Opstandig parlementslid door Labour geroyeerd Bonaparte Kiesinger het op neemt voor Liieke FRANKRIJK BUITENBEENTJE IN STOCKHOLM Lekker! vla-flip „Exportvergroting betekent vermindering werkloosheid 1000 9ulden winnaars Een nieuwe koers voor de Tsjechen nu al 7 blije in de Esso Prijzen-Parade flinke kans dat morgen de gelukkige bent vraag een paradekaartje, maak het ter plaatse open en win een prijs V.S.-aanval op dorp van Viët-Cong ZWARE SLAGEN VERWACHT VOOR SOCIALISTEN Dordrecht als eerste door wachtlijst voor telefoon heen Geketende tanker wordt verkocht KAMERBREED Nog meer stemmen om internationale vakantiespreiding Thema van Nationale Exportdag: Kwartaalbericht Dutch Internationals Fund EVEN GROOT KEIJZER TAPIJT EEN TAPIJT ft Vredesverdrag MONETAIR SYSTEEM OP DE HELLING ft Goudprijs GEHEIM GEEN ACTIE BUILENPEST Binnen 15 tellen klaar: E. Mesman, Oude Delft 28, Oelft L.H» Kroon, Verhagenstraat 20, Rotterdam 3.C.Overman, Tambaerijnlaan 7, Rijswijk ZH R« Strijbosch, Gestelseuieg 30, Den Bosch 3* Bisschop, Oosterbroek 5, Eelde A«C*FVerschuren, Europalaan 94, Eindhoven 3.van Heukelom, H«Potgieterstr«l, Venlo stopt? DONDERDAG 28 MAART 1968 ADVERTENTIE per 29 februari 1968 ver krijgbaar bij uw bankier of commissionair en bij Postbus 853, Amsterdam. DORDRECHT Over een maand kan Dordrecht zich verheugen de eerste grote stad zonder telefoonwachtlijst te zijn. Alleen weet niemand hoelang de vreugde zal duren. Ook bij de telefoon veroorzaakt meer aanbod meestal snel een verhoogde vraag. In en om Dordt is eerst een grote telefoonoperatie nodig, voordat de wachtlijst schoon zal zijn. Om te be ginnen krijgt woensdag Papendrecht zijn eigen centrale met tweeduizend nummers. Dan verhuizen bijna zestien honderd abonnees (die met een trucje tijdelijk via de centrale Dordrecht zijn geholpen) naar hun nieuwe telefoonge bouw. Ruim driehonderd wachtende Pa- pendrechters krijgen meteen een aan sluiting, bijna driehonderd binnenkort, de laatsten weer via Dordrecht. Vervolgens zullen eind april bijna duizend Dordtse wachtenden geholpen kunnen worden met de vrijgekomen nummers van Papendrecht. Het volgend jaar krijgen de centrales van Dordrecht en Zwijndrecht er ieder tweeduizend nummers bij. Een jaar later zal Dub beldam kunnen beschikken over eigen telefonisch onderdak, ook voor twee ("uizend mensen. Door weer andere bouwplannen zal 't telefoongebied Dor drecht en naaste omtrek over enkele jaren kunnen beschikken over zes cen trales. KWARTMILJOE1SSTE Zonder er iets voor te doen, heeft de pas begonnen autorijschoolhouder P. G. Bakker in Alblasserdam gisteren een aardig centje verdiend aan de telefoon dienst in het district Rotterdam. Hij werd met enig feestelijk vertoon de kwart miljoenste abonnee in dat district. En zo werd Rotterdam tegelijk de groot ste telefoondienst in het land. Ir. G. F. Verhage ging als directeur zelf de aansluiting ter beschikking stel len, zoals dat heet. Als cadeautje bracht hij mee: vrijstelling van 150 gulden en treegeld. van een jaar abonnements geld a 156 gulden, en van bijkomstige aansluitkosten. Toen de nieuweling ook de (telefonische) gelukwensen van ir. R. Diks, de hoofddirecteur telegrafie en telefonie, in ontvangst had genomen, kon de feesttaart worden aangesneden. De heer Bakker zal kunnen telefone ren via het nieuwste type toestel, met inscriptie. HAARLEM De Panamese ertstan ker Geonick, die begin deze maand we gens faillissement van de eigenaars aan de ketting werd gelegd en nu in Zaandam ligt, zal binnenkort worden geveild. Dinsdag 16 april zal in een openbare zitting van de Haarlemse rechtbank het schip woren verkocht. De inzet