Veenendaals dagblad Roolvink aanvaardt bouw-c.a.o. niet Lou overleden PAKJE BOTER WORDT 7 CENT DUURDER Bulten V.S. hebben in Yiëtnam initiatief niet verloren w Cagarih omgekomen bij vliegtuigongeluk T Unctad wil Zuid-Afrika uitsluiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei „Spanning en onrust zullen produktie schaden" PRINS OPENDE CONFECTIE-CENTR UM t Kan niet heter HALF UUR PER DAG KORTER WERKEN MAAKT DE ZAAK TE KOSTBAAR Grote heidebrand Prijs maandag omhoog Ned. zeelieden in Griekenland tot 7 maanden veroordeeld Bisschoppen eisen sociale hervormingen Volgens generaal Abrams: ONTMOETING WILSON-HEATH Russische ruimtevaarder Man van bedrieglijke bankbreuk verdacht Passagiersschip gezonken SUHARTO ALS PRESIDENT BEëDIGD BEJAARDE NOZEM Niemand stelde familie op de hoogte Jordanië bang voor nieuwe actie Israël HALVEREN Lente-symptoon LUXEMBURG POLITIEKE ZAAK „VLAG BELEDIGD IN MEXICO ONDERHANDELAAR yvDi VERKLARING Sur voor redactie en administratie: °rins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za "0 woorden 1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 28 MAART I968 - 42e JAARGANG no. 75 inninmnmunn»UHmHinmnmn«nmHnuHu«u*mnnmmmii DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heelt de c.a.o. voor de bouwnijverheid afgewezen. Hij wil de arbeidstijdverkorting van "t half uur per dag per 1 november voor de kwart miljoen bouwvakkers niet aanvaarden. In een gesprek met de werkgevers en werknemers in de bouw, gistermiddag op zijn departement, zeide minister: „Het kabinet aanvaardt deze c.a.o. niet". Niettemin heeft hij de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven gezegd, dat hij de zaak morgen in de wekelijkse ministerraad zal brengen. Dan valt de formele beslissing. AMSTERDAM Volgens „De Tele graaf", is Lou de Palingboer, de „on sterfelijke" leider van de naar hem ge noemde sekte, jl. zaterdag in het Bel gische plaatsje Agimoht aan de Maas overleden als gevolg van een ernstige longontsteking. Het stoffelijk overschot is voorlopig ter aarde besteld op het plaatselijke kerkhof. Lou Voorthuyzen zou 68 jaar oud zijn geworden. „De Telegraaf" meldt, dat de dood van Lou grote beroering en verdeeld heid onder zijn aanhangers heeft ver wekt. Lou overleed in een kleine villa van een van zijn Belgische volgelingen, in aanwezigheid van zijn vrouw Mien en enkele tientallen geestverwanten. Rondom het sterfgeval zou een sfeer van totale ontreddering en hysterie hebben geheerst, aldus het Amsterdam se ochtendblad. EMMEN Tegen de Duitse grens In het Veengebied nabij Zwartemeer woedde gisteravond een hevige heide brand, die toen reeds een oppervlakte van dertig hectare bestreek. De rode gloed van de enorme vlammenzee was tot ver in de omtrek te zien en trok ve le belangstellenden. De heer A. Buys, vertegenwoordi ger van de bouwvakkers in het ge sprek met de minister, zei na afloop: „De spanning en de onrust in de ko mende weken en maanden in de bouw zouden wat betreft produktie-verlies meer kunnen kosten dan de arbeids tijdverkorting. Wij kunnen niet volstaan met scher pe kritiek in de vakbondsbladen. Je hoeft niet meteen aan staking te den ken. Je kunt ook het hele jaar door twee uur per dag demonstreren tegen de beslissing van de minister". De heer L. J. te Pas, werkgevers vertegenwoordiger in het gesprek, ver klaarde: „Het resultaat van het ge sprek is niet erg hoopgevend. De mi nister zal ons binnen enkele dagen la ten weten wat het besluit van het ka binet is. De arbeidstijdverkorting zal hij zeker