Ds.v.d.Haar: Ik hoop dat de mensen er niet om uit de kerk blijven Groene Kruis en C.S.C. gaan samenwerken Vijfenvijftig jaar getrouwd WONDERLIJK GOEDE AFLOOP Trein greep lesauto ONS BEHANG... VEILING RESTEREN Kalter speelde gelijk tegen v. d. Brandhof In Achterberg worden wervingsacties gevoerd door twee groeperingen j om zo veel mogelijk kinderen binnen de eigen schoolmuren te krijgen i Bestuur STICHTINGSBESTUUR REKENT OP MINSTENS 100 LEERLINGEN Prognoses f Drogisterij REIN KOK Ex-raadslid maakt brokken op de valreep Auto raakte bromfietser Huidige toestand is voor "l publiek te verwarrend Veenendaals bedrijf heeft showroom in confectiecentrum De heer P. Melis landskampioen in techno-toto Onmisbaar is mooi genoeg om in 1 een lijstje te doen DONDERDAG 28 MAART 1968 IIIIIIIHIHIMIIMMMMIMMI •ti i mi ii mi min i min mui ii ihi ii ittii ii urn iiniiiiii ii Min min luiiiiiiiiiiiiiiinin iiinniiiiiiiiiiiiiiiniiinniiiniiiiiiinnininiitiiiiiniiiiinmMiiiiiiiiaiiiiinnnniiiiniiniiinni ACHTERBERG Het straat beeld in Achterberg op een vroege voorjaarsmiddag is er een van rust. Even is er een opleving als de school uitgaat en de jeugd als een troep kwetterende mussen bezit neemt van de straat. De jongens en meisjes zwermen uit naar verschillende windstreken op weg naar een afge legen boerderij of naar hun ouder lijk huis binnen de kleine bebouw de kom. Daarna Ls het alsof de dorpssfeer even op adem moet ko men van de plotselinge verstoring van de rust en het straatbeeld is weer als daarvoor; hoogstens een bakkerskar of een meelauto, een man met een kruiwagen mest en een huisvrouw op de fiets die gauw even wat inkopen gaat doen. Toch gaat er achter die rust een grote activiteit schuil. Mensen met verschillende levensbeschouwelijke opvattingen zijn met een intensieve wervingsactie bezig. De actie is be doeld om zo veel mogelijk kinderen binnen de eigen schoolmuren te krijgen. De schoolstrijd is namelijk hoog opgelaaid in Achterberg. Hoe en uit welke hoek het zo plot seling gekomen ws, weet ds. H. van de Haar, sinds november 1966 Her vormd predikant in Achterberg, niet precies te vertellen. Wel wat de aan leiding is. Het hoofd van de (enige) openbare lagere school in Achter berg de heer A. M. van de Waal gaat met september met pensioen. „Mees ter Van de Waal heeft het altijd goed gedaan. Toch bleef er voor mij iets onbevredigends aan kleven, slechts een uur per week godsdienst onderricht op de school te geven, waarbij het vak facultatief werd ge steld. Begrijp goed", zegt ds. Van de Haar, „ik heb nooit, zelfs niet tij dens de bediening van de H. Doop. op stichting van een christelijke school aangedrongen. De eerste plannen om tot de stichting van een dergelijke school te komen, zijn niet van mij uitgegaan, maar van de kerkeraden van de Hervormde kerk en de oud-gereformeerde ge meente. Het is gaan leven bij de bevolking en daaruit naar voren gekomen", zegt hij als een soort excuus waar aan hij wel wil toevoegen dat hij christelijk onderwijs als een onmis baar onderdeel ziet bij de vorming van de jeugd. „Ik heb het zelf steeds als een nadeel ondervonden dat ik in elementaire Bijbelkennis tekort schoot bij mijn latere studie omdat ik openbaar onderwijs had geno ten". De heer R. van Zetten, ouderling van de oud-gereformeerde gemeente valt de dominee hierin bij. Hij heeft dezelfde ervaringen. Sinds de plan nen voor de chr. school zijn gaan leven onderhoudt de heer Van Zet ten een intensief contact met de Her vormde predikant. De buitenwacht weet te vertellen dat