Israëlische opperbevelhebber Chairn Bar Leev: Egypte kan ons niet verslaan Willy Brandt voorzitter van S.P.D. gebleven Pall Mall Export Rennies Rijke landen misten J)ij Unctad de hoot Sfeer op conferentie was erg geïrriteerd VÉL Disconto in Engeland lager Buitenlanders dreigt in V.S. dienstplicht FELLE SCHEEPSBRAND IN DE ANTWERPSE HAVEN Hf'DRAKA Soekarno komt voor gerecht Aanval van links mislukt rook met NIET VERGELIJKEN KRITIEK RESULTATEN Brandend maagzuur, 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN Minister Udink opt Schiphol: Zuid-Vïètnam versterkt leger Onthulling TUSSENOPLOSSING Verdovende middelen bezitjaar cel in in VRIJDAG 22 MAART 1968 ADVERTENTIE BONN Met een groot persoonlijk succes voor partijvoorzitter Willy Brandt is gisteren in Neurenberg het congres van de Westduitse sociaal-de mocratische partij (SPD) besloten. Zondag had Brandt, de vice-kanselier in de Bondsregering, zich het congres gebouw moeten binnenworstelen tussen linkse demonstranten die hem uitschol den voor „arbeidersverrader" en „so ciaal-racist". Gisteren werd hij door zijn partijgenoten, met 325 stemmen vóór en slechts 8 stemmen tegen, her kozen als voorzitter van de SPD. Tevoren was al besloten dat Brandt bij de verkiezingen van volgend jaar weer de sociaal-democratische stem- menmagneet en aspirant-Bondskanse lier zal zijn. Willy Brandt wilde op het congres vooral de kloof overbruggen die gaapt tussen de linker en de rechter vleugel van de SPD. De linkse sociaal-democra ten zijn van oordeel dat de partij ver regaand is verburgerlijkt en in de rege ringscoalitie met de christen-democra ten bezig is haar eigen gezicht te ver liezen. Brandt en zijn partijbestuur gingen over tot de tegenaanval en eisten van het congres een uitdrukkelijke goedkeu ring-achteraf van deze coalitie. Een voorstel van de linkervleugel om alleen maar het werk van de sociaal-democra tische ministers te prijzen en maar te zwijgen over de coalitie, kreeg net niet genoeg stemmen. Daarna behaalde Brandt de door hem verlangde goed keuring van de coalitievorming met een bescheiden stemmenmeerderheid. Willy Brandt, de minister van Buiten landse Zaken in de Bondsrepubliek, is herkozen als voorzitter van de Sociaal- Democratische Partij. Hij ontvangt hier de gelukwensen van Helmut Schmidt, fractievoorzitter in de Bondsdag. In het midden Herbert Wehner, minister voor Duitse Zaken, die als vice-voor- zitter werd herkozen. Bij zijn pogingen om de SPD een dui delijk eigen karakter te geven tegen over de christen-democraten, had Brandt aangedrongen op het „erken nen, resptievelijk respecteren" van Oder en Neissegrens met Polen, dit in afwachting van de definitieve grensre geling bij een vredesverdrag. Deze uitspraak, hoe rekbaar ook, be zorgde hem een stroom van kritiek van christen-democratische ministers en an dere politici en van de leiders der destijds uit het oosten verdreven Duit sers. Een zegsman van de regering haast te zich mee te delen dat Brandt over zijn uitspraak geen overleg had ge pleegd met Bondskanselier Kiesinger. Het standpunt van de regering, aldus de zegsman, blijft dat de grenskwestie pas in een vredesverdrag kan worden geregeld. ADVERTENTIE ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mali Export f.1.50 TEL AVIV „De acties van de Ara bische terroristen van EI Fatah zijn op een totale mislukking uitgelopen en Egypte zal nooit in staat zijn Israël te verslaan." Dit is het oordeel van generaal-majoor Chaim Bar Leev, de nieuwe Israëlische opperbevelhebber. „Ook al brengen de terroristen ons soms verliezen en materiële schade toe, ze zijn er niet in geslaagd in de bezette gebieden een opstand te ontketenen. De Arabieren in de strook van Gaza en op de westelijke oever van de Jor- daan werken zelfs bij de bestrijding van de El-Fatah met ons samen. Ze zijn moe van de oorlog, waarvan zij weer het slachtoffer zijn. Zij willen vrede". Evenals zijn voorganger, gerteraal Ra bin, die nu Israëls ambassadeur in de Verenigde Staten is, spreekt generaal Bar Leev bedachtzaam, tegen het ter gend langzame aan. „Maar ook gevangen genomen terro risten werken met ons samen. Zo gauw ze in gevangenschap zijn begrijpen ze dat hun acties nergens toe kunnen lei den