Spaans-Nederlands paar kreeg 3000ste woning Inbrekersduo in Kesteren gearresteerd Minder aanvoer op goede Paasvee-show in Rhenen Eist krijgt bankgebouw V'daal-Noord bijna uur zonder stroom VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. .Predikant moet iets in zich houden van apostelendie van dorp tot dorp gingen BURGEMEESTER OVERHANDIGDE EEN VERSIERDE SLEUTEL REIN KOK's DS. DE LINT BIJ VERTREK Contrast Lichte schade aan 2 auto's Brommer hotste op personenauto GERIE ANEN 0 p E L CHEVROLET Nog een kraak Meer arrestaties Plattelandsvrouwen komen weer bijeen Kerkdiensten itgebreid Verontrusting en vernieuwing Dertig mille Eigen orgaan Gezinsdiensten Jeugddienst Bezoek Bejaardenmiddag Reclame VAN WOUT BLAUWKOUS ZONDAGSDIENSTEN V.A.B. Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 22 MAART 1968 *4 ADVERTENTIE ADVERTENTIE streepjes BEHANG bloemetjes BEHANG klassiek BEHANG modern BEHANG alle soorten BEHANG bij DROGISTERIJ Gelderland/hk. Hoogstraat Veenendaal - tel. 12656 Op een klein puntje grasland achter het Panhuis, dat nog juist aan het sport complex is ontsnapt, staat een flink uit de kluiten geschoten boom. Hij moet er heel wat jaren staan. Dat is hem aan te zien. Hij staat een beetje schrap tegen ons nationale klimaat. De westenwinden moeten hem in de loop van de jaren al verschillende ke ren bij de kruin hebben gehad. Maar hij heeft zich door de natuur niet te gen de vlakte laten drukken. Het is een stevige boom, al staat ie er niet helemaal kaarsrecht bij. Je kunt hem vanaf de westelijke verkeersbaan zien staan. Precies tegenover de bak beesten van beton en glas, die de bouwstroom daar heeft gebaard. Die boom op zich is niks bijzonders. Hij lijkt me niet van een soort, om de natuurwetenschappelijke wereld van in kennis te stellen. Een ordinaire wilg of zo. Om z'n ras valt ie dan ook niet op. Maar er zit iets in die boom. Iets dat lijkt op een primitief bouwwerk. In mekaar gefabriekt van een partijtje waardeloos sloopmate riaal: planken, schotten en balken. Onder aan het bouwsel hangt een «oort ladder. Een stuk gebrekkig vak manschap, waarvoor op de techni sche school beslist niet meer dan een twee zou worden uitgedeeld. Maar dat doet er dan ook niet toe. Be langrijker is, dat er een heel verhaal achter zo'n kraaiennest schuil moet gaan. Van een stelletje knapen die eraan gewerkt hebben als het vrome volk in de middeleeuwen aan de Utrechtse Domtoren. Met een bezie ling die je vandaag nog maar spora disch bij de jeugd tegen komt. Ze hebben zich er het zweet op de kop aan gewerkt. Dat kun je zo zien. Stuk je bij beetje het materiaal omhoog getakeld. In de vreemdste standen hebben ze gelegen en gehangen om er een dragelijk geheel van te maken. Misschien d'r wel een hamer uit het schuurtje van pa op verspeeld. En de nodige draadnagels gepikt. Maar ein delijk zat ie. Overdekt en wel. Misschien ben ik bezig u lastig te val len met een verhaal voor jongens in de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Toch wou ik het even zeggen, omdat ik ie dere keer als ik de boom passeer er van geniet. En warempel, als ik de zekerheid had, dat ik niet door de omwonenden be- trapt zou worden op een voor een man op mijn leeftijd eigenaardig ge drag en als ik ervan overtuigd was. dat ik mijn overjarige benen niet zou breken op die gammele ladder, dan was ik de boom in gegaan. Ik had graag 'es een uurtje in zo'n machti ge positie gezeten. Alle stamboekkoeien veranderen dan in bloeddorstige tijgers, die stuk voor stuk onder vuur moeten worden geno men. En de 22 voetballers op