de groeperingen die zij vertegen woordigen elkaar in het verleden op schoolgebied nooit hebben weten te vinden. Nu ineens wel. De heer Van Zetten legt het uit. „Het is een verschijnsel van deze tijd, dat niemand iets te maken heeft hoe het onderwijzend personeel van de school bijvoorbeeld de zondag doorbrengt. Als ze hun werk goed doen is er niets aan de hand en daarmee basta, zo redeneert men tegenwoordig", aldus de heer Van Zetten. „Ik ben het met deze op vatting niet eens. Het hele onder wijs moet doortrokken zijn van Gods Woord. Dat kunnen we van het on derwijs op de openbare lagere school niet zeggen", aldus de heer Van Zet ten. Ds. Van de Haar vult hem aan: „Integendeel. Ik wil niet beweren, dat het opzet is maar iedere keer als ik godsdienstonderricht kom ge ven. hebben de jongens net gevoet bald of ze gaan het vlak daarna doen. Het uitgestrooide zaad van het Evangelie komt op een harde bo dem terecht of wordt gelijk weer vertrapt". Andere ergernissen van beide voorvechters voor christelijk onder wijs zijn de Sinterklaasvieringen en de poppekastvoorstellingen op de school. Sinds men het er over eens is, dat het vertrek van bovenmeester Van soonlijkheid en kan dan in contact gaan treden met het gemeentebe stuur van Rhenen en de inspectie van het lager onderwijs. De initiatiefnemers hebben hoge verwachtingen over de toeloop van nieuwe leerlingen. „We rekenen op minstens 100 leerlingen", zegt de heer Van Zetten. „Ik weet van mijn kerkgemeenschap vrijwel zeker dat alle ouders hun kinderen naar de christelijke school zullen sturen". Bij ds. Van de Haar leeft dezelfde ver wachting over zijn gemeenteleden. „Ik zou het zeer betreuren als hier door tussen de bevolking van Achter berg een wig zou worden gedreven, dat men er door verbitterd wordt, of dat men er om uit de kerk blijft". Van een verbittering werd maan dagavond in ieder geval niets ge merkt toen de heer P. Kuyt, direc teur van de christelijke kweekschool de Waal aangegrepen moet worden om zoals beide heren zeggen „tege moet te komen aan de wensen van veel ouders", zijn er wel spijkers met koppen geslagen. Er is een stichting gevormd „tot behartiging van de belangen van de School met de Bij bel op reformatorische grondslag". Er is een bestuur gevormd bestaan de uit drie hervormden, drie oud-ge reformeerden en een lid van de Ge reformeerde Gemeente in Nederland, achtereenvolgens de heren Ds. H. v.d. Haar, voorzitter, M. Hardeman, secretaris, H. B. van de Scheur, R. van Zetten, 2e voorzitter, C. Rand wijk, penningmeester, D. W. Lodder en I. van der Maas. Dezer dagen wordt de Stichtingsakte gepasseerd bij de notaris. De stichting bezit dan rechtsper- „De Driestar" te Gouda in de Her vormde kerk voor circa honderd personen een propagandistisch be toog voerde voor het christelijk on derwijs in algemene betekenis. Na de vergadering werden ettelijke hand tekeningen verzameld. De wervings actie gaat nog onverminderd voort. Ook de tegenpartij zit in dit opzicht niet stil. Afgaande op de prognoses van ds. Van de Haar en de heer Van Zet ten moet de openbare lagere school zo ongeveer leeglopen. Wat er dan met de school gaat gebeuren? Is er een mogelijkheid dat de openbare school dienstbaar wordt gemaakt aan het christelijk onderwijs? Of er in dit opzicht gedachten en plannen leven bij de Stichtingsbestuur? Men wil hierover nu nog niets los laten. „Laten we eerst maar eens kijken hoe de handtekeningenactie verloopt, pas dan gaan we ons hoofd breken over de vraag waar het christelijk onderwijs zal