niet vergeten Frico eten Russisch ruimtepak Volleybalploegen tegen Polen Frico kaas met sterren: uw smaakgarantie Erhard Keiler brak been Ferencvaros in halve finales Turquoise won van Early Bird Marijke Jansen en Tine Zwaan in Menton uitgeschakeld Wandelmars „LAT" Ede-Apeldoorn Dit brengt Frico nog meer! de kaasmakers van europa „De Koningskruistocht" een hele kluif Engelse league Uitje Italiaanse grens weer geopend voor lood en zink AANSLAG OP BEVOLKINGS REGISTER HERDACHT Hitler-zegels voor filatelisten Politie viel een speelhol binnen Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Subsidies voor Op US Dei in Spanje geschrapt Svoboda kandidaat in Tsjecho-Slowakije Looneisen verworpen Britse scheepsbouw Geslaagde proef van ESRO Proficiat! U kunt nu de kaas naar uw smaak kopen. Let op het merk Frico. Let op het etiket: de kleuren geven precies de juiste soortnaam aan. En voorallet op de sterren! Die garanderen de exacte leeftijd (dus: de smaak) van elke vakkundig ge keurde Frico kaas, de lekkerste kaas! Frico kaas ook vacuüm verpakt in stukjes en plakjes - Frico lunchkaasjes - Fricodor St. Paulin-Frico kaassnacks - Fricoletta smeerkaas - Fricosana dieetkaas (natrium- DENEN KOPEN VLIEGTUIGEN Nieuw netnummer voor Arnhem Ultra-centrifuge- project volgende week in Kamer Koersen Duindigt Pagina 17 DONDERDAG 28 MAART 1968 r.v' n waoo6 v<m©*> «SS v 5 ll|:||l;tfi:- S<::'':>%x v..:\ «iiiiil! - Twee hinderen kijken hun ogen uit naar wat hun schijnt een bezoeker uit de ruimte. De pop, gekleed in de uitrus ting van een Russisch ruimtevaarder is te zien op de grote tentoonstelling van elektronische apparatuur, die in Rome wordt gehouden. ST. MORITZ De Olympische kam pioen 500 meter hardrijden, de West duitser Erhard Keiler heeft bij een ski tocht in het gebied van FuorcLa Gri- scha, boven Sint Moritz een been gebro ken. De wereldrecordhouder werd met een helicopter naar een kliniek van St. Moritz gebracht, waar de behandelende geneesheer een gecompliceerde breuk in het rechter been vaststelde. De knie- en enkelgewrichten zijn niet bescha digd. MANCHESTER De woensdag in de eerste divisie van de Engelse voet balleague gespeelde derby Manchester United - Manchester City is door laatst genoemde met 3-1 gewonnen. Door de ze zege staan thans drie clubs aan de leiding: Manchester United, Manchester City en Leeds United. De 63.500 toe schouwers waren getuige van een ex plosieve en in hoog tempo gespeelde wedstrijd. Reeds na 48 seconden zette Manchester United de stadgenoot op een achterstand door een treffer van George Best. United overklaste Man chester City in het eerste kwartier vol- kkmen, maar daarna werden de rollen omgedraaid. Voor de rust werd de stand reeds in evenwicht gebracht (1-1). Na rust scoorden George Heslop en Tony Coleman tenslotte de winnende doelpunten. DEN HAAG De Nederlandse da- mesploeg zal begin april drie interland wedstrijden tegen de Poolse volleybal- ploeg spelen. Voor de eerste ontmoe ting, woensdag 3 april in Bretda, zijn de volgende speelsters uitgenodigd: Hilda van Blanken-Gulik, Philipine de Roo, Henriette Wijnands, Fransje Arts, Tony Verdysseldonk, Joke den Dekker, Marijke Bruggeman, Annemieke Ep- ping, Aukje de Vries, Mathilda v.d. Berg, HiMa Karsten en I. Pranger. Voor de ontmoetingen op 8 en 9 april in Drachten en Dronten worden Hilda Karsten en I. Pranger vervangen door Ans Snuverink en Truus Grumne- kemeyer. De herenploeg komt tweemaal tegen de Polen uit, t.w. op 8 en 9 april. In de Nederlandse selectiegroep ontbreekt een aantal spelers, dat vorig seizoen of begin dit seizoen nog tot de kern behoorde, zoals Jan Willem Mulder, Jurrien Kooien en Jan van der Hoek. De ploeg bestaat nu uit de volgende spelers: Bert Aalbers, Cor de