BOEK EN LIED Beurs van Amsterdam Acteur Kieling liet filmprijs veilen Geen uitbreiding van stereofonische radioprogramma's In Roemenië een „Jordaens" ontdekt RADIO- en TELEVISI^DDn'>D'IM'M, VANAVOND MORGEN Hogere koersen op Damrak BRUYNZEEL: OMZET VAN f 300 MLN Bod Internatio op Van Swaay tot 17 april Hoger resultaat Bredero Vast Goed PILOOT STORM RECHTER TIE I TEKKO TAKS Voor Viët-Cong TELEVISIE T.V. LANGENBERG DIVIDENDVOORSTELLEN .ij 2 I iL/CivL.. lv.st/-\i\l 10 Daar stond de bloeien de kastanje. Freek snoof de heldere lucht op en Ha Lobbes! Hij sloeg lijn armen om zijn vriendje, dat blaf fend tegen hem opsprong, lachte, wak ker nu omdat de hond hem halen kwam. Hij deed dat wel meer, maar voor de jongen was het altijd een bij zondere verrassing. Met Lobbes op zijn hielen stak hij het schoolplein over, lette niet op de kleine groep jongens, druk pratend en wijzend bijeen onder de kanstanje- boom. Kijk, op die tak hebben ze hun nest; er zitten eitjes ook in... Freek bleef staan en keek naar de plek tussen de bloesems waarheen de jongens wezen. Nauwelijks te zien van beneden, zat daar inderdaad een nest. Maar toen zag hij ook iets anders; een jongen bezig langs de stam om hoog te klimmen. Het nest, dacht Freek, ze gaan het nest leeghalen! Schreeuwde hij hardop? Er trok een waas voor zijn ogen, hij stortte zich naar voren, nau welijks ziende hoe er snel voor hem opzij geweken werd. Hij trok aan een paar benen, hij hing eraan. Waar was zijn tas? O, die lag er gens... in een plas misschien. Ze rol den over de grond: Freek en de jon gen, die hij uit de boom had getrok ken. Het was zijn eerste gevecht, niets was er ooit geweest waarvoor hij zou hebben gevochten, niets dat de moeite waard was. Wat konden hem het krakeel en de ruwe spelletjes schelen? Maar dit was iets anders, nu vocht hij wel. Hij stompte en sloeg als een razende, voelde nauwelijks dat hij zelf ook opstoppers kreeg. Zijn kle ren scheurden, Lobbes ging verwoed te keer, door twee jongens krampach tig vastgehouden. Het enige wat hij zag, was het gezicht van de jongen, die hij nauwelijks kende, maar met wie hij vechten wilde tot het uiterste. Een hand trok hem overeind, schud de hem. Het was net als 's morgens toen hij uit de droomtuin tot zichzelf komen moest, alleen kwam hij nu van de andere kant. Dezelfde onderwijzer ook, maar nu keken zijn ogen boos en donker. Beide jongens hield hij op 'n armlengte van zich af. Freeks handen vielen stil, ontnuch terd zag hij de kring van jongens rond, merkte nu ook de toestand van zijn kleren, die vuil waren van mod der en stof en op verscheidene plaat sen gescheurd. De stem van de onderwijzer, boos en driftig, ging over hem heen. Nu word ik misschien van school gestuurd, dacht Freek, of er gaat een brief naar vader. Hij voelde even een steek in zijn borst. Niet dat hij va ders oordeel vreesde, maar heimelijk begon een angst op te kruipen voor moeder, voor wat zij wel zeggen zou. Uit de groep jongens kwam er één naar voren. Freek kende eigenlijk al leen zijn naam: Ko Sol, ze zaten in dezelfde klas. Ko, lange bonkige jon gen, onverschillig in houding en ge baar, maakte een hoofdbeweging naar meester, als ik er eerder bij geweest was, had ik ze ook op hun donder ge slagen. Ze wilden een nest uithalen, dat is een gemene streek. De jongens mompelden. De onder wijzer had plotseling moeite niet te glimlachen. Ben jij weieens meer zo'n duvel? vroeg hij aan Freek. Niet recht begrijpend keek deze hem aan. Ik had nog nooit gevoch ten, antwoordde hij. Zijn ogen waren open en eerlijk, zij herinnerden de on derwijzer aan het voorgevallene van die morgen. Zo, zei hij, zo zo... Laat het dan bij deze ene keer blijven, begrepen? Al heb je ook gelijk, dan hoef je toch niet maar zo blindelings er op los te slaan. Maar het pleit voor je, dat je hart hebt voor dieren. En zich tot de anderen wendend voegde hij