vi Ie da In Joure maken ze koffie in een poolklimaat Julius Power werd door toeval „voorlichter" tüCKY lUKE STMS0EK i^ffilMeDaltons KOOPMANS bakmeel cakemeel DRAKA Stukje breiwerk uit Parijs, kiezels uit Florence NIEUW: DOORZICHTIGE PARAPLU Zo maar wat modesnufjes Oude liefde roest niet bij 2 pakken \Jrouiv duizend urouwenbenen Sterke daling van geboortecijfer I in Rusland gevaar voor economie Na het „wonder" ontmaskering Kijk! Katoen! Elastisch katoen. Een broekje dat rimpelloos past Waar de pasvorm nooit uitwastDat toch luchtig is, hygiënisch is. Omdat 't katoen is. 'n Ideaal broekje. Nieuw van Tima. KABELJAUW op z'n Frans! en veie anderen van f.3.25 voor 1 de matras waarop u werkelijk uitrust 3 Doe mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bij nw winkelier Pagina 11 DONDERDAG 28 MAART 1968 Nu ook een ^1 I JOURE In het Westfriese Joure heerst sinds enkele dagen de poolkou van het barre Noorden. Onder een temperatuur van veertig graden onder nul doen in dik bont geklede mannen hun werk. Zij maken koffie. Om opgewassen te zijn tegen de ontberingen van de vrieskou, prefereren zij echter melk. De fabriek waar dit gebeurt, is van Douwe Egberts, kost vijftien miljoen gulden en is pas geopend. Voor het eerst wordt nu ook in Nederland oplos- koffie gemaakt, die eerst wordt diepge vroren en waar later het ijs uit wordt verlampt. De „poolreizigers" moeten er voor zorgen dat het koffie-extract in dunne plakken stolt. Via een televisie systeem worden zij nauwkeurig in de gaten gehouden. Vaak moeten de mannen zo uit de vriescel naar de droogruimte, waar het vijftig graden dooit. Een tempera tuurverschil overbruggen dus van te gen de honderd graden. Op dokters voorschrift mogen ze dan ook'niet lan ger dan een half uur in de mini-noord- pool werken. Zelf klagen ze alleen over koude hielen. Ook dat wordt verholpen: met Noorse sokken. De Nederlandese huisvrouw ziet steeds meer het gemak van oploskoffie. Vorig jaar was zestien procent van alle koffie in poedervorm gekocht. Dat is vier procent meer dan in het jaar daar voor. Met het nieuwe procédé is het vol gens de fijnproevers mogelijk om veel meer de prikkelende geur en smaak van verse koffie te benaderen. En zon der die twee dingen kan de Nederlan der moeilijk. In ons land wordt veel koffie gedron ken: 5,3 kilo per hoofd. De smaak van de Nederlander is echter niet zo ver fijnd als in Engeland en West-Duits- land. Vorig jaar kwam 94 miljoen kilo ru we koffie over onze grenzen. De omzet steeg met negen procent Bij de opening in Joure zei de heer Egbert Douwe de Jong dat het onder zoek in de koffie-industrie steeds inten siever wordt. De smaak van de klant verandert voortdurend en ook de eisen die aan de kwaliteit worden gesteld, liggen hoger. /^harlie Brown, die van zijn jeugd- liefde werd gescheiden toen hij in de Boerenoorlog moest gaan vech ten, heeft haar opnieuw ontmoet en zal spoedig met haar gaan trouwen. Brown wordt over twee jaar en twee maanden 100 jaar en zijn verloofde Annie Wintle is 88. „Ik voel me als een knaap van 17", zei Brown, die zijn geliefde al kent vanaf haar zevende jaar. Hij zag haar regelmatig, toen hij destijds ADVERTENTIE 800 gr kabeljauw filets, 1 citroen, uitjes, bieslook, peterselie, spijsolie, boter of margarine. De fijngesnipperde uitjes, de bieslook en de peterselie in een vuurvaste schotel leggen. Daarop de filets. Schijfjes met olie bevochtigde citroen aan toevoegen. Met paneermeel bestrooien, klontjes boter bijdoen en 25 min. stoven in de oven. Een delicatesse! Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. zijn haar bij haar vader liet knippen. Maar het noodlot en de Boerenoor log en de Eerste Wereldoorlog kwamen tussenbeiden. Brown en An nie trouwden beiden. Zij kreeg 21 kinderen, die haar weer 31 kleinkin deren en 10 achterkleinkinderen schonken. Haar echtgenoot is in 1921 gestorven en de vrouw van Brown overleed in 1951. Beiden kwamen in een tehuis voor ouden van dagen bij Bristol terecht, waar zij elkaar terug zagen. „Char lie zei: „Deze keer laat ik je niet gaan", Modteus-model, comfortabel katoen. Blijvend wit en elastisch ook na eindeloos vaak wassen Slip 2.9S, panty 3,50. NEW YORK Jules Power, die ver in de veertig en een