worden ge geven", zegt ds. Van de Haar. De gemeente Rhenen kijkt ook toe en wacht af. „In theorie is het zeker wel mogelijk dat een openbare la gere school in bruikleen of anderszins overgaat naar de Stichting", zo zegt men op het gemeentehuis. Zo ver is het echter nog lang niet. Het vereist een hele procedure waaraan ten grondslag moet liggen dat de bestaande school door het teruglo pen van het leerlingenaantal haar bestaansrecht verliest. Normen hier voor staan in de Lager Onderwijswet. Als minimum geldt vijftig leerlin gen maar in bepaalde gevallen kan hiervoor ontheffing worden verleend. Als men het Stichtingsbestur moet geloven heeft het initiatief een christelijke school te stichten alle kans van slagen. Oud-gereformeer den en Hervormden de laatsten zijn in Achterberg in de meerder heid hebben elkaar op dit vlak gevonden. „We zien hierin van beide kanten niet een middel om elkaar op te slokken", aldus ds. Van de Haar. „Christelijk onderwijs als middel om de jeugd vertrouwd te maken en op te voeden met Gods Woord reikt over de kerkmuren heen tegen de achtergrond van de tekst „Zoek eerst het koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid". Oppervlakkig gezien gaat het le ven in Achterberg zijn normale gang. De tuintjes worden omgespit, de bakker doet zijn dagelijkse ronde en de kinderen gaan naar school alsof er over hun hoofden heen momen teel geen schoolstrijd wordt uitge vochten. Toch is die strijd in volle hevigheid ontbrand. Het is echter een aangelegenheid van de grote mensen en die zijn soms toch al zo moeilijk te begrijpen illtMIItttllMIHHMHIHMIHI IMIfltlllHtHIHIHIIHIMI IlIHHHIIIIIMIIMMMMMHHIMHHIIIMIf IIHMI IIMIIIIIIMIIII liaiMIIMIMIMIlIHMIIIMIIIH ADVERTENTIE iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimimimiiimiuin Overtuig U zelf by Gelderland/hoek Hoogstraat Veenendaal Tel. 12656 Plaktafels - Machinaal afranden iïinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimifiiimiiHiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiüi VEENENDAAL Gistermiddag om ongeveer vijf uur vond op het Da Cos- taplein een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Er ontstond enige blikschade. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. Van de aanrijding zal door de Veenendaalse politie geen proces verbaal worden op gemaakt. Bij het ongeluk was archi tect en ex-raadslid H. Brouwer jr. be trokken die volgende week naar Cana da emigreert. De heer D. van P. uit Veenendaal reed op het Da Costaplein. De heer Brouwer kwam van de Keuchenius- straat richting Da Costaplein. Hij ver leende geen voorrang aan de van rechts komende P. De auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij de auto van de heer Brouwer naar links werd geduwd en een lantaarnpaal ramde. In de Dr. Kuyperstraat kwam zijn auto tot stilstand, na een in die straat ge parkeerd staande auto ook nog geraakt te hebben. In de volkswagen van Van de P. zat diens negenjarige dochtertje. Zij liep enkele kleine wondjes op aan hoofd en knieën. VEENENDAAL Aan de Tinnewei- de te Veenendaal werd gisteravond, om omstreeks half zeven de Spaanse gastarbeider N. G. op zijn bromfiets aangereden door de automobilist A. V. uit Houten. De heer G. reed op zijn bromfiets op de Palmengrift in de richting van zijn woning aan de Tinneweide. Uit de richting SKF kwam de automobi list V. op de Tinneweide aangereden. De heer G. sloeg links af de Tinnewei de op. Door onverklaarbare oorzaak kwam hij in aanraking met de auto van V. V. verklaarde tegenover de politie dat G. niet duidelijk had aangegeven, dat hij van richting ging veranderen. G. daarentegen beweerde het tegen deel. Hij zou zijn hand hebben uitgesto ken en keurig rechts hebben gehouden. Ook zijn uitgebreide familie- en ken nissenkring die op het ongeluk waren afkomen, pleitten voor het recht van G. De schade aan beide voertuigen was gering. De heer G. liep enkele schaaf wonden 6p. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Resteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Goudreinette: EI 65-75: 20-23; EI 75- 85: 28-33; EI 85-95: 34-40; EII 65-75: 17-20; EII 75-85:24-27; EII 85-95: 25-28. Aanvoer 80 ton. Jonathan: EI 65-70: 26-27; EI 70-75: 29-30; EI 75-80: 30-31; EII 65-70: 20-23; EII 70-75: 28-29; EII 75-80: 28-30. Aan voer 9 ton. Golden Delicious: EI 60-65: 32-35; EI 65-70: 37-44; EI 70-75: 49-55; EI 75-80: 52-56; EI 80-85: 47-51; EII 60-65: 26-31; EII 65-70: 32-38; 70-75: 38-44; EII 75-80: 42-43; EII 80-85: 38-45. Aanvoer 15 ton. Laxtons Superbe: EI 60-65: 21-22; EI 65 -70: 32-36; EI 70-75: 48-53; EII 60-65: 20-21; EII 65-70:28-29; EII 70-75:35-44; EII 75-80: 40-50. Aanvoer 5 ton. Rode goudreinette: EI 65-75: 21-28; EI 75-85: 34-41; EI 85-95: 34-35. Aan voer 5 ton. Conference: EII 55-65: 92; EII 65-75: 96. Aanvoer 2 ton. Kievitseieren: f 1.00 per stuk (22 st.) Prijzen genoteerd in centen per kg, ten zij anders is vermeld. VEENENDAAL Met ingang van maandag 1 april aanstaande houden „Het Groene Kruis" en het Christeiyk Sociaal Centrum een gezamenlijk spreekuur voor de gezinsverzorging in het Groene Kruisgebouw aan de Eikenlaan. De be sturen van beide instellingen hebben tot deze samenwerking gesloten, omdat ze van mening z(jn hiermee de gemeenschap te dienen. De gescheiden spreekuren, die tot nu toe werden gehouden, waren verwarrend voor het publiek, door de verschillende tijden en plaatsen. Nu hoeft men nooit meer van de ene naar de andere instelling te lopen, omdat er een spreekuur is in het Groene Kruisgebouw en altjjd van maandag tot en met vrydag van 9.30 tot 10.00 uur. „Voor de mensen is het er op deze manier veel gemakkelijker op gewor den", zegt de heer C. Kroes, secreta ris van het Veenendaalse „Groene Kruis". Volgens hem wisten de men sen op een gegeven moment niet meer waar ze hulp konden krijgen, juist als men die zo hard nodig had. De functies van „Het Groene Kruis" en het Christelijk Sociaal Centrum zijn geheel verschillend. „Het Groene Kruis" is in oorsprong een medische zaak, bijvoorbeeld de consultatiebu reaus, terwijl het Christelijk Sociaal Centrum geheel sociaal is gericht. Ook in structuur verschillen beide instellin gen. „Het Groene Kruis" is niet, zoals het CSC geboren uit een initiatief voor verschillende kerkgenootschappen. Juist op het gebied van de gezinsver zorging raakten de functies van de in stellingen elkaar. Het publiek kan voor gezinsverzorging bij beide instellingen terecht. Omdat echter zowel op verschillende tijden als in verschillende gebouwen spreekuur werd gehouden, werden VEENENDAAL Bij de opening van het Centraal Verkoopgebouw voor de Kleding-Industrie Confectiecentrum te Amsterdam, die gisteren door ZKH Prins Bernhard werd verricht, was ook een Veenendaals ebedrijf betrokken. De Confectie Industrie van Schuppen NV uit Veenendaal heeft namelijk haar showroom op de zestiende verdieping van de linker toren vanhet gebouw. Het gebouw, ontworpen door de Rotter damse architect H. A. Maaskant, heeft twee torens. Het doel van het Confec tiecentrum is de verkoopactiviteiten van de