eraan toe: Hebt altijd eerbied voor het leven, jongens, dat is de eerste ridderlijkheid. Hij keek naar de jongen, die door Freek aar dig was toegetakeld en zijn zakdoek tegen zijn neus gedrukt hield. Ik geloof, dat jij je straf ook gehad hebt, zei hij kort, vooruit, ruk in! Hij bleef staan tot aan het bevel voldaan was, draaide zich toen om en ging naar de school terug. De jongens stuwden om Freek heen. Ze hadden ineens respect gekregen voor dat stille ventje, wiens ogen zo gevaarlijk konden bliksemen. Ko Sol kwam naast hem lopen. Lobbes drong tegen zijn benen, één van de jongens gaf hem zijn tas. In Freek groeide een vage verwondering, dat ze ineens zo'n belangstelling voor hem hadden. Was dat nu omdat hij er op los gesla gen had? Hij keek op naar de onver schillige bonk naast hem. Waarom nam je het voor mij op? Ko schokschouderde. 'k Nam het niet voor jou op, maar dat kreng had verdiend dat je hem te pakken nam. En met een half lachende, half in bewondering overgaande blik, voegde hij erachter: 't Valt me van je mee. Ben je nou niet bang voor je va der? vroeg een jongen, aan de ande re kant naast Freek. Waarom? Het klonk oprecht verwonderd, het gaf hem een nieuw stempel van dap perheid. In zijn binnenste begon iets het leuk te vinden, groeide er lang zaam een soort besef van de plaats, die hij zich zo onopzettelijk verwor ven had. Ik ben nooit bang voor vader, zei hij. Hij lachte. De jongens lachten mee. Zij hadden Freek Arls- over nooit zien vechten, noch echt zien lachen, vanmorgen hadden ze 't beide als iets nieuws ondergaan. In het dorp verspreidden zich de jongens. Alleen Ko liep verder mee met Freek. Ik geloof, dat jouw vader een reu- zevent is, zei hij zonder afgunst. Nou! zei Freek enthousiast. Hij be gon Ko aardig te vinden, zag hem voor het eerst bewust als iemand, niet als deel van de school. Maar je moeder? Is die nou niet kwaad? Die moet de hele rotzooi schoonmaken en verstellen. Verschrikt stond Freek stil. De vrees voor moeder stond ineens weer in het volle licht. Ko lachte begrij pend, gaf hem een klap op zijn schou der. Nou, toch was het fijn van je. Hij kwam dichter bij Freek en fluisterde, hoewel er niemand was die het horen kon: Laat ze zien dat je poten aan je lijf hebt, dan laten ze je met rust. Freek keek opzij, lichtelijk verbijs terd. Iets in Ko's stem riep een echo in hemzelf op. 't Is zo, zei Ko, aju, tot maan dag. Alleen ging Freek verder. Hij glim lachte even. Als hij zo zou durven praten als Ko, zou moeder zeggen dat hij ruw in zijn mond was... Moeder... Hij slikte, zijn hand dwaalde hulpe loos over Lobbes' goedige kop. En vader is vandaag naar de stad, be dacht hij, zaterdagmiddag... geen school... moeder. Freek vergat dit keer voor Quee- ny's deur te fluiten, hij liep regelrecht door naar huis; van een afspraak voor die middag zou toch wel niets komen. Eleonoor stond op de waranda. 5 Freek was altijd precies op tijd en s nu... Nog eens keek zij op haar pols- E horloge. Juist nu Arnold niet thuis was! Als de jongen maar niets over komen was. Toen zag zij hem komen, in de bocht van de weg: een tenger figuur- tje, klein zo in die wijdte, hoewel hij niet klein voor zijn leeftijd was. Zij E wuifde, maar hij zag het blijkbaar niet. (Wordt vervolgd) 3773. De preranodon die zo gedecideerd op David kwam toezweven, was wel een bijzonder groot exem plaar, maar tegen een volle lading van het straalpis- tool was ook hij niet opgewassen. Het verblindende licht trof de uitdrukkingloze kop van het vliegende gedrocht, dat mei een vreselijk gekrijs opzij zwenkte en pardoes tegen de naderende tyrannosaurus op botste. Het was een ervaring, die beide dieren terdege van streek bracht. De pteranodon flapte verschrikt met zijn enor me vlerken om weg te komen, wat hem na veel spek- takel tenslotte gelukte. Half vleugellam rukte hij zich los uit de klauwen van zijn vierpotige soortgenoot en verdween klapwiekend laag over het water. Nu stond David nog alleen tegenover de bloeddorstige rover. Maar het nietige apparaat op zijn borst was inmiddels in werking getreden, zodat het groeiproces weer op gang kwam. Het monster wist niet waar het aan toe was, toen zijn kleine-, twee-benige prooi zelf tot sau- rier-proporties uitdijde! 