het sportpark, die met vreedzame bedoe lingen tegen de bal en eikaars sche nen schoppen in een vreemd, uiterst vijandig leger, dat met grof geschut uit de boom op de uitgangsstellingen moet worden teruggedrongen. Ja, ja, zo speelden we dat vroeger. Bo men genoeg. Bomen zat om in te klimmen en met een veldheersblik de omgeving af te spieden. Arme jongetjes van deze tijd. Ze mo gen braaf de grond om tweehonderd nieuwe boompjes aanstampen, die door een gemeentewerker vertikaal worden gehouden. Maar ze mogen d'r nooit 'es een keer in. En doen ze het toch dan verschijnt het gezag, dat er net zo lang onder blijft staan tot ze hoognodig moeten en dan vanzelf worden opgeschreven. Zelfs dat risico kunnen ze bijna niet meer lopen, want er zijn niet zoveel bomen meer die berekend zijn op jeugdige passagiers. Lekkere ouwe bomen. Met stevige dikke takken. En als ze nog ergens staan, dan moe ten ze om. Omdat vaders het gevaar lopen, dat ze er met hun auto tegen aan knotsen. Of, omdat ze vettige blaadjes loslaten, die het glimmende plaatwerk van die auto's bevuilen. En het bos raakt steeds verder van de deur. Je kunt niet meer „effe voor het brood" met een stelletje gezel lig in een toppie heen en weer gaan zwiepen. Och, ze zullen er wel vervangende ont spanning voor in de plaats gekregen hebben, de jongens. Maar direct op de begane grond valt het kattekwaad io op. Ze zelfs, dat je de ouwelui kunt horen zeggen: de jeugd van tegen woordig? De boom in d'r mee- WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL Vrijdag 5 april treden mej. C. van Burken en de heer Manuel Tahoas Ferreiro in het huwe lijk. Gistermiddag werden bruid en bruidegom woensdag gingen zij in ondertrouw plechtig in de bloeme tjes gezet. Die bloemen hadden echter maar zijdelings met hun huwelijk te maken. De officiële reden was het feit dat aan hen de 3000ste woning toege wezen is, die in Veenendaal werd ge bouwd door Patrimoniums Bouwver eniging. Om vijf uur overhandigde burgemeester nir. dr. J. Hazenberg hun de van oranje linten voorziene sleutel van hun aanstaande woning aan de Palmengrift 179. Na enkele woorden op de tochtige galerij opende de burgemeester de wo ning en het hele gezelschap kwam bij een in de nu nog kale woonkamer van het gelukkige paar. Onder de aanwezi gen waren de wethouders C. N. van Kuyk. M. Bastmeijer en Ant. de Rui ter, gemeentesecretaris D. van Manen, hoofden van dienst van de gemeente, vertegenwoordigers van Patrimonium, Bouwmaatschappij Van Eist, het ar chitectenbureau en de provinciale Dienst. De bloemen kwamen namens het gemeentebestuur. Patrimoniums Bouwvereniging en de Vecomi. De burgemeester zei onder meer: „Vanwege het klimaat hebben we ons verzameld in de woning, die u op 5 april hoop te betrekken. Vanuit deze woning zult u uw taak in de maat schappij op u moeten nemen". Tegen de directie van Van Eist zei de burgemeester: „Van u kan gezegd worden: ze zijn enthousiast begonnen en het doet me ongelooflijk veel genoe gen dat die inzet niet afgezakt is. In tegendeel ik waag het te zeggen dat u in toenemende mate voortgegaan bent". Verder merkte de burgemeester op: We zijn hier bijna allemaal ambtelijk bijeen. Ook het bestuur van Patrimo nium zou je ambtenaren kunnen noe men. Op gezellige avondjes wordt nog wel eens iets ten koste van de ambte naren gezegd, maar ik zou het vrije be drijf willen toewensen dat het in zijn dienst een aantal net zulke goede amb tenaren had, als de gemeente Veenen daal". De heer B. B. van Leeuwen bood, als voorzitter van Patrimoniums Bouwver eniging zijn 3000ste