is honderdduizend gulden. De Geonick, die in 1939 is gebouwd als olietanker, komt onder de hamer op verzoek van de Noorse vennootschap Skibsaktieselskapet Abu in Oslo, die een vordering van bijna 270.000 dollar heeft op de eigenares, een Liberiaanse ven nootschap. De 31 Griekse en Spaanse beman ningsleden zijn inmiddels teruggekeerd naar hun land. T ONDEN Aan de vooravond van wat een dag belooft te worden van smadelijke nederlagen van de socialistische partij, heeft Labour een van haar rechtse parlementsleden als lid geroyeerd. Dit uitstoten gebeurde vanwege de voortdurende kritiek van dit lid, de journalist Desmond Don nelly, op het regeringsbeleid, in het bijzonder op dat van premier Wilson. Gisteren noemde Donnelly de premier een klein mannetje. De nederlagen worden verwacht bij vier tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis die vandaag worden gehou den. Vooral die in het district Dudley kan zo verpletterend worden als tij dens het bewind van Harold Wilson nog niet eerder is voorgekomen. Twee opiniepeilingen hebben bere kend dat de socialistische meerderheid in Dudley van meer dan tienduizend stemmen weieens kan worden omgezet in een evengrote voor de conservatie ven. Dit zal dan de grootste debScle zijn die er ooit in Engeland bij tussentijdse verkiezingen is voorgekomen en op dat gebied zijn de Britten toch heel wat gewend. Dudley ligt in het industrie gebied van de Midlands. Een ander district dat nu nog in handen is van Labour. Acton in West- Londen zal ook wel vallen. Daar verde digen de socialisten een meerderheid van nog geen vijfduizend stemmen. On der de huidige omstandigheden waar in de regering-Wilson zo impopulair is betekent dat een onveilige meerder heid. Verder wordt er gestemd in Meriden dat in het hart ligt van Engeland, waar de socialisten een bijna evene kleine meerderheid hebben als in Acton. Ook dat wordt dus waarschijnlijk een ver lies. Tenslotte is er een stemming in het conservatieve Warwick; de uitslag daar van kan dus helemaal geen verrassing opleveren. Desmond Donnelly is in ja nuari al uit de socialistische Lagerhuis fractie getreden uit protest tegen het opgeven door Engeland van de defen- sieverplichtingen in het gebied ten oos ten van Suez. Hij is in de laatste ja ren van de achttien jaar dat hij het kiesdistrict Pembroke vertegenwoor digt, steeds meer geworden tot een doorn in het vlees van de regering. Donnelly zit nu als onafhankelijk lid in het Lagerhuis. Hij hoopt dat de partij- afdeling van Labour in Pembroke zich van de Labourpartij zal afscheiden, nu hij uit de partij is gestoten. ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM DEN HAAG De Stichting Recrea tie heeft de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid en de staats secretarissen van Economische Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen gevraagd om nog vóór april met West- Duitsland te overleggen over de sprei ding van de schoolvakantie in beide landen. In ons land werd de laatste jaren op het gebied van vakantie-spreiding een bevredigende vooruitgang geboekt. Voor dit jaar wordt deze echter teniet gedaan door vervroeging van de school vakanties in Noordrijn-Westfalen. De reden, dat de stichting vraagt het overleg nog deze maand te beginnen, is dat de Duitse schoolvakanties in april voor het volgende jaar worden vastge steld. Voor 1969 kan een samenvallen van de vakanties nog worden verme den. Voor dit jaar is de kans daarop al verkeken. ADVERTENTIE DONDERDAG 28 MAART 1968 584ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevalfen op nummers eindigende op Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van