59. De gangster Lang vraagt Rechter Tie vriendelijk om plaats te nemen, terwijl zijn boekhouder thee in schenkt. „Het spijt me dat u hier door rovers lastigge vallen bent, dokter", zegt Lang. „Zelf heb ik Rivierstad altijd een heel rustige plaats gevonden." „Dat komt goed uit. Lang", dondert de Rechter hem plotseling toe. „Want je zult hier nog een hele tijd moeten blijven." De gangster kijkt Rechter Tie scherp aan. „Wat moet dat betekenen?", zegt hij rustig. „Dat betekent dat we de wapenstilstand verbreken", antwoordt de Rechter. „We nemen je te pakken zodra je een stap buiten deze stad zet Jij was het, die vanochtend een poging liet doen om mij te vermoorden! De moordenaars hadden zich verscholen in jouw voorraadschuur!" Met een handhgebaar stuurt Lang zijn mannen weg en her neemt: „Toen ik u in het bad zag vermoedde ik al dat u van de Rode Liga was. Je ziet niet veel dokters met de bouw van een bokser. Maar ik ontken dat mijn mannen iets te maken hebben met die aanslag op u. On ze Blauwe Liga heeft zich stipt aan de overeenkomst ge houden. Wat bewijst het dat die moordenaars mijn voorraadschuur gebruikten? Er ligt niets van waarde dus de boel is nooit afgesloten!" 70. De roeiers, die professor Starreveld naar de batis- caaf brachten deden heel erg hun best maar nader den langzaam want de afstand tussen 't stoomschip en de bol was vrij groot. Dat kwam omdat de stroming hier, de bol steeds dichter naar de kust en dus steeds verder van 't vaartuig gedreven had. Toch wilde Tekko proberen of hij Alfredo zo lang aan de praat kon houden tot de roeiboot hem bereikt zou hebben. En dus begon hij op het commando van de spitsboef om over boord te springen met een lang en omslachtig verhaal over de werking van de batiscaaf. Maar de Gappos die begreep wat Tekko hier mede dacht klaar te spelen viel hem in de rede. „Zwijg, ake lig handsvod!" schreeuwde hij. „Probeer me niet op te houden tot je vrienden hier zijn, maar spring. Voor uit spring of ik schiet!" „Vooruit dan maar!" zucht te Tekko, „daar gaat ie dan!" Hij zakte door de knie- en en sprong toen onverwachts terug in de bol. En wat er toen gebeurde was in een ogenblik geschied. Alfredo aarzelde wat hij doen zou want wie zei dat Tekko daar geen wapens tot zijn beschikking had. En voor onze vriend was deze aarzeling meer dan voldoende om uit een kist een duikershelm te pakken en paar loden san dalen onder te binden. En aldus uitgerust kwam hij weer te voorschijn om, voordat Alfredo zijn pistool op hem had kunnen richten, in het water te springen. iiiimiiiiiiiiiiimiiiMiiiiimiiiiiimiiiimiiiMimiiuiMiiiiii■■iiiiimiiihimiihhiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii Wist u, dat Barend de Graaffs boe ken tot dusver een grotere oplage heb ben bereikt, dan die van Gerard Korne- lis van het Reve, Harry Mulisch en Jan Cremer samen? En dat deze De Graaff, wiens werken tot de christelijke lectuur worden gerekend. Jan Wolkers technisch de beste jongere schrijver vindt? En dat Jan Wolkers als kind behalve on der meer de bijbel het Martelarenboek las? Allemaal interessante gegevens uit de voortreffelijke Boekenweek-afleve ring van „Kijk op kunst", die de KRO gisteravond op het scherm bracht. In teressant onder meer, omdat de invloed van de jeugdlectuur op hetgeen beken de schrijvers als bijvoorbeeld Mies Bouhuys en Jan Wolkers presteren, niet gering leek te zijn. Denk maar aan de deernis uit „Winnie the Poe" en die uit Mies Bouhuys' oeuvre, aan de gru welverhalen uit het Martelarenboek en uit het werk