en zeker niet het Israëlische leger kunnen verslaan. Meestal worden ze meteen na het oversteken van de Jor- daan door ons onderschept. Maar vin den doen we ze altijd. Of omdat ze sporen achterlaten of omdat ze verra den worden door hun eigen kameraden, die zich in onze handen bevinden. Een hoge officier m El-Fatah die zich bereid had verklaard met ons samen te werken mompelde, toen hij drie do de terroristen moest identificeren bij wijze van verontschuldiging voor zijn gedrag: Het is beter dat ze levend in Israëlische gevangenschap raken dan dat -ik hun lijken moet identificeren". Generaal-majoor Bar Leev wijst er nog op dat de omstandigheden waar onder men in El-Fatah moet opere ren niet te vergelijken zijn met die waaronder de Viët-Cong optreedt of in dertijd de Algerijnse opstandelingen omdat „wij dit gebied kennen en vast besloten zijn om er te blijven". Wat de krachtsverhouding Israël- Egypte aangaat zegt generaal Bar Leev, dat de zesdaagse oorlog van juni 1967 overduidelijk heeft aangetoond, dat de tijd in het voordeel van Israël werkt. Volgens generaal Bar Leev wordt het Israëlische leger elk jaar sterker dan het Egyptische. Het kwaliteitsverschil tussen de beide legers was in 1967 gro ter dan in 1956 tijdens de Suez-cam- pagne. „In juni was het Egyptische le ger beslist geen partij voor ons", zegt hij. Toch sluit de Israëlische opperbevel hebber het uitbreken van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten niet uit. „Als de Egyptenaren zich sterk genoeg voelen, zonder het werkelijk te zijn, zullen zij onder bepaalde internationale omstandigheden, ook zonder de toestem ming van de Sovjet-Unie een nieuw conflict ontketenen. Maar verrassen kunnen ze ons nooit." De huidige bestandslijnen met de Arabische landen zijn naar zijn mening uit strategisch oogpunt gezien ideaal, maar hij wil niet zeggen wat nu pre cies voor 'n Israëlische opperbevelheb ber veiligheidsgrenzen zijn. „Dat is een politieke vraag en daar loop ik niet in", zegt hij lachend. Het belang van de huidige grenzen schuilt volgens de generaal in het feit dat Cairo nu slechts honderd kilometer van de Israëlische posities aan het Suez-kanaal ligt terwijl de Egyptische vliegtuigen dertig minuten nodig heb ben om Israëls wooncentra te bereiken, in plaats van vier minuten voor juni 1967. De Israëlische opperbevelhebber be grijpt dat het opblazen "an huizen in de bezette Arabische gebieden van waaruit geschoten is of waarin terro risten onderdak hebben gevonden, in Nederland vaak op scherpe kritiek stuit. „Wij hebben geen andere keus. Het is de enige manier om de bevolking van samenwerking met de El-Fath af te houden. Maar u moet wel goed be grijpen, dat wij geen rersoonlijk leed aanrichten. Eerst worden de mensen uit de huizen gezet, en dan pas worden ze opgeblazen. Op de vraag of de Israëlische lucht actie tegen Jordanië op 15 februari de gewenste resultaten heeft opgeleverd zegt hij: „Ja zeker, sindsdien is het aanzienlijk rustiger langs de bestands lijn met Jordanië." Is het inzetten van de luchtmacht een politieke of een militaire beslis sing", vraag ik. Antwoord „Wij zetten onze lucht macht in als onze nederzettingen onder vuur komen te liggen. Het valt echter zeer te betreuren dat de Jordaniërs hun geschut zo dicht bij dorpjes plaatsen. Soms niet meer dan vijftig meter. He laas vallen er dan ook granaten op die dorpjes. Daar kunnen we niets aan doen. Het vuur moeten we beantwoorden''. druk op de maag, opgeblazen gevoel? BERLIJN KikvorsmannerTvan het Oostduitse leger hebben een draadver- sperring_aangebracht injeen meer dat deel uitmaakt van de grens tussen West-Bertijn en Oostduitsland. Volgens de Westberlijhse politie is de maatre gel--genomen om eventuele vluchtelin gen! de weg te^versperren. NEW DELhi DeTïveede Wereldhandelsconferentie loopt ten einde. Volgende week zuHcn de afgevaardigden van 87 ontwikkelingslanden New Delhi verlaten, een groot aantal illusies armer. De conferentie is niet het begin geworden van een veelbelovende samenwerking op het gebied vafi de-ontwikkelingshulp. Ondanks het herhaalde beroep van se cretaris-generaal Pr«3>iseh op de rjjke landen om concrete toezeggingen te doen, bljjvcn zij zich hullen in vafce