niet goedkeuren". De heer Te Pas voegde er desge vraagd aan toe, dat werkgevers en werknemers die over de hele cao overeenstemming hebben bereikt eensgezind tegenover de minister staan. De arbeidstijdverkorting van een half uur komt, samen met de loons verhoging en enkele kleinere verbete ringen in de arbeidsvoorwaarden, neer op een verhoging van de loonkosten met ongeveer tien procent. Minister Roovink heeft ueg »Idua de heer Buys, dat dit pe^eniage moet werden gehalveerd. Tegen de loonsverhoging van 4 tot 4V« procent en de andere kleine ver beteringen heeft de minister geen be zwaar gemaakt. Deze veranderingen zijn samen ongeveer vijf procent loon kostenstijging, zodat uit het standpunt van de minister gezien, voor de arbeids tijdverkorting geen ruimte is. De werknemers hebben in het ge sprek naar voren gebracht, dat de ar beidstijdverkorting ten gunste van de vermindering van de werkloosheid in de bouw werkt. Ongeveer 32.000 bouw vakkers zijn werkloos. Volgens de heer BRUSSEL Het pakje boter (250 gram) wordt maandag zeven cent duurder. Bovendien is het mogelijk, dat op 1 juni nog een prijsverhoging van 2,5 cent per pakje komt. Minister Lardinois (Landbouw) heeft dat gisteren in het vooruit zicht gesteld tijdens een korte onderbreking van de ministerraad van de Euro pese Gemeenschap in Brussel. YU'anneer de reebok niet dl te vluch tig het dichte bos in schiet, maar zich rustig laat bekijken, omdat hij zich onbespied waant, zult ge zien, dat dit dier een stuk vóórligt Lij het edelhert. Ik bedoel, wat het gewei betreft. Dat begint n.l. bij het manne lijk roodwild pas goed en wel te val len, terwijl een oudere reebok reeds in de loop van februari het nieuwe bastgewei klaar heeft en het in de eerste helft van april (ook wel eerder) geveegd aan de opmerkzame, rustige wandelaar vertoont. Het oude werd in nov.-dec. afgelaten. Meestal zal een 8x of 10 x kijker voor een nauwkeu rige beschouwing van gemak zijn. De veeg- of schuurperiode van het drieja rige mannelijke reewild kan wel tot begin juli aanlopen; jaarlingen dragen vaak nog gedurende mei het bastge wei en bij jongen tot mid-juli; dit is voor "de weidelijke jager een gunstig teken en hij zal zulke exemplaren op de zomerse bokjacht zeker sparen. Er komt trouwens bij de studie en de be jaging van onze meest elegante vier voeter van alles kijken; het lente symptoom is stelig een der belangrijk ste zaken, waar de weideman en zijn helper oog voor hebben en die in dikke boeken haar neerslag vinden. De Ver een. „Het Reewild" heeft evenwel kans gezien in één gekleurde tekening alles onder te brengen van het leven dezer dieren in de loop van het kalenderjaar. Zijn originele praktische grafiek ver klaart haast evenveel als honderd bladzijden druks. 28-3-1968 A, B. WIGMAN Na drie dagen vergaderen gingen de landbouwministers gisteravond de nacht in zonder een akkoord te hebben bereikt over het gemeenschappelijke zuivel- en rundvleesbeleid. Zeker is dat de vrije markt voor deze produkten niet op maandag kan ingaan. Daarom is een overgangsregeling afgesproken tot 1 juni. Voor Nederland brengt dit met zich mee dat de boterprijs maandag toch al moet worden aangepast aan het toekomstige Europese peil, omdat de Nederlandse begroting slechts voorziet in subsidies tot 31 maart. Om de impasse in de onderhandelin gen te doorbreken, is dr. Mansholl met een nieuw pakket voorstellen gekomen, waarin hij afziet van een verlaging van de richtprijs voor melk. De ministers van Lanbouw van de Zes hebben vannacht