van Wolkers, aan het feit ook, dat Cees Buddingh een fragment uit Karl May's „Winnetou's dood" met hetzelfde droge, staccatische pathos voorlas als waarmee hij zijn eigen ge dichten over dieren of over potjes sand- wichspread pleegt voor te dragen. Denk ook maar aan het indringende filmpje „De straat is vrij", waarin Johan van der Keuken diverse bekende schutting woorden (ik miste de namen van voet balclubs in met krijt getekende muur goals) veel reliëf gaf. Denk tenslotte ook maar aan het feit, dat twee veelge lezen, maar niet tot de top-literatoren gerekende schrijvers als Barend de Graaff en Edward Multon in een pittig en fris programma als „Kijk op kunst" ze serieus werden geïnterviewd. Er werd in het KRO-programma van gisteravond ook nog min of meer se rieuze aandacht besteed aan een ver schijnsel, dat al ven veelomstreden is als de streekroman in de iteratuur: de smartlap. In een goed verzorgde uitzen ding van de Vlaamse televisie trachtte men tevergeefs een definitie van de smartlap te geven. Misschien moet men, om ooit tot die definitie te geraken, be gonnen met de constateren, dat het ver schijnsel „smartlap" een combinatie is van simpele vertolking van een bij ve le mensen uit alle rangen en standen aanwezig levensgevoel en van de wijze waarop weer andere mensen hier munt uit weten te slaan. Maar eigenlijk zou het woord uit den boze moeten zijn. Of zou men een onderscheid moeten ma ken tussen commerciële en niet-com- merciële smartlappen. Maar ook dat is moeilijk, want waarom is Gert Tim mermans commercieel klinkende „Ik heb eerbied voor jou grijze haren" wel een smartlap en wordt Louis Davids' „Hondje van Dirkie" tot de kleinkunst gerekend? Waarom zijn veel (natuur lijk niet alle!) successen van Edith Piaf, Harry Belafomte en de Rhythm- and-Blues-zangers geen smartlappen? Misschien ligt het ook wel aan de me lodie. Maar het gekke is: zet een smart lap in een draaiorgel en de hele straat fleurt er van op. Zeker: er is een ont zettend kitscherige smartlappenindus- trie. Maar „Scheiden doet lijden" heeft toch maar een fijne melodie en in de tekst van het refreintje lijkt ook geen woord onwaarheid te staan. J. v. d. K. BERLIJN De bekende Westduitse acteur Wolfgang Kieling, die zoals wij vorige week schreven, naar Oost- Duitsland is gegaan om er te wonen en te werken, heeft zijn (Westduitse) Filmprijs voor 1965 zaterdagavond la ten veilen. De opbrengst, 1630 gulden, is bestemd voor de Viet-Cong. De koper van de gouden onderschei ding gaf de prijs direct weer terug. Het is de bedoeling dat de prijs steeds weer geveild wordt in andere clubs; de veiling van zaterdag werd gehou den in de links-politieke Republikeinse club in West-Berlijm. De vendumeester die de prijs zaterdag veilde, was een collega van Kieling. Hij prees de on derscheiding aan met „Nog een hand granaat? Nog een handgranaat?" Zo als bekend sympathiseert Kieling met de politiek van Oost-Duitsland ten op zichte van Amerika voor wat betreft de oorlog in Viëtnam. HILVERSUM I. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang. 18.30 Nws. en weerpr. 18.46 Act. 19.00 Muz. van het Leger des Heils. 19.15 Spektrum: nws. uit de pro- teftants christ. organisaties. 19.30 Kerk orgelconcert: klass. Italiaanse wer ken. 20.00 Wijid als de wereld: interna tionale oriëntatie op kerkelijk, oeku- menisch en zendingsterrein. 20.10 Piano recital (gr): klass. muz. 20.30 Stekker: Steravondprogr. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Meditatie. 22.50 Stereo Salontrio: lichte kamermuz. 23.00 Stu dio 2300: gevarieerd progr. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. 18.20 Uitz. van de Christ. Hist. Unie. 18.30 De tafel van (half) zeven: gevarieerd progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Avondgebed. AVRO: 20.05 Land der Muzen: kunst kroniek. 