huurder een plant aan met de woorden: „U bent toch Spanjaard? Ik hoop dat als u ooit mocht besluiten hier weg te gaan dit op een andere manier zal zijn dan uw voorvaderen in 1648". RHENEN/ELST De Coöperatieve Raiffeisenbank „Amerongen en omge ving" heeft serieuze plannen om in het dorp Eist aan de Schoolweg een bankgebouw te stichten met een boven woning. De coöperatie heeft zich tot het ge meentebestuur van Rhenen gewend met het verzoek daartoe een perceel bouwterrein te mogen kopen gelegen op de plaats waar onlangs de tabaks- schuur van de heer G. Overeem is af gebroken. Het terrein is ongeveer 488 m2 groot. Wanneer het bankgebouw er eenmaal staat blijft er nog ruimte over voor een eigen parkeerterrein. Burgemeester en wethouders hebben over de grondprijs van f 30.000,over eenstemming bereikt met de adspirant koper en stellen de gemeenteraad voor tot deze transactie te besluiten. VEENENDAAL Een deel van Vee- nendaal-Noord zat donderdagmiddag ruim drie kwartier zonder stroom. Bij graafwerkzaamheden aan het Verlaat, op het terrein van het „Ossenblok" heeft men een elektriciteitskabel be schadigd. waardoor in een aantal stra ten de stroom uitviel. De storing begon tegen 4 uur. Tegen kwart voor 5 hadden technici van de PUEM maatregelen genomen om de stroomlevering weer te laten plaatsvin den. Nog net voor het spitsuur konden de verkeerslichten op de hoek Hoog straat-Hoofdstraat in werking worden gesteld. Burgemeester Hazenberg overhandigt de versierde sleutel. VEENENDAAL Op de Kerkewijk bij de spoorwegovergang, werden twee auto's licht beschadigd bij een botsing. De heer T. H. uit Rhenen kwam met een bestelauto de Parallelweg af en wilde linksaf de Kerkewijk op. Hij be merkte te laat dat de personenauto, be stuurd door de heer J. M. S. uit Heem stede voor de spoorweg gestopt was. VEENENDAAL De bromfietser FTS uit Ede botste gistermorgen op een personenauto, bestuurd door de heer G. van H. uit Tiel. Beide voertui gen werden beschadigd. De aanrijding gebeurde doordat S. komend van de Buurtlaan-Oost geen voorrang verleende aan de auto van de heer H., die van de Prins Bernhard- laan kwam. ADVERTENTIE ARTSEN VEENENDAAL Zaterdag 23 maart: G. Annot, Kerke wijk 56, tel. 10198. Zondag 24 maart: G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 12529. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. RHENEN Voor Rhenen neemt 't aanstaande week end waar: dr. Wijchers, Achterbergse- straatweg. Tel. 08376 - 2328. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en Van Ommeren uit Eist worden het a.s. weekend waargeno men door: dr. Ossendorp, Hooleweg 2, Amerongen. Tel. 03434 - 1678. SCHERPENZEEL Voor Scherpenzeel neemt het a.s. week end waar: dr. H. Gerritsen, Stations weg 10 in Woudenberg. Tel. 03498 - 1220. De dienst geldt van zaterdag morgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSYVOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Renswou- de neemt het a.s. weekend waar: dr. Rademaker uit Ederveen. Tel. 08387 - 201. RESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt het a.s. weekend waar: dr. Van der Veen in Lienden. Tel. 03443 - 220. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het a.s. weekend waar dr. Van Driel in Ochten. Tel. 03444 - 220. WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Kesteren neemt het a.s. weekend waar: zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten. Tel. 03444 - 257. OPHEUSDEN Voor Opheusden en Dodewaard neemt het a.s. weekend waar. zr. H. Budding in Dodewaard. Tel. 08885 - 218. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen tel. 08385 - 12945. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen neemt het a.s. weekend waar dr. Nutma uit Ederveen. Tel. 08387 - 457. KIRPESTEIN VEENENDAAL CITV-MOTORS - EDE KESTEREN De rijkspolitie in de gemeente Kesteren is er tijdens de af gelopen nacht in geslaagd, een in- brekersduo te arresteren, dat tenminste dertig inbraken heeft gepleegd in de Betuwe en op de Ztiid-Veluwe. De 31-jarige werkloze P. van R. uit Maurik en de 24-jarige onderhoudsmon teur J. P. van R. uit Tiel legden in de loop van de dag een bekentenis af. Bei de heren, tijdens hun inbrekerstoch- ten veelal vergezeld door hun echtgeno tes, hebben onder meer de recente in braak bü Majoni-PIastics in Kesteren op hun geweten. Dank zij de samenwerking tussen verschillende recherche-afdelingen in de Betuwe en op de Veluwe konden de mannen omstreeks drie uur vannacht op de noord-zuid-verbinding in Keste ren worden gearresteerd. Enkele uren tevoren hadden zij nog ingebroken in Wageningen. Het duo werd ook nu weer vergezeld door hun vrouwen Dadelijk na de arrestatie heeft de po litie huiszoeking verricht. Hierbij werd een grote hoeveelheid radio's, bandre corders, sieraden en andere waardevol le voorwerpen aangetroffen. De dief stallen varieerden van enkele flessen wijn tot het vakkundig opensnijden van brandkasten. De arrestatie heeft tot nu toe tot op heldering geleid van drie inbraken in de gemeente Kesteren. De politie verwacht dat op korte termijn nog meer arresta ties zullen volgen. RHENEN Op de eerste lentedag van 1968 is t^ Rhenen de jaarlijkse paasveetentoonstelling gehouden, een gebeurtenis die in de loop der jaren 'n goede klank heeft gekregen. Maar het was niet lente-achtig met het weer en de aanvoer van paasrunderen is hier wel eens groter geweest; vooral de grote schare kalveren van vorige jaren misten we. Verschillende oorzaken zullen voor een en ander zijn aan te voeren doch we vermoeden dat personeelsgebrek toch wel de voornaamste oorzaak is van de geringere aanvoer. Heel veel runderen kwamen dit maal uit de Zuidhollandse Rijnstreek en uit de Haarlemmermeer; het aan deel van Z.O. Utrecht en Z.W.-Gelder- land was maar gering. Maar wel wa ren er vele heel goede paasrunderen, zwartbonten zowel als roodbonten, met ook verschillende grijs gekleurden. in de wandeling blauwen genoemd. Deze kleur is vermoedelijk een rest van in voer van vleesrasrunderen in de vorige eeuw uit Engeland. De eerste rubrieken lies ton den uit vaarzen en koeien: van de nog niet ge wisselde vaarzen waren er twee van P. Roos te Ter Aar, zwartbonten die een ere resp. eerste prijs verwier ven. Twee heel goeden. Van de viertanders kreeg de ere prijs een heel goede roodbonte van v. d. Werf Kooter te Hazerswoude; de 3 d. Werf Kooter te Hazerswoude; - de 3 eerste prijzen en de eervolle vermel ding gingen ook naar Hazerswoude, Ter Aar en Oud Ade. De ere-prijs der viertandvaarzen was voor een roodbonte van P. Roos, Ter Aar dan volgden drie blauwbonten, die elkaar weinig onthaalden, 2 van G. Roos en Zn. te Hazerswoude, één van Gebrs. Spronk te Zoetermeer. die alle een eerste prijs kregen. En bij de drie eervol vermelden was één van J. van Molenstijn te Putten. De zestanders waren heel goed met twee beste zwart bonten die beide een ereprijs kregen, één van J. Knoop te Nieuw Vennep en één van E. Ultee te Oudewater. Dan volgden 4 eersten (2 van P. Roos) en 5 eervollen, waarvan één van H. de Bruin te Hierden. De jonge koeien telden als ereprijs winnares een heel goede van J. Vis te Rhenen en als eerste prijs