Veenendaals dagblad Johnson toegejuicht Positie Hoessein kritiek genoëmd Buiten 'anstruita Auto te pletter tegen wand van Moerdijkbrug Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook gulden en rijksdaalder in waarde gestegen Kamerleden hebben onderhoud met Papandreou jr. DEMONSTRA TIES IN PANAMA Zwart schaap in viervoud Personeel van jubilerende DAF krijgt een miljoen Drie mannen dood, 1 vermist en vier in levensgevaar union matrassen Minder Amerikanen achter politiek inzake Vietnam Miljoenenfusie in Rotterdam AGRESSIEVE VERKOPERS Geldboete voor studenten Aanspraken op Duits vermogen van A.K.U. UNCTAD is al mislukt" VOORJAAR! Hoge-Vel uwekaart INLICHTINGEN WAARNEMERS NIET ONNODIG QEN HAAG - De Zwitserse regering heeft het op potten, exporteren en omsmelten van zilveren munten voor onbepaalde tijd verboden. De munten werden de laatste tijd met het oog op de hoog opgelopen zilverprijs met vliegtuig- ladingen tegelijk het land uitgevlogen voor industrieel gebruik. LADINGEN NIKKEL ?ren9, - VOOR MODERN HUISHOUDEN AN TI-JOHN SON PLAKKATEN VOOR RAMEN GEHANGEN DRS. DEN VYL UIT NEW DELHI TERUG: Bur voof redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 26 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 73 ZWITSERS VERBIEDEN EXPORT ZILVERGELD President Johnson heeft gisteren in Washington op een vergadering van bouw vakarbeiders verklaard, dat hij ondanks de strijd in Vietnam zal blijven streven naar de vorming van de zo vaak genoemde „great society". Duizenden arbeiders juichten hem na deze woorden toe. „Wij gaan dit betere Amerika bouwen in een klimaat van recht en orde. Je zullen tevens onze verplichtingen nakomen in een wereld waar de vrijheid wordt bedreigd", aldus Johnson. (Van onze correspondent) I ONDEN Israël heeft buitengewoon veel waardevolle inlichtingen ge- *~J kregen van Arabische terroristen die het bij zij; vergeldingsactie van vo rige week donderdag heeft gevangengenomen. Da verklaarde een Engelse kenner van het Midden-Oosten, de journalist Job Kimche, gisteren in een Londens avondblad. WASHINGTON Nog slechts 54 pet van de Amerikanen staat thans achter de Amerikaanse politiek in Viëtnam An derhalve maand geleden was d/rt per centage nog 74. Dat heeft het jongste opinie-onder zoek door het bureau Louis Harris uit gewezen. Uit het onderzoek kwam te vens naar voren dat het vertrouwen in William Westmoreland, de Amerikaan se opperbevelhebber in Viëtnam van 68 pet in december vorig jaar was ge daald tot 52 pet nu. 1 anger dan een kwart eeuw was het op de „Hoge Veluwe" gebruikelijk elk voorjaar een geïllustreerd gids- boekje te verstrekken met alle gege vens, nuttig voor de bezoekers en doorgaans voorzien van een eenvoudi ge situatiekaart en' een animerende bijdrage over landschap, dier en plant. Thans heeft men met deze traditie gebroken en stelde er een nieuwe, tot op heden bijgewerkte kaart in kleuren voor in de plaats. Zij zal ongetwijfeld voor het verkeer te voet en per as van groot gemak blijken, want voor zover mijn steekproeven liepen, was alles volledig en betrouwbaar, terwijl de contrasterende kleuren het gebruik in 't veld vergemakkelijken. De eerste A.N.W.B.-uitgave in soortgelijke trant verscheen plm. dertig jaar geleden; we konden het er toen best mee doen, doch vergeleken met de verouderde cartografie biedt de moderne nieuwe ling veel meer, o.a. de rustgebieden voor het wild en de plezierig-uitgebrei- de toponymie. De uitvoering herinnert aan die der bekende voetspoorkaarten van het Staatsbosbeheer; evenals op deze, vinden wij ook hier op de keer zijde een korte omschrijving der be zienswaardigheden, richtlijnen voor 't toerisme, toegangsvoorwaarden, ope ningstijden, enz., tho the point, kort. bondig en praktisch. Er valt dus veel te prijzen en weinig aan te merken; echter had onder de fraaie wild-opna- mc de naam van de fotograaf dienen te staan. Ere, wien ere toe komt! Even goed is deze kaart de prijs van f 1,- (postgiro Hoge Veluwe no. 853642) na tuurlijk dubbel en dwars waard. 