20.28 Golgotha, oratorium van Frank Martin, door het Utrechts Sym fonie Orkest, de Utrechtse Oratorium Vereniging en solisten. In de pauze: 21.23-21.38 Uitgevers en boekverkopers in Nederland, gesprek. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.55 Venster op de heden daagse muz.: muzikale lezing. 23.35 Viioolduo: mod. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. AVRO: 19.06 De Danny Kaye show. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 0.50 Een avond uit, TV-spel van Harold Pinter. 21.55 Muziek-Mozaïek. NTS: 22.40-22.45 Jour naal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Jour naal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Intern, agrarisch nws. 19.45 In kleur: Openb. Kunstbezit. 20.00 Journ. NCRV: DEN HAAG De financiële tekor ten waarmee zowel radio als televisie te kampen heeft maken het niet raadzaam op korte termijn voorzienin gen te treffen om stereofonische radio programma's over alle zenders van het eerste en tweede fm-net te kunnen uit zenden. Dit heeft minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Dijkstra en Visser (D'66). Bij de vaststelling van het omroepbud- get voor 1969 zal worden overwogen of aan de hand van de dan beschikbare middelen en rekening houdende met de financiële consequenties van ande re desiderata, met de installatie van de benodigde straalverbindingen een aanvang kan worden gemaakt. De veronderstelling van de vraag stellers, dat de NRU een systeem heeft ontwikkeld waarmee naar alle fm- zenders over straalverbindingen ste reo-signalen worden toegevoegd is vol gens de bewindsman juist. De voor de vorming van deze straalverbindingen benodigde investering zal echter een veelvoud van de door beide kamerle den genoemde f 300.000 bedragen. BOEKAREST In een museum in Sobioe (Roemenië) is een schilderij ontdekt van de 16de-eeuwse Vlaamse schilder Jacob Jordaens. Men had het doek tot dusver aan een andere schil der toegeschreven. 20.20 De Tom Jones Show. 21.00 Ik en gij, praatje. 2103 Vidocq, politie-feuil leton. 21.28 Act.rubr. CVK/IKOR: 22.00 Gefilmd portret van de Friese onder wijzer-auteur: Trinus Riemersma. NTS: 22.30-22.35 Journ. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassiek en mo dern platenprogramma. (7.30 Nws.; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Stereo: Aubade: moderne orkestwerken (gr.). 11.00 Voor de zie ken. 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (plm. 12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Act.). 14.05 Schoolra dio. 14.30 Stereo: Musiesta: licht gev. muziekprogr. TROS: 15.00 Moderne or- kestmuz. (gr.). 15.30 Uit de school ge klapt: gesprekken met jongeren. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Filmprogr. 16.30 Boem!!: progr. voor de tieners. 17.15 Stereo: Lichte gr.muz. 17.30 Sportkom- pas. 17.50 Act. HILVERSUM II. AVROG 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: lichte gr.muz. (8.30- 8.35 De groenteman.). 8.50 Woordelijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Operacon cert (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvit.: populair ver- zoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: informatief progr. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte gr. muz. 12.49 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nws. 13.10 Act. VARA: 13.30 Voor de middenstand. 13.35 Stereo: Klassieke kamermuz. (gr.). 14.20 Wik- en en wegen: consumentenrubriek. NRU: 14.30 uur Levensbeschouwing: De mens in het Marxisme, lezing. 15.00 Vonken onder de as: progr. over Ne derland-e volksverhalen en volksgebrui ken. 15.30 Gev. gr.muz. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszit tenden. 16.30 Voor de kinderen. 16.45 Moderne kamermuz. (opn.). 17.40 In formatie: Achtergronden en commen taar. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de Pep. (10.00 Nws.). NRU: 11.00 Nws. 11.03 Licht platenprogr. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Progr. met Hans Kemma. 13.30 Help: gevm platenprogr. TROS: 14.00 Nws. 14.02 Act. 14.05 Nwe platen. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziekkantjes. 16.00 Nws. 16.03 Operette-varia. 17.00 Nws. 17.02 Sportjournaal. 17.05-18.00 Zingende Bougie: gev. platenprogr. voor au tomobilisten. DONDERDAG, 28 MAART 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. van gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Duitse theatergeschiedenis. 11.25 Re portage. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Joum. 16.45-18.00 Kinderprogr. 16.45 Die jungen Jakobiter, TV-film. 17.15 Amusementsprogr. '18.00-18.05 Journaal. (Regionaal progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Journ. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Wedstrijdspel. 19.59 Progr.- overz. WDR: 18.05 TV-serie. 18.10 Do cumentaire. 18.25 Goedenavond. 18.30 Journ. 19.10 TV-serie. 19.40 TV-film). 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Der Kidnapper, TV-film. 21.45 Documentai re. 22.45 Journ. commentaar en weer bericht. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en muz. 18.15 Malican en Sohn, detective film. 18.50 Der Besuch des Landpfar- rers, TV-spel (herh.). 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 (K) Muzikale revue. 21.30 Politiek progr. 22.30 Nws., weerber. en act. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorige 1ste koer» not. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staff ell 1966-1 1966 1968 1967 1967 1965-1 53 1964-1 5i 1964 5 1958 4è 1964 4è 1959 4i 1963-1 4è 1961 4 1953 33 1947 3è 1031/» 99% 97% 98% 94% 93% 90 A 88 88 A 95% 86% 82% 84% 80% 71% 103% 99% 97 iè 98% 94% 93 Vi 90 A 88 88% 95 A 86Vt 82% 84% 80% 71% 89% 84 73% 75 83 A 86% 97 A 85% 118 73.3 84 125.8 128.9 121.1 Ned. Spoorw. 57 1-2 Berghuizer Pap.fabr. Gelder Zonen v. Grasso's Kon. Mach.f. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen/Dr.-Verbl. Alg. Bank Ned. Amrobank f20,— Nationale Ned. Nederland 1951 3t Nederland 1953 1-2 3i 84% Nederland 1950 1-2 31 73% Nederland 1954 1-2 31 75 Ned. grootb. obl. 1946 3 83% Ned. dollarlng. 1947 3 87 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97% id. 30-jar. l958/'59 41 85'/» H.V.A.-mijen ver. a. 117% A.K.U. a. 73.3 Delimij. f. eert 84 Hoogovens n.r.c.v.a. 125.5 Philips gem. bezit. v. a. 128.1 Unilever c.v.a. 119.8 Kon. Zout-Organon 162.2 160 Dordtsche Petr. a. 762Vi 771 Kon. Pe'ar. t. a. 154 155.9 H.A.L. a. 75% 75 Vt Java-China p n.r.c.v.a. 171 172 K.L.M. a. 174 170 Rotterd Lloyd a. 154 154 Scheepvaartunie a. 130% 131 Vz Bk v. Ned. Gem. 1967-1-2 63 100)3 100% Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 6è 99 99 Bk v. Ned Gem 1965-1 6 95 94% Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 43 87 A 87 A Nat. bk v. mid kred. '66 7 100% 100 Nat. Investeringsb. 1965 53 94% Fr.-Gron Hyp.b dw 6 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 92% British Petrol. 1966 7i 103 102% Bijenkorf 6 97 Co-op Ned. r.spaarbr 147 Ned Gasunie 1966 61 98% 98% Ned. Gasunie 53 94% 94 Philips dlr 250-100 '51 4 78 77% Pegen 1-2 1957 6 96% 96 A Pgem 1957 6 95% 95% Rott. Rijn Pij pi .mij. 5i 94% 94% K.L.M. 15-jang 6 94% 94'/» 4! 89% 89'/» 44 94% 41 88% 87 53 89% 89% 5! 84'/» 43 88% 88% 44 102 103% a. 232 233 a. 48.7 46.8 cert. 665 670 Ned. Credietb. aand. b. 170 170 Ned. Middenstandsbank a. 86.2 86.4 Slavenburg's Bank a. 172'/» 173 Albert Heyn a. 1329'/» 1329 Amstel Br. n.r.c.v.a. 395 393 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208 208 Blijdenst.