één van L. v. Hattem te Kesteren plus twee eervol- len uit Hazerswoude; de oudere koeien zagen als ereprijs in 1 B twee van G. J. v. Leeuwen te Oud Ade, »1 A één uit Hazerswoude en als eervollen één van H. de Bruin te Hierden en één van G. v. Veenendaal te Rhenen. Van al de zeer goede allereersten werd kampioene de beste &-tander van J. Knoop te Nieuw-Vennep. De niet vele dikbillen kwamen op één na uit het westen; kampioene werd een heel mooie rood-bonte viertander van J. Zandvoort te Leiden. Eén was stier, van J. Malenstijn te Putten; deze kreeg een ereprijs en de ze moest voor het kampioenschap der stieren optornen tegen twee stieren uit het westen; kampioen werd de zwart bonte van J. v. d. Spek te Abbenes. De jonge ossen (geen ereprijs) zagen 2 met een eerste prijs bekroond, uit het westen, vier werden eervol ver meld, o.a. één van G. A. C. v. Voort huizen te Echteld en één van U. C. v.d. Berg te Eist. Van de oudere ossen kreeg de ereprijs een goede zware knaap van L. v. Hattem te Kesteren, die tevens kampioen der ossen werd. De stier van J. Malenstijn had wat matig verzorgde voeten (klauwen) waar door hij niet zo best toonde. Van de collecties van vier, zegevierde verdiend het meest edele kwartet van P. Roos te Ter Aar. Tweede werd het uniforme viertal van G. J. v. Leeuwen te Oud Ade en derde het goede viertal van fa. G. Roos en Zn. te Hazerswoude; I rode, 3 blauwbonten! Van een 13-tal kalveren werd ereprijs winnares der zwartbonten een heel goe de van J. J. van Ginkel te Bennekom. Van de roodbonten kregen twee heel goede een ereprijs; één van Van Ginkel vnd. en één van J. van Hierden te Nieuw-Milligen. Het rode van Van Ginkel werd kam pioen der kalveren en daarnaast werd nog kampioen dikbil één van G. Meér- dink te Barneveld. VEENENDAAL Woensdag 27 maart komt de afdeling Overberg van de Christelijke Plattelandsvrouwen bond bijeen in de lagere school. De bij eenkomst zal gewijd zijn aan huishoud- textiel, waarover dia's vertoond wor den. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 ■lllllllllllllilllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllinilllilllillHIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllillillllillllllllllllllllllllllMllllllll. UENDEN Zondag 31 maart neemt ds. E. S. de Lint afscheid als pre dikant in Lienden. In de dertien jaar dat hij die Betuwse gemeente gediend heeft kreeg hij in de gehele streek bekendheid door zijn werk voor het christelijk onderwijs en het bejaardencentrum ,,'t Anker" in Kesteren. Ook voor de afdeling Tiel en omstreken van de Nederlandse vereniging van Sui kerzieken heeft hij zich als voorzitter verdienstelijk gemaakt. Vooral echter het christelijk onderwijs had zijn aatidacht. wat blijkt uit de oprichting van een christelijke kleuteren lagere school in Lienden en mede-oprichting van de christelijke ULO te Kesteren. dit „Anker" voltooid heeft gezien: „In mijn vorige gemeente, St. Phi- lipsland, werkte ik mee aan de op richting van een bejaardencentrum op Tholen, dat ook „Het Anker" zou heten. Vlak voor de ingebruikneming ging ik naar Lienden. Gelukkig heb ik toch de totstandkoming van een „Anker" mogen meemaken". Hij zou het wel wenselijk gevonden heb ben, dat zijn huidige voorzittepsfunc^.. tie nog wat voortgezet kon worden, maar: „Je weet niet wanneer je weer pen beroep krijgt. Ik vond dat ik lang genoeg in deze gemeente ge staan heb. Een predikant moet al tijd iets in zich houden van de apos telen, die van plaats tot plaats trok ken". „Het christelijk onderwijs is be langrijk", meent ds. De Lint. „Ve len in