om een uur hun marathonzitting besloten zonder verde re resultaten te bereiken. Door aan vaarding van de overgangsregelingen voor zuivel en rundvlees, hebben zij zichzelf tot eind mei de tijd gegeven om een akkoord op basis van de nieu we voorstellen, die dr. Mansholt woens dagochtend op tafel heeft gelegd, te bereiken. Ze zullen elkaar 8 en 9 april te Luxemburg weer ontmoeten. Minister Lardinois meende, dat men wel iets was opgeschoten, doch met na me t.a.v. de zuivelproblemen was de verscheidenheid van meningen nog groot gebleven. Het denkbeeld van de Mansholt om de zes landen zelf de helft van de kosten te laten dragen van het huidige grote boteroverschot achtte hij wel aanvaardbaar, mits dit alleen voor deze ene keer zou gelden, d.w.z. bij de overgang van de nationale poli tiek op gemeenschappelijk beleid en dus gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid. De afwijzende Nederlandse houding t.a.v. de margarinebelasting is (nog) ongewijzigd. In ieder geval zou Euro pese parlementaire controle op de op brengst van die Europese belasting es sentieel zijn, aldus minister Lardinois. Buys vond de minister dit geen zwaar wegend argument. De werknemersvertegenwoordiger zei ook: „De minister heeft gezegd, dat dit een politieke zaak gaat wor den. waarvoor hij alle verantwoorde lijkheid wil aanvaarden. Als dit zo is, is er een schijnproces opgevoerd, waar- In de uitspraak al is gevallen en de beul klaar staat". Minister Roolvink heeft de suggestie gedaan, dat werkgevers en werkne mers nog eens nagaan of zij met hun cao een stapje terug kunnen doen. Zij hebben dit echter afgewezen. AMSTERDAM Zes bemanningsle den van het vrachtschip „Eos" van de KNSM zijn veroordeeld tot elk zeven maanden gevangenisstraf wegens „be lediging van de Griekse vlag". Twee andere leden van de bemanning van het Nederlandse schip werden vrijge sproken. Van de zijde van de KNSM is mee gedeeld, dat de betrokken zeelieden op 25 maart, de nationale feestdag op het eiland Kreta, aan het passagieren wa ren in de havenstad Heraklion. In de feestvreugde hebben zij wat Griekse vlaggetjes weggenomen om mee naar huis te nemen als souvenir. Onder meer via de Nederlandse am bassade in Athene probeert de KNSM revisie van de vonnissen te krijgen. In Griekenland kunnen straffen van meer dan zes maanden niet door boete wor den vervangen. De „Eos" heeft in middels een aanvullende bemanning ge kregen om verder te kunnen varen. MEXICO Tachtig Mexicaanse bis schoppen hebben in een collectief her- deyk schryven, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de encycliek „Populorum Progressio" geëist, dat met spoed ingrijpende veranderin gen worden aangebacht in de maat schappelijke structuur van Mexico ten einde het economische en maatschap pelijke evenwicht van het land te ver zekeren. De bisschoppen zijn van oordeel, dat er in Mexico sprake is van „binnen lands kolonialisme" en dat van meer dan de helft van de plattelandsbevolking en een aanzienlijk deel van de stedelij ke bevolking de essentiële levensbehoef ten niet zijn vervuld. Prins Bernhard heeft gisteren het Confectiecentrum in Amsterdam geopend. Het gebouw aan het Konin gin Wilhelminaplein is een centraal verkoopcentrum voor de Nederlandse confectie-industrie. Zoals de foto laat zien, werd de prins opgewacht door aangenaam gezelschap. Tijdens de opening zei de voorzitter van de Nederlandse economische ver eniging voor de confectie-industrie (Nevec), jonkheer mr. L. E. A. J. van Meeuwen: „Wij willen graag