-WilL f 1000 nrcva 66% 65 Lucas Bols a. 178 180.5 Bredero vast goed a. 139 136 Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 399 403 Buhrmann-Tetterode a. 448% 450 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 622 624 Calvé nar. c.v.a. 824 832 Calvé com.pref.wd.nr. cert. 138% 138 Drentsch-overijs. houth. a. 140 142 D.R.U. a. 340 340'/» Edy emaille a. 69% 69% Elsevier uitgeversmij. a. 341 344 Erdal mij. voor wasverw. a. 540 530 Excelsior metaalbuizen a. 62'/s 62% Fokker a. 398 385 Gazelle rijwielfabriek a. 159 163 Gelder (van) papier a. HO1/» 111 Gist-Brocades a. 717 Grasso's kon. mach. fabr. a. 132 Heineken's Bierbr. aand Holec aand. Int.err.atio aand. Kon Ned. Papierfabr a. Kon Ned. Textiel unie cert. Krasnapolsky La. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a. Lips en Gispen cert. g'S6 Meteoor Beton a. 113% Misset Uitgeversmij. a. 265 Naarden Chem. fabr a. 536 Naeff gebr. a. 170 Nedap ned. app.fabr aand 138% Ned. Kabel fabrieken aand 282 Nelle, wed J van aand 369% Nyma n.r.c.v.a. 23'/z Nliverdal-ten Cate a. 80 Overz Gas, nat bez. v.a.f 95.2 Pakhoed a. 119s/* Paithe a. 55% 706 133 628 624 151 148 302 303 154 154 49% 48% 56.2 56 218 217 264 265 SZ6 114 260 525 171% 130'/» 284 360 23% 78 95 120s/* 56% Pont Houthandel a. 168% Reesink en Co. a. 163% Scheveningen Expl.mij± a. 24.4 Schokbeton aand. b. 179 Scholten Carton en Pap. a. 217 Schuppen Sajetfabriek a. 72 Simon de Wit aand. b. 428 Technische Unie a. 261 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 103.5 Twentsche Kabelfabriek a. 356 Ubbink-Davo a. 33 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 107% Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver. Machinefabrieken a. 156 Ver. Ned. Uitg. bedr. 144 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 145 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 157% Vulcaansoort a. 60 Wessanen's kon. fabr. a. 87.7 WUton-Fyeno. Bronsw. a. 162% Billiton le rubriek a. 806 Geldersche Tramw.mij a. 56 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 755 Interbonds 1 pb f. 638 Vastgoedbei .fonds part f. 629.5 Interunie f50 a. 185.5 Robeco f50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw cert. Int. Nickel Cy Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T 15-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert Dupont d.n 10 a 5 dlr cert General Electric cert. General Motors cert. cert, cert, cert, cert, cert Standard Brands 10 a cert Kennecot' Copper Phillips Petroleum R.C.A. Republic Steel Shell Oil U S Steel (10) Woolworth cert, cert. 228 185 424 101 47% 115 27% 51% 43% 28% 61% 47% 87% 154% 86% 73% 41% 53% 46% 40% 60 35% 38% 22 168 163% 24.5 176% 225 72 429% 264 104.5 356 33% 107% 180 158 144.2 145% 157 60 88.3 162% 814 755 638 630 186.5 229.4 186.4 430 101.3 48% 116% 27 51% 43% 28% 46% 89% 154% 86% 72% 40% 54 46% 39% 61 36 38 21% VOORBEIRSKOERS VAM HEDENMORGEN Kon. Olie 156.40; Unilever 121.60; Philips 131.30; K.L.M. 177.00. AMSTERDAM Goed gestimuleerd door de vaste stemming waarmede Wall Street dinsdag de beursdag afsloot, heeft Beursplein 5 vandaag wederom hogere koersen te zien gegeven voor alle in ternationale waarden. Dit door vraag van het publiek, alsmede enige buiten landse belangstelling. De stemming voor deze fondsen was goed prijshoudend tot merendeels vast. Kon. Olie ging met een eerste ver handeling op 156.30 ruim 2 gulden om hoog vergeleken met de voorgaande slotprijs. Unilever steeg bijna 2 gulden tot 121.70. Philips verbeterde één gul den tot 129.20. Hoogovens werd één gul den hoger geadviseerd op 126.50. AKU bleef bij al deze fonidsen achter. In de ze hoek werd op 73.30 (onv.) geopend, om daarna wat op te lopen. De handel in de hoofdfondsen was weliswaar niet groots doch viel zeker niet tegen. De gunstige tendentie van de internationale waarden werd gesteund door de vaste stemming waarmede de Nederlandse fondsen gisteren in Wall Street sloten. Kon. Olie was er één, Unilever een halve en Philips 1/4 dol lar hoger. Dit was voor het publiek blijkbaar aanleiding met koopopdrach ten in de markt te stappen. In Wall Street waren gisteren geen tastbare bewijzen aanwezig voor de vas te stemming waarin werd gesloten. Zwit serland was vandaag aan de