26-3-1968 A. B. WIGMAN Israël zou een deel van de inlichtin gen hfoben doen toekomen aan koning Hoes/ein van Jordanië, die zelf eerder al tevergeefs zou hebben geprobeerd deze inlichtingen los te krijgen van de Syrische leiders van de terroristen. Het ging hierbij vooral om inlichtin gen over de organisatie van de terro risten, .hun hoofdkwartier en hun wa penopslagplaatsen in Jordanië, waar mee zij een deel van dat land in hun macht hebben. Volgens Kimche zijn de komende 72 uur kritiek voor koning Hoessein. Het is nu aan hem te tonen wie de baas is in Jordanië, de terroris ten of hij. Inmiddels heeft de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. die vandaag voor een officieel bezoek aan Nederland in Den Haag aankomt, gisteren in Londen overleg gepleegd met zijn Britse ambtgenoot, Stewart. De aanval van vorige week door Is raël op Jordanië was natuurlijk het belangrijkste punt dat werd bespro ken. Zeker ook omdat Engeland hier voor scherpe kritiek op Israël heeft laten horen. Maar de Britse kritiek was niet een zijdig, want ook Jordanië werd erbij betrokken: Engeland vraagt beide par tijen dringend om matiging en zelfbe heersing. Het is voorstander van het stationeren van waarnemers van de Uno langs de bestandsgrens tussen Is raël en Jordanië. Het is mogelijk, dat de duidelijk pro- Arabische lijn in de Britse buitenland se politiek wat wordt afgezwakt, nu George Brown de leiding van het Fo reign Office heeft overgedragen aan Michael Stewart. Brown wilde ten kos te van veel vernederingen de betrek kingen herstellen tussen zijn land en de Arabische Staten die voor een groot deel waren verbroken door de kwestie- Rhodesië en de oorlog van vorig jaar juni met Israël. Hij is er ten dele in geslaagd, maar dit heeft zeker niet ge leid tot werkelijk vriendschappelijke banden. Brown heeft er geen enkel Brits schip door uit het geblokkeerde Suezkanaal gekregen. Minister Eban werd gisteren ge vraagd of er nog meer Israëlische aan vallen komen op de Arabische landen. Hij antwoordde: het is niet onze poli tiek om de Arabieren aan te vallen. Wanneer wij niet worden aangevallen, dan vallen wij ook niemand aan. Dat er verschil van opvatting bestaat tussen Engeland en Israël, wilde Eban niet ontkennen, maar hij zei: het is duidelijk dat wij één ding delen: een wens om voorwaarts te gaan naar een nieuw stelsel van betrekkingen in het Midden-Oosten dat alleen maar kan worden beschreven met het woord vre de. Er zijn geen aanwijzingen dat ook de Nederlandse regering een export verbod zal instellen, hoewel ook onze zilveren munten nu meer waard zijn dan er op staat. Reizigers en toeristen die Zwitser land verlaten mogen sinds gisteren nog maar maximaal voor tien francs aan zilverstukken meenemen. Op over tredingen staan gevangenisstraffen van ten hoogste vijf jaar en geldboeten. De Zwitserse regering wil daarmee een eind maken qan de activiteiten van speculanten, die de laatste weken grote hoeveelheden Zwitserse munten hebben opgekocht. Dat gebeurde voor al in de grensgebieden, waarna vlieg tuigen volgeladen met munten voor het transport zorgden, onder meer naar West-Duitsland. Daar worden de mun ten omgesmolten en met grote winsten verkocht aan de industrie. De Zwitserse munten hebben een zilvergehalte van 83,5 procent, gelijk aan de gebruikelijke handelslegering. Dat is belangrijk meer dan de meeste andere Europese munten. De Nederlandse gulden en rijksdaal der bestaat maar voor 72 procent uit zilver. Toch bedroeg gisteren, toen de zilverprijs 258 gulden per kilo was. de waarde