Hond, Johnny Groen, Hans Jansen, Hans Lod der, Richard Onnes, Hans Valkenburg, Harry Veldhuis, Bram Vermeulen, Kees Tinga, Geert Trompetter en Piet Wassenaar. BILBAO Ferencvaros heeft woens dag in Bilbao de halve eindwedstrijden in het toernooi om de Jaarbeurssteden- beker bereikt. In de tweede ontmoe ting zegevierden de Hongaren voor 45.000 toeschouwers met 2-1 over Atle- tico. Bij rust was de stand nog dubbel- blank. De eerste wedstrijd in Boeda pest werd eveneens door de Hongaren met 2-1 gewonnen. In Dundee won de gelijknamige club de eerste wedstrijd voor de kwart finales van dit toernooi met 1-0 van FC Zürich. De Schotse spil Easton zorgde in de 79ste minuut voor het winnende doelpunt. De wedstrijd trok 18.000 toe schouwers. Het Italiaanse Bologna en Vojvodi- na NOVI Sad hebben woensdagavond in de eerste wedstrijd uit de kwartfi nales van het toernooi om de Jaar beu rsstedenbeker doelpuntloos gelijkge speeld. De return wordt 10 april in het Zuidslavische Novi Sad gespeeld. DEN HAAG Als een paard verle gen zou kunnen glimlachen, dan zou Turquoise dat gistermiddag op Duin digt gedaan hebben. Ze bevond zich, een 250 meter voor de eindstreep, im de Trial Stakes ineens naast de leidende Early Bird, die door de crack Caille- ton werd gereden. Turquoise had nog nooit gewonnen, maar nu wandelde zij daar onder Gerd Bier zo rustig naar Éarly Bird toe, dat de winst er wel moest komen. Even heeft ze gewacht, met verschuldigde hoogachting Early Bird gegroet om vervolgens verrukt over haar eigen mooie sprongen zeer lichtvoetig weg te zweven. Haar trainster, Annemieke Beissel von Gymnich was minlder verwonderd dan velen op de baan: „Het heeft haar en Verona Wendy erg veel goed gedaan dat zij voor een ren naar Duitsland zijn geweest. Turquoise maakte daar niets klaar, maar zij had nu in ieder geval een recent idee waar het alle maal ook weer om ging." Groots was bij de dravers Alchimist. Alsof hij Anton zelve was hing hij in een groot veld achteraan tot de laatste bocht. Het leek onmogelijk, maar was het blijkbaar niet. Piet Strooper nam zeer ruim de buitenbocht en Alchimist liep zijn eigen course, vlot als eerste binnenkomend. Uit hetzelfde entraine- ment werd Yonker Hanover met Wim Strooper tweede. Beide Stroopers had den nog een winnaar: Piet mende de grasgroene Gonda Scotch en Wim de zeer ervaren Captain Williams naar de winst. Felix is er weer helemaal. Hij won nu een course met autostart na een rustig begin, maar daarop toch al gauw een opmars naar de kop. Detra wilde het hem moeilijk maken, maar Felix bleef buiten bereik van de fel sprin tende Noordhollander. De uitslagen luiden: Tulpenprijs: 1. Flying Six (A. T. Knijnenburg) 1.27.7; 2. Fenno Slik; 3. Fuschit, W. f 1,90; pl. f 1,40, f 1,20, f 3,60; koppel: f 2,70; cover: f 2.80; trio f 59.30. Voorjaarsprijs: 1. Gonda Scotch (P. A. Strooper) 1.33.1; 2. Fais ce que doit; 3. Gamin B. W. f 2,10; pl. f 1,30, f 1,40, f 1,60; koppel: f 8,10; cover: f 4,10. Sneeuwklokjesprijs: 1. Felix (M. L. v.d. Togt) 1.24.1; 2. Detra; 3. Eronica W. W. f 1,90; pl. f 1,40, f 1,80, f 1,50; kop lui: f 2,50; cover: f 5,50; trio f 80.10. Hyacinthenprijs: 1. Eraldo con Dios (M. L. v.d. Togt) 1.31.