vaste kant, de Westduitse beurzen hoger. Als gevolg van winstnemingen op klei ne schaal zakte Philips iets in tot 128.90, Unilever kwam op 121.30 en Kon. Olie op 156.10. In de scheepvaartsector ging vandaag niet zoveel om. De stemming was hier prijshoudend tot eerder iets beter. Scheepvaart-Unie echter lag vast in de markt op 132. Van de cultures ging Amsterdam Rubber een punt achteruit. HVA bleef goed prijshoudend. De staats- fondsenmarkt was wederom iets ge makkelijker. Van Gelder Papier hervat de divi dendbetaling met 4 pet. Het laatste di vidend dateert van 1963 met 6 pet. De ze hervatting schonk de beurs blijkbaar vertrouwen in Van Gelder want de aan delen van dit concern lagen goed ge disponeerd in de markt. ZAANDAM Bruynzeel heeft vorig jaar een omzet behaald van driehon derd miljoen gulden. Gemeten naar de ze omzet en naar het personeelsbestand van ruim 420(1 mensen in Nederland en ruim elfduizend voor alle bedrijven van Bruynzeel in en buiten Europa, kan Bruynzeel worden beschouwd als de grootste houtverwerkende industrie in Europa. Het is een bedrijf echter, dat wat cijfers betreft uit concurrentie-over- wegingen niet méér wil loslaten. Het is en blijft vooralsnog een besloten N.V., die als zodanig niet verplicht is haar jaarstukken aan derden openbaar te maken. Wel is elf jaar geleden de structuur belangrijk gewijzigd. In 1957 deden de heren Cornelis en Willem Bruynzeel af stand van de absolute macht öie ieder in eigen bedrijf had. Er werd een ad ministratiekantoor gesticht, de Beheer maatschappij Bruynzeel Fabrieken N. V., waarin de heren Bruynzeel hun aan delenbezit in de bedrijven van Bruyn zeel in brachten. Drie van de vijf personen, die de raad van beheer van deze Beheermaatschap pij vormen, mogen niet behoren tot de kring van aandeelhouders, noch tot hen die met de dagelijkse leiding van de bedrijven van Bruynzeel zijn belast. Die raad bestaat uit de heren ir. J. F. Fock, ir. P. M. van Doormaal, drs. P. L. Justman Jacob, C. Bruynzeel en W. Bruynzeel. ROTTERDAM (ANP) Tot uiterlijk 17 april kunnen de houders van aande len Van Swaay hun stukken aanmelden ter verwisseling in die van Internatio. Uiterlijk 22 april zal worden bekend ge maakt of het bod gestand wordt ge daan. Dit wordt meegedeeld bij het of ficiële bod dat Internatio heeft uitge bracht op de aandelen van deze maat schappij. Voor de aandelen Van Swaay wordt een gelijk aantal aandelen Inter natio aangeboden. Internatio heeft over de eerste negen maanden vain dit jaar een winst be haald van f 5,2 miljoen tegen f 7,9 mil joen over geheel 1966. Reeds werd mee gedeeld dat een onveranderd dividend van 15 procent kan worden verwacht. Van Swaay behaalde over deze perio de een winst van f 1,9 miljoen tegen f 2,3 miljoen over geheel 1966. UTRECHT Over 1967, het vierde boekjaar van Bredero vast goed NV, is de produktie hoger geweest dan over 1966. Het jaar sluit met een hoger re sultaat t.w. een positief saldo van f 745.546 (v.j. f 658.100). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van zes tot zeven pet. Verwacht kan worden dat in 1968 opnieuw een hogere produktie zal worden berikt dan in 1967. Ook het resultaat over 1968 zal, naar verwach ting, hoger zijn. De opbrengsten van het vastgoedfonds Breevast 1967 zijn van dien aard, dat op de garanties geen be roep zal worden gedaan. Het netto-resultaat projecten steeg van f 1,44 min. tot f 1,64 min. Bij het resultaat was de invloed van de ver koop van projecten aan het vastgoed fonds Breevast 1967 slechts van beperk te betekenis. De mogelijke baten van de ze transactie komen in hoofdzaak eerst in de volgende boekjaren tot uiting. AMSTERD. DROOGDOK Over 1967 5 procent op de preferente en con verteerbare aandelen en 7 (v.j. 8) pro cent op de gewone aandelen, alles in contanten zulks in tegenstelling tot hetgeen wij gisteren meedeelden.

De Vallei | 1968 | | pagina 2