de kans aangrijpen om met de overheid tot een gesprek te komen en het klimaat voor onze bedrijfstak verbeteren. Als er in ons land plaats is voor een kleding industrie, dan moeten gezonde, sterke bedrijven niet langs de rand van de afgrond hoeven te balanceren", zo vond hij. Hij prees de Amsterdamse confec tionairs om hun moed, buiten 't stads centrum te trekken naar het nieuwe gebouw in de tuinstad Overtoomse- veld. De parkeernood in die binnen stad is aanleiding geweest tot het bouwen van het confectiecentrum. voor rASHINGTON „Ik geloof niet dat wy het militair initiatief in Viëtnam verloren hebben, hoewel de vyand de mogelijkheden heeft om op het hem opportune moment offensieve operaties te beginnen", zo heeft ge neraal Creighton Abrams gisteravond verklaard by zyn vertrek uit Washington naar Viëtnam. MOSKOU Joeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaarder, is gisteren door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. In een communiqué werd bekendgemaakt, dat het ongeluk gebeurde tijdens een oefenvlucht. Ook kolonel Serjogin verloor hierbij het leven. Beide slacht offers zullen bij de muur rondom het Kremlin worden begraven. Gagarin kreeg wereldfaam door zijn historische vlucht op 12 april 1961. Sindsdien is hij een der voornaamste woordvoerders voor het Russische ruimtevaartprogramma. Gagarin was in het bijzonder popu lair bij de Sovjet-jeugd. Hij is de twee de Sovjet-ruimtevaarder, die binnen een jaar om het leven is gekomen. Op 24 april 1967 kwam kolonel Vladimir Komarof om doordat zijn ruimteschip neerstortte na een tocht om de aarde. Beide ervaren kosmonauten speelden een belangrijke rol in het ruimtevaart programma van hun land. Via de radio werd het droevige nieuws verscheidene malen herhaald. Na de voorlezing van het bulletin werd treurmuziek gespeeld. Weinig is bekend over Serjogin, maar uit het nummer van zijn detachement kan afgeleid worden dat hij een belangrijke rol speelt in het ruimtevaartprogramma. Gagarin, die 34 jaar is geworden, laat zijn vrouw Valentina en twee dochters, de 9-jarige Jelena en de 7- c ac a dim jarige Galja. achter. GAGARIN Hij werd op 9 maart 1934 geboren „QC, Bn technische hogeschool te Saratof aan als zoon van een timmerman op een woiï'£veenb'vaneen Ru^'zÏÏn Hij daar in 1955 af en leer- ^estaties scheneif echter b^often in b« P'\?e™fe Jï?' te houden, want hij werd naar een werd in I960 lid van de communistische partij. Zijn vlucht met de Wostok duurde 108 mi nuten en omvatte een enkele baan om de aarde. Gagarin landde niet in de capsule, maar kwam per parachute neer bij het dorp Smelofski. MAASSLUIS Op verzoek van de recherche te Groningen, is in Maas sluis de 54-jarige koopman J. C. van der D. aangehouden, die tot voor kort Groningen als woonplaats had. Hij wordt verdacht van bedrieglijke bank breuk. Van der D. die in staat van faillisse ment verkeerde, zou diverse goederen aan de boedel hebben onttrokken. Een hoeveelheid goederen er waarde van f 15.000,- tot f 20.000,- werd in beslag genomen. ATHENE Het 5.557 ton metende Griekse passagiersschip „Agamemnon" is gisteren in de haven van Piraeus ge zonken. Naar mededeling van het ministerie van Koopvaardij was de „Agamem non" op zijn ankerplaats lek gestoten. Het schip ligt thans half onder water en sleepboten zullen trachten het uit de haven te slepen. Generaal Abrams. de plaatsvervangend opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam, die als belangrijkste kandidaat voor de opvolging van generaal Westmoreland