van het zilver in een zilveren gulden ongeveer 1,21 gulden en bevat te de rijksdaalder 2,79 gulden aan zil ver. Het is in ons land ingevolge het Geldzuiveringsbesluit van 1945 verbo den munten anders dan tegen de waar de die er op staat je verkopen. Ook is het verboden de munten om te smelten of te verminken. Omsmelten van zilveren guldens en rijksdaalders is voor particulieren toch al niet eenvoudig. Zij beschikken niet over een geschikte smeltoven en boven dien zou het gesmolten metaal nog moeten worden gezuiverd, aangezien de legering van de Nederlandse mun ten afwijkt van de handelslegering. Van de handel in edelmetaal mag men niet vewachten dat hij zich schuldig zal maken aan het omsmelten van geld. De gulden bevat bij een gewicht van 6V2 gram en het gehalte van 72 pro cent 4,68 gram zilver. De rijksdaalder, die vijftien gram weegt, bevat 10,8 gram van het edele metaal. Voor de overheid is het op het ogen blik door de hogere zilverprijs onaan trekkelijk om zilveren guldens en rijks daalders te maken. De Rijksmunt zou er een hoger bedrag aan zilver in moe ten doen dan op de munt komt te staan. Er worden dan ook geen gul dens en rijksdaalders aangemaakt met het duurdere zilver. De onstabiele zilverprijs is al enige tijd geleden aanleiding voor de over heid geweest om aan te kondigen, dat de zilveren munten zullen worden ver vangen door. nikkelen. Dat is niet in een handomdraai gebeurd want er wa ren eind december vorig jaar 167.791.525 zilveren guldens in omloop en 43.028.226 zilveren rijksdaalders. Met een beschikking van 27 novem ber 1967 is besloten, dat tweehonderd miljoen nikkelen guldens en zestig mil joen nikkelen rijksdaalders zullen wor den aangemaakt. Maar op de muntbegroting voor dit jaar is alleen een bedrag van vijftig miljoen uitgetrokken voor nikkelen gul dens en niets voor de nieuwe rijksdaal ders. Voorlopig zullen we dus in elk geval onze dure rijksdaalders nog wel houden. ROTTERDAM IJl de Rotterdamsen haven staat een miljoenenfusie op sta pel. Wm H. Müller en Co wil Thom- sen's Verenigde Bedrijven overnemen. Daaruit zal een concern ontstaan met zevenduizend man personeel, dat de grootste stukgoedstuwadoor in de Rot terdamse haven zal worden. De combinatie kr\jgt een omzet van enkele honderden miljoenen guldens per jaar. Thomsen alleen heeft een om zet van tachtig miljoen gulden. De omzet van Müller (grote belangen in de mijnbouw en de ertshandel) is vele ma len groter. De fusie zal althans op korte ter mijn geen consequenties hebben voor het personeel. Volgens de vakbonden is een ontwik keling als deze in het belang van de werknemers. Mr. N. J. Bink, voorzitter van de raad van commissarissen van Thomsen, is 't met de fusie niet eens. Het inzicht over de onzekerheden op het gebied van het vervoer en in de haven deelt hij niet met zijn collega's van Thomsen en Müller. Dit is dan ook de reden dat hij als commissaris van Thomsen is af getreden. (zie ook pag. 2) EINDHOVEN De directie van DAF In Eindhoven gaat haar bijna 9000 werknemers een miljoen gulden schenken. Dit gebeurt bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de autofa- briek, dat vrijdag feestelijk zal worden gevierd. De belasting en de sociale las ten op de gratificatie zijn voor reke ning van het bedrijf. Daarnaast zullen onder de perso neelsleden vijf personenauto's worden verloot. AMSTERDAM In dc Vechtstraat te Amsterdam is maandagavond de 65- jarige A. A. B. Poul voor zijn woning door twee manen in eoni auto aange sproken, die hem in gebrokeh Duits stof aanboden. Omdat de heer Poul hun bedoelingen niet begreep, begon een van hen in het Nederlands. Toen de heer Poul geen belangstelling toonde, greep een van de mannen hem bij de arm, terwijl zijn metgezel gas gaf. Vol gens getuigen, werd de heer Poul