-; 2. Flipsen; 3. Excellentie S. W. f 6,80; pl. f 2,90, f 2,10; koppel: f 14,20; cover: f 2,90. Klaverprijs: 1. Captain Williams (W. C. Strooper) (geen tijd); 2. Biin- ky; 3. Carriere. W. f 1,90; pl. f 1,90, f 3,90, f 3,40; koppel: f 18,40; cover: f 15,30; trio f 15,61. Crocussenprjjs: Alchimist (P. A. Strooper) 1.23.8; 2. Yonker Hanover; 3. Calumet Bulwark. W. f 1,70; pl. f 1,20, f 1,30, f 2,—; koppel: f 3,—; cover: f 3,30. Jasmijnprijs: 1. Dorita H. (J. Wage naar jr.) 1.26.1; 2. Eranthis; 3. Eugeen Z. W. f 3.20; pl. f 1.60, f 1.90, f 1.80; koppel: f 7.10; cover: f 6.70. Trial stakes: 1. Turquoise (G. Bier) 1.26.8; 2. Early Bird; 3. Lucky. W. f 8,80; pl. f 2,03, f 1,80, f 1,60; koppel: f 15,60; cover: f 6,70; trio f 380,90. NarcLssenprijs: 1. Alert Hanover (J. Schouten) 1.27.5; 2. Fabiola Spencer; 3. Daniella Preslesjnik. W. f 26,40; pl. f 7,70, f 7,00; koppel: f 52,30; cover f 12,70. Totale omzet: 184.929, MENTON De Nederlandse tennis speelster Tine Zwaan is woensdag uit- schakeld in de achtste finales van het dames-enkelspel van het internationa le toernooi van Menton. Zij verloor met 2-6, 2-6 van de Australische Helen Gourlay. Tot de laatste acht drongen onder meer door de Australische Gail Scherriff, de Italiaanse Roberta Bel- trame, de Amerikaanse Alice Tym en de Britse Robin Lloyd. De laatste won met 6-2, 6-4 van de Nederlandse Ma rijke Jansen. BRUSSEL De Italiaanse grens 1* weer open voor lood en zink uit de an dere landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. De Europese Com missie vindt, dat Italië de concurrentie weer moet aandurven. De Italiaanse regering had de Com missie gevraagd de afsluiting van de markt, die al acht jaar duurt, nogmaals te verlengen. Volgens de Commissie moeten de mijnen op het Italiaanse vas teland en Sardinië nu normaal kunnen wondien geëxploiteerd. Enkele mijnen op Sardinië, die een bepaalde produktie niet kunnen halen, moeten nader worden onderzocht op APELDOORN De Sportvereniging „De Lange Afstand Tippelaars" orga niseert zondag een mars van Ede naar Apeldoorn. De leden van „L.A.T." beoe fenen de wandelsport puur als sport. Het gaat om de prestatie. Vorig jaar was de limiet gesteld op 6 km per uur, maar werd door velen al een tempo ge lopen van boven de 8 km per uur. De opzet van deze tocht is de afstand van 36 km zo snel mogelijk te overbrug gen. De tocht staat open voor individue le wandelaars en voor verenigingen. Voor de laatsten is een extra prijs be schikbaar gesteld. Er wordt zondag morgen om 11 uur gestart bij het jeugd- gebouw „De Herdershut" aan de Veen- derweg in Ede. Omstreeks half vier kunnen dus de eerste lopers in Apel doorn verwacht worden. De finish is bij zaal Bolsenbroek aan de Derk Kamp- huisweg 11 in Ugchelen. Van onze correspondent BONN Eenentwintig miljoen post zegels met het portret van Adolf Hitler zullen binnenkort aan de filatelistische wereld wonden verkocht. „Verjaardag van de Führer-1943" staat op de zegels, die 25 jaar lang in de kluizen van de Oostenrijkse staatsdrukkerij hebben ge legen. De postzegels ,die nooit werden ge bruikt, werden tijdens de woelige pe riode van de capitulatie verborgen in een schuilkelder aan het Arendberg- plein in Wenen. Nu zijn de Oostenrijkse postzegelhan delaren verbolgen omdat de postzegels onderhands aan de groothandel zullen worden verkocht. De Oostenrijkse staatsdrukkerij beschouwt de verkoop als een verlate verrekening van de nooit betaalde drukopdracht. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisternacht een inval ge daan in een speelhol aan de Nieuwe- zijds Kolk. Er werden 22 mensen mee naar het bureau genomen. Twintig van hen konden na een verhoor weer gaan. De bankhouder bij het spel, de 45-jari- ge winkelier J. H. de G., en de bewo ner van het huis, de 55-jarige C. K. wer den echter vastgehouden. Behalve het spelmateriaal, werden ook een pistool en een aantal patronen in beslag genomen. lVlet „De Koningskruistocht" door Jay Williams heeft „De Arbeiders pers" de lezers van haar Arbo-reeks een lijvige roman voorgezet, waar zij een hele kluif aan hebben en die hen terugvoert naar een tijd waarvan de moderne mens zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze histori sche roman is namelijk geschreven rondom een twaalfde-eeuws Frans handschrift, dat als het „Dagboek van Denys de Courtebarbe" bewerkt in het verhaal is opgenomen. Hoofdpersoon is de dichter-zanger Denys de Courtebarbe, die eerst een schildering geeft van zijn wederwaar digheden in het middeleeuwse Frank rijk en Engeland en vervolgens in het spoor van koning Richard Leeuwen hart meetrekt op de derde kruistocht, die van 1189 tot 1192 werd gehouden en die de „Koningskruistocht" werd ge noemd, omdat behalve Richard ook de Franse koning Philippus er aan deel nam. Aan de „bevrijding" van het Hei lige Land van de Saracenen chris telijke motieven blijken in het boek wel ongeveer de laatste drijfveer te zijn van de vaak primitieve en bloed dorstige „bevrijders" droeg deze kruistocht overigens even weinig bij als de andere, door de onderlinge naijver van de beide vorsten. De belevenissen van de kruisvaarders op Sicilië, Cyprus en in Palestina pas seren in een bonte stoet de revue, waarbij zeer boeiende episodes worden afgewisseld met meer wijdlopige ge deelten. Denys maakt van alles mee, raakt gewond, herstelt weer en wordt kort na de tragische dood van zijn bes te vriend gevangen genomen. Hij be sluit niet naar West-Europa terug te keren en in Jeruzalem te blijven, na dat hij aan het hof van een Saraceen- se prins in aanzien gekomen is en het vroegere christenmeisje Leila als sla vin toegewezen heeft gekregen. Een si tuatie, die onze vriend best uit te hou den lijkt. „De Koningskruistocht" is geen ge makkelijke lectuur, maar door zijn haast anachronistisch karakter erg interes sant. Else Hoog zorgde voor een uit stekende vertaling van het boek, dat enkele jaren geleden te New York ver scheen onder de titel „To morrow's Fi re". De illustraties zijn van Friso Hen stra en de prijs bedraagt f 13,80. MADRID Het Spaanse parlement, de Cortes, heeft gisteren besloten voor een bedrag van ruim vijf miljoen gul den aan overheidssubsidies te schrap pen. die waren bestemd voor de uni versiteit in Navarra van de roomska- tholdeke organisatie Opus Dei. Deze en andere universiteiten van Opus Dei zou den naar verhouding meer subsidie krij gen dan de staatsuniversiteiten. Een voorstel tot het afschaffen van deze scheve verhouding was ingediend door Fernando Suarez, sinds oktober vorig jaar onafhankelijk afgevaardigde in de Cortes. Leden van Opus Dei, dat vertakkin gen over de hele wereld heeft, zijn in Spanje onder meer werkzaam als mi nister, bankier en dagbladdirecteur. Dit heeft de organisatie veel vijanden bezorgd. Tegenstanders zeggen dat de ze vooraanstaande leden in politiek op zicht samenwerken. PRAAG De leiding van de Tsje- choslowaakse communistische partij heeft besloten generaal Ludvik Svobo da aan te bevelen als opvolger van de afgetreden president Novotny. Svoboda, 72 jaar oud, is de nationale held van Tsjecho-Slowakije. Hij heeft in de oorlog, eerst in Polen, daarna in de Sovjet-Unie, het kleine Tsjechoslo- waakse legioen tegen de,Duitsers aan gevoerd. LONDEN Britse ondernemers in de industrie en de scheepsbouw hebben gisteren de looneisen van drie miljoen arbeiders verworpen. Zij verklaarden dat deze verhogingen de loonkosten voor de industrie met twintig procent zouden doen stijgen. De ondernemers stelden voor om besprekingen te hou den hoe de produktie in de industrie kan worden opgevoerd. De verworpen looneisen waren: ho gere lonen, een extra week vakantie en gelijke lonen voor vrouwen. Deze eisen van de betreffende vakbonden, waren de hoogste sinds de Britse regering in 1966 de loonstop invoerde. In de Britse begroting, die op 19 maart was bekend gemaakt, is gesteld dat de lonen met hoogstens drieëneenhalf procent mo gen worden verhoogd om de Britse economie op de been te helpen. AMSTERDAM Tijdens een korte plechtigheid bij het voormalige bevol