wordt genoemd, heeft besprekingen gevoerd met president Johnson en militaire leiders. Tijdens zijn bezoek van 48 uur aan Washington heeft hij viermaal met de president gesproken. Volgens de woordvoerder van 't Wit»- te Huis is nog geen beslissing genomen over de opvolging van generaal West- moreland, die in juli bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten wordt. Een ernstig gesprek tussen premier Harold Wilson (links) en de Conservatieve oppositieleider Edward Heuth tijdens een bijeenkomst in Central Hall (Londen) ter gelegenheid van het feit, dat de vrouwen in Engeland vijftig jaar geleden stemrecht kregen. mocratis De Amerikaanse democratische sena tor William Fulbright wil, dat een on afhankelijk persoon belast wordt met alle onderhandelingen die herstel van de vrede in Viëtnam kunnen vergemak kelijken. Hij zal hiertoe een voorstel in dienen bij de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, waarvan hij voorzitter is. Volgens Fulbright moet zo'n onder handelaar zich geheel aan deze taak wijden en ook het werk in deze richting overnemen van de ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie. Hij moet geheel onafhankelijk zijn van elk minis terie. Senator Fulbright zei, dat het idee van een onafhankelijke onderhandelaar afkomstig is van generaal B. D. James Gavin, de voormalige Amerikaanse am bassadeur in Parijs. Richard Nixon, tot nu toe de enige Republikein, die dingt naar de presi dentskandidatuur, zal zondag een ver klaring afleggen over Viëtnam en de betrekkingen tussen de Verenigde Sta ten en Rusland, zo heeft hij in Wiscon sin meegedeeld. Volgens het dagblad „Christian Scien ce Monitor" wil Nixon, als hij tot pre sident wordt gekozen, tot op het hoog ste niveau trachten Rusland over te halen „het oorlogskamp te verlaten en de zijde van de vrede te kiezen". Nixon zou bereid zijn de handel tus sen Oost en West te intensiveren en Rusland „alle consumptieprodukten te leveren waaraan het grote behoefte heeft, met name elektronische reken machines". Als tegenprestatie zou Nixon van Rus land staking of tenminste vermindering van de wapenleveranties aan Noord- Viëtnam verlangen, omdat naar zijn mening Hanoi voornamelijk dank zij de Russische wapenhulp de oorlog in Viët nam kan volhouden, aldus de Chris tian Science Monitor. DJAKARTA Generaal Suharto is gisteren in Djakarta beëdigd als pre sident van de republiek Indonesië. Eer der op de dag had het volkscongres hem unaniem tot volledig president benoemd voor een termijn van vijf jaar. Zijn benoeming is gisteren in gegaan. Met de benoeming van Suharto tot volledig president is een einde geko men aan een politieke verwarring die al ruim twee jaar duurt. De 45- jarige Suharto, die sergeant in het voormalig Koninklijke Nederlands-In dische leger is geweest, is nu de lei der van een land met ruim 100 mil joen inwoners. Zijn benoeming is ook de bekroning van een lange en soms bloedige strijd die hij sinds 12 maart 1966 heeft gevoerd tegen ex-president Soekarno, die geleidelijk werd uitge schakeld en mogelijk terecht moet staan. NEW DELHI De VN-conferentie over handel en ontwikkeling (Unc- tad) heeft er bjj de volkerenorganisatie op aangedrongen haar reglementen zo danig te wijzigen dat Zuid-Afrika al« deelnemer aan de Unitad geschorst kan worden tot dit land zijn apartheidspoli tiek opgeeft. Een resolutie van deze strekking werd aangenomen met 49 tegen 18 stemmen en 7 onthoudingen. De resolutie was in gediend door de afgevaardigde van Ivoorkust namens 