Nederlandse kledingindustrie in een gezamenlijk gebouw onder te bren gen. Voorheen was de showroom van de Confectie Industrie van Schuppen NV ondergebracht in een oud grachtenhuis in Amsterdam, dat onder toezicht stond van Monumenten Zorg. Natuur lijk vormde dit grachtenhuis een sfeer vol decor voor de modehandelingen in de showroom. Er besttond echter 'n grote behoefte aan een bundeling van de ver koopactiviteiten van de Nederlandse kledingindustrie. De zakenlieden moes ten van de ene gracht naar de andere rijden om een beeld te krijgen van de Nederlandse confectie. Men had te kampen met parkeer problemen en vele andere moeilijkhe den. Met het enorme Confectiecentrum zijn alle problemen echter opgelost. En te gen het hypermoderne decor van ge bouw en showroom komt de mode van de plaatselijke confectie-industrie zeker zo goed uit als in het vroegere grachten huis. mensen die hulp nodig hadden dik wijls van de ene naar de andere instel ling gestuurd. Om hiervoor een oplossing te vinden hebben de beide besturen al jaren met elkaar gesproken over een samenwer king. „We moesten toch een keer be ginnen", meent de heer Kroes, „daar om hebben we nu maar besloten tot deze samenwerking. Misschien wordt die in de toekomst nog verder doorge voerd. Daar is echter nog niets van bekend". Volgens hem hangt een ver dere samenwerking helemaal af van de mogelijkheden, die zich op dit ge bied zullen voordoen .De leidsters van beide instelling behouden dezelfde be voegdheden. Ook de secretaris van het CSC, de heer J. de Ruiter is bijzonder ver heugd met de nieuwe samenwerking. Behalve de betere service-verlening, aan het publiek brengt de samenwer king volgens hem ook nog andere voor delen met zich mee. „De leidsters kun nen nu veel sneller beslissen in be paalde gevallen, omdat ook zij nau wer samenwerken. Bovendien zijn er nu ook geen vakantieproblemen meer voor hen. Ze kunnen onderling afspre ken wanneer ze gaan. Het Christelijk Sociaal Centrum is een instelling op het gebied van de ge zinsverzorging, die is ontstaan door een samenwerking van de gerefor meerde kerk, de gereformeerde kerk vrijgemaakt, de beide christelijk gere formeerd kerken en de hervormde wijkgemeente „Sola Fide". Op het ge bied van de gezinsverzorging is er nog een aparte instelling van de Neder lands hervormde kerk en een van de rooms-katholieke kerk. Deze laatste stichting is meer regionaal gericht. Het is mogelijk dat men met de Ne derlands hervormde instelling ook tot een samenwerking zal komen. De be sturen van „Het Groene Kruis" en CSC zullen er in ieder geval naar stre ven. De heer de Ruiter vindt deze zaak echter nog erg prematuur. „We hebben nog niet eens een afspraak ge maakt om een eventuele samenwer king te gaan bespreken. Van onze kant zullen we echter graag meewerken aan een samenwerking met de Neder lands hervormde kerk". Heden, donderdag VEENENDAAL Korenbeurs, 13.30 u.: Gewestelijke brid ge-drive NWH. SCHERPENZEEL Gemeentehuis, 19.30 u.: Raadsverg. Philaletes, 19.30 uur: Ledenvergadering NCVB-afdeling Scherpenzeel. OPHEUSDEN Eltheto, 20.00 uur: Oprichtingsvergade ring Philadelphia. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Vreemde bedgezellen". Morgen, vrjjdag RHENEN De Eekhoorn, 15.30 uur: Heropening. Eigen Gebouw, 20.00 uur: Bijeenkomst Vereniging Volksonderwijs afdeling Rhenen. AMERONGEN Dorpshuis 19.30 uur: J. H. Scheps voor Partij van de Arbeid afd. Amerongen. Dorpshuis, 20.00 uur: Uitvoering f.v. „Amerongen". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Vreemde bedgezellen". OPHEUSDEN Op de onbewaakte spoorwegovergang nabij de Samcht- kamp in Opheusden werd gisteravond een personenauto gegrepen door een trein. Twee van de drie inzittenden van de auto raakten gewond. Het on geval had een wonderlijk goede af loop. Korte tijd na het gebeuren arriveerde burgemeester D. J. Pott om zich van de toedracht op de hoogte stellen. De 18-jarige H. V. uit Deesd, die on der toezicht reed van zijn rijinstruc- teur, de 36-jarige B. H. P. uit Affer- den, kreeg de schirk van zijn leven toen hij halverwege de spoorwegovergang plotseling op korte afstand een trein zag naderen. De instructeur, die de trein kennelijk ook niet had opgemerkt, schreeuwde op het laatste ogenblik „gas". Zijn leerling trapte echter per vergissing op de rem en de auto kwam juist voor het verlaten van de overweg tot stilstand. De trein greep de wagen aan de achterzijde en smeet hem te gen een schrikhek. Enkele tientallen meters verder kwam de trein tot stil stand. De rijinstructeur werd aan het hoofd gewond, terwijl een mede-as- sa gier, die op de achterbank zat klaag de over pijn in zijn zij. Dokter G. J. Jonker uit Opheusden was snel ter plaatsen en verleende eerste hulp. De auto werd aan de achterzijde ernstig beschadigd. De trein, die ongeveer 25 minuten vertraging kreeg, liep scha de op aan het automatische koppelsysteem. VEENENDAAL De heer P. Melis heeft met ruim 1100 anderen meege daan aan de hoorapparaten techno- toto. Deze toto werd georganiseerd door Philips hoorapparaten en be stond uit drie rondes met elk twaalf vragen. Deze vragen hadden betrekking op het geluid en het gehoor. De heer Me lis had in de tweede ronde al een der de prijs gewonnen. Dezer dagen kreeg hij bericht dat hij het gebracht had tot de hoofdprijs. VEENENDAAL De uitslagen van de zeven partijen voor de onderlinge competitie van VDC luiden als volgt: H. MeerveldE. de Kleuver 02 H. VerhoefJ. Vermeer 02 A. KalterH. v. d. Brandhof 11 N. ValkenburgA. G. Gazenbeek 20 G. v. RotterdamH. Verhoef 20 A. KeijmanM. J. v. Stempvoort 20 W. de KleuverG. Valkenburg 20 Kalter schijnt zijn goede vorm weer terug te hebben gevonden. De kampi oen mpest alle zeilen bijzetten om nog een gefijk spel te halen. G. Valkenburg verloor weer, nu van de zich sterk op dringende W. de Kleuver. De stand aan de kop is nu: 1. H. v. d. Brandhof 13—19; 2. A. Xeijman 1418; 3. N. Valkenburg 14-18; W. de Kleuver 1317; 5. E. de Kleu ver 12 16; 6. J. Vermeer 1316; 7. VV. I v. d. Hor 1315; 8. G. Valkenburg 13—14; 9. D. Bouman 7—12; 10. J. v. d. I Vliert 7—10. VEENENDAAL Samen met de hele familie, waaronder twee zoons, zeven kleinkinderen en twee achterkleinkinde ren, vierden de heer H. van de Weerd en mevrouw A. van de Weerd-Remmerden gisteren het feit dat zij 55 jaar geleden in het huwelijksbootje waren gestapt. De heer Van de Weerd hoopt op 4 mei a.s. 83 jaar te worden, zijn echtgenote werd 16 februari j.l. 85 jaar. De heer en me vrouw Van de Weerd zijn beiden nog goed gezond. De heer Van de Weerd heeft destijds de groente- en fruithandel van zijn vader overgenomen en tot en met zijn 62ste jaar in de zaak gewerkt. Hij vond het toen welletjes, ging van zijn vrije tijd genieten en zijn zoon naam de zaak over. De heer Van de Weerd werd in Opheus den geboren. Zijn vrouw kwam in een plaats niet ver daar vandaan ter wereld. namelijk in Ochten. Ongeveer 30 jaar geleden vestigde het echtpaar zich aan de Middellaan te Veenendaal, waar ze nu nog wonen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3