algemeenheden. Z. ADVERTENTIE SAIGON De Zuidviëtnamese presi dent, Ngoejen Van Thieu, heeft giste ren bekendgemaakt dat de Zuidviët namese strijdmacht zal worden uit gebreid met 135.000 man. Hierdoor komt het totaal aantal Zuidviëtname se militairen dat aan de strijd deel neemt op 815.000 man. In een somber gestemde toespraak voor radio en televisie verklaarde Van Thieu dat Zuid-Viëtnam een *te klein aandeel heeft in de oorlog. „We zul len de communisten dit jaar niet la ten winnen", zei hij, „en evenmin in volgende jaren". De president kondigde ook ingrijpende veranderingen aan van het admini stratieve apparaat teneinde de ver gaande corrupte uit de wereld te helpen. Deze is „een schande voor 't hele land en ons volk" zei hij. Tevens kondigde hij strenge straffen aan voor functionarissen die knoeien bij de hulpverlening aan vluchtelin gen en andere slachtoffers van de ge vechten. Veertig ambtenaren en offi cieren waren al wegens malversaties veroordeeld. Als onderdeel van een soberheidsprogramfna van de rege ring mogen geen luxueuze bouwwer ken meer worden opgericht. Verder zijn alle nachtclubs gesloten. De toespraak van Van Thieu viel sa men met een bekendmaking van het Amerikaanse militaire opperbevel dat het aantal Arfierikanen dat sinds 1961 in Viëtnam is gesneuveld deze week de twintigduizend man overschreed. Sinds eind januari dit jaar sneuvel den meer dan dreduizend Amerika- Inmiddels onthulde de New York Times gisteren een geheim rapport dat ge neraal William Westmoreland begin van het jaar aan de Amerikaanse re gering had gezonden. In dit rapport, dat Washington bereikte minder dan een maand voor het grote offensief van de Viët-Cong, kondigde Westmo reland grote militaire overwinningen aan voor 1968. Uit het rapport bleek verder dat het zg. Tet-offensief van de communis ten het geallieerde opperbevel volko men verraste. Bovendien hadden de geallieerde leiders, zo kwam vast te staan; er geen notie van dat de vij and op zo'n grote schaal zou kunnen terugslaan. WASHINGTON Buitenlanders, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengeh en die de dienstplichtige leef tijd hebben, kunnen wanneer zij een jaar in de Verenigde Staten zijn geble ven, opgeroepen worden voor militaire dienst. Dat wil zeggen dat zij dan ook naar Vietnam gestuurd kuhnen worden. Naar Amerikaans recht bestaat er geen algemene vrijstelling van dienst plicht voor buitenlanders. Burgers van landen die door een bondgenootschap met Amerika zijn verbonden zijn van dienstplicht in Amerika uitgesloten wanneer zij in eigen land ten minste an derhalf jaar hebben gediend. ADVERTENTIE ANTWERPEN Een felle brand heeft gisternacht voor miljoenen gul dens schade aangericht op het Belgi sche vracht- en passagiersschip Elisa- Bethville (10.877 brt), dat in de haven van Antwerpen ligt. Tientallen brandweerlieden kregen het vuur, dat midscheeps in de op bouw woedde, pas na acht uur onder de knie. Verschillende kandidaat-ko pers zouden het bijna twintig jaar oude schip gisteren komen inspecteren. Hun bezoek werd uitgesteld. De Elisabethville is jarenlang één van de paradepaarden van de Belgi sche koopvaardijvloot geweest. Er is accommodatie voor 175 passagiers. Het schip heeft altijd een geregelde dienst op de Kongo onderhouden. Sinds de on afhankelijkheid van de Kongo is er echter weinig emplooi voor. Naar de oorzaak van de brand wordt een Onderzoek ingesteld. De Elisabeth ville kwam maandag met een lading koper en palmpitten maar zonder passagiers uit de Kongo in Antwer pen aan. De brand woedde in de passagiers- verblijven en het stuurhuis. Urenlang hing een zware rookkolom boven het schip, verlicht door de vlammen die naar buiten sloegen. Er werd niemand gewond. Toen de brand uitbrak bevestigde een kraanmachinist ijlings een laad- bord aan de kabel van zijn kraan. Op het brugdek stonden negen mensen, die zich door het vuur de weg zagen ver sperd. De kraanmachinist manoeu vreerde het laadbord tot bij de brug, de negen mannen stapten erop en be reikten veilig de begane grond. Schiphol „Als men de standpunten op dc Wereldhandelsconferentie hand haaft, zal zeker geen overeenstemming worden bereikt over ruimere steun aan de ontwikkelingslanden. Hoewelde berichten erg somber waren, ben ik toch tot de slotsom gekomen dat een oplossing mogelijk is. Het is wel zeer de vraag of de mogelijkheden benut zullen worden. De sfeer op de conferen tie is erg geïrriteerd. Men is overwerkt en ieder voorstel wekt wel ergens weerstenden op." Minister B. J. Udink (ontwikkelings hulp) vertelde dat gisteren op Schiphol na een bezoek aan Thailand,, Indonesië, de M.aleise Federatie en India, waar de Wereldhandelsconferentie wordt gehou den. Minister Udink deed in Nieuw Del hi, zoals bekend, voorstellen die verder gaan dan wat de andere Westerse lan den willen.