kingsregister aan de Plantage Kerk- laan in Amsterdam, is woensdagmid dag herdacht, dat een groep verzets mensen onder leiding van Gerrit Jan van der Veen en Willem Arondeus 25 jaar geleden een aanslag pleegde op 't bevolkingsregister van Amsterdam om de Duitse bezetters te verhinderen er gebruik van te maken voor depor tatie van Nederlanders naar Duitsland. De plechtigheid, waarbtf de weduwe van Gerrit van der Veen aanwezig was werd omlijst door zang van een koor onder leiding van Hans Nieuwenhuy- sen en door voordracht van oorlogsge dichten door Willy Henrich. In een korte speech zei de wethouder voor Sociale Zaken, de heer J. Tabak, zich er over te verheugen, dat de jon geren een groeiende belangstelling to nen voor het verzet en dat morele waakzaamheid en een waardig getui gen van solidariteit met het lot van de mensen hier en ginds een erfenis is van het moedige verzet van Gerrit van der Veen en de zijnen, die niet tever geefs hun leven hebben geofferd. Na de kranslegging door de wet houder, brachten velen een bloemen hulde ter herinnering aan deze ge denkwaardige gebeurtenis. PARIJS Vanaf de Europese „Es- range-basis te Kiruna in Zweden is gisteren met succes een „Skylark"- raket gelanceerd, zo is meegedeeld door het Europese centrum voor ruimteon derzoek (Esro). De raket, die gegevens moest verzamelen over de nevenver schijnselen van 't noorderlicht, bereikte een hoogte van 170 km. Het was de eerste maal dat een „Skylark" van de Esrange-basis werd gelanceerd. ADVERTENTIE Van meneer Spie Span won mevrouw Buitlnk, Rembrandtlaan 12, Apeldoorn, 25 harde guldens. By duizenden huisvrouwen in heel Neder land komt de vrygevige meneer Spie Span nog aanbellen. Laat U niet verrassen zonder pak Spie Span. jong jong belegen belegen extra belegen oud frico KOPENHAGEN Denemarken heeft in Zweden twee eskaders gevechtsvlieg tuigen van het type Draken besteld. Het is daarmee het eerste lid van de NAVO dat een dergelijke aankoop doet in het neutrale Zweden. De bestelling bij de Zweedse Saab-fa- brieketn betekent ook een nederlaag van Frankrijk en de Verenigde Staten, die achtereenvolgens naar de gunsten van Denemarken hadden gedongen. Vooral de Franse regering heeft al het mogelijke gedaan om de bestelling in de wacht te slepen. Op het laatste moment bood Frankrijk nog aan, zes tig procent van de koopsom om te zet ten in Deense artikelen. Bovendien zou Denemarken grote kredieten van Frank rijk krijgen voor openbare werken, zo als de bouw van een brug over de Gro te Belt. Frankrijk zou zelfs zijn toe vlucht hebben gezocht in dreigementen dat Denemarken het wel eens moeilijk kon krijgn bij zijn pogingen om tot de E.E.G. te worden toegelaten. ARNHEM Het telefoon-netnum mer van Arnhem zal omstreeks juli 1969 gewijzigd worden in 085. Dit nummer wordt dan ook van kracht voor Velp. Ten noordoosten van Arnhem zullen in de komende jaren verschillende nieuwe telefooncentrales worden ge bouwd; o.m. in Rheden, Doesburg en Eerbeek. Dit jaar krijgt de stad Arn hem er duizend telefoonnummers bij en voor 1969 zijn er dertienhonderd geprojecteerd. DEN HAAG De Tweede Kamer zal 2 april met de ministers De Block (economische zaken) en Luns (buiten landse zaken) praten over het ultra- centrifugeproject van prof. Kistema- ker. Zoals bekend, heeft vooral de heer A. de Goede (D '66) op een openbare discussie over deze zaak aangedron gen. Hij verweet indertijd tijdens een openbare commissievergadering minis ter De Block, dat hij de Nederlandse belangen op dit punt onvoldoende had verdedigd en hij veronderstelde dat er een geheim verdrag met Amerika zou zijn waarin zou zijn bepaald dat het Nederlandse project tot het maken van verrijkt uranium niet zou „meespelen".

De Vallei | 1968 | | pagina 17