de Betuwse plaatsen zijn on kerkelijk en dat komt voor een groot deel, doordat men nooit gods dienstig onderwijs gehad heeft. Voor mijn poging was al tweemaal ge probeerd een christelijke school op te richten in Lienden. Het was steeds mislukt, doordat men de voorkeur gaf aan het openbaar on derwijs, ook vanuit kerkelijke kring". Ds. De Lint heeft er geen hervormde school van gemaakt: „De gereformeerde gemeente is ook in het bestuur vertegenwoordigd. Ik zie het nut van speciale hervormde of gereformeerde scholen niet. Eén schoolbestuur voor alle christelijke scholen in een gemeente is voldoen de. Vooral in grotere gemeentes kan men die scholen dan goed over de verschillende woonwijken verde len". Een groot deel der Betuwe is tra ditioneel onkerkelijk: „Men had maar tweemaal met de kerk te ma ken, bij de geboorte en bij de dood. Men liet de kinderen dopen en men vroeg een predikant bij de begrafe nis. Gelukkig heb ik de mensen tot een eerlijker standpunt weten te brengen. Ik heb de ouders, die hun kinderen toch geen christelijke op voeding geven, er op gewezen, dat ze dan ook niet moeten laten dopen. In die dertien jaar is het aantal ge doopte kinderen dan ook enorm af genomen". Juist die tegenstelling van veel on- kerkelijken en weinig meelevende kerkgangers verklaart volgens ds. De Lint hét voorkomen van de mo daliteit van de gereformeerde bond: „De mensen die naar de kerk gaan zijn echt gereformeerd", meent hij. „Er zijn hier echter geen richtin gen. Ik ben overal altijd goed ont vangen, ook bij de mensen, die niet in de kerk komen. Men accepteert een predikant hier zonder er zelf be hoefte aan te hebben. De kerk is, voor zover ik kan nagaan nog nooit vol geweest. Het is wel moeilijk werken in deze gemeente. Je moet er echt aan trekken". In veel plaatsen in Nederland, en meer misschien nog in het buiten land, werd de kerk altijd betrokken bij drie gelegenheden in het leven: doop, huwelijk en begrafenis. „Het is in Lienden nooit de gewoonte ge weest om in de kerk te trouwen. Een van mijn voorgangers, die in 1900 tot 1916 hier stond trouwde in die zestien jaar nog niet zoveel pa ren als ik in een jaar. Vroeger was het in de kerk trouwen alleen voor de „deftigheid". Gewone mensen deden dat niet. Hier is een tegen stelling tot de kerken van de af scheiding en doleantie. Daar heeft men van het begin af aan dergelij ke verschillen laten vallen en trouw de ieder paar in de kerk. Dat is één van de dingen, die deze kerken voor hebben op onze hervormde kerk. Het is verklaarbaar, doordat over het algemeen de leden van die ker ken uit de eenvoudigen bestonden. Bovendien voelde men zich meer één, dan in de oude hervormde kerk mogelijk was". Ds. De Lint was mede-oprichter van ,,'t Anker". Hij is blij, dat hij UI De hervormde gemeente te Vee nendaal gaat met ingang van zon dag 31 maart op de zevende plaats in de gemeente kerkdiensten hou den. De wijkgemeente „De Enge lenburg" komt in het vervolg sa men in de nieuwe Poortkerk van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt). De diensten beginnen om half elf en om half zeven. Voorlopig moet de uitbreiding nog als een proef wor den gezien. Het zal van de belang stelling afhangen welke beslissing de centrale kerkeraad straks zal ne men. De hervormde gemeente houdt reeds diensten in vier kerkgebou wen en twee verenigingsgebouw tjes (aan de Dijkstr^aat en aan de Cuneraweg). D Over bovengenoemd onderwerp zal op 27 maart spreken voor de af deling Amerongen van de Ned. Chr. Vrouwenbond de heer Goudzwaard te Rotterdam. De kerkvoogdij der