„Ik gaf het uiterste van onze positie aan, zoals die past binnen het regeringsbeleid". Over zijn bezoek aan Indonesië zei de minister: „Nederland heeft volledig vertrouwen in de tegen inflatie gerichte politiek van de Indonesische regering. Het is een moeilijke, impopulaire poli tiek, maar men gaat de goede kant op." ADVERTENTIE De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. LONDEN Engeland heeft zijn of ficiële rente, het disconto, met 'n half procent verlaagd tot V/t procent. Daar mee heeft Engeland het „paniekper centage" van acht, dat op het ogenblik van de devaluatie van het pond ster ling in november vorig jaar van kracht werd, verlaten. De verlaging heeft ten doel de uitvoer aan te moedigen, als mede de investeringen in het bedrijfs leven. Door de rentedaling is het kre diet iets goedkoper geworden. De Bank van Engeland zegt over de discontoverlaging dat, na de uitbrei ding van de kredietverlening voor En geland en de overige maatregelen van het afgelopen weekeinde, de internatio nale monetaire situatie rustiger is ge worden. „Voorts hebben de ingrijpende belastingmaatregelen die in de Britse begroting zijn aangekondigd, de positie van het pond verbeterd". De discontoverlaging heeft in Enge land direct invloed op het pond sterling gehad. Het pond steeg daar met twin tig punten tot 2.40325. In ons land moet' de discontoverla ging op de valutamarkt nog tot uitingg komen. Ponden waren in de ochtend uren lager zij daalden van f 8,69 tot f8,67%. Aan de termijnnoteringen, waarop een discontoverlaging in het bijzondér invloed heeft, was zij nog niet merkbaar. De disagio's waren over het algemeen iets hoger. Blijkbaar is de termijnmarkt in ponden door de lo* pende baisseposities nog te zeer gedes organiseerd. In ons land bleef de contante dollar op f 3,60 7/8 nog altijd zeer gezocht. De termijndisagio's bleven gelijk of krompen fets in. Aan de omzetten op de valutamarkt is merkbaar dat deze weer enigszins normaal begint te wer ken. In Parijs werkt de rede van president De Gaulle nog altijd door. Het pond sterling zakte van frs. 11.844 tot frs. 11,817. Ook de dollar was iets lager. Hier wordt een verdere verlaging van het Britse disconto verwacht. In Zürich was het pond iets hoger. Dr. Edgar Paltzer, de president van de Schweizerische Bankgesellschaft noem de de discontoverlaging een stap in de goede richting. De Londense effectenbeurs toonde al direct na de bekendmaking van de dis contoverlaging een vaste stemming. De kooplust nam sterk toe zowel voor aan delen als voor staatsleningen. Het oog is nu gericht op het overleg volgende week in Stockholm van de groep van tien industrielanden, waar de monetaire situatie zal worden bespro ken. Verwacht wordt dat Frankrijk hier wel opnieuw van zich zal laten horen. Reeds doen geruchten in Parijs de ronde dat Frankrijk op de maandag in Brussel beginnende conferentie van mi nisters van Financiën van de landen van de Europese Gemeenschap een plan zal voorleggen over de vorming van een nieuw mpnetair wereldstelsel. Sedert het begin van <Ie conferentie nu zeven weken geleden,—is er amper enige vooruitgang geboekt Slechts zes westelijk landen, waaronder Neder land, hebben beloofd binnen afzienbare tijd de financiële hulp op één procent van het nationale inkomen te brengen. De communistische landen zijn hele maal niet bereid een dergelijke toezeg ging te doen. Zij achten zich niet schul dig aan de onderontwikkelde toestand van zovele landen. Dat is immers de schuld van de westerse kolonialisten en imperialisten. - De besprekingen over een systeem van voorkeursbehandeling van produkten uit de arme