der tig meter meegesleurd, alvorens de man hem losliet. Het slachtoffer, dat schaafwonden op liep, kon na in een ziekenhuis verbon den te zijn naar huis terugkeren. De po litie heeft in de Jordaan beide mannen, de 32-jarige J. de V. en de 36-jarige J. H. P., die in een gehuurde auto reden, aangehouden. Zij zijn geen onbekenden voor de politie. DEN HAAG De Commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Ka mer zal op 25 april gaan praten met Andreas Papandreou. de zoon vah de oud-premier van Griekenland. De heer Papandreou verblijft op het ogenblik in de Verenigde Staten maar zal binnenkort naar ons land komen om hier spreekbeurten te vervullen. De vergadering van de commissie zal niet openbaar zijn. Het initiatief tot het gesprek is uitgegaan van het comité Vrij Griekenland. ADVERTENTIE *aS>tdr<>OS'' gr°°t f.395*_ f orwa at MOERDIJK Vanmorgen om kwart over zeven is op de Moerdijkbrug een auto met acht inzittenden verongelukt. Volgens de politie waren drie van hen op slag dood en werden vier anderen zeer zwaar gewond. Voor hun leven wordt gevreesd. De achtste inzittende wordt vermist; hij zou over de brugrand zijn ge slagen en in het Hollands Diep zijn gestort. De gewonden zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Dordrecht. Men had geruime tijd nodig om het in de metalen brugwand beknelde autowrak los te branden. Vooral het verkeer uit zuidelijke richting ondervond veel vertraging. De toedracht van het ongeluk is als volgt gereconstrueerd: De auto (een Ford Taunus „Transit") haalde onge veer op de helft van de brug een vrachtauto in, maar ging daarna te scherp terug naar de rechter weghelft. Daarbij raakte het voertuig met de ach terzijde de voorkant van de vrachtauto, slingerde om zijn as en werd vervol gens door de vrachtauto tegen de sta len bespanting van de brug verbrijzeld. Afgaande op het kentekenbewijs, dat in 1967 werd afgegeven, vermoedt men, dat de auto naar alle waarschijnlijk heid afkomstig is uit het Brabantse Wouw. De inzittenden waren vermoede lijk pendelaars op weg naar hun werk. Op de schapenboerderij van de heer S. Zijm in de buurtschap „De Westen" op Texel heeft een overjarig schaap een kerngezonde vierling ter wereld ge bracht. Het moederdier is zwart en heeft de spruiten dezelfde vachtkleur mee gegeven. Zelfs op Texel, het schapenland bij uitstek, is, voor zover men kan nagaan, nog nooit een zwarte vierling geboren. UTRECHT De rechtbank In Utrecht heeft vanochtend ae vier stu denten, die zich veertien dagen geleden moesten verantwoorden voor het voor hun ramen hangen van plakkaten met het voor een bevriend staatshoofd be ledigende opschrift „Johnson Oorlogs misdadiger", conform de eis veroor deeld tot een geldboete van f 25 of vijf dagen hechtenis. De rechtbank verwierp het verweer van de raadsman van de vier studen ten, mr. G. M. J. Cammelbeeck, als zouden de gebruikte woorden niet bele digend zijn en dat de verdachten uit sluitend zouden hebben gehandeld in het algemeen belang. Het woord „oorlogs misdadiger", houdt volgens de recht bank, op zichzelf zonder meer een dusdanige kwalificatie in, dat het de eer' en goede naam van de president van de Verenigde Staten ernstig aan randt. De rechtbank stelde tevens, dat dit woord met de aanvulling „volgens de normen van Neurenberg en Tokio" niet aangeeft, dat de feiten en omstandighe den die getoetst zijn aan het handvest van Neurenberg en Tokio, oorlogsmis drijven zouden opleveren. De rechtbank overwoog in het von nis ook, dat zij de vrije meningsuiting in een democratisch land zeer hoog aanslaat. De rechtbank toonde begrip voor de omstandigheid, dat zeer velen, die een maal in hun geweten door de kwestie- Viëtnam zijn verontrust, niet in staat zijn zich anders dan „emotioneel en fel en niet al te