hervormde ge meente te Amerongen heeft het ge raamde bedrag aan vrijwillige bij dragen over 1967 bereikt. Er kwam 28.000 gulden binnen. Voor 1968 heeft men 30.000 gulden nodig. De gereformeerde kerk te Rhe nen krijgt binnenkort de beschik king over een eigen voorlichtingsor gaan. Tot nu toe moet men het doen met een stukje van het classis-in- legvel behorend bij het landelijke „Centraal Weekblad". De hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal zal dit jaar drie gezinsdiensten beleggen. De eerste is inmiddels achter de rug. In een jeugddienst, uitgaande van de hervormde gemeente „Sola Fi de" te Veenendaal zal de vroegere Veenendaalse pastoor ds. A. A. Bos, thans hervormd predikant te Vlaar- dingen, spreken over het erkennen van het gezag. De dienst die a.s. zondag wordt gehouden wordt voorafgegaan door het gezamenlijk zingen van geeste lijke liederen. Na de dienst volgt voor de jeugd een broodmaaltijd. Onder deze maaltijd is er gelegen heid om vragen te stellen aan de predikant en om over de preek ge zamenlijk van gedachten te wisse len. De jeugddienstcommissie re kent op 200 jongeren. Zij hoopt, dat deze keer niet, zoals gewoonlijk de ouderen in een jeugddienst het sterkst vertegenwoordigd zijn. Zondag 21 april a.s. krijgt de her vormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal een aantal leden van haar zustergemeente, de protestant se kerk van het Belgische Aalst, op bezoek, In een open-deur-dienst zal op die zondag ds. Willemsen te Aalst voorgaan. Mevr. J. Thijs zal op de eerst volgende bejaardenmiddag, ver zorgd door de hervormde gemeente „Sola Fide" aan de hand van kleu rendia's vertellen over een reis naar Wallis, Zuid-Zwitserland en het Rho- nedal. De bijeenkomst vindt plaats op woensdag 27 maart. Een poosje geleden klepperde in een stormachtige nacht de brieven bus van pastorie Rotterdam-Zuid- wijk hinderlijk. De dominese ging naar beneden om het euvel te ver helpen. Zij vond toen de oorzaak van deze nachtelijke interruptie: een pak je met acht rollen Kingpepermunt. De oorzaak van deze zending bleek te zijn gelegen in een preek van ds. Janssens over de tekst: „Wees niet bevreesd, gij klein kuddeke, want het behaagt uw Vader u het Konink rijk te geven". Hierin stelde de Zuid wij kse pastor, dat de kerk vandaag achteruit gaat en dat in de wereld steeds minder met de kerk wordt ge rekend. Hij gaf een simpel voor beeld: de reclame voor King-peper- munt op de televisie. In een wip nieuwe, frisse energie voor sport mensen, vakantiegangers enz. De kerkgangers worden niet genoemd, hoewel zij toch behoorlijke afnemers van dit produkt zijn! Een van de Zuidwijkse parochia nen liet het er niet bij zitten en brief de dit over aan de Friese fabrikant van deze pepermunt. Deze antwoord de o.a. het volgende: „U begrijpt, dat het gebruik van King-pepermunt in de kerk ons bekend is. Zeer veel dominees accepteren dit zonder meer, maar er zijn ook predikanten, die hierover niet enthousiast zijn. Om de laatste groep niet te irriteren, menen wij dat het beter is om op het gebruik van King-pepermunt in de kerk in onze reclame niet te moe ten wijzen. Erkentelijk zijn wij u voor uw schrijven. Als blijk van on ze waardering zenden wij u hierbij: 1 doosje 8 grote rollen King". „C. W." Ter stimulering van de actie „Kom over de brug" deze preek van een pastoor in een roomskatholieke kerk: „Dierbare gelovigen. Tweederde van de wereld heeft aan haast alles gebrek en lijdt dus ook honger. De helft van Nederland doei aan een vermageringskuur. Amen". „C. W."

De Vallei | 1968 | | pagina 3