f 2000 is gevallen 2000 is gevallen f 2000 is gevallen 2000 is gevallen 2000 is gevallen 5000 is gevallen op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer 7 564 391 582 940 9967 072616 077287 025740 084267 040662 081523 De prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 064053 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. WILSON „zielig" BONN „Hebben wij eigenlijk nog een minister van Binnenlandse Za ken die bereid is zijn ambt te ver vullen? Is het niet schadelijk voor het aanzien van dit ambt, als mi nister Lücke eerst schriftelijk zijn ontslag aanbiedt en daarna weer be sluit om voorlopig toch maar te blijven? En wat is nu eigenlijk de regerings- politiek ten aanzien van de Oder- Neissegrens, nadat minister Willy Brandt heeft gesproken voor 'n voor lopige erkenning? Of spreekt Brandt soms met twee tongen: één als par tijvoorzitter en één als minister van Buitenlandse Zaken?" Deze netelige vragen stelde de libera le oppositie gisteren in de Bondsdag aan de Westduitse regering. Bondskanselier Kiesinger, de groot meester van de verzoenende formu lering reageerde: „De opwinding rondom Lücke's overweging om af te treden, is voor mij niet helemaal begrijpelijk. De minister vervult heel normaal zijn ambt, maar hij heeft zich de definitieve beslissing over zijn aanblijven nog voorbehouden. Dat is zijn goed recht en het is een volkomen democratische gang van zaken". Over de Oder-Neissegrens zei Kiesin ger. dat er niets is veranderd aan het standpunt van de regering, dat dit vraagstuk pas definitief bij een vredesverdrag kan worden geregeld. De regering is tegen „een overhaas te en uit het grote verband losge maakte" regeling van de Oder-Neis- se-kwestie. Kiesinger kwam zeer dicht bij Brandts „voorlopige erkenning", toen hij zei: „In de .regeringsverklaring hebben wij ons destijds uitgesproken voor een regeling die door beide volken als rechtvaardig kan worden onder vonden. Dat was wel degelijk een politieke uitspraak van groot gewicht. Wij wensen nu geen „adempauze" door een voorlopige erkenning; wij willen nu door 'n eerlijke en redelijke politiek voorbereiden wat er later zal gaan gebeuren". de christen-democratische fractielei der Bartzel diende de liberalen van repliek op hun verwijt over Brandts „twee tongen". „Ik meen mij te herinneren", zo zei hij smalend, „dat toen de liberalen nog deel uitmaakten van de regering, omstreden uitlatingen van de liberale vice-kanselier Mende ook altijd wer den verontschuldigd met de uitleg dat hij niet had gesproken als mi nister, maar als voorzitter van de liberale partij." STOCKHOLM Morgen komen in 1 Stockholm de ministers van Finan ciën van de belangrijkste tien niet- communistische industrielanden bijeen om te spreken over het scheppen van nieuwe internationale monetaire reser ves. In principe is men het al vorig jaar tijdens de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds in Rio de Janeiro hierover eens geworden. De re serves zouden namelijk worden ge vormd door zogenaamde bijzondere trekkingsrechten op het IMF. Wanneer deze zaak beklonken wordt, betekent dat de eerste belangrijke her vorming van het internationale mone taire stelsel sinds de stichting van het IMF in Bretton Woods in 1944. De lan den die aan de conferentie deelnemen zijn: de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland, Canada, Zweden en Japan. De belangrijkste factor van onzeker heid in het overleg vormt president De Gaulle. Hij vindt dat het huidige sys teem de Verenigde Staten en ook Enge land onverdiende privileges geeft, om dat het deze landen in staat stelt zonder veel