47 Aziatische, Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse landen. Ze werd in stemming gebracht ondanks het verzet van de afgevaardigde van Zuid-Afrika. Tegen de resolutie stemden Neder land, Australië, Oostenrijk, België, Ca nada, Denemarken, Finland, Frankrijk Ierland, Israël, Italië, Japan, Nieuw- Zeeland, Noorwegen, Zweden, Enge land, de VS en Zuid-Afrika zelf. Argentinië, Ceylon, Columbia, Mala wi, de Philippijnen, Zwitserland en Uru guay onthielden zich van stemming. De vertegenwoordigers van ongeveer 50 landen war enniet ni de zaal toen «r werd gestemd. MANTECA, (California) De poli tie van Manteca heeft gisteren een „nozem" op een opgevoerde motorfiets gearresteerd wegens het niet gebrui ken van zijn achteruitkijkspiegel, waardoor hif bijna een ongeluk ver oorzaakte, het weigeren van samen werking met de politie toen hij werd aangehouden en het niet bezitten van een rijbewijs. De nozem, Frank Matheny, bleek 87 jaar oud te zijn Jongen al drie dagen in het ziekenhuis AMSTERDAM Door een nalatig heid in Alkmaar hebben de ouders van de 21-jarige Amsterdamse letterzetter Jan Witbraad een halve week in dode lijke ongerustheid doorgebracht. Pas gistermiddag kregen zij te horen, dat hun zoon zondagmiddag na een ongeluk met zijn motorfiets in het Alkmaarse Sint-Elisabethziekenhuis was opgeno>- men. Jan Witbraad was op zijn motorfiets gestapt om een eind te gaan rijden. In Alkmaar kreeg hij ee<n klapband en viel. Met een hersenschudding werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De politie noch het ziekenhuis waar schuwde echter de familie van de jon geman. Zijn ouders stapten naar het politiebureau in hun buurt en dat ver spreidde een verzoek om opsporing, dat het hele land doorging. Spoedig daarna liet de Alkmaarse politie van zich ho ren. In het Alkmaarse politiekorps wordt onderzocht hoe het komt, dat de ouders van de jongeman geen bericht van het ongeluk hebben gekregen. „Er zijn over dergelijke zaken geen vaste afspraken", aldus de politie. (Van onze weerkundige medewerker) Qinds gistermiddag zijn de vooruit- zichten uitstekend geworden. Een paar kleine wijzigingen in de lucht drukverdeling hebben er toe geleid, dat er in de tweede helft van deze week lenteweer van de bovenste plank zal zijn met veel zonneschijn en mid- dagtemperaturen van 17 tot 20 graden in Gelderland. Een simpele luchtdruk daling in Frankrijk was voldoende om de wind uit de tochtige zuidwestroek weg te halen en te doen krimpen naar zuid tot oost. In plaats van op IJs land-depressies, oriënteert de wind zich nu geheel en al op het stabiele hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven Midden-Europa aanwezig is. Er is een goede kans, dat het mooie weer ook zaterdag zal voortduren, terwijl ook de voorlopige vooruitzichten voor zondag niet wijzen in de richting van een ernstige verstoring van het weer beeld. AMMAN (Jordanië) In Jordanië heerst de vrees dat Israël opnieuw zal overgaan tot een vergeldingsactie, dit maal in Noord-Jordanië. Militaire waar nemers en reizigers uit Israël hebben in Amman melding gemaakt van een Israëlische troepenconcentratie in de Beisan-vallei tegenover het Jordaanse stadje Adasija. Het gebied ligt ten zui den va nhet meer van Tiberius in de provincie Irbid. O ZANDVOORT Woensdagavond Is de 29-jarige elektricien P. W. Drom mel in zyn woning aan de Brugstraat te Zandvoort b(j het nemen van een dour- che door elektrische stroom getroffen. Hij overleed korte tijd later.

De Vallei | 1968 | | pagina 1