energiek tv-producer Is. heeft tot zjjn eigen verbazing de reputatie en publiciteit gekregen van een autoriteit inzake het geslachtsleven. Zijn specialiteit is seksuele voorlichting, spe ciaal geformuleerd voor gezinsgebruik en met name voor gezinsleden van zes jaar tot en met de eerste tienerjaren. Power was bezig met een serie uit zendingen, getiteld „Discovering", toen hij toevallig op de voortplanting kwam en dit onderwerp voor de tv behandelde op een manier, die hem ongeveer drie jaar geleden deed belanden op enkele lijsten van bestsellers en zijn boek „Nu begint het leven" tot een keuze van een boekenclub maakte. In 1963 heette het Discovery-pro- gramma „De dag, waarop het leven be gint" en zijn rondborstige, zakelijke be handeling was zo doeltreffend, dat een uitgever hem verzocht, het uit te brei den tot „Hoe het leven begint, een boek, bedoeld voor jeugdigen tussen acht en veertien jaar". Nu is dit boek weer bij de tvv geko- ADVERTENTIE (Wordt vervolgd) men, veranderd in een speciale uitzen ding van een uur. „Maar vogels evenals bijen", zegt Power, „zijn zeer armzalige voorbeel den van het geboorteproces van een mens." Hij geeft de voorkeur aan zoog dieren een cocker spaniel, die voor de camera een nest jongen werpt en wat ongewone microfotografie van de ontmoeting van een menselijk ei en sperma. Het meest gewaagde van alles is een gedeelte, dat de werkelijke ge boorte van een kind laat zien. „Vijf jaar geleden", peinsde hij, kon je zelf het woord 'sperma' op de tv niet gebruiken en nu kunnen we zo'n 'spe cial' geven, waarnaar ouders met hun kinderen kunnen kijken. Dat is voor uitgang. Wij hebben geprobeerd het programma in zodanige vorm samen te stellen, dat de jongere kinderen geïn teresseerd zullen zijn in het bekijken van de dieren de spaniel en een on der water opgenomen film, die het mannelijke zeepaardje toont in zijn on gewone moederlijke rol. De oudere kinderen zeg: van ne gen tot veertien zullen in staat zijn een duidelijk, uitvoerig beeld van de ge boorte te krijgen." De methode van Power bestaat uit het beschrijven van het wonder der ge boorte in eenvoudige, bijna alledaagse termen, vaak met gebruikmaking van mini-foto's om de ingewikkelde wissel werkingen en functies van chromoso men, genen en de chemische stof DNA, de drager van geërfde kenmer ken te tonen. Deze serie gaat verder met het tonen van de ontwikkeling van een mens, van de conceptie via de verschillende stadia van de ontwikkeling van de on voldragen vrucht tot en met de ge boorte. MOSKOU De Sowjet-unie krijgt met ernstige economische en sociale moeilijkheden te kampen omstreeks de eeuwwisseling als er geen halt wordt toegeroepen aan de daling van het ge- boortencijfer. Deze waarschuwing uitte dr. V. Perevedentsef, een vooraan staande Russische bevolkingsexpert, in een artikel in het weekblad van de Rus sische schrijversbond. Hij beschuldigde de Sow jet-leiders van gebrek aan visie omdat zij de geboortebeperking aan moedigen. mmm. ADVERTENTIE Nelja Michailova kan, indien wij d« Moskowskaja Prawda zouden mogen geloven, de poppetjes laten dansen. Zij behoeft maar naar de poppetjes te kijken en ziedaar, ze dansen. Als Nelja naar een appel kijkt die voor haar op de tafel ligt maakt die een sprongetje omhoog. Zij kan zelfs een klok stil laten staan door er alleen maar naar te kijken. Science-fiction-lezers, oftewel liefheb bers van de moderne toekomstro man. kennen dit verschijnsel. Het bestaat alleen in de fantasie van de schrijvers van die romans. Het heeft de naam telekinesis (op afstand in beweging brengen) gekregen. Spiri tisten geloven ook in bepaalde vor men van telekinesis, evenals sommi ge parapsychologen. De telekinetische prestaties van Nelj» Michailova zijn volgens de Mos kowskaja Prawda gefilmd. Een cor respondent van het persbureau Reu ter, die dit dezer dagen berichtte, noemde als bijzonderheid dat de de monstratie werd gegeven in aanwe zigheid van wetenschappelijke no- derzoekers en dat met behulp van de film later was aangetoond dat Nelja Michailova de toeschouwers niet on der hypnose had gebracht. Dit bericht wekt door de ongeloof waardigheid ervan herinneringen aan mededelingen van 1962 uit Mos kou over een andere Russin, Rosa