32—73.37, Brussel 7.26% —7.26%, Frankfort 90.43%—90.48%, Stockholm 69.83—69.88, Ztirich 83.53%— 83.58%, Milaan 57.80%—57.85%, Kopen hagen 48.40—48.45, Oslo 50.54—50.59, Wenen 13.93%—13.94%, Lissabon 12.69% —12.70%. voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Zes critici op zoek naar een schrijver, gesprekken. 20.55 Pey ton Place, TV-feuilleton. 21.45 AVRO's Televizier. NTS. 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. orgelconc. (gr.). 7.3 ONws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Lichte gr.muz 8.00 Nws. 811 Geeste lijke lied. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw 915 Muzaiek gevar muz.progr. en kunstnieuws. (9.35 Waterst.). 1100 Nws. 11.02 Leren leven met de oecume ne, lez. 11.17 Solistenkamer: Muzikaal vraaggespr. KRO: 12.00 Country and Western Express (gr.). 12.14 Marktber. 12.16 Overh.voorlWerk en welzijn. Een uitzending van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Zonder gren zen: Rubr. over missie en zending. NRU: 13 00 Vliegen de schijven: ver- zoekplatenprogramma voor de militai- en. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00 Nws). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Wereld gesprek der Godsdiensten. Inform, over een bijeenkomst die op 30 en 31 mrt. in Nederland gehouden zal worden. KRO: 17.30 6-7-6-8: pocketradio voor tieners. HILDERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7 23 Licht gr.muziek. VPRO: T.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voorp.: persoverz. 8.15 Z.O. 135: gevar. progr. 10.30 So res van Dorus: licht programma 10.50 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 11.00 Nws. 11.02 Finale Britse Brass band Concours 1966 te Londen (opn.). 11.25 Oosteuropese kron. 11.45 Stereo: Metropole Orkest: amusementsmuziek. 12.15 Betalen wij teveel belasting? .le zing. *12.26 Meded. t.b.v land- en tuin bouw. 12.29 Act. sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd v. teen twintigers 14 40 Radio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wat biedt de Mammoet wet uw kind, lez. 15.10 De tijd waarin wij leven: protest en kunst, klank beeld. 15.50 Lichte gr.muz. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar Jazz. VARA: 16.30 Harmonie-orkest. 16.50 Uilenspiegel, studentenprogr. 17.10 Licht instrumen taal Trio 17.30 Radioweekjourn. HILDERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevar. progr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.03 Nieuwe langspeelpla ten. NCRV: 13 00 Nws. 13.03 Licht in strument. sextet en solisten. 13.30 Zuid- zee-serenade. 14.00 Nws. 14.03 Progr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.03 Country and western muziek 16.00 Nws. 16.03 Act. 17.07 Licht pl.progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: sport- show en lichte gr.muz DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (Herhaling van gisteravond). 10.20 Bratkartoffeln einbegriffen, TV-spel. 12.00-13.30 Act.- kroniek. 1.640 Journaal. 16.45 Reporta ge. 17.10 Reisreportage. 17.55 Progr.- overz. van de middagprogramma's voor de komende week. 18.00 - 18.0£ Journaal (Regionaal programma. NDR: 18.05 Act. 18.19 Journaal. 18.53 Zandmanne tje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-serie. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Docu mentaire 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 TV-serie. 19.40 Muzikaal zelfportret.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Act. 21.00 (K) Das fürstliche Spiel, misdaadfilm. 21.50 Journaal en weer ber. 22.05 Reportage uit Bonn. 22.20 Das Marchen. TV-spel (herhaling). 0,20 Journaal. DUITSLAND II 17.45 Nws en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Sport. 18.50 (K) Hauptstras- se Glück, TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws en act. 20. Documentaire. Aansl.: Nws. 21.40 Informaties en me ningen van buitenl. correspondenten. 22.25 Nws, weerber. en actualiteiten. Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103% 103% Nederland 1966 6i 99 99« Nederland 1968 6i 97% 97 U Nederland 1967 61 98% 98 A Nederland 1967 6 95 95 Nederland 1965-1 5i 93 A 93% Nederland 1964-1 51 90% 90% Nederland 1964 5 881/» 88% Nederland 1958 41 88A 88% Nederland 1964 41 96% 96V« Nederland 1959 41 86% 86% Nederland 1963-1 41 82% 82% Nederland 1961 4 84% 84% Nederland 1953 31 80% 80% Ned. staffelL 1947 31 71% 71% Nederland 1951 3t 90 90 Nederland Nederland Nederland 1953 1-2 3* 1950 1-2 31 1954 1-2 31 a. a. a. n.r.c.v.a Ned. grootb. obL 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar. 1958/'59 4è H.V.A.