gepolijst" te uiten. De rechtbank meende, dat het ten on rechte zou zijn, indien hun de moge lijkheid van vrije meningsuiting dien aangaande zou worden ontnomen. ADVERTENTIE Leden van de nationale garde in actie bij de verspreiding van demonstran ten, die zich tegen president Marco Ro bles hebben gekeerd. De soldaten maak ten hierbij gebruik van traangas. Zo als bekend is Robles door de Nationale Vergadering afgezet, maar die beslissing wordt door de president niet erkend. Na de beëdiging van Max Delvalle telt het land nu twee presidenten KARLSRUHE Vier voormalige Duitse aandeelhouders van de „Alge mene Kunstzijde Unie NV" (AKU) ver langen van het hoogste Westduitse ge rechtshof voor grondwetszaken een uit spraak over de juridische positie van voormalige Duitse aandeelhouders, wier aandelenbezit tegen het einde van de oorlog door Nederland als vijande lijk vermogen in beslag werd genomen. De zaak diende gisteren voor 'de tweede senaat van het hof, dat in Karlsruhe is gevestigd. De bezwaren van de voormalige aandeelhouders rich ten zich onder meer tegen het finan cieel verdrag dat op 8 april 1960 tus- ,sen de Bondsrepubliek en Nederland werd gesloten. Bij de mondelinge behandeling ging het in de eerste plaats om de vraag of het aanhangsel van het verdrag, waarin aanspraken op het Duitse ver mogen van AKU bij voorbaat onont vankelijk worden verklaard, al dan niet strijdig is met de grondwet. Zowel de procureur van de eisende partij als de vertegenwoordigers van het Westduitse ministerie van Justitie onderstreepten de noodzaak van een bindende gerechtelijke uitspraak, om dat de behandeling van voormalig Duits aandelenbezit in buitenlandse on dernemingen in de afzonderlijke lan den verschillend geregeld is. De senaat zal op een nader te bepa len tijdstip uitspraak doen. De zaak is van beslissende betekenis voor een reeks soortgelijke gevallen. Schiphol Voor drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitter van de pvda in de Tweede Kamer, is de tweede wereld handelsconferentie in New Delhi al mislukt. Teleurgesteld keerde hij giste ren na een bezoek van "veertien dagen aan de Unctad op Schiphol terug. De ruim 130 delegaties hebben in de bijna twee maanden durende onderhan delingen geen kans gezien de vergro ting van de kloof tussen arm en rijk een halt toe te roepen. Voor een belang rijk deel weet drs. Den Uyl dit aan 't afwezig zijn van ministers. De beraad slagingen werden gevoerd door ambte naren, „die bang zijn om hun instruc ties te buiten te gaan". Een door mi nisters gevoerd overleg kan korter du ren en de besluitvorming krijgt dan te vens een ander karakter." Het mislukken van de conferentie schreef hij verder toe aan de economi sche moeilijkheden van veel westerse landen en de oorlog in Viëtnam. De laatste tien jaar droegen de Verenigde Staten 54 pet van alle ontwikkelings hulp bjj. In 1967 was de totale hulp echter dertig pet minder dan twee daar voor. Dit was het gevolg van de gerin gere bijdrage van Amerika, dat tem slotte de oorlog in Viëtnam moet finan cieren. (Van onze weerkundige medewerker) "Tfce temperatuur is gisteren in Gel- derland en Overijssel ongeveer 6 graden lager gebleven dan zondag. Op de Veluwe waren de maxtma veelal 13 a 14 graden; Twente haalde nog 16 graden. Deze verstoring van het prachtige weer werd veroorzaakt door een koufront, dat tevens verantwoor- lijk was voor enkele plaatsehjke buien. Gelukkig gaat de lente niet bij de pakken neerzitten, vooral nu 'n krach tig hogedrukgebied van 1030 millibar van de Azoren zich over onze omge ving uitbreidt (zie de barometer) en toenadering zoekt tot een Russisch maximum. Deze ontwikkeling resulteert in flinke zonnige perioden, rustig en voor het gevoel iets warmer weer. Kortom: voorjaar

De Vallei | 1968 | | pagina 1