moeite betalingsbalanstekorten te kweken, waarvoor andere landen moe ten opdraaien in de vorm van goud of deviezen. De Verenigde Staten behoe ven dan alleen maar de bankbiljetten- pers te laten draaien. Frankrijk wil aansturen op een drastische verhoging van de offici ële goudprijs, waardoor automa tisch de monetaire reserves in de we reld aanzienlijk groter in waarde wor den. Amerika moet, aldus het Franse standpunt maar daarin staan de Fransen waarlijk niet alleen zich nu eens eindelijk dezelfde discipline op leggen als andere landen en van zijn betalingsbalanstekort afkomen. Frank rijk vreest dat bijzondere trekkings rechten op het IMF, waardoor in feite de onderlinge kredietmogelijkheden worden verruimd, door de Verenigde Staten zullen worden gebruikt om hun tekorten te handhaven. Zij zeggen dat die nieuwe kredietmogelijkheden pas mogen worden ingevoerd als de Ame rikaanse betalingsbalans weer in even wicht is. Frankrijk heeft al enige jaren lang het vuurtje tegen de Verenigde Staten opgestookt. Waartoe dit heeft geleid, heeft men de afgelopen weken kunnen zien met de run op het goud. Daarom mag men het Franse standpunt en de mogelijkheden van Frankrijk om het internationale vertrouwen in het huidi ge monetaire systeem te schokken, niet onderschatten. Echter, de macht van president De Gaulle is niet oneindig. De jongste maatregelen in Washington, waardoor een vrije goudmarkt werd geschapen, tonen aan dat men Frankrijk kan dwingen in de pas te blijven lopen. De andere industrielanden hebben bewe zen dat zij zich niet door Frankrijk willen laten chanteren. Daar staat tegenover dat een nieuw systeem van extra trekkingsrechten be zwaarlijk soepel kan werken wanneer een zo belangrijk land als Frankrijk erbuiten blijft. De vraag is nu: kan en wil Frankrijk het zich permitteren om dat buitenbeentje te blijven, zowel in de Europese Gemeenschap als in geheel de westelijke wereld. Verwacht wordt dat in Stockholm de Fransen bijzonder moeilijk zullen zijn. Zij zullen het komen tot een oplossing aan alle kanten proberen te dwarsbo men. Zij zullen op uitstel aansturen van beslissingen en zij zullen erop aandrin gen dat de nieuwe reservevaluta, die in feite de extra kredietmogelijkheden zijn niet alleen het goud in handen van centrale banken zal vervangen, maar ook en vooral de positie van dollar en pond sterling als sleutelvaluta's. Het plan is echter om naast de be staande monetaire reserves aan goud, en naast dollar en pond sterling als sleutelvaluta's, de nieuwe trekkings rechten te plaatsen om daarmee de ba sis te verbreden voor de financiering van de zich snel uitbreidende wereld handel. SAIGON (AP) Amerikaanse infante risten en tanks zijn gisteren onder zwaar vijandelijk vuur een dorpje ten noordwesten van Saigon binnengedron gen waar de Viët-Cong zich had genes teld. Ze wisten een vierde deel van het dorp, dat was doorsneden met loopgra ven en holen van de Viët-Cong. te be zetten. De Amerikanen kregen ondersteuning van hun artillerie die een regen van granaten afvuurde tot op vijftig meter van de eigen troepen. Tegelijkertijd be stookten gevechtsbommenwerpers de vijandelijke stellingen met napalm, die ook al op niet meer dan vijfenzeventig meter van de Amerikanen ontbrandde. Tenminste acht leden van de Viët- Cong sneuvelden. Men nam aan dat het verliescijfer zou stijgen wanneer het he le dorp zou zijn bezet. De verliezen aan Amerikaanse zijde worden geheim ge houden tot na het einde van de gevech ten. Ook de vijandelijke stellingen rondom de belegerde basis Khe Sanh in het noorden van Zuid-Viëtnam werden gis teren hevig bestookt. Amerikaanse bom menwerpers