Koelesjowa. die na te zijn geblind doekt met haar vingertoppen een ge drukte tekst zou hebben kunnen le zen. Het bericht over de wonderbaar lijke gaven van Rosa Koelesjowa werd in vele landen gepubliceerd. In 1963 wijdde een zekere W. Petri daaraan zelfs een artikel in het res pectabele Westduitse tijdschrift Na- turwissenschaftliche Rundschau. Het bericht over de ontmaskering van Rosa Koelesjowa als bedriegster en van de deskundigen die al te goedgelovig in ernst aandacht aan berichten over haar wonderbaarlijke gaven hadden geschonken bleef in maart 1965 onopgemerkt. Het was het maandblad Scientific American dat toen de puntjes op de i zette. ADVERTENTIE LONDEN Er is een wetenschap pelijk onderzoek aan de gang in Enge land waarbij iemand nodig is die 1000 paar vrouwen benen moet fotograferen en wat u niet dacht die baan is naar een vrouw gegaan. Dr. Elizabeth Coope van de Aston Universiteit van Birmingham is vori ge week begonnen met een toelage van 800 pond voor onderzoek en de ster ke indruk dat een been veel kan ver tellen over zijn eigenares. „Als ik tegen 1970 deze studie van 1000 paar benen voltooid zal hebben, denk ik dat ik uitgevonden zal hebben dat benen aantonen in welk ,deel van het land de vrouw woont en tot welke maatschappelijke klasse zij behoort", aldus dr. Coope in een vraaggesprek. „Feit is dat hoe intelligenter een vrouw is des te beter gevormde benen zij heeft." Dr. Coope, een knappe brunette die zelf heel aardige benen heeft, is 30 jaar en getrouwd. „Vrouwenbenen zijn fascinerend. Na tuurlijk kijk ik er heel anders naar dan mannen." „Nee, wij zijn niet van plan mannen- benen te fotograferen. Zij zijn niet zo interessant als vrouwenbenen, die on gelooflijk veel vormen hebben." „Wij willen de variatie in vorm ver binden aan de verschillende gebieden. Hebben vrouwen uit Wales anders ge vormde benen dan die, bij voorbeeld, uit Schotland? Dat is wat wij willen na gaan." „Het meest belangwekkende aspect is misschien wel het verschil tussen de maatschappelijke klassen. Sommige mensen denken dat meisjes met mooie slanke benen uit goed gesitueerde ge zinnen in Zuid-Engeland komen." Dr. Coope, die onderzoekwerk ver richt aan de biologische faculteit van de universiteit van Aston zei ten slot te: „De studie zal 400 vrouwen omvatten die studeren aan universiteiten in het gehele land en 600 die in winkels, op kantoren en in fabrieken werken." Luxe vrouw v. Wijngaarden 13 cicer ADVERTENTIE KOPENHAGEN Een nieuwtje uit Kopenhagen, een volkomen doorzichtig* paraplu. Het ontwerp is van de Parijse ontwerper Ajaear. PARUS De bekende Franse modeontwerper Paca Rabanne heeft in Parijs zijn laatste ge breide creaties getoond. Hier één van zijn meest opvallende mo dellen, een ge breide Mongoolse mantel. FLORENCE Deze modellen tonen het laatste snufje van mode ontwerper Do- menico Albion: jurken bezet met... kiezelstenen! Ook de bijbehorende tasjes zijn met kiezel bezet Mm Zo maar een paar modesnufjes, bij een gesprokkeld in Parijs, Floren ce en minder ver van huis in Arnhem. Twee buitenlandse creaties voor de ARNHEM De AKU toonde de Terlenka Young-mode voorjaar 1968, waarbij tevens de verkoopkansen door middel van een enquête-machine be keken werden. We zien v.l.n.r. een nimbus-blue lichtgewichtkostuum, een Donegal tweedkostuum van blauwgrij ze stof en een Terlenka kostuum met een Prince de Galle-ruit. dames, die we de creaties dan wel tot de zeer buitenissige mogen rekenen en die we waarschijnlijk wel nimmer in groten getale in ons nuchtere, meer op het praktische ingestelde land te aanschouwen zul len krijgen, althans niet in deze vorm. Toch laten we er u maar even mee kennismaken, want je kunt nooit weten Hoewel zelfs voor ons klimaat zo'n dikke gebreide mantel wel te warm zal blijken en het ook niet eenvou dig lijkt om je, bekleed en behan gen met zelfs de fraaiste kiezel stenen vrij en vlot te bewegen. Nee, van meer werkelijkheidszin ge tuigen de Terlenka-kostuums voor de heren. Deze voorjaarskleding door de AKU „ten doop gehou den", werd geshowd in Arnhem, waarbij meteen de verkoopkansen werden getest met een grote, zeer gewichtig aandoende enquête-ma chine. Allemaal bijzonder manne- lijk-serieus!

De Vallei | 1968 | | pagina 11