landen is in 't slop geraakt. Met* kon geen" overeenstemming berei ken over de vraag of bewerkte land- bouwprodukten van vitaal belang voor de Afrikaanse landen ook on der het systeem zouden mogen vallen. Ook met de marktorganisatie is het nog droevig gesteld. In de meeste ar me landen bestaat de export uit één of een zeer gering aantal produkten, zoals cacao, rubber en sisal. Daardoor zijn de arme landen zeer kwetsbaar in hun eco nomische positie. De Fransen hebben voorgesteld de markten van grondstoffen zodanig te organiseren, dat de afnemers hogere en stabielere prijzen zouden totalen. Dat kan gebeuren door het afsluiten van internationale grondstoffenovereen- komsten, waarin afspraken worden ge maakt, over de prijzen, over de hoeveel heden die worden geproduceerd en wor den gekocht. Een andere mogelijkheid bestaat uit de aanleg van zogenaamde buffervoorraden, die voor 'n meer gelijk matige afzet kunnen zorgen, waar door de prijzen ook meer op peil blij ven. Niet alleen zijn de grondstoffenover- eenkomsten moeilijk te verwezenlijken, maar ook de aanleg van buffervoorra den is slechts mogelijk voor een aan tal produkten die niet aan bederf on derhevig zijn. Bovendien is er dan nog het gevaar dat kunstmatig hoog gehou den prijzen juist de vervaardiging van vervangende synthetische produkten in de hand werken. De belangrijkste westelijke landen willen eerst een diepgaande studie over de voorstellen. Zij willen een nauwer verband tussen de organisatie van de markt, 't internationale garantiefonds en de rechtstreekse hulpverlening van de afzonderlijke landen. Toch kan men zich in Nieuw-Delhi, niet aan de indruk onttrekken dat deze studiezin bedoeld is om zich te onttrek ken aan de verplichting nog eens drie tot vierhonderd miljoen dollar op tafel te leggen. Nederland en de Scandinavische lan den stelde*» voor dat de westelijke lan den zich in beginsel akkoord zouden verklaren met de plannen. De details zouden later kunnen worden geregeld. Veel bijval was er echter niet. Frank rijk wilde zich niet laten afbrengen val» het stokpaardje der marktorganisaties. De communistische landen waren hele maal niet bereid aan het garantiefonds mee te werken. Het teleurstellende resultaat van bij na twee maanden Wereldhandelsconfe rentie maakt een tussenoplossing nodig. Men denkt er over aan het einde van dit jaar een wat minder officiële We reldhandelsconferentie te houden, na de presidentsverkiezingen in Amerika, na de speculaties in het goud, na een hopelijke oplossing van de economische problemen in Engeland en hopelijk ook na de beëindiging van het conflict in Viëtnam. Onder die omstandigheden zou de Wereldhandelsconferentie wellicht een betere kans tot slagen hebben, maar 't feit blijft bestaan dat de rijke landen in Nieuw-Delhi niet alleen de boot heb ben afgehouden, maar ook hebben ge mist. ROTTERDAM De 38-jarige Rotter damse caféhouder Wilfred A. S. is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met af trek. De man had terecht moeten staan omdat tijdens een inval de Rotterdam se recherche in zijn café op Katen- drecht vrij aanzienlijke hoeveelheden opium, hasjiesj, hennep en palfiumta- bletten werden gevonden. ADVERTENTIE "JAN, GEEF PA DE FLES OLIFANT AN!" Kreet van liefhebbende echtgenote. Vermoeide pa. Ruikt aan het glas. Nipt aan het glas. Drinkt uit het glas. Olifant cognac! Voelt zich. beter! DJAKARTA Generaal Suharto heeft donderdag het volkscongres toe gezegd, dat president Soekarno zal moeten terecht staan. Hij zei dit bij de opening van de vijfde plenaire zitting van het hoogste wetgevende orgaan, die een week zal duren. Er komen drie kwesties aan de orde: de benoe ming van generaal Suharto, die nu waarnemend staatshoofd is, tot presi dent, goedkeuring van een vijf-jaren plan, waarvan de uitvoering volgend jaar moet beginnen en een voorstel tot uitstel van de algemene verkiezingen mogelijk tot 1973. Generaal Suharto zei in zijn ope ningsrede, dat nog niet alle hoop van 'de natie in vervulling is gegaan. Hij riep de 828 leden van het volkscongres op zich te verenigen tegen de dreiging van het communisme. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES ^^^AlleenJjijjipotheke^^

De Vallei | 1968 | | pagina 5