van het type B-52 voerden 79 vluchten uit waarbij ze tonnen bom men gooiden op communistische bun kers, mortierstellingen en afweerge schut. De aanval werd uitgevoerd om de communistische druk op de basis Khe Sanh te verlichten. Een dag eerder had den Noordviëtnamese troepen een aan val ondernomen op de basis. Daarbij waren ze doorgedrongen tot op 180 me ter van de versperringen rondom het kamp. De Amerikaanse luchtmacht kon niet in actie komen omdat het gevaar bestond dat de bommen op de basis zou den terechtkomen. Volgens de Amerikaanse ambassade te Saigon neemt de builenpest in Zuid- Viëtnam inmiddels ernstiger vormen aan dan de Zuidviëtnamese overheid wil toegeven. Naar het Zuidviëtnamese ministerie van volksgezondheid ver klaarde waren in het hele jaar slechts acht mensen aan deze ziekte overleden. In werkelijkheid overleden in de eerste elf weken van dit jaar 56 mensen aan de builenpest, aldus de Amerikaanse ambassade. ST. ANN ALAND De 59-jarige Th. Akkermans uit St. Annaland is giste ren op zijn land verongelukt, toen de eg, die hij met een tractor voorttrok, plotseling vastliep, waardoor de trac tor achteroversloeg. Het slachtoffer kwam onder de tractor terecht en overleed vrijwel onmiddellijk. ADVERTENTIE yoghurt ADVERTENTIE AMSTERDAM In vele toonaarden is het gisteren in Amsterdam gezegd: Ver groting van de export in het doel waarnaar wjj (moeten) streven. Op de tweede nationale exportdag zei voorzitter S. J. van den Bergh van de Centrale Kamer voor handelbevordering hierover: „Als de regering enkele tien tallen miljoenen guldens aan export-bevordering ging besteden, zou dat vele werklozen weer aan de slag kunnen helpen". Minister De Block (Economische Zaken) oordeelde: We moeten nodig onze geschade concurrentiepositie ver beteren. Niet door van ons land weer een goedkoopte-eiland te maken, maar door de kwaliteit van onze produkten zodanig te maken dat we kunnen con curreren. De voorzitter van de CKH somde een aantal factoren op, die de export in ons land in de nabije toekomst on gunstig zullen beïnvloeden: 't voor lopig uitblijven van het toetreden van Engeland tot de Europese Gemeen schappen, de moeilijke situatie waar in de Britten verkeren en de Ame rikaanse maatregelen tot herstel van de betalingsbalans. Toch zal er een stijging van de ex port nodig zijn e.. die zal dan uit moe ten gaan boven het percentage van acht procent van 1967. Van groot belang om dit te bereiken is dat de bedrijven behoorlijk kunnen investeren en dat de ondernemingen meer tot samenwerking komen. Met genoegen stelde de heer Van den Bergh vast, dat zich in de afgelopen jaar in de Nederlands industrie al 389 fusies of andere vormen van samenwerking hebben voltrokken Van verder belang de export-bevordering noemde hij vor de uitbreiding van het speurwerk. De Centrale Kamer van Handels bevordering wil ook alle medewerking geven, dat de export tot een jaarlijkse stijging zal komen van tien procent, wat neerkomt op drie miljard gulden. Van groot nut daarvoor zal echter ook zijn, dat de buitenlandse dienst zoveel mogelijk steun geeft aan dit streven. Staatssecretaris H. J. de Koster (Buitenlandse Zaken) zei dat deze dienst graag bereid is de groei van de export te steunen, maar dat er daarover vaak misverstanden bestaan bij de exporteurs. De buitenlandse dienst wil alle informaties aar. de be drijven verstrekken, maar kan niet op de stoel van de ondernemer gaan zit ten. Zelfstandig exporteren van deze dienst in naam van particuliere onder nemingen is niet mogelijk. Het plan tot oprichting van een Na tionale raad voor handelsbevordering werd toegelicht door