-mijen ver. a. A.K.U. a. Delimij. t eert. Hoogovens n.r.c.v.a. Philips gem. bezit. v. a. Unilever c.v.a Kon. Zout-Organon Pordtsche Petr. Kon. Pe;x. t H.A.L. Java-China p K.L.M a Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 61 Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned Gem. '58-1-2-3 4ï Nat bk v. mid kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron Hyp b dw 6 Alb. Heyn wdlobl '55 British Petrol 1966 Bijenkorf Co-op Ned. rspaarbr. Ned Gasunie 1966 Ned. Gasunie Philips dir. 250-100 '51 Pegeir 1-2 1957 Pgero 1957 Rott Rijn PijpLmij. K 1,M. 15-Jarig 4 71 6 61 51 4 6 6 51 5 84 73% 75% 83% 85% 97 85% 118% 71.7 85 121.8 124.6 115 161.8 756% 153.5 75% 172% 170 156 131 101A 98% 94% 87% 100% 94 92% 92% 102% 97 97V« 98% 98% 78 96% 95% 94% 94% 84 73% 75% 83 A 86 97% 85% 117% 71.3 84.2 121.5 124.6 115.7 162.4 761 154 75'/» 171% 171 154 1301/» 101% 99% 94% 87% 100% 94% 92% 102% 98% 98% 96% 95% 94% 94 V» (Slotkoerseo van gisteren) Ned Spoorw. 57 1-2 4! 89» i 89% Berghuizer Pap.fabr. 41 94% 94% Gelder Zonen v. 43 87% 87 Grasso's Kon MachJ. 53 90 89% Meteoor beton 53 85% 84 Stokvis en Zonen 43 87% 87% ThomassenT)r.-Verbl. 41 104 102 Alg Bank Ned. a. 233% 228% Amrobank f20,— a. 47.5 47.2 Nationale Ned. cert. 652 650 Ned. Credietb. aand. b. 170% 170 Ned. Middenstandsbank a. 87 86 Slavenburg's Bank a. 172 170% Albert Heyn a. 1329 1329 Amstel Br n.r.c.v.a. 399 396% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 208 Blijdenst-Will. f 1000 nreva 70 69 Lucas Bols a. 181 181 Bredero vast goed a. 136% 137% Bredero ver. bedr. ru. c.v.a. 391 393 Buhrmann-Tetterode a. 453 454 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 620 623 Calvé nj. c.v.a. 792% 798% Calvé com.pref.wd.nr. eert. 139 139 Drentsch-overijs. houth. a. 121 122 D.R.U. a. 340 333 Edy emaille a. 69% 69% Elsevier uitgeversmij. a. 340 337 Erdal mij. voor wasverw. a. 536 537 Excelsior metaalbuizen a. 60 58% Fokker a. 411 410 Gazelle rijwielfabriek a. 167 166 Gelder (van) papier a. 110% 110% Gist-Brocades a. 727 729 Grasso's kon. mach. fabr. a. 137% 137 Heineken's Bierbr. aand 624 628% Holec aand 150 150% Interr-atio aand 295 291 Kon Ned Papierfabr. a. 152 152 Kon Ned Textielunie eert 49% 49% Krasnapolsky La. 58 58 K.VT (kon ver tap.) aand 226 225 Leidsche Wolspinnerij a. 255 250 Lips en Gispen eert. 120% 120% Meteoor Beton a. 110% 110 Misset Uitgeversmij. a. 250 252 Naarden Chem fabr. a. 532 531 Naeff gebr. a. 168 169 Nedap ned. app.fabr. aand. 142 Ned. Kabelfabrieken aand 279 Nelle, wed. J. van aand. 369 Nyma DJ.C.VA 25% Nfiverdal-ten Cate a. 80 Overz Gas, nat bez. vj».f. 95 Pakhoed a. 93.5 140 279 366% 25% 80 94.7 93 182 154 Palthe a. Pont Houthanoel a Rees ink en Co. a. Scheveningen Expl.mij J. a. Schokbeton aand. b. Schol ten Carton en Pap a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. 437 Technische Unie a. 245 Thomassen/Dr.-Verbl. t.a. 101 Twentsche Kabelfabriek a. 346 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb L Interbonds 1 pb L Vastgoedbeifonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f50 a. Rol in co f. IJnitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy Can. cert. Shell Can (10 a.) cert A.T.T !5-10a33-l/3d cert Anaconda cert Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert General Electric cert. General Motors cert Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.CA cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Wool worth cert. 56 56 167 167% 163 163 24.6 24.5 176 179 215 75 437 249 100 350 34 33 108 177 153 144.8 138 138% 165 160 60V« 61 88.8 88 159% 806 56 55'/« 740 743 637 637 620 622 185.2 185 228.4 185 412 101.2 49'/i 118% 27 A 51% 44% 28% 62V« 47'/« 461/. 90'/« 91*/« 155 154% 87% 88'/* 74V« 74'/* 42% 41V» 52V« 54 48% 47 39% 59 60 37'/» 37*/« 38 A 38 22V. 22A 228 184.5 415 101 50 115% 27V. 51»/« 44A 28V« VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 152.50; Unilever 116.80; Philips 125.10; AKU 71.50. AMSTERDAM (21 maart) Gezien het feit dat Wall Street woensdag iets lager sloot, ook voor de Nederlandse fondsen, behalve voor Unilever (onver anderd), zijn de openingskoersen don derdag in Amsterdam voor de interna tionale waarden niet tegengevallen. De stemming was bij de opening licht verdeeld. Hierbij kwamen Unile ver en Kon. Olie het best voor de dag. Voor Unilever werd een dubbeltje meer betaald op 115.20 to.v. het voor gaande slotniveau. Kon. Olie ging op 153.90 dertig cent omhoog. Een derge lijk bedrag moest Philips echter prijs geven op 124.40. AKU was aan de zwak ke kant op 71.10 (71.80). Hoogovens werd iets lager geadviseerd. De handel in al deze fondsen was zeer kalm. De situatie tussen Israël en Jordanië was niet bevorderlijk voor 'n ruime handel. Dergelijke situaties wer ken meestal remmend op het zaken- volume ter beurze. De New Yorkse beurs was, zoals ge zegd gemakkelijker, echter met weinig zaken. De computer-aandelen konden zich in Wall Street goed handhaven, doch de goudaandelen waren er flauw. Veel beweging was er in het koers verloop van de scheepvaartwaarden niet te brengen. De markt was hier prijshoudend. De cultures waren iets gemakkelijker. Ook de staatsfondsen- markt gaf geen veranderingen van be tekenis te zien. De koersen in deze sec tor waren prijshoudend met een goede ondertoon. Gedurende de beurshandel werd be kend, dat het Britse disconto met een half procent was verlaagd van acht tot 7V» procent Dit bericht was nog in een te kleine kring bekend om van invloed te zijn op de obligatiemarkt in Amster dam. Van die zijde vond men genoem de verlaging in ieder geval gunstig. De directie van BEFO verraste de beurs met een fors dividendvoorstel van 7 procent. Het laatste dividend van deze maatschappij dateert van 1948 en bedroeg toen 4 pet. De koers van het aandeel BEFO is de laatste maanden sterk gestegen. Men hield ter beurze rekening met een dividendhervatting. Woensdag werd gedaan 107, donder dag was de advieskoers 107 bieden. Later nam de handel in de interna tionale waarden wat toe door lokale vraag. Hierdoor liep AKU op tot 71.50 Philips kwam op 125, Unilever bracht het tot 115.90 en Kon. Olie tot 154.20. Voor Unilever bleef de lokale vraag op kleine schaal aanhouden waardoor met 116.40 op de hoogste koers van de dag werd gesloten. Philips daarentegen werd het laatst verhandeld op 124.50 en Kon. Olie op 154.20. AKU sloot op 71.60. LONDEN In de Britse computer industrie staat een belangrijke fusie op stapel. De Britse minister van techno logie heeft bekend gemaakt, dat English Electric Computers en International Computers and Tabulators een fusie zullen aangaan. De regering zal finan cieel-* in de combinatie deelnemen. Met de fusie wordt het grootste com merciële computerconcern buiten de Verenigde Staten gevormd. Ook de Plessey Company zal erbij worden be trokken. De nieuwe maatschappij zal heten: International Computers Ltd. De Britse regering zal zorg dragen voor financiering van 1 17 miljoen in vijf jaar. ZUTPHEN H. J. Reesink Co. heeft vorig jaar een winst voor aftrek van belastingen behaald van ƒ3,39 mil joen tegen ƒ3,14 miljoen in 1966. Het bedrijf heeft in 1967 te kampen gehad met een scherpe concurrentie en in krimping van de marges. Voor 1968 wordt hetzelfde beeld verwacht. De directie stelt onveranderd 12 pro cent dividend voor. De afschrijvingen en voorzieningen waren hoger dan in 1966. Het aantal personeelsleden is door het normale verloop gedaald van 854 tot 796. DJAKARTA Unilever is er in In- donisë eerder dan vorig jaar werd ver wacht in geslaagd de haar teruggeven bedrijven te herstellen. Sinds november is er eën hausse in de verkoop van de voornaamste produkten. Deze heeft er toe bijgedragen, dat de inkomsten vol doende zijn om de kosten te dekken. De aanvoer van grondstoffen uit ande re delen van Indonesië naar de fabrie ken in Djakarta en Soera ba ja is nog niet bevredigend. Hierdoor moeten gro te voorraden worden aangehouden, het geen de efficiency belemmert. Zo moest de produktie in een zeepfabriek bij Dja karta worden gestaakt, omdat een schip met palmolie niet arriveerde. BEFO Aan de jaarvergadering op 18 april wordt 7 pet. dividend over 1967 voorge steld. De laatste keer werd 4 pet. be taald. Dat was over 1948. YVESSANEN Onveranderd dividend van 17 pet., waarvan al 6 pet. is vooruitbetaald, over 1967. De jaarvergadering is 18 april. VAN DER GIESSEN Dividendverhoging Van der Giessen- de Noord over 1967 van 6 tot 10 pet. FIGEE De Machinefabriek Figee wil het di vidend over 1967 verhogen van 6 tot 7 pet. S.M.N. Aan de jaarvergadering van de Stoomvaart Maatschappij Nederland op 25 april wordt over 1967 weer 9 pet dividend voorgesteld. A. L. VAN BEEK De tabakshandel A. L. van Beek wil het dividend over 1967 verlagen van 10 tot 8 pet en de reserves verhogen. De winst was vrijwel onveranderd.

De Vallei | 1968 | | pagina 2