jhr. W. van An- aringa de Kempenaer. Hiertoe werd op 13 februari een zg. mantelovereen komst gesloten. In de nieuwe raad zul len samenwerken de Centrale Kamer van Handelsbevordering en de Neder landse Kamers van Koophandel voor Amerika, de Verenigde Staten, Canada, België en Luxemburg, Frankrijk, Zwit serland, West-Duitsland, Oost-Duits- land, Israël, Spanje, het Verenigd Ko ninkrijk en Argentinië en spoedig ook Italië en Oostenrijk. Verder nemen ve ie landen-instituten deel. DRAAG Op de dit weekeinde in Dresden gehouden topconferentie van het oostblok schijnen de Russen het opgenomen te hebben voor de Tsjechen, die vanwege het loslaten van de orthodoxe lijn en het gaan volgen van een progressieve koers op het matje geroepen waren. De Sovjet-Unie heeft althans de ruzie kunnen sussen, die tussen partijlei der Dubcek aan de ene en Ulbricht en Gomoelka aan de andere kant dreigde op te laaien. Zowel het Oostduitse als het Poolse communistische regime is bevreesd dat de gebeurtenissen in Tsjechoslo- wakije de vrijheidsdrang in eigen land niet langer binnen paal en perk zullen kunnen houden. Als daar de li beralen een greep naar de macht zouden doen zo geruisloos en ge disciplineerd als in Tsjechoslowakije zal dit waarschijnlijk beslist niet gaan dan is het met de oude kliek gedaan. Bovendien zou er dan een van de leden wegvallen van de zogenaamde Sta linistische of ijzeren driehoek, die tot voor kort uit Polen, Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije bestond. De conferentie van Dresden, die zon dag met een slotcommuniqué in de bekende fanfarestijl beëindigd werd, vormde veel gesprekstof in Praag. De kranten zaten er een beetje mee in de maag, want de omstandighe den zijn beslist niet zo dat er van een volledige persvrijheid kan wor den gesproken. Het nieuwe regime heeft tie terreinen, waarop de publieke opinie haar gang kan gaan, heel zorgvuldig afgeba kend. Geen hoofdredacteur durft het aan een slotcommuniqué van een communis tische topconferentie kritisch door te lichten, omdat partijleider Dubcek vast besloten is zijn communistische partners niet onnodig voor het hoofd te stoten. Tn gesprekken achter de schermen worden de kaarten echter wel ge schud. Vast is komen te staan dat de Russen, die hun ijzeren greep op de vroeger zo volgzame satellietstaten dreigen te verliezen, op dit moment het vervullen van een bemiddelings rol als het beste tactische wapen zien. Moskou gaat er daarbij van uit dat er in de communistische wereld al moeilijkheden genoeg zijn. Het zou iets te veel van het kwade zijn als er bij het Chinese, het Joegoslavische en het Roemeense probleem ook nog eens een Tjechoslowaaks probleem zou komen. In Praag wordt beweerd dat partijlei der Dubcek dit van te voren heeft ge anticipeerd. Hij zou overigens graag de richting uit zijn gegaan van het Titoïsme een aan de omstandighe den aangenast nationalisme dus bin nen het kader van de communistische ideologie maar de tijd hiervoor zou no gniet rijp zijn. Zo logisch de tegenstand was van Po len en Oost-Duitsland in Dresden, zo verrassend was het standpunt van Hongarije. De communistische macht hebbers daar bleken het dichtst te staan bij het streven van Tjechoslo- wakije. Ook Boekarest staat sympa thiek tegenover de liberale lijn, wel ke Praag wil gaan volgen maar de Roemenen hadden opnieuw verstek laten gaan. 1-ïet gisteren door het centrale comité genomen besluit dat Slansky en de zijnen zullen worden gerehabiliteerd, heeft in Tjechoslowakije veel vreugde gewekt. Met het weer op het podium plaatsen van de vroegere secretaris der communistische partij wordt nog maals het bewijs geleverd dat de or thodoxe lijn van Gottwald, Zapotocky en Novotny voorgoed verlaten is. Met elf andere hoge partijfunctiona rissen werd Slansky in 1952 terecht gesteld, na het schijnproces en op be schuldiging van „Zionistische spiona ge voor het Westen". 'langrijk was ook het indirecte plei dooi, dat de Praagse studenten voor Israël hielden. In een van de studen tenbladen verscheen een artikel onder de kop „De strijd van David tegen Goliath". Zoals de meeste andere communistische landen verbrak Tje choslowakije de diplomatieke betrek kingen met Israël na het uitbreken van de zesdaagse oorlog. De laatste tijd worden de geruchten steeds ster ker dat het nieuwe regime de banden tussen Praag en Tel-Aviv weer wil herstellen. De stille revolutie, de ombuiging van de beleidslijn, heeft nog andere aspec ten. De uitgeverij van de Tsjechoslo- waakse schrijversbond heeft besloten enige boeken te publiceren, die onder het oude regime verboden waren. Daarbij behoort een manuscript van de naar Israël uitgeweken schrijver Mnacko, dat onder de titel „De smaak van de macht" zal verschij nen. 4~kndertussen wordt in Praag hard ge- werkt aan het opstellen van een pro gram van actie, dat een periode van een nieuwe economische politiek en een eigen buitenlands beleid dient in te luiden. Zeker 120 experts zijn bij deze arbeid betrokken, die haar weer slag zal krijgen in de voorstellen, die eind deze week aan het centrale comi té van de communistische partij zul len worden gedaan. Een Tsjech zei in dit verband: „Het zal een hele toer zijn na twintig jaar van doffe apathie weer eigen initiatieven te leren ontplooien. Het centralisme en de bureaucratie hebben elke vorm van werklust in de kiem gesmoord. Meer of betere prestaties werden nooit beloond. Terwijl we vroeger op indus trieel terrein in vele opzichten voorop marcheerden, liggen we nu op elk ge bied hopeloos achter. Een moeilijk heid, die zeker ook niet mag worden onderschat, zal de vervanging zijn van onbekwame topfunctionarissen in het bedrijfsleven, die het slechts zo ver hebben gebracht, omdat ze als goede partijleden werden aangemerkt, of door grote of kleine machthebbers werden geprotegeerd." „Een ander verklaarde: „De politieke crisis waarin we verkeren, heeft meer een materiële dan een ideële achter grond. De wonderen van welvaart in de Westeuropese landen wekken al sinds jaren onze afgunst op. Als een- traal liggend Europees land zouden we zowel van het communistische als van het kapitalistische systeem kun nen profiteren, zonder de eigen iden titeit te verliezen". peen derde bracht weer naar voren: „Men zegt nu wel dat we tussen de Sovjet-Unie en Duitsland, onze vroe gere aartsvijand, zijn gesitueerd, maar dat betekent nog niet dat we speciale banden met Moskou hebben. De politieke systemen komen mis schien sinds twintig jaar overeen, maar de tradities en de geschiedenis zijn heel anders. Ik kan zonder meer verklaren, dat Tsjechoslowakije in elk opzicht door Rusland wordt uitgebuit. Ons betaalmiddel is van de roebel af hankelijk gemaakt. Bij de ruilhandel die wordt bedreven staan we altijd aan de verliezerszijde. Wat de leve ring van grondstoffen betreft, zitten we totaal in het schip van Moskou. Onze olie, ons aardgas, onze ertsen, alles komt uit Rusland, dat ons bo vendien nog verplicht heeft op zijn dikwijls inefficiënt geleide vindplaat sen grote investeringen te doen. Wij willen weer terug naar de periode van vraag en aanbod ,en we hopen, dat het Westen ons goedkopere goe deren